Schiedamse haven een bommenput SÜj KBjfcfNStllSg 5 KON' ÏNËN i ÏK a» BABCNDBEI Rotterdams Dagblad Proj ecton twikkel&ar Vlaerdingerhout trekt boetekleed aan m Jeugd Gorzen vermaakt zich met Highlandgames Hooglanders blijven weg van 'spuitvak nummer 8' Man beroofd van scooter Met gestolen cheque betaald Winkeldiefje pikt doos lego Hardrijders op de bon Tas uit keuken weggegrist 'Bij Wilton is best wel wat gevallen. Er moeten er dus nog meer liggen' Ksl'Mék&ii Schoenmakers Metaal te vlug af Protest tegen rooien duinbeplanting Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 28 juli 1999 e u, Vlaardingen Twee mannen heb ben gisterochtend rond tien uur een personeelslid van een snack bar aan de Vlaardingse Trawler- weg van zijn scooter beroofd. De man werd jn de zaak bedreigd met een pistool en moest zijn mo biele telefoon en de sleuteltjes van zijn tweewieler afgeven waar na het tweetal er op de scooter vandoor ging. Nadat alarm was geslagen, zette de politie een helikopter in omdat werd gedacht dat de snackbar was overvallen. De heli werd nog wel gebruikt om de scooterdieven op te sporen, echter zonder resultaat. Op een bedrijventerrein aan de Deltaweg werd gisteren een scoo ter van een 22-jange Vlaardinger weggenomen. SchiedamPersoneel van een su permarkt op het Geuzenplem in Schiedam heeft gisterochtend een vrouw overgedragen aan de politie nadatze had getracht te be talen met een gestolen cheque. De vrouw, een 37-jarige Stolwijkse, probeerde te ontkomen, maar werd op de Botter aangehouden. Een medewerker van de super markt rook onraad toen de vrouw met de cheque wilde betalen en vroeg haar naar een legitimatie bewijs. Daarop ging de vrouw er vandoor. Winkelpersoneel zette met succes de achtervolging in. Politiemensen die gistermiddag de auto van de vrouw onderzoch ten, troffen daarin een nepvuur- wapen aan. De cheque bleek ge stolen in Maarssen. Schiedam Een doos lego ter waarde van 28 gulden. Dat was gisteren de buit van een 9-jange jongen die in een winkel op de Hoogstraat in Schiedam aan het pikken was geweest. De knul werd betrapt en werd door de politie meegenomen naar het bureau, Na een stevige repri mande mocht hy met zijn ouders mee naar huis. Vlaardingen Tydens snelheids controles in Vlaardingen zijn gis teren elf automobilisten op de bon geslingerd. De lasercontroles wer den tussen 12.30 en 14.15 uur uit gevoerd op de Industrieweg, Me rellaan, Westlandseweg en Laan 1940-1945. De hoogst gemeten snelheid be droeg 79 kilometer per uur, waar 50 kilometer is toegestaan. Hoek van Holland Uit een wo ning aan de Stationsweg in Hoek van Holland is gistermiddag rond half vijf de handtas van de be woonster gepikt. De 66-jange vrouw zat televisie te kijken en had de achterdeur naar de keu ken open laten staan. Een ongewenste bezoeker maakte van de gelegenheid gebruik en griste de tas van het aanrecht. In de tas zaten papieren, betaalpas- sen en een hoeveelheid geld. Door Sander Sonnemans Schiedam Kenners zijn er van overtuigd. Het blijft niet bij de drie vliegtuigbommen die de afgelopen weken in de Wilton- en Vijfsluizenhaven boven water zijn gekomen. In het Schiedamse havenge bied moeten veel meer pro jectielen uit de Tweede We reldoorlog 'verstopt' liggen. Ze spreken van een 'bom menput'. Bij Rijkswaterstaat, dat in ver band met de bouw van de tweede Beneluxtunnel laat baggeren in de haven, werd aanvankelijk enigszins verbaasd gereageerd toen enkele weken geleden de eerste bom met het slib naar bo ven werd gehaald. Nu er inmid dels drie vliegtuigbommen zijn opgegraven wordt er serieus reke ning mee gehouden dat er nog meer blindgangers onder water liggen. „Ik kan haast met honderd pro cent zekerheid zeggen, dat er nog meer bommen liggen," zegt de 74- jarige Pieter Plaisier. „Ik was zestien jaar toen de oorlog uit brak en woonde in het Westen. Je verstopte je voor het oorlogs- gweld, dus of er bommen niet zijn afgegaan, weel je nooit. Maar bij de scheepswerf Wilton Fijenoord - dat was het doelwit- is best