Water 13 d Projectontwikkelaar: 'Ook gemeente maakte fouten' Kop koffie kopen mag, binnen opdrinken niet 'Niemand weet waar de blindgangers zijn gebleven' A Komkommertijd Nieuwe zaak aan Parkweg had van gemeente Schiedam nooit open gemogen genda n j_Rs>ttefdam»Ps£blad„1 9,1 «,1; 1 oon Rotterdams Dagblad Woensdag 28 juli 1999 In Engeland noemen ze het silly season, in Duitsland Sauergurken- zeit, in Amerikagooseberry season, de Fransen zeggen saison de ser pent de mer en in Nederland noemen we het komkommertijd; de va kantieperiode waarin de kranten dunner, de berichten lichtvoetiger en de onderwerpen in het journaal langer worden. Tot nu toe hebben de landelijke media nog weinig last van de kom kommertijd. De provincie Zuid-Holland is in hoog tempo bezig de opkomst bij de volgende verkiezingen naar een nieuw diepterecord te stuwen en in de Verenigde Staten voltrok zich een drama, vergele ken waarmee de stukken van Shakespeare niemendalletjes z§n. Maar in deze regio slaat de komkommertijd in alle hevigheid toe. Al hoewel de Vlaardingse politici te pas en te onpas roepen, dat ze 'op hoofdlijnen' willen regeren, bakkeleien ze driftig over de lift op het Liesveld, die nog steeds niet doet wat liften moeten doem op en neer gaan. Groenlinkser Jan van der Kolk liet zich zelfs fotograferen met een nog niet aangesloten telefoonkabel in zijn hand. JaVlaardingers, In Schiedam maken ze het nog bonter. Daar ruziën ze over de breed te van een zebrapad. Nu gaat het niet zomaar om een zebra, maar om eentje die de Schiedam se variant van het Plein van de Hemelse Vre de verbindt met de rest van de stad. En verder zitten onze buren ook niet stil, want ze hebben er een klein geboortegolf- Daar kunnen we in Vlaardingen een puntje aan zuigen: hier daalt het bevolkingstal in zo'n hoog tempo dat de stad in 2150 een spookstad dreigt te worden. En dan hebben we nog de continuing story in Vlaardingen; het loka- lentekort in het basisonderwijs. Onze nijvere ambtenaren hebben uitgerekend dat er 45 lokalen bij moeten komen. Ze denken aan een Verzamelgebouw', maar ook het schoolgebouw aan de Groen van Prinstererstraat staat nog steeds op hun lijstje. Recentelijk heeft het houtwerk een smerig lila kleurtje gekregen, dat pijn aan de ogen doet. Lette de welstandscommissie even niet op? Een tekort van 45 lokalen: het zal wei. Laten we eens aannemen dat de Vlaardingse ambtenaren beter kunnen rekenen dan hun Zuid- Hollandse collega's, maar zouden er ook 45 onderwijzers zijn? Er is nu al een schrijnend tekort aan schoolmeesters. Misschien een leuk onderwerpje voor de regionale media om deze komkommervoUe tij den mee door te komen. DICK VAN DER LUGT ÏVTW,, Woensdag 28 juli SCHIEDAM Dc Oost. Yoga-gymdag, 10,30-14.30u, 't Hoofd. Gou den Eeuwspel Jeugdland 2000,11.00 en 13,00u. Thur- lede. Bingo, 14.Q0u. DC Woudboek. Zomerkoersbal, 19.30u. VLAARDINGEN Dc Bijenkorf, zomerdansavond, 19.30-22.00u. ROTTERDAM De Molen wei t/m 16.30 Jeugdvakantiepaspoort. Blij- dorp Huid en Haar. Informatiecentrum Kop van Zuid Deelname Informatiecentrum Kop van Zuid, Maritiem Buitenmuseum Jeugd Vakantie Paspoort. Nationaal Schoolmuseum t/m 17.00 Kinderspekta kel. Plaswijckpark 15.00 Jan Klaassen met vakantie. TbeaterWest 16.00-17.00 Stemstampij. 