Nieuwe WV aan Westhavenkade GSM-leed In De Gorzen Met verhuizing moeten inkomsten verdubbelen Met spoed naar het ziekenhuis Stopteken genegeerd Opgepakt na winkeldiefstal Toerist zonder zwembroek Inbraakin kledingzaak Controle op busbaan Ruzie over statiegeld Opheldering verlangd over afkeuren bestemmingsplan voor gebied Parkweg Oost £>e mooiste trouwringenstudio van Nederland S ATI VAR JUWELIERS Vrijdag 30 juli 1999 Schiedam Een 16-jarige brom fietser is gisteren met een spoed- transport naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam overgebracht nadat hij bij een verkeersongeluk op de WestfrankeLandsedyk ern stig gewond was geraakt. De uit Gouderak afkomstige bromfietser stak een kruising over zonder daarbij gebruik te maken van het fietspad. Daar werd hij geschept door een perso nenauto, bestuurd door een 20-ja- rige inwoner van Spijkenisse, Het slachtoffer liep bij het ongeluk een geperforeerde long op. Wanneer hij voldoende van zijn verwondingen is hersteld wacht de jongeman overigens nog een proces-verbaal van de politie om dat zijn verkeersovertreding tot het ongeluk leidde. Schiedam Een nog onbekende automobilist heeft de afgelopen nacht een stopteken van de politie genegeerd. Twee agenten konden nog net opzij springen om een aanrijding met de wagen van de extra gas gevende bestuurder te voorkomen. De agenten noteer den het kenteken, maar hebben de automobilist nog niet achter haald. Het incident vond plaats tijdens een alcoholcontrole op de Burge meester Van Haarenlaan in Schie dam, Daarbij bleek geen enkele automobilist onder invloed. VlaardlngenEen 23*jarige Vlaar- dinger is gistermiddag tegen de lamp gelopen nadat hij uit een winkel in het Centrum had ge tracht vijftien pakjes scheermes jes en vier bussen scheerschuim te stelen. Hij had de spullen in zijn tas gestopt en verliet de win kel zonder te betalen. Een personeelslid sprak hem hierop aan en zette vervolgens de achtervolging in. Met hulp van omstanders werd de Vlaardinger in de kraag gegrepen en aan de politie overgedragen. Hoek van Holland Een op de camping aan de Wierstraat in Hoek van Holland verblijvende Engelsman heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal uit zjjn tent. De 24-jarige man is zijn zwem broek en een koelbox met levens middelen kwijt. Vlaardlngen In een kledingwin kel aan het Liesveld in Vlaardin- gen is de afgelopen nacht ingebro ken. Men kwam binen door het rolluik te forceren. Er is een nog onbe kend aantal kledingstukken mee genomen. Vlaardlngen Na klachten van buurtbewoners dat automobilis ten illegaal gebruik zouden ma ken van de busbaan op de Dillen burgsingel en de Holysingel heeft de Vlaardingse politie gisteroch tend enige tijd ter plekke gecon troleerd. Er werd echter geen en kele automobilist betrapt. Hoek van Holland Na een ruzie met het winkelpersoneel hebben twee onbekende jongens gisteren in een supermarkt in het centrum van Hoek van Holland enkele flessen kapot gegooid. Volgens de jongens had de statiegeldauto maat een fout gemaakt en slechts twaalf in plaats van zeventien flessen geteld. Ze zijn na hun daad gevlucht zonder de tegoed bon nog in te leveren. Door Eefje Oomen Vlaardingen Vlaardingen krijgt eindelijk een volwaardige WV. Het nieuwe kantoor wordt gehuisvest in het voormalige Keijzer- pand aan de Westhavenkade. Vanaf decem ber kan het publiek er terecht. Zoals in het huidige gebouw op de Markt nu ook al het geval is, wordt ook de ANWB in het nieuwe pand ondergebracht. Het huurcontract voor de nieuwe ruimte is tegelijkertijd met de aanstelling van de nieuwe direc teur rondgekomen. Gisteren werd bekend dat de 28-jarige Eric Schipper vanaf 1 augustus leiding aan de WV geeft. De komende maanden zal Schipper zich dan ook vooral bezighouden met de verbouwing en inrichting van het pand aan de Westhavenkade. Om dat er nogal wat aan moet worden veranderd, kost die renovatie maar liefst vijf ton. Het VSB* fonds draagt daar twee ton aan bij. Met de openstelling van het nieu we kantoor