6 Van den Hoogenband aast op 'scalp' Popov 'Dit team verdient nog steeds alle respect' f#% Coach Marc Atkinson ziet gezonde toekomst voor Excelsior'20 Eindhovenaar doet 50 m vlinder er even bij en pakt tweede goud op EK Chantal Groot brutaal naar brons Hockeyvrouwen met matig spel langs Ierland Lisette Planken mist ervaring bij schoonspringen Jeroen Blijlevens klopt in Stiphout Zabel in sprint Honkballers Oranje tegen Slovenië op tijd 'wakker' 5aS ii Ruts en Van Giezen in Oranje-selectie Nieuwe preses voor Athene 2004 Cricketer 'omgekocht' Rotterdams Dagblad 1 Sötyï \'J Woensdag 28 juli 1999 0> 7 Utrecht De Nederlandse hoc keyvrouwen hebben gisteravond in Utrecht met matig spel een oe fenwedstrijd tegen Ierland met 3- 1 gewonnen. Bij de rust stond de ploeg van coach Tom van 't Hek met 1-0 voor door een benutte strafbal van Carole Thate. Ze mis te voor rust overigens haar twee de strafbal, die de Ierse keepster Tara Browne keerde. Wisselspeelster Ageeth Boom- gaardt zorgde kort na de hervat ting voor 2-0, maar drie minuten later maakte McMahon er 2-1 van. In de 50e minuut zorgde Eefke Mulder voor de beslissing door Nederland naar 3-1 te schieten. Ierland, met als coach de Neder landse Riet Kiiper, kon niet op nieuw dichterbij komen, In de Nederlandse ploeg, die zich voorbereidt op het EK van volgen de maand in Keulen, ontbraken Minke Booij, Karlijn Petri en Hanneke Smabers. Denise Mos- bach maakte na een jaar blessure leed haar rentree met haar derde interland. Keepster Eveline de Haan stond voor het eerst in het nationale team onder de lat. Zij is in de plaats gekomen van Daphne Touw. Nederland, datvorigeweekmet4- 0 van Oekraïne won, speelt mor gen opnieuw op het Kampongter rein in Utrecht, dan tegen wereld kampioen Australië. Nederlan[Herlaad 3-1 (1-0). 4. Thate 1-0 (strafbal), 40 Boomgaard! 2-0 (strafeomer), 43. MeMahon 2-1,50 Mulder 3-1. Scheids rechters; Malina, Peters (Dui) Toeschou wers: 400. Nederland: De Haan; Veenstra, Delkers, Van den Boogaard, Mosbach; Van der Vaart, Thate, Teeuwen; Dormers, Van der Wielen, Van de KSeft. Vliegende wissels: Moreira de Melo, MienJce Smabers, Mulder, Boomgaard! Istanbul lisette Planken is er gisteravond niet in geslaagd zich te plaatsen voor de halve finales van het EK schoonspringen op de I-meterplank. De Europese jeugdkampioene uit Berkel en Rodenrijs eindigde in het sterk-, deelnemersveld als dertiende. Met een totaal van ruim 221 pun ten kwam de net 18-jarige Zuid- Hollandse vier punten te kort voor een klassering bij de beste twaalf die doorgaan. „Jammer dat ze het niet heeft ge haald," vond bondscoach Edwin Jongejans, „vier sprongen gingen goed, één miste ze: de anderhalve salto voorover met dubbele schroef. Dit meisje kan heel ver komen. Ze deed vroeger aan tur nen en springt pas een jaar of zes, dus ze mist vooral ervaring. De li miet om hier te mogen starten stond op 207 punten. Daaraan heeft ze dus ruimschoots vol daan." Door Hans Vos Istanbul Op naar de Olympische Spelen in Sydney, maar dan wel als één van de Europese ambassadeurs van het wedstójdzwemmen. Pieter van den Hoo genband meldde zich in Istanbul met het oogmerk de hoogste individuele EK- graad te behalen, zijn allereerste. De pret van het goud op de 4x100 meter vrije slag, bemachtigd bij de opening, bracht hem in de juiste stemming. Met nota bene een bijnummer als uitlaatklep. „Het was lachen, gieren, brullen." De 50 m vlinderslag deed Van den Hoogenband er even bij, om zyn acceleratievermogen te testen. En de proeve van bekwaamheid loog er niet om op de tweede dag van de titelstrijd van Europa. De buit lag warempel klaar voor de outsi