d ue el Verstandelijk gehandicapte Cees ligt twintig uur per dag op bed mm wmmm ME E N E E M PRIJS [SUPER DE BOER Na Bacchus a»»» 5.49 0.69 9.90 FNV Bondgenoten maakt een punt van zorgverlof waa^KiB Rotterdams Dagblad Commentaar ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Ingrijpende beslissing door personeelstekort geeft 'gigantisch gevoel van falen' Djanko c |W«tEfcjj| •k - Rotterdams Dagblad Woensdag 4 augustus 1999 De loodsencorporatie Rotterdam-Rijnmond bestaat uit 280 Joodsen. Zij kunnen beschikken over de loodsboot Markab en drie snelle, door jets aangedreven tenders. Ook maken de loodsen gebruik van een helikopter. Zij verrichtten jaariijks ongeveer zestigduizend beioodsingen. \r Mammoêtfanher Boeien Meetpaal mtms* Havenbednif: VTMS. loods 3brv ■Om 20.00 uur.... begrepen Oostvoomes ^Bpella Brfè ik ben om 20.00 uur in Rotterdam' Vereenigina Eendracht Roeiers werknemers vaartuigen hoofdtaak Zo werkt de beloodsmg: zeeschepen- j3art1|Ks ongeveer 70.000 assistentes. transport (»'=°ne"^r en van zeesche- ^teverentanvuOenOeo.^scom- De loods: De loods beschikt over een reddingsvest een portofoon en persoonlijke bescheidt 1 De Rotterdamse loodsen hebben cmds kort een palmtop-computer met alle mogelijke informatie over de Rotterdamse haven. neventaken Loodsboot Port or Rotterdam O Een schip dat de Rotterdamse haven als bestemming heeft geeft via zijn agent bij het Havenbedrijf een voormelding van de verwachte aankomsttijd. Zo'n dertig mijl uit de kust komt het schip binnen bereik van de Rotterdamse radarketen, het Vessel Traffic Management System (VTMS). Via VHF- radiokanaa! 1 meldt de kapitein zich bij de sector Maas Aanloop. Op dat moment zijn in het informatieverwerkend computersysteem van de Rotterdamse haven alle gegevens van het schip oproepbaar voor alle dienstverleners zoals loodsen, havenslepers, roeiers en agenten. Zes mijl uit de kust is de Maas Center-boei,een tien meter hoog baken. Via kanaal 2 heeft de kapitein contact met Pilot Maas, een loods in de Verkeerscentraie in Hoek van Holland. Deze loods zorgt er voor dat de helikopter of de tender op de juiste plek de loods bij het schip kunnen afzetten. Eenmaal aan boord maakt de ioods met de kapitein afspraken over het laatst deel van de reis. Die planning (onder meer over het aantal benodigde sleepboten en roeiers) komt voor dienstverleners beschikbaar via het communicatiesysteem van Dirkzwager. Afhankelijk van de bestemming in ds Rotterdamse haven begeleidt de loods het schip naar zijn ligplaats. Rotterdams OagblBd'IV/DFdJ/Broo Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam Verkeersbegeleidlng in de haven: De leiding van de verkeersbegeleiding in de haven vindt plaats vanuit het Haven Coördinatie Centrum. Verder zijn er drie verkoerscentrales, twee verkeersposten en twaalf patrouillevaartuigen. Het Rotterdamse radarsysteem, dat een honderd kilometer groot gebied bestrijkt, bestaat uit 31 radarposten, drie automatische pellstations, een automatisch radardoelvolgsysteem en een databank. Havensleepdïensten In de Rotterda nse haven zijn drie sleepdiensten actief. Zij beschikken samen over 36 sleepboten. Jan Hoving locatiemana ger bij Schfe- vaart heeft vorige week het ingrijpen de besluit over Cees ge nomenAis het goed gaat is Cees een leuke gast' Foto Niets van der Hoeven/Rotter dams Dagblad Door Joke Waltmans Schiedam —Vier uur per dag, twee keer twee uur, krijgt Cees de begeleiding die hy nodig heeft. De overige