5 Laag opgeleide beweegt steeds minder Lange strandwandeling 'Karei Baarspul integer? Absoluut!' :z§mm Onderzoekers pleiten voor sportterreinen in achterstandswijken Eenmansactie loont, Aldi verwijdert bordjes Broer van Dordtse dode ingerekend na bedreiging Politie zoekt truckehauftèur in zaak vermiste Chanel Relatiegeschenk ambtenaar mag hooguit 100 gulden zijn StsS1 M SS Man stuurt ex z'n tatoeage Een loket voor vreemdeling Pyromaan opgepakt Baasje slaat bond schedel in Nederlandse verongelukt Leerzame vakantie Motorrijder omgekomen Jongen overlijdt bij 'spelletje' Heerlijke kalfs vlees spiesen BBQ karbonaadjes 4soorten verse worst Collega's steken hand in het vuur voor 'schatkistbewaarder' provincie Overleg over reuzenbillboard WN moet afdelingen opheffen Een dag uit duizenden Rotterdams Dagblad J~:. jix i-: m Dinsdag 27 juli 1999 Groningen Een inwoner van Vlagtwedde heeft zijn. vrouw, van wie hij bezigis te scheiden, een lu guber pakketje gestuurd. In een envelop trof de vrouw een stukje huid aan met daarop een tatoeage afkomstig van de arm van haar echtgenoot. Gisteren vroeg de vrouw de kort-gedingrechter de man te verbieden in haar huidige woonplaats Groningen te komen of anderszins contact met haar te 2oeken. Den Haag Vreemdelingen die naar Nederland komen, kunnen binnenkort bij één loket terecht. Ze hoeven niet meer achtereen volgens naar de Vreemdelingen dienst, de Immigratie- en Natura- li satiedienst (INI» en de gemeen te om zich in te schrijven. Justitie en Binnenlandse Zaken reageren met dit besluit op een geslaagd experiment in Delft, Utrecht en Hoogeveen, In deze plaatsen is een half jaar een proef gehouden met het 'vreemdelingenloket'. De nieuwe procedure is alleen be doeld voor vreemdelingen die vanwege studie, werk of gezins hereniging naar Nederland ko men. Asielzoekers vallen buiten de regeling. - De politie heeft een 40- jarige inwoner van Heerlen aan gehouden, die ervan wordt ver dacht meerdere branden te heb ben gesticht in zijn woonplaats. Hij zou de afgelopen week tot vijf maal toe het vuur hebben aange stoken in fiatwoningen in de Pa- lestinastraat De man heeft nog geen bekentenis afgelegd. Losser Een 44-jarige man uit het Twentse Losser heeft zijn hond met een hamer de schedel ingeslagen, waardoor het dier zwaar gewond raakte. Het inci dent werd door een getuige ge zien, die de politie waarschuwde. De honden eigenaar verklaarde zich aan het janken van het dier te hebben geërgerd. De jonge bas taardreu zat de hele dag opgeslo ten in een hok. Flensburg Bij een zwaar ver keersongeval aan de Duits-Deen- se grens is gistermiddag een vrouw uit Nederland om het leven gekomen en zijn dertig scholieren gewond geraakt. Het ongeluk aan de grenspost Ellund gebeurde toen een Deense vrachtwagen chauffeur met 80 kilometer in reed op een file die voor de grens stilstond. Door de botsing werden meerdere auto's in elkaar ge drukt. De vrachtwagen ramde een bus die de wagen van de Neder landse togen een daarvoor staan de vrachtwagen platdrukte. Der tig inzittenden van de bus, meest scholieren op weg naar een sport wedstrijd in Denemarken, raak ten gewond. Enschede Zeshonderd scholie ren hebben deze zomer gekozen voor een leerzame vakantie op de campus van de Universiteit Twente (UT) in Enschede. Dat is vier keer zoveel als de 150 deelne mers van vorig jaar, toen de UT als eerste universiteit van Neder land een 'zomerkamp' voor jonge ren organiseerde. Deelnemers kunnen onder meer hun kennis bijspijkeren in vakken waar ze een achterstand hebben. Maar er is ook volop