7 Roemenië eist compensaties op Balkan-top Zoektocht naar vermisten wildwaterramp Wereldleiders beschermd door 20.000 man politie Politie Moskou legaliseert autodiefstal Diplomaat presenteert boek 'NAVO-grawelen' Koning Jordanië als tv-reporter vermomd Protestacties gaan gewoon door in Paramaribo Bin Laden weg uit Afghanistan Suharto uit ziekenhuis Leger schiet raak op Ambon Veroordeling in motorinoord Sprankje hoop in Nrd-Ierlani Rook bereikt Singapore Myanmar laat 3-jarige vrij N\ Experts in mineur; camera faalt op moment suprème Honderden woedende Serviërs bestormen klooster Principeakkoord tussen Duitse bedrijven en ex-dwangarbeiders Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 juli 1999 O Osama bin Laden. FotoAP Islamabad De Saudische multi miljonair Osama btn Laden heeft besloten uit Afghanistan te ver trekken,. Hij vreest een nieuwe aanval van de Verenigde Staten. Dat is gemeld uit buurland Pakis tan. Het is niet duidelijk waar hij heen wil. De VS beschouwen de Saudiër als het brein achter de moorddadige bomaanslagen op de ambassades in Tanzania en Kenia, vorig jaar augustus. Jakarta De Indonesische ex* president Suharto is vanmorgen ontslagen uit het ziekenhuis, waar hij tien dagen eerder was op genomen na een lichte beroerte. Zijn arts zei dat de 78-jarige Suharto weer gewoon kan lopen en zijn handen weer bijna hele maal goed kan gebruiken. Hij zei met of zijn spraakvermogen, dat door de beroerte enigszins was aangetast, weer is hersteld. Ambon Het Indonesische leger heeft opdracht gekregen bij onge regeldheden op het oostelijke ei land Ambon gericht te schieten. Dit heeft een hoge militair in Ja- kartan verklaard. Op Ambon wordt voor de derde opeenvolgen de dag gevochten tussen moslims en christenen. Tot dusver zyn daarbij zeker tien doden gevallen. Du Win Een man is gisteren tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens de moord op de Ierse misdaadverslaggeefster Ve ronica Guerin. Guerin werd in 1996 doodgeschoten. De recht bank achtte de 3 4-jarige Brian Meehan medeplichtig aan de moord. De man werd vorig jaar door Nederland aan Ierland uitge leverd. Meehan reed op een mo torfiets met de schutter als passa gier, toen deze de 36-jarige Guerin dood. De moordenaar zelf is nog voortvluchtig. BelfastDe politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), Sinn Fein, heeft de Noord- Ierse protestantse Unionisten uit genodigd voor besprekingen om het vredesproces weer op gang te brengen. Dat proces, op basis van het akkoord van Goede Vrijdag vorig jaar, liep vorige maand vast na de weigering van de IRA om de wapens in te leveren. Sinn-Fein- leider Adams beklemtoonde dat hij op alle niveaus, ook informeel, van gedachten wil wisselen met de Unionisten. Zegslieden uit die kringen hebben positief op de uit nodiging gereageerd. Singapore Singapore heeft gis teren voor het eerst in maanden weer overlast ondervonden van bosbranden in Indonesië. De rook van de branden, die voor het grootste deel worden aangesto ken als goedkope manier om land te ontginnen, is in Zuidoost-Azië een jaarlijks terugkerende plaag geworden, De rook beperkt het zicht in de stadstaat tot 2 km. Rangoon Het militaire regime in Myanmar (voorheen Birma) heeft een driejarig meisje vrijge laten. Behalve deze Jongste poli tieke gevangene ter wereldhet Rangoon ook één van de leiders van de democratische oppositie voortijdig gaan. Amnesty meldde deze week dat het meisje van drie achter de tralies was gezet om haar vader, een dissident, uit zijn schuilplaats te lokken. Sarajevo Vermogen tot samenwerken, verzoening en onder houden van goede relaties met buurstaten zal een belangrijk criterium zijn voor toelating van Balkan-landen tot de Euro pese Unie. Dat