19.30-21.30 Koon Spelen met je stem. Night town 23.00 Fresh Up. Boompjeskade 15.30 Bootexcursie Kinderdijk. Cir cle Bus t/m 17.30 Circle bus. Centraal Station tot 17.00 ieder half uur Historische Tramlijn 10. Donderdag 29 juü SCHIEDAM WibaulplVWilhelminapl. Theatertotaaldag jeugd land 2000, 12.00/I4.00u. Verzorgingshuis Spaland. Hight Tea, 14.0€u. Grote- of Sint Janskerk, Nieuw- straat 34. Zomeravondconcert op carillon door Mari- anna Marras, 19.30-20.30u. Podium. Kees van Krug- ten sessie, 21.30u. VLAARDINGEN Dc de Bijenkorf. Jeu de boules en koersbal, 14.00- 16.0ÖU. HOEK VAN HOLLAND Fort aan den Hoek van Holland. Rondleiding Kust verdedigingsmuseum, 13.30U. ROTTERDAM Cnme Wilgenhof 9.00-16.00 Kinderactiviteiten. De Molenwei 09.00-16.30 Jeugdvakantiepaspoort. Blij- dorp Huid en Haar. Maritiem Buitenmuseum Jeugd Vakantie Paspoort. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspektakel. Grote Kerk 12.45- 13.15 Lunchconcert. Grote- of St Laurenskerk 12,45 Middagpauze-concert. Baroeg 15.00 Lacuna Coil. Nighttown 23.00 Transmitter, dc Consul 22.00 Soap Dienst Wederdienst Boompjeskade 10.00, 12.30 cft 15.30 Bootexcufbie Kinueruijk, Circle Bus 10.00-17,30 Circle bus. Informatiecentrum Kop van Zuid Herdenking. Vertrek ANWB/VW Coolsingel 10.00 tot 16.00 EIC Mainport Rotterdam/Rotterdam Car Center. Centraal Station tussen 10.15 en 17.00 ieder half uur Historische Tramlijn 10. Bioscopen wo.28juli. Imax Theater: TVildfire feel the heat' (al) dag. 14-16. 'Extreme' (al) dag. 13. Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 12-15. Whales' (al) dag. 11'The matrix' (16) dag. 17. The mummy' (12) dag. 19.30-22. Lantaren/ Venster I: Filmzomer '99. dag. om 19.30- 22. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. 'A vendre' (lfi)do.vr.za.zo. 19.30. Testen' (16) ma.di.wo. 19.30. 'Hideous kinky' (16) dag. 22. Ven.2: Filmzomer '99. dag. om 19.30-22.15. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. Ven.3: 'Henry fooi' (16) dag. 19.30. 'Under the skin' (16) dag. 22.15. Vea4: 'La parola amore esiste' (16) dag. 20. 'Black cat, White cat' (16) dag. 22. Pathé Cinerama 1: 'Notting Hill1 (al) dag. 18.30-21.30. Cin.2: 'Baby geniuses' (al) dag. 12.45-15.20-18.10. 'American history X* (16) dag. 21. Cin.3: 'eXistenz' (16) dag. 19.15-21.45. Cin.4: Waking Ned' (al) dag. 13- 15.45-18.30. 'Arlington road' (16) dag. 21.20. Cin.5: 'Bulworth' (16) dag. 12.30.15.15-18-21. Pathé Lumière 1: The mummy'(al) dag. 12.15-15.15- 18.15-21.15. Lum. 2: The matrix'(16) dag. 14.15-17.30- 20.45. Lum.3: 'She's all that' (al) dag. 16.30-19-21.30. Lum.4: Virus' (16) dag. 19.15-21.45. Pathé Schouwburgplein 1: 'Notting Hill* (al) dag. 11.40-15.20-18.20-21.20. Sch.2; 'Entrapment' (16) dag. 11-15,40-18.20-21.10. Scb.3: 'Cruehntentions' (al) dag. 17.20-19.35-21.50. Sch.4: 'The matrix' (16) dag. 11.30- 14.50-18-21.10. Sch.5: The mummy' (16) dag. 11.50- 14.40-18.10-21. Sch.6: -Who am I?' (16) dag. 18.50- 21.30. di. niet om 21.30. Sneak Preview; 'Orale maag delijkheid' (16) di. 21.30, Sch.7: 'Sliding doors' (al) dag. 11.30-16.30-19-21.40. Rexane: Erotische films (18) dag. 12 t/m 01. Kindermatinees; Pathé Cin.1: 'Kabouter plop' (al) dag. 13.15-15.45. Pathé Cin.2: 'Baby genuises' (al) dag. 12.45-15,20-18.10. Pathé Cin.3: 'De koning en ik' (al) dag. 13.30-16. Pathé Lum.2: 'De koning en ik' (al) dag. 12.15. Pathé Lum.3:'Ratjetoe'(al) dag. 14. Pathé Lum.4: 'Mulan' (al) dag. 13.15-16. Pathé SchJL 'Dou g's le film' (al) dag. 13.40. Pathé SchJ: 'Ratjetoe' (ai) dag. 11.20-13.20-15.20. Pathé Sch.6: 'Kabouter Plop' (al) dag. 11.10-13.30-15.50. Pathé Sch.6: 'Asterix Obelix tegen Caesar' (al) dag. 14. