6 Verkiezingscommissie Indonesië oneens over uitslag Mohammed moet land uit economisch moeras trekken I I Zestienhoven Bijstand Bankieren (2) Verkiezingen Toerisme Handel Rotterdams Dagblad k# ei' s "te^V I Dinsdag 27 juli 1999 I Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotterdam (E-mail: digitaaI@roUerdamsdag- blacLnl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaat sing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletters), adresen telefoonnummer (onder uw briefin de krant ko men alleen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rot terdams Dagblad uw mening deelt. Zestienhovengaat's nachtsdicht. Diezeven bezorgde gezinnen die meer aan de waarde van hun huizen den- kendanaan echte overlast, kunnen hun hart ophalen: ze hebben gewonnen. Na alle (publieke en politieke) discussies en nadat al lang geleden duidelijk is gewor den dat het 'tegen'-publiek uit aandachtstrekkers be staat (zie de klachten bij de DCMR, waar meer keren klachten binnen kwamen over nog niet eens opgeste gen vliegtuigen). De politiek is vooral bezig geweest met het prediken van 'politiek correct zijn' om zo op stemmen te jagen. Daarbij hebben groeperingen zich meer als PR-stuntbureau geprofileerd dan als politie- keparty. Zestienhoven gaat nu 's nachts dicht. Bedrijven den ken voortaan twee keer na voor ze zich er gaan vesti gen. De werkgelegenheid zal nu verder teruglopen, met als gevolg dat meer mensen zonder werk komen in deze werkstad. Wie hier profijt van heeft? Juist ja, die doctorandus uit Schiebroek die nu snel zijn huis duurder kan verkopen om zelf weg te trekken uit de Noordrand. Berry T. Pijpers, Rotterdam Op 8 juli heeft de gemeenteraad in Rotterdam de wijzi ging van de Verordening toeslagen en verlagingen al gemene bystand behandeld, dit naar aanleiding van de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, die op 2 maart 1999 bepaalde dat bjj hun ou dere inwonende kinderen ook recht hebben op een ge meentelijke toeslagen wel met terugwerkende kracht vanaf 1 mei 1996. De gemeenteraad heeft besloten om de toeslag met ƒ210 per maand toe te kennen; echter vanaf 2 maart 1999 en niet vanaf 1 mei 1996 zoals door de Centrale Raad van Beroep is bepaald. De gemeente Rotterdam gaat dus voorbij aan de uitspraak var. de Centrale Raad van Beroep om zodoende miljoenen guldens te besparen. Een schandalige zaak. W. Neleman, Rotterdam In het geval van de Ceteeo-afïaire, waarbij de provin cie Zuid Holland voor 1,7 miljard ging bankieren, kan men spreken van wanbeleid. De commissaris van de konining J. Leemhuis-Stout wist van niets, maar te kende alles. Als voorzitter van Provinciale Staten en van Gedeputeerde Staten had zij van hetbankieren op de hoogte kunnen en moeten zijn. Gekscherend kan men spreken van commissaris 'Leenbuis'. Gedepu teerde A. de Jong wist van niets en ging met vakantie. Commissaris Leemhuis zou net als gedeputeerde A. de Jong voor financiën haar conclusie moeten trekken en moeten opstappen. Zij hebben beiden deel uitge maakt van het college dat belast is met de dagelijkse leiding en uitvoering van zaken. Mijn conclusie? Er moeten minstens twee koppen rol len. W. Neleman, Rotterdam In de krant van 13 julilaatMenno Siljee onder de kop Twee voor de prijs van een' zijn licht schijnen over de al decennia lang dalende opkomstpercentages bij de verkiezingen van de diverse bestuursorganen en het Europees parlementinons land. Met het oog op de toe- komstvandedemocratischelegitimiteitvanhetopen- baar bestuur zal dat de zorg moeten zijn van een ieder die dat aan het hart gaat. Ideeën om burgers meer te betrekken bij dat bestuur zijn dus dringend nodig. De door de schrijver aange haalde opmerkingen van de minister van Binnen landse Zaken om de vier soorten verkiezingen te clus teren, is natuurlijk slechts een mogelijkheid tot ver groting van de deelname aan verkiezingen. De bezwa ren van juridische aard die