12 Sophia onderzoekt bestrijding loopoor 'Wilt u Europa op z'n modernst zien, ga naar Rotterdam' Systeem Parkshuttle door vandalen vernield Kranenballet boven Millenniumtoren Schoolgebouwen in brand Hoge verwachtingen van 'schietmethode' met behulp van laserapparatuur Hulppakketten: minister neemt zelf nog geen maatregelen «ét •RottefteUuit, De Coolsii Mitch raast na in Zuid-Holland Rotterdams Dagblad 'ï'^SF K "Woensdag 21 juli 1999 Rotterdam De laatste tijd gin gen vaker schoolgebouwen in vlammen op. Twee weken gele den nog, ontstond op zaterdag ochtend 3 juli &en vuurzee in de aula van het Rotterdamsch Ly ceum aan de Pieter de Hooch- straat in Delfehaven, Ook daar was kortsluiting in de keuken was de oorzaak. £r waren geen men sen in de school aanwezig. Twee dagen later, op 6 juli, begon voor leerlingen van basisschool Heijberg-de Molenwiek in Hille- gergberg de vakantie twee dagen eerder. Eind april werd de protes tants-christelijke basisschool Prinses Margriet in de as gelegd. In de vuurzee in het gebouw aan de Spaanseweg in Oud-Mathenes- se raakte niemand gewond. De brand brak 's avonds uit. In januari van dit jaar was het de beurt van scholengemeenschap Wolfert van Boelen. Door brand stichting vatte een cv-ketel vlam, maar de brandweer had slechts enkele minuten nodig om de brand te blussen. De leerlingen moesten het gebouw wel korte tijd verlaten. Eind vorig jaar hrak een forse brand uit in een dependance van het Regionaal Opleidingscentrum Zadkine aan de Bergsingel in het Liskwartier. De vlammen veror berden toen de bovenverdieping van het gebouw, waar onder meer een laboratoriumopleiding was gevestigd. De schade bedroeg m totaal 12 miljoen gulden. Er vielen geen slachtoffers. In 1996 moesten de leerlingen van een vestiging van het Albedacol- lege in alle haast de straat op. Op de zolder van het gebouw was een felle brand uitgebroken, waardoor de lokalen eronder, een compu terlokaal met veertig computers en de gymzaal, voor enkele ton nen waterschade opliepen. Op het moment dat de brand uitbrak, om acht uur 's ochtends, waren er maar weinig leerlingen in het ge bouw. Zeven jaar geleden kregen vijf duizend leerlingen van scholen in het Technicongebouw, op steen worp afstand van de brand die vandaag woedde, onverwacht een snipperdag. De werkruimte van de MTS Meubilering werd ver woest doordat in een spuitcabine, waarin meubels worden geverfd brand ontstond. De schade be droeg enkele tienduizenden gul dens. DoorDijlac vanVlimroeren Capelle aan dei Ussel/Rotterdam Donkere wolken hangen boven het metrostation Kralingse Zoom tn Rotterdam- Het lijkt alsof de hemel ieder moment kan open barsten. Passagiers haasten zich van en naar de overdekte roltrap om de dreigende onweersbui voor te zijn. Het is er druk. Want een paai' meter verderop is geen zie! meer te bekennen. Bij het opstapstation van de Parks huttle, het onbemande personen- wagentje dat van Kralingse Zoom naar het bedrijvenpark Rivium rijdt, is het muisstil De hekken zijn gesloten, de deur zit potdicht, In de wachtruimte staat een bord: 'Sorry! De Parkshuttle is tijdelijk buiten bedrijf-' "Reisadvies-, per metro naar Ca- pelsebrug en daar lijn 91 naar Ri vium. Onze excuses voor het on gemak.' Bij W* opstapstation Ri vium is het niet veel anders. In de wijde omgeving is het er uitge storven. De Parkshuttle rijdt niet. Hoe hard je ook op de bestem- mingsknop drukt De vervoersmaatschappij Con nexion, het vroegere ZWN, heeft voor de zoveelste keer op rij pech. Sinds de Parkshuttie op 15 febru ari in gebruik is gesteld, heeft zij nogal wat euvels moeten verhel pen. Verder