ultenland 5 m 'Het ging juist zo prachtig' Tragedie in nauwe kloof laat ondekt "l Barak geeft Arafat twee weken bedenktijd NAVO-commandant Clark volgend jaar vervroegd weg EU heeft hevige kritiek op Belgisch varkensbeleid Columbia weer aan de grond Leger doodt Tamiï-Tïjgers Meisjes (15) aan moord schuldig Mafïachefvast Opnieuw doden en gewonden bij nieuw geweld op Ambon Sudanezen in levensgevaar na vluchtverbod Little Pock wil hele korte Clinton Street XT*-* HAVO, VWO in 1 jaar Rotterdams Dagblad Woensdag 28 juli 1999 Cape Canaveral Het ruimteveer Columbia is vanmorgen om tien voor half zes veilig geland op de landingsbaan bij Cape Canaveral. Het ruimteveer was vrijdag gelan ceerd. De vijf bemanningsleden, onder wie de eerste vrouwelijke commandant kolonel Eileen Col lins (42), zetten zeven uur na de lancering met succes de duurste, grootste en sterkste telescoop ter wereld uit in de ruimte. Het appa raat, Chandra genaamd, kostte 3 miljard gulden en heeft Neder landse instrumenten aan boord. Colombo Regeringslegers heb ben in het noorden van Sri Lanka 26 Tamil-Tygers gedood by ver schillende botsingen. Het minis terie van Defensie in Colombo heeft dat gisteren gezegd. Bij een van de incidenten, in Tadduvan- kody, 'kwamen maandag negen rebellen om toen militairen het vuur op hen openden, aldus een legerwoordvoerder, In de buurt van Jaffna zou een regeringspa trouille een tijdbom onschadelijk hebben gemaakt. LondenEen rechtbank in de En gelse stad Manchester heeft giste ren twee meisjes van 15 jaar oud veroordeeld tot opsluiting voor onbepaalde tijd (Britse vorm van tbs) wegens de moord op een 71- jarige weduwe. De rechtbank achtte bewezen dat de twee jonge ren in september met zo'n kracht de vrouw een prop in de mond hadden geduwd dat ze in haar kunstgebit stikte. Daarna zouden de twee het lichaam in container hebben gestopt en die gedumpt hebben in een kanaal. Rome Speciale eenheden van de Albanese en Italiaanse politie hebben gisteren in Tirana een be langrijke Italiaanse mafrachef ge arresteerd. Giuseppe Muolo werd gezocht wegens meervoudige moord. Hij was een van de leiders van de zogeheten Sacra Corona Unita, de mafia van de zuid-Itali aanse regio Apulië, Door Theo Haerkens Jakarta „Het is weer net als in januari, en het ging juist zo prachtig allemaal!" De Nederlandse pater Cees Böhm doet met spijt in zijn stem verslag van de jongste gebeurtenissen op Ambon, in het oosten van Indonesië. Gisteren werden er zeker negen, maar mogelijk veertien mensen gedood, tiental len anderen raakten gewond bij gevechten tussen moslims en christenen en pogingen van leger en politie om de orde te her stellen. De" groepen gingen elkaar met messen, zwaarden en pij] en boog te lijf, de politie vuurde op de vechtende menigte. Tientallen huizen en winkels zijn in vtammen opgegaan. „De men sen kwamen het hier huilend ver tellen," aldus de pater die met zijn medewerkers tientallen mensen opvangt. Böhm kon vanaf het dak van zijn huis in het centrum van Ambon-stad goed zien dat er ver schillende brandhaarden waren. Hy prijst zich gelukkig dat het la ter op de dag ging regenen en het vuur in elk geval niet verder werd aangewakkerd. Het geweld in de hoofdstad van de Molukken sloeg over vanuit het dorpje Poka aan de noordkant van de baai die het eiland in twee- en deelt. Daar gingen drie dagen geleden na een brand die door de plaatselijke tv aan kortsluiting was toegeschreven, meer dan zes tig huizen in vlammen op. Vol gens Böhm waren dat geen hou ten hutjes van de armen, zoals er in het afgelopen jaar zo veel ver brandden, maar 'mooie grote re- geringshuizen'. Maandag vielen er in Poka vier doden bij de rellen die volgden, In het begin van dit jaar zijn zeker vierhonderd doden gevallen bij religieus geïnspireerd geweld dat zich vanuit Ambon over de hele provincie en zijn honderden ei landjes verspreidde. Tienduizen den mensen verloren have en goed en werden dakloos. Saparua De echte aanleiding voor de nieu we golf van geweld lijkt echter een