De jacht op een nog betaalbare woning jam Gevonden: een nog te bouwen appartement Makelaars moeten steeds vaker 'nee' verkopen tegen wie voor 't eerst een huis wil kopen Gezocht: benedenwoning met tuin Gezocht: woning met bedrijfsruimte mms Zater Zaterdag 24 juli 1999 Rotterdams Dagblad Bijlage van he Richard Spoormaker (29) werkt bij een bedrijf dat containers vervoert per spoor. Hij woont bij zijn ouders in Ridder kerk. Nog even maar, want hij beeft een koophuis gevonden: een nog te bouwen appartement in een pakhuis, eveneens in Rid derkerk. Richard start voor de tweede keer op de woningmarkt. „Ik ben een jaar op wereldreis geweest," legt hij uit. „Daarvoor had ik een appartement in Prin senland, in Rotterdam. Dat heb ik verkocht toen ik op reis ging. In maart van dit jaar ben ik op nieuw gaan zoeken. De prijzen zijn in die tijd wel flink gestegen. Goed zoeken Het is niet zo dat ik er erg veel moeite voor heb moeten doen. Maar je moet wel goed zoeken. Via-via is het me uiteindelijk ge lukt. Maar, wanneer je rondkijkt en ziet wat er te koop is, ook hier in Ridderkerk, dan vraag je je wel af: hoe is het mogelijk? Oude flatjes, dertig, veertig jaar oud, voor zoveel geld. Dan denk ik: nou Iaat maar. Ook in Ridder kerk komt maar weinig bestaan de bouw vrij. Er staat niet veel te koop. En als er iets vrijkomt, dan vragen ze al snel drie ton. Ik was eerst bang dat het niet zou lukken. Had me al ingeschre ven voor een huurwoning. Maar eeriijk gezegd zit ik er ook niet op te wachten om elke maand duizend gulden naar de woning bouwvereniging te brengen. Wanneer je voor twaalf jaar een hypotheek vaststelt, dan weetje precies waar je de komende ja ren aan toe bent. Dat heb je met huren niet. Dat pakhuis aan de Rijksstraat weg wordt verbouwd tot negen appartemen ten. Ik ben er op een middag we zen kijken. Ik had wei nigbedenktijd, moest heel snel beslissen. Twee dagen la ter was het koopcontract gete kend. Begin volgend jaar kan ik erin. De prijs kwam overeen met wat ik voor ogen bad, rond de 2,5 ton. Ik heb het idee dat ik erg veel geluk heb gehad. Al blijft 't veel geld. Maar ja, dat is tegen woordig bijna nieb meer. Het appartement dat ik in Prinsen land kocht kostte 152.000 gulden. Dat kost nu drie ton." De woningprijzen blijven maar stijgen. In Rotterdam zijn de koopwoningen het afgelopen halfjaar meer dan tien procent In waarde toegenomen. Dat per centage steekt nog bescheiden af bij de landelijk gemiddelde prijsstijging van ruim 14 procent. Ht( t gaat goed in Nederland. De hypotheekrente is laag, de vraag naar goede woningen groot, het aanbod klein. Dat drijft de prijzen op. Niet ledereen vaart daar wel bij. Starters op de woningmarkt, jongeren die graag een woning willen kopen, dreigen achter het net te vissen. Voor hen is een woning tegen woordig onbe taalbaar. Door Ben Maandag Bijna was Dietmar van Eijsden (29) er eindelijk in een geslaagd een woning naar zijn gading te vinden. Een koopwoning op het voormalige Piet Smit-terrein, te genwoordig Veranda genaamd. Hij had het huis, met uitzicht op de Maas, nog net niet gekocht. Maar toen sloeg de twijfel toe en zag hij er op 't laatste moment toch vanaf. Te massaal, die wo ningen, vond hij. Te dicht op el kaar ook. Dan maar liever nog even verder zoeken. Dietmar van Eijsden, alleen staand, werkzaam in de automa tisering, woont nog steeds in een Marianne Sipkens (haar naam is vanwege haar privacy gefin geerd) heeft een eigen bedrijf. Ze bewoont een huurwoning in het Nieuwe Westen. Nu aeht ze het tijdstip gekomen naar een koopwoning om te kijken, het liefst een woning met een ruim te, van waaruit ze haar werk kan verrichten, „Je kunt njet dat zoeken dag en nacht bezig zijn, heb ik wel ge merkt," verzucht ze. „Al een aantal jaren had ik het idee dat 't wel slim is om eens een woning te kopen. Ik dacht: als ik niet meedoe, dan zit ik er opeens naast. Het is niet zo dat ik denk: goh, wat fijn, een eigen huis. Ik zie het meer als investering. Als zelfstandige moet je op je 65ste toch iets achter de hand hebben. Ik ben meer een luie koper. Het gedoe, de zorg, daarop