twintig uur ligt hij op bed. Alleen. In zijn kale kamer, omdat hij niet te gen te veel afleiding kan. Hij zingt wat, praat de dingen van de dag van zich af en slaapt. Dat is het leven van Cees, een 22-jarige jonge man met een ernstige verstandelijke handi cap en gedragsproblemen. Door een tekort aan personeel voelde stichting Schievaart, waar Cees in Vlaardingen in een groep woont, zich gedwongen tot de verregaande maatre- Cees is een jongen zoals er meer 2ijn, ook bij Schievaart. Een knul die moeilijk met zijn omgeving kan omgaan. Die zich beperkt uit en alleen bepaalde woorden ge bruikt. Zoals 'pam', dan bedoelt Cees pyjama. Zijn begeleiders we ten dat. Door een stoornis in het autistisch spectrum is Cees heel gevoelig voor ordening in tijd ruimte en volgorde. Gebeuren -jen niet zoals hij ze gewend is, uun wordt hij heel angstig. „Die angst uit zich in gedrag dat voor het personeel, hemzelf en zijn omgeving heel vervelend is," vertelt Jan Hoving, locatiemana ger bij Schievaart, een stichting voor het wonen en werken van mensen met een verstandelijke handicap met vestigingen in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Agressief ,.Cees heeft een structuur m zijn hoofd die wij niet begrijpen. Het grote gevaar is dat hij rituelen ontwikkelt. Een ritueel kan ook zijn dat hij iedere morgen dat hij opstaat agressief wordt" schetst Hoving de situatie. „'Jij moet er zijn voor mij. Jij schept duidelijk heid' is zijn gedachte en de reden waarom hij zich op het personeel richt Door het agressieve gedrag van Cees en zijn medebewoners telt zijn groep niet meer dan vijf per sonen. Allemaal vertonen ze pro blematisch gedrag. Dat betekent dat ze ziehzelf of anderen kunnen verwonden of spullen stuk ma ken, als de dingen niet gaan zoals ze gewend zijn. Hoe ernstig de handicap ook is, al le bewoners van Schievaart krij gen dagbesteding. Cees ook, tot voor kort. Het gaatal langer slech ter met de jongen die sinds 1993 in Schievaart woont. Drie, vier jaar geleden zat hij ook in een dal, maar het was niet eerder zo slecht als nu. Bovendien wordt Cees ou der én sterker. .41 is hij niet bij zonder groot, hij is wel heel sterk, weet Hoving. De laatste maanden ging het zo slecht met Cees dat Schievaart de begeleiding niet meer met het ei gen personeel kon verzorgen. Er waren te weinig mensen die met hem willen én kunnen samenwer ken. Werken met deze ernstig ver standelijk gehandicapten kun je niet zomaar. „Je moet rust hebben, hen kun nen verstaan, je bewust zijn van je eigen houding en nauwgezet en consequent kunnen handelen. Er King Cuisine nasi speciaal of bami speciaal bak500g Tomaten klasse t 50üg UW Super Belegen kaas vacuüm verpakt, kilo of pondsluk, per kilo 14^0/lS^G ibiedmganziingeldig i/m roreidog ?ougustus 99 zijn situaties dat het dan toch neg mis gaat. Dan moet je hem over meesteren. Daar heb je techniek cn kracht voor nodig," schetst Hoving. Overmeesteren Voor het overmeesteren van Cees zijn drie mensen nodig. „Als je het tenminste netjes wilt doen." Begin juni heeft Schievaart daar om besloten dat er extra mensen nodig waren, iemand voor Cees en iemand voor het personeel. De nood was hoog en personeel ontbrak, reden waarom Schie vaart ten einde raad een particu liere bewakingsdienst heeft inge schakeld. 