der, de 21-jarige dokterszoon uit Geldrop. Spottend mei de logica („ik ben een vrije-slagspecialist") presenteerde de PSVer zich voor het grote publiek als vlinder, pas send bij zijn karakter. „Als hij los is, blijft hij alles goed zwemmen tijdens een toernooi," voorspelde JaccoVerhaeren, zijn trainer. Maandagochtend zette Van den Hoogenband als snelste serie zwemmer zijn tanden per abuis in de fmishwand, gistermiddag ais vlugste finalist in de gouden me daille (23,89). „Dit is het toernooi waarop ik wil laten zien dat ik hard kan zwemmen," zei hij on der de bewolkte lucht van Istan bul. „Twee EK-dagen, twee gou den medailles, ik kan eigenlijk naar huis gaan. Laat ik het maar niet doen, want ik denk dat ik in staat ben nog meer medailles te winnen." Michael Klim, de Australische ge weldenaar op de sprint, had de Brabander dit voorjaar in Monaco opgewarmd. „Hij zei daar tegen me dat hijzelf en Denis Pankratov de enige twee ter wereld waren die de 50 vlinder sneller dan 24 se conden kenden zwemmen. Ik ben nu de derde." Koningsnummer Goud als aperitief voor het echte smullen, de 100 m vrije slag. „Vroeger keek ik op tegen de win naars van het koningsnummer," Nu behoort hij zelf tot de elite en zint hij op een machtsovername. Zo logisch als wat met een score ran 48,74, een subliem Neder lands record, als entreebewijs voor de finale van vandaag. Alek- sander Popov, al jaren de alleen heerser, moest Van den Hoogen band voorrang verlenen. Een uni cum voor een titelgevecht als het EK. „Maar deze zege zegt niets. Ik loop nog niet rond met een me daille, de prijzen zijn nog niet ver deeld." Lage 49-ers op de 100 m vrije slag was Van den Hoogenband ge wend te scoren, zelfs in recht toe recht aan trainingen. Rust uit en zet op het EK een supertijd neer, zo luidde de door hemzelf opge legde opdracht voor de toernooi- week in Istanbul. De machtige split uit de gouden estafette (47,31) duidde op een snelle passa ge van de 49 seconden-grens. „Het moet er inzitten," zei hij maandag vol goede moed. Een dag later was het al zover. „Het was niet eens volle bak. Eindelijk is die 49,13 van Atlanta '96 ver dwenen en dat is een flinke opste ker. Op die Spelen stond ik als jong pikkie, was ik tien kilo lich ter, onbevangen, kende ik geen remming en vloog ik er gewoon in. Nu ik meer ervaring heb, denk ik meer na over mijn races en mijn mogelijkheden. Ik weet mijn krachten veel beter te verdelen. Het is afgelopen met het pompen of verzuipen twintig meter voor de finish, helemaal verzuren en zo snel mogelijk naar die gele plaat." Of de 28-jarige Popov, al sedert 1991 de Europese regent, onder de indruk is geraakt van Van den Hoogenbands geraas, is moeilijk te peilen. Ook door de Nederland se troef zelf. „Je weet het nooit met die vent. Die houdt zo vaak van die flauwekuiverhalen. Dat is zijn manier om relaxt te blijven voor de starts. Wanneer je denkt hem te grazen te kunnen nemen, staat hij er weer. Dan zet hij weer een toptijd neer. Hy is de te klop- Weergaudl Pieter van den straalt na zijn ces op het EK in Istanbul. En er zit nog meer in het vat. FotoJanek Skarzynskl/EPA pen man, het zal een nek-aan- nek-race worden Dagje ouder Al vanaf '95 kruisen Van den Hoo genband en Popov eikaars wegen, van topevenementen tot gala's. „Die gast kom je overal tegen, je kent elkaar door en door. Maar soms vertelt hij grapjes die ner gens op slaan. Hij probeert me daarmee niet bewust uit mijn con centratie te halen. We praten met elkaar, maken geintjes. Of hij bang van me wordt...? Hij heeft al tig keer van me gewonnen. Maar die jongen wordt een dagje ouder. Hij heeft al zoveel belangrijke