20 ilco Zuijderwijk blijft een klasse apart Westlander behaalt in Ridderkerk met overmacht zesde zege van het seizoen VRA wijst Excelsior'20 op tekortkomingen Hermes DYS bezig aan comeback Softbalsters Schiedam buigen voor het eerst Vijfde wereldtitel voor Nederlandse korfballers Nederlandse zeilers vierde Oorzaak heupklachten De Bruin blijft duister Angst houdt zwemmers niet van EK in Istanbul af Leko wint schaaktoernooi Marjolein Jongepier weer de sterkste op waterski's Rotterdams Dagblad Maandag 19 juli 1999 Door Hans van Houdt Ridderkerk Wïlco Zuijderwijk had eerst niet naar de wieler ronde van Ridderkerk willen komen. De koers in Ochten had hem meer geleken. Het zal ook een kwestie van vraag en aan bod zijn geweest. Maar eenmaal aanwezig in Ridderkerk wil de hij zich onderscheiden. Na een zware koers won Zuijder- wijk met overmacht de sprint van de zes koplopers, zijn zesde zege dit seizoen. Pas op het laatste moment was de Westlander van gedachten veran derd. Stuurde hij zijn wagen niet richting Betuwe, maar naar het voormalig eiland IJsselmonde, waar een behoorlijk deelnemers veld hem stond op te wachten. Onder hen Bart Boom uit Enter, die direct na het startschot al bij de eerste pedaalslag zijn stuur brak en op zijn knie viel. Hij was op het zware stratenparcours niet het enige slachtoffer met materi- aalpech. John den Braber scheur de zijn frame en verdween even eens voortijdig. De val van Boom had een nieuwe start tot gevolg. Waarna zich een vinnige strijd ontwikkelde. Die in beslist leek te worden op het mo ment dat Zuijderwijk ontsnapte in gezelschap van de Noord-Hoi- landers Ton Slippens en Arjan de Heer. Het peloton vond het wel goed. Binnen de kortste tijd werd het op een ronde achterstand ge reden. Slechts drie renners ver zetten zich tegen deze 'schande'. Ton van der Stap, Comé Castein en Arthur Farenhout slaagden er ook in een 'toer' te nemen en voegde zich bij de kopgroep. Neo-amateurs Farenhout, winnaar van de Rot terdamse zesdaagse, zal volgend seizoen de Giantploeg - die door gaat met louter neo-amateurs - verruilen voor die van de West- landse Van Vliet/Webaploeg, toe vallig de formatie waarvoor Zuij derwijk ook rijdt. Nu al heeft deze equipe de koersen in de regio vast in handen. Zo bleek ook in Ridderkerk. Wat bijvoorbeeld Comé Castein ook probeerde, hoe Ton Slippensook aan de ketens rammelde, het zes tal bleef tot aan de eindsprint bij een. In de laatste ronde probeerde Arjan de Heer, ook een Westlan der, nog te ontsnappen. Een kolfje naar de hand van Zuijderwijk, vooral nadat Slippensde plooien glad streek. Op het gemak spoot Zuijderwijk het tweetal voorbij om afgetekend te winnen. „Het was de avond ervoor laat ge worden," verklaarde de winnaar zijn komst naar Ridderkerk. „Op de baan in Alkmaar heb ik meege daan aan een jubileum-koppel- koers. Met vedetten uit de afgelo pen vijftien jaren. Ik reed met Pe ter Pieters, wij wonnen, maar het was best zwaar," Achtervolging Pieters klopte Den Braber (die met Rik Moorman reed) in de eindsprint. De huidige baancoaeh heeft Zuijderwijk ingefluisterd dat hij bij de baankampioen- schappen hoge ogen gooit op het achtervolgingsnummer. „Ik ga me er ook helemaal op toeleggen, wie weet is het mijn kans op deel- name aan de Olympische Spelen in Sydney," was de strijdlustige opmerking van Zuijderwijk. „Woensdag doe ik nog mee in Monster om snelheid op te doen, de rest van de tijd train ik alleen maar op de baan." Heel wat ren ners hoorden de belofte van de Westlandse tempobeul met op luchting aan, Voor hen wachten weer nieuw kansen. Bij de eyclosportieven en vetera nen won Chris Maas. De Papen- dreehter ontsnapte uit een kop groep van elf coureurs en won af getekend. Amateurs: 1 Wdco Zuycierwyk (Poeldyk), 2 Ton Slippens ('t Veld), 3 Arthur Faren hout (Hekelingen), 4. Arjan de Heer (Den Helder), 5 Ton van der Stap (Delft), 6 Cor- né Castein (Meerkerk), 7 Odwm Bink (Am sterdam), 8 Marlijn Lust (Tuitjehom), 9 Ronald van der Tang (Voorhout), 10 Fulco van Guiik (Rotterdam), II. Edward Faren hout (Zuidtand), 12. Pun van der Valk (Mid- delharnis), 13 Peter Voshol (Nieuwerkerk aid IJssel), 14. Ronald Roos (Zoetermeer), 15 Yun Marlens (Oud-Beierland), 36 Ber- tus Kroon (Anna Paulowna), 17. Lex Neder- lof (Oostvoome), 18. Eiruel van Dijk (Spy- Door Richard van 't Zelfde SchiedamNa de rampzalige ver- liespartijen m het vorige 'dubbel- weekend' waardoor de titelaspira- ties van Excelsior'20 voor dit sei zoen van de kaart zijn, liepen de Schiedamse cricketers tegen kop loper VRA wederom tegen een ne derlaag aan. De thuisclub behaal de 192 runs, een totaal dat door VRA voor vijf wickets werd gepas seerd. In het clubblad had Excelsior'20- captain Marc Atkinson te kennen gegeven er met zijn team nog al les aan te zullen doen in de com petitie op een plaats te eindigen 'die Excelsior'20 waardig is.' Met dit nobel streven kwam Excelsi or'20 op eigen veld echter tegen over een superieur VRA te staan. Anders dan de meeste voorgaan de nederlagen was die van giste ren tegen de Amsterdammers een kansloze. De thuisploeg wist geen moment te imponeren. Zowel het batten als het bowlen was slecht verzorgd. Achillespees De toss gewonnen besloot de thuisclub als eerste aan bat te gaan. Carl Schewe opende dit maal niet met collega-opener Erik Gouka, die ontbrak wegens een blessure (ontstoken achillespees), maar met broer Marcel. Dat Mar cel Schewe Gouka verving werd duidelijk toen hij met amper twee runs achter zijn naam alweer de mat mocht verlaten, want waar Schewe dit seizoen regelmatig de dubbele cijfers weet te halen, is Gouka nog geen enkele keer bo ven de vier runs uitgekomen. Marcel werd vervangen door Ar jan Ruts, die enkele minuten later voor duck van de mat ging. Na Ruts betrad Luuk van Troost het strijdperk, maar net als in voor gaande wedstrijden lukte het hem niet om zijn normale niveau te halen. Waar de boomlange Schiedammer doorgaans aardig de boundary weet te vinden, sprokkelde hij gisteren slechts drie runs bij elkaar. Dan deden Carl Schewe (48), Mare Atkinson (72 not out) en Jan West- land (28) het veel beter. Zij waren het die met de schamele bijdra gen van de anderen uiteindelijk een totaal van 192 voor 6 neer wis ten te zetten. Een totaal dat VRA voor 5 wickets zou halen (196/5). Met VRA aan bat was het aan de bowlers van Excelsior'20 om de prestaties van hun batsmen te redden. De bowlerij van de thuis club was echter desastreus, want zelden werden de Schiedammers zo gemakkelijk weggeslagen. Het begon met Jorg Henneke die de eerste drie ballen van de wed strijd voor wide wierp, om verder driemaal voor vier en eenmaal voor zes weggeslagen te worden. Opvallend was ook dat de door- gaans zeer zuinig bowlende Eric Dulfer 44 runs kreeg te verwer- Sebastiaan Gokke kon geen potten breken voor Excelsiorr20. Aan batkwam hij nietverderdan lrun (not out) en ook met het bowlen deelde hij in de Schiedamse malaise. Foto peter Motkenboer ken. Dulfer werd maar liefst zes- maal voor vier weggeslagen. Luuk van Troost, goed voor twee wickets, werd vijfmaal voor vier en eenmaal voor zes weggeram- meld, terwijl Sebastiaan Gokke tot vijfmaal toe op zijn bowlen de boundary gehaald zag worden. Marc Atkinson stak zowel met zijn bowüngcjjfers als met zijn bijelkaar geslagen aantal runs bo ven de rest uit. Toch was de cap tain totaal niet tevreden met zijn resultaten, sterker nog: hij waszo teleurgesteld dat hij na afloop niet wilde praten: „not about this game and not