Actueel 3 *3 Vissen in Schie reddeloos verloren Retourtje USA: 0,15 Belegger Barton gedreven door grote angst DSM-stroop vernietigt grotendeels al het leven in het water Nachtrecept Wespen en vliegen komen op stroop af Hoogheemraadschap in crisisbezetting Uittocht Antilliaanse en Arubaanse studenten Tarra- •Rotferiaas Dagfe|ai||lommeci^afe: Apothekers voelen zich onveilig Djanko Rotterdams Dagblad Zaterdag 31 juli 1999 Door John Wanders WashingtonMark Barton, de 44- jarige belegger die donderdag ne gen mensen doodschoot in de kantoren van twee beleggingsfir ma's in Atlanta, werd gedreven door grote angst en woede. Twee dagen voordat hij het bloedbad aanrichtte doodde hy zijn tweede ex-vrouw. De daaropvolgende avond vermoordde hij zijn beide kinderen in hun slaap. „Ik ben niet van plan nog veel langer te le ven," schreef hij in een brief, die werd gevonden naast zijn ver moorde gezinsleden. „Maar lang genoeg om zoveel mogelijk men sen te doden die in hun hebzucht uitwaren op mijn ondergang." In zijn brief, die gisteren door de politie werd vrijgegeven, bekent Barton dat hij zijn tweede echtge note en zijn beide kinderen uit een eerder huwelijk met een ha mer doodsloeg. Om zich ervan te verzekeren dat zij dood waren, dompelde hij hun ingeslagen hoofden enige tijd onder water in de badkuip.Alle drie waren bin nen vijf minuten dood," stelt hij in de brief. „Waarom heb ik dit ge daan? Sinds oktober vorig jaar ga ik langzaam dood. Ik word 's nachts wakker en dan ben ik ver schrikkelijk bang. Zo bang kan ik niet zijn als ik wakker ben. Het ging van vader op zoon over. Mijn vader had hetzelfde en mijn zoon had het ook al. Het heeft een grote tol geëist. Ik haat dit leven en zijn systemen." Levensverzekering Barton ontkent in de brief dat hij schuldig is nan de moord op zijn eerste \touw en haar moeder. De ze werden zes jaar geleden met in geslagen schedels aangetroffen in een stacaravan in Alabama. Kort voor die dubbele moord sloot Bar ton een hoge levensverzekering af op zijn vrouw. Omdat de verze keraar aanvankelijk niet over de brug kwam met het geld, dreigde hij met een rechtszaak. Hij incas seerde uiteindelijk 600.000 dollar. Het maakte Barton tot de voor naamste verdachte van de dubbe le moord, maar hij werd nooit ge arresteerd. Zijn tweede vrouw was 27 jaar oud toen ze dinsdag werd vermoord. Hij verstopte haar lijk in een kast, opdat de kin deren haar niet zoude vinden. Bartons zoon en dochter waren respectievelijk 11 en 8 jaar oud toen hij ze een dag later om het le ven bracht. De chaos in en rondom het kan toorcomplex in de wijk Buckhead, één van de duurdere wijken van Atlanta, waar Barton donderdag negen dodelijke slachtoffers maakte, was enorm. Met een vuurwapen in beide handen schoot hij op de derde verdieping van het eerste kantoorgebouw vier mensen dood. De politie was binnen vijf minuten ter plaatse. Op dat moment bevond Barton zich al aan de overkant van een drukke weg in het kantoor van een andere beleggingsfirma, All Tech Investment. Daar schoot hij vijf mensen dood, Dertien perso nen raakten gewond. Vijf uur la ter werd hij door de politie klem gereden op het terrein van een benzinestation ten noorden van Atlanta. Daar schoot hjj zichzelf door het hoofd. Neergang Het staat vast dat Barton relatie problemen had. Zijn tweede hu welijk liep dit jaar op de klippen. De twee kinderen uit zijn eerste huwelijk lieten volgens buren on langs weten dat ze bij hun stief moeder zouden intrekken. In de gisteren