ra ces gewonnen, de kans dat hij een keer verliest komt dichterbij. Je kunt niet blijven winnen, ook het fenomeen Popov niet, hoe hard de mensen op de tribunes ook voor hem applaudisseren." Voor het slapen gaan had Van den Hoogenband nog een geruststel ling voor Popov, a! vijfjaar terend opzijn mondiale toptijdyan 48,21, „Het wereldrecord zwem ik hier niet, maar ik kan in de finale wel tegen de 48-half aanzitten." Mark Veens kan voor trainingsmaat Van den Hoogenband niet als bliksemafleider dienen. Met een voor zijn doen magere score van 50,39 ging de anders zo stoïcijnse Limburger na zijn mislukte halve finale met de staart tussen de be nen af. Istanbul Spijt van haar keuze had Inge de Bruïjn niet. De ver versing van het wereldrecord op de 50 m vlinderslag door Anna Ka rin Kammerling (26,29) had zij naar eigen zeggen in dit stadium niet kunnen dwarsbomen. „Ik heb haar nu voor het eerst voluit zien gaan, het zag er beregaaf uit en ik heb haar van harte gefelici teerd. Hoewei het steeds moeilij ker voor mij wordt om het te ver beteren, gun ik haar het nieuwe wereldrecord van harte." De Bruijn, eerder deze maand door de Zweedse onttroond als 's werelds snelste op de kortste vlin derslag, liet als beste uit het voor traject de finale weloverwogen schieten. Haar aandacht richtte zich gisteren in Istanbul op de 100 m vrye slag, de meest m. het oog springende discipline van het EK. Het kwam Chantal Groot bepaald niet slecht uit. Het jeugdtalent haalde op de 50 m vlinderslag bru taalweg het brons op. „Niet eens een mooie medaille," zei de zes tienjarige Amsterdamse, zich on danks haar schuchterheid bedie nend van typisch Mokumse hu mor. Groot bedoelde de bronzen kwaliteit. „Kijk aan de zijkant scheurt-ie al. Het goud dat de es tafetteploeg haalde, brokkelt nu al helemaal af'. Dit is Turkije hè." Marcel Wouda begon gisteren m Turkije aan de verdediging van zijn Europese vesting, die op de individuele wisselslag. De twee voudige kampioen van Sevilla '97 schoof als haantje de voorste door naar de laatste acht op de 200 m wisselslag, van wie er ten minste drie azen op Wouda's prooi uit Spanje. Daartoe behoren de Fransman Xavier March and, de Fin Jani Sievinen en de Duitser Christian Keller, die twee jaar ge leden in deze volgorde het hoofd moesten buigen voor de toen ont ketende Eindhovenaar. „Het be looft een mooie race te worden." Aan het slot van de tweede oranje gekleurde EK-dag luchtte titelfa- voriet Wouda, in navolging van andere wereldtoppers, zijn hart over de in zijn ogen onnodige hal ve finales. „Die voegen niets toe aan het toernooi. Ln de finales worden de medailles gewonnen door zwemmers van wie de me dailles worden verwacht." Hijzelf kan vandaag gelijke tred houden met dat geijkte patroon, Stiphout Jeroen Blijlevens heeft gisteravond de Ronde van Stiphout op zijn naam geschreven, De TVM-spnnter was het Duitse kanon Erik Zabel van de Telekom-ploeg te snel af in de spurt. Over de 100 km lange koers deed hij twee uur negentien min. en achttien sec. Raymond Meijs werd derde, Mare Lotz vierde Leontien van Moorsel won bij de vrouwen, haar 31e seizoenszege. Na haar volgden Sissy van Alebeek en de Belgische Heidi van der Vijver. Andrei Tsjmil heeft maandag verstek laten gaan bij een dopingcontrole na een criterium in het Franse Lisieux. Zijn ploegleider Jean-Luc Vandenbroucke verklaarde gisteren dat de tot Belg genaturaliseerde renner niet wist dat er een controle was. Volgens Vandenbroucke was de organisatie van het criterium pas op het laatste moment op de hoogte van de con trole. „De renners die ter controle moesten, hoorden dat pas na afloop