12 Voor Maassluis komt Waternet op juiste moment Potten pronken in Garden of Delight Het Sveaparken-gevoel WV-directeur moet nog rondje Vlaardingen doen j genda 'Verleidingsroute' loopt van veerhoofd naar het stadscentrum «^Waterweg Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 juli 1999 Hoe schoon de toiletten op de Franse campings ook zijn en hoe glim mend het sanitair in de hotelkamer ook is, het liefst zit ik na de va kantie altijd toch maar weer op mijn eigen wc-tje. Krantje erbij, of cryptogrammetje, radio aan, deur open. Lekker sanitair ontspannen. Maar echt blij weer terug te zijn m Schiedam? Nee, dat was ik zeker niet bij thuiskomst Het is er onveilig. In de Van Markenstraat waait het asbest je om de oren en het havengebied rondom Wilton ligt be zaaid met vliegtuigbommen. Op de Hoogstraat breek je je benen over de zandhopen en oversteken naar het Stadserf is ook al een levensge vaarlijke onderneming. Nee, dan zat ik best goed daar bij vrienden in Messanges, een zon overgoten plaatsje ergens onder Bordeaux. Ver weg bij de levensbe dreigende situaties vandaan. Wat een rust. En plots was heter! Het Sveaparken-gevoel! Ja, dat was het. Het Sveaparken-gevoel 's Ochtends vroeg kwam het plotseling opzetten. Zittend voor de tent schuin tegenover de terracotta-kleurige vakantiehuisjes genoten de 'vader des huizes' en ik van het kriëken van de dag. Een buurman, in ouderwetse pyjama én met kniekousen aan, maakte met slaperig hoofd de oversteek van tent naar toiletruimte. Verderop dekte een vrouw in vleeskleurige duster waaronder verder niets zat, de tafel. Vlakbij kreeg een zuigeling een schone luieren de fles. Aan de over kant kwam een dikke Duitser met een krant onder zijn arm en een shaggie bungelend aan zijn lip bij de wc vandaan. ..Kijk," liet ik me ontvallen, „dit is nou het Sveaparken-gevoel We zitten dan wel in Frankrijk, maar dit is het Zweedse wonen." Ik be antwoordde de gefronste wenkbrauwen. „Een verplicht lage schut ting, de zelfde beplanting op de erfafscheidingen en openbare stuk ken groen die aan de tuinen grenzen voor een riant uitzicht op de bu ren. Het Zweedese wonen, noemen ze dat Eigenlijk is het 't cam ping-leven. Dat Sveaparken wordt straks één groot vakantiepark van identiek gekleurde weekeindhuisjes. Het lijkt me wel wat. Je stapt bij wijzen van spreken zó bij je buren de tuin in. Gezellig." Niet gek dus dat al snel na de presentatie van de nieuwbouwwijk van ruim duizend woningen vijfduizend inschrijvingen bij het Woon In formatiecentrum binnenkwamen. De mensen hadden allemaal het Sveaparken-gevoel. Zie maar eens ingeloot te worden. Dan moet je wel erg veel mazzel hebben. Zou je denken. Kooplustigen die waren afgevallen, krijgen tegenwoordig toch een kans. Mogen zelfs nog een woningtype kiezen. Hoe dat zo? Omdat er kennelijk nog al wat aspi rant-kopers afzien van wonen in Pippi Langkous-stijL Dat Sveapar ken-gevoel is wel erg snel weggeëbt. Hoe is het mogelijk!? Ik kan nog nagenieten van het gevoel daar in Frankrijk voor de tent. Eekhoorntjes zagen we zelfs rondhuppelen. Ma3r stel je voor datje elke ochtend met je slaperige hoofd je buurman in zijn pyjama voor bij ziet komen, rk moet er niet aan denken. Weg Sveaparken-gevoel! SANDERSONNEMANS Vrijdag 30 juli SCHIEDAM Frans Halsplein, spel Recordio Jeugdland 2000, 14.00-16.00u. Podium. Vrijdagavond cd's, 21.30u. VLAARDINGEN De Salon, Oosthavenkade 9. Optreden van Oliver, 22-OOu. Zaterdag 31 juli SCHIEDAM Verzorgingshuis