13, Geen tweede tbc-haard Voor één keertje wandelen door Schiedamse metrotunnel Buurtbewoners maken vijver weer bevisbaar: Rotterdams Dagblad ■e-i GGD: 'Besmetting kan overal gebeurd zijn' Leen van Ooijen zorgt na zijn dood voor nog veel meer beroering De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Toerist tegen de richting in Meerkoet doodgetrapt SÏVinkeldief ~5p de vlucht Diner eindigt in politiecel Afsluiting door wielerronde Archief koopt uniek pamflet Gezocht: <\W/> i Service Of bei gratis 0800-06 42 Rotterdam» Dagblad Waterweg Donderdag 5 augustus 1999 Schiedam Een 16-jarige Duitse toerist is gistermiddag op de Rot te rdamsedijk aangereden door een 17-jarige Schiedamse brom fietser. De Duitser fietste richting de Koemarkt, zij het tegen de richting in. Het stuur van de tege moetkomende bromfietser raakte dat van de fiets van de toerist, waarop beiden vielen. f 'HDe Schiedammer werd voor on- 1-^jferzoek naar het Schielandzie- ^fcenhuis gebracht. De GGD be- TX^delde de Duitse jongen op het r>.-fietspad aan zijn verwondingen. Vlaardirtgen Bij de Rondom West in Vlaardingen is gistermid dag een meerkoet doodgetrapt door een jongen van ongeveer 14 jaar. De jongen was met twee vrienden aan het vissen, toen de meerkoet verstrikt raakte in de vislijn. De jongens haalden de wa tervogel aan de kant, waarna een p van hen hem doodde. Hij ging er Lidiet de fiets vandoor. *30aardlng6n Het personeel van eën drogisterij aan het Liesveld in Vlaardingen heeft gistermiddag een winkeldief betrapt. Hij rea geerde agressief toen het perso neel hem wilde aanhouden. Zijn tas gooide hij naar de werkne mers, waarna hij wegrende. VlaardingenEen 48-jarige Vlaar- dinger dacht gisteravond gratis te kunnen eten in een restaurant in zijn woonplaats. Toen de eigenaar van de eetgelegenheid erachter kwaradètzijtt,gast het diper niet erbij^O^idatd^^^^^al va ker voor soortgelijke acties was opgepakt, heeft de politie hem voor verder onderzoek ingesloten. Maassluis In verband met de jaarlijkse wielerronde, die aan staande maandag weer in Maas sluis wordt gehouden, zal een ge deelte van het centrum geduren de enkele uren voor al het verkeer worden afgesloten. Het parcours loopt over de Keucheniusstraat; H3pvert van Wijnkade, Hellingka- Ankerstraat, Noorddijk en de £§feldringstraat. De afsluiting gurt van vijf tot negen uur. SchiedamHet Gemeentearchief van Schiedam heeft een 380-jaar oud pamflet gekocht, dat destijds in Schiedam is gedrukt. Het gaat om een uitgave van Adriaen Cor- nelisz van Delf. Het archief be schikt nu over negen uitgaven van deze drukker. Comelisz van Delf gaf Schiedam even na 1600 weer een eigen druk kerij, nadat al het drukwerk in de periode daarvoor aan een Rotter dammer was uitbesteed. De nieu we drukkerij stond aan de Lange Haven, bij de Overmaassesteeg. Wie het gekochte pamflet heeft geschreven, is niet bekend. - Het is een van de vele pamfletten die rond 1618 verschenen naar aanleiding van een grote kerkver gadering in Dordrecht. Op die vergadering werd een theologi sche strijd gevoerd, die de Neder landen destijds diep verdeelde. Een ervaren "EERSTE VERKOOPSTER" voor één van onze winkels. Minimist 34 uur incl. zet. Tevens zoeken wsj nog een enthousiaste VERKOOPMEDEWERKSTER. Vooreen afspraak kunt u bellen Dl O - 4-3439D7 Vlaardingen De GGD Nieuwe Waterweg Noord gaat er voor alsnog niet van uit, dat er nieuwe grootschalige tbe-onderzoe- ken in Vlaardingen nodig