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comellsse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariètte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Bcerop Telefoon 2732700 4004310 Vlaardingen Hoewel projectlei der Van den Elzen erkent dat zijn firma fouten heeft gemaakt, heeft volgens hem ook de gemeente schuld, Die is bijvoorbeeld verant woordelijk voor de bestrating rond de voordeur van de torenflat, aldus Van den Elzen. Die straat stenen hadden er allang moeten liggen. Dat er woningen zonder gas, licht en water zijn opgeleverd, ligt vol gens hem ook aan het stadhuis. Die legde pas leidingen en kabels aan, nadat een deel van de bewo ners de huizen al had betrokken. „De gemeente had beter moeten plannen," De gemeente is het ook, vertelt de projectleider, die al met de inrich ting van de gemeenschappelijke tuin had moeten beginnen. Die wordt bovenop de parkeergarage aangelegd. Hoewel het privé- parkje deze zomer klaar had moe ten zijn, ligt er nu nog slechts een kaal stuk dakbedekking, Verantwoordelijk voelt Van den Elzen zich echter wel voor het slechte metselwerk. Dat de kwali teit daarvan niet hoog is, heeft hy met eigen ogen gezien. „Een schoonheidsprijs verdient het niet." Veel is daar volgens hem echter niet meer aan te doen. Ove rigens stelt hy dat het metselwerk wel aan de basisnormen voldoet van het Garantie Instituut Wo ningbouw (GIW). Ook is zijn firma, erkent hij, ver antwoordelijk voor de lekkages aan het dak van sommige wonin gen. Volgens Van den Elzen wor den die echter op dit moment ver holpen. Eerder was de oorzaak van een lekkage bij één van de eensgezinswoningen aan de Dijk- steeg niet te achterhalen. Voor de zekerheid is toen besloten om de dakbedekking van het hele woon blok aan de Dijksteeg te vervan gen. Het vocht tussen de spouwmuren ook het pakkie-an van Slok ker—is afdoende aangepakt door voor extra ventilatie te zorgen, al dus de projectleider. „Door extra gaatjes in deze wanden aan te brengen zal al het vocht op den duur verdampen." Bij de bouw van het wooncomplex is tijdens de overvloedige regenval vorig najaar en dit vooijaar vocht in het isolatiemateriaal gedropen. De onderaannemer, zo stelt Van den Elzen vast, had de woningen eer der met plastic zeilen af moeten dekken. Overschreden In antwoord op de kritiek van de kopersvereniging geeft de pro jectleider ook toe dat de deadlines voor de openbare ruimten over schreden zijn. Al voor deze zomer hadden die ruimten klaar moeten zijn. Volgens hem is er over de nieuwe planning wel overleg ge weest met de bewoners. „Die von den het niet zq erg als deze ruim ten wat later volgden. Het verhui zen is voor hen ook wat makkelij ker als de hallen nog niet hele maal ingericht zijn. Dan hoeven ze bij het gesleep met spullen niet zo op te letten of ze schade aan richten." Ook de terrassen die nog niet betegeld zijn, moeten dit na jaar gereed komen volgens Van den Elzen. Een stapel verklaringen heeft de leider van het project voor de vele 'kinken in de kabels' bij de bouw van Vlaerdingerhout. Dat het ge reedkomen van de woningen zo lang geduurd heeft, is volgens hem grotendeels de schuld van de weergoden. Dan duidt hij vooral op de buitensporige regen dit vooijaar en in najaar 1998. Verdere stagnatie is volgens hem ook te verklaren uit het feit dat niet alie onderaannemers het pro ject hebben uitgezeten. Zo is de eerste dakbedekker waarmee Slokker in zee ging, failliet ge gaan. Voordat er weer een con tract met een ander kon worden getekend, ging daar nogal wat tijd overheen. Gisteren was er nog geen reactie van Slokker Vastgoed beschik baar op de beschuldigingen van kopersvereniging Park Vlaerdin gerhout Volgens een woordvoer der zouden alle verantwoordelij ken op vakantie zijn. Projectlei der Van den Elzen bleek echter toch bereikbaar. Door John Bunte Schiedam Ze willen er nog maar niet aan denken. Het zal toch niet zo zijn, dat het allemaal voor niets is ge weest. Al dat werk, die inves teringen, de hulp van ande ren, de blijdschap van buurt bewoners. Moet daar nu alle maal maar gewoon keihard een streep