zich daar momenteel tegen verzetten, kunnen indien de Staten-Generaal dat wil uit de weg geruimd worden, maar dat is bij 'brainstor men' nog niet aan de orde. Staatkundig gezien is het feit dat verkiezingen bij ia- gereoverhedendoordepoliticialsopiniepeillngopge- vat worden van minder belang, terwijl dit ook anders zins niet vreemd is, simpelweg omdat het nationale parlementdeburgerdoorgaansdirecterraaktendela- gereoverheden merendeels 'doorgeefluik' en uitvoer der van landelijke wetgeving zijn. Het vraagstuk van de asielzoekers dat schrijver aan haalt is bij uitstek een item dat op nationale, ja sterker nog, mondiale schaal moet worden aangepakt. Over 'het fenomeen van de proteststemmers', ongeacht ïn welk uiterste van het politieke spectrum deze te vin den zijn kan slechts worden opgemerkt, dat deze kie zers gebruik maken van hun democratisch recht. Poli tici behoren dat te respecteren. Sommige van die splinterpartijen kunnen trouwens de 'grote', gevestigde partijen tot opvoedkundige les zijn, vooral dan wanneer die grote partijen zich in hun oppermachtigheid van de burger verwijderd hebben. Daarom, als politici verstandig zijn, luisteren zij ko mend najaar goed naar de recepten die de Staatscom missie Dualisme en lokale democratie, en anderen zullen geven. Ook over aangelegenheden zoalals de verhouding tussen gemeenteraad en wethouders. Cor Noordegraaf, Schiedam Het is alweer jaren geleden dat Nederland naar Turk se werknemers smachtte en hen in grote aantallen hier naartoe haalde. Niet om vakantie te komen vie ren, maar om werkzaamheden te verrichten waar wij Nederlanders ons tegoed voor voelden. De rollen zijn nu omgekeerd; Turkije smacht naar Nederlanders! Niet om hen daar te laten werken, maar om er hun va kantiegeld te spenderen aan de Turkse Rivièra. Sinds de dreigementen van de PKK wordt Turkije gemeden. Een treurige zaak voor diegenen die van toerisme moeten bestaan Ik wens Harum Yildirirn, zijn kompaan Kenan en alle andere ondernemers in het mooie Turkse Kusadasi daarom veel toeristen, maar bovenal veel sterkte toe. Dirk Tempelaar, Vlaardingen Ij G£44&2 ON5 wettelijk '^TOEGE$TAN£ DIOXINE Tekening Theo Gootjes Door Cees van Zweden Nu koning Hassan H in zijn mau soleum ligt, rjjst de vraag of diens oudste zoon Marokko de moderne wereld kan binnenleiden, Sidi Mohammed (35) werd door zijn vader grondig voorbereid, maar de eerste dagen van zijn regime doen bevroeden dat de troonsbe stijging niettemin onverwacht kwam. Voordat hem de kroon op het hoofd geplaatst kon worden, moest de vrijgezel in allerijl nog in de echt worden verbonden met een onbekende vrouw (een ko ning moet volgens de Marokkaan se traditie getrouwd zijn). Van de nieuwe kaning Moham med VT is weinig bekend, omdat hij als kroonprins nachtclubs ver koos boven openbare functies. Zijn voornaamste wapenfeit was zijn reis naar Jordanië, toen ko ning Hussein daar begin dit jaar begraven moest worden. Als kroonprins zou hij echter een zwak hebben gehad voor de ar men en de zieken. Hij ontving naar verluidt dagelijks vijf ver pauperde onderdanen in zijn villa te Rabat en eenmaal omhelsde hij een aids-lüder in diens zieken huisbed. Hij werd klaargestoomd voor het leven op de privé-scholen die zich in het koninklijke paleis te Rabat bevinden, waar koningstelgen de banken delen met uitverkoren kinderen uit liet gewone volk. De kleine Sidi sprak al Frans voordat hij naar school ging, want hij had een - naar wordt gezegd bijzon der strenge - Franse gouvernan te. Taaï Dat Frans kwam hem goed vart pas bij zijn later rechtenstudie aan de universiteit van Nice. Na die studie liep hij enige tijd stage bij de Europese Commissie te Brussel, waar hij de indruk van een verlegen jongmens naliet. Om rijn Engels te perfectioneren hing hij vervolgens nog enkele maanden rond bij de Verenigde Naties te New York. De nieuwe koning zal al wat hij geleerd heeft, hard nodig