ËCOKlORlie Meeste WAO'ers ziek door hun werk 'Philips weinig last van crisis in Zuid-Korea' - Buzzer verdwijnt weer net zo snel als hij kwam Vakbond: 'Werkgevers goochelen met WAO-cijfers' iï VastNed Retail slaat vleugels uit in Spanje Belastingmaatregel in Duitsland van de baan Shell-medewerkers in Nigeria weer vrij Dilbert Stap terug voor Groningse havens Oud-voorzitter NCW overleden Verkoop pc's blijft groeien Recordwinst voor Volkswagen Randstad naar Italië Weinig kruiwagens Vraag naar motoren stijgt 'Golfvriend' opnieuw voor de rechter Dinsdag 27 juli 1999 C GroningenDe Eemshaven en de haven van Delfzijl hebben vorig jaar minder passagiers verwerkt en sloegen ook minder goederen over. Door de teruglopende kos ten boekten de havens samen toch een winst van ruim ƒ1,3 mil joen. Het aantal passagiersbewe gingen daalde met 146.000 naar 535.000. De goederenoverslag liep terug van 5,6 miljoen ton naar 5,2 miljoen ton. Directeur G. Koning schrijft de tegenvallende resulta ten toe aan de teruggang van de wereldeconomie in de chemische sector. Met name het chemische complex in Delfzijl is hiervan sterk afhankelijk. Rijswijk De vroegere voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), ir. Jan de Wit, is afgelopen zondag overleden. Hij is tachtig jaar ge worden. De Wit zwaaide van 1975 tot 1979 de scepter over de christe lijke werkgeversvereniging. De werktuigbouwkundig ingenieur bekleedde tal van posities in het openbaar leven. In '49 werd hij voor de KVP lid van de gemeente raad in Helmond. Via de Neder landse Katholieke Werkgevers vereniging in de Metaal en de Fe deratie van Nederlandse Metaal- en Electrotechnische Industrie kwam hij by het NCW terecht De Wit was Officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. San Francisco - De wereldver koop van personal computers is in het tweede kwartaal van dit jaar fors blijven groeien onder invloed van de aanhoudende daling van de prijzen en de opmars van Inter net. Ten opzichte van dezelfde pe riode van 1998 nam het aantal ver kochte exemplaren toe met 27 procent tot 25,6 miljoen. Volgens het onderzoeksbureau Internatio nal Data Corporation groeide de verkoop in de VS met 35,3 procent tot 10,8 miljoèn stuks. Compaq bleef de grootste met een markt aandeel van 16,6 procent. Wolfsburg Volkswagen (VW) heeftin de eerste helft van dit jaar recordresultaten geboekt De net towinst ging met 1,7 procent om hoog tot 845 miljoen mark (ƒ960 miljoen). Het concern verkocht ongeveer 2,5 miljoen auto's van de merken Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Rolls-Royce, Ben- tley, Lamborghini en Bugatti. Het aantal werknemers steeg met 13.000 tot 303.000. Oiemen Randstad gaat de Itali aanse markt op. De uitzendorga nisatie heeft vestigingen geopend in Milaan, Turijn, Bologna en Vi- cenza. Randstad wil zich vooral richter, op de economische groei centra in het noorden. Italië biedt volgens het concern veel kansen, omdat de uitzendmarkt zich nog in een pril stadium bevindt. De verwachte marktgroei ligt dan ook boven het Europese gemid delde, meent Randstad. Voorbuig Nederlanders die een baan zoeken, lezen de personeels advertenties of gaan naar het uit zendbureau. Bijna de helft van de werknemers heeft tussen 1994 en 1996 een baan gevonden via een formeel kanaal. Familie en vrien den worden minder vaak inge schakeld om aan een baan te ko men. Vrouwen reageren op adver tenties of gaan