incident tc zijn op Saparua, een van de kleinere buureilanden van Ambon, waar ook veel Neder landse Molukkers van afkomstig zij n. Daar raakten twee weken ge leden twee- dorpen slaags en er viel een dode. „Sindsdien is er el ke dag wel wat geweestaldus Böhm. „Er werden auto's met ste nen bekogeld en een enkel huis werd in de as gelegd, maar toch dachten we dat het bij die 'klei nigheden' zou blyven. Tenslotte zijn hier grote aantallen militai ren gelegerd om de orde te hand haven." Het aantal militairen lijkt echter in de afgelopen maand geredu ceerd en vooral het vertrek van een flink aantal mariniers wordt betreurd. De mannen met de rode baretten gelden in Indonesië als de meest betrouwbare soldaten, die vrijwel als enige kunnen bo gen op enige populariteit onder de bevolking. Ook de studenten beschouwen de manschappen van dit legeronderdeel met zijn geringe politieke macht als vrien den. Naar verluidt zou gisterochtend een enorme bom ontploft zijn in Ambon-stad en die zou gelden als het sein voor meer geweld. Böhm heeft de bom zelf niet gehoord en vertelt dat er net als in de eerste maanden van dit jaar weer overal geruchten opduiken die voor veel onrust zorgen. Zo werd er al da gen gezegd dat er weer nieuwe on geregeldheden op stapel stonden. „Maar dat hoorde je zo vaak, ai- leen deze keer bleek het waar te zijn. Gistermorgen vroeg was er nog niets aan de hand, ik ben nog op de motorfiets naar mijn paro chie geweest om de mis op te dra gen." daalden red dmgswerkers in de Saxet- schlucht af en (aan de rand van de rivier) nog een ver dronken wa tersporter. Fo to EPA Nairobi—Zo'n 150.000 Sudanezen zullen mogelijk van de honger omkomen als de regering van Su dan het onlangs ingestelde ver bod op htilpvluchten naar het door gevechten geteisterde zuid oosten van het land niet snel in trekt. Het VN-Wereldvoedselpro- gramma (WFP) heeft dat gisteren gezegd. Er zou een humanitaire ramp dreigen die vergelijkbaar is met die van vorig jaar. In de Op- per-Nylprovincie doet zich een dodelijke combinatie van factoren voor: de bevolking is ernstig ver zwakt, hulpgoederen kunnen hen niet meer bereiken. Vorig jaar kostte de hongersnood aan talloze Sudanezen het leven. Nadat-wereldwijd geschokt was gereageerd kwamen het Sudane se Bevrijdingsleger en de rege ring een bestand overeen. Maar op 14 juli maakte de regering een einde aan de hulpvluchten. Interlaken De tragedie van gis teren in de Saxet-kloof werd pas anderhalf uur later ontdekt toen joggers in de haven van Bönigen aan hex Brienzer-meer levenloze lichamen met zwemvesten en hel men zagen drijven. De zoektocht naar één vermiste werd vanmor gen bij het eerste daglicht hervat. De reddingswerkers gebruikten ook helikopters. Onder de achttien doden zijn twee gidsen, zei onderzoeksrechter Martin Trapp. Van de zes gewon den die zijn opgenomen in het re gioziekenhuis in Interlaken ver keert er een in levensgevaar. Bij het bergings- en reddingswerk werden 60 man brandweer en po litie ingezet. De organisatie van de canyoning- tocht was in handen van de firma Adventure World. Woordvoerder Georg Hödle zei dat in zes jaar dat het bedrijf actief is nog nooit ern stiger letsel was voorgevallen dan enkele beenbreuken. Jaarlijks boeken tussen de 4000 en 6000 mensen een avonturen tocht in de Saxet-kloof. De gidsen zijn zich terdege bewust van de gevaren en het zou regelmatig zijn voorgekomen dat een tocht vijf minuten voor vertrek werd af geblazen omdat de omstandighe den niet veilig werden geacht. De beek die door het Saxetravijn loopt, staat er volgens bewoners van het gebied om bekend dat hij na noodweer in een snelstromen- de rivier kan veranderen. Het tot dusver ernstigste water sportongeluk in Zwitserland deed zich voor op 10 juli 1993, toen ne gen mensen verdronken in de ri vier de Inn nadat hun vlot was omgeslagen. Utile Rock little Rote krijgt wordt- aanrienlykrkort&''daö; het gemeentebestuur twee jaar - gekderi besloot Niet de gehele zestien kilometer lange dmk- -• ke Markham Street zal