word de Parkshuttle geregeld gehinderd door fietsers en skatere die illegaal van het spe ciale asfalt gebruik maakten. En nu het computergestuurde Parkshuttle eindelijk soepel over het wegdek leek te gaan rijden, werd de versterkingskast openge broken. Tussen vrijdagavond ze ven uur en maandagmorgen ze ven uur (de Parkshuttle rijdt niet in het weekeinde) hebben vanda len enkele modems en adapters uit de versterkingskast dat onder het viaduct bij de Kralingse Zoom hing, ontvreemd. Hierdoor kunnen er geen op drachten me® naar de shuttle worden gezonden waardoor hij simpelweg biet meer kan rijden. Het duurt zeker een week voordat medewerkers van het Utrechtse ingenieursbureau Frog nieuwe elektronica hebben besteld en te ruggeplaatst. „We hadden er geen rekening mee gehouden dat zoiets kon ge beuren," vertelt T. Koiler van Connexxion. „Het is een flinke klap in ons gezicht. We baien flink. De Parkshuttle liep steeds beter, werd steeds beter bezet Zo'n tweehonderd passagiers za ten er per dag in. Er zat groei in. Maar hiermee verlies je weer rei zigers. Het zal na dit euvel weer moeizamer worden ze aan je te binden." Rotterdam Minister K.G. de Vries van sociale zaken ziet geen reden om aanvullende maatrege len te treffen voor armlastige huishoudens in Rotterdam die voedselpakketten van de kerken ontvangen. Het is aan de gemeen te Rotterdam om die gezinnen te helpen met bijzondere bijstand of andere toeslagen, antwoordt de bewindsman op vragen van ka merlid J.MAM. De Wit (SP). De Vries ziet geen heil in een algeme ne verhoging van de bijstandsuit kering. In Rotterdam heeft wethouder J. van der Tak inmiddels contact ge had met de Groep Zonder Naam, de kerkelijke vrijwilligersorgani satie die de voedselpakketten sa menstelt en verspreidt onder cir ca veertig gezinnen in Ommoord en Zevenkamp. De sociale dienst onderzoekt in hoeverre deze ge zinnen voor extra financiële on dersteuning in aanmerking ko men. In september wordt het overleg met de kerken voortgezet. Volgens de SPzijn de uitkeringen structureel te laag en is er een si tuatie aan het ontstaan waarin de charitas de gaten moet opvullen. Behalve in Ommoord en Zeven kamp, zijn ook kerken in andere stadsdelen bezig voedselhulp aan noodlijdende minima op te zetten. Rotterdam Het Academisch Ziekenhuis Botterdam (AZB) gaat onderzoek doen naar de bestrijding van vocht in de oren bij kinderen. Tot op heden worden zogeheten looporen bestre den door het plaatsen van buisjes. Het Sophia Kinderzieken huis gebruikt een methode waarbij met een laser een klein gaatje wordt gemaakt in het trommelvlies. Dat meldt Monitor, het maandblad van het AZR. Negen van de tien kinderen heb ben voor hun zevende verjaardag last van zo'n loopoor. Per jaar gaan 49.000 kleine kinderen met ontstoken oren naar de huisarts. Oorpus dat achter het rommel- vlies blijft zitten, veroorzaakt pijn, koorts, een loopoor en soms zelfs slechthorendheid. Deze symptomen worden veroorzaakt door een middenoorontsteking, waarbij shjm ontstaat. Met grote regelmaat worden trommelvlies- buisjes geplaatst zodat het vocht weg kan. Aan deze buisjes kleven echter nadelen. Het kind moet onder narcose om de buisjes te kunnen plaatsen en moet soms enkele da gen in het ziekenhuis bbjven, Ook komt het voor dat het buisje werkt als een splinter: het veroorzaakt opnieuw een ontsteking. Ook kan na verloop van tijd littekenweef sel op het trommelvlies ontstaan. Een buisje blijft ook erg lang zit ten: ongeveer een halfjaar. Toch kan de kwaal het beste wor den bestreden door lucht achter het trommelvlies te laten komen. In het begin