ruimte voor sport, ontspanning, avontuur en leerza me activiteiten. Bijvoorbeeld in een week tyd een raket bouwen, een videoclip maken of een recla mecampagne bedenken. AmsterdamEen 28-jarige motor rijder uit Oosterblokker is gister ochtend om het leven gekomen op de aansluiting van de ringweg AIO en de A4. De man reed ver moedelijk met een te hoge snel heid de bocht in, verloor de macht over het stuur en schoof onder de vangrail door. Een botsing met een metalen staander werd hem fataal. De man overleed ter plaat se. De ringweg richting A4 werd een uur afgesloten. Door Hans Leber Bilthoven Laag opgeleiden doen steeds minder aan li chaamsbeweging, hoog opgeleiden steeds meer. Mede hier door raakt de gezondheid van 'arme' Nederlanders verder achterop bij de 'rijke'. Onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) pleiten voor de aan leg van sport- en speelterreinen in achterstandswijken, veili ge fietspaden, eventueel aparte schoolsport voor jongens en meisjes en betere voorlichting. Volgens RIVM-epidemioloog dr. Jaap Seidell zorgen maatschappe lijke ontwikkelingen ervoor dat de Nederlander te weinig be weegt. „Laag opgeleiden beseften doorgaans niet dat beweging no dig is, dat heeft voor hen geen prioriteit. Bovendien wordt van daag de dag de lichamelijke acti viteit 'gekocht' door ergens lid te worden. En daar hebben zij vaak geen geld voor." Het RIVM-onderzoek werd ge houden onder volwassenen van 20 tot 64 jaar in Maastricht, Amster dam en Doetinchem en wees uit dat de helft van. de bevolking 'wei nig actief is. Dat gaat gepaard met risico's voor hart- en vaatziek ten en een minder fysiek welbe hagen. Eerder onderzoek door het Cen traal Bureau voor de Statistiek le verde een percentage van 60 pro cent 'inactieven' op. Seidells ver klaring: „Het CBS meet alleen de lichamelijke inspanning in de vrije tijd. Maar er zijn ook mensen die op school of tijdens het werk sporten of inspanningen plegen." Wie per week minder dan een half uur wandelt, fietst of voetbalt, wordt door de onderzoekers als 'inactief beoordeeld. Deze inaciivileit komt het meest voor onder laag opgeleiden, oude ren, weduwen en weduwnaars, ar beidsongeschikten en werklozen. Wie meer dan een half uur per dag een matige (wandelen) of zware inspanning (voetballen) pleegt, en tenminste twee uur per week een zware, geldt als 'zeer actief. Mensen met een hoge opleiding bewegen het meest en zijn actie ver dan mensen met een middel bare opleiding die op hun beurt actiever zijn dan laag opgeleiden. De onderzoekers maken zich zor gen over de allochtonen. Die be vinden zich vaak onder de laag opgeleiden. Seidell: .Allochtonen bereik je bovendien alleen met tolken en daar hadden we geen budget voor. We denken dat het goed is dat tij dens schoolsport jongens en meisjes gescheiden kunnen wor den. Samen sporten kan om gods dienstige of culturele redenen een probleem zijn. En wie als kind niet sport, zal dat als oudere ook niet doen. Dat geldt voor ieder een." Kerkrade De bordjes "Wij ver zoeken u vriendelijk uw tas ge opend bij de kassa te tonen' zijn sinds enkele weken verdwenen uit alle 380 filialen van super marktketen Aldi in Nederland. Daarmee heeft de keten gerea geerd op de actie van één man, Peter Bosman uit Kerkrade. Bosman begon een maand of vier geleden met zijn pogingen de di rectie van Aldi BV in Best ervan te overtuigen dat de bordjes een ern stige aantasting van de privacy zijn. „Dat bordje straalt dwang matigheid uit en sommige ge zagsgetrouwe mensen, vaak ou deren, laten zich daar erg door