14 Tom Waits sober maar intrigerend Ernest Hemingway: vertwijfelde macho of gedesillusioneerd genie? Fascinerende visie op het toeval Rusland stelt de wet op buitgemaakte kunst in werking Verjaardagsfeestje op cd ff- Concert Black "J Sabbath uitgesteld Baby ontsnapt uit geheim laboratorium Bioscoop top 5- In Memoriom Nico 'Shepherd' Schaap behield zijn innerlijke waardigheid Mhm&JiLT: Rotterdams Dagblad Door Hans Piet Den Kaag Tom Waits, na twaalf jaar terug in Nederland. De stem ming in de uitverkochte PWA-zaal van het Nederland Congres Cen trum was er naar. Bij de kassa deed een (te grote) groep mensen een gooi naar de laatste vier kaar ten en wie inmiddels in het bezit was van een plaatsbewijs voelde zich een van de gelukkigen. Die geladen of was het uitgelaten po- sitiviteit miste zijn uitwerkingna tuurlijk niet. En ook Waits, 49 jaar - inmiddels, leek zich te herinne ren hoe hij hier op henden werd gedragen als een grootse vertol ker van het nachtleven, terwijl hij in andere delen van de wereld werd verguisd. Zijn stem was de zelfde gebleven. De Amerikaan klinktnog altijd als een dieselmo tor kort na de koude start. Toch valt er weinig op zijn vertol kingen af te dingen. De onderwer pen die hij bezingt, hebben welis waar een meer 'aards' karakter gekregen en handelen over die ren, voedsel en de liefde, maar de intensiteit waarmee hij die bedjes brengt, hebben nieis aan passie verloren. Waits was gisteravond, tijdens zijn eerste van twee Haag- seconcerten, by vlagen zó brisant daj. een gloedvolle warmte en kip- r penvel tijdens het twee uur en een kwartier durende optreden (inelu- - sief drie toegiften) om voorrang vochten. Hij bleek vooral een ras- entertainer met een fikse dosis humor, die zijn gehoor - ook door soms clownesk uit de hoek te ko men - deed schateren.'Zo schil derde hu, in zijn rijke verteltrant, een roadie die volgens hem net iets te veel op het podium ver scheen af als zijn zwager met een mislukte carrière als zanger, die op deze manier alsnog een poging deed zich in de kijker te spelen. „Hij hoopt natuurlijk dat ik hem een nummer laat zingen,* aldus Waits. „Dat gebeurt in elk geval niet vanavond en ook niet volgen de week. Misschien in een volgen de eeuw, maar dan niet de eeuw die voor de deur staat." En na een uur, als hij achter de piano plaatsneemt, wekt hij even de indruk dat er verzoekjes mo gen worden ingediend om vervol gens op reacties uit de zaal te rea geren met: „Oh nee, en dat num mer zeker niet. Wat denken jullie wel, dat ik een aap ben, dat ik hier als een levende jukebox wil fun- geren." Muzikaal toonde hij, en zijn drie begeleiders, een heel bijzondere klasse. Niet door virtuoze soü toe te laten, maar door uiterst subtie le accentjes in de rijke muziek aan te brengen. Wat vooral spreekt, is de intensiteit, de pas sie en de gedrevenheid waarmee hjj het werk - met de composities van zijn laatste cd 'Mule varia tions' in een centralere! -uitvoert. Hij schuifelt op een intrigerende manier constant heen en weer tussen oprechte expressie en knap acteren. Zijn hehaamtaal geeft daarbij aan hoezeer hij in zijn eigen teksten opgaat. Op de mooiste en meest gemeende mo menten spreken zijn zwaaiende armen er. stampende voeten boekdelen. Dat hij daarbij in een bak met kalk staat te trappen, zorgt voor een extra visuele in kleuring, de confetti die hij uit zijn zak tovert en waarmee hij naar zijn gitarist en bassist strooit, zet het geheel in een sprookjesachtig daglicht. Duide lijk is ook, datje met zoveel prach tig materiaal - van avantgarde tot blues en van rock tot gospel - visu eel totaal niet hoeft uit te pakken om een zaal aan je te binden. Tom Waits bracht slechts wat gekleurd licht en drie huiskamerlampen mee, maar tegelijkertijd ook werk waarop dnekwart van de interna tionale popmuziekschrijvers stin kend jaloers zal