doorheen? Wat was er nu in hemelsnaam mis met het idee een zaakje te beginnen op de hoek van de Parkweg en de Noordvest- singel. Gewoon, een plek waar mensen een broodje kunnen halen en een kopje koffie drinken. Daar knapte de buurt toch alleen maar van op? Moest het hoekpand dan maar gewoon leeg blij ven staan? En dat enkel en alleen omdat ze bij de ge meente Schiedam opeens moeilijk gaan doen over de vergunning. Hadden ze dat niet meteen kunnen zeggen dan? Koos Jeup is boos over zoveel on recht dat hem en zijn gezin wordt aangedaan. Drie maanden lang werkte hy zich van 's ochtends Vader Koos, en dochter Jo- landa voor de gezin Jeup: de Mofenzfcmop vergunning net bestem Staat Foto Fred DrjKStTB vroeg tot avonds laat uit de naad. Soms ging het niet meer. Liet de hernia ('Ik had al lang geope reerd moeten worden, maar wilde dit eerst afmaken. An ders kon het misschien niet meer.') hem geen verdere inspanningen meer toe. Zy'n vrouw Marie: „Dan belde hij mij, dat er iets moest worden op getild." Ze deden het allemaal voor hun oogappel, dochter Jolanda van 22. Marie: „Wij hebben nooit een op leiding gehad, maar tegen haar hebben we steeds gezegd dat 't moest Ze heeft nu haar papieren en wilde dolgraag een broodjes zaak beginnen. Als je als ouders kunt helpen dan moet je dat doen." En plotseling werd die mogelijk heid geboden. Onroerend goed handelaar George Toth liep Koos Jeup tegen het Üjf. „Jij wilde toch zo graag een zaakje voor je doch ter beginnen? Ik heb wel wat voor je." Toth had namelijk drie hoek panden op de Parkweg opgekocht en zocht daar een leuke bestem ming voor. In de ene (waar vroe ger een vleeshal zat) is nu auto showroom Klip gevestigd, op de andere hoek (met vroeger een die- renzaak) komt straks een make laarskantoor. Op de hoek met de Noordvestsingel stond het pand al lange tijd leeg. In het verleden za ten er bloemenzaken, maar later ook een antiekhandel en een showroomvan gokautomaten. Nee, dan zou een broodjeszaak toch veel beter zijn. Het gezin Jeup ging aan de slag. Zij zouden het pand van Toth hu ren en de handelaar hielp hen nog een beetje met de kosten van de verbouwing en de inrich ting. „Want, al dus vader Koos, „het moest natuur lijk wel iets heel moois worden. An ders hoefden we er niet aan te beginnen." Er werd een eerste gang naar het Stadskantoor gemaakt. Want dat er papieren nodig waren was hen wel duidelijk. De Jeupen legden uit wat de bedoeling was. Gewoon een zaakje waar mensen een broodje konden halen en een kopje koffie of een glas melk daar bij nuttigen. Het leek, afgaand op de algemene plaatselijke verorde ning, geen enkel probleem. Als het maar, werd hem nog verteld, geen coffeeshop werd. Want dan kon-ie het schudden. En dus ging pa Jeup aan het verbouwen. En het werd mooi. Dat zeiden ook de buurtbewoners die langs kwamen en een blik naarbinnen wierpen. Wat waren ze allemaal blij, dat er iets met het hoekpand gebeurde. De grote trots van vader Jeup is een uit glas opgetrokken molen, die binnen tegen de muur staat. Passanten houden buiten halt om dat te aanschouwen. Slecht ter been Hij betrok de buurtbewoners er ook bij. Overlegde over de kleur verf voor de buitenkant. En voor de buurman aan de achterkant maakte hij de boel dicht, zodat er vanuit de zaak niet bij hem in de tuin kon worden gekeken. Niks aan de hand derhalve en iedereen blij. Laatst nog kwam een oudere vrouw van de overkant even een kijkje nemen in de nieuwe zaak op de hoek van de Parkweg en de Noordvest singel. Ze is slecht ter been, kuüit ei genlijk nooit buiten, maar maakte nu toch een uit zondering. „Ik heb jullie maandenlang zo hard zien werken. Ik moest gewoon even komen