moet ook de klanten kring fors worden uitgebreid. De voorzitter van het VVV-bestuur Bert Steenkamer verwacht dan ook dat de inkomsten over een paar jaar gegroeid zijn naar zo'n 2,5 miljoen gulden per jaar. Op dit moment stroomt er jaarlijks tus sen de 1 en 1,5 miljoen gulden by de WV binnen. Een deel van de winst moet wor den uitgegeven aan een betere promotie van de stad, vindt de voorzitter. Zoals recent duidelijk werd, is het bezoek van binnen-en buitenlandse toeristen aan Vlaar dingen tot een bedroevend peil gedaald. Deze zomer had geen en kele groep een arrangement ge boekt bij de WV. Ook het Visse- rijmuseum had voor de komende maanden een lege agenda. Dat de WV zelf meer geld voor werving uit zal trekken, betekent volgens Steenkamer echter niet dat de gemeente de jaarlijkse sub sidie van twee ton lumterugtrek- ken. Hij hoopt juist oafnef stad- h uis meer geld voor promotie over zal hebben, als ook oè WV er meer centen in stopt Ook hoopt hy dat sponsors dan bereid zullen zijn een steen by te dragen. De voorzitter benadrukt overi gens dat het met de toerististische stand van zaken 'niet zo ver schrikkelijk is als voorgesteld'. Feit is volgens hem dat er jaar lijks nog altijd zo'n tienduizend klanten bij de VW over de vloer komen. Welke daarvan tot de ca tegorietoeristen of dagjesmensen behoren is echter niet duidelijk. Het kantoor lijkt het vooral te moeten hebben van de Vlaardin- gers die voor de ANWB binnenlo pen. Het zijn ook Vlaardingers die zich bij de WV-balie melden voor de aankoop van bijvoorbeeld ca deaubonnen. Met de verhuizing naar de West havenkade krijgt het toerisme- kantoor een veel grotere ruimte tot zijn beschikking.„Beslaat het winkeloppervlak pp de Markt nu nog slechts veertfgVierkante me ters, in de nieuwe ruimte zijn dat er driehonderd. Dat betekent dat de ANWB het assortiment produc ten flink zal uitbreiden. Net als bij het gecombineerde ANWB-WV- kantooraan de Rotterdamse Cool- singel wordt er voortaan ook een hele sportieve kledinglijn ver kocht. Naast de 'gewone' toeristi sche artikelen als reisboeken en kaarten gaan er ook tenten en rugzakken over de toonbank. De VW zal haar dienstenpakket uit breiden. Zo 2ullen er meer arran gementen naar binnen- en buiten landse bestemmingen kunnen worden geboekt. Hoewel het dienstenpakket gro ter wordt, zal er voorlopig geen ex tra personeel worden aangetrok ken. De directeur meegerekend, werken er nu zes mensen bij de VW. Slechts een deel daarvan werkt fulltime. Voorzitter Steen kamer hoopt met de totstandko ming van het nieuwe kantoor wel de kwaliteit van de dienstverle ning te verhogen. Trainingen moeten het huidige personeel klaarstomen voor de veranderin- gen. In een reisverslag in deze krant een week geleden, bleek dat er aan de service van het Vlaarding se personeel nog flink wat schort Op de vraag van de verslaggever wat er zoal in de gemeente te doen was, vertelde het baliepersoneel hem slechts dat het plein voor de WV 'wel leuk' was. 'Zo'n ant woord; dat kan niet', vindt ook Steenkamer. Hij benadrukt wel dat de werknemers het de afgelo pen tijd niet makkelijk hebben gehad. Tweeënenhalve maand moesten ze het zonder leidingge vende stellen. De nieuwe winkel wordt in de blauwe ANWB-huisstijl ingericht. Niet alleen aan het interieur van het Keijzer-pand wordt nogal wat veranderd, ook het exterieur on dergaat een metamorfose. In het midden van de gevel, waar nu nog een etalage is, komt de entree. Daarnaast worden twee nieuwe Inde winkel waar Vlaardin gers vroeger hun gereed schap kochten, kunnen ze van af december terechtvoor reisadviezen, wandelkaar- ten, lichtge wicht-rugzak ken en tenten. Het gecombi neerde VW- ANWB-kantoor verhuist van de Markt naar het voormalige Keijzerpand aan de Westha venkade. Foto Freö Ubochant/ Roel Dijkstra etalages ingericht. Omdat de fir ma Keyzer inmiddels al verhuisd is, begint de verbouwing al eind augustus. Het WV-bestuur gaat ervan uit dat de hele operatie min stens drie maanden dutirt. Veel langer