naar een arbeids bemiddelaar, mannen stappen rechtstreeks naar de werkgever of maken gebruik van een kruiwa gen, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Amsterdam De vraag naar nieu we motorfietsen neemt weer toe. In de eerste helft van dit jaar steeg de verkoop naar bijna 12.000 machines. Vergeleken met dezelf de periode een jaar geleden be droeg de groei ruim 11 procent. De markt van motorfietsen be reikte in 1993 met bijna 23.000 verkochte exemplaren een histo risch hoogtepunt Den Haag De meeste arbeidsongeschikten zijn in de WAO beland doordat ze ziek zijn geworden van hun werk. Dat blijkt uit een onderzoek van TNO, waar de vakcentrale MHP de hand op heeft gelegd. De uitslag is belangrijk, omdat de werk geversorganisaties tot nu toe altijd hebben ontkend dat er een duidelijk verband is tussen werk en WAQ-instroom. Volgens hen heeft hooguit een kwart van het ziekteverzuim en WAO te maken met problemen op het werk, TNO komt nu tot de con clusie dat dat voor de helft van de werknemers geldt. „Bij 28,5 procent van de mensen Bij het overgrote deel van de men- die in de WAO instromen ii de sen die in de WAO is belanden ziekte geheel of grotendeels vër- door hun werk (43 procent), werd ooraakt door het werk," schrij ven de onderzoekers. By 24,3 pro cent in belangrijke mate, bij 16,7 procent in beperkte mate en bij 28,7 procent zeker niet. Bij de ove rige gevallen (3,8 procent) is de oorzaak onbekend. de lichamelijke belasting hen te veel. By 26,1 procent was de gees telijke belasting te zwaar. Bij de rest speelden andere dingen een rol, zoals gebrekkige veiligheid of 'rotte arbeidsomstandigheden in het algemeen'; De onderzoekers hebben ruim 15.000 arbeidsongeschikten on dervraagd, Ex-bouwvakkers ge ven het vaakst aan dat hun kwaal is veroorzaakt door het werk. WAO'ers afkomstig uit het bank en verzekeringswezen ontkennen dat juist het vaakst. Of de werkne mer in een grote of kleine onder neming heeft gewerkt, maakt niet veel uit, De resultaten van het onderzoek zijn opvallend, omdat de werkge vers al jaren roepen dat het me rendeel van de werknemers niet ziek wordt van het werk. Volgens hen leiden juist privéproblemen tot ziekteverzuim en uiteindelijk WAO-instroom. De werkgeversor ganisatie MKB Nederland hamer de er vorige week nog op dat slechts een kwart van de ziekmel dingen en WAO'ers te maken heeft met het werk. MKB Nederland baseert zich daarbij op een ondemoek van TNO uit 1997. MHP hanteert een recenter onderzoek uit 1998, „Of MKB Nederland heeft het nieuw ste onderzoek verzwegen, of ze goochelen daar met cijfers," zegt stafmedewerkster Hettie Basti- aan van de vakcentrale MHP. In het nieuwste TNO-onderzoek staat dat by een kwart van de WAO'ers geen verband is tussen het werk en de ziekte. Dat is dus precies het omgekeerde van wat het MKB zegt. Volgens MKB-bestuurder Alfred van Delft is van goochelen met cij fers geen sprake, „Wij kennen dat nieuwe onderzoek niet Boven dien hebben we zelf nok een en quête gehouden onder de werkge vers en daar kwam ongeveer de zelfde conclusie uit als het TNO- onderzoek dat wij hebben ge bruikt. Er kan dus weinig mis zijn met onze cijfers." MKB Nederland heeft er op aan gedrongen dat in het akkoord van de Stichting van de Arbeid (waar in werkgevers- en werknemersor ganisaties een oplossing zoeken voor het WAO-probleem) komt te staan dat het merendeel van het ziekteverzuim en de WAO-in stroom