gebeurde dat door het aanbrengen van een klein sneetje in het trommelvlies. Maar zo'n inkeping groeide al heel snel weer dicht. In de jaren zeventig en tachtig werd daarom het buisje ontwikkeld. Het moest ervoor zor gen dat het sneetje langer open bleef. Via de nieuwe behandeling met de laser wordt een soort gulden middenweg bewandeld. Na de in greep blijft het gaatje ongeveer vier weken open. Men hoopt dat het oor dan genoeg tijd heeft om weer op gang te komen na een ontsteking. Dat men nu pas in staat is een klein gaatje te maken, komt door dat er lange tijd geen geschikte apparatuur was voor zo'n ingreep. Pas toen de laser eindjaren tach tig zijn intrede maakte in de me dische wereld, kwamen nieuwe mogelijkheden aan het licht. In middels is men zover dat de laser apparatuur is verbonden met een videoscherm, zodat heel gericht een gaatje kan worden 'gescho ten1. Volgens KNO-arts H. Blom, ver bonden aan het Sophia Kinderzie kenhuis, gaat het 'schieten' zo snel, dat het kind er nauwelijks iets van voelt. „Om te achterhalen wat de medische waarde van deze behandeling is, moetje bij iedere patiënt m het eye oor een buisje plaatsen en in het andere oor een gaatje schieten. De behandeling vindt dan nog wel onder narcose plaats, omdat er ook een buisje moet worden geplaatst." Ouders van patientjes tot tien jaar mogen binnenkort kiezen of ze willen meewerken aan het onder zoek, Oto-LAM-studie geheten. Oto betekent oor en LAM staat voor Laser Assisted Myringoto my. De studie gaat een heel jaar duren zodat weersinvloeden geen rol spelen. Het blijkt dat kinderen in de winter vaker last hebben van een loopoor dan 's zomers. De onderzoekers hopen in dat jaar tussen de zeshonderd en duizend kinderen te mogen onderzoeken. Het Oto-LAM onderzoek vindt ook plaats in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis en in het Ley- enburg Ziekenhuis in Den Haag. Twee kranen voeren hun sierlijke bewegingen uit boven de ruwbouw van de nieuwe hotel- en kantoortoren, die veelal wordt aangeduid met de naam Mülennlumtoren. Het gevaarte is vanuit alle hoeken van de stad -zoals hier, vanaf de Spoorsinge! (links) of vanaf de Westersingel (rechts). Geen wonder, want de contouren van dit bouwwerk, ontworpen door het Canadese architectenbureau Webb Zerafa Menkes Housden Partnership, beginnen zich steeds meer op de voorgrond te dringen Sn de Rotterdamse skyline, naast het nog altijd hoogste kantoorcomplex van Nationale Nederlanden. Met een hoogte van 151 meter (inclusief mast) zal het straks de langste toren van de verzekeringsgigant (150 meter) aardig naar de kroon steken. Het duurt nog eni ge tijd voordat die hoogte is bereikt. De toren, die volgend jaar moet worden opge leverd waarna het Westin Hotel er zijn intrek In neemt, wordt gebouwd door de bouwcombinatie Weenatoren, waarin de maatschappijen BAM en Ballast Nedam Zich hebben verenigd. Foto Jaap ftozema/Rottecdams Dagblad Groet™ Delta College Rotter dam Individueel Voorbereidend Be roepsonderwijs: Nancy Donker,Patrick van Eijk- Deborah Ge buis, Johan de Groot, Kelly van Hoorn, Bas van der Hout, Yvette Janssen, Martijn Jungsch lager, Nancy KI an der mans, Alicia Koolwijk, Michel Lammeree, Richard Ussenberg, Tamara Mostafa, Gemma Mou wen, Priscilla Nesse, Suzanne Ot terspeer, Rocky Romijn, Linda Roos, Danielle Schravesande, Leo van Wijngaarden, Johan Zon dag, Sander Zwanziger. Voorbereidend Beroepsonder wijs: Daniel Alves, Liarn Amoldus, Me- ta Bijl, Lytania Bishoen, Patricia Blokland, Blanca de Boer, Robert Bouwman, Ma reel ta van den Broek, Nicole van Cempenhout, Martanda Couwenberg, Eliza