al bestonden er plan nen voor een verhuizing van de WV. Het huidige onderkomen in het oude Stadhuis werd te klein voor alle producten en diensten die zowel ANWB als VW leveren. Daarnaast voldeed de ruimte ook niet meer aan de Arbo-wetgeving. Niet alleen was er te weinig licht in de ruimte, ook de balies en werkruimten waren niet ergono misch ingericht. Bij haar vertrek medio mei bena drukte voormalige directeur Ka rin Hollegien nog dat de verhui zing nu echt snel zijn beslag moest krijgen. Al duidelijk was^ toen dat de WV een oogje had op het pand aan de Westhayenkade. Pagina 12: WV-directeur moet" nog rondje Vlaardingen doen Door Remko Tanis Schiedam— Coby Barvoets komt 's ochtends met moeite de trap af, omdat haar benen pyn doen. De dochter van Barvoets heeft de laatste tijd veel rugklachten ter wijl haar U-jarige zoon, die vroe ger nooit ziek was, tegenwoordig om de week 'lijkbleek' op bed ligt. Boosdoener van al dit leed, vol gens Barvoets: de GSM-masten op de flat naast haar huis in De Gorzen. Op steeds meer plekken in Neder land klagen mensen die in de buurt van GSM-masten wonen over gezondheidsproblemen: hoofdpijn, slapeloosheid en moe heid zyn veel voorkomende klachten. Daarnaast zou appara tuur niet goed meer werken: tele visies springen spontaan uit en gehoorapparaten maken piepen de geluiden. Toch staat niet on omstotelijk vast dat zendmasten voor mobiele telefoons dit leed veroorzaken. In Nederland worden per maand driehonderdduizend GSM-tele- foons verkocht. Daarmee is het land de snelst groeiende markt in Europa. Gevolg hiervan is een grote toename van het aantal zendmasten, om overal een goed bereik te creëren voorde klanten van de vyf mobiele aanbieders; KPN Telecom, Libertel, Telfort, Dutchtone en Ben. Sinds vorige maand zijn er, door een uitspraak van de bestuurs rechter in Haarlem, beperkingen gesteld aan de plaatsing van zend masten. De maatschappijen voor mobiele telefonie moeten voort aan een bouwvergunning aanvra gen voor het plaatsen van hun GSM-zenders. Een aantal gemeenten, waaron der Dordrecht, heeft deze uit spraak aangepakt om de raasten te weren van permanent bewoon de gebouwen. „De meest logische verklaring hiervoor is dat er pri ma alternatieven voor handen zyn," vindt planjurist Peter de Haas van de gemeente Dordrecht. „Die zenders kunnen ook op be drijfspanden worden geplaatst. Zo voorkom je in ieder geval de maatschappelijke onrust die ont staat wanneer masten op wonin gen worden gezet." De Haas wü hier niet mee zeggen dat de zenders gezondheidspro blemen kunnen veroorzaken: buitenlandse rapporten trekken die conclusie wel, waardoor over heden daar hun beleid al hebben veranderd. De Nederlandse Ge zondheidsraad zegt echter dat ze niet dezelfde uitslagen heeft ge vonden als die buitenlandse on derzoeken. Daar kun je raar te genaan kyken Zolang de Ge zondheidsraad echter 'niets aan de hand' blijft zeggen, mogen wy als gemeente ons beleid niet base ren op mogelijke gezondheidspro blemen vanwege GSM-masten," aldus De Haas. De GSM-bedryven zeggen dater geen wetenschappe lijk bewijs is voor een verband tussen klachten als hoofdpijn en slapeloosheid en de straling die rond de zendmasten hangt. Vol gens huisarts Ineke Vink uit De Gorzen is 'de hele medische wereld' het daar nog over oneens. Zelf wil zij dus ook geen uit spraak doen over een moge lijke rela tie tussen de klach ten en de straling. Voor Co by Bar voets en haar buur vrouw Wever staat onomstotelijk vast dat de gezondheidsproblemen van henzelf en de andere bewo ners van de Ridderkerksestraat worden veroorzaakt door de zen ders op bejaardenflat De Pionier in diezelfde straat De masten van Telfort staan er sinds vorig jaar zomer. „Op de bovenste verdie ping van de flat storen televisies, telefoons en gehoorapparaten," weet Wever. „Dczelf kom de straat nauwelijks uitgefietst vanwege zere benen en myn ogen fL zijn het laatste jaar ook snel achter uit Iff gens last van toen ze vorige week op vakantie was bij haar zus, die in de