lei den," meent de Kerkradenaar. „Terwijl ze helemaal niet gedwon gen kunnen worden hun tas te openen. Je kunt bordjes ophan gen met ik weet niet wat, maar je hoeft er niet aan mee te werken. Een winkel kan hoogstens weige ren bepaalde klanten toe te laten, maar in de praktijk gebeurt dat niet. Zo'n bordje maakt iedereen tot een potentiële dief." Bosman geeft een praktijkvoor beeld. „Toen ik begin dit jaar een keer bij de Aldi boodschappen ging doen, zag ik dat een wat oudere dame al met haar handtas ge opend naar de kassa kwam. De caissière snuffelde op haar gemak in de tas. Ik vond dat zo schrij nend. Dat was voor mij de druppel die de emmer deed overlopen." Er ontstond een woordenwisse ling, de bedrijfsleider kwam erbij. Maar die hield v,i dat dat nu een maal de huisregels waren, vertelt Bosman. De Kerkradenaar liet het er niet bij zitten en zocht het hogerop, bij de directie van Aldi BV in het Bra bantse Best „Ik vond een luiste rend oor. De discussie heeft een maand of vier geduurd, tot men mij afgelopen donderdag ver zocht naar de Aldi in Kerkrade- West te komen. Daar werden alle standpunten nog eens doorgeno men en dat resulteerde in de ver wijdering van het desbetreffende bordje in alle Nederlandse filia len." Intussen heeft Bosman via Inter net allerlei reacties gevraagd en gekregen over ervaringen met de Aldi en andere ketens die hetzelf de tassenbeleid voeren. Hy kreeg verhalen van mensen wier tas on dersteboven was gekeerd door winkelpersoneel, een man die consequent by ieder winkelbe zoek (niet bij de Aldi) zijn bood schappentas moest openmaken. „Hij is moeilijk ter been, maar hij had er zo genoeg van dat hij nu een kilometer verderop zyn bood schappen doet, bij een fatsoenlij ke grootgrutter," smaalt Bosman. Aldi BV in Best laat weten geen mededelingen doen over 'welk onderdeel van de bedrijfsvoering dan ook' Bij Aldi mag Bosman dan succes geboekt hebben, bij de Blokker keten Giraffe kreeg hy nul op het rekest. „Ik blijf toch hopen op een sneeuwbaleffect." EchtenDe 16-jarige F. van Kool wijk uit Delft is gistermiddag om het leven gekomen by een uit de hand gelopen spel met leeftijds genoten in het zwembad van cam ping de Westerbergen in Echten (Drente). De jongen deed samen met een groep anderen in het overdekte zwembad het spelletje wie het langste onder water kon blijven. De jongen zou drie minu ten onder water zijn geweest. Op een geven moment werd een vriend ongerust. Toen de jongen uit het zwembad werd gehaaid, bleek dat hij ernstig zuurstofge brek had. De tiener werd in allerijl overgebracht naar een ziekenhuis in Hoogeveen. Medische hulp mocht niet meer baten. Tegen inlevering van dezebon speciaal aanbevolen 1 kilo van 59,50 voor 49,50 t 1 kilo van 29.50 voor 24,50 1 kilo van 25,-voor 19,50 Geldig van dinsdag 27juli. t/inzaterdag 7augustus Den Haag Door de wol geverfde accountants en andere financiële experts hebben er een zware kluif aan gehad om een enigszins hel der beeld te krijgen van de admi nistratie van de kredietportefeuil- V van de provincie Zuid-HoUand. Slechts één ambtenaar-in het Pro vinciehuis in Den Haag bleek in staat de onderzoekers bij te staan in hun pogingen om de kluwen van uitstaande en verschuldigde leningen te ontwarren: Karei Baarspul, al sinds vele jaren de 'treasurer' ofwel 'middelenbe- heerder' bij de provincie Zuid- Holland. De eerste oordelen van de geraad pleegde accountants zijn niet mals. De boekhouding van Baarspul voldoet niet aan de mi nimale eisen, de rapportages wa ren veel te summier en de win sten van het bankieren