gevonden afscheidsbrief uit Barton tevens zijn spijt over het doden van zijn tweede ex- vrouw Leigh Ann. „Ik zou echt willen dat ik haar nu niet had ver moord. Zij kon het echt niet hel pen en ik hou sowieso veel van haar." Barton zei dat hjj haar had vermoord, „omdat ze één van de hoofdoorzaken was van mijn neergang." Er werd gisteren in de Ameri kaanse pers gespeculeerd dat de scheikundige Barton veel geld had verioren bij All Tech Invest ment, maareollega-beleggers zei den dat Barton al sinds april niet meer had gehandeld. President Bill Clinton, die gisteren in Sara jevo was, betuigde zijn leedwezen over de dramatische schietpartij. „Onze gedachten zijn bij de fami lies van de slachtoffers en bij de slachtoffers die nog voor hun le ven vechten in het ziekenhuis," zei hij. Het gezin Barton in gelukkiger tijden. Vader Mark vermoordde eerst zijn vrouw, vervolgens zijn twee kinderen, daarna negen mensen van beleggingsinstellingen en sloeg vervolgens dehand aan zichzelf. Foto Henry County Pollce/AP Rotterdam Brandweerlie den zijn gisteren in de Spaanse Polder urenlang in touw geweest om de massale vissterfte in de Schie enigs zins binnen de perken te houden. Dat is waarschijnlijk slechts deels gelukt. Brand weerofficier Henk Stortenbe ker: „We zijn al blij als niet honderd procent maar tach tig procent van de vissen sterft." w. De brandweerman zag in de loop van de dag de eerste dode vissen voorbijkomen. „De meeuwen doen zich er te goed aan," consta teert by. Niet uitgesloten wordt dat er na dit weekeinde geen le ven meer is in de Schie en verder op in de Rotterdamse Coolhaven, De brandweer is uitgerukt op ver- zoek van het hoogheemraadschap Delfland. Maar een rekening zal niet worden ingediend. Storten beker: „Het gaat om de volksge zondheid, want door de vissterfte kan, mede vanwege het warme weer, botulisme uitbreken. Dus we zijn uit voorzorg bezig." De vissen sterven omdat er melas se in het water is gekomen. Die kwam vrij na een ongeluk bij DSM-Gist in Delft. De vervuiling is door het hoogheemraadschap via de Schie naar de Parksluizen en uiteindelijk de Nieuwe Maas getransporteerd. Daar kwam het gisteravond Iaat aan. De stroop heeft de eigenschap alle zuurstof aan het water te onttrek ken. Het duurt vele uren voor de vuilprop voorbij is. Al die tijd zit ten de vissen en het overige leven in het water zonder zuurstof. Met acht waterkanonnen heeft de brandweer van 's morgens half elf tot 's avonds tien uur per minuut 12.000 liter schoon water verne veld boven de Schie. De bedoeling is dat er zuurstof in de belletjes komt die het water vervolgens voor de vissen zuurstofrijker moe ten maken. Bij de actie zijn twee Brandweerlui zijn uren bezig geweest water in de Schie te nevelen om daarmee de vissen van extra zuurstof te voorzien. FotoRoeiDijkstra voertuigen voor watertransport ingezet. Vanwege het botulismegevaar is voor al het omliggende water een negatief zwemadvies afgegeven door Rotterdam, Schiedam en het hoogheemraadschap. Die betreft niet alleen de Schie maar ook de Pelserthaven, Lingehaven, Gan- telhaven, Bomissehaven en de Al- blashaven. De Rotterdamse dienst Gemeent- werken heeft gisteren ai uit voor zorg alle inlaten naar singels in Rotterdam geblokkeerd om te voorkomen dat het vervuilde wa ter zich verder verspreidt in de stad. Schiedam deed dat even eens. Die schuiven blijven voorlopig nog dicht Het hoogheemraad schap Schieland heeft aangebo den te helpen bij de watervoorzie ning, „Dat water