buurt van Nijmegen woont. „Ik dacht dat ik ineens zoveel energie had omdat ik er gewoon even tussenuit was. Maar toen ik na de eerste nacht thuis 's och tends de trap af wilde lopen, ging dat weer heel moeilijk." Barvoets zegt sinds de komst van de zend masten last te hebben van pijn en Stijfheid in de benen. „Je vraagt je eerst af hoe dat kan, maar wan neer je het er met anderen uit de buurt over hebt, wordt langzaam duidelijk dat het door de straling van de zenders moet komen." Het 11-jarig zoontje van Barvoets was het afgelopen school jaar om de week ziek. „Hij had con stant hoofd pijn en was misselijk. Vroeger zat hij nooit thuis. Nu maakt zelfs de 'octs na ■ar. De verontrus te Gorzena ren voor fiat De Pionier, waar zich op het dak de door henzo verguisde GSM-zend- masten be vinden. „We hebben al ie mand gevon den, die ze er af wii naien, dreigend. Foto Fred Libo chant/Roel Dijkstra school zich ongerust over zijn re gelmatige ziekte." De rugklach ten van haar dochter komen vol gens de dokter door de groei, maar daar gelooft Barvoets niet in. Buurvrouw' Wever is al bij een homeopaat en acupuncturist ge weest, nadat de huisarts en de specialist geen antwoord konden geven op haar klachten. „De ho meopaat zei dat er bij hem in de straat nooit een zendmast zal ko men," vertelt Wever, daaruit con cluderend dat de zenders dus wel gevaarlijk moeten zijn. ,,'s Och tends sta ik sinaasappelen te per sen, omdat die gezond zijn, maar tegelijkertijd krijg je die ongezon de straling over je heen." „Een man uit de buurt zit in de elektronica. Die raadt ons aan dat ding er zelf af te halen," vertelt Barvoets. Zittend in haar achter tuin is de mast goed zichtbaar. „We hebben al iemand gevonden die bereid is hem er eigenhandig van af te slopen," kondigt ze drei gend aan. Eerst willen de beide Gorzenaarsen de gemeente Schie dam nog een laatste kans geven te reageren op hun klachten. Sinds april zijn ze onder de naam 'actie groep De Veilige Gorzen' bezig brieven te sturen naar de gemeen te en woningstichting Woonplus Schiedam, Ze willen zwart op wit krijgen dat de masten geen ge vaar zijn voor hun gezondheid. Woonplus Schiedam stuurde hen daarop een brochure over de zendmasten.Ambtenaren willen ons echter geen brief geven waar in staat dat er geen gevaar is," zegt Barvoets. Verontwaardigd'. „Ze hebben zelfs nooit enige reac tie gegeven." „We zijn echt niet hysterisch be zig," verdedigen Wever en Bar voets zich tegen sceptische reac ties op de problemen. „We hebben ons goed ingelezen en met veel mensen gesprekken gehad. Ver volgens zijn we begonnen met brieven schrijven. GGD, huisarts, de DCMR/Milieudienst Rijnmond en Den Haag zeggen dat er niets aan de hand is. Nu we al zolang geen reactie van de gemeente hebben, komt de boosheid bo ven." Gemeentewoordvoerder Martin Verbruggen zegt dat de brieven ongetwijfeld in behandeling zyn, zoals dat altijd gebeurt, maar dat een antwoord vanwege de vakan tieperiode langer op rich kan la ten wachten. Schiedam De Provinciale pla nologische commissie (ppc) heeft het bestemmingsplan voor het gebied Parkweg Oost afge keurd omdat het niet voldoet- aan de afspraken die de ge meente heeft gemaakt in het ka der van het experiment Stad en Milieu. Hierdoor moet het Stadskantoor opnieuw aan de slag met het bestemmingsplan totdat het wél voldoet aan de richtlijnen en voorwaarden. De afkeuring heeft binnen de Schiedamse politiek tot groot onbegrip en beschuldigende vingers richting burgemeester en wethouders geleid. De frac ties van SP en PvdA, in deze volgorde, hebben er inmiddels schriftelijke vragen over ge steld. De SP vraagt ,zich af hoe het mogelijk is dat het ingedien de bestemmingsplan niet vol doet aan de richtlijnen voor het project Stad en Milieu. Deze be horen toch bekend te rijn bij de gemeente, veronderstelt de SP. De PvdA wijst erop dat op initia tief van deze fractie juist 200.