lateriag Ei S5F Pisa s banaan komt langzaam overeind Volgend jaar weer toeristen op de toren van ruzie Vijl hittegolven in 1947 Zomer top 10 Zomer van de eeuw 1994 18 M H'Tsaöagf,-/ Rotterdams Dagblad Zaterdag 24 juli 1999 Al snel nadat In 1173 be gonnen was aan de m O 4 1 "1 j zuidzijde verzakte In de dat door een 'knik' aan ^^5 te brengen op een hoog te van 10 meterT en bouwden vrolijk lood recht door. Later volgde een soortgelijke correctie, noodzakelijk omdat er ook nog een loodzware klokkentoren op de top moest. Eenmaal af In 1350 had de 'campanile' de vorm van een banaan, maar aan het verzakken kwam geen einde. Jaarlijks zakte de toren 1,27 millimeter schever. In 1990 werd het Instortingsgevaar zo reëelgeacht dat een comité van wetenschappers opdracht kreeg voor een reddingsplan. Dat kwam er na veel geruzie, maar Inmiddels ligt het reddings werk aan de toren stil. De politiek heeft even geen tijd voor een cultuurmonument van wereldformaat. Door Hans Geleijnse Dr. Ir. Paolo Hemiger kijkt met enige trots naar 'zijn' toren. Scheef hè," zegt hy, maar dat wisten we al. Schuin achter ons zoemt een soort Stalinorgel. De 'lanceerbmzen' zijn echter naar de grond gericht, kunnen zich tot een diepte van zeven meter onder Pisa's bedreigde toeristische at tractie boren. Hemiger is project manager van het Italiaanse con sortium dat de beroemde scheve toren een stukje rechter moet zet ten. „Volgend najaar is de klus ge klaard. Dan kunnen er weer be zoekers op," verzekert hij. Dat zou een meuw wonder zijn op het Campo dei Miracoh, waar de kathedraal en zijn scheve klok kentoren tot afgrijzen van toeris ten schuil gaan achter bouwstella- gips. De toren 'hangt' m een soort corset, aangebracht op de tweede loggia. Daaraan zijn twee stalen, kabels van honderd meter lengte vastgemaakt, die over de achter de toren gelegen huizen heenlo pen en zijn bevestigd aan met contragewichten van 100 ton ver ankerde katrollen. Pijn aan het oog doen de grote loden contrage wichten die 850 ton zwaar - aan de noordzijde tegen de basis van de toren zijn bevestigd. De toren helt nu in zuidelijke richting 4,5 meter uit het lood. Door verwijdering van de aarde onder de noordelijke kant van de fundering zakt het 55 meter hoge en 14.500 ton wegende wit mar meren gevaarte in de uitgegraven, bedding. De top van de toren komt daarmee millimeter voor millimeter 'overeind'. Heiniger: „We zijn in februari begonnen met een beperkt aantal hoorbui zen en hebben al 22 millimeter ge wonnen. De toren staat nu in de positie waarin hij in 1972 was." Dubbele pijpen Het weghalen van de aarde ge beurt uiterst omzichtig met een speciaal voor dit project ontwik kelde machine. Heiniger wijst op de twintig stalen dubbele pijpen, in elk ervan bevindt zich een dnl. Deze boort zich m de grond en de aarde verzamelt zich tussen de twee buizen. Hemiger: „We kun nen zo heel nauwkeurig regule ren hoeveel aarde we weghalen, lp deze aanvangsfase haalden we per boring niet meer dan 25 liter aarde omhoog. In september gaan we het aanton boorposities t't maximaal veertig uitbreiden. Vol gend jaar herfst zal de hellmgs- hoek met 450 millimeter zpn ge corrigeerd. Dan is de toren weer in de positie waarin hij" rond 1830 stond, zo'n vier meter uit het lood." Volgens de projectleider kunnen dan de stalen bretels en de loden contragewichten zonder gevaar worden verwijderd. Hemiger; „Bodemonderzoek heeft uitgewe zen dat de grond aan de zuidzijde, waar het gewicht van de toren eeuwenlang op drukte, geen elas ticiteit meer heeft De toren blijft dus scheef staan, maar zakt met naar het Zuiden terug." Kritiek Eerst zien, dan geloven, zeggen de vele cntici van het plan. Neem de onverschrokken Amerikaanse cultuurbeschermer James