werden meermalen al te vroegtijdig in de boeken opgenomen. Daar komt nog bij dat de solis tisch opererende treasurer geen moment aan de bel heeft getrok ken toen hem het naderende fias co van het handelshuis Ceteoo, en dus het vermoedelijk in lucht op gaan van een uitstaande lening van de provincie Zuid-Holland van47,5 miljoen gulden, duidelijk moet zijn geworden. Toch wekt de lijst van nog uit- staande leningen in het algemeen niet de indruk van roekeloze praktijken door een overheidsdie naar met Nick Leeson-achtige neigingen. Los van het Ceteco-debacle deed de provincie Zuid-Holland via Baarspul vrijwel alleemzaken met solide Hollandse instellingen en bedrijven. Met zichtbare opluch ting hebben de provinciebestuur ders daar vorige week kennis van kunnen nemen. Het had, zo viel ook onder Statenleden te beluis teren, allemaal nog veel erger kunnen zijn. De degelijkheid van de resteren de kredietportefeuille stemt meer overeen met het beeld dat men binnen de muren van het Provin ciehuis heeft van Karei Baarspul. Collega's steken hun hand voor hem m het vuur. „Integer? Abso luut!" verzekert een van hen. „Wij vinden dat er een eind moet ko men aan de verdachtmakingen aan zijn adres, want hij heeft al leen maar in politieke opdracht gehandeld." Het was Karei Baarspul zelf die in 1995 met het idee kwam de pro- vinciekas te spekken door te gaan bankieren. Zijn slotzinnen in de aanbeveling van destijds hebben inmiddels een andere lading ge kregen: 'Risicoloos, winstgevend voor alle betrokken partijen, het voorziet in een behoefte, doet nie mand oneigenlijke concurrentie aan en het is ethisch verantwoord. De provincie is echt niet de enige overheid die zo optreedt'. De toenmalige gedeputeerden Brouwer (PvdA, financiën), Van der Goot (WD, bestuurszaken) en Nolten (VVD, economische zaken) waren het daarmee eens. Com missaris van de Koningin Leem huis-Stout met. Zij was tegen het bankieren. Maar van de meerderheid binnen Gedeputeerde Staten mocht Baarspul zijn eigen idee zelf gaan tiitvnpren De politieke top hield dat geheim. Om andere spelers op de geldmarkt niet wijzer te ma ken dan nodig werd gevonden. Geen schande Collega's uit de nabije omgeving van Baarspul ergeren zich nu aan het beeld dat diens boekhouding een rommeltje was. Zij wijzen er op dat "het Jeningenbestand ge woon is opgenomen in het net werk van het provinciale compu tersysteem'. En de melding dat Baarspul toe zeggingen heeft gedaan voor nog eens 600 miljoen gulden aan nieu we leningen? „Helemaal geen schande," vinden de collega's. „Het huidige leningenpakket loopt grotendeels af in 2000. Karei was gewoon al bezig met de winst voor volgend jaar. Want daar kick ten de politici toch op? Ze vonden het allemaal prachtig dat hij zo veel voor Zuid-Holland verdien de." Karei Baarspul treft geen blaam, daarvan zijn z'n collega's over tuigd. „Waar het om gaat," klinkt het in het Provinciehuis, „is dat de politiek nu spijt heeft van dat bankiersbesluit in 1995. En daar willen ze zonder kleerscheuren van afkomen. In politiek Neder land betekent dat dat de schuld by ambtenaren wordt neerge legd- Extra inkomsten genereren door het aantrekken en uitzetten van grote leningen. Provincieambte- naar Karei Baarspul kwam zelf op het idee en ging voortvarend aan de slag. Met instemming van de politiek verantwoordelijken. En dat mag best worden benadrukt, vinden de ambtelijke collega's van Baarspul. Dordrecht De politie in Dor drecht heeft gisternacht de 29-ja- rige broer aangehouden van de 31-jarige man, die zondagavond in de