zei de Finse president Martti Ahtisaari giste ren bij de opening van een tweedaagse conferentie in Saraje vo over de toekomst van het gebied. Op de Balkantop eiste Roemenië gisteren schadevergoeding voor de gevolgen van de Kosovo-oor- log. Het land zou enorme econo mische schade hebben ondervon den door de NAVO-oorlog tegen Joegoslavië. Boekarest wil lenin gen tegen bijzonder milde voor waarden en voorrang bij opdrach ten voor dc herbouw van Kosovo. De Roemeense regeringsleider Conslantinescu had ter onderstre ping van zijn woorden een koffer met offertes bij zich voor de we deropbouw van gebouwen, brug gen, wegen en spoorwegen die door de NAVO-bommenwerpers in Kosovo en Joegoslavië zijn ver woest. Op de eerste dag kwamen uitslui tend leiders uit de regio bij elkaar. Gastland Bosnië-Herzegowina had daarvoor Albanië, Bulgarije, Hongarije. Kroatië. Macedonië, Roemenie, Slovenie en Turkije uitgenodigd. Het hoogtepunt van de conferentie volgt vandaag wanneer regeringsleiders uit cir ca dertig landen m vergadering bijeenkomen, waaronder alle EU- lidstatcn. de Verenigde Staten, Canada, Rusland en Japan. Grote afwezige bij de top is Joegoslavië. De internationale gemeenschap wil het land pas toelaten tot enig overleg als de zittende president Slobodan Milosevic van het toneel is verdwenen. Om de veiligheid rond de confe rentie te garanderen, hebben de autoriteiten een 20.000 man ster ke politiemacht op de been ge bracht. Die politiemacht bestaat uit zowel moslim-, Kroatische als Servische agenten. De stabilisa- H O'N'G A R I J SLOVENIË KROATIË Donau Se Hv ADRIATISCHE- ZE" KOSOVO Podg&(l Skopje MACEDONIË Tirana ALBANIË Inspanningen voor stabiliteit op Balkan KOSOVO KFÖR UNMIK 33-000 militairen (55.000 toegezegd) VN-mssie in Kosovo Overlegorgaan voor donorcoördinatie met daann G7~landen, EU-voorzitter, EBRD, EIB, IMF en VN. BALKAN STABILITEITSPACT Werkprogramma's van EU, G7-landen, Rusland en Balkanlanden op drie terreinen: ■Politieke ontwikkeling (inclusief mensenrechten en democratie) ■Economische ontwikkeling ■Veiligheid (politie, rechterlijke macht, reorg strijdkrachten) anp) Rjjttwdafns OigbHnJ brom 24 maart Begm luchtacties NAVO tegen Joegoslavië GRIEKENLAND 26 april Overeenkomst IMF en Wereldbank over wederopbouw in Balkanlanden 10 juni 30 lull G-8-landen ondertekenen akkoord Balkan-top over stabilrtertspact voor de Balkan, in Sarajevo 25 april 27 mei NAVO wil stabiliteitspact EU omarmt plan voor voor Zuidoost-Europa stabiliteitspact ]unf Einde NAVO-acties na 79 dagen 20|uni Akkoord over financiële steun voor Balkanlanden op G-8 -lop in Keulen tiemaeht SFOR heeft helikopters cn manschappen ingezet. De Bosnische autoriteiten namen gisteren 10.000 pamfletten van een vluchtelingenorganisatie uit Srebrenica in beslag met de tekst „Verlos ons van Dayton (het vre desakkoord voor Bosnië). Geef ons de republiek Bosnië-Herzego wina van voor de oorlog." De Kroatische regering heeft gis teren de beschuldigingen van het Joegoslavië-tribunaal aan het adres van president Tudjman offi cieel verworpen. Een aanklager van het VN-hof stelde eerder deze week dat de Kroatische leider Bosnië-Herzegowina als staat wil de vernietigen. Kroatië verwerpt „beweringen van de aanklager dal het Kxoa- tisch-Moslim conflict in centraal Bosnië een internationaal karak terhad en de beschuldigingen dat de leiders van de Kroatische repu bliek, de president in het bijzon der, daarbij betrokken waren." De verklaring werd gepubliceerd door het Kroatische persbureau Hina. De Zwitserse politie zoekt nog steeds de Brienzersee af naar twee vermiste slachtoffers van de 'canyonlng'-ramp van dinsdag 27 juli In de Saxetenkloof, waarbij tenminste 19 mensen omkwamen. Er zijn nog maar drie