via de luidspreker. Tsjmil was op dat moment al vertrokken," aldu3 Vandenbroucke. Tsjmil heeft gisteren alsnog een urinestaal bij de or ganisatie in Lisieux ingeleverd. Hij hoopt daarmee te voorkomen dat de internationale wielrenume UCI sancties oplegt wegens zijn absentie by de controle. Credit Lyonnais, een van de hoofdsponsors van de Ronde van Frankrijk, heeft aangegeven de komende jaren door te gaan. Vlak voor het begin van de Tour liet het bedrijf nog weten serieus te overwegen te stoppen met de financiële ondersteuning van het wielerevenement. De Franse bank uitte dat dreige ment nadat de Tourdirectie onder druk van de Inter nationale Wielren Unie (UCI) Richard Virenque weer had toegelaten. Directeur communicatie van Credit Lyonnais Nicolas Chaine repte destijds van een steek in de rug van ieder die tegen doping strijdt Gisteren was hij beter gestemd: „Met de afgelopen Ronde is eer. stap in de goede richting gezet. Daarom zien wy geen reden ons terug te trekken. Maar, nog niet alle problemen zijn opgelost" De geldschieter hoest jaar lijks ruim 8 miljoen gulden op. Coca-Cola is de ande re hoofdsponsor van de Tour. Ook dat bedrijf liet des gevraagd weten tevreden te zijn over het verloop van de laatste Tour. Pieter Vries is de nieuwe leider in de Sachsentour International, een rittenkoers in Duitsland. De TVM- renner beëindigde de eerste etappe als tweede achter de Deen Allan Johansen. Vries was maandag in de proloog duidelijk sneller geweest dan Johansen, die gisteren met een kleine voorsprong in Oberwiesen- thal over de finish kwam. Het was een rit waarin vyf heuvels beklommen moesten worden. BolognaHet Nederlands honkbalteam heeft gister avond in Bologna ook de laatste groepswedstrijd ge wonnen. Tegen Slovenië' werd het 15-2. Nederland had aanvankelijk wat moeite de Slovenen van zich af te schudden, maar in de zevende inning nam de ploeg van bondscoach Jan Dick Leurs afstand. Het nog ongeslagen Oranje - al zeker van een plaats in de volgende ronde - treft morgen m de kwartfinale Zweden, Vandaag is een rustdag. Slovenië heeft het gepresteerd Nederland even aan het schrikken te brengen. In de zesde inning kwa men de Slovenen verrassend terug van 4-0 naar 4-2. Oranje, dat begon in een gewijzigde opstelling (Ro bert Enhoom, Evert-Jan 'tHoen en Kikkert Faneyte kregen rust), had niet gerekend op die weerstand. Maar een slagbeun later herstelde Nederland onder leiding van de ingevallen Faneyte (tweehonkslag, score Eddy Dix) de verhouding tussen het topland en de nummer laatst van de poule. Nederland liep uit naar 8-2. Uiteindelijk werd het 15-2, door goede honk- slagen van o.a. Johnny Balentina en Evert-Jan 't Hoen en een paar missers in het Sloveense veld. NEDERLAND„020 200 434=15 SIXJVENIÉ'^.^^™.OQQ 002 000= 2 Werpers Nederland: Demck Insema(7)9-l-4, Lobbezoo(2)4-Ö-0 Slovenië- Tine Zalotec (62/3 I) 1-4-11, Domen Rotad (2/3 +-4)1-2- 2, Jaka Bradak (2/3 5)&-l-4,UrosVinovsky.SlagpemiddeldenNe- derland. Rikkort Faneyte 0.533, Evert-Jan 't Hoen 0.500, Eisten Hansen 0474 iSl Kis, S i'S* V- KV Door Richard van 't Zelfde Schiedam Met de welhaast dra matische nederlaag tegen koplo per HBS bereikte het Sehiedamse Excelsior'20 zondag het absolute dieptepunt van het seizoen. Waar dé cricketploeg van de beginjaren negentig de ene na de andere landstitel binnensleepte, speelt de Thurlede-ploeg momenteel een onbeduidende rol. Sterker nog, er valt dit seizoen geen eer meer te behalen. Wat is de oor zaak van de terugval? Hoe moet het verder met Excelsior'20? Spe ler-coach Marc Atkinson geeft antwoord. Atkinson begon op zijn zestiende met cricket, de zogenaamde 'King