zijn. Gezien de snelheid waarmee de concertkaarten waren uitver kocht en zijn persoonlijke verhou ding met directeur Louis Behre, moet het heel raar lopen wil de Amerikaan in oktober niet op het Crossing Border Festival in Den Haag staan. Het zou in elk geval een mooi compromis zijn voor al die mensen die geen kaartje heb ben kunnen krijgen. Tom Waits. Met drie begeleiders. Den Haag (Nederlands Congres Centrum). Gehoord: gister- avond. Herhaling: vanavond. Woensdag 21 juli 1989 V jHet concert yan l - Black^Sabfetii op dinsdag 10 j augustus - ih->Ahoy'.,- -is uiige: t band.'veriengt. zijn Jdoarpïéi opfi«töf;!nl-Jlotter- v damis'veradMJVen naarlO dé-. - l cemb^fjEt'zöninogi.öiMe kaarten''beschikbaar.-'-Réeds „getochte.torten:blijven gel- •ÜunderdisJ Ranjajn. gèldvanaf vandaag temgkrijgen.'Datkan decemberby dé- öp'de be-, DoorRené R. Kastelein Door René R. Kastelein Toegegeven, juli '99 is een tikje aan de vroege kant om definitieve uitspr Jten te doen over de be roerdste speelfilm van het jaar. Niettemin valt te betwijfelen of 'Baby Geniuses' de finaleplaats nog kan ontgaan. Stelt u zich een r komedievoorwaarinubaby'smet bleke Koppies in klinisch witte uniformpjes achter glas ziet opge sloten, badend in tl-licht. Locatie is een geheim laboratorium waar gedragsexperimenten worden u5t- gevoerd, onder meer op een baby die werd gescheiden van zijn tweelingbroer. Doel is de ontdek king van een geheime babytaai, alsmede verwerving van kennis over het geheim van het leven, die baby's volgens de scenaristen van deze film bezitten. Schattig, nietwaar? Nou nee. Het scenario voorziet in de ont snapping van baby Sly, de per soonsverwisseling en daaropvol gende ontvoering van zijn broer Whit,.ende ontmaskering van het geheime laboratorium. Wie de ja renlang geestelijk mishandelde baby's vervolgens moet opvan gen, laten de scenaristen wy sely k onvermeld. Tamelijk hardhandi ge humor, mislukte sketches en een overdosis flauwe woordgrap pen, maken dit tot een exponent van slechte smaak die zijn weerga niet kent, In die zin schrijft Bob Clark, maker van 'Porky's' en 'Porky's II', The Next Day", wel licht nog filmgeschiedenis. In Pa- thé2 Als er iets onherstelbaar mis gaat, door toeval of lot, komt de onver mijdelijke vraag wat er gebeurd zou zijn als... De vraag is even be grijpelijk als zinloos - er is per de finitie geen antwoord - maar des te fascinerender materiaal in de handen van filmmakers. Op een zame hoogte staat nog steeds Kieslowki's 'Blind C'hance'; drie opeenvolgende verhalen waarin de levensloop van zijnpersonages wordt bepaald door het simpele wel, of niet halen van een trein. Peter Hewitt's debuutfilm 'Sli ding Doors' is gebaseerd op een vergelijkbare constructie. Helen (Gwyneth Paltrow) rent om de metro te halen. Ze komt net te Iaat. Een fractie later spoelt de ca mera terug, zien we haar opnieuw rennen en nu net op tijd instap pen. Vanaf dat moment lopen bei de verhalen parallel Hoewel die terugspoeltruc weinig vertrouwen wekt in een goede af loop, is dit wel degelijk het begin van een fascinerende visie op toe val. Het halen van de trein, brengt Helen juist op tijd thuis om part ner Geriy (John Lynch) te betrap- Gwyneth Paltrow speelt in 'Sliding Doors' een gedegen rol als carrièrevrouw, fowgpp pen op overspel met zijn ex Lydia (Jeanne Tripplehom). Eten knal lende ruzie volgt, en in de bar waar ze haar verdriet probeert te vergeten, wacht James (John Hannah). De kijker beseft ogen blikkelijk dat dit de betere kandi daat moet zjjn. In scenario twee, wordt de ont dekking van overspel net voorko men en ligt de nadruk meer op de getroebleerde Gerry, die niet kan kiezen tussen partner en ex- vriendin. Howitt verbeeldt zijn lotgevallen met een fraai gevoel voor ironie. Howitt vind een mooie balans in zijn regie, van een personage die weliswaar niet op de onvoorwaar