hebben om zijn land uit het moeras te sleuren waar het anno 1999 in is weggezakt Zijn vader had een blinde vlek voor economie, of al thans die van het land (zijn eigen zakken waren altoos goed gevuld) Het gevolg was dat Hassan na 38 jaar een land heeft nagelaten waarvan de levensstandaard ver onder die van Tunesië en zelfs die het door oorlog verscheurde Alge- rijeligt Voor wie niet verder dan de stads centra blikt, maken Rabat en Ca sablanca een welvarende indruk. Maar in die steden concentreert zich de drie procent van de bevol king die 85 procent van 's lands rijkdommen bezit. Het platteland is een verpauperde negorij, waar dorpen soms elektriciteit ontbe ren en de meeste mensen analfa beet zijn. Zelfs een universitaire diploma is echter geen paspoort naar de he mel. Rabat heeft een 'Unie van Werkloze Academici', die bijna ie dere dag voor het parlementsge bouw in de hoofdstad betoogt. De ze rampspoed heeft veel studen ten in de armen gedreven van Al lah. Sommige universiteiten, zo als die van Fez, zijn broeinesten van fundamentalisme geworden. Onder Hassan werd dit funda mentalisme zonder veel scrupu les bestreden, maar het staat te bezien of Mohammed even effec tief de geest in de fles kan hou den. Politiek systeem Het enige goede dat de nieuwe ko ning van zijn voorganger heeft ge ërfd (diens 21 paleizen buiten be schouwing gelaten), is wellicht het politieke systeem. Nadat hij zijn hele leven politieke tegen standers had laten martelen en opsluiten, werd Hassan in zijn na dagen plotseling door het demo cratische gedachtegoed gegrepen. Hij benoemde een voormalig poli tiek gevangene tot premier, en opende de deuren van zijn ker kers. Maar de socialistische premier Youssoufi moest zich de aanwe zigheid van Driss Basri, de mee dogenloze rechterhand van de ko ning, in zijn kabinet laten welge vallen. Basri fungeerde als een soort Vijfde Colonne van de ko ning in het kabinet, en had als taak op de rem te trappen. Als Mo hammed VI zijn land serieus wil hervormen, is het misschien tijd dat deze almachtige Driss Basri van zijn pensioen gaat genieten. Behalve economische rampspoed en islamitisch fundamentalisme wordt de nieuwe koning ook be dreigd door zijn eigen strijdkrach ten. Nadat hij getrouwd en ge kroond was, kwamen de leiders van die strijdkrachten weliswaar vrijdagavond naar het paleis om de akte van gehoorzaamheid aan de koning te tekenen. Maar Sidi Mohammed zal zich hebben her innerd dat ze dat ook bij de kro ning van z(jn vader hadden ge daan, die desondanks twee pogin gen tot een staatsgreep moest doorstaan. koning sidi (35) werd doorzijn va der Hassan II grondig voor bereid. De nieuwe ko ning (op de fo to begroet hij de Franse president rac) zal al wat hij geleerd heeft, hard nodig hebben om zijn land urt net moe ras te sleuren waar het In Is weggezakt. Foto Michel Gange/ Door prof, dr. A.B. Ringeling De provincie Zuid-Holland lijkt deze dagen in rep en roer. Toegegeven, het is voor de media komkommertijd. Dus als er iets gebeurt,wordthetal gauw sterk uitvergroot. Maar er is niet veel reden om de opwinding over wat ik maar even de financië le handel en wandel van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zal noemen, te onderschatten. Dat overheden hun kasgeld goed willen beleggen, daar is alle begrip voor. Dat doen ze ook at lang. Je krijgt van het rijkeen grote som geld op je rekening geschreven en je geeft het in de loop van de tijd uit. Dan kun je geld op je bankrekening laten staan. Maar je kunt het ook op allerlei meer lucratieve rekening zetten. Daar wordt als provincie of gemeente niet slechter van en je inwoners ook niet, Maar het verhaal verandert als je geld gaat lenen om het vervolgen sop een spaarrekening te zetten. Enhet woTdt nog anders als je gaat beleggen om vervolgens als financier van private ondernemingen te gaan op treden. Daarover zijnde meeste beschouwingen over wat het bankieren