of Sports'. Hij speelde in Austra lië, zijn thuisland, tien jaar voor Perth Cricket Club en inmiddels al drie jaar voor Mount Lawley. Bij genoemde verenigingen was hij naast openingsbowler tevens een middle-order batsman, een echte allrounder dus. Behalve in Australië verdient hij 's zomers ook in het buitenland met cricket zijn geld. Zo speelde hij onder meer voor de Engelse clubs Banstead C.C. en Church and Oswald Thistle. Tussendoor maakte hy deel uit van de Austra lische selectie die een vierweekse tour door Zuid Afrika afrondde. Nu speelt Atkinson by Excelsi or'20, In 1996 stonden de Schiedam mers ook al onder zijn leiding en legden zij beslag op de titeL Dit seizoen wil het echter maar niet lukken met Excelsior'20.Toen Atkinson in 1996 naar Schiedam kwam, beschikte Excelsior'20 over een 'gouden generatie'. Eer- ste-elftalspelers als Luuk van Trainer/MarkAtkinsonzieteengezondetoekomst voordecricketers vanExcelsior'20wegge1egd. foto Peter Molkenboer Troost, Marcel"hewe, Erik Dul- fer en Erik Goi ka verkeerden in grote vorm en maakten allen deel uit van de selectie van het Neder lands elftal. Daarnaast beschikte Excelsior'20 over spelers als Jacob Jan Esmejjer, Carl Schewe en de deslyds opkomende Sebastiaan Gokke. Allen dragende spelers in de Nederlandse hoofdklasse. De basis van Excelsior'20 bestaat, dit jaar met Atkinson terug in de tgeleders£» dus min of meer uit het team dat keer op keer lands kampioen u. "d. Dit seizoen heeft de club echter niet aan het ver wachtingspatroon kunnen beant woorden. Dieptepunt was het 63 all out tegen koploper HBS afge lopen zondag. Een logische vraag is dan ook wat er dit seizoen fout is gegaan. „Tja, we worden met de vervelen de situatie geconfronteerd dat voor ons het seizoen nu al voorbij is en dat doet pijn. De reden? Wat kan ik zeggen, er is geen enkel team dat in de jaren '90 vaker kampioen werd dan Excelsior'20. Ze zijn geloof vijf keer in zeven seizoenen landskampioen ge weest. Het is heel moeilijk om dergelijke successen jaar na jaar te herhalen. Misschien dat we er te makkelijk over gedacht heb ben, terwijl onze tegenstanders zich juist extra weten te motiveer den omdat ze tegen ons moeten spelen. Daarnaast zijn de meeste spelers nu getrouwd en vader ge worden, misschien heeft dat er ook wat mee te maken." Batten Voornaamste reden voor de te leurstellende prestaties van Ex celsior'20 noemt Atkinson echter het batten. „We hebben dit sei zoen gewoon niet genoeg runs by elkaar weten te slaan. Als ik onze top vijf bekijk, moet ik constate ren dat alleen Luuk van Troost en enigszins ook Carl Schewe ge noeg runs gemaakt hebben, Arjan Ruts begon het seizoen heel goed, maar is nu weer wat terug geval len, Erik Gouka maakt normaliter meer runs, maar kampt heel het seizoen al met een blessure en Marcel Schewe is te wisselvallig." „In het eendaagse cricket is het belangrijk dat je iemand hebt die in staat is heel de innings te blij ven batten, en dat hebben we dit seizoen, behalve by Luuk, nog niet gezien. Er is er geen enkele batsman die dit seizoen 500 runs achter zyn naam heeft. Daar komt bij dat ook het bowlen van onze nummers vijf en zes heel duur is geweest, zij worden steevast weg geslagen. Ik had graag eerder over Sebastiaan Gokke willen be schikken. Dat had denk ik een groot verschil gemaakt. Daar naast heb ook ik dit seizoen niet kunnen brengen wat ik voor ogen had, ik had zelf graag meer wic kets gepakt." Hoe het seizoen er verder uit zal zien weet Atkinson wel: „We zul len elke wedstrijd nog steeds ge motiveerd voor de overwinning gaan. We vormen nog altijd een fantastisch team en het feit dat we