niks te maken heeft met problemen op het werk. „Die zin willen we er nu uit hebben," zegt Bastiaan van de MHP. MKB Ne derland voelt daar niks voor. Den Haag De economie van Zuid-Korea krijgt door de crisis bij het Koreaanse bedrijf Daewoo een flinke klap. Nu blijkt dat het bedrijf op instorten staat, moet de staat miljoenen investeren en wankelt het financiële stelseL Net nu Zuid-Korea aan de beterende hand leek en precies op het mo ment dat Philips een flinke inves tering doet in het land. Volgens Arno Barens, adjunct-di recteur van hst economisch bu reau van F. van Lanschot Ban kiers, ging het de afgelopen tijd een stuk beter met Zuid-Korea. Het land liet een fors herstel zien en timmerde flink aan de weg. Geluiden van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) klonken ook een stuk positiever. Eerdere groeiverwachtingen van het IMF van 2 procent werden onlangs bij gesteld tot zo'n 6 tot 7 procent Gisteren maakte Philips bekend samen te gaan werken met het Zuid-Koreaanse LG Electronics. Voor 1,6 miljard dollar neemt Phi lips een belang van vijftig procent in LG LCD. Beide bedrijven gaan samen platte beeldschermen ma ken. De investering van Philips is de grootste buitenlandse investe ring die offltia gédaan in Zuid-Ko rea. Sinds duidelijk is geworden dat Daewoo op instorten staat, ver toont de Zuid Koreaanse econo mie plotseling weer een grote cha os. Dit weekeinde bleek dat het byzonder slecht is gesteld met het conglomeraat, dat onder andere auto's, elektronica en schepen maakt. Het bedrijf heeft boven dien nog steeds veel schulden doordeAzië-crisis. Voor Philips is het economische klimaat in Zuid-Korea gunstig, meent een analist van SNS Secu rities. De multinational zal vol gens hem weinig last hebben van de situatie in het land. De techno logie-sector waar Philips in inves teert, ondervindt niet zoveel hin der van een slechtere economie. Een staalfabriek is veel gevoeli ger voor het economische kli maat. Wi. VastNed Retail is voor de helft eigenaar geworden van vier Spaanse winkelcentra. Eén staat In Getafe In de buurt van Ma drid en heet El Bulevar. f<*o vastNed Rotterdam Beleggingsfonds VastNed Retail, vooral actief in winkels, investeert bijna honderd mihoen gulden in een uitbreiding van haar belangen in Spanje. Via dochter Foram is zij voor de helft eigenaar geworden van vier Spaanse winkelcentra. Evenals beleggingsfonds Rodam- co Europe investeert nu ook Vast Ned in Spaanse winkelcentra. Het gaat om El Mirador in Burgos, Las Atalayas in Murcia, El Bulevar in Getafe bij Madrid en Las Rosas in Madrid. De totale verkoopopper vlakte van de vier winkelcentra is 107.000 vierkante meter groot De hypermarkten die er deel van uit maken, werden buiten de transac tie gehouden. Foram International Holdings, een volle dochter van VastNed Retail, en Centros Shopping, voor de overige vijftig procent eige naar van de vier centra, hebben een speciaal bedrijf opgericht voor de vier winkelcentra. In dit bedrijf Iberia Retail Properties, bezitten beide eigenaren de helft van de aandelen. Foram kan over enkele jaren zijn belang hierin vergroten van vijftig naar tachtig procent. Het is de bedoeling de nieuwe on derneming Iberia Retail Proper ties te laten groeien met projecten die door de Continente-groep, de moedermaatschappij van Centros Shopping, zullen worden ontwik-, keld. Dit is dus nog maar het be gin van de samenwerking tussen