vaR de slachtoffers, die geen papieren bij zich hadden, geïdentificeerd, foto Reuters Los Angeles De vreugde van de Amerikaanse ruimteonder zoekers was gisteren van heel korte duur: weliswaar manoeu vreerde de ruimtesonde Deep Space 1 van de NASAzichzelf tot op slechts 24 kilometer van een kleine asteroïde, maar de came ra leverde geen beelden van het hemellichaam. Ongeveer 20 minuten voor de langsvlueht verloor de sonde as teroïde Braille uit het oog. Ande re instrumenten zoals een io nenmeter lijken wel naar beho ren te hebben gewerkt. Braille heeft een diameter van onge veer 1,8 kilometer en beweegt zich op een afstand van 188 mil joen kilometer van de aarde in het heelal. De sonde Deep Space I is in de eerste plaats bedoeld om nieuwe technieken voor ruimtevluchten te beproeven. Zij werd in okto ber gelanceerd en scheerde met een relatieve snelheid van 56.000 kilometer per uur langs de asteroïde. De sonde kan haar koers voor een groot deel zelf be palen, Nog nooit is een sonde van de NASA zo dicht langs een hemellichaam gevlogen als Deep Space 1 langs Braille. Grancanlca Honderden boze Serviërs hebben gisteren een klooster in Kosovo bestormd. De belagers waren verbolgen over het feit dat de Servisch-orthodoxe kloosterlingen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Albright hadden ontvangen. Al bright reed net weg bij het kloos ter, vijftien kilometer van de Kos- vovaarse hoofdstad Pristina, toen de Serviërs hun gram kwamen halen. Albright heeft op haar bezoek aan Kosovo een bezoek aan Servische geestelijken gebracht omdat ze geen Servische politieke kopstuk ken wilde ontmoeten. Ze heeft de Serviërs we) opgeroepen terug te keren naar Kosovo en de Kosovo- Albanezen gewaarschuwd geen etnische vervolgingen te plegen. Door Hans Hoogendijk Moskou Op 31 augustus wordt het in de Russische hoofdstad Moskou legaal f-m in een in het Westen gestolen auto rond te rij den. Tenminste als de koper te goeder trouw is. Dit staat in een opzienbarend decreet van de poli tie in de Russische hoofdstad. „De politie meent," zei generaal Alexander Skamorin in een toe lichting, "op deze wijze de rech ten van de Russische burger beter te kunnen beschermen." Sinds de Russische afdeling van Interpol een jaar geleden efficiën ter is gaan werken, staan er op de lijst 'opsporing verzocht' maar liefst dan 480.000 Westerse auto's. Vóór de verbeterde wijze van regi stratie waren dat er slechts 18.000. In die dagen werden verdachte auto's door de verkeerspolitie na inbeslagname ergens opgeslagen, waar ze rustig wegrotten, omdat toch niemand het lef had ze op te eisen. Sinds de nieuwe registratie houdt de politie echter per dag ge middeld 100 auto's aan die op de nerpollijst staan. In veruit de meeste gevallen kunnen de be stuurders echter aantonen dat zij niets fout hehhpr» gedaan De Moskouse verkeerspolitie, be rucht om zijn corruptie, stelt de bezitters soms in staat de auto 'vrij te kopen voor een bedrag tussen de 1000 en 2000 gulden. Maar nu het officiële aantal zo'n omvang heeft gekregen, meent de politietop toch iets te moeten on- dememen. Veel Moskovieten hebben de auto, die nu ineens op de Interpollijst staat, immers te goeder trouw gekocht bij een dea ler. In de meeste gevallen zijn er ook echte papieren bij. De argeloze automobilist die nu van de verkeerspolitie te horen krijgt dat hij in een gestolen auto rijdt, krijgt vanaf 31 augustus een speciaal document, waarop staat 'Gezocht door Interpol- ont vreemd'. Interpol wordt ingelicht, maar de bezitter mag gewoon ver der rijden. Verkopen mag hij zijn aanwinst echter niet. Het voorlo pige document is 30 dagen geldig. Daarna moet de bezitter zich weer bij de politie meiden om te horen of de ware eigenaar zich heeft ge meld. Als na een jaar nog niemand het voertuig heeft opgeëist, krijgt de wagen een legale status. 