kijken hoe mooi het is geworden." Begin deze maand was het werk geklaard. „Dan kun je eindelijk open," verzuchtten de bouwvak kers van het nabijgelegen nieuw bouwproject Branderspoort. En dat deden de Jeupen, bhj met me teen zoveel toegezegde aanloop. Goed, de vereiste papieren waren weliswaar nog niet afgegeven, maar dat zou een kwestie van tijd zijn. Niet dus. De afdeling VROM van de gemeente Schiedam mengde zich erin. De apv stond dan welis waar de vestiging van een brood jeszaak toe, maar het bestem mingsplan niet. Daarin staat dat er op die hoek alleen detailhandel is toegestaan. Horeca zou uit den boze zijn. Koos Jeup: „Maar wy willen helemaal geen horeca. We verkopen geen alcohol,'zelfs geen sigaretten. Als we iets in de hore ca hadden gewild waren we wel een kroeg begonnen. Maar dit is gewoon een zaak voor een broodje en een kop koffie of glas melk. Als ze dit horeca noemen dan is een bakkerszaak dat ook, want daar wordt ook brood verkocht En als ze nu bang zijn dat er straks toch alcohol wordt verkocht dan zetten we gewoon in de vergunning dat dat met gebeurt." De gemeente heeft de Jeupen in middels uitgelegd wat er volgens de vergunningen wel en niet kan. Een broodje met een kop koffie verkopen mag wel, maar het is de klanten niet toegestaan binnen te blijven te zitten en het daar te nut tigen. Koos Jeup: „Belachelijk na tuurlijk. Moeten mensen dan met een kop koffie naar buiten?" Hier aan de overkant heb je de molens. Daar komen toeristen op af. Dat wil de gemeente toch zo graag? Dan is het toch goed wanneer mensen in de buurt even iets kun nen eten en drinken?" Hoge poten Deze week kregen de uitbaters van Molenzicht te horen dat de zaak weer dicht moet Donderdag al (morgen dus) zou tot uitzetting worden overgegaan. Vader Jeup ging gisteren meteen op hoge po ten naar de politie. Want een ont ruiming, dat zou hy niet laten ge beuren. „Het was moord en dood slag geworden." Overigens zou er geen sprake zijn geweest van èen ontruiming, maar wilde de ge meente de toegang tot het pand 'slechts' verzegelen. Overleg tussen alle betrokkenen haalde de stoom gisteren later cp de dag enigszins van de ketel De gemeente onderneemt eventjes niets en laat de rechter het uitzoe ken. Va een advocaat van George Toth heeft Jeup bij de rechtbank om een voorlopige voorziening gevraagd. Totdat daar een uit spraak over is ziet de gemeente af van 'het aanzeggen van bestuurs dwang'. Met een gerechtelijke uitspraak »Wt de gemeente ook sterker, geeft een woordvoerder van de af deling VROM toe. Hy geeft toe dat binnen het stadskantoor is be keken of wellicht soepeitjes met het bestemmingsplan kan wor den omgegaan. „Er is sprake van een illegale situatie, die je wel licht zou kunnen legaliseren, Maar het college van burgemees ter en wethouders is daar heel duidelijk in geweest Er kan niet van de beleidsvisie worden afge weken. Het bestemmingsplan zegt geen horeca en dus kan dit niet worden toegestaan." Koos Jeup temidden van de vele bloemen die Molenzicht, nog ter gelegenheid van de opening, sie ren „Maar dan hadden ze vooraf duidelijk moeten maken dat een broodjeszaak ook horeca is. Dan waren we hier niet eens aan be gonnen," Door Sarider Sonnemans Schiedam Paniek? Dat breekt bij het personeel op de baggerschuit in de Schie- damse Wiltonhaven al lang niet meer uit als de graafmachine naast modder ook een vliegtuigbom naar boven haalt De baggeraars hebben immers ervaring met exnlnsipven en volgen een vaste procedu re als er een zo'n projectiel tevoorschijn komt De bom wordt 'stabiel weggelegd' in afwachting van de Explosieven Oprui mingsdienst die het ding demonteert en elders tot ontploffing brengt