today." Door Nick van der Sluis Hoofddorp Na 22 wedstrijden ongeslagen te zijn gebleven, leed Schiedam, de koploper in de (kampioenspoule van de) eerste klasse tegen Pioniers de eerste nederlaag van dit seizoen. De Hoofddorpse tegenstandster won in de 'doublé' de eerste wedstrijd met 6-5, maar had daar wei een tie-break (8e inning) voor nodig. In het tweede duel won Schiedam nipt en na een bloedstollend span nende wedstrijd met 34. „Het moest er toch een keer van komen," moest Leo Buiteman, coach van de Schiedamse softbal sters na afloop in Hoofddorp nuchter vaststellen. „Al hadden die meiden er toch de grootste moeite mee. Aan mij de taak, dankbaar of ondankbaar, om de ploeg na die 6-5 nederlaag, toch weer op de rails te krijgen. Want," vond de Schiedamse coach toen. „een tweede verlies in Hoofddorp konden we ons echt niet veroorlo ven." Geladen Pioniers speelde twee wedstrij den, uiterst geladen, op de toppen van hun tenen tegen een tegen standster die de dreigende druk van een mogelijke nederlaag met de week groter voelde worden. „Daarom misschien is het maar goed," stelde Leo Buiteman rea listisch, „dat we nu maar eens ver loren. Dan is de druk van de ketel en speelt de ploeg de komende wedstrijden meer ontspannen." Voorlopig staat de competitie een aantal weken stil, omdat Jong Oranje aan de Konmkrijkspelen op Sint Maarten deelneemt en Schiedam (met Moniek Vervloet, Elske en Stephanie ten Hoope) in die selectie weer ruim vertegen woordigd is. Na de stop staan er voor de Schie damse ploeg nog twee dubbels (te gen Ducks uit Boxtel en het Haar lemse Onze Gezellen) op het pro gramma, uit die vier wedstrijden moet de ploeg van coach Leo Bui teman nog twee punten halen om zich kampioen te mogen noemen Terwijl Excelsior'20 het in de afgelopen duels aar- dig voor zpn kiezen gehad heeft, lijkt de andere Schiedamse cricketclub aan een serieuze come back begonnen te zijn. Hermes DVS dat verleden week nog een knappe overwinning op Gandhi wist te bewerkstelligen, won gisteren de uitwedstrijd te gen Quick Haag. De Hagenaars die verleden week voor het eerst sinds tijden weer van Excelsior'20 wonnen, hadden aan een totaal van 202 all out niet genoeg om weder om van een Schiedamse ploeg te winnen. Captain Nick Staiham (31). Lou Boranni (22) en vooral Ga vin McRae (72) wisten in korte tijd het Haagse to taal voorbij te streven. Zij voldeden daarmee aan de oproep van Statham van verleden week aan de batsmen om weer eens battend een overwinning naar zich toe te trekken. Het bowlwerk aan Schiedamse zijde kwam van Ro bin ter plegt (7/1/51/2), Phil Keukelaar(10/l/33/2), Er ic Hartong (11/2/27/2) en John Verweij (11/2/13/1). Wilco Zuijder wijk heeft met gemak de sprint gewon nen van Ton Slippens (rechts) en de niet zichtbare Arthur Faren hout. Foto Joep van der Pal/Cor Vos kerusse), J9 Bart Williams (Berkel), 20 Maurice Barendse (Honselersdijk) Cyclo/vet: 1 Chris Maas (Papendrecht), 2 Dennis van Weel (Hazerswoude), 3 André Groctveld (Zoretermeer), 4 John Brand (Vlaardingen). 5 Ton van Duyvenbode (Noordwijk), 6 Jaeo Tettelaar (Vlaardin gen), 7 René Lems (Papendrecht), 8 Ane Overbeeke (Dordrecht), 9 René Smits (La ge Zwaluwe), 10 Louis de Haas (Vlaardin gen), 11 Peter Pyl (Ridderkerk), 13. Gent van der Plaats (Rotterdam) en een startbewijs voor de play offs te verdienen. Agressief Schiedam startte overigens gis termiddag op het sportpark Too* lenburg opvallend agressief en leidde na de eerste slagbeurt me teen al met 0-2. Dankzij Marloes Pameijer en Vanessa van Duuren die methonkslagen op de honken waren gekomen en binnengesla- gen werden door Mijke Debets en Monique Deuze. „We sloegen zo vier honkslagen op rij en we dach ten de aanval in ieder geval onder controle te