'Gezocht door Interpol- alle beperkingen opgeheven', staat er dan op de kaart, maar er wordt ook op ver meld dat de rechten zijn overge dragen op de nieuwe eigenaar. De kansen dat de West-Europe aan, wiens auto dan minimaal een jaar over de Russische wegen heeft gehobbeld, zijn voertuig als nog opeist zijn gering. Meestal heeft zijn verzekeringsmaat schappij al lang betaald. Daar naast wenden de verzekeraars zich zelden bij de Russische auto riteiten, omdat de kosten voor transport plus de declaraties van de rechtbanken, die uiteindelijk over het eigenaarschap moeten beslissen, vaak hoger zijn dan de waarde van de auto. Russische juristen zetten gisteren meteen vraagtekens bij het be sluit van de hoofdstedelijke poli tie. Ook is het een raadsel waarom de politie niet aan de verkopers (garagehouders en kleine hande laars) vraagt, hoe zij aan de wa gens zijn gekomen. Antwoord op die vraag kon gisteren niet wor den verkregen. Volgens juristen staat de nagestreefde 'verdedi ging van de rechten van de Russi sche burger' op zeer gespannen voet met de Russische en interna tionale wetgeving. Maar in één geval heeft een rech ter in een Moskouse voorstad al beslist dat de koper van een Ja guar volstrekt te goeder trouw noch de vroegere Duitse eigenaar noch diens verzekeringsmaat schappij de auto had opgeëist en dat de Moskoviet 'de eerlijke ko per' was. De koper had bewust op de zaak aangestuurd en van de politie geëist dat zijn auto in be slag werd genomen. Door Hans de Bruijn Den Haag Joegoslavië moet be trokken worden bij de plannen van de internationale gemeen schap voor de wederopbouw van Kosovo. „Wij zijn het centrale land in de regio. Zonder Joegoslavië kan economische ontwikkeling en welvaart daar niet gerealiseerd worden," meent de Joegoslavi sche ambassadeur in Den Haag, Milan Grubic. De diplomaat noemde het gisteren „niet nor maal" dat Joegoslavië niet is uit genodigd voor de internationale hulpconferentie die nu in Saraje vo bezig is. Bij de presentatie van een wit boek over 'NAVO-misdaden tegen Joegoslavië', zei Grubic dat het negeren van Belgrado alleen maar tot meer spanningen zal lei den. Nieuwe exodus De westerse voorwaarde voor meedoen aan het overleg het vertrek van president Milosevic wijst Joegoslavië van de hand. „Het is niet aan anderen om te be slissen dat Milosevic weg moet. Dat is alleen aan het volk van Joe goslavië. V/at zou u ervan zeggen als Belgrado zou roepen dat uw minister-president weg moet?," vroeg Grubic. De ambassadeur hekelde het op treden van de internationale ge meenschap na het beëindigen van de NAVO-bombardementen. Vol gens Grubic is in Kosovo nu spra ke van een etnische zuivering, doordat de Servische bevolking wordt verjaagd. „Er is een nieuwe exodus bezig," zei hij, waarbij al 170.000 Serviërs verdreven zou den zijn. De ontwapening van het UCK gaat niet snel genoeg, en vol gens Grubic staat de grens met Albanië en Macedonië wijd open, „waardoor terroristen en bendes vrij het land in en uit kunnen." Het witboek van Belgrado over de NAVO-bombardementen bevat gedetailleerde documentatie van getroffen burgerdoelen en -slacht offers in de eerste maand van de bombardementen. Over de perio de daarna verschijnt later een an der witboek, zei Grubic. Het vier honderd pagina's dikke boek staat vol met gruwelijke (kleuren- foto's van slachtoffers van de bombardementen, van verbrande lijken, afgerukte hoofden en lede maten en vernielde huizen, scho len of ziekenhuizen. Van alle burgerdoden zijn de lijk schouwingsrapporten afgedrukt, terwijl het boek Risten bevat van alle gewonden en de getroffen doelen. Ook bevat