In de haven zijn de afgelopen weken drie vliegtuigbommen met de dragline uit de baggerspecie gehaald. De laatste kwam afgelopen donderdag boven water en werd net als de bom die drie weken eer der werd aangetroffen, op het dijkli- cbaam tussen Vlaardingen en Schiedam onschadelijk gemaakt De braakliggende dijk die al jaren wacht op de aanleg van rijksweg A4, is het meest voor de hand lig gende gebied waarop de bommen tot ont ploffing kunnen worden gebracht. De Maasvlakte zou een optie kunnen zijn, maar dan moet de Explosieven Oprui mingsdienst met het ding de Beneluxtun- nel door en dat komt uit veiligheidsover- we ginge n niet ter sprake. Voer wat dat bc treft is het dus maar goed dat de beslis sing over de aanleg van het omstreden stuk rijksweg zo lang op zich laat wach ten. Bas van Bochove (68), Schiedammer die in het in 1995 verschenen boek 'Schadu wen over Schiedam (deel 1)' verhaalt over de bombardementen in de Tweede We reldoorlog, verwacht ook dat in de Wilton- haven nog wel het een en ander onderwa ter zal liggen. „Als er bij een bombarde ment dertig bommen worden gegooid en er komt een aantal in het water, dan merkt geen kip daar iets van. Wie weet hoeveel blindgangers er zijn gevallen," vraagt hij zich hardop af. „En niemand weet waar ze zy n gebleven. Dat er behoor lijk is gebombardeerd, dat staat in elk ge val wel vast." Van Bochove beschrijft de bombarde menten in het boek dat hij samen met Ser Louis ca Herman Noordcgraaf ter gele genheid van vyffig jaar na de bevrijding uitbracht. Het handelt over de gebeurte nissen en belevenissen in Schiedam tij dens de bezettingsjaren. Op 14 mei 1940 vallen de eerste bommen op Schiedam. Duitse bommenwerpers gooien een deel van de Parallelweg plat Vermoed wordt dat de Duitsers trachtten het station te vernietigen. In de loop van de oorlogsjaren zouden nog meer bom men vallen, maar dan vanuit vliegtuigen van de geallieerden. Veertien luchtaanvallen zouden er plaats vinden en dan vooral in het westen van Schiedam. De werf Wilton-Fijenoord maar ook andere scheepswerven langs de Waterweg, vormden het doelwit. De geal lieerden hadden het voorzien op de wer ven om de productie van oorlogsmateri aal te stoppen. Al in de nacht van 17 op 18 april 1941 werd een aanval gedaan op Wil ton, maar uê rüee&le piujtxtielen vielen op de naburige woonwijk. Drie maanden later kregen Wilton en de Gusto-werf het zwaar te verduren. Bij de Gusto vielen voltreffers op een in de haven liggende kanonneerboot van de Duitse marine en werden zes doden geborgen. Ook bij bombardementen op Wilton in 1942 en 1943 vielen doden. Het zwaarste bombardement van de oorlog dateert van maart '43 toen zo'n veertig zogenoemde brisantbommen en tientallen brandbom men op en nabij de Wilton-werf werden geworpen. Later dat jaarvielennogdeno- d:ge bommen en in veel gevallen moes ten de scheepswerf en de westwijk het flink ontgelden. Van Bochove woonde ten tijde van deoor- log aan de Noordvest toen de Parallelweg werd geraakt door bommen. „Er vielen twee blindgangers in de Schie en dat werd gezien door personeel van üe tegel fabriek aan de Schie. Die mensen lagen op hun buik te schuilen voor het bombar dement en konden precies zien waar de bommen in het water vielen. Later werd die plekken gemarkeerd met vlaggen en de bommen weggehaald. Die blindgan gers zijn wél gezien, maar er valt gewoon niet te zeggen hoeveel blindgangers er in de haven terecht gekomen zijn. In archie ven hebben we ook nooit iets over blind gangers gevonden. Ja eentje dan, in het Sterrebos. Hoeveel er dus in de haven bij Wilton liggen, valt niet te zeggen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5