delijke sympathie van de kijker kan rekenen, maar ook altijd meer is dan een sjabloon. Paltrow speelt op haar beurt een gedegen rol als carrièrevrouw. Howitt, die jarenlang moest leuren met zijn scenario om uiteindelijk in Syd ney Pollack een financier te vin den, maakt hier een weliswaar niet foutloos - want soms net te kluchtig - maar beslist fraai lange speelfilmdebuut. In Arcaplex Spijkemsse enPathéï "VMatilx Kabouterplop „Hi?, b*>/21Q799/Bron: PWfié Qnera» Rotterdam Oorlog in Europa, stierenvechter) in Spanje, vissen in de Caribische Zee, safari in. Afrika: het waren de centrale the ma's in leven en werk van Ernest Hemingway. De meningen over de Amerikaan se schrijver, die op 61-jarige leef tijd een eind aan zijn leven maak te, lopen sterk uiteen. De een ziet hem als een vertwijfelde macho, de ander als een gedesillusio neerd genie. Maar niemand be twist dat Hemingway de litera tuur van de twintigste eeuw be slissend heeft beïnvloed voordat hij zich op 2 juli 1961 een kogel door het hoofd joeg. Vandaag, 21 juli, zou Hemingway honderd jaar zijn geworden. Ter gelegenheid daarvan heeft zijn Amerikaanse uitgever, Scnbners, een niet eerder gepubliceerd ma nuscript laten bewerken door He mingways zoon Patrick. 'True at First Light' is het fictieve verslag van een safari in Afrika die de schrijver in de jaren vijftig zelf heeft meegemaakt. Na zijn middelbare school trad Hemingway als verslaggever in dienst bij de Star in Kansas City. Later zou hij vanuit Europa de Spaanse Burgeroorlog en de Tweede Wereldoorlog verslaan. Maar zijn eerste oorlogservarin gen deed Hemingway al in 19 18 op. Tijdens de Eerste Wereldoor log werd hij naar Italië gestuurd. Al na enkele weken werd hij door een granaatscherf getroffen. Zijn diensttijd en ziekenhuisperiode heeft hij beschreven in 'A Fare well to Arms'. De in 1929 op Key West geschreven roman behoort tot zijn bekendste werken. Na zijn terugkeer in de VS kreeg Hemingway een baan bij de To ronto Star Weekly, die hem als correspondent naar Parijs stuur de. Daar ontmoette hij gelijkge stemde zielen als Ezra Pund en F. Scott Fitzgerald. De in Parijs wo nende Amerikaanse schrijfster Gertrude Stein bedacht voor deze kunstenaarsgroep de naam Lost Generation, omdat zij slechts des- illusie en cynisme in de plaats konden stellen van de in de oorlog verloren gegane traditionele waarden. Gedenkteken Hemingway richtte met zyn eer ste roman The Sun Also Rises' een gedenkteken op voor deze verloren generatie en zorgde met zijn korte, laconieke stijl voor een literaire doorbraak. In het boek stelde hij tegenover het cynisme van zijn held het volgens eigen wetten verlopende stierenge vecht, waarvoor hij zijn leven lang een fascinatie behield. Zelf verge leek Hemingway zijn stijl met een ijsberg waarvan alleen het topje boven water uitsteekt. Steeds terugkerend thema is de stoïcijnse held die de dood in de ogen kijkt, maar onderwijl zyn plichten professioneel vervult en, in de woorden van de schrijver, 'grace under pressure' (waardig heid onder druk) betoont. Dat geldt voor de toreador in The Sun Also Rises' en voor Robert Jordan, die m 'For Whom the Bell Tolls' (1940) in de Spaanse Burgeroorlog aan de kant van de Republikei nen vecht evenzeer als voor de hoofdpersonen uit de safari-no vellen De viermaal gehuwde Heming way alleen maar voor te stellen als een gefrustreerde macho doet de schnjver geen recht. Want zijn helden weten dat zij de speelbal zijn van een uitzichtloos lot. Al leen schnjft de voor alle helden van Hemingway geldende ereco de voor dat zij hun nederlaag Vandaag, 21 juli, zou de schrijver Ernest Hemingway honderd Jaar zijn geworden. Archieffoto ANP waardig ondergaan. Jake Barnes in 'The Sun Also Rises' is impo tent en kan zijn liefde voor Brett Ashley nooit vervullen. Heniy, de stervende hoofdpersoon van The Snow