Beek, hoogleraar aan Columbia Univer sity en president van Art Watch International, een organisatie die controleert of restauratie van 's werelds culturele erfgoederen wel goed wordt aangepakt. Beek vond het Pisa-project een onverant woordelijke miskleun en liet dat via Internet en media de hele we reldweten. Waar Beek zich vooral aan erger de was dat het m 1990 opgerichte 'Comitato di Consulenza per la Salvaguardia delle Torre di Pisa' negen Italiaanse wetenschap pers en twee buitenlanders de Italiaanse regering over reddings plannen adviseerde zonder de 'in ternationale wetenschappelijke gemeenschap' te consulteren. Hij voorspelde dat de toren de red dingspoging met zou overleven. „Meneer voelde zich gepasseerd, maar droeg geen alternatieve op lossingen aan," fluisteren leden van het Comitato nu. En datzelfde vinden zij opgaan voor de bejaar de Italiaanse professor Piero Pierotti van de Universiteit van Pisa. Hij noemde het graafplan "onverantwoordelijke waanzin." Pierotti, expert in middeleeuwse architectuur, vermeldde het be smuikt in zijn boek „Hoe de To- Div Ir. Paolo Heiniger vol trots voor zijn' toren. Foto's Nando Chlapetta nieuwe veiligheidsmaatregel ko men. Meerloden contragewichten toevoegen kon met, die mogelijk heid was met 850 ton uitgeput Daarom werd besloten de kabels aan te brengen, waarbij gezocht is naar een zo horizontaal mogelijke bevestiging zodat bezoekers een t 'helder' zicht op het piazza blijven houden." Burland blijft overtuigd van het succes van het graafplan. Hij kan moeilijk anders want ook zijn we tenschappelijke reputatie staat met dit project op het spel. De tijd dringt, waarschuwde hij het sym posium in Rome ten overvloede. IPAan de zuidelijke leunkant' dreigt het eeuwenoude marmeren omhulsel te barsten." Bouwvakkers aan het werk bij de toren. van talloze reddingsplan nen die de afge lopen anderhalve eeuw zijn gelan ceerd tot redding van de toren De Italiaanse kranten genoten. Ze doopten Pisa's banaan om tot „De toren van onenig heid," het Imkse dag blad La Repubblica stel de vast dat "de lucht in Pisa vergeven is van giftige be schuldigingen Dat was vorig jaar. Pierotti is in middels een stuk milder gewor den. Dat hij een uitnodiging kreeg om een begin juli in Rome door het Comitato georganiseerde symposium over de toekomst van de toren bij te wonen zal daar met vreemd aan zijn. Pierotti formu leert zijn kritiek nu anders, „Het comité had meteen met dat graaf plan moeten beginnen." Bureaucratie Depretogen van prof. Michele Ja- miolkowski, voorzitter van het reddmgscomité, glinsteren bijna even fel als zijn kekgroene col bertje wanneer hij over de toe komst van de tor en praat. Volgens de geofysicus is het project op een oor na gevild, wat de critici ook mogen beweren. Zijn grootste zorg zijn, zegt hij, niet technische, maar pohtiek-bureaucratische problemen. Het in 1990 met voorstudies opge starte project, dat rond de 50 mil joen gulden kost, vereist namelijk jaarlijkse parlementaire goedkeu ring. Dan moet het mandaat van de commissie worden verlengd en het voor het volgende begrotings jaar - erveerde bedrag toege kend genlyk bestaan we offi cieel met meer, want ons mandaat is begm januari met verlengd," vertelt hij. „De wet die ons dat mandaat en het nog resterende geld zo'n acht miljoen gulden moet geven ligt al vier maan den bij de Senaat. Die komen al maar niet aan behandeling toe. Te druk, met Kosovo, met andere po litieke problemen, zeggen' ze. Maar ik weet wel dat ze in het laat ste kwartaal door wegblijvers geen enkele keer het quorum hebben gehaald" Het werk aan de toren ligt dan ook stil. „Als er met snel een besluit wordt genomen kunnen we m september niet verder gaan. Het enige dat we dan kunnen