EI- gersma, Brenda Gerritsen, Kelly Goedendorp, Davinia van Gre- venbroek, Henk Groeneweg, He ien Harreman, Conny de Heer, Martine Heeze, Sabriiu hofland, Mitchell Holterman, Sandra H ooggeboren Ja mara J ans, Kim- berley Koogje, Esther de Leede, Annemleke Ussenberg, Tamara Luijken, Uesbeth Niemann, Da- niëlleOverslulzen, Nathalie Post hoorn, Joyce Roedolf Angelique de Rooij, Allda Rorijs, Jane van Santen, Steven Schootemeijer, Lillian Sveen, Carmen Troost, Diane Verhagen, Unda Verkaart, Eefke Vermeulen. CSG Willem van Oranje te Oud- Bef jerl and Mavo: Mariska Jongkoen, Louis van Ker- chove, Arevik Ter-Akoplan, Lau- rien van Tienderen, Michiel Wan ders Locatie Numansdorp Mirjam de Vos, Marjolein van Koeveringe Havo: Jurjen Nienhuis, Bart Vrieling, Hu ge Weeder, Flo ris Barendrecht, Marieke de Graaf, Maaike Hart- manns, Marijke Kuiper, Peter Be- zemer, MartjkeTalma, Sylvia Ver zijl, Joch bed Meijer Atheneum: Suzanne Bouwman Gemini College Ridderkerk Mavo: M ic hel Vieites Fernandez, Marvin Helms Havo: Veronlque Noordegraaf, Martijn Roos, Natasja Verhoeven Atheneum: Justin Dorst Ook al is het vakantie, het leven in Botterdam gaat gewoon door. Niet aüeen voor de vele thuisblij vers, maar ook voor de toeristen die de stad aandoen. Zomerse kanten van de stad komen in beeld in de serie 'Groeten uit Rotterdam'. Door Joyce deBruijn Wie zich als onwetend toerist met bestemming Hotterdam grondig wii inlezen in de ins en oute van de stad, moet flWt spitten. Compac ts reisgidsen zoals die rijn volge schreven over metropolen als Bar- SST Parijs. Londen en zelfs Amsterdam, ontbreken over de grootste havenstad ter wereld. En dat terwijl stedentrips, korte reis jes met een Europese stad sis be stemming, steeds populairder Een schande, vindt Martin Pot, medewerker van op de afdeling reiskaarten en -boeken van Don- ner Boeken. „Ik heb een halve meter schap gevuld met boeken over Amsterdam. Ik zou er zelfs anderhalve meter van kunnen maken. Maar wij moeten een paar keer per week met het schaam rood op de kaken 'nee' verkopen aan toeristen die iets over Rotter dam zoeken. Straks is Rotterdam Culturele Hoofdstad en dan is er niets. Vorig jaar werden we suf ge vraagd naar gidsen over Stock holm, toen Culturele Hoofdstad. Ook daar bestond mets over." Maar Pot en de toeristen kunnen hun hart ophalen. Want uitgeverij Van Heemst in Houten, bekend van Expert en Marco Polo steden- gidsen, werkt op het moment aan een Marco Polo gids over Rotter dam. Begin volgend jaar moet het boekwerk in de schappen liggen. OUanda Wie zich echter deze zomer wif wagen aan een stadstnp, zal het moeten doen met de summiere hoofdstukjes in gidsen over Hol land, the Netherlands, Ollanda en Les Pays Bas, die overigens prij zig zijn. De reiziger moet, wil hij alles over Holland weten, tussen de 49,- en 60,- neertellen. Het ruim 400 pagina's tellende Amerikaanse boekwerk 'Roa ming 'round Holland bijvoor beeld, heeft een kleine 15 bladzij den over voor de bezienswaardig heden in Rotterdam De schrijf ster is gelukkig wel lovend over de stad „Ifyou want a taste of mo dem Europe," schrijft ze, „come to Rotterdam." (Wilt u Europa op z'n modernst zien, kom dan naar Rotterdam) Aandacht is er voor de geschiede nis van de stad die in de dertiende eeuw ontstond uit een nederzet ting aan de oever van de Maas: „In 1779 was Rotterdam een ty pisch Hollandse stad. Met veel ka nalen, kaas- boter-, vis-, bloemen en veemarkten. Veel grote bomen en trapgevels. Tot het bombarde ment m 1940, toen het centrum van de stad werd weggevaagd." Toeristen wordt aangeraden de vele 'fine museums' te bezoeken, en