'Natuurlijk kunnen wij dat!' was het antwoord op de vraag of Top Nederland Security personeel kon sturen. „Wij zijn zéér, zéér tevreden," reageert Ho ving. De komst van de nieuwe 'colle ga's', standaard gekleed in zwarte broek en overhemd, werd niet di rect enthousiast ontvangen door het personeel. „Het geeft hen een gevoel te falen. Ze vinden het vreemd om met Cees te wandelen terwijl er een bewaker op de ach tergrond meeloopt," weet Hoving. Tegelijkertijd zijn ze wel veilig als er iets gebeurt. „Zorgmensen zijn bijzondere mensen met idealen, daarom kost dit moeite." Zodra Cees agressief wordt, pro beert hij een begeleider vast te pakken en te bijten. Maakt niet uitwaar. Het heeft ook niets te maken met het bijten van een speelse hond, Cees bijt door. In het verleden zag je de agressie van Cees aankomen, maar de laat ste tijd lukt dat veel minder tot helemaal niet. Een tijdje heeft het team ervoor gekozen Cees te ont lopen zodra hij boos werd, maar dat leidde ertoe dat hij dingen ka pot maakte. „Hij zocht juist steun bij het personeel, zo van 'Ben jij er voor mij?', en dan liepen ze juist weg." Als Cees een begeleider aanvalt, krijgt die persoon direct hulp van de 'collega's' op de achtergrond. Met z'n drieën pakken ze hem op en brengen 'nem naar een aparte afzonderingsruimte. „Nee, geen isoleercel, maar een ruimte waar hij kan uitrazen." Cees wordt op een bepaalde manier vastgepakt en op de grond gelegd, waarna het personeel de ruimte verlaat en Cees tot rust lean komen. Vorige week gebeurde dat zeker acht keer per dag. Dat is te veel voor het kleine aantal perso neelsleden dat met Cees kan en wil wer ken. Want van de zes die beschikbaar zijn, zitten er twee in de ziektewet. Een gevolg van het zware werk of een worsteling met Cees. Op bed Het bracht Hoving tot een belang rijke beslissing die zijn team niet durfde nemen: Cees moet twintig uur per dag op bed en krijgt twee keer twee uur begeleiding. Iedere dag van half tien tot half twaalf en van half drie tot half vijf mag Cees uit bed. De andere twintig uur hgt hij op zijn slaapkamer, met een Zweed se band om zijn buik, die aan een kant aar» het bed vastzit. „Dat wil hij zelf ook," verzekert Hoving, die iedere gedachte aan de vastge ketende Jolanda Venema wil weg nemen, „We hebben het wel eens zonder geprobeerd, maar dat wil hij niet," Cees heeft ook gewoon een pyja ma aan, krygt zijn eten en wordt verschoond als dat nodig is. De uren dat hij op is, heeft Cees constante begeleiding. Hij gaat met de taxi naar de Broekpolder om daar te wandelen, poedelt wat in het hydrobad of skeltert op straat. „Dit is natuurlijk ongelooflijk ba len. Het geeft een gigantisch ge voel van falen," zegt Hoving over de beslissing die hij heeft geno men. Toch meldt hij de zaak aan iedereen die erbij betrokken is, zoals de Inspectie voor de Volks gezondheid. „De inspecteur was blij dat ik het meldde, want het vermoeden be staat dat deze situaties niet altijd worden gemeld." Meer personeel voor Cees, zou voor Hoving de oplossing zijn. En meer geld, dat is eveneens hard nodig. „Maar de mensen zijn er niet, het lijkt wel alsof iedereen in de FT- sector werkt," verzucht Hoving, doelend op Informatie Technolo gie. Behalve personele problemen heeft Hoving ook nog te maken met de vier andere bewoners 'ji Cees' groep. „Zij hebben ook aan dacht nodig, maar omdat Cees zo veel opeist, wordt hun gedrag ge bagatelliseerd. Toch hebben zij ook ernstige gedragsstoornis sen." Of het een gevolg van de ingrij pende beslissing is, weet Hoving niet, maar sinds zaterdag is Cees een stuk rustiger. Toch is er geen enkele reden tot juichen. „Het mag misschien zo zijn