wel wat gevallen. Daarom ben ik er van overtuigd dat de dne bom men die nu zijn gevonden, niet de enigen zijn geweest die hun doel hebben gemist en met zijn ont ploft. Nee, er moeten er nog meer liggen. Dat kan bijna niet an ders." Het Explosieven Opruimings commando (EOC) is zo onderhand kind aan huis in de Schiedamse haven. Afgelopen donderdag werd door baggeraar Holland Combinatie Benelux bom num mer drie uit het water gevist. Het projectiel werd keung op het dro ge gebracht waarna het EOC zich over de 500-ponder ontfermde. Op hetdijklichaam aan de Schiedam se Woudweg werd het ding tot ontploffing gebracht. Zo is ook de procedure. Bij het vinden van een bom wordt door de baggeraar de politie ingeschakeld die de omge ving ontruimt en de Explosieven Opruimingsdienst oproept om de bom te vervoeren naar een afgele gen plek waar het ding vervolgens onschadelijk wordt gemaakt. Scenario Of het tijd is geworden een ander scenario in elkaar te draaien nu vermoed wordt dat er wel eens meer vliegtuigbommen op de bo dem van de haven zouden kun nen liggen, wil opdrachtgever En daar Is er weer eentje. De afgelopen weken werden er al drie vliegtuigbommen uit de Wiltonha ven gevist. Archieffoto Roel Dijkstra Rijkswaterstaat nog niet zeggen. Schiedammers die de bombarde menten boven het Schiedamse havengebied van nabij hebben meege maakt of in de geschied schrijving hebben be schreven, noemen Wil ton een bommenput. Reden voor Albert Gerrits, assistent-projectleider van Rijkswaterstaat, zich onder hand 'zachtjes af vragen of er mis schien extra voorzieningen ge troffen moeten worden'. „Enigszins verbaasd hebben we bij het vinden van de eerste bom wel opgekeken ja," zegt Gerrits. „We wisten dat Wilton in de oor logsjaren onder vuur had gelegen. Daarom is er voor we hier met de bouw van tweede Benueluxtun- nel van start gingen, door de Ex plosieven Opruimingsdienst on derzoek gedaan naar inslagkra ters en kratersporen. Daaruit bleek met een-twee-drie dat er bommen verwacht zouden kun nen worden. Bij het graven van de bouwput voor de noordelijke toe- rit van de tunnel is ook niets aan getroffen. Een jaar of drie, vier ge leden is de Vijfsluizenhaven gesa neerd en ook toen zijn we nergens op gestuit. Nu er inmiddels al drie bommen boven water zijn geko men, verontrust het me wel enigs zins. Het is niet niks natuurlijk. Als de haven daadwerkelijk een bommenput is, zullen *ve moeten gaan uitzoeken welke passende werkwijze we moeten gaan hante ren." Pagina 13: 'Niemand weet waar de blindgangers zijn gebleven' 6 Door EeQe Oomen Vlaardingen Slokker Vastgoed erkent dat er fouten zijn gemaakt bij de bouw van het wooncomplex Park Vlaerdingerhout aan de Vlaardingse Maassluisedijk. Vol gens projectleider Theo van den Elzen van de firma uit Huizen zijn deadlines voor de oplevering in derdaad geschonden. Dat er ook nogal wat met de bouw mis is ge gaan, geeft de projectleider even- eens toe. De fouten zijn volgens Van den Elzen echter niet gemaakt door Slokker Vastgoed, maar door Slokker Bouw uit Zoetermeer. Die firma is één van de bouwbe drijven die bij het Slokker-con cern zijn aangesloten. Waar Slok ker Vastgoed als projectontwikke laar bijvoorbeeld de verkoop re gelde, is Slokker Bouw in dit ge val de aannemer. De verantwoordelijkheid voor een goede afronding van de bouw ligt echter ook bij de projectontwikke laar, erkent een opmerkelijk openhartige Van den Elzen. Hij is verbonden aan Slokker Vastgoed. „Wij hebben de woningen ver kocht, dus wij moeten erop toe zien dat de kopers tevreden zijn." Dat het voor de bewoners weinig uitmaakt welk Slokker-bedrijf nu precies wat heeft gedaan, begrijpt hij ook. „In hun ogen zijn we uit eindelijk twee onderdelen van hetzelfde concern." De projectleider bezweert dat hij het uiterste uit de kast zal trekken om alle onopgeloste problemen snel af te handelen. Direct tot ac tie overgaan kan volgens hem echter niet vanwege de bouwvak vakantie. Uiterlijk 9 augustus zal het werk weer hervat worden, ga randeert