i dit jaar pech hebben, verandert daar niets aan. Ik weet zeker dat we volgend jaar weer een gooi naar de titel kunnen doen. Daar naast wil ik aan de toekomst gaan bouwen. We hebben niet bepaald veel jeugd. We hebben een C- team, maar geen volledig B-team. Prioriteit is dan ook om de jeugd goed te begeleiden. Daarnaast zullen ook de jongens uit het tweede beter moeten gaan preste ren, zodat zij makkelijker in het eerste kunnen invallen. Verder is het zaak om sommige senioren te behouden. Spelers als Esmeijer, Van Troost, de gebroeders Sche we en Erik Gouka kunnen nog ja ren mee. Als we dan met jonge spelers als Ruts en Gokke lang zaam de jeugd in kunnen bren gen, is het mogelijk om ieder jaar weer voor de titel te gaan." Erkenning Belangrijker dan het teleurstel lende seizoen vindt Atkinson ech ter dat Excelsior'20 erkenning krijgt voor wat de Sehiedamse club in de jaren '90 heeft gepres teerd. „Op dit moment staan we op de ranglijst waar we horen, daar kun je niet omheen, we heb ben heel slecht gespeeld. Maar de ze jongens vormden lange tyd het beste team van dit land Ze heb ben jaren de sterren van de hemel gespeeld en de club veel plezier gebracht Daarom hoop ik dat de clubmensen, ondanks hun teleur stelling, niet over de prestaties van dit jaar zullen vallen, dit team verdient respect. Het is de afgelo pen tien jaar in de Nederlandse competitie het beste elftal ge weest en. ik vind dat die erken ning belangrijker is dan dit te leurstellende seizoen!" Amstelveen De Sehiedamse cricketers Arjan Ruts (Excelsior'20) en Ernst van Giezen (Hermes DVS) zijn door bondscoach Emerson Trotman geselecteerd voor Oranje dat 30 en 31 juli en 1 augustus tegen De nemarken A speelt. De internationale ontmoeting vindt plaats op het terrein van het Amstelveense VRA, Ruts (20) speelt alleen de eerste dag omdat de batsman erna op vakantie gaat. Van Giezen komt de tweede dag wél in actie, de derde dag niet. Volgende maand speelt Oranje in wisselende samen stellingen ook een aantal wedstrijden tegen Pakis tan. Het eerste duel staat geprogrammeerd op 3 en 4 augustus (terrein VRA), waarna 6 en 7 augustus op het complex van het Haagse HCC wordt gespeeld. Vervolgens (10 en 11 augustus) zijn de Koninklijke Utile Dulci (Deventer) en het Sehiedamse Kermes DVS (13 augustus) aan de beurt. Ook in die wedstrij den heeft het nationale cricketteam een Sehiedamse inbreng, want dan zijn Luuk van Troost (Excelsi or'20) en Hermes-captain Nick Statham van de partij. Bondscoach Trotman is genoodzaakt het team zo nu en dan van samenstelling te veranderen omdat veel cricketers op vakantie gaan. Athene Panayotis Thomopoiilos, de vice-president van de Griekse centrale bank, is benoemd tot voorat- ter van het organisatiecomité van de Olympische Spelen van 2004 in Athene. Dat heeft de staf van de Griekse premier Costas Simitis bekendgemaakt. Het organisatiecomité zat sinds twee weken zonder preses, nadat Statis Stratigis opstapte. Kandidaat opvolger was ook Giarnia Angelopoulos-Daskalaki die als hoofd van het bidcomité in 1997 de Spelen naar Griekenland haalde. Karachi - Aanvoerder Wasim Akram van het Pakis taanse cricketteam wordt voorlopig niet meer gese lecteerd. Ook Ijaz Ahmad en Salim Malik ontvangen geen uitnodiging meerDe drie worden verdacht van omkoping. Akram zou de interlands legen Nieuw- Zeeland en India in '94 en '96 verkocht hebben Hij zou teamgenoot Rahman 12.000gulden hebben gebo den om slecht te spelen. Akram ontkent net als de an dere spelers enige betrokkenheid. De Pakistaanse bond heeft een onderzoekscommissie ingesteld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2