zit ik niet te wachten. In juni heb ik het op eens goed in m'n kop gezet en ben ik intensief gaan kijken. Ik vond 't nogal een hobbel om naar een makelaar te gaan. Ik heb het toch gedaan, in de ver onderstelling: dat is mei een paar keer kijken wel klaar. Dan ga je eens kijken waar je wilt wonen en waar je het terijner- tijd ook nog kunt verkopen. En dan wil je gewoon een huis aan het water, op een hoek en met 'n boom. Klassiek dus. Ik zoek iets in de klasse tussen vier en vijf ton. Zoiets kan ik bij elkaar verdienen. Maar in die categorie schijnt wel erg veel vraag te zijn. Ik ben wezen kij ken aan de Noordsingel, de Sta- tensingel, de Bergsingel. In Schiedam. Het heeft nog niets opgeleverd. Ik blijf doorzoeken. Je hebt er bijna een dagt:*ri£ aan. Ik heb m'n vakantie er voor uitgesteld. De markt blijkt wel erg moeilijk en vervelend. Steeds meer wordt er bij in schrijving verkocht. Ik heb al een paar keer een bod gedaan. Maar dat was tot nu toe steeds te laag. Bk geef mezelf nog tot september de kans. Tegen die tijd moet 't gewoon lukken." huurwoning aan de Rotterdamse Strevelsweg. Daar wil hij wel eens weg, want eigenlijk is 't daar veel te klein. Hij wil naar iets in het centrum, liefst nieuwbouw. Ruim een jaar is hij nu aan het zoeken. De Hoge Heren, naast de 1 Erasmusbrug, of de Hoge Eras mus, op een steenworp afstand, leken hem wel wat. „Maar je moet er zo ontzettend snel bij zijn," zegt hij. En dan nog: „De goedkoopste woningen in de Hoge Heren werden aange boden voor 280.000 gulden. Ze gingen uiteindelijk voor 320.000 gulden weg. Dat is gewoon te duur voor mijVoor Dietmar is een bedrag van drie ton wel onge veer het maximum. Zo ging zo wel de Hoge Heren, als de Hoge Erasmus aan zijn neus voorbij. Laatst gloorde er weer enige hoop. Aan de Coolhaven werden woningen in twee nog te bouwen woontorens aangeboden. Diet mar van Eijsden was er als een van de eersten bij om belangstel ling te tonen en zich in te schrij ven als gegadigde. Hij vulde op het inschrijvingsformulier netjes zijn voorkeuren in. Vijf verschil lende types, in prijs variërend naar gelang de bouwlaag, want hoe hoger, hoe duurder. Hij kreeg hoopvolle brieven thuis. Dat hij in de eer r> zat en dat hij biimenkoi zou krijgen. Alsof dat zij is op een woning ingrijpend vergroot te. „Toen'kwam de loting," zegt hij. „Maar daarna heb ik niets meer gehoord. Ik heb de makelaar ge beld met de vraag of ik was inge loot. Dat konden ze niet vertellen. Sindsdien heb ik niets meer ver nomen. Het is een duistere we reld..." Dietmar van Eijsden heeft de hoop op een woning aan de Cool haven inmiddels wel zo'n beetje laten varen. Misschien gaat hij nog zoeken naar een woning in de be staand bouw v .oe- wel: „Lcn be staand ap partement in het centrum, dat wordt voor mij veel te duur. Een koopwoning in een van de randge meenten is voor mij ook onbetaal baar. Mis schien moet ik uiteindelijk toch wat gaan huren. Dat is in elk ge val risicoloos." De dupe Dietmar van Eijsden kon als voorbeeld dienen van een grote groep 'starters' op de woning markt, die de dupe dreigen te worden van de enorme prijsstij- mmmm Dietmar van Eijsden, voor de bouwplaats van de Hoge Heren:'Misschien moet ik uiteindelijk toch wat gaan huren. Dat is in elk geval risicoloos'. Foto's Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad gingen van de woningen. Het gaat zó goed in Nederland, dat de vraag naar koopwoningen alleen maar toeneemt. Maar het aanbod van koopwoningen blijft achter, ook al wordt er op veel plaatsen in Nederland driftig gebouwd en schieten de nieuwbouwwijken als paddest leien uit de grond. Even de cijfers: de gemiddelde prijs van een koopwoning bedraagt in ons land tegen woordig 329,000 gul den. Dat is vaak al ver bo ven het budget van iemand die zijn eerste schreden op de woningmarkt wil wagen. Vo rig jaar moest de koper nog gemiddeld 287.000 gulden neerteller voor een woning. De stijging be draagt in een jaar tijd meer dan 14 procent. Dat is nogal wat. „De consument is welvarend en zoekt nu het huis van zyn dromen zei voorzitter mr. O. J. Smit van de Nederland se Vereniging van Makelaars vo rige week bij de presentatie van de halfjaarcijfers van de NVT.