zijn. Met die mogelijkheid werd de ze week rekening gehouden nadat duidelijk was geworden dat minimaal drie personen niet zijn besmet door de 32-jarige Vlaardinger, die tot dusverre als de enige verspreider van de longziekte werd beschouwd. De besmettingen kunnen overal zijn gebeurd en dat hoeft hele maal niet in Vlaardingen te zijn geweest, laat GGD-arts Bemsen weten. Er is volgens hem dan ook geen sprake van 'een tweede haard' in Vlaardingen. Hij wijst erop dat mensen jaren lang een tbc-besmetting bij zich kunnen dragen. „Het kan vijfjaar geleden in de trein naar Amster dam zijn gebeurd. Noem maar op waar. Het kan op elk moment op elke plek zijn geweest. En waar schijnlijk zijn deze drie ook weer door verschillende mensen be smet" De afgelopen weken zijn een klei ne zevenhonderd mensen getest op tbc. Dit gebeurde nadat bij een 32-jarige Vlaardinger open tbc was geconstateerd. Hij had daar, zo bleek, al een half jaar mee rondgelopen. De man was een vaste bezoeker van de cafés Ouro- boros en The Bull in Vlaardingen. De GGD Nieuwe Waterweg Noord besloot daarop alle bezoekers van deze uitgaansgelegenheden, die vermoedden met de man in con tact te zijn geweest, op te roepen voor een Mantoux-prik. Van circa vijfhonderd geteste Vlaardingerszijn de resultaten nu bekend. Bij negentien is inder daad tbc vastgesteld. Zij zijn niet ziek en zullen dat bij afdoende medicijngebruik ook niet worden. Gesprekken met hen wezen uit dat in drie gevallen geen sprake kon zijn van besmetting door de 32-jarige Vlaardinger omdat zij hem nog nooit, of heel kort gele den, hadden ontmoet. De GGD kijkt nu in de directe kring rond om die drie of daar wellicht de veroorzaker is te vinden. „Maar die kans is heel erg klein. Nor maal gesproken zullen we die haard niet meer vinden," aldus Bemsen. Naast de negentien opgespoorde tbc-gevallen wordt bij twintig per sonen nog aanvullend longonder zoek gedaan. De GGD-arts gaat er vanuit dat de meesten van hen ook daadwerkelijk besmet zullen blijken. De resultaten van de test - een flinke bult op de plek van de Mantoux-prik- gaven daar volgens hem alle aanleiding toe. Van hen staat overigens al vast dat zij contact hebben gehad met de 32-jarige Vlaardinger. Dit betekent dat het aantal tbe-be- smettingen uiteindelijk tussen de dertig en veertig zal komen te lig gen. „Daarom is die grote controle ook meer dan de moeite waard ge weest." Hoek van Holland Als Leen Vreugdehhil van Hoeks Welzijn niet van plan is openlijk zijn excu ses aan te bieden voor zijn uitla tingen in de Hoekse Krant over de onlangs overleden journalist Leendert van Ooijen, dan zullen Hoeks Welzijn-fractievoorzitter Peter Blok en oud-voorzitter Al fred van Os uit de partij stappen. In een brief aan de Hoekse Krant liet Vreugdenhil twaalf dagen na het overlijden van Van Ooijen we ten wat hij vond van de voormali ge correspondent van De Vuurto ren, De Hoekse Krant en diverse hier verschijnende dagbladen, waar hij tientallen jaren voor werkte. Die uitlatingen hebben tot een storm van protest en ver ontwaardiging onder de Hoekse bevolking geleid. „Het is misschien erg drastisch om uit de partij te stappen, maar wat Vreugdenhil heeft gezegd is ongehoord," zegt Van Os. „Er zijn werkelijk waar geen woorden voor." De leden van Hoelis Wel zijn willen voor ze tot dit laatste actiemiddel overgaan eerst kijken of Vreugdenhil bereid is zijn uit spraken terug te nemen. De voor malige deelgemeenteraadsvoor zitter schreef een brief bestemd voor de rubriek Brieven van Le zers. Daarin liet hij zich zonder schaamte uit over Van Ooijen met wie hij in het verleden verschei dene malen te maken had als voorzitter van de deelgemeente- raad. 