Spaland. Verrassingsmiddag, pia nist Hans Borghardt, 14.00u. Hemaplein. Slotfeest Jeugdland 2000 met thema vuur, 18.00*2L00u. Grote Kerk. Inloopconcert Jan J. van de Berg, 15.00u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandelconcert met koperblazers, 15.00- 17.00u. Streekmuseum Jan Anderson, Kcthelweg 50, Boeken om naar de kijken, 14.00-16.00u. Podium Gallery X, Koningin Wilhelminahaven NZ 2. Beaty The Beast-party, 23.00u. HOEKVAN HOLLAND Centrum. Zomerbraderie, 11.00-17.00u.Tent op gro te parkeerplaats strand, Beachparty, 21.00-06,00 u. ROTTERDAM Maritiem Buitenmuseum Jeugd Vakantie Paspoort. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspek- takel. De Vlerk 22.00 Subway. Grote Kerk 15.00 Wan delconcert. Grote- of St. Laurenskerk 15.00 Orgel concert. Baroeg Dansavond. Mach 23.00 Euroma- niacs. De Buurman 21.00 Jamsessie. Nighttown 23.00 The Tube. Rotown 22.00 DJ Ronald Renirie. Boompjeskade 10,00, 12.30 en 15.30 Bootexcursie Rotterdam - Kinderdijk V.V.V. Centrum van Rot terdam 13.00 Straatparade Solero Zomercarnaval. 13.00-23.00 Festivalmarkt Circle Bus 10.00-17.30 Circle bus. Euromast Abseilen en tokkelen vanaf de Euromast. t/m wo.4aug. Imax Theater: 'Wildfire feel the heat' (al) dag. 14-16. 'Extreme' (al) dag. 13. Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 12-15. Whales' (al) dag. 11. "Ihe matrix' (16) dag. 17. 'The mummy'(12) dag. 19.30-22. Lantaren.' Venster 1: Filmzomer '99. dag. om 19.30- 22. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. 'A vendre' (16}do.vr,za.zo. 19.30. 'Festen' (16) ma.di.wo. 19.30. 'Hideous kinky' (16) dag. 22. Ven.2: Filmzomer '99. dag. om 19.30. herhaling van diverse films afgelo pen seizoen. Ven.3: Waking Ned' (al) dag. 19.30. 'Adam en Eva' 16) do.vr.za. 22. 'Touch me nol' (16) zo- .ma.di.wo. 22. Ven.4: 'La parola amore esiste' (16; dag. 20. 'Black cat. White cat' (16) dag. 22. Pathé Cinerama 1: Wild wild west' (32) dag. 15.45- 18.30-21.30. Cin.2: 'Notting Hill' (al) dag. 18-21Cin.3: 'Pieasantville' (al) dag. 15.15-18.30-21.30. Cin.4: 'Bul- worth' (16) dag. 15.45-18.15. 'Arlington road' (16) dag. 13.15-21. Cm.fc'eXistenz' (16) dag. 19.15-21.45. Pathé Lumièrel: 'The mummy'(al) dag. 12.15-15.15- 18.15-21.15. Lum. 2: 'The matrix'(16) dag. 14.15-17.30- 20.45. Lum.3: Who am i?' (12) dag. 15.30-18.15-21. Lum. 4: 'She's all that' (al) dag. 14-19. 'Virus' (16) dag. 16.30-21.30. Pathé Schouwburgplein 1: 'Notting HilT (al) dag. 11.40-15.20-18.20-21.20. Sch.2: 'Sliding doors' (al) dag. 11.30-16.30-19-21.40. Scb.3: 'Cruel intentions' (al) dag. 17.20-19.35-21.50. Sch.4: 'The mummy'(i2)dag. 11.50- 14.40-18.10-21. Sch.5: Wild wild west' (12) dag. 11- 13.50-16.25-19-21,40. Sch.6: 'Entrapment' (12) dag. 18.20-21.10, di. niet om 21,10. Sneak Preview: 'Fear for fake underwear1 (16) di. 21.30, Sch.7: 'The matrix' (16) dag. 15-18-21.10. Rexane: Erotische films (18) dag. 12 t/m 01. Nachtvoorstellingen: Pathé Lum.l; 'Mummy' (12) vr-za. 00.15. Pathé Lum.2: 'The Matrix' (16) vr.za. 00.15. Pathé Lum.3: 'Entrapment' (16) vr.za. 00.30. Pathé Lum.4: 'Instinct' (16) vr.za. 00.30. Kindermatinees: Pathé Cin.l: 'Kabouter plop' (al) dag. 13.15. Pathé C1il2: 'Baby genuises' (al) dag. 12,45-15, Pathé Cin.3: 'Mulan' (al) dag. 14. Pathé Cin.5: 'De koning en ik' (al) dag- 13.30-16. Pathé Lum.2: 'De koning en ik'(al) dag. 12.15. Pathé Lum.1; 'De koning en ik' (al) dag. 12.15. Pathé Lum.3: 'Ratje toe' (al) dag. 13.30. Pathé Sch.2: 'Asterix Obelix te gen Caesar' (al) dag. 14. Pathé Sch.3: 