Overslagbedrijf EBS vervolgd Politici: 'Lift op het Liesveld snel in gebruik stellen' Brandweer staat voor raadsel m .-oE Rotterdams Dagblad st 1 KftMNSmWD 1 KONUNtMMJK BADfNDDfffUT Eindelijk stilte na dertien jaar 'kedeng, kedeng' Schiedam promoot zichzelf in zilver en zijde Bedrijf in Vuicaanhaven liet twintigduizend ton schroot illegaal liggen Uitbreiding hondenschool zit er in Maassluis niet in Vorkheftruck achtergelaten Wapen blijkt hëppistool Krattendiefis slangenmens SFP Of bel gratis MIWl IHIIttK Waterweg Dinsdag 20 juli 1999 u, DoorEefje Oomen Vlaardingen Het overslagbedrijf European Bulk Services (EBS) wordt vervolgd voor een ernstige overtreding van de milieuwetgeving. Het bedrijf liet op de Vlaardingse vestiging aan de Vuicaanhaven zo'n twintigduizend ton schroot illegaal liggen, toen de vergunning al tweeënenhalve maand was ver streken. Inmiddels heeft EBS het schroot weggehaald. Dat ge beurde nadat de provincie met een dwangsom van tiendui zend gulden per dag had gedreigd. De dwangsom was nodig, schrij ven Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland, 'gezien de ernst van de overtreding'. Het provinciebestuur vreesde voor een verdere verontreiniging van bodem en oppervlaktewater bij de Vlaardingse vestiging aan de Schiedamsedyk als de stapels schroot nog langer zouden blijven liggen. GS spreken van 'verdere verontreiniging', omdat ze er blijkbaar van uitgaan dat de grond en het water nu al 'giftig' zijn. Eerder dit jaar verleende de DC- MH Milieudienst Rijnmond het bedrijf nog uitstel voor het opdoe ken van de schrootopslag. Begin januari liep de vijfjarige vergun ning voor de opslag officieel af. Toen EBS benadrukte dat het on mogelijk was het schroot voor die datum te verhuizen, verplaatste de DCMR de deadline naar begin april. Een inspectie die in april, werd gehouden, wees echter uit dat EBS het oude ijzer nog geen millimeter had verplaatst. Dat EBS na een periode van uitstel nog steeds verzaakte, vormde ook een reden voor het provinciebe stuur om het bedrijf met een dwangsom het vuur aan de sche nen te leggen. In januari voerde EBS aan dat het schroot niet verplaatst kon wor den, omdat de nieuwe opslag nog met af was. Het was de bedoeling om het materiaal naar de EBS-lo- catie aan de Rotterdamse Lau- renshaven te verschepen. Aan de datum van begin 1999 kon het overslagbedrijf echter niet vol doen, omdat de vloer van die op slag nog niet klaar was. Een aan nemersbedrijf moest daar nog een speciale vloeistof-dichte on dergrond aanbrengen. Die klus had veel vertraging opgelopen, zo verklaarde EBS. Toen het de EBS-directieleden duidelijk werd dat de tweede streefdatum van april ook niet zou worden gehaald, hebben ze in fe bruari nogmaals bezwaar aange tekend bij het provinciebestuur. Daarbij wezen ze erop dat het juist de DCMR- was geweest die voor verdere vertraging had ge zorgd. Die instantie had EBS na melijk gevraagd nog niet met de bouw van de nieuwe opslag te be ginnen vóór er overleg met onder meer Rijkswaterstaat plaats had gehad. Gedeputeerde Staten benadruk ten echter in hun antwoord dat EBS al in 1995 wist dat de vergun ning, maar voor vijf jaar zou wor den afgegeven. Genoeg tijd om met te laat met alle voorbereidin gen en onderhandelingen te be ginnen, schreef het provinciebe stuur. De verklaring dat het de DCMR was geweest die voor ver dere vertraging had gezorgd, vond het bestuur ook niet steek houdend. Vooral met omdat het overslagbedrijf inmiddels had la ten weten dat het eigenlijk op het exportschip wachtte, waarmee het schroot naar Rotterdam moest worden overgebracht. Dat schip heeft de stapels oud ijzer uitein delijk tweeenenhalve maand later dan afgesproken verscheept. Me dio juni kwam het schroot pas aan in de Laurenshaven. Het overslagbedrijf EBS was de afgelopen dagen vooral in het nieuws vanwege een staking van de werknemers. Die legden het werk neer, omdat de directie vol gens hen niet genoeg deed om de sfeer in het bedrijf te