hebben we no dig, want het is warm deze da gen," aldus een woordvoerder van de dienst Gemeentewerken. Met de stank valt het overigens r INTERNATIONALE TARIEFGEBIEDEN TARIEF* USA België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden ƒ0,20 Overige landen in West-Europa ƒ0,35 Oostelijk Europa, Australië en Nieuw-Zeeland ƒ1,00 Overige landen van de wereld 2,0C NEDERLAND - INTERLOKALE TARIEVEN 08.00 tot 18.00 uur 18.00 tot 08.00 uur en in het weekend NEDERLAND - MOBIEL TARIEF Naar mobiele nummers TARIEF* ƒ0.12 ƒ0,06 TARIEF* ƒ0,50 mee. Leerling-gastheer Remco Beugman van restaurant de Zweihheul aan de Rotterdamse- weg, even noordelijk van Rotter dam. zegt weinig te ruiken. Hij heeft wel al dode vissen gezien. „Maar het is voor de klanten niet erg storend." Woordvoerster A Blumer van het hoogheemraadschap Delfland verklaart dat de melasse als een klont in de Schie is terechtgeko men en zich daar heeft verspreid. Het was in Delft een prop, maar is onderweg behoorlijk in het water opgenomen. Het plaatsen van een scherm om de stroop tegen te houden en weg te zuigen, had geen zin, verzekert het hoogheemraadschap. Blumer: „Stroop is zwaarder dan water en zakt naar de bodem. Dus als je er zuurstof inperst, moetje dat op de bodem doen. Dan woel je modder om en dat is uiteindelijk slechter voor de vissen. Nevelen heeft meer zin. Niet dat het de vissterf te voorkomt, maar alle beetjes helpen. Bovendien is de melasse niet te zien en bijna niet meer te ruiken." In Delft zijn al ploegen op pad ge gaan om de dode vissen uit het water te halen. In Rotterdam en Schiedam wordt wat dat betreft ook de vinger aan de pols gehou den. Voor de vissen in de Nieuwe Maas moet de schade dit weekeinde meevallen, is de verwachting. Rijkswaterstaat heeft het hoog heemraadschap verzekerd dat wat een grote vlek is in de Schie slechts een stipje is in de Nieuwe Maas en verderop de Nieuwe Wa terweg. Het hoogheemraadschap blijft overigens het hele weekeinde monsters nemen. Dan wordt ook pas duidelijk hoe groot de schade is die aan de visstand is toege bracht. De problemen voor het hoog heemraadschap zijn overigens niet voorbij. Een deel van de ver vuiling is terechtgekomen in de Pijnackerse Vaart Dat is een doodlopend stuk water richting Pijnacker. Het stroopwater zal worden teruggepompt. Een nood- pomp is geplaatst Het is niet in de Berkelse Zweth terecht gekomen. Daar heeft men op tijd voor afsluiting kunnen zor gen. Evenals op andere plekken, ook in Rotterdam en Schiedam, heeft men de schuiven laten zak ken. Die situatie kan overigens ook niet te lang duren, want de polders hebben geregeld water nodig. Volgens bestuurder T. Spelte van het hoogheemraadschap waren de afsluitingen nodig omdat an ders het hele Westland vervuild was. „En dan was de schade niet te overzien." De getroffen gemeenten overwe gen hun kosten op DSM te verha len. DelftVoor het chemiebedrijf DSM-Gist beloopt de schade miljoenen guldens. De pre iuc- tig van penicilline ligt stiL „De riolen zitten vol met melasse, waardoor we geen afvalwater kunnen lozen" zegt een woordvoerder. Het concern hoopt het probeem begin vol gende week op te lossen. Het bedrijf kon pas donderdag de gistproductie hervatten. Bijkomend probleem is moge lijk de komst van zwermen wespen en vliegen die afko men op de zoete geur van de melasse. „Omdat wij zelf geen specialisten in huis hebben, schakelen we bedrijven in om de insecten te bestrijden." De kosten voor de schoonmaak van de nabijgelegen