Ï, ue prijzen van woningen stijgen al jaren en „mg lijkt, aange- Makelaars Nicole Aanen en Max de la Court: 'Elk jaar zeggen we: de rek is nu wel uit de woningmarkt. En elk jaar pakt het an ders uit.' Woriingmarktontwikkeling 1999 De gemiddelde verkoopprijs van diverse woningen In de regio Rot terdam en de rest van Nederland van het eerste halfjaar 1999 t.o.v. het eerste halfjaar 1998. gemiddelde verkoopprijs woningen (X ƒ1 OOO,-) regio R'darn *98 tussenwoning hoekwoning vrijstaande woning appartement Botterdam» Dagblad! V/Bftm MVM wakkerd door de lage hypotheek rente, de schaarste van goede koopwoningen en het grenzeloze vertrouwen van de consumenten in de economie, alleen maar ho ger en hoger te worden. De gemiddelde pnjs van een huis vliegt ook in Rotterdam omhoog, rij het met zo opzienbarend snel als in steden als Amsterdam en Utrecht. In de Rotterdamse regio schoot de gemiddelde prijs van een woning met meer dan tien procent de lucht in: van 239,000 gulden naar 268.000 gulden. Ter vergelijking: in Amsterdam ligt de gemiddelde prijs al op 381.000 gulden, een explosie van bijna 25 procent vergeleken met een jaar geleden, toen er voor-dezelfde woning 'slechts' 304.000 gulden moest worden betaald. Is 't gek dat in zo'n stroomver snelling steeds meer mensen achter het net vissen? Aller minst. Makelaars moeten aan te- leut gestelde klanten steeds va ker 'nee' verkopen, zeggen Nico le Aanen en Max de la Court van Voorberg Makelaars „En dat valt vaak met mee, zo'n boodschap," zegt Nicole Aanen. „Veel van die klanten zijn starters op de wo ningmarkt." Het tweetal ondervindt de pro blemen van de starters aan den lijve in, bijvoorbeeld, een wijk als Blijdorp, waar zij als makelaars veelvuldig actief zijn,Als starter kon je in Blijdorp enige tijd gele den nog goed terecht Voor een redelijke prijs was hier een goed appartement te krijgen. Maar ook Blijdorp wordt steeds populair der." Max de ia Court: „Blijdorp be stond vroeger vooral uit huurwo ningen, in bezit van grote beleg gers als Nationale Nederlanden. Maar er kwam een tijd waarin die voor grote onderhoudskosten kwamen te staan. Omdat de wo ningen voor hen toen niet meer rendabel waren, gingen ze de wo ningen verkopen. Vanaf de jaren zeventig zag je het particulier ei gendom toenemen. Er kwamen hier vooral starters. Net afgestu deerden die woonruimte zochten in Rotterdam, dicht bu hun werk. Gemiddeld bleven die hier een jaar of drie, vier wonen, totdat ze uit hun appartement groeiden, omdat ze een vriend of vriendin kregen en vanwege gezinsuit breiding." Doorstroming „Blijdorp is echt een starters- markt," zegt Nicole Aanen. „De doorstroming is hier erg groot, er staat relatief gezien veel te koop." Maar ook in Blijdorp zijn de veranderin gen waarneem baar: „Het is te genwoordig heel moeilijk voor een starter om hier iets te vin den. Of er moet ontzettend veel worden opge knapt in het huis, of het is slechts een zeer eenvoudige wo ning" Voor ingrijpende verbouwingen hebben starters doorgaans geen geld. Bovendien stellen ook zij vaak hun eisen ho ger. „Ze willen er graag een extra kamer bij, waar de computer moet staan en waar ze rustig kun nen werken," zegt De la Court. Een redelijk driekamer-apparte ment kostte nog niet eens zo heel lang geleden in Blijdorp tussen de 60.000 en 90.000 gulden. Voor hetzelfde appartement moet nu tussen de 140.000 en 180.000 gul den worden betaald. Daarbij komt dat woningen te genwoordig heel snel zijn ver kocht. „Er is een spanningsveld," zegt Max de la Court. „De markt is erg krap, waardoor de prijz worden opged^ven. Als kot heb je hee' .rei nig bedei^-djd. Er zijn door die snelheid ook veel desillusies. Wan neer een woning in de verkoop gaat, dan is die woning onmid dellijk al ver kocht" In een wijk als Blijdorp werkt ook de tam-tara_ h'eel'snel. ^Debü-/ fren weten-dan^alf dat er een woning leegkomt, ze heb- ben nog een ken nis die iets zoekt, en die belt al, bij na nog voordat het huis te koop is aangeboden," Ook in de nieuwbouwwijken