hij. Ook Van den Elzen heeft inmid dels van de bewoners gehoord dat er door TNO een onafhankelijk rapport is opgesteld. Hy heeft het nog met gelezen. Op het nieuws dat de bewoners gewapend met dit rapport naar de rechter zullen stappen, wil hij niet reageren. „Ik wil eerst zien wat er m het rapport staat." Of zijn bedryf bereid is tot een schadevergoeding wil hij ook nog niet kwijt. Gisteren werd duidelijk dat de ko- persvereniging zo'n gang naar de rechter overweegt. Niet alleen zijn volgens de vereniging vele deadlines geschonden. Ook is bij voorbeeld het metselwerk van het wooncomplex op sommige plek ken 'protserig' afgeleverd. Vol gens Üd van de technische com missie Gert-Jan Bras is alles wat fout kon gaan, ook fout gegaan. „Er zweeft een zwarte kraai boven het project," stelde hij. Projectleider Van den Elzen her kent wel iets in deze uitspraak. „Ik ben al dertig jaar m dienst by Slokker Vastgoed. Nooit heb ik een slapeloze nacht om een pro ject gehad. Dat is nu wel ge beurd" Pagina 13: Projectontwikkelaar: 'Ook gemeente maakte fouten' Twee weken geleden waren de Highlandgames die ter gele genheid van Jeugdland 2000 in de Woudhoek werden ge houden al een groot suces. Gisteren werd dit programma onderdeel nogeens dunnetjes overgedaan aan de andere kant van Schiedam: op de Maasboulevard. De jeugd van de Gorzen was uitgelopen om deel te nemen aan de vele Keltische spelletjes die werden aangeboden. In totaal zijn er tien, allemaal gericht op Ierland en Schotland. Naast het paalgooien, zakslingeren, touwtrekken en zak- goolrugby, zijn er ook onderdelen ais boomstronkspel, ha- mergolf, tonloopproefspel, tonsjouwen, ringtrekken en hoefijzergooien. Hoewel het lijkt alsof kracht een eerste vereiste Is bij de Keltische spelen, is behendigheid juist het belangrijkst. „Het gaat erom dat je op het juiste moment gooit, of dat je jezelf buiten de lijnen houdt," zegt organisa tor Pim Schenkelaar. Het gaat volgens hem met name ook om samenwerking. „Als ze dat niet doen, gaat het mis. Zo moeten de kinderen die elkaar totaal niet kennen bij het tonloopspel de twee stokken zó houden, dat het lege bier vat er niet af dondert." Jeugdland 2000 duurt nog tot eind deze week en wordt za terdag op het Hemaplein afgesloten met een barbecue en vuurwerk. Foto Fred Ubochant/Roel Dijkstra Schiedam De politieke groepe ring Platform Schiedam gaat ver der onder de naam Leefbaar Schiedam. De nieuwe naam (vol uit Platform voor een Leefbaar Schiedam) is inmiddels bij het centraal stembureau geregi streerd voor de eerstvolgende ge meenteraadsverkiezingen, waar schijnlijk in 2002. Het Platform is Gemeentebelangen Schiedam net te vlug af geweest, want ook die partij had de zinnen gezet op die nieuwe naam. Gemeentebelan gen heeft de hoop echter nog niet opgegeven. Bij de laatste verkiezingen, waar bij Platform Schiedam werd aan gevoerd door Theo Schoenma kers, haalde de partij geen raads- zetel. Gemeentebelangen haalde er twee, bezet door Henk Metaal en Liesbeth Fluiter. Met de nieuwe naam zoekt Plat form Schiedam aansluiting by het recent opgerichte Leefbaar Ne derland. Er werd al langer over wogen om die nieuwe naam aan te nemen, maar er werd geoordeeld dat die naam niet zo maar kon worden 'geleend' van succesvolle groeperingen in Utrecht en Hil versum. Nu die partijen zich lan delijk hebben verenigd ziet de Schiedamse partij geen belemme ringen meer. De leden hebben een kleine twee weken geleden al met de naamswijziging inge stemd. Ook bij Gemeentebelangen speel de die discussie al langer. Henk Metaal: „En toen we vorige maand een folder kregen van Leefbaar Nederland hebben we als bestuur unaniem de knoop doorgehakt. Ik ben vervolgens naar het stadhuis gegaan om te vragen hoe dat zat. Er werd me ge zegd dat ik een folder toegestuurd zou krygen en net op het moment dat die papieren onderweg naar ons waren is Theo Schoenmakers ook in het stadhuis geweest en heeft toen alles al ingeleverd." Misschien, veronderstelt hij, zou het allemaal anders