Actueel issterfte in Schie ijkt mee te vallen Een hittegolf. So what? 99 I Hillary Clinton: 'Mijn man werd als kind misbruikt' Edaii KNMI meldt tot dusver een volstrekt nogmaal verloop van de zomer Lord Werae Frites 'IK GA VOOR EDAH!' Rotterdams Dagblad Maandag 2 augustus 1999 Door Rein Wolters - Massale vissterfte „op de Delftse Schie, Schiedamse i. t;i Schie en Delfshavense Schie is - - -1 - uitgebleven. De vrees dat de me- klasse, die na een ontploffing by DSM-Gist te Delft in de Delftse Schie is terechtgekomen, by i.tdoorspoelen naar de Nieuwe -:^:Maas grotendeels -uifeet leven in het wa- zou vernietigen, Jfikt niet uitgeko- «Anrtinen. - —Na het passeren van de 'stroopgolf van - drie kilometer lengte .jj ,.K°^den in het kielzog weldode ^.vissen, maar. hoofdzakelijk die- ren tot een lengte tot tien centi- meter. Tegen de roosters van het gemaal bij de Parksluizen dre- ,,ven zondagmorgen enkele klei ne witvissen en een stevige snoekbaars, „Waarschijnlijk is die gestorven van ouderdom," zei gemaalwachter R. van Beek. flet aantal dode vissen is nauwe- olijks groter dan op andere da- gen." Eerder op de ochtend was vol gens hem in de Coolhaven wel een fiks aantal naar lucht hap pende vissen geconstateerd. Op dat moment passeerde de staart van de 'stroopgolf, die volgens J. Mik (handhaver van het opper vlaktewater) van Rijkswaterstaat al was afgenomen tot een lengte vanéén kilometer. Het meten van het zuurstofge halte van het vervuilde water had hij toen al gestaakt „Pas als de.politie, met wie ik in nauw contact sta, melding maakt van extreme vissterfte ruk ik weer uit. Naar mijn mening zijn de be richten over massale vissterfte een tikje te wild geweest" Mik telde tijdens zijn regelmatige metingen sinds vrijdag ongeveer zeventig dode vissen, voorname lijk klein spul. Volgens Mik is de 'stroopgolf gisteren vrijwel opgelost in de Nieuwe Maas. „Als gevolg van het stromende water en de scheepvaart is de verdunning er één op tweehonderd. Restanten zijn afgevoerd richting Noord zee." Een emotionele mededeling van schippersvrouw J. C, Brand van de Cornells B.f die zaterdagmor gen lag te laden bij Speelman in Overschie, leek te wijzen op een catastrofe. „Vrijdagavond heb ik voorbij Delft dui zenden dode vis sen zien drijven, verschrikkelijk om aan te zien. Het water stonk enorm." Waar de kadavers zijn gebleven werd, ondanks in tensief zoeken, niet duidelijk. Vijf keren rijden op twee dagen langs de Delftse Schie, Delfsha vense Schie, Schiedamse Schie en Coolhaven kwam niet verder dan het turven van een vijftigtal dode vis(ies) en een énkele pa ling. 'Geen stootje, noppes' Sportvisser J. "Vink stopte zater dag ter hoogte van de penitenti- are Inrichting De Schie, na twee uur naar zijn dobbers te hebben getuurd, omstreeks het middag uur zijn hengels weer in een foe draal „Geen stootje, noppes, vandaag willen ze niet." Van de 'stroopgolf wist hij wel, maar 'niks van gemerkt of die is gepas seerd, de kleur van het water was even grauw als altijd'. Vink telde in die periode vijf dode vissen." Eerder op de morgen trof S. van Velzen het beter in een hoek van de Coolhaven bij de Heter de Hoochbrug. „Geen dode vis ge zien, wel vier levende," vertelde hij met een hoofdknik naar zijn leefnet. „Twee blieken van ruim veertig' centimeter en twee voorns. D'r is niks mis met ze. kerngezond zien die beesten er Uit" Mik voorspelde zaterdag aan het eind van de middag al dat de vis sterfte zou meevallen. De kop van de al in lengte afgenomen Hier en daar dreven wel wat dode vissen, maar de grote aantallen waarvan in Delft wordt gesp roken bleven in Rotterdam uit- Foto Michel