verbeteren. EBS heeft net een ingrijpende re organisatie achter de rug. Het duikteam van de brandweer In Vlaardingen is vanmorgen bij de sttrfplas tussen Vlaardingen en Maassluis op zoek geweest naar een surfer. Een wandelaar bij de waterplas tussen rijksweg A20 en de spoorlijn naar Hoek van Holland vond kleding en een fletskarretje aan de waterkant en zag midden op de pias een surfplank op zijn kop drijven. Bovendien Hepen er voetsporen van het surfkarretje naar het water. Dit alles zou er op kunnen duiden dat de surfer midden op de plas onwel is geworden en onder water Is verdwenen. Maar aangezien er geen flets werd gevon den op de kant zou het ook kunnen zijn dat de surfer nog even naar huis was gefietst omdat hij iets was vergeten. Politie en brandweer wilden in leder geval het zekere voor het onzekere ne men en hebben een uitgebreid duikteam ingezet om de plas af te zoeken. Foto Roet Dijkstra Maassluis Kundefi&choo» Mar tin Gaus wil in Maassluis uitbrei den, maar heeft daar voorlopig geen mogelijkheid toe. Het ge meentebestuur ziet het niet zitten om één van de hockeyvelden in Maassluis West te verhuren. Mo gelijke geluidsoverlast en beperk te parkeermogelijkheden worden daarbij als redenen opgegeven. De door Marleen Schmets geleide school, die momenteel het clubge bouw en een bijveldje van hoe- keyverenigmg Evergreen huurt, wil het liefst een veld en een ge bouwtje voor zichzelf. „Het loopt hartstikke lekker, ik geef steeds meer cursussen," verklaart Sch mets. Reden waarom ze graag haar vleugels uit wil slaan en vooral op zoek is naar meer vrij heid. „Nu geef ik theorieles in de kleedruimte. Prima, maar voor de mensen zou het leuker zijn om een vaste theorieruimte te heb ben. Een portocabin op het veld, daar zou ik heel blij mee zijn," al dus de Naaldwijkse honden schoolhoudster. Vlakbij de huidi ge cursusruimte is door het be sluit van de gemeente dus niet mogelijk. Schmets: „Dat betreur ik zeer en ook m'n cursisten zul len daar niet blij mee zijn." Daar- hij zegt ze de motivering van de gemeente niet helemaal te begrij pen. Over mogelijke geluidsover last: „Er is nog nooit een klacht geweest." Omdat haar klanten haar daar weten te vinden, wil Schmets het liefst in Maassluis west blijven. Lukt dat niet, dan wijkt ze uit naar elders, desnoods buiten Maassluis. Ze noemt Maas land, maar vindt eigenlijk dat haar school gewoon in de eerste stad aan de Waterweg moet blij ven. „De gemeente is toch ook verantwoordelijk voor een stuk hondenbeleid? Denk eens aan honden die kinderen bijten." Hoek van Holland Een voorbij ganger trof afgelopen nacht mid den op het kruispunt van de Zwarte Zee en de Witte Zee in Hoek van Holland een vorkhef truck aan. De 36-Schiedammer zag dat er met de contactdraden van de truck was geknoeid. De man zette het voertuig in de berm en belde de politie. Het is nog on duidelijk waar de vorkheftruck vandaan komt. Er is nog geen aangifte van diefstal gedaan. Hoek van Holland Een Parking- watcher in Hoek van Holland be leefde gisteren even een span nend half uurtje. De man zag in een auto die was geparkeerd aan de Helm weg een pistool liggen en schakelde onmiddelijk de politie in. Deze constateerde echter dat het om een speelgoedpistool ging dat veel weg had van een FN Browning. De Parkingwatchers ontdekten gisteren overigens een dertigtal auto's die niet goed waren afge sloten of waarin waardevolle spul len duidelijk zichtbaar waren. De eigenaren werden hierop gewe- Schiedam Een 23-jarige Rotter dammer heeft zich gisteren bij een winkeldiefstal letterlijk in al lerlei bochten gewrongen. De man probeerde bij een super markt aan het Broersveld lege kratten te stelen. Daarvoor was hij door de opening aan de onderkant van de flessenautomaat, waar kratten ingeleverd kunnen wor den, de emballageruimte ingekro pen. Verder dan deze ruimte kwam hy overigens niet want een personeelslid greep hem in de kladden toen hij uit de machine kroop. Op het politiebureau be kende