VastNed Retail en dejContinenfe groep. Foram werkt al jaren sa men met Centros Shopping. In 1992 kocht Foram het winkelcen trum Montigald in Badalona en in 1995 Rosaleda in Malaga. Op dit moment zijn er nog drie grote centra in ontwikkeling. Deze wor den in 2001 opgeleverd. Het vermogen van Foram is sinds de overneming door VastNed in oktober 1998 gegroeid met 55 pro cent tot 500 miljoen. Het bedrijf wil doorgroeien in Spanje,Frank rijk en Italiü. VastNed Retail heeft een notering aan de Amsterdam se effectenbeurs. Met een porte feuille van ruim 2,6 miljard be hoort de belegger tot een van de grootste beursgenoteerde fond sen in Europa. PhiIJpstrektzIchweinigaanvandecrislsinZuld-Korea.TopmanCorBoonstraginggisterenopbezoekbijminister-presidentKiniJong- Pil. Philips maakte bekend samen met het Zuid-Koreaanse LG Electronics platte beeldschermen te gaan maken. Foto anp De uittocht bij het management van Philips gaat ondertussen door. President John Losier van Philips Electronics North Ameri ca is opgestapt. Als reden noemt het elektronikaconcem 'het ver langen van Losier zich buiten het bedrijf met andere zaken bezig te houuen". De huidige vice-president van het bedrijf in Noord-Amerika, Bill Curran, is met onmiddelijke in gang benoemd tot opvolger, Cur ran kwam in 1976 bij Philips en heeft een aantal belangrijke func ties binnen'het bedrijf in Noord- Amerika bekleed. Hij was er onder meer vice-presi dent van Philips Medical Sys tems. Bonn/Den Haag Duitsland heeft tot opluchting van de Nederland se transportbedrijven een omstre den belastingmaatregel voor bui tenlandse ondernemingen inge trokken, die op 1 april van kracht werd. Duitse opdrachtgevers moesten bij werkzaamheden van buitenlandse bedrijven een voor heffing van 25 procent inhouden op de rekening. Het Nederlandse bedrijfsleven kwam in het geweer tegen de Duitse wetgeving. Verladersorga nisatie EVO vreesde dat veel transportondernemers het loodje zouden leggen als zij lang op een kwart van hun geld moesten wachten. Amsterdam 'Golfvriend' A V. maakt opnieuw kennis met het Openbaar Ministerie in de Bols- Wessanen-voorkennis2aak. Justi tie heeft besloten in hoger beroep te gaan by het gerechtshof. Dit heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie gisteren be vestigd, Onlangs sprak de Am sterdamse rechtbank V. vrij we gens onvoldoende bewijslast Het wordt de derde keer dat justi tie probeert V. veroordeeld te krij gen. Vorig jaar boekte V., die wordt verdacht van misbruik van voorkennis bij de handel in Bols- Wessanen, zijn eerste succes. Het OM werd niet ontvankelijk ver klaard door de rechtbank. Het gerechtshof vernietigde de niet-ontvankeljj kverklaring, waarop het OM hem opnieuw voor de rechtbank sleepte. Maar ook daar bleef V. overeind. De recht bank in Amsterdam sprak V. op 22 juli vrij. Nu mag het gerechtshof zich uitspreken over de zaak V, één van de kleinere vissen binnen de BolsWessanen-affaire.V. maakte zich volgens het OM al in 1995 schuldig aan handel met voorkennis. De golfvriend van de hoofdverdachte en voormalig groepsdirecteur bij BolsWessa- nen T. van N. kocht eind juni van dat jaar plotseling dertig putop ties. De ondernemer speculeerde daarmee op een koersdaling van het kaas- en borrelfonds, Nadat dit inderdaad gebeurde, verkocht 'de volslagen amateur' het optie pakket weer met een bescheiden winst van ruim 4000 gulden. Door Frank Hendrickx Den Haag—Dedub