'Ratjetoe' (al) dag. 11.20-13.20-15.20. Pathé Seh,6: 'Kabouter Plop' (al) dag. 11.10-13.30-15.50. Pathé Sch.7: 'Doug's le film' (al) dag. 11-13. Door Jos van Nierop Maassluis Geen schaarsge- klede dames achter dunne gordijntjes, geen rode licht jes. Nee, niets van dat. De zo genaamde Verleidingsroute' in het Maassluise havenge bied is van een heel andere orde. Vanaf de nog te bouwen steiger op het veerhoofd moet die route de* toeristen 'verleiden' het centrum van Maassluis op te zoeken. Naar de historische binnenstad en vooral naar de daar aanwezi ge winkels. Pas als er zo'n route wordt uitgestippeld, heeft de Waternet-steiger zin. vindt de politiek. Binnen enkele maanden moet de steiger er liggen en kunnen onder meer partyboten Maassluis aan doen. Het aanlegpunt aan de Bur gemeester Van der Lelvkade is één van de nieuwe Waternet-pont- ons in de regio. Schiedam, Vlaar- dingen, Rozenburg, Hoek van Holland en de Maeslantkering zijn andere locaties. De zes pontons zijn onderdeel van de tweede fase van Waternet, het netwerk dat zich momenteel nog beperkt tot vijf pontons in Rotter dam. De steigers zijn niet alleen bedoeld om toeristische attracties m de regio Rotterdam beter be reikbaar te maken. Met een boot tochtje moet het vooral ook lèuker worden de highlights in de regio te bezoeken. Onder meer rederijen in de passagiersvaart zullen er ge bruik van maken. Voor Maassluis komt Waternet op het juiste moment. Het gemeente bestuur denkt nu na over de ont wikkeling van de binnenstad en ziet het toerisme als één van de mogelijkheden om het 014de cen trum nieuw leven in te blazen. Daarbij is het vooral een grote uit daging om de relatief grote af stand tussen de nieuwe steiger op het veerhoofd en de binnenstad te overbruggen. Om het voor de stad ook economisch interessant te maken, moeten de toekomstige bezoekers het centrum ook wel even aandoen. De 'verleidmgsroute' moet de kloof dichten. Leo Leichtenberg van de Stichting Promotie Maas sluis heeft er ai over nagedacht. Het idee om de dagjesmensen per treintje verplaatsen zoals in Hoek van Holland tussen station en strand gebeurt, lijkt hem leuk maar niet haalbaar. Een reelere mogelijkheid is het plaatsen van goede wegwijzers en het aantrek kelijk maken van de route. Leich tenberg: ..Langs de haven moetje bankjes neerzetten en op de Delt- adijk een opvallend monument. Een beeld van een groep mannen of zoiets.'' Langs de kades van de binnenhaven zou volgens hem één van de parkeerplaatsen opge offerd moeten worden. Die plek, uitgerust met zitbankjes, vlaggen en een reling, kan dan een uit- zichtspunt worden. De voorzitter van de Historische Vereniging Maassluis M van de Ree kan zich helemaal vinden in het idee van een verleidingsroute. Zowel het veerhoofd als het schanshoofd zijn nu te weinig ver bonden met de rest van Maas sluis, vindt Van de Ree. Bij de door Leichtenberg ontwikkelde ideeen mist hij echter nog wel wat. „Bankjes neerzetten is leuk, maar als de mensen gaan zitten moet er ook wat te zien zijn. Je zou de haven als een soort 'museum' in moeten richten door er bijzon dere boten neer te leggen. Nu lig gen er vooral van die grote zand- schepen." Ook horecavrouw Wil Verstappen vindt die zandschepen 'nH echt toeristisch'. „Ais de slepers van Smit-Tak in de haven liggen, is dat prima. Dan is er wat te zien," aldus Verstappen, die samen met echtgenoot Han café Het Veer huis runt. Het dranklokaal dat zich vlakbij de toekomstige stei ger bevindt, heeft onder haar cli entele