Jacob Marisstraat in die plaats werd doodgeschoten. Hij wordt er van verdacht eerder die avond een 28-jarige plaatsgenoot te hebben bedreigd met een vuur wapen. Dat gebeurde een paar uur voor de schietpartij die zyn broer fataal werd. De 29-jarige verdachte raak te gewond. Hij werd ingerekend in het ziekenhuis, waar hij zich had laten behandelen aan een schotwond aan zijn bovenbeen. Hij was daar door een buurtbewo ner naar toe gebracht. Uit sectie op het lichaam van het dodelijk slachtoffer is gebleken dat hij door meerdere kogels is ge raakt. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. Het slachtof fer wordt begraven op Curasao. De zaak wordt onderzocht door een team van twintig politiemen sen. Inmiddels is een buurtonder zoek gehouden en is een aantal getuigen gehoord. Zondag aan het begin van de avond zou tij dens een Antilliaans barbecue- feest m het Dordtse Wielwijkpark •ook geschoten zyn. De politie heeft geen duidelijkheid kunnen krijgen of er daadwerkelijk ge schoten is. Een verband tussen het lossen van schoten in het park, de bedreiging in de Jacob Marisstraat en de dodelijke schietpartij is volgens de politie nog niet gebleken. duizend wan delaars zijn gisteren bij Hoek van Holland be gonnen aan een fikse strandwan deling. Deze voert de deelnemers aan de Strandzes- langs de Zuid- en Noord-Ho landse kust strook. Gis teren liepen de wande laars tot Wassenaar. Het Is de be doeling dat ze zaterdag In Den Hel der arrive ren. Foto Robert Vos/ANP Assen De politie is in verband met het vermiste meisje Chanel Eleveld op zoek naar de chauffeur van een vrachtwagen die vorige week vrijdagochtend geparkeerd stond op een industrieterrein in Assen. Een getuige meldde dathy omstreeks die tijd het 7-jarige meisje daar zag. De getuige is er stellig van over tuigd dat hij Chanel bij de vracht auto heeft gezien. Voor de auto stond een meisje dat geen aan stalten maakte de weg over te ste ken of anderszins weg te lopen. De getuige reed langs de vracht wagen om het meisje voorzichtig voorbü te rijden. Hij heeft het kind en de auto goed gezien. De oplegger van de vrachtwagen had een blauw dekzeil. Vrijdagmiddag zocht het recher cheteam op het industrieterrein al naar voetsporen van Chanel Ele veld. Er werden wel voetsporen van een kind aangetroffen, maar of ze van het vermiste meisje zijn is niet zeker. Nu wil de recherche graag in contact komen met dé vrachtwagenchauffeur. Wellicht dat hij meer weet van het jonge meisje bij zijn truck. Den Haag Een relatiegeschenk aan een ambtenaar mag niet meer kosten dan 100 gulden, vindt mi nister Peper van Binnenlandse Zaken. Hij heeft aan alle minis ters gevraagd dit maximum te hanteren. De Tweede Kamer had erop aan gedrongen één lijn te trekken. Over het aannemen van geschen ken of diensten is van alles gere geld in het ambtenarenregle ment, maar dat laat niettemin ruimte voor verschillen. Zo had den eind vorig j aar twaalf ministe ries nadere regels over het aanne men van geschenken of diensten. Vyf ministeries hanteerden grensbedragen, variërend van 50 tot 100 gulden. Minister Peper wil niet dat ambte naren in de verleiding komen be paalde personen of bedrijven te bevoordelen. Maar een algemeen verbod op het aannemen van ge schenken gaat hem te ver: „Voor komen moet worden dat de amb tenaar door het weigeren van een geschenk de grenzen van de hof felijkheid overschrijdt" Wel gelden voor het aannemen van geschenken strakke regels. Eén daarvan is dat de betrokken ambtenaaren het aanbieden van een geschenk moet melden aan zijn of haar