de Rotterdammer dat hij al eerder op dezelfde manier kratten had gestolen om ze vervolgens in te leveren voor het statiegeld. Bijna dertien jaar heeft het gekost, voordat de veelbe sproken geluidsschermen langs het spoor In de Vlaar dingse Oostwij k er ook daad werkelijk kwamen. Omdat de realisatie ervan zo ontzettend lang duurde, stapte één van de buurtbewoners vorig jaar nog naar het KRO-programma 'Ook dat nog*. Oktober 1998 was het spoortracé - nog steeds zonder geluids scherm- uitgebreid op de beeldbuis. Die aandacht van de televisie had resultaat. Eindelijk heeft de NS er haast mee gemaakt Bouwvakkers zijn op dit mo ment bezig met het plaatsen van de gelui dswerende mu ren. Als die in september af zijn, zullen de bewoners voor het eerst kunnen genieten van een beetje stilte. Het kenmerkende 'kedeng, ke deng, kedeng* zal nog maar heel zacht te horen zijn In de Oostwijk. Hetgeluidscherm Is ongeveer 1100 meter lang. pe hoogte ervan varieert tussen de één en anderhalve meter. Een ge meentewoordvoerder: „Je kunt de trein dus nog wel tien, maar niet meer horen." Het scherm wordt groen ge verfd om t© zorgen dat het wat meer in de omgeving op gaat. Dft najaar wordt het aan de kant van de Spoorslngel beplant met klimop. Meer dan twee miljoen gul den kost het om Het scherm 1 te plaatsen. Het leeuwendeel subsidie, ook aan mee. De gemeente Vlaardingen kost het geen cent. Foto Roel Dijkstra Schiedam De gemeente Schie dam heeft een kunstzinnige vari ant gevonden op de fles wijn die altijd wordt gebruikt als relatiege schenk. Hoogwaardigheidsbekleders en andere mensen met een aanzien lijk hotemetootgehalte, krijgen sinds kort een broche van de hand van de Schiedamse edelsmid Rob van der Ham. Het zilveren klei nood, een gestyleerde afbeelding van de historische binnenstad, is Schiedampromotie op de vierkan te centimeter, De Brandersstad heeft zich bij de relatiegeschenken voor vrouwelij ke gasten lang bediend van verzil verde tulpjes uit Schoonhoven. De gemeente heeft ftjden geleden een paar 'bossen' van de in de zil verstad vervaardigde sieraden in geslagen. Maar de glans begon hier, figuurlijk gezien, vanaf te gaan. Het is wel enigszins oubol lig om zilveren tulpjes (of klomp jes of molentjes) cadeau te doen aan je gasten, besefte men in het Stadskantoor. Als er mets anders is waarmee je je als stad kunt on derscheiden, is er toch iets ernstig mis met je imago. Bovendien her bergt Schiedam zelf ook nog wel wat talent dat met wat origineels op de proppen kan komen. Daarom werd de Schiedamse edelsmid Rob van der Ham aan het werk gezet Hij moest iets ont werpen dat uniek was maar dat ook duidelijk de geest van het Schiedamse uitademde, een rela tiegeschenk dat niet meteen in de kast wordt gemikt maar dat zon der schaamte opgespeld kan wor den. Kortom: een cadeautje dat de platheid van het gemiddelde rela tiegeschenk ontstijgt. Het resultaat is een broche in de vorm van de contouren van de binnenstad, het zogenoemde oor. Voor mensen die bekend zijn. met Schiedam is de vorm duidelijk herkenbaar. Het stuk dat wordt begrensd door de Lange Haven, Schie en Broersvest is ietwat ver hoogd ter aanduiding van het cen trum van de historische binnen stad. Aan de rand van dit centrum zit een klein gouden knopje. Dit markeert het Stadskantoor. De broche is overigens niet het enige cadeau waarvoor Schiedam in de eigen stad heeft rondgeke ken. Ook gewaardeerde bezoe kers van het mannelijk geslacht krijgen iets dat het stempel made in Schiedam mag dragen. Het be drijf Jamboree Neckwear, onder meer verantwoordelijk voor de kampioensdas van Feyenoord, heeft twee stropdassen ontwor pen waarin duidelijk elementen zijn te herkennen waarin Schie dam zich onderscheidt van ande re steden. Zo staat op de ene stropdas een verzameling van de wapens van de verschillende de len van Schiedam. Deze wapens De zilveren broche heeft de contouren van de histo rische bin nenstad. Het gouden bol letje aan de rechtkant re