nu al veel niet-Maasslui- zers. Die proberen bet ook wel eens, even het centrum binnen lo pen. Makkelijk is dat niet. De be wegwijzering is vanaf het veer hoofd niet echt goed, ervaart de uitbaatster. „Er wordt vaak ge vraagd waar het centrum is, waar de musea en de slaapplaatsen zijn. En vooral, waar een pinauto maat is. Dat terwijl al die voorzie ningen maar een klein stukje ver der weg liggen." Dat hij te jong voor dedirecteursbaanzou zijn, gaat er bij Eric Schipper niet in. Al bijzijn vorige werkgevergaf hij in het hoogseizoen leiding aan twintig tot vijfentwintig werknemers. En dat hij niet uit Vlaardingen komt is volgens VW-dlrecteurBert Steenkamer alleen maar een pre. Foto Fred Ubochant/Roel Dijkstra Vlaardingen 'Zeer enthousiast' is de 28-jarige Eric Schipper over zyn nieuwe baan als directeur van de Vlaardingse VW. Over de stad moet hij nog echter heel wat leren, bekent hy. Ook over het reilen en zeilen van de VW moet hij zich nog 'flink inlezen'. „Het zal nog wel enige weken duren voordat ik echt ingewerkt ben." Ook wil hij zo snel mogelijk een kennismakingsrondje langs al die Vlaardingers die een belang rijke rol in het politieke en cultu rele leven spelen. Vóór zijn aanstelling kende hij Vlaardingen nauwelijks. Een paar jaar geleden maakte hij er voor het eerst kennis mee door een kort bezoek aan de Haring en Bierfeesten. Hij hield toen een goede indruk aan Vlaardin gen over. „Ik vond vooral het uit gaanscentrum heel gezellig. Dat al die café's zo dichtbij elkaar lig gen, is toch uniek." Ook de ha- ven sprak hem toen zeer aan. De afgelopen weken heeft hy verschillende rondwandelingen door de stad gemaakt Wat hem tijdens die trips vooral is opge vallen, is dat er een zeer grote va riëteit aan winkels is. „Uniek voor zo'n stad dat er naast de zeer veel kleine gespecialiseerde winkels ook grote warenhuizen alsde V&D en de Hemazijn." De rondwandelingen maakte hij ook om eens te kijken welke woon wijken hem bevallen. Hij wil zo snel mogelijk naar Vlaardingen verhuizen. Schipper beseft zich dat sommi gen hem met zyn 28 jaar wel eens erg jong voor de directeurs functie zouden kunnen vinden. Hij benadrukt echter dat hij als manager de laatste tyd ook al veel ervaring heeft opgedaan bij zijn vorige werkgever een party- rederij in Almere. Dat de vijf Vlaardingse WV-per- sonee{sleden gemiddeld ouder zyn dan hij, vindt hij geen obsta kel „Ik zie mezelf als 'people's manager', zoals ze dat dan mooi noemen. Ik overleg liever met werknemers dan dat ik bevelen geef. Als je zo leiding geeft, dan maakt het niet uit of mensen jon ger of ouder zijn dan jijzelf." De recente kennismaking met de personeelsleden verliep volgens hem heel aangenaam. De voorzitter van het VW-be- stuur Bert Steenkamer onder streept dat er ook veel voordelen kleven aan zo'n jeugdige direc teur. „Juist zo iemand heeft nog ontzettend veel energie, ontzet tend veel 'drive' om er iets van te maken." Dat Schipper niet uit Vlaardin gen komt, vindt de voorzitter ook absoluut geen probleem. „Vol gens mij is het zelfs een pre. Als je van buitenaf komt, kijk je met een frisse blik tegen de stad aan. Als je hier lang rondloopt, kan je daarentegen juist blind worden voor de toeristische mogelijkhe den die de stad heeft" Bij het Almeerse bedrijf waar Schipper voorheen werkte, gaf hij in het hoogseizoen leiding aan zo'n twintig vijfentwintig werknemers. Direct na zyn oplei ding werkte hij bij een credit cardmaatschappij. Die baan gaf hy op, omdat hij een baan in het toerisme prefereerde. Hij stu deerde aan de Bredase Hoge school voor Toerisme af in de richting 'management van recre atie-opleidingen'. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Cornelisse, Benvan Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoom, Eefle Oomen, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Op de laatste vrijdag van de maand als vaste rubripk in deze krant aandacht voor ten toonstellingen en bijzondere kunstuitingen in deze regio. Door Marietle Olsthoorn Pottenbakkers zijn vaak sobere mensen, weet Vilrna Henkelman. Filosofisch ook. Zitten al jaren achter zo'n draaiende schijf, ra ken gecentreerd en komen in een bepaalde stilte terecht. Vandaar dat de zomertentoonsteiling van dit jaar in de Garden of Delight geen uitbundig karakter heeft, maar meereen meditatieve tuin is geworden, zegt ze. Ingetogen kleuren, aardetinten en potten in alle soorten en maten. Een hobbelig landweggetje leidt vanaf de Vlaardingse Zuidbuurt naar de monumentale boerderij van keramiste Vilma Henkelman en glaskunstenares Winnie Te- schmacher. Verscholen tussen weilanden en bomen ligt de beel dentuin daar als een oase van schoonheid en rust omheen. Hen kelman komt uit de tuin tevoor schijn met een struik oranje bloe men in haar handen. „Even het paadje in de bloementuin weer begaanbaar gemaakt," zegt ze en hangt ze in een grote ton met wa ter. Het idee voor de beeldentuin ont stond zo'n vijf jaar geleden toen bevriende kunstenaars hun beel den in de boomgaard hadden 'op geslagen'. De Garden of Delight, die openheid en tolerantie predikt voor andermans visie, groeide uit tot een internationale ontmoe tingsplaats waar voortaan elke twee jaar een zomerexpositie met keramiek wordt gehouden. Rond het jaar 2000 wil Ceramic Circle, de stichting achter de tuin en on langs door de Culturele Raad Vlaardingen bekroond met het waarderingsteken d'Akerboom, een grootschalig keramisch mo nument maken met ambachtsbe den en kunstenaars uit verschil lende disciplines en culturen. Maar dat voorde toekomst. Dwalend over het erf met de hooimijt, de grassilo's, langs ver vallen schuren, door de boom gaard en de bloementuin worden bezoekers in de Garden of Delight '99 verrast door keramiek van der tig kunstenaars uit binnen- en buitenland. Voor deze vierde zo mertentoonsteiling vroegen Hen kelman en Teschmacher de deel nemers bij de moedervorm van de keramiek te blijven, de pot. Sommige kunstenaars hebben dat heel letterlijk genomen. Kees Hoogendam, die volgens Henkel man als enige in Nederland nog op hout stookt, maakte een serie traditionele potten met gesmolten assen. Mathieu van der Giessen blies zyn gebruikelijke volkskera- miek zoals we dat allemaal ken nen, op tot een groter formaat. Marijke Gémessy wekt met haar De Garden of Delight: Monu mentale potten in een landelijke omgeving rond om een 16e eeuwse boerde rij in de Zuid- buurt. Foto Fred U- bochanVHoel Dijkstra mUtlSt bijdrage de suggestie van een in gegraven pot, oud gemaakt met door de tijd vergane beschilderin gen. De mieren die de pot vanuit de rode aarde eromheen hebben ontdekt, horen daar op de een of andere manier ook bij. De Schie- damse kunstenaar Diet Wiegman kwam op eenzelfde idee, maar draaide de pot om. Die ligt daar nu ingegraven en al bijna onzicht baar in het hoge gras, Andere kunstenaars hebben een poging gewaagd zich los te maken van de pot zoals die door de eeu wen heen werd vormgegeven. Gijb Zaalberg bijvoorbeeld, telg van de beroemde