van de provincie Zuid-HoUand is gaan heten het wel eens. De discussie spitst zich vooral toe op het mogelijk laakbare gedrag van d e commissaris van de koningin en de gedeputeerde die de financiële portefeuille heeft. Daar is iets voor te zeggenDie discussie stelt de betrokkenen in de gelegenhe id om verantwoording af teleggen over hun bestuurlijke handelen. Enbestuur- ders die hun handtekening zetten, zijn verantwoorde lijk. Ofzij het ontkennen of niet Zo werktons bestuur lijke stelsel. Zij moeten ook de kans krijgen om over hun verantwoordelijkheid verantwoording afteleg gen, om rich in het openbaar te verdedigen. Zo werkt het stelsel ook. Waarom is het niet verstandig van het provinciaal be stuur om als financier van ondernemingen te funge-. ren? Daar kun je toch aan verdienen? Indeeerste plaats omdat echte banken daar veel beter in zijn. Die hebben er, simpel gezegd, voor doorge leerd. Overheidsorganisaties niet. In de tweede plaats moet jedan ook deinstelllingvan bankiers hebben, In het algemeen zijn dat lieden die zo min mogelijk risi co's nemen. De bankwereld is een nogal conservatieve wereld. Vandaar ook dat de bazen van Nick Cleesonzo geschokt waren, toen zij ontdekten hoe wild hun me dewerker aan het speculeren was gegaan. In de derde plaats is het in het algemeen geen taak van overheden om als kredietinstelling voor particuliere ondernemingen op te treden. Daar zijn wel uitzonde ringen op. Maar di? kennen heel bijzondere voorzie ningen. De rijksoverheid heeft bijvoorbeeld daartoe een bijzondere organisatie in het leven geroepen, de Nationale Investeringsbank. Deskundigen zitten daar bij elkaar in een afzonderlijke organisatie. Of er moet een speciale regeling zijn op basis waarvan in- vesteringspremies kunnen worden verstrekt Datwas in dit geval echter niet zo. Waar wat minder aandacht in de afgelopen dagen aan is geschonken is de vraag hoe het zo ver heeft kunnen komen dat de provincie Zuid-Holland zo op de specu latieve toer is gegaan. Mij lijkt dat een gevolg van het actuele klimaat in de publieke sector. Jarenlang is overheidsorganisaties voor gehouden dat zij economischer en vooral bedrijfsmatiger dien den te handelen. Het hele jargon van 'missie, produc ten, planningencontrol, outputgerichtheid, uenikals klanten' heeft de publieke sector - zoals collega Zij- derveld het noemt- geperverteerd. Bestuurders en ambtenaren zijn het zicht kwijtge raakt op wat kenmerkend is voor de publieke sector, waarom overheden overheden zijn en wat zij als ge volg daarvan te doen en te laten hebben. Zij hebben hun organisaties opgevat als een bedrijf waarvan z(j de directie vormden. De beschuldigende vinger kan wel in de richting van het provinciaal bestuur worden gewezen. Maar dat is dan een lot dat velen in de publieke sector delen. De verwarring over wat publiek is en wat privaat, wat overheden moeten doen en wat zij moeten nalaten is indehele publiekesectorgroct Nietalleen bij provin cies, ook bij gemeentebesturen, en niet in helminst op het niveau van de centrale overheid is niet steeds een helder zicht op de aard van de publieke taak. Het onvermijdelijke gevolg daarvan isdatwe vakerte- gen gebeurtenissen als deze aan zullen lopen, ïn de laatste jaren zijn we dat ook al. Mag ik herinneren aan de speculatieveactiviteiten vaneen aantal woningcor poraties enkele jaren geleden. In het Verenigd Ko- ninkrijkheeftdeprivatiseringvanmevrouwThatcher tot financiële schandalen geleid. De corruptie in het overheidsapparaat van de Verenigde Staten bereikte een hoogtepunt onder het bewind van de marktden- ker Reagan. De gebeurtenissen kennen ook een kleine ironie. In de afgelopen jaren is veel gediscussieerd over de vraag of bepaalde taken nog wel door de overheid moesten worden gedaan of dat zij beter aan de markt kon worden overgelatenAls gevolg daarvan zijn ta ken afgestoten, organisaties geprivatiseerd of op een afstand gezet. De