naar de Amerikaansepresidentwöiv. den vernoemd, maar- slechts - een gedeeltév^.:twée huizen-, blokken: waar de toekomstige Clinton-bibliotheek moet wor den gebouwd, Het gemeentebertuur vandé hoofdstad van Arkansas heeft f .hiertoe gisteren besloten vn$f - een actie van tegenstanders i - van de president en éhfcele 'ra diopresentatoren, Oofc:<wmké-;1; liers hadden bezwaren.1 Zij za gen zich voor grote kosten ge steld door de verandering van Het gemeentébestuiirjb^loot": twee jaar geleden de'presideni te eren drwr :deigëhelè;Marte ham Street naanherartesver- noemen: Clinton' was-gouver*T neur van Arkansas^t^^hij-irf novemfaer 3992 tot president van de-VS werd gekozen.: Be'3 wjjziging van de straatnaam wordt in 2001-Jyah ifaactit^alg^ Clinton zij n functie néerlegtc f Washington NAVO-comman dant Wesley Clark moet volgend jaar twee maanden eerder dan ge pland plaats maken voor zijn op volger. Dat Clark gisteren te ho ren gekregen van de voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven Shelton, De regering-Clinton heeft lucht- machtgeneraal Joseph Ralston, de huidige viee-voorzitter van de chefs van staven, aangewezen als Clarks opvolger. Ralstons huidige ambtstermijn loopt in februari af en om te vermijden dat hij de rang waarmee zijn huidige functie ge paard gaat kwijtraakt, moet zijn benoeming ais NAVO-comman- drmt uiterlijk in mei ingaan. Minister van Defensie Cohen zegt dat hij met het Witte Huis had ge sproken over een mogelijke am- bassadeurspost voor Clark. De NAVO-commandant zei zelf van uit Brussel dat hij niet gaat specu leren over toekomstige mogelijk heden. „Er is nog geruime tijd om deze baan te doen en daar moet ik mijn aandacht bij houden." Het vervroegde vertrek van Clark, die als NAVO-commandant leiding heeft gegeven aan de luchtaanvallen op Joegoslavië en nu verantwoordelijk is voor de KFOR-operatie in Kosovo, werd door sommigen gezien gezien als een teken dat het Pentagon niet tevreden is over Clarks functione ren. Het zou niet boteren tussen Clark en Cohen en de minister zou zijn aanwijzingen en instruc ties aan Clark zo veel mogelijk via Shelton laten lopen. Anderen spraken dat tegen.Cohen is heel tevreden over het werk 'dat Clark heeft verzetzei een bron.' Het besluit om hem vervroegd,te ver vangen was volgens deze. zegs man alleen ingegeven om het op volgingsproces zo rustig en orde lijk mogelyk te laten verlopen. A augustus: Do Europese [Unie trekt het ^Uitvoerverbod op Brits rundvlees In. ^Het verbod werd ingesteld na het uitbreken van de gekke-koeienziekte drie jaar geleden. Er mag nu uitgebeend vlees worden geëxporteerd. 8 augustus, Washington: Vijfentwintig jaar geleden trad president Nlxonat vanwege zijn aandeel in de Watergate-affairè. 6-8 augutus, Washington: De Russische premier Stepashin voert overleg met vice-president Gore over samenwerking op het economische vlak. Begin augustus: Amerikaanse olieproducenten eisen sancties tegen Mexico en Venezuela omdat deze landen gesubsidieerde ruwe olie tegen dumpprijzen op de Amerikaanse markt hebben gebracht. De boete tegen Venezuela kan oplopen tot 177% en tegen Mexico tot 33% van de prijs van geleverde ruwe olie. Londen: Vervaldatur van de uitlevering van de Chileans ex-dictator Pinochet 23 augustus: Het Russische ruimtestation Mlr wordt voorgoed achtergelaten door de bemanning. De Mi r zal uiteindetijk verbranden in de atmosfeer of neerstorten ergens in de Grote Oceaan 20-29 augustus, Sevilla: WK Atletiek SEVULA 99 augustus, Rusland: De ultra-rechtse politicus Vladimir Zjirfnovskf is kandidaat voor de post van gouverneur van de regio Sverdlovsk. Zijn eventuele verkiezing is zijn eerste stap in de race om de opvolging van president Jeltsin in 2000. Hij wif van Rus land weer een anti-Westerse supermacht maken. 