of the Kilimanjaro1 (1936) beklaagt zijn aan drank en vrou wen vergooide schrijverstalent. In zyn laatste jaren voerde ook Hemingway een strijd tegen het lichamelijke en geestelijke ver val. De visser Santiago zegt op een bepaald moment tegen zich zelf: „een man kan vernietigd worden, maar niet overwonnen." Misschien, dacht Hemingway aan die uitspraak toen hij op 2 juli 1961 naar de kelder van zijn huis in Keteheum, Idaho, afdaalde, een wapen uit de kast koos en zichzelf een kogel door het hoofd. joeg. In 1953 kreeg Hemingway de Pu- litzerprys voor The Old Man and the Sea' en het jaar daarop viel hem de Nobelprijs ten deel. Zyn ronde, met ringbaard omkranste gezicht werd het gezicht van de li teratuur. Maar zijn imago reikte verder, Zyn avontuurlijke leven maakte hem tot een icoon van zijn generatie, De roem overspoelde Hemingway en hij het niet na zijn imago van onverschrokken avonturier en macho in stand te houden. Maar onder alle branie gaapte kenne lijk ook een afgrond. Net ais zijn vader, een arts, maakte Heming way langdurige perioden van de pressie door. De vader en twee an dere van de zes kinderen He mingway pleegden eveneens zelf moord. Honderd jaar na zyn geboorte lijkt de tijd rijp om afstand te ne men van Hemingway de macho- avontuner en kritisch te kijken naar Hemingway de schrijver. Op een herdenkingsbijeenkomst eer der dit jaar in Boston gebeurde dat ook. De oichter Derek Walcott, ook een Nobelprijswinnaar, vond dat Hemingway in zijn latere werk een sombere en patriarchale toon aanslaat en enkele schrijf sters vonden dat vrouwen in zyn werk niet tot leven komen. De Zuid-Afrikaanse schrijfster Nadi- ne Gordimer verweet Hemingway een gebrek aan echte belangstel ling voor Afrika. „Kij was verliefd op Afrika en construeerde naar zyn eigen behoeften iets wat wei nig met de realiteit te maken had," zei zij. Dat Hemingway een van de belangrijke schrijvers van de afgelopen eeuw is geweest stond voor Gordimer en de andere deelnemers echter buiten kijf. Door Pieter van Hove Op 67-jarige leeftijd is gisteren in een Amsterdams verzorgingste huis de I Jmuidense musicus Nico Schaap overleden. Met zijn broer John en zus Helen maakte hij ja renlang deel uit van het ju Neder land en ver over de landsgrenzen beroemde trio The Shepherds. Ni co Schaap is overleden aan een hartstilstand, precies een week na zijn verjaardag. Als jongeman was Schaap werk zaam als zogeheten porder in de IJmuidense vishallen. Bij nacht en ontij moest hij lossers waar schuwen by het binnenkomen van een vissersschip "daarnaast had hij als grote hob^y muziek. Het spelen van de bas was zijn grootste passie. Als talentvol ama teur speelde de bassist onder meer bij het Kennemer Kwintet en het Ted Powder Kwintet. Zijn grote doorbraak kwam toen hij met broer en zus in 1963 The Shepherds oprichtte. Niet lang daarna scoorde het trio zijn bekendste hit 'Dank IT, later gevolgd door het bijna zo populai re 'Mensen zoals Wij'. Ook bij het Koninklijk Huis viel het gezel schap in de smaak, getuige de op tredens bij het huwelijk van Bea trix en de geboorte van Willem- Alexander. In het buitenland trad het drietal op in onder meer Ja pan, Duitsland, Engeland en Bel- gieJToen begon eigenlijk al het verval van Nico, zou Helen She- perd jaren later in een interview met deze krant zeggen. „Nico was vanaf het begin niet geschikt voor de showbusiness. Het ging alle maal te snel." Hij raakte verslaafd Als bassist van The Shepherds vierde Nico Schaap triomf in binnen- en buitenland. Archieffoto Rotterdams Dagblad aan drank en pillen. In 1975 verliet Nico de groep. Hoe wel The Shepherds in een nieuwe bezetting door bleven gaan, zou de groep nooit meer het oude ni veau halen. Vooral zijn bekende hoge falset-stem werd node ge mist. Sindsdien leefde hij een te ruggetrokken bestaan in IJmui- den. Verschillende