pottenbakkers familie uit Zoetenvoude. Hij liet een handgemaakte immense mo numentale pot naar de Vlaarding se beeldentuin slepen. De Spaan se Dora Dolz, die haar kegelvor mige sculpturen met prachtig glimmende kleuren liet glazuren bij Potterie Mobach, de andere be roemde Nederlandse pottenbak- kersfamihe. De Japanner Takeshi Yasuda, een favoriet van Henkel man in de pottenbakkerskunst. die met zijn gedraaide wit porse leinen torenvazen afweek van zijn gebruikelijke gebruiksgoed. Of Helly Oestreicher. Zij maakte dne witte cilinders met gaten en plaatste ze van klein naar groot over elkaar heen. Pot, sculptuur of kunstwerk? De vorm van de objecten verraadt de bron, zegt Henkelman. „Mensen uit de keramiek maken altijd con tainers. Beeldhouwers zyn daar niet mee behept, die hebben dat nooit geleerd." Dat keramisten al tijd een underdog-positie binnen de beeldende kunst hebben inge nomen, hebben zij volgens Hen kelman uiteindelijk aan zichzelf te danken. „Wie geen keuze kan maken tussen een sculptuur en een potvorm, komt niet tot de es sentie van het object. Daardoor krijg je halfslachtig werk. Ze wil len beeldhouwen, maar zijn ei genlijk nog steeds pottenbakker." Beeldende kunst is veeleisender, is de opvatting van Henkelman. „Een pot kan zo sculpturaal zijn dat het beeldende kunst wordt. Het dwingt je verder te kijken, roept steeds vernieuwingen op en gaat verder dan de gebruikelijke esthetiek. Dus niet alleen 'oh mooi' en dan klaar." In de Garden of Delight wil de Vlaardingse ke ramiste vormgeving en beelden de kunst samenbrengen. Want eeri meesterlijk stuk ambacht, zegt ze, is net zo goed als een kunstwerk. Hoe een pot op een bijzonder en eigenzinnige manier kan worden vormgegeven, laat de Noorse kun stenaar Frank Asnes zien. In een bouwvallig met takken en on kruid overwoekerde schuur staan de witte gedraaide vormen ponti ficaal in het midden. Van een af standje lykt het bouwwerk net een Indiase tempel met legio to rentjes en puntige uitsteeksels. Oosterse taferelen in een oerhol- lands landschap. De omgeving waarin het object is geplaatst geeft het beeld iets extra's. Dat is ook het geval bij 'Eternal Move- ment' van de Turkse Beril Anstan- ment. Het met zacht blauw en groen beschilderde object staat te gen een horizon van Hollandse luchten, vergelegen boerderijen en een weiland met koeien. Een heel andere uitstraling heeft het werk van Tejo Philips en Lot Morrees. Philips wekt met zijn lichtblauwe spacefiguren de in druk dat de marsmannetjes in de Zuidbuurt zijn geland. En Moor rees laat bezoekers met haar bijna kinderlijke keramische boerderij dieren een verhaaltje binnenstap pen. Van Vilma Henkelman zelf zijn onder andere twee sculpturen te zien. getiteld 'Khalida' en 'Blue Sister'. De werken zijn gemaakt vanuit grote gedraaide potten die zij vervolgens gevormd heeft tot sculptuur. De basis van haar werk is altijd de potvorm, zegt ze, zoals een schilder het linnen gebruikt. De pot, als symbool voor de vruchtbaarheid van de vrouw. En het materiaal de klei, vruchtbaar en levend, dat zy in haar werk tot uitdrukking wil brenger.. Daarna leeft zij zich als het ware uit op de traditionele vorm door de klei te vervormen met haar handen, soms met haar hele lichaam te omarmen of, als de klei at iets har der is, door er met een houten balk op te slaan. Eigenlijk is ze nu pas, zegt. ze, na dertig jaar, echt tevreden met wat ze maakt. 