hebben," analyseerde Buiteman later, „maar daarna ging het toch veel moeizamer." Ook al omdat Pioniers de druk op voerde, in de tweede inning de stand gelijk trok en derde slag beurt een 5-3 (vooral dankzij twee Schiedamse veldfouten) opbouw de. Maar al in de vierde inning trok Schiedam de stand weer in evenwicht (5-5) toen Marieke Has- sink en Ellen Venker door een tweehonkslag van Vanessa van Duuren over de thuisplaat kwa men. Startende Sehiedampitcher Jen nifer Weber maakte vervolgens op de plaat plaats voor Elske ten Hoope, die de Hoofddorpse aan val de resterende inning de weg tot scoren wist te beletten. Maar ook Sdiiedam kon geen punten meer maken, zodat een verlen ging noodzakelijk werd. Daarin trok Pioniers, nadat Schiedam nog even een riant uitzicht op sco ren had, aan het langste eind. „Bloedspannend," vond de Schie damse coach de tweede wedstrijd, waarin zijn ploeg net op tijd de spanning en de teleurstelling van de nederlaag verwerkt leek te hebben. Marieke Hassink en Va nessa van Duuren waren weer goed voor een 0-2 voorsprong, maar weer kwamen de Hoofd- dorpsen (in de derde inning, 3-2) op voorsprong. In de vijfde Schie damse slagbeurt bracht Marieke Hassink haar ploeg weer naast Pioniers (3-3) waarna Monique Deuze de spanning in de 6e in ning ontlaadde door, op een honk- slag van Elske ten Hoope de winst veilig te kunnen stellen. Eerste duet PIONIERS623 000 01=6 SCHIEDAM -- Z61 260 60=5 Werpt ijfers Pioniers: M. Spaan (8uui-)6-2- 7-2 Schiedam Jennifer Weber (3) 1-0-0-1, Elske ten Hoope (5) 3-0-5-3 Tweede duel PIONIERS SCHIEDAM „102 000 0=3 -J200 011 0=4 Werprijfers Pioniers: Miriam Pot (5) 0-2-3- 0. S Coster (4) 04-2-1. Schiedam Jennifer Weber(3) 044-1, Elske ten Hcope (4)242- 2 Adelaide Het Nederlands korfbalteam heeft zater dag in Adelaide met het nodige machtsvertoon de wereldtitel geprolongeerd. Oranje won in de fmale met 23-11 van de Vaste' tegenstander Belgie. Bij de rust leidde Nederland met 11-6. Het was de vijfde we reldtitel voor Oranje bij het het zesde WK Dennis Voshart was de beste schutter in de fmale. Hij bracht zeven treffers op zijn naam. Taco Poelstra scoorde vijf keer. Leon Simons, Loorij (beiden 3), Tim Abben- huis, Brandt (beiden 2) en Heieen van de Wilt waren eveneens productief. „We hebben Belgie nooit het gevoel gegeven dat er winst in zat," concludeerde Van de Wdt voldaan. „Dat is onze verdienste." Nederland speelde vanaf het beginsignaal geconcentreerd en gemotiveerd. Oranje had eerst nog moeite met het stugge verdedi gen van de Belgen. Docr aanvallend meer m de breedte te spelen, werd dat probleem opgelost.In de eerste helft kon België de rivaal nog aardig bijhou den. Na de rust was Nederland oppermachtig. Met vrijwel vlekkeloos spel werd Belgie gedeklasseerd. Bij Oranje ontbrak André Simons. Hij was niet tijdig hersteld van een blessure. Zijn jongere broer Leon verving hem goed. Hij paste zich in de wedstrijd snel aan de spel- en teamdiscipline aan. Cowes De Nederlandse zeezeilers bezetten by het toernooi om de Admiral's Cup na de vijf races voorlo pig de vierde plaats. Joehem Visser, schipper van de Trust Computer, won de eerste lange wedstrijd op hoge zee in zijn klasse. Bouwe Bekking deed met zijn bemanning op de Mean Machine aardig mee in het veld. Roy Heiner kwam daarentegen met de Innovi- sion in de achterhoede terecht. De verschillen zyn overigens nog klein. De Britse ploeg, met de jachten Venture 99, Nautica Arbitrator en de zaterdag verrassende winnaar Barlo Plastics, voert het klassement aan met 65 punten. Europa (69,5) en Duitsland (70) volgen. Nederland heeft 77 punten. Morgen wordt het evenement voortgezet met twee xorte races onder de kust. Woensdag wordt het startsein gegeven voor de fmale. Hardinxveld-Giessendam