doen is de toren in de gaten blijven hou den, want we voelen ons er ver antwoordelijk voor. Maar we pra ten hier wel over een mo nument op de Unes co-lijst. Het is allemaal te gek voor woorden. En dan te beden ken dat ons project de to ren voor de ko mende twee, drie eeuwen in een stabiele positie houdt. Scheef ja, natuurlijk, anders is het geen at tractie meer." Het is niet voor het eerst dat de beruchte Italiaanse bureaucratie Jamiolkowski en de zijnen parten speelt. „Ook onder de regeringen van Andreotti en Berlusconi ging het mis," zegt hfi. En hoewel dat met met zoveel woorden wordt toegegeven is er onder invloed van die politieke problemen af en toe m paniek gehandeld. Met bij na desastreuze gevolgen voor de toren. Zwarte september Toen het zeer wetenschappelijke Jamiolkowski-coimtéin 1990 aan trad werd eerst besloten tot tijde lijke maatregelen om het verval van de toren tot staan te brengen en daarmee de stabiliteit te verho gen. Gelijktijdig werd, onder meer door de Bntse expert in de grondmechanica prof. John Bur land, gewerkt aan een permanent reddingsplan. De loden contragewichten wer den in 1994 aan de inmiddels met sensoren volgehangen toren be vestigd. Dat was een preventieve maatregel om de toren voor om vallen te behoeden. Hemiger: „Er gebeurde echter meer. De gewich- ten verminderden het overhellen naar de zuidzijde, de sensoren re gistreerden een beweging noord waarts van de top van 11 millime ter." Het gevaar, van instorten (doordat het eeuwenoude marmer aan de zuidzijde onder het ge wicht van de toren zou breken) of omvallen leek daarmee geweken. Prompt bleef de mandaatverlen ging en dus ook de financiering voor de volgende fases uit. Aan de telefoon klinkt Burland, hoogle raar aan het Londense Imperial Coi'ege, nog steeds verontwaar digd; „We zaten zes maanden op die verlenging te wachten. Som mige commissieleden werden on geduldig. Er was grote druk op de commissie, van mensen uit Pisa, restauratie-experts, esthetici, noem maar op. Die waren alle maal bang dat die ielijke contra gewichten niet tijdelijk zouden zijn, maar eeuwig aan de toren zou blijven plakken." Besloten werd om aan de noord zijde tien grondankers naar een diepte van vijftig meter te boren en ze vervolgens aan de basis van de toren te bevestigen. Eenmaal strak getrokken, zo was de rede nering, zouden die vrijwel on zichtbare grondankers de lelijke contragewichten kunnen vervan gen. Burland: „Het was een korte- termijnmaat- regel en het pakte bijna verkeerd uit." De kabels raakten name lijk een onder grondse ver binding tussen fundament (een blok be ton van 20 meter omtrek bij 1 me ter dikte) en de onderzijde van de toren. Daar bevonden zich ijzeren pijpen die niet in kaart waren ge bracht, een restant van de al even desastreuze poging uit 1830 om de attractiviteit van de toren te ver hogen door het aanbrengen van een rondgang op de eerste verdie ping. Bij het aantrekken van de gron dankers begon de toren te 'wiebe ien'. De sensoren registreerden een beweging van drie millimeter aan de top. Heiniger doet daar nu luchthartig over: „Het was niet echt veel, het ging meer om een gevaarlijke tendens." Maar Bur land en andere leden van het co mité repten zich naar Pisa, bang als ze waren dat hun wetenschap pelijke reputatie in een wereld schokkende knal aan gruzele menten zou gaan. Het werk werd onmiddellijk opge schort. Burland: „Er moest een Scheef De toren blijft een toeristentrek ker van jewelste, maar sommige vakantiegangers wachten lie ver tot het reddingsproject is voltooid. Het Nederlandse echtpaar Van Zweeden bijvoorbeeld bivak keert in de buurt van Siena en heeft het uitstapje naar Pi sa subiet uit het vakan-' tiepro- gramma ge schrapt „Ik ga niet naar