'Khalida' zal zij nooit verkopen omdat ze het maakte in totale vrijheid van handelen. Niet - van te voren bedacht, maar los van alles in haarzelf en om haar heen. Dat is de essentie van haar werk. „Zo komt een object tot le ven." Beauty in Ceramics in de Gar den of Delight Zuidbuurt 30 Vlaardingen tlm 5 september, vrij dag, zaterdag en zondag 12-17 uur. Beeld en woord Voetstappen in Pand Paulus. Spo ren van een reiziger. Afdrukken van schoenzolen lopen als het wa re uit een regenjas, door het ka mertje de hoek om. Op de muur een groot oog, een spiegel met va ge gedaantes, een koffer hangt boven de deuropening. Een ge dicht aan de wand. De Schiedamse kunstenares Sas- kia van Herwijnen maakte de in stallatie bij het gedicht 'Sporen' van Gerrit van Schuppen. 'Het bli- kloze oog, een geheime wond, waaruit alles wordt/opgedregd, af gehakte. schapen krippen/mooie kleuren, bekoring, volheid/horrel voet, hazenlip, omhulsels/vaste leegten, verwerkt, tot slijm/van een, straatschooier, een onbeken de/een reiziger.' Van Herwijnen en Van Schuppen vormen het duo Sage en vertellen verhalen in beeld en woord. Dat is ook het idee achter de expositie 'Beelden woorden' van de Stich ting Kunstwerkt in Pand Paulus. Negen kunstenaars reageren met beeldend werk op tekstfragmen ten en gedichten. Gezamenlijk maakten zij een leestafel met stoelen waaraan bezoekers van de tentoonstelling plaats kunnen ne men om de gedichten op de tafel te lezen. Beelden Woorden Vtncenf Botel- la, Mia van der Burg, Ane Koc- zorowski, Meta Oosters, Martine Püiitc, Ene Ruijgens, Sage, im»u- que Veldhoven, Damy van der Waal, Pieter Zandvliet. Pand Paulus, Korte Haven 125, tlm 15 augustus, woensdag tlm zondag 13-17 uur. SCHIEDAM Stedelijk Museum, Koogstraat 112 Pren- tenkablnetje etsen Amsterdamse impressio nisten en Keuze uit de collectie moderne kunst en etsen, tekeningen, aquarellen en schilderijen uit 19e en begin 20e eeuw Vm 5 september en Snikken engllmlachjesln het 19 e eeuwee Schiedam t/m 9 januari 2000. dinsdag t/m zaterd ag 11-17 uur, zon en feest - dagen 12.30 17 uur. Nederlands Gedistilleerd Museum. Lange Hoven 74-76. Louterkabouter, reuzen In de ree I a me t/m 28 november, dinsdag t/m zater dag 11-17 uur, zon- en feestdagen 12.30-17 uur. Galerie Dl stanza, Daml Jeroen Staal schil derijen, Marianne Hensal, Marianne v/d Lecq, Koos van Oudheusden en Marian Verrijp keramiek t/m 28 augustus, woensdag t/m zaterdag 13 17.30 uur en volgens af spraak. VLAARDINGEN Galerie de Duig. Landstraat 29 Cursisten tonen hun werk t/m 28 augustus, zaterdag 13.30-1S.30 uur Visserijmuseum, Westhavenkade 53-54, Joop StlgtersclMldenjenVm 24 oktober, dins dag t/m vrijdag 10-17 uur, zaterdagen zondag 12-17 uur. Centrale Bibliotheek, Waalstraat 100 Els Veen-van der Steen en Ada Butter-van der Veen schilderingen op natuurojde t/m 31 au gustus. Stadsarchief, Plem Emaus 5.18e eeuwse Vlaardingse tekeningen t/m 1 oktober, dins dag t/m vrijdag 9-17 uur. Muzleklnfo- en documentatiecentrum Ton Stolk. Westhavenkade 45 Glen Kallasmgh schilderijen t/m 26 wptowfw MAASSLUIS Gemeentemuseum, Zuiddijk 16. (Ontroe rend Goed het museum van hennnenng t/m 29 augustus, dinsdag t/m zondag 14-17 uur. Woningstichting Maassluis, P.J Troelstra- v/eg6, Rossen Russev schiidenjen t/m 6 au gustus, tijdens kantooruren. Nationaal Sleepvaart Museum, Hoogstraat 1-3. Sleepvaart In beweging t/m 3 oktober, d'nsdag t/m zondag 14-17 uur. HOEKVAN HOLLAND Koningin Emmaboulevard, strand, duinen en Natuurpad. Kunst op de grens t/m 19 septemoer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4