dat dit be sluit op dit moment voldoende lykt. Je hoopt dat hij uit het dal aan 't komen is. Dan is een deel van het probleem opgelost, maar de personele problemen zijn er nog steeds." Op de vraag hoe lang deze situatie nog duurt, is het even stil. Maar Hoving weet het antwoord wel. „Ik denk zeker tot 1 september. Al hoop ik dat het eerder is afgelo pen. Hoe dat moet, weet ik niet," bekent hij. Momenteel wordt nauw overlegd met collegainstelling Hoge Burch in Zwammerdam, die soortgelijke men sen behandelt. De Angela-stichting, een overkoepelende stichting waar Schie vaart onder valt, is ook in een fusiepro ces met deze instelling. Hoewel het idee rijst dat Cees al tijd onhandelbaar is, is dat vol gens Hoving zeker niet het geval. „Het gaat om één kant van Cees. De andere kant is ook heel bijzon der. Als het goed gaat dan heeft hij een blik in zijn ogen, die verte derend is. Dan is hij een leuke gast. Dat maakt het extra moeilijk en beangstigend om met hem te werken," weet Hoving die zelf ie dere veertien dagen op zondag morgen met zijn vrouw Cees komt halen vooreen uitstapje. Ander personeel doet dat net zo goed," haast Hoving zich te zeg gen. „Hij is het ook waard, het is zo'n leuke jongen." (Hit pnuactj-ottenoegingen is de •naam Cees gefingeerd.) De uitspraak in de dramatische Bacchus-zaak, de schiet partij hij de Gorkumse uitgaansgelegenheid die twee jon ge meisjes het leven kostte, is in Gvrinchem en op de Dordtse rechtbank met gemengde gevoelens ontvangen. Zestien jaar cel voor de twee broers die als gezamenlijke daders van de schietpartij zijn aangemerkt en negen maanden voor de zwager die erbij was - voor de familie en vrienden van de slachtoffers had de straf nog wel zwaarder mogen zijn. De advocaten van de twee broers gaan echter in hoger beroep, omdat ze vinden dat hun cliën ten juist tot een veel te lange gevangenisstraf zijn veroordeeld. Beide opvattingen zijn te begrijpen. De twee meisjes die omkwa men en hun vriendin die gewond raakte, waren het slachtoffer van een van de ernstigste vormen van onbegrijpelijk zinloos geweld van de laatste jaren. Voor de rouwende nabestaanden is dan geen straf hoog genoeg. Maar omdat hier in de visie van de rechtbank geen sprake was van 'moord' maar van 'doodslag', had het duo geen ho gere straf künnen krijgen. 1 De verdediging wijst erop dat in menig geval van doodslag in het Jverleden de dader er met een gevangenisstraf van een jaar of vijf is afgekomen, in elk geval ver onder het maximum. De advocaten ver moeden dat de Dordtse rechters zich toch enigszins hebben laten beïnvloeden door de reacties uit de samenleving op de fatale ge beurtenis in januari 1999. Dat vermoeden is niet geheel ongegrond, getuige het feit dat recht bankpresident Puite in zijn toelichting op de uitspraak zelf verwees naar de publieke opinie, naar de indrukwekkende stille tocht door Gorinchem enkele dagen na de schietpartij. De verdediging vraagt zich niet geheel ten onrechte af hoe het vonnis eruit had gezien als er geen massale demonstratie van afschuw en onbegrip had plaats gevonden. Anders gesteld: zouden er ook fakkeloptochten worden gehouden als blindelings afgevuurde kogels niet een of meer bezoe kers treffen, maar bijvoorbeeld de dienstdoende portier? Het is duidelijk dat niet alleen straf en vergelding een rol hebben gespeeld in het vonnis van de Dordtse rechters, maar ook het alge meen heersende gevoel dat het afgelopen moet zijn met dat afgrij selijke zinloze (straat)geweld waarvan soms volstrekt willekeurige, argeloze, onschuldige burgers het slachtoffer worden. De uitspraak kan worden gezien als een signaal, waarvan naar iedereen hoopt een preventieve werking zal uitgaan. Of dat in de praktijk ook ef fect heeft, moet helaas worden betwijfeld. Maar de bedoelingen zijn goed en met die bedoelingen zal de samenleving het in de volle breedte eens zijn. Voor de politiek is verder de taak weggelegd maatregelen te treffen die de onveiligheid zoveel mogelijk vermin deren. Die kunnen variëren van camera's in uitgaansgebieden en verruiming van bevoegdheden van de politie tot een forse verho ging van de maximumstraf op illegaal vuurwapenbezit. Utrecht—FNVBondgenoten wil dat iedereen die in Nederland werkt recht krygt op zorgverlof De werknemers moeten tijdens het verlof een salaris krijgen van minstens 50 procent van het so ciaal gezin sminumum, onge veer 1050 gulden per maand. Om het zorgverlof betaalbaar te maken, moet een volksverzeke ring in het leven worden geroe pen, waarvan de kosten worden gedragen door de hele maat schappij. Ook zwangerschapsverlof moet voortaan uit die geldpot worden betaald. Verder wil de vakbond een adviescentrum oprichten voor leden die actief zijn op de beurs. Dat stelt het hoofdbe stuur van Bondgenoten voor in een nota aan het Congres van de bond. Het Congres beslist in januari 2000 over het plan. Als het plan wordt goedgekeurd zal de vak bond zich er komende jaren hard voor maken. Zorgverlof moet gelden voor alle werkne mers die tijdelijk willen stoppen met werken om te zorgen voor hun gezin, familie en naasten. Maar ook adoptie, kraamverlof voor mannen, ouderschaps- en calamiteitenverlof moeten eron der vallen. Niet alleen werkne mers die onder een CAO vallen, moeten er gebruik van kunnen maken, maar ook CAO-loos per soneel en freelancers. Zij moeten een uitkering krij gen van minstens 50 procent van het sociaal gezinsminimum, wat schommelt rond de 1050 gul den per maand. Werkgevers en werknemers kunnen tijdens CAO-onderhandelingen beslui ten om de uitkering in eed fee-', paalde bedrijfstak of onderne ming nog verder aan te vullen. Ook veriofin verband met zwan- gerschap en bevalling zou vol-- gens FNV Bondgenoten onder gebracht moeten worden in de volksverzekering. Deze ver lofgangers moeten echter wel 100 procent van het laatstver diende salaris doorbetaald krij gen. Nu vallen deze vormen van verlof nog onder de ziektewet Daardoor schroeven zwangere vrouwen de ziektecijfers in Ne derland omhoog. „Terwijl zwan-' gerschap toch geen ziekte is," vindt het hoofdbestuur. Hard maken Het hoofdbestuur wil ook dat de vakbond zich hard gaat maken voor financiële adviezen aan de leden. „We moeten onze leden ondersteunen bij de eigen ver mogensvorming door middel van aandelen, opties en winstde ling. De reden daarvoor is dat de vermogensverdeling in Neder-, land schever is dan ooit Onge veer 5 procent van de Nederlan ders is in het bezit van 47 pro cent van het totale vermogen.1' Ook wil de bond meer adviezen geven over pensioenen nu de' werknemers steeds vaker zelf moeten kiezen wat voor soort oudedagsvoorziening ze willen en hoe ze aan geld willen ko men. Het is de bedoeling dat er verschillende adviescentra wor den geopend waar de leden met vragen terecht kunnen. i*' I V, CHRoNiscH ZiEkE DRSéJ ftjufliiiERS ZEiF Te Moeten ttTALE« :n 1rlEEfT u ook i£Ts i dj m'w PojaWi>wfiEe)i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1