kereti werd hy in inrichtingen en ziekenhuizen opgenomen. Uiteindelijk werd hij in 1993 op straat gezet en zwierf door zyn geboorteplaats. Nico Schaap belandde in een tehuis van de stichting Hulp Voor Onbe- huisden (HVO) in Amsterdam Daar bleef hij tot begin mei van dit jaar. De laatste weken bracht Schaap door in een verzorgingste huis in Osdorp. Hij kwijnde daar weg tussen de veelal demente bejaarden. Hoe wel zyn geheugen hem af en toe in de steek liet, behield hij 'fijn waardigheid. Zoals vorige week tijdens zijn verjaardag. Met John en Helen zong Nico nog uit de vo rig jaar uitgekomen cd Mensen zoals Wij'. Hij genoot zichtbaar van dat moment, herinnert zus Helen zich. In feite nam hy toen al afscheid van de wereld, van de mensen met al hun ups en downs. Mensen zoals hy. MoskouDe Russische wet op de nationalisering van oorlogsbuit is dinsdag in werking getreden. Het constitutionele gerechtshof be vestigde de wet op hoofdonderde len. Dat geldt ook voor de door presi dent Jeltsin aangevochten bepa ling over nationalisering van in Duitsland buitgemaakte kunst. „Dat betekent dat de wet nu, reke ning houdend met de uitspraak, wordt uitgevoerd," zei Jeitsins vertegenwoordiger Miehail Mitjoekov bij het hof. Dat bepaalde dat „agressor-lan den geen enkel recht op aan spraak hebben tot teruggave van hun cultuurgoederen, wèl burgers en organisaties die slachtoffer werden van de holocaust en het Hitler-regiem." Jeitsins argument was dat de wet strijdig is met internationale ver dragen. Het parlement vond dat de kunststukken een gepaste compensatie zyn voor de vernieti ging van Russisch erfgoed tijdens de Tweede Wereldoorlog. De afge vaardigden hadden eerder Jeits ins veto over de wet vernietigd. Die stapte daarop naar het hof. De president deed dit mede omdat hij goede (handels)betrekkingen met Duitsland wil De uitspraak is niet direct van in vloed op de claim van de Neder landse staat op de Koenigs-collec- tie, een kunstverzameling uit Ne derland die via nazi-Duitsland in de Sovjet-Unie terechtkwam. Het ministerie van OCW zegt over een claim van voor 1950 te beschik ken, waardoor, zelfs als de wet wordt aangenomen, teruggave mogelijk blijft. De totale Russische buit bestaat uit zo'n 200.000 geroofde kunstob jecten uit Duitsland. De meest tot de verbeelding sprekende tfofee is de schat van Priamos. Die door de Duitse archeoloog Schliemann in Turkije opgegraven goudcol lectie zou aan de koning van Troje uit de oud-Griekse legenden heb ben toebehoord. artiest De hieperdepiep ceedee a 1 b X abel Jingo d u u 75.14 min. Dit kinderfeestje in cd-vorm is bedoeld voor jarige jobs in de leeftijd tus sen nul en tien jaar. Het album bevat zowel bekende verjaardagsliedjes, zoals 'Lang zal ze leven' en 'Happy birthday' als onbekender matenaal (by voorbeeld 'Wie niet lachen ml'). Al deze nummers hebben ook een in strumentale versie, zodat er Hink op de tekst geoefend kan worden,-De uitleg van de verschillende spelletjes, die ook op de cd staan, is terug te vinden in het hoesje. Deze variëren van 'Zakdoekje leggen', tot een dansnummer zoals 'Hoki Poki', dat waarschijnlijk erg zal aanslaan bij de uitgenodigde kinderen. Alleen de 'Stoelendans' is niet geschikt voor de allerkleinsten. De muziek stopt namelijk niet helemaal, wanneer ie dereen moet gaan zitten. Dat is erg verwarrend. De verstaanbaarheid van Nederlands gezongen teksten is nog wel eens een probleem, maar niet op dit werkje. De begeleidingsmuziek is erg eenvoudig gehouden, zodat niets de zangpartijen kan overstemmen. Het omslagwerkje van 'De hieperdepiep ceedee' is vrolijk versierd en bovendien erg kindvriendelijk. Het gebruikelijke plastic hoesje is ver vangen door een kartonnen, uitklapbare omslag, zodat ook de Éeinsten de cd zelf kunnen hanteren. Eva Crouwell

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6