van kortston dige rages heeft er een nieuw lid by: de buzzer. Terwijl de mobiele telefoons dagelijks met de dui zenden uit de winkels vliegen, nestelt zich Gp de semafoon een dikke laag stof. Samen met het zinnetje 'ik piep hem wel even op', verdwijnt de buzzer weer net zo snel als hy kwam. „Dat ding is van alle kanten ingehaald door de mobiele telefoon." De kranten stonden er twee jaar geleden nog bol van. Scholieren hadden gefraudeerd tijdens hun examen door elkaar antwoorden te buzzen. Inmiddels is het een manier van spieken die net zo ho peloos uit de mode is als het ou derwetse briefje in de mouw. Een beetje fraudeur doet het nu via de display van zijn mobieltje. En zo heeft de mobiele telefoon op alle fronten de ooit razend po pulaire pieper of semafoon inge haald. „We hebben ze niet eens meer in ons assortiment opgeno men," zegt Frans Trijssermr, verkoper van The Phone House. „De tijd van de buzzers is voorbij. Ik zie ze bijna nergens meer." Dat is wel eens anders geweest. In de midden jaren negentig was de buzzer het goedkope alterna tief voor de draagbare telefoon, die doorde prijs van tweeduizend gulden en meer nog, exclusief voorbehouden was aan de ryke zakenman. Naast artsen, ambte naren en journalisten gingen ook de jongeren massaal aan de buz zer. Speciale club KPN Telecom richtte er zelfs een speciale dub voor op: The dan, compleet met wachtwoorden en zogenaamde 'shockwave-spelle-^ tjes'. Tienduizenden jongeren waren verslingerd aan de buzzer. „Maar de rage is er nu wel een beetje vanaf,"-moet de woord voerder van KPN Telecom be-, kennen. Verkoopcijfers wil het bedrijf niet noemen - „dat is concurren tiegevoelige informatie" - maar in de Primafoonwinkels winden ze er geen doekjes om. „We ver kopen die dingen nauwelijks nog," zegt Harm Jaap Lighthart Schenk, 'gastheer' bij Primafoon in Den Haag. „Tot een dik jaar geleden gingen er zo'n 25 per week over de toonbank, nu mis schien één per maand." De oor zaak is met één vingerwijzing duidelijk gemaakt Jfijk, daar heb ik een telefoontje staan voor 177 gulden, indusief een belte goed van 45 gulden. Daar is het moeilijk mee concurreren." De goedkoopste buzzer kost 98 gulden, maar dan krijg je alleen het nummer te zien van degene die je wil bereiken. Om ook nog tekst te ontvangen moet je mini maal 149 gulden neerleggen. Daarnaast kost één keer oppie pen telkens één gulden. „Als een bedrijf zyn werknemer regelma tig oppiept kost al snel behoorlijk wat geld. Dan kun je beter een mobiele telefoon nemen. Dat is het grote probleem van dé buz zen Je kunt erminder mee, maar het Is niet echt goedkoper." Beurskoersen De buzzer is alleen nog geliefd bij 'heel speciale doelgroepen', aldus Ligthart Schenk. Fanatieke be leggers gébruiken de buzzer nog wel om beurskoersen door te krij gen, maar dat is inmiddels ook al mogelyk via de mobiele telefoon. Joggers, wielrenners of roeiers met een sterke hang naar bereik baarheid zien nog wel enig nut in de lichte buzzer. Ook jonge kin deren worden soms voorzien van een pieper. Maar als ze ouder zijn dan twaalf krijgt de mobiele tele foon steeds vaker de voorkeur. Bovendien zijn er nu folefoc ntjes in de verkoop die in ge wicb', nau welijks onder doen yocr dé pie per. „De uitvinding van de buz zer is overbodig gemaakt," con cludeert Ligthart Schenk. „Hét, ding is van alle kanten ingehaald door de mobiele telefoon." Triest is het einde van de buzzer