7 augustus, PrettKO: De vroegere Jjtt ANC-ministervanM Arbeid Tito Mbo wenl wordt benoemd tot president van Zuid- Afrikaanse Centrale Bank. Augustus, mobiele telefoons: Groot-Brittannië komt een chip op de markt die gebruikers van mobiele telefoons zou beschermen tegen gevaarlijke straling. De EMV (electro- magnetisch veld) biobeschermings-chip gaat tussen de 100 en 400 gulden kosten. Onlangs werd bekend dat mobiel bellen kan lelden tot hoofdpijn, hoge bloed druk, geheugenverlies en hersentumor. De chip is in het najaar ook te koop in de rest van Europa. Research: Jtdie Muffins 31 augustus, Indonesië: Referendum over autonomie voor Oost-Tlmor. Tweehonderd vijftigduizend mensen zijn omgekomen sinds de eerste botsingen met het Indonesische gezag in 1976. 11 augustus, Zonsverduistering: de laatste totale eclips van het millennium Is te volgen vanaf de Canadese oostkust tot in de Golf van Bengalen. O GRAPHIC NEWS/Rottttdam, DajiWed Door Paul Koopman Brussel—Ruim een maand na het uitbreken van het dioxineschan daal haalt België opnieuw ver dachte voedingswaren uit de han del. Gisteravond besloot het kabi- net-Verhofstadt alle varkensvlees met meer dan twintig procent vet bij slachthuizen en slagerijen op te kopen. De maatregel volgt op de vondst van PCB's in stalen van veevoer dat op 11 maart werd geprodu ceerd. De lijst met 'geblokkeerde' veebedrijven werd daarop uitge breid met 233 varkensmesters die tot dan toe nog veilig werden ge acht. De Europese Commissie vindt de maatregel van de Belgische rege ring onvoldoende. Volgens het da gelijks bestuur van de EU moeten alle varkensproducten met meer dan 2 procent vet worden vernie tigd als daarvan de herkomst niet is te achterhalen. „De Belgische regering moet alle mogelijke maatregelen nemen om te voor komen dat dioxine in de voedsel keten terecht komt," zei een hoge ambtenaar van de dienst Land bouw. België staat opnieuw aan hevige kritiek bloot nadat het de Europe se Commissie en de overige lid staten vorige week vrijdag inlicht te ever de uitbreiding van de lijst met besmette bedrijven. De infor matie kwam net als by het uitbre ken van de crisis laat, en was on volledig. De 233 verdachte bedrij ven werden al medio juli vergren deld, over de oorzaak van de be smetting werden tegenstrijdige mededelingen gedaan. Verwarring De Europese Commissie had gis teren geen goed woord over voor de handelwijze van de nieuwe Belgische regering. „Men is niet in staat betrouwbare informatie te geven, Elke dag worden er nieuwe bedrijven aan de lijst toegevoegd. Dit betekent dat de Belgische overheid in het recente Verleden in goed vertrouwen certificaten heeft afgegeven voor varkens vlees dat niet van een veilig be drijf afkomstig was. Wij zijn niet bepaald gelukkig met hun contro lesysteem," zei een' commissie woordvoerder. Dreiging Achter gesloten deuren heeft de Commissie gedreigd met zware handelsmaatregelen, als de Belgi sche overheid niet passend op treedt. Als uiterste maatregel overweegt de Commissie de ex port van Belgisch varkensvlees al leen toe te staan als de kwaliteit via laboratoriumtests onomstote lijk is aangetoond. Over de 'nieuwe' dioxinebesmet- ting bestond ook gisteren nog veel verwarring. Volgens het Bel gische kabinet is het verontrei nigde veevoer te herleiden tot de reeds bekende dioxinebron For- ga/Verkest Maar de Commissie wees er gisteren fijntjes op dat de hypothese van een eenmalige be smetting in de maand januari nu op losse schroeven staat. Het medio deze maand positief geteste veevoer werd immers op 11 maart geproduceerd, bijna twee maanden later. „Stalen van 8 en 9 maart waren dan weer niet besmet Het is een raadsel," aldus de Commissie-woordvoer der. De Commissie eist daarom van België 'nader onderzoek' naar de nieuwe feiten. De recente Ont wikkelingen werden gisteren in Brussel 'zorgwekkend' Door Ad Bloemendaal Tel Aviv De Israëlische premier Barak heeft de Palestijnen twee weken de tijd gegeven om zich te beraden op een Israëlisch voorstel om de uitvoering van het Wye-ak- koord te combineren met onder handelingen over een definitieve regeling van het Israëïisch-Pales- tijnse conflict. Een gezamenlijke commissie zal in die tijd proberen wijzigingen te formuleren. Barak sprak gisteravond