presenteert het Stads kantoor. Foto Rooi Dijkstra staan ook op de ambtsketen van de burgemeester. De andere stropdas staat vol met afbeeldin gen van typisch Schiedamse za ken als molens en, hoe kan het ook anders, het jeneverglaasje. Door Ben van Haren Vlaardingen Schande spreken raadsleden van alle partijen over het nog steeds buiten werking zijn van de voor gehandicapten bestemde lift in het centrum van Vlaardingen. In alle toonaarden bekritiseren zij het lange wachten op een geschikt alarmsysteem. Het college van burgemeester en wethouders bespreekt de zaak vandaag in zijn collegevergade ring. Liftleverancier Krone Star- lift, die al in april aanbood binnen zes weken de werkzaamheden uit te voeren, heeft sindsdien niets meer gehoord van de Facilitaire Dienst van de gemeente. De poli tici zijn vooral gebelgd over de trage afhandeling omdat tijdens de inspraak over de aanleg van de Bloementrappen enkele jaren ge leden aan de organisaties van ge handicapten de lift als alternatief is beloofd. De 24 uur per dag be schikbare verbinding tussen het nieuwste deel van het winkelge bied en het Liesveldviaduct is in maart door de bouwer van de to renflat Hogewerf opgeleverd en voorzien van het keurmerk van het Liftinstituut. Sindsdien ver wijzen ook speciale trottoirtegels en borden in het stadscentrum naar de lift. De ingebruikstelling heeft de gemeentelijke Facilitaire Dienst, die het beheer over deze openbare voorziening heeft, ech ter uitgesteld. Als reden werd op gegeven het ontbreken van een 24-uurs alarmregeling. Tegelyk werd de verwachting uitgespro ken dat voor de zomer de zaak ge regeld zou zijn. „Dit kan natuurlijk niet," klinkt uit de mond van fractievoorzitter Cees Oosterom van het CDA. Hij, zelf verhinderd, heeft zijn partij genoot Cees Bot gevraagd bij het gemeentebestuur aan de bel te trekken. „We praten over een voorziening van een paar duizend gulden. Bij zo'n gering bedrag hoeft het toch niet zo lang te du ren. Dan is het toch een kwestie van besteilen en regelen." rede neert Oosterom. „Schandalig dat het nog niet in orde is. Vooral om dat invaliden de dupe zynzegt Rien Lensvelt, de leider van de SRG-fractie. „Er moet gewoon meer controle zijn op beloftes die worden gedaan. Ik heb dat kort geleden nog wethouder Kool ge zegd en geschreven." „Belachelijk is het. By de in spraak over de Spaanse Trappen is die lift 'i toegezegd," reageert Jan var der Kolk van Groen- Links. Jven later meldt hij: „Ik heb wethouder Van der Windt er op aangesproken en hij zet, dat de kwestie vandaag in het college aan de orde komt." Oud-wethou der Ton van der Steen, namens D66: „Te gek voor woorden, dat het nog niet is geregeld. De af spraak was dat by de oplevering van de flat de lift beschikbaar zou komen voor gehandicapten. Ik kan me voorstellen dat de Facili taire Dienst de eis van 24-uurs- alarm stelt, maar we praten over bedragen van niks. Dat hoeft dan toch niet lang te duren. Ik heb de indruk, dat dit een gevolg is van wat mijn collega Hilde Strutz een tijdje geleden al heeft gezegd. Er wordt weinig sturing aan de amb tenaren gegeven.'* Wethouder Kees van der Windt, die zijn voor de Facilitaire Dienst verantwoordelijke collega Henk Roijers vervangt, vindt ook dat er snel iets moet gebeuren. „Heel vervelend is het. We laten mo menteel uitzoeken hoe het komt. Het is wel een moeilijke tijd, nu met de vakanties, maar we zitten er achteraan. De lift functioneert, maar de vraag is om welke reden er nog geen adequaat alarmsys teem is aangebracht Dat is wat we willen weten." Of dit betekent dat voor septem ber de lift al in gebruik komt, durft de wethouder nog niet te zeggen. „We werken er hard aan, maar de vraag is of het valt te rea liseren. Duidelijk mag zijn, dat het gemwntphprtmir zyn bp<st ?a) doen de oplossing te bespoedi genaldus Van der Windt C' v 1 DORPSSTRAAT 174 JWÏ *8 6AR£NDR£CHT BU Dl WATERTOREN TEL 0180^11100 MAANDAG GESLOTTN - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1