vooral voor Buzzer Adventure Rotterdam (BAR), De club maak te in 1995 nog naam met het orga niseren van'buzzer concerten' en buzzer dating party's' in hippe Rotterdamse discotheken. BAR is inmiddels niet meer bereik baar; Het telefoonnummer is opgehe ven. Oppiepen kan evenmin. Na noodkreten van onder andere belangenorganisaties als VNO- NCW, MKB-Nederland, EVO en TLN (Transport en Logistiek Ne derland) overlegden de bewinds lieden van Financiën en Verkeer en Waterstaat met hun Duitse col lega's. De Duits e wet stuitte op breed Eu ropees verzet. De Europese Com missie overwoog Duitsland van wege de maatregelen voor het Eu ropese Hof te dagen. Oostenrijk kondigde als vergelding een ge lijksoortige maatregel af die al leen voor Duitse bedrijven zou gelden. Verheugd De EVO reageert verheugd op de nieuws uit Duitsland. „Het is ver rassend snel ingetrokken en nog wel met terugwerkende kracht," zegt C. Erasmus, manager im- en export van de EVO. Hij weet niet hoeveel schade transporteurs hebben geleden. Wel hebben en kele bedrijven contracten verlo ren, omdat hun Duitse opdracht gever geen zin had in de admini stratieve rompslomp en met een bedrijf uit eigen land in zee ging. Een woordvoerder van het minis terie van Financiën toont zich 'buitengewoon verheugd'. Minis ter Zalm bracht hét onderwerp ter sprake toen zijn Duitse ambtge noot Eichel onlangs ons land be zocht Sindsdien hebben Neder landse topambtenaren er veel energie in gestoken om de Duitse autoriteiten op andere gedachten te brengen. Duitsland wil nu in overleg met andere lidstaten van de Europese Unie werken aan alternatieve wetgeving om gesjoemel met be lastingen tegen te gaan door in schakeling van buitenlandse on dernemingen. Voorwaarde is dat die nieuwe wetgeving niet de eer lijke concurrentie binnen de Eu ropese Unie verstoort. Lagos/Rotterdam Nigeriaanse jongeren hebben vorige week 64 medewerkers van de Brits-Neder landse oliemaatschappij Shell ge gijzeld nadat ze een boortoren hadden overmeesterd. De mede werkers zijn inmiddels vrijgela ten, zei een woordvoerder van Shell-Nederland gisteren. De bezetting,van de boortoren heeft twee dagen geduurd. Vol gens plaatselijke kranten hielden etnische Isoko-jongeren uit de ge meenschappen van Ozoro en Ovrode in de Nigerdelta 57 Nigeri aanse en zeven buitenlandse me dewerkers vast. De jongeren eis ten. meer geld en betere voorzie ningen voor de lokale bevolking. De woordvoerder van Shell zei niet te weten of er ook Nederland se medewerkers zijn gegijzeld. Bij de bezetting is volgens hem nie mand gewond geraakt. De afgelopen maanden hebben vaker gijzelingsacties bij de olie maatschappij plaatsgevonden. Het werk van de werknemers in de Nigerdelta wordt steeds ge vaarlijker. Tientallen zijn de laat ste maanden gegijzeld en vrijge laten. Tot nu toe zijn er geen ge wonden gevallen. De regering van de deelstaat waarin de Nigerdelta ligt, verzoekt multinationals wier werknemers worden ontvoerd geen losgeld te betalen. Het is al gemeen bekend dat die zich daar niet aanhouden. IK NEEM MISSCHIEN ONTSLAG OM TE SOLLICITEREN NAAR MUN HUIDIGE BAAN VOOR EEN HOGER SALARIS. DAT !S EEN GOED PLAN. ZU NET DAN DAT JE VOOR JE HUIDIGE BAAN AL ZWAAR ONDERGEmUFJCEERPBENT. IK MOET MUN ONREALISTISCHE GOED BEKEKEN PLANNEN DELEN BEN !K MEER MET EEN VRIEND EEN COLLEGA DIE GEEN TECN. DAN EEN VRIEND. NEUT IS.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5