het uitgebreide schaderapporten. ';r- Washington Vertegenwoordi gers van Duitse bedrijven en ad vocaten van dwangarbeiders in nazi-Duitsland hebben overeen stemming bereikt over een raam akkoord. Het akkoord moet Duit se bedrijven die in de Tweede We reldoorlog dwangarbeiders te werk hebben gesteld, vrijwaren van nieuwe claims in de Verenig de Staten. Dat heeft de Amerikaanse advo caat Hausfeld, die de dwangarbei ders vertegenwoordigt, bekend gemaakt. Vertegenwoordigers van de Duitse regering, de Duitse industrie en het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben daar deze week over de in stelling van een fonds voor vroe gere dwangarbeiders onderhan deld. Hausfeld schat dat er nog twee mijjoen mensen leven die als dwangarbeider in nazi-Duitsland hebben moeten werken. De vertegenwoordiger van de Duitse regering, oud-ministerOt- to graaf Lambsdorff, bevestigde dat een principeakkoord is be reikt. Maar over de invulling er van bestaat nog geen overeen stemming, zei Lambsdorff. Het betreft onder meer een aanbeve ling van de Amerikaanse regering aan de juridische instanties om de bedrijven die financieel aan het fonds bijdragen, niet te vervol gen. Dit is de belangrijkste eis van de zestien bedrijven die heb ben ingestemd met de oprichting van het fonds. Zestien ondernemingen De Duitse regering heeft bepaald dat de onderhandelingen over de instelling van. het fonds op 1 sep tember moeten zijn afgerond. Het is dan zestig jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Volgens Gideon Taylor, adjunct directeur van een joodse organi satie die ijvert voor schadevergoe dingen aan slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, moet eerst nog worden gesproken over tal van nog niet opgeloste kwesties zoals de manier waarop het fonds zal werken. Ook is nog niet duide lijk hoeveel de Duitse regering bijdraagt; wie in aanmerking komt voor een vergoeding en hoe groot de uitkeringen zullen zjjn. Bij de onderhandelingen over de instelling van het fonds zijn zes tien Duitse ondernemingen be trokken, waaronder Bayer, BASF, BMW, Deutsche Bank, Dresdner Brank, Hoeehst, Siemens en Volkswagen. Amman - Koning Abdullah van Jordanië heeft een traditie van zijn vader voortgezet en zich de ze week incognito onder zijn on derdanen begeven. Onherken baar gemaakt met een geblokte hoofddoek en valse baard en voorzien van een videocamera begaf de koning zich samen met de perschef van het paleis per taxi naar de Jordaanse vrijhan delszone, waar de twee zich pre senteerden als tv-verslaggevers. Nadat zij vijf uur lang hadden rondgekeken en ondernemers naar hun ervaringen en proble men gevraagd moesten zö hun 'reportage' staken - niet omdat de koning was herkend, maar omdat het bestuur van de zone een mannetje stuurde omdat de „tv-ploeg zonder vergunning aan het filmen was." Abdullah, gekleed in een tradi tioneel lang gewaad, gaf zich daarop gewonnen en brok zijn. valse baard af, waarop zich on middellijk een juichende 'me nigte om hem heen verzamelde. Paramaribo De protestacties van de grootste vakorganisatie in Suriname, de ambtenarenvakeen- trale CLO, worden onverkort voortgezet. De ambtenaren laten zich niet af schrikken door maatregelen van de regering. De CLO is niet van plan een vergunning aan te vra gen voor betogingen en openbare vergaderingen, zoals door de re gering is voorgeschreven. Ambte naren, die gisteren in het CLO-se- cretariaat hebben vergaderd, gaan vandaag weer de straat op. Ze eisen dat de brandstofprijzen worden verlaagd en de gezond heidszorg wordt hersteld. Meer dan 800. soortert wond- en vloertegels en natuursteen Aanbieding: fü 40 m; tegels j$- 2 Groeps vloerverwarming

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1