is het voor starters moeilijk een voet aan de grond te krijgen. „Er wordt daar te weinig gebouwd in het segment tussen de 400.000 en 500.000 guldenzegt De la Court Dat zijn nauwelijks woningen voor starters, maar wat meer van dergelijke woningen zou een doorstroming op gang kunnen brengen, waarvan de starters ver volgens kunnen profiteren. „Om dat er geen grotere woningen zijn, komen er ook geen start ers- woningen beschikbaar," conclu deert Max de la Court. „Ik schat dat er een tekort is van zo'n 135.000 woningen in dat markt- ÏOIH segment. Dat is de komende tijd heel moeilijk aan te zuiveren." Overspannen Vooral wanneer de rente op het zelfde, lage niveau blijft, zal de markt overspannen blijven, den ken Aanen en De la Court. Dat be tekent dat er ook in de toekomst steeds meer mensen teleurge steld moeten worden en dat de keuzemogelijkheden steeds ver der worden beperkt. In Amster dam, waar de prijzen nog sneller en spectaculairder stijgen, omdat er veel minder koopwoningen zijn dan in Rotterdam, heeft de overspannenheid al geleid tot een 'zoekersstop': verschillende makelaars ne men geen zoekopdrach ten meer aan. „Zo ver ïs het in Rotterdam nog niet," zegt Nicole Aanen. „maar het 'wordt... wel steeds .rapeihj-, ,$erlbVroeger b kondem v"vwij ^ebeeri-Tdantl- een f'huiS'x: .wóoiriigris-het^ rg^moeihjk ^^^aamaaskook. iff*1? hit' pptferdam' worden woningen steeSs'-vaker bij inschrijving verkocht; -Het hoogste bod wordt''gehonoreerd. „En dan denkt de buurman, hé, dat wil ik ook voor m'n woning. Zo wordt de grens dagelijks ver legd." Hoe lang kan zoiets nog door gaan? Als ik dat wist, zat ik hier niet," zegt Max de la Court „Wis ten we het maar. Elk jaar zeggen we: de rek is er nu wel uit En elk jaar vallen we weer op onze neus en weten we het niet meer." Ook voor starter Dietmar van Eijsden is de toekomst ongewis. Beginnen op de woningraarktis proberen om in een rijdende fein testap pen. „Maar waar stap je in die trein?" vraagt hij zich af. „En waar zal die trein stop pen? Stort de woningmarkt over een tijdje misschien in? Stel dat je dan net een woning van drie ton hebt gekocht Wat dan?" Dus is het een kwes tie van ofwel nu je slag slaan of nog even af wachten, zonder dat iemand kan vertellen wat de verstandigste beslissing is. „Ik heb gewoon pech, mis schien," zegt Dietmar van Eijs den. Maar hy is er de persoon niet naar de moed te laten zakken. Er kan nog wel een lachje af: „Nou ja, pech, ik ervaar dat helemaal niet zo" Bart Boerop (27) en zijn vriendin Maaike (26) wo nen in een huurwoning in Gouda, maar zijn op zoek naar een woning in de Rotterdamse wijk Blijdorp. „We zijn niet echt heftig op zoek," zegt Bart. „Mischien dat we na de vakantie wat fana tieker gaan zoeken. We zijn wel al naar een hypo theekadviseur geweest. En we hebben ons tot een makelaar gewend. Daar hebben wt ons ingeschre ven. Ze zouden ons melden wanneer ze iets voor ons hadden gevonden. Maar ik heb nog steeds niets gehoord. Of dat een veeg teken is, weet ik ei genlijk niet. We zitten nu in een huurwoning. De huur is hoog, dat geld smijt je dan toch gewoon weg. Daarom willen we een woning kopen. We zoeken een wo ning van rond de drie ton. Het mag daar wel iets boven uit komen, maar liever naiuurlijk wat daar onder. Het liefst hebben we een benedenwoning met een tuin. Een kamer of drie zon mooi zijn. We hebben iets aardigs gezien in de Paetsstraat, maar of dat gaat lukken weten we nog niet. We willen graag in Blijdorp wonen, want het is een mooie wijk. In het centrum van de stad. Dicht bij het station ook. We hebben er al veel rondge wandeld. Mijn vriendin werkt in Amsterdam en reist elke dag heen en weer. Dan rit je in Blijdorp goed. In Rotterdam is er in elk geval nog wat ksu- ze. Het is hier niet zoals in Amsterdam. Van vrien den daar hoor je van die verhalen, dat ze met tien stellen tegelijk 's morgens vroeg cl voor een huis staan te dringen om als eerste naar binnen te mo gen en als eerste een bod te kunnen uitbrengen. Dat zijn vreselijke verhalen, die je hier niet hebt"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3