Een MRI-scan heeft niet kunnen verduidelijken waarom Corrie de Bruin last heeft van haar rechterheup. De 22-jarige atlete uit Hardinxveld-Giessendam ondervindt al sinds sep tember vorig jaar hinder, vooral bij het kogelstoten. Op dat onderdeel heeft De Bruin zich gekwalificeerd voor de wereldkampioenschappen, die van 20 tot en met 29 augustus in Sevillazijn. Ze richt zich voorlopig op het discuswerpen. De spe cifieke trainingsbewegingen voor het kogelstoten laat ze achterwege. De Bruin liet al eerder foto's en een echo van haar heup maken, zonder resultaat. Ze had gehoopt dat een MRI-scan licht zou werpen op haar klachten. Aan haar heup waren echter geen af wijkingen te zien. „Goh, wat jammer,^zei ik toen," al dus de Bruin. „Ik had gehoopt dat ik zou weten waar ik aan toe was. Mijn broer Erik heeft in precies de zelfde situatie gezeten. Ook bij hem vonden ze niets, maar hij hield pijn." De Bruin gaat nu overleggen met chirurg Heijboer van het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. Over de WK maakt ze zich geen zorgen. „Het lichaam van een atleet kan snel herstellen," Canet De Nederlandse zwemploeg gaat compleet naar de Europese kampioenschappen die van 22 juli tot 1 augustus in Istanbul worden gehouden. Angst voor mogelijke aanslagen door de Koerdische onaf hankelijkheidsbeweging PKK weerhoudt niemand ervan morgen van Canet via Parijs naar de Bosporus af te reizen. De delegatieleiding heeft de zwemmers en zwemsters bij een 'plenaire' vergadering in het trainingskamp in de Zuid-Franse plaats de laatste beschikbare informatie gegeven. De beslissing over al dan niet gaan, is vervolgens aan de leden afzonder lijk gelaten. Niemand had bedenkingen. Topsportcoördinator Ad Roskam had daartoe zijn licht opgestoken bij het het ministerie van Buiten landse Zaken, de Nederlandse ambassade in Turkije en enkele Nederlanders die momenteel al in Istanbul verblijven. „Het ministerie geeft alleen zakelijke in formatie, feiten, geen meningen. Verder heb ik nog eens verteld wat er al uit de media bekend was. De bomaanslag in het park en met dat minibusje. Dat is alweer een week geleden." De PKK heeft de achterban inmiddels opgeroepen af te zien van verdere gewelddadigheden. De Turkse overheid heeft voor het zuid-oosten van het land de uitzonderingstoestand overigens verlengd. Ook heeft ze aangekondigd de toch al strenge veiligheids maatregelen rond het EK te verscherpen. De Europe se federatie heeft na de arrestatie van PKK-leider Öealan even overwogen het EK te verplaatsen, maar hield toen langdurige en ernstige ongeregeldheden uitbleven toch vast aan Istanbul. DortmundPeter Leko heeft het sterk bezette inter nationale schaaktoernooi van Dortmund gewonnen. De 19-jarige Hongaar had zaterdag in de zevende en laatste ronde genoeg aan een remise. Die behaalde hij tegen de Nederlandse Bosniër Ivan Sokolov. Leko kwam daardoor op vijf punten, goed voor de eerste prijs van bijna 9000 gulden. Hij loste de Rus Vladimir Kramnik af, die het evenement in Dort mund de voorbije jaren viermaal op rij won. De titel verdediger liet de kans op gelijke hoogte te komen, liggen door het punt te delen in de topper tegen de Indiër Viswanathan Anand. Jan Timman eindigde als laatste in, maar niet alleen. De Nederlandse grootmeester kwam zaterdag remise overeen met zijn Russische generatiegenoot Anatoli Karpov. Timmans totaal kwam op 2 puntennet als de Bulgaar Veselin Topalov. Amstelveen De Nederlandse waterskititel is op nieuw een prooi geworden voor Marjolein Jongepier. De in Amerika studerende Schiedamse is nu al vijf jaar onafgebroken Nederlands kampioen. Op de Am- stelveens Bosbaan bleef zij Sharon van Oije voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6