een bouw put staan kijken," zegt het ge zinshoofd vastbera den. Maar anderen die ook van de werkzaamheden weten laten zich niet afschrikken. „Goh, ik wist niet dat hij zo scheef stond," verbaast mevrouw Klein uit het Limburgse Wijnandsrade zich. Ze is met echtgenoot op doorreis naar Sardinië en had de toren nog nooit 'in het echt' gezien. Nee, het echtpaar had de eerste kennisma king met het 'aan bretels hangen de wereldwonder' voor geen goud willen missen. Patty Rosky uit Scottsdale, Arizo na, wist van niks, maar kan zich opwinden over steigers, kabels en schuttingen. Een lokale tourope rator strikte haar voor een 'sehü- derreis''uheraard 'zondér te ver melden dat dë toren er tegenwoor dig iets anders uitziet dan de va- kantiefolder beloofde. De zestig jarige Amerikaanse zit wijdbeens op een krukje te 'painten', de plooirok hoog opgetrokken over dijen zo kolossaal als haar extra vagante zonnehoed. Op de ezel schittert Pisa's trots in volle sche ve glorie, geen kabel, schutting of graafmachine te bekennen. „Als kunstenares heb je een ge tramd oog. Je laat dingen die je niet bevalieu eenvoudig weg. Le ve de artistieke vrijheid," roept ze. Dan begint ze te lachen, „Wel heel Italiaans hè, een fallus-sym bool dat omhoog moet komen. Misschien moeten ze 'm een forse Viagra-injectie geven." We beslui ten dit idee niet aan het 'Comita to' van prof. Jamiolkowski voor te leggen. Misschien is het iets voor voor Pierotti's boek, want dat ver haalt over een ander uniek 'red-j dingsplan': het grasveld rond de„ toren in dezelfde zuidelijke rich-; ting ophogen, zodat hij althans" optisch rechtop staat. In de afgelopen eeuw gebeurde er op maatschappelijk, technisch en politiek gebied meer dan in alle eeuwen daarvoor. Conflicten die f -c«reld verscheurden, vindingen die t aardbol een ander aan zien gaven, Ideeën die tientallen Jaren la ter nog nagalmden. Ontwikkelingen volg den elkaar In razend tempo op. Zonder de pretentie compleet te zijn geeft het Rot terdams Dagbfsd wekelijks een overzicht van die ontwikkelingen, producten, uitvin dingen, hoogtepunten en niet In de laatste plaats belangrijke mannen en vrouwen van de afgelopen eeuw: op weg naar het Jaar 2000. Door André Horlings Iedereen herinnert zich wel van die klamme warme zomerdagen waarop naar het oud-Hollands ge zegde de mussen dood van het dak vielen. Een lange reeks van dit soort dagen komt echter met zo vaak voor. Toch is er deze eeuw één zomer geweest die de indruk wekte dat Nederland in de subtro pen lag, een zomer die met kop en schouders boven alle 99 andere uitsteekt. „Dat was die van 1947," zegt Harry Geurts, voorlichter van het KNMI. „In alle weerkun dige handboeken komt dit jaartal met uitroeptekens voor. De zomer begon toen al op 8 mei en duurde vnjwe! zonder onderbreking voort tot 21 september. Vijf hitte golven volgden elkaar op. Het ene record na het andere sneuvelde. De natuur Let in dat jaar goed zien waartoe ons klimaat m sta is, temeer omdat deze topzomei vooraf werd gegaan door één van de strengste winters van de eeuw." In Maastricht kwam de tempera tuur al in mei tien dagen achter een boven de 25 graden uit. Geurts: „De laatste dag van mei was de eerste van een lange reeks tropische dagen, boven de 30 gra den De hitte ging m juni door en na een kleine dip volgde een h1 tte- goif waarbij op 27 jum r Lim burgse hoofdstad ze .