zijn gelopen wanneer die ambtenaar hem me teen de spullen had gegeven. „Maar ik wil hem niet de schuld geven, laat dat duidelijk zijn." Volgens Metaal zal Gemeentebe langen toch nog een poging wa gen om 'Leefbaar Schiedam' aan de naam toegevoegd te krijgen. „Wij leveren ook gewoon alles in en dan moet de kiescommissie onder aanvoering van burge meester Scheeres maar uitmaken wat er gebeurt. Maar de wereld zal voor ons heus niet vergaan als wij die nieuwe naam niet mogen voe ren." Vlaardingen De Schotse Hoog landers, die rond 1 oktober in de Broekpolder worden uitgezet, hoeven niet op het meest veront reinigde stuk grond te grazen. Het zogeheten 'spuitvak nummer 8' \yordt voor de (heren afgesloten. Dat vak beslaat zo'n dertig hecta re grond. Het VlaardingsE college heeft dit besloten nadat er dit voorjaar commotie ontstond over de plaat sing van de runderen in de Broek polder. Deze maatregel zal vol gens het college veel ongerust heid wegnemen. De kwaliteit van het afgesloten perceel is volgens hen 'twijfelachtig'. Het was vooral de Landelyke Die renbescherming die fel tegen de plaatsing van de runderen in het geweer kwam. Volgens die instan tie was het niet verantwoord de dieren te laten grazen op veront reinigde grond. De Broekpolder werd in de jaren zestig en zeven tig opgespoten met vervuild slib uit de Rotterdamse havens. Na de reactie van de dierenbe scherming besloot een deel van de Vlaardingse gemeenteraad niet met het besluit in te stem men. Onder meer Groenlinks keerde zich ertegen. Omdat een politieke meerderheid echter ach ter het plan bleef staan, kon het toch worden uitgevoerd. Rond 1 oktober zullen de tien Hooglanders worden uitgezet. Binnen een periode van drie tot vier jaar moet de kudde zijn uitge groeid tot minstens dertig exem plaren, De gezondheid van de die ren wordt in de gaten gehouden door een speciale werkgroep. Die bestaat uit vertegenwoordigers van de gemeente Vlaardingen, het Recreatieschap Midden Delf land en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Hoek van Holland Twee natuur- verenigingen en een bewonersor ganisatie hebben bezwaar aange tekend tegen het kappen van "rintig hectare duinbeplanting bij de Badweg in Hoek van Hol land. Volgens de organisaties is het 'op grote schaal vernietigen van een stuk waardevolle natuur' onverantwoord. De Bewonersvereniging de Oude Hoek, het Zuid-Hollands Land schap en de Stichting Duinbe houd zijn in het geweer gekomen tegen de plannen van de deelge meente Hoek van Holland. Deze wil 100.000 vierkante meter strui ken en evenzoveel vierkante me ter duinbeplanting rooien bij het Waterwegeentrum Badweg. Het voornemen maakt onderdeel uit van het zogeheten 'Masterplan Hoek van Holland aan Zee'. Dit plan moet de deelgemeente klaar stomen voor de volgende eeuw en van Hoek van Holland een aan trekkelijke badplaats maken. Volgens de bezwaarmakers loopt de deelgemeente iets te hard van stapel met het rooien van het groen. Het ontwerpbestemmings- plan is namelijk nog in behande ling. Er kunnen dus nog bezwa ren worden gemaakt. Ook vindt er na de behandeling van het ont- werpbestemmingsplan nog een tweede inspraakronde plaats. Bovendien moet nog worden be paald of er er eigenlijk wel ge bouwd mag worden in een groot deel van het groengebied. „Er is dus nog een aanzienlijk aantal-on zekerheden en onbeantwoorde vragen," stellen de drie .proteste rende organisaties. I1HIII DORPSSTRAAT 174 2932 AB BAREND RECHT HU DE WATERTOREN TEL 0180^11100 MAANDAG GESLOTEN - VRIJDAG KOOPAVOND ua£. jaiuc Ovu.tr. rwlCilA. OC Obelix tegen Caesar' (al) dag. 14. cnaam tussen viaaramgen en ocmeadrn onschadelijk gemaakt. De braakliggende inenc aerug Dammen woraen gegooid en er komt een aantal in het water, dan van de geallieerden. Veertien luchtaanvallen zouden er plaats brisantbommen en tientallen brandbom men op en nabij de Wilton-werf werden Sterrebos. Hoeveel er dus in de haven by Wilton liggen, valt niet te zeggen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3