ook zeker de outstanding zoo' met over te siaan Stappen kan men het beste doen in 'the Oude Haven', vlakbij 'the cubehouses'. En ga ook eens langs in 'historical museum The Double Palm Tree'. De Baedeker reisgids over the Netherlands beveelt de Haven route aan, levert daarbij zelfs een gedetaileerde kaart en beeldt de anwb-bordj es af, voor het geval de toerist het kaartje vergeet. In het 550 pagina's tellende naslagwerk beslaat Rotterdam eveneens vyf- tien bladzijden. Ook hier uitgebreid aandacht voor de haven en het bombarde ment. Noemt ook de in 1953 opge leverde Lijnbaan met zijn 'tempty shops': de eerste winkelstraat in Europa die uitsluitend voor voet gangers toegankelijk was. Je zou het bijna zijn vergeten, Baedeker wijst op het fraaie stad huis, met het 'beautiful earillon', the Bijenkorf, oftewel 'the beehi ve' en The Thing' van Naum Ga- in de vele, vele reisgidsen over Holland en Amsterdam zijn zo hier en daar wat bladzijden voor Rotterdam ingeruimd. Maar pas op: de schrijver is in staatje te laten winkelen in de Nieuwe Binnen straat! Foto Niels van der Hoeven/Rotterdanis Dagblad bo dat bij het warenhuis voor de deur staat. Het geheel wordtopge- leukt met kleurenfoto's van de Laurenskerk, de Potloodtoren aan de Blaak, het Maritiem Muse um, het Schielandshuis en na tuurlijk de Euromast Reiseatlas De Duitse versie van de Marco Po lo reisgids, 'jetzt mit Reiseatlas Holland' is een goedkoper alter natief voor de eerder genoemde dikke gidsen. Hij kost twee tien tjes en wijdt voor dat geld zelfs meer redactionele ruimte aan Rotterdam dan aan de hoofdstad. Negen bladzijden telt het hoofd stukje over de 'Tor zur Welt vom Reissbrett'. 'Hollands grosser Nordseehafen ist ein Schmelztiegel der Rassen und Religionen', spiegelt het boekje onze oosterburen voor. Marco Polo heeft café Rotterdam en Hotel New York - ein Hotel für trendy people- warm aanbe volen, en voert zijn lezer naar de Euromast 'fïïrein herrliehen Aus- bliek'. Ronduit beledigend voorde recht geaarde Rotterdammer is de Mi- chelingids over Holland. Met twee sterren en vijftien pagina's staat de stad te boek als: 'een omweg v/aard', terwijl Amsterdam met drie sterren als 'de reis waard' te boek staat. Dat geldt ook voor de bezienswaardigheden. Struikel je in het hoofdstuk Am sterdam -in omvang vele malen groter - over de drie-sterren aan duidingen, in Rotterdam vinden de schrijvers het kennelijk maar zo-zo. Als er al sterren zijn uitge deeld, dan is het er in de meeste gevallen slechts één. Alleen Boij- mans Van Beuningën mag zich vanwege het waardevolle culture le erfgoed verheugen op drie ster ren. Terwijl Rotterdam zo zijn best doet het de toerist naar de zin te maken. Helemaal bont maakt de Cadogan reisgids het. De schrijver propte vier steden in één gids, maar wist zich in Amsterdam kennelijk een kleine tweehonderd bladzijden lang te vermaken, terwijl Rotter dam, Den Haag en Leiden het moeten doen met een pagina of vijftien. En dan stuurt de schrij ver zijn lezer voor 'more individu- al shopping' naar the Nieuwe Bin nenstraat: Kor Kegel Leenhuis stout. Hetnaamgrapje is onvermijdelijk. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, Joan Leemhuis-Stout, heeft tel kens weer haar handtekening ge zet onder leningen aan het be drijfsleven. Soms deed ze dat on gezien. Dat komt meer voor. Wet houders, directeuren, burgemees ters willen wel meer blindelings alle stukken tekenen uit de stapel die ze door hun secretaresse of door onderknuppels krijgen voor gelegd, ervan uitgaand dat alles volgens het boekje is voorbereid. In goed vertrouwen tekenen ze automatisch. Daar zit een risico in: hei risico van gemakzucht. Zo kon het gebeuren dat Leemhuis- Stout zelf schrok, toen duidelijk werd dat het totaal aan leningen door de provincie Zuid-Holland was opgelopen tot het niet misse lijke bedrag van 1,7 miljard gul den aan gemeenschapsgeld. Het naamgrapje is niet gepast, want het slaat erg terug op de commissaris, terwijl juist deze als enige in het vorige college van Ge deputeerde Staten bezwaar maak te tegen semi-bancaire financie ring van bedrijven, zoals het Utrechtse handelshuis Ceteco, groot geworden door het op kre diet verkopen van meubelen, wit goed en elektronica in Latijns- Amerika. Leemhuis zag er niets in. Het idee om geleend geld risicodragend te beleggen was in 1995 van drie ge deputeerden, George Brouwer (PvdA) en Henk van der Goot en Koos Nolten (WD). De politiek sprak vaak over de 'ondernemen de overheid' en daar wilden zij wel eens uitvoering aan geven. Nadien heeft Joan Leemhuis zich beschouwd als de uitvoerder van democratische beslissingen van het college van GS, maar dat is on voldoende excuus, In de eerste plaats had zij haar twijfels ken baar moeten maken aan de minis ter van Binnenlandse Zaken. In de tweede plaats beperkt zy het begrip 'democratische beslissing' tot de handelwijze van een dage lijks bestuur, dat hier - en dat is cruciaal - nooit toestemming voor vroeg aan het algemeen be stuur, de Provinciale Staten. Dat is het enige gekozen orgaan in de provincie. Handelingen, waarvan dit orgaan niet op de hoogte is, kunnen niet achteloos 'democra tisch' w ..den genoemd. Joan Leemhuis-Stout is als commissa ris door de Kroon benoemd, neemt een eigenstandige positie in en mag zich niet tegen haar ge weten in onderwerpen aan kada verdiscipline. Sterk was het optre den van de commissaris dus niet. Dat maakt haar nog niet tot hoofd schuldige aan het fiasco, nu Cete co getroffen is door de financiële crisis van 1998 in vooi al Venezu ela en Argentinië, een crisis die nog versterkt werd door de rava ges die de orkaan Mitch in vele landen aanrichtte. De provincie dreigt 47,5 miljoen gulden mis te lopen, nu voor Ceteco surséance van betaling is aangevraagd. Het bedrag is opgebouwd uit een le ning van 12,5 miljoen in decem ber 1997 en een lening van 35 mil joen, daterend van 17 juli 1998, dus gedaan nadat Ceteco op 9 juli een winstwaarschuwing had afge geven. Hier is een kapitale blun der gemaakt. Het financiële risico was onverantwoord. Dat bleek in mei 1999, toen Ceteco de eerste le ning moest terugbetalen. Het handelshuis zat in dermate pro blemen dat het om uitstel van be taling vroeg. Bij de provincie was in april Hans Olde Moimikhof aangetreden als het nieuwe hoofd financiën. Olde Monnikhof kon weinig anders doen dan instem men met uitstel, omdat een faillis sement van Ceteco voor de mands welzijn goed zou zijn. Olde Monnikhof was opgezadeld met de 'erfenis' van Kees Bloemen- daal, na een reshuffle bij de pro vincie nu hoofd bodemsanering. De gedeputeerde voor financiën, Arie de Jong, is tot nu toe lucht hartig met de zaak omgegaan. Na dat hij kritische vragen van SGP- statenlid Cor Freeke had wegge wuifd, liet hij het zich overkomen het 'nieuws' uit de krant te moe ten lezen. Hy vergoeilijkte de le ningen alsof het ging om geld „dat even niet nodig is" en ging doodleuk met vakantie naar Wales, terwijl het provinciehuis in alle staten was. Hoezeer hem dat ook aangerekend wordt, met na me door oppositiepartij WD, het maakt De Jong niet tot hoofd schuldige. De grootste zonde is begaan door ex-gedeputeerden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4