woonwijk komen volledig voor rekening van het concern, ,JDe tuinen worden op onze kosten weer in de oorspronkelijke staat terug gebracht." De zegsman ver wacht dat de schade aan het nabij gelegen park wordt ver goed door de verzekering. Delft - Het hoogheemraadschap van Delfland heeft gisteren de gehele dag op crisisbezetting gedraaid, In een grote zaal in de gebouwen aan de Phoenix- straat in Delft werden via computers, telefoonlijnen en een grote elektronische landkaart van de regio nauwkeurig de waterstromen gemeten, gestuurd en gecontroleerd. Vers water wordt aangevoerd via de sluizen van het Westland en Leidschendam. Via de gemaal Westland stroomt 280 kubieke meter water per minuut (280 duizend liter) binnen, dat afkomstig is uit het Brielse Meer. Vanuit Leidschendam komt via het gemaal Mr. dr. Th. F. J.A. Dolk zo'n 470 kubieke meter water per minuut binnen. Dit verse water wordt voortgestuwd richting het noorden en noordoosten van de Delftse binnenstad. Daar perst het de melasse-vervuiling voor zich uit door de Delftse grachten in de richting van de Schie. Via de Schie passeert het de Zweth en komt via het gemaal Parksluizen in Rotterdam uit eindelijk in de Nieuwe Maas terecht. De nieuwe nachtdienstregeling die de gezamenlijke Rot terdamse apothekers volgend jaar introduceren, lijdt op het eerste gezicht tot een ernstige beperking van de dienstverlening. Wie 's nachts acuut behoefte heeft aan belangrijke medicijnen, heeft immers nog maar de beschikking over één dienstdoende apotheek. Dat lijkt niet al te veel voor een grote stad. Maar hier zou de schijn weieens kunnen bedriegen, als het nieuwe systeem inderdaad zal werken zoals de Rotterdamse apothekers het voorspiegelen. In dat geval zou de nieuwe situatie zelfs in het voor deel van de patiënt kunnen uitpakken. Deze hoeft namelijk 's nachts de deur niet meer uit en kan er bovendien zeker van zijn dat de medicijnen binnen drie kwartier thuis worden afgeleverd. Bij de verandering van de nachtelijke distributie van geneesmidde len, naar Amsterdams voorbeeld, snijdt het mes aan twee kanten. Naast de voordelen voor de patiënt wordt ook de apotheker zelf er beter van. Die hoeft veel minder vaak dan thans nachtdiensten te draaien. Dat scheelt veel personeelskosten en dus veel geld. En een zekere dosis gemoedsrust, omdat het personeel in de apotheken nu nogal eens 's nachts wordt geconfronteerd met agressieve bezoe kers. Die zijn er straks niet meer om de doodeenvoudige reden dat de nachtapotheek alleen nog maar thuis bezorgt. Dat is vooral een uitkomst voor oudere mensen zonder eigen vervoer; mensen die bo vendien niet staan te trappelen om in de kleine uurtjes nog de deur uit te gaan. De eerlijkheid gebiedt te melden dat de apothekers nog een reden hebben om op het nieuwe nachtsysteem over te stappen. Steeds va ker worden nachtapothekers gebruikt door mensen die door hun voorraad tandenborstels, huidcrème of shampoo heen zijn. Artike len die ook bij de drogist of supermarkt kunnen worden aange schaft, maar die zijn diep in de nacht natuurlijk niet open, De nachtapotheek behoort er echter niet te zijn voor die groep consu menten maar is er ten principale alleen voor echte (medische) nood gevallen. Het nieuwe nachtregime van de Rotterdamse apothekers verdient al met al een positieve benadering, met dien verstande dat de prak tijk natuurlijk nog moet uitwijzen of het systeem goed functioneert. Daarbij komt het er vooral op aan of de apothekers de garantie dat de receptmedicijnen binnen 45 minuten worden afgeleverd, ook waar zullen maken. RotterdamDoor allerlei bezuini gingen van het rijk moeten men sen voor steeds meer producten bij de apotheek bijbetalen en dat wordt niet altijd gewaardeerd. Sommige patiënten reageren zelfs agressief, vooral 's nachts. De diensten worden door het per soneel dan ook vaak als onveilig ervaren.