Btertiufzen/Cor Vos 'stroopgolf bevond zich op dat moment op één kilometer van de Parksluizen, halverwege de Lage Erfbrug en de Mathenesserbrug. „Pas als deze volledig is gepas- seerd zal blijken hoe erg het wer- ■- kelijk is met de vissterfte." Sen visnet aan de Kolbmg bij -Schiedam, dat-uit voor^rgyras;L; gespannen om dode vissen inop te vangen, bevatte alleen takken'^' en vuilnis. „Nergens hebikdddè vissenin het watengezien/' brugwachter R. Hulsman. „Wel J-t heb ik van pleziervaarders, die^' uit de richting Delft kwamen, ge?H£ hoord van veel dode vis; onder- J- ,:Weg." Volgens Mik heeft het besluit om uit de richting van Delft water ib de Delftse Schie te pompen en te-; gèlijk water af te pompen bij de;'; y Parksluizen in Rotterdam in bef: £- langrijke mate bijgedragen aan de vrij snelle afvoer van de.ver-,,;'/ vuiling en een gunstige invloed gehad op overlevenvan de'watert I pdpulatiê^ „Maar het'blijft tuuriyk afWachten hoede reactié over enkele dagen is. Voorlopig ytf: heb ik slechts w&mg vis aen'k drijven en ik hoop, dat het Het warme weer dreef dit week end vele, vele mensen naar de kust Foto Toussalnt Kiui- terVANP Rotterdam Eén van -heetste plekken op aarde was gisteren ongetwijfeld de Kuip. De Braadpan op Zuid, waar vele duizenden vrijwil lig naartoe waren gekomen -voor een oefenpotje voetbal tussen Feyenoord en Aston "Villa. Het zweet gutste van gezichten en ruggen, het le gioen pufte, steunde en spieekte om een enkel wolk je. „Op het veld," zei Feye- noord-trainer Leo Beenhak ker na afloop, „was het vol gens mij 55 graden in de schaduw." Én de wolkjes kwamen. Geduren de de tweede helft verdween de zon langzaam achter een eerst witte en later meer donkere mas sa; de gevoelstemperatuur daalde zowaar. En wonder boven wonder was maar een enkeling van zijn stokje gegaan. Een woordvoerder van het stadi on; „Het was niet noemenswaar dig wat we binnen hebben gekre gen. Wat gevalletjes die onderuit waren gegaan. De één had te wei nig gedronken. De ander juist te veel..." Hittegolf We hebben een hittegolf. En daar is ook alles mee gezegd, stelt hoofd-meteoroloog Geert Green bij het KNMI. Geen paniek, niets aan de hand. „Dit is," klinkt het vanuit De Bilt, „een volstrekt nor maal verloop van de zomer. Mete orologisch gezien is er geen enke le dramatiek. Een hittegolf. Nou, so what." We draaien deze eeuw wat hitte golven betreft één op drie. De weerkundige dienst kwam vorige weck woensdag tot 25,3 graden oplopend tot 31,5 graden gisteren. Vandaag zijn we al weer over de top heen en morgenmiddag al kan onweer worden verwacht in dit deel van het land. Met een graadje of 23 zal het dan wellicht zelfs kil aanvoelen in het zuid-westen. Zó warm is het hier niet, zeker in vergelijking met Amerika. „Daar heb je temperaturen boven de 40 graden. Terwyl de hoogste tempe ratuur ooit in Nederland gemeten dateert van augustus 1944, toen het in Wamsveld 38,6 graden werd. We hebben de 40-graden- grens hier nog nooit doorbroken Stabiel Het KNMI kijkt al vooruit, onder meer naar 11 augustus, de dag Op de laatste dag van de Strand- zesdaagse was hetvoor deze deelneemster erg warm, te warm. Bang voor een zonnesteek pakte zij zich goed in. De strandzesdaag- se eindigde za terdag in Huis duinen bij Den Helder. Foto Hans Steinmeier/ ANP van de zonsverduistering. Ook de laatste dag van de lange termijn- voorspellingen in het systeem van Groen. Er is sprake van een zuid westelijke aanvoer van onstabiele oceaanlucht. Dat betekent dus een afwisseling van heldere lucht en bewolking. „Het zal geen grau we dag werden," luidt het vooruit zicht nu,jnaar ook niet totaal on bewolkt." Een