>,4 gra den werd gemeten maar net 0,2 graden onde vierhoogste middagiemperatuur die ooit m ons land is vastgesteld 38,6 gra den op 23 augustus 1944 in Warns- veid. Op 29 juli hadden we de 'warmste nacht van de eeuw5: toen werd het met koeler dan 26 graden! Uiteindelijk werd in juni, juli en augustus samen gemid deld 18,7 graden bereikt; een eve naring van het record van 1826. De zon scheen die zomer in totaal 840,3 uur. Er waren dat jaar 64 zo merse en 18 tropische Warmste zomeri' v Zonnigste zomer o Droogste zomeriAA 1947 18,7° 1976 18,4° jgg 1983 18,2° '1995 18,2° Q 1997 18,0° JPj "1992 17,0° Hg 1911 17,6° sa 1975 17,6° |31 1982 17,6° m 1007 14,3° 1956 14,4° 1916 14,6° 1962 14,7° 1909 14,8° 1913 14,8°- 1919 14,8° 1965 14,8°, 1903 15,1° 22/54 15,1° 1947 840 ,1976 814 1959 797 1911 738 1975 736 1995 725 1963 708 1949 704. 1834 700 04/73 699 SM 1907 379 ggM888 421 B 1987 424 gg 1956 429 HH 1977,432 jU§ 1980 444 §Hf 1954 453, §21190S;.470;, 1981 472 m 1903 473 1921 85 ,1983* 68* 1959;:, 104" 1949 110, 1976 113, 1984 333; 1089,134, 1995 <34.. 1955 135* 11/37 144 fl».1966l4M-y CT 1912* 386 BB 1965 358 Hl «J? 355 B,i99$$si&£ BB-1954:3281 yü 1927 322* Rü 1956 316 J Maar tijdens forse onweersbuien viel wel vee! regen De Bilt regi streerde Ine zomermaan den 174 mm Dat is met extreem, maar zeker met droog Dorstige bomen Persoonlek zal Harry Geurts de zomer van 1976 nooit vergeten. „Ik was toen 24 jaar en student m Nijmegen. Ik deed vakantiewerk bij de Plantsoenendienst. We had den toen ook een hete zomer, langdurig en extreem droog. Er viel zo weinig neerslag dat veel bomen het loodje dreigden te leg gen. We kregen toen ander werk: met een grote auto moesten we de hele stad door om water te bren gen naar bomen die op sterven na dood waren." De zomer van 1976, met gemid deld 18,4 graden en 814 uur zon, heeft een duidelijke tweede plaats gekregen in de 'zomer top-10' van het KNMI. Betrekkelijk droog was het in de zomermaanden van '76 ook: er viel maar 113 mm re gen. De allerdroogste zomer was echter die van 1921, toen de ge- RoOwdam* Dag blad/GPD/Bron KNMI middelde neerslag slechts 85 mm bedroeg. Opmerkelijk in de hitte- top-10 zijn vier zomers uit de ja ren '90: 1995 (gedeelde derde plaats), 1994 en 1997 (beide even warm en daarom een gedeelde vijfde plaats) en 1992 (zevende plaats). De koudate en tevens somberste zomer was die van 1907 (gemiddeld 14,3 graden en maar 379 uur zonneschijn) en de natste die van 1966, met 411 mm neer slag. Hoewel de zomer van vorig jaar in Nederland ronduit tegenviel, was 1998 mondiaal gezien het aller- warmste jaar van de eeuw. De op eenvolging van zoveel warme ja ren achtereen in het (bijna) afge lopen decennium is volgens Geurts heel uitzonderlijk. Onder zoekers schrijven de oorzaak toe aan het versterkte broeikaseffect en verwachten dat de komende decennia gemiddeld een warmer klimaat zullen opleveren, „Maar dat betekent niet dat we alleen nog maar warme zomers en zach- - tè winters krijgen," haast Geurts zich te zeggen. „Het weer gaat im mers niet uit van gemiddelden. De gnllige afwisseling van warme en koude periodes uit het verle den gaat dus ook in de toekomst gewoon door. De warme zomers van de afgelopen jaren passen in dat beeld en de Elfstedentocht zal zeker met voor altijd naar het mu seum verhuizen. Ook in het grijze verleden, toen van een broeikas effect nog geen sprake was, waren er gnllige klimaatwisselingen." Uit historische gegevens blijkt dat er met name in de twaalfde en dertiende eeuw veel warme zo mers voorkwamen. Geurts: „De jaren 1176-1200 en 1226-1250 wa-^p ren de warmste in duizend jaar. - De heetste zomer van het voorbije millennium was waarschijnlijk die van 1540, Men noemde dat het 'Grote Zonnejaar'. Toen was het m Nederland zeven maanden ach tereen zonovergoten, aanhou dend heet en droog. Er was groot gebrek aan water en brood en veel mensen stierven door besmet wa ter, hartaanvallen en zonneste ken. Sommige landgenotenbeslo- ten zelfs wijn te gaan verbouwen, maar dat bleek toch al te optimis tisch."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4