meerdere. Utrecht De Stichting Aidsfonds wil met Rijkswaterstaat in overleg over het reuzenbillboard dat de stichting langs de A12 tussen Woerden en De Meem wil plaat sen. Rijkswaterstaat vindt het vyf kilometer lange en vier meter ho ge reclamescherm een gevaar voor de verkeersveiligheid. Woordvoerder C. van Merwijk van het Aidsfonds, die hoopt met het billboard veel geld binnen te ha len voor zyn stichting, wil nog een poging doen om Rijkswaterstaat op andere gedachten te brengen. Blijft de dienst echter op het standpunt staan dat de promotie stunt de verkeersveiligheid schaadt, dan zal het Aidsfonds zich daarbij neerleggen. Het fonds zal in dat geval het aanbod van de Rijksdienst aannemen, om te zoeken naar andere mogelijk heden. Volgens de provincie Utrecht zal het megabillboard er in ieder ge val niet komen. In een brief van Rijkswaterstaat aan het Aids fonds, stond ten onrechte ver meld dat de provincie Utrecht ak koord was gegaan met de promo- tiestunt. Dat is volgens provincie- woordvoerster M, Copier niet het geval. Het providebestuur heeft op advies van Rijkswaterstaat juist geen vergunning voor het megabillboard verleend en zal dat ook niet doen. Als het Aidsfonds in overleg met Rijkswaterstaat met een alternatief komt, dan zal de provincie dat opnieuw in ogen- schouwnemen. Gouda—De vrijwilligersorganisa tie van Veilig Verkeer Nederland (WN) kampt met een onderbezet ting. Als gevolg daarvan is WN gedwongen diverse plaatselijke afdelingen op te heffen. „Dit gaat zeker ten koste van de aandacht voor de verkeersveiligheid in de gemeenten. Al hopen wé dat ge mis met landelijke campagnes op te vangen," zegt B. Woudenberg van VVN. WN beschikt momen teel nog over 450 plaatselijke af delingen. Twee jaar terug waren dat er nog meer dan 500. Met na me in Friesland, Brabant en Gro ningen is het tekort aan vrijwilli gers schrijnend. „Maar ook in het Westerse deel loopt de animo te rug. Deze week hebben we de VVN Nieuwkoop/Noorden moeten opheffen. En ik weet dat er nog meer afdelingen moeite hebben het hoofd boven water te houden. Helaas gaan er daarvan ook een aantal sneuvelen," zegt Wouden berg. Hij ziet de negatieve spiraal niet snel o mbuigen. Wreedaardig vermaak 'Het palingtrekken is een. vermaak. dal hierin bestaat: men bindt een dikken paling onder de kieuwen aan een touw, zoodat het beest niet kan loskomen, en besmeert het desnoods nog met zeep', schnjft de chroniqueur in de julidagen van 1886. 'Het dier wordt in het midden van een vaan ot graent opgehan gen, en eenige jongens of mannen trachten het in een schuitje, dat pijl snel wordt voortgeroeid, los te trek ken, wat niet gemakkelijk gaat, omdat de paling nu gladder dan ooit uit de handen glipt'. Maar op 27 juli 1&86 likt Amster dam de wonden van een bard ingrijpen door de politie, die de twee dagen ervoor 'dit wreedaar dig vermaak' heeft verboden. De bloedige onlusten worden welis waar ontketend door hoj verbod Op het palingtrekken, maar zijn in feite een exponent van tot wanhoop voerende ontevredenheid over toe nemende werkloosheid en sociale discriminatie. Infanteristen en huzaren moeten hBt geweld onderdrukken, er vallen zesentwintig doden en circa hon derd gewonden. De socialisten krij gen, ten onrechte, de schuld. Toen eindelijk een der oproermakers zich met de roods vlag op een barricade vertoonde, viel er een schot..en een dode. Een ander trachtte een zwaren steen op een cavalerist te werpen. Ook hij was op het zelfde oogenblik een lijk'. HENK RUkJL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1