^ „De assistenten staan weliswaar achter beveiligd glas, maar als mensen kwaad willen.Hoewel er nooit iemand hetmës op deiceel is gezet, zijn er al wel een paar keer ruiten ingeslagen," vertelt Philip Boerebach van de Rotterdamse Apothekersvereniging. „Er is door alle maatregelen van de lan delijke overheid gewoon steeds meer agressie en dat wordt alleen maar erger." Bovendien kost de inzet van apo thekersassistenten in de avond en nachturen de apothekers veel geld, en levert het bezettingspro blemen overdag op. Personeel dat 's nachts werkt, is immers over dag niet aanwezig en krijgt ge middeld twee extra dagen vrij voor een dienst. De Rotterdamse apothekers ver wachten geen grote problemen als er 's nachts maar één apotheek voor de hele stad open is. ,De meeste recepten komen voor elf uur 's avonds, daarna neemt het aantal beduidend af. Wij denken de nachtelijke stroom recepten, tussen de veertig en vijftig stuks, daarom wel aan te kunnen met één apotheek." In Amsterdam, waar dit systeem j vorig .jaar werd ingevoegd, nam het aantal reeepteh na 23.00 uur af. Verder onderzoekt de Rotter dams e Apothekers vereniging mo menteel de haalbaarheid van één centrale apotheek in de stad, die permanent 's avonds én 's nachts geopend is. „Maar dat is iets voor de langere termijn." Boerebach benadrukt dat de Rot terdamse apothekers, ondanks de enorme bezuinigingsmaatregelen van het rijk, een kwalitatief goed systeem behouden. „De bedoe ling is dat mensen binnen een ac ceptabele tijd, maximaal drie kwartier, hun medicijnen krij gen." Willemstad Ruim zeshonderd Antilliaanse en Arubaanse jonge ren vertrekken dezer dagen voor hun studie naar Nederland. Mor genochtend komt de eerste groep van 223 Arubanen aan op Schip hol, maandag volgen 314 jongeren uit Curagao en 19 uit Bonaire. Dinsdag wordt de derde groep studenten uit Sint Maarten (64), Sint Eustatius (5) en Saba (2) in Nederland verwacht. Al decennia lang verlaat een groot aantal Antilliaanse en Arubaanse jongeren hun geboorte-eilanden na het voltooien van het voortge zet onderwijs. 3ehalve een aantal mbo en hboopleidingen, de peda gogische academie en de univer siteiten op Aruba, Sint Maarten en Curasao met een beperkt aan tal faculteiten, bieden de eilanden zelf geen vervolgopleidingen en studies. Traditiegetrouw gaan de meeste studenten voor hun verdere oplei ding naar Nederland. En in het bezit van een Nederlands pas poort komen de Antilliaanse en Arubaanse jongeren immers in aanmerking voor een Nederland se studiefinanciering. De wens om in de regio en de Ver enigde Staten te gaan studeren neemt echter toe. Vooral voor de Bovenwindse eilanden, Saba, Sint Maarten en Sint Eustatius, waar het Engels op de meeste scholen de instructietaal lijkt studeren in de Engelsspekende regio en de VS een logische keuze. Maar de gemiddelde kosten per Antilli aanse student bedragen in Ameri ka ruim 15.000 dollar. ZO NU MOET W HET Not. PAWNE^fcoEkEw" MV DRoort (iAAw REéEuEw y\ HéIeMAAL UiT&EkoMEW Öef goedkoper via Tele2. Bel gratis: 0800-16Ö2. Spmakmakenu-goedkoper.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1