twee uur lang met de Palestijnse president Ara fat in Erez, op de gTens met de Ga- zastrook. Het was hun tweede ont moeting deze maand. Na afloop liet Arafat blijken dat hy niets voor het Israëlische voor- stel voelt, maar hij wil wachten met een definitief antwoord. De Palestijnse delegatie zei teleurge steld te zyn. Baraks voorstel kwam niet onverwacht, maar men had gehoopt dat hij minstens een aantal vertrouwenwekkende maatregelen bekend zou maken, zoals de vrijlating van een groep gevangenen. Net als in de afgelopen weken ver zekerde de Israëlische premier de Palestijnen dat het Wye-akkoord, dat onder meer voorziet in een Is raëlische militaire terugtrekking van 13,1 procent op de Westelijke Jordaanoever, in ieder geval zal worden uitgevoerd. „De Palestij nen kunnen zelf beslissen of ze ons voorstel accepteren of niet," zei hij. „Onze relatie moet zjjn ge baseerd op vertrouwen." Hij zei ook dat beide partijen zich bewust moeten zijn van de conse quenties van Wye. Met andere woorden: niet alleen Israël, maar ook het Palestijnse bestuur moet het akkoord nakomen. De Pales tijnen hebben zich onder meer verplicht tot het inkrimpen van hun politiemacht, het effeetief be strijden van radicale groepen en het innemen van illegale vuurwa pens. Naast de militaire terug trekking moet Israël zorgen voor de instelling van een vrije passa ge voor Palestijnen tussen de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, toestemming geven voor de aanleg van een zeehaven bij Gaza en een aantal Palestijnen gevangenen in vrijheid stellen. Barak heeft Arafat voorgesteld met de uitvoering van de laatste terugtrekkingsfase volgens Wye te wachten om te voorkomen dat een aantal Israëlische nederzet tingen op de Westoever geïsoleerd raakt. Dat kan volgens hem tot grote spanningen leiden tussen kolonisten en Palestijnen, maar ook (zei hy niet. tegen Arafat) bin nen zijn coalitieregering. Barak is ook bang dat hij na de uitvoering van Wye als de Palestijnen 40 procent van de Westoever bestu ren te weinig kaarten meer in handen heeft voor de onderhan delingen over de definitieve sta tus van de bezette gebieden. De Israëlische premier wil de laat ste terugtrekkingsfase van Wye pas uitvoeren als hij met de Pales tijnen overeenstemming heeft be reikt over een principeverklaring over een definitieve regeling van het Israëlisch-Palestïjnse conflict De partijen zouden het dan in gro te lijnen eens moeten zyn over in gewikkelde problemen als de sta tus van Jeruzalem, het lot van de Palestijnse vluchtelingen, de toe komst van de Israëlische neder zettingen en het verloop van de grenzen tussen Israël en de toe komstige Palestijnse staat. Barak zei gisteravond dat hij er nog steeds van uit gaat dat zo'n door braak binnen vijftien maanden mogelijk is. Onmogelijke positie Naar verluidt voelt Arafat zich in een onmogelijke positie gebracht doordat Barak zijn wijzigings voorstel openbaar heeft gemaakt voor er met hem over te spreken. De Palestijnse leider zou zijn irri tatie daarover duidelijk hebben laten blijken in de gesprekken van gisteren en eerder deze maand. Ieder toegeven zal door Arafats achterban nu worden op gevat als zwichten voör Israëli sche druk. Als tegenvoorstel heeft Arafat Ba rak gisteravond gevraagd de uit breiding van de Israëlisdie neder zettingen stop te zetten. Het is niet duidelijk of hij bereid is ak koord te gaan met Baraks eisen als deze de zyne inwilligt. Dat laatste zal in geen geval gebeuren gelet op de samenstelling van Ba raks regering. Erasmus College R O 7 1 E R D A M Telllngwstrut Inging VljvcriKrfsbul 47 Vestigingen te Bred», Eindhoven, Haarlem, Maastricht. Rotterdam. Info tandefijk secretariaat Tel. 040251 et 14 "EEN (ONDERWIJS)KLASSE BETER" Obelix tegen Caesar' (al) dag. 14. onschadelijk gemaakt. De braakliggende er komt een aantal in het water, dan Veertien luchtaanvallenzouden er plaats- men op en nabij de Wilton-werf werden Wilton liggen, valt niet te zeggen." k

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1