overschatting van het bedrijfsmati ge denken heefter kennelijk toe geleid datoverheden er een taak bij genomen hebben: bankieren. (Prof, dr. A.B, Ringeling is hoogleraar bestuurskunde - in het bijzonder overheidsbeleid- aan de faculteit der Sociale Wetenschappen van de Erasmus Universiteit Rotterdam) Door Theo Haerkens „De partyen dte de verkiezingsuitslag accep teren, vertegenwoordigen meer dan 93 pro cent van de kiezers. Degenen die het resul taat afwijzen niet meer dan zes procent!" Adnam Buyung Nasution doet geen enkele moeite zijn frustraties te verbergen De be kendste advocaat van Indonesië die als onaf hankelijke deskundige zitting heeft m de al gemene verkiezingseommissie, is woedend over het afwijzen van het eindresultaat van de verkiezingen door de commissie en het op treden van voorzitter Rudini. „Rudini heeft zijn oren teveel laten hangen naar de kleine partijtjes," bnest hij. De voor zitter van de commissie zit zelf in de leiding van een van de kleine partijtjes die het ver kiezingsresultaat afwijst. Volgens Nasution had hij zyn biezen moeten pakken als hij zich niet kan vinden in de re sultaten van zsjn eigen werk. Door te blijven zitten, neemt de oud-minister er wel de ver antwoordelijkheid voor, meent hij. De verkiezingscommissie bestaat uit verte genwoordigers van alle deelnemende partij en en daarnaast vijf onafhankelijke deskun digen namens de regenng. Voorzitter Rudini heeft president Habibie nu gevraagd een eindoordeel te vellen. Een aantal leden, on der wie Nasution. bestrijdt dat Habibie daar toe wettelijk gerechtigd is. 'Niet eerlijk' Van de 48 partijen die aan de verkiezingen meededen, aanvaarden zeventien de uitslag, 27 partijen weigerden hun handtekening en vier kwamen niet eens opdagen. Eerder was afgesproken dal de uitslag zou worden aan vaard als tweederde van de partyen akkoord zou gaan. Voor de vijf grote partijen heeft de uitslag van de verkiezingen nooit ter discus sie gestaan. Zelfs moslimleider Amien Rais, een van do folate tegenstanders van ex-pi evi dent Soeharto en diens opvolger Habibie, nam zonder protest genoegen met de tegen vallende score die hem slechts zeven procent van de stemmen opleverde. Megawati Soe- karnoputri won met ruim 33 procent en de re geringspartij Golkar werd tweede met 22 pro cent De partyen die protest aantekenden menen dat de verkiezingen niet eerlijk zijn verlopen en stellen meer dan 1Ö0.0Ö0 gevallen te ken nen van fraude en gerommel. Nasution ont kent dat, „Ze hebben dat zelfs tijdens onze besprekingen nooit naar voren gebracht" Nationale en internationale waarnemers- groepen vinden dat de verkiezingen in Indo nesië zo democratisch en eerlijk mogelijk zijn verlopen, al ontkent niemand dat er spra ke ij> geweekt van tal van missers. Algemeen wordt ervan uitgegaan dat zij de resultaten niet overwegend hebben beïnvloed. Felicitaties Een topambtenaar op het staatssecretariaat dat Habibie steunt, zei gisteren dat de presi dent niet onder de indruk is van de argumen ten van de kleine partijen. Zy hebben minder dan twee procent van de stemmen behaald die nodig zijn om een parlementszetel te ver werven. Ze zijn gefrustreerd, zo stelde hij, en komen pas veertig dagen na de verkiezingen met hun bezwaren als blijkt dat ze zelf buiten de boot vallen. Hij benadrukte dat Habibie niet van plan is zich door deze lieden van de wijs te laten brengen. „Habibie is een man van sterke principes en hij is goed voorbereid op afwik keling van deze kwestie die hij zelf als 'opge stapelde schadetolerantie' heeft betiteld." Dat zou zoveel betekenen als een van de vele zaken die nou eenmaal misgaan op de lange weg naar verdere democratisering van Indo nesië. Habibie zelf riep in een televisietoespraak gisteravond de onwillige partijen op alsnog hun handtekening te zetten en feliciteerde Megawati met haar verkiezingsoverwinning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2