onder onsje van Hil lary en Bill. Archieffoto AFW Door John Wanders Washington Hillary Rodham Clinton praat in jongste nummer van het Amerikaanse tijdschrift Talk Magazine voor het eerst openlijk over haar gevoelens ten tijde van de Lewinsky-crisis. „Er was veel woede en pijn," zegt ze. Maar ze toont zich in het inter view toch vooral begripvol en ver gevingsgezind, mede omdat ze Bill Clintons persoonlijke ge schiedenis zo goed kent. De presi dent is volgens haar 'een zeer, zeer goed mens' die voor de rest van zijn leven getekend is doordat hij 'als klein kind werd mis bruikt'. Een gisteren verspreide voorpu blicatie van Talk Magazine maakt terloops melding van deze passa ge in het interview met de First Lady, zonder hierover nadere in formatie te geven. Het is daarom niet exact duidelijk wat in dit ge val onder het begrip 'misbruik' moet worden verstaan. Bekend is dat Bill Clintons stiefvader - de president heeft zijn biologische rader nooit gekend - een alcoho list was die jarenlang het huishou den terroriseerde en menigmaal op vrouw en kinderen insloeg. Maar er blijkt ook een ander con flict geweest te zijn in het leven van de jonge Clinton. Hillary: „Bill was zo jong, nauwelijks vier, toen hij in aanraking kwam met mishandeling. Er was een ver schrikkelijke ruzie tussen zijn moeder en grootmoeder. Een psy choloog heeft mij ooit verteld hoe dramatisch het is om op te groei en te midden van een conflict tus sen twee vrouwen." Hillary maakt in het interview duidelijk dat haar echtgenoot tien jaar geleden ook al een groot ge vecht met zichzelf leverde om van een belangrijke zwakheid af te ko men: de neiging om te vallen voor verleidelijke vrouwen. Jk dacht dat hij dit probleem tien jaar gele den had opgelost," zegt ze. „Ik dacht dat hij het had overwon nen." De geruchtmakende seksuele re latie van de president met Monica Lewinsky, een jonge medewerk ster van het Witte Huis, was geen- kwestie van kwade opzet, maar 'een zonde die werd geboren uit zwakheid', aldus Hillary. „Zeker, mijn man heeft zijn zwakheden. Zeker, hij dient zich verantwoor- delijker te gedragen, meer gedis ciplineerd." Senator De First Lady hoopt in november volgend jaar door de inwoners van de staat New York te worden ver kozen tot senator. Als dat lukt, dan zou dit een novum zijn in de Amerikaanse geschiedenis. Hoe wel haar kandidatuur nog niet of ficieel is, is het helder als glas dat zij aast op de zetel van haar partij genoot senator Daniel Moynihan die eind 2000 met pensioen gaat. Speculaties dat ze in 2004 moge lijk zelf opgaat voor het Ameri kaanse presidentschap, schuift ze terzijde: „Als jk word gekozen tot senator, dan zal ik met een gevóel van grote trots mijn termijn vÖh zes jaar volmaken." Haar Republikeinse tegenkandi daat is de New Yorkse burg meester Rudy Giuliani. Dat K8- lary Rodham, anders dan Giulië- ni, niet afkomstig is uit de staat New York en daar ook nooit ge woond heeft, kan haar in de cam pagne parten spelen. De Republi keinen hameren erop dat de First Lady een rasopportunist is, wat volgens hen alleen al blijkt uit het feit dat ze haar honkbalpet van de Chicago Cubs - Hillary komt oor spronkelijk uit Chicago- heeft ingeruild voor een petje van dé New York Yankees. Ondanks die aanhoudende pro testgeluiden vermaakt de Finji Lady zich naar eigen zeggen uit stekend op haar uitgebreide rond tocht door de staat New York- „Voor het eerst neem ik mijnei gen beslissingen," zegt 2e in Talk Magazine. „Ik kan het verschil duidelijk voelen. Het is een grote bevrijding." pak 750 gram Gelcfig van 2 t/m 7 augusfus 1999.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1