ÖÖÖ gulden extra beschikbaar is ge komen om ervoor te zorgen dat bestemmingsplannen op het daarvoor verlangde moment ook daadwerkelijk alle stations zon der problemen kunnen passe ren. Die werkzaamheden zou den worden uitbesteed. Wat is er met dat geld gebeurd, wil de PvdA van het college weten. Beperkt aantal Het project Stad en Milieu is on langs opgezet door het rijk en slechts een beperkt aantal ge meenten mag meedoen aan "het bestuurlijk experiment Schie dam behoort, met de wijk Nieuwland tot de geselecteer den. Het project heeftals doelde leefomgeving in een wijk of buurtte verbeteren door bijvoor beeld het aanbrengen van extra groen in k§e wyken of het bou wen van andere typen woningen in monotone buurten. Het unieke van het project is dat de deelnemende gemeenten zich bij de verbetering van hun buurten of wyken niet strikt hoeven te houden aan de ver schillende wettelijke regels en voorschriften. Soms kan zo'n re gel ietwat gebogen, of zelfs ge negeerd worden als duidelijk wordt dat het uiteindelijke re sultaat de leefomgeving ten goe de komt. In de Schiedamse wyk Nieuw land mogen er bijvoorbeeld op sommige plekken geen wonin gen worden gebouwd vanwege het geluid dat afkomstig is van de nabij gelegen rijksweg A20- Alleen als er een geluidsscherm wordt geplaatst, mogen de hei palen de grond ia Maar het doorlopen van de verschillende procedures kost veel tyd. En dan is er ook nog de vraag waar het geld voor de schermen vandaan moet komea De deelname aan het project Stad en Milieu maakt het nu voor de gemeente Schie dam mogelyk om tóch in Nieuw land te bouwen zonder dat er voorlopig een geluidsscherm wordt geplaats. Norm opgeschort De nonnen voor geluidshinder worden daarvoor voorlopig even opgeschort. Op deze manier kan de gemeente werken aan een verbetering van de leefomge ving in de wyk zonder dat ze daarbij wordt gedwarsboomd door andere wettelijke regels en voorschriften. De Schiölaffise deelname is echter iA &e problemen geko men nu de provinciaal planolo gische commissie (ppc) het be stemmingsplan Parkweg Oost heeft afgekeurd. De commissie mist namelijk de specifieke Stad en Milieu-aanpak in het be stemmingsplan. Het is onduide lijk welke maatregelen de ge meente wü nemen om het leef milieu in het gebied te verbete ren. Ook is onduidelijk op welke manier de wjjkbewoners'rijn be trokken bij het samenstellen van het plan. Aan deze burger participatie hecht men bij Stad en Milieu veel belang. De Schiedamse fractie van.de SP heeft schriftelijke vragen ge stéld over de beslissing van de1.,, provinciale commissie. Dé partij vreest dat de subsidie van ruim, een miljoen gulden die'staatsse cretaris Tommel vorig jaar heeft toegekend in het kader van de aanpak van Parkweg Oost nu in gevaar komt. De SP vraagt het college wat de gevolgen van een eventuele afwyzing zullen zyn. Moet de gemeente dit bedrag te rugbetalen als de provincie geen goedkeuring geeft aan het be stemmingsplan en wat voor ge volgen heeft dat voor de aanpak van de wijk? De PvdA zegt zeer verontrust te zijn over de mogelijke conse quenties. De fractie wil weten wat er tot dusverre met die extra twee ton is gebeurd en verlangt een gedetailleerd overzicht van alle verdere activiteiten die ter actualisering van de bestem mingsplannen zijn uitgevoerd. AMERICAN MAGIC TOP DOGS IN DUINRELL! Kom nar Dulnrell ,n Wassenaar en geniet van spetterende ontspinning voor het hele gezin. De vele spinnende attract,*], de neuwe Music Laser Light Show en het troplicheTlkibad staan garanc voor een onvergetelijke dag. Deze zomer is er als extra attractie driemaal per dag de American Magk: Top Dog Show. Een magische hondenshow die u zal vermaken tot de laatste minuut. Duinrell Duinfell I 2242 JP Wassenaar Tel(070) SI SS I5S Klkkemet www duinrell nl Wassenaar DUINRELL, DAAR.K IK K ER JE VA N OP! HotRctRroamSBagHpti kmtWndo maandon in den zondige stemming. Neem daarom nii een supervoordelig zomerabr,nn6ment (3 maanden i voor ƒ93,-) en ontvang een schitterend - cadeau! Vul snel de bon Inl posteode.: Telefoon T S - "'Vvr-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3