'Bij deze bericht ik u dat ik geen prys stel op het verder nog ont vangen van de Hoekse Krant. Ik had gehoopt dat met het overlij den van 'Leen de Leugenaar5 er ook een einde zou komen aan sub jectieve, tendentieuze en sugges tieve berichtgeving in dit krantje en dat de journalistieke kwaliteit Schiedam In Rotterdam is het ten strengste verboden, maar in Schiedam wordt het voor één keertje toegestaan: wandelen door de metrotunnel. Op zaterdag 25 september wordt de metrobuis in aanbouw opengesteld voor het publiek tijdens de grote open dag van het project Beneluxlijn. Bijna een kilometer kan er onder de grond worden afgelegd in de Erandersstad; van de parkeer plaats op de Burgemeester van Haarenlaan tot de plek waar sta tion Troelstralaan zal verrijzen. De participanten in de bouw van het metrotraject van Marconip- lein naar Hoogvliet wilden al een tijdje een publieksdag op poten zetten. Tot nu toe was daar echter geen geschikt moment voor. werkzaamheden lieten het, toe of de veilighqjd' kers kon nog niet* randeerd vandebouw. Het stuk metrotunnèl waar vol- gende maand doorheen kan wor den gewandeld, vefkeert op dat moment tussen ruw- en afbouw. Een prima tijdstip, volgens de bouwers, om grote groepen men sen door de tunnel te loodsen. De tunnel is dan al voldoende afge werkt zodat je niet struikelt over de betonijzers en er nog genoeg ruimte kan worden geboden aan grote groepen wandelaars. En dat laatste zal zeker het geval zijn want de open dag wordt gehouden tijdens de Brandersfeesten. De bezoekersaantallen zullen dan ook waarschijnlijk in de tiendui zenden lopen. Het projectbureau Beneluxlijn dat bij het organiseren van de open dag samenwerkt met de RET, heeft nog meer activiteiten in petto. Zo kan bij het startpunt van de wandeling, de grote par keerplaats bij de kruising van de VlaardingercÜjk en de Burge meester van Haarenlaan, ook een stukje over het metrotraject rich ting Vijfsluizen worden gewan deld. Ter hoogte van de Vlaardin gerdijk komt ds metro in 2092 uit de grond om tien meter te klim men en over pilaren boven de grond naar metrostation Vijfslui zen te rijden. De bezoekers van de Wat zich voor deaartleg van de Beneluxlijn onder de grond afspeelt Is vaak niet tezien. Daar komt echter eenmalig verandering In, wanneer er op 25 september een open dag wordt gehouden en het publiek de tunnelbuizen kan betreden. open dag kunnen een gedeelte van dit traject bewandelen en een fraai uitzicht krijgen over de om geving. Daarna kan men rechts omkeert maken en aan de wande ling door de tunnel beginnen. In de tunnel wordt uit veiligheids overwegingen eenrichtingsver keer gehanteerd: van de parkeer plaats naar de Troelstralaan, In de tunnelbuis valt ook het een en ander te beleven. Op de wan den worden dia's geprojecteerd van verschillende bouwfases van de Beneluxlijn en van hoe het er straks uit zal zien als de laatst bouwcontainer is opgeruimd en de metro ruim baan wordt gege ven. Verder worden er twee infor matiepunten ingericht in de me trotunnel en zullen stewards en gidsen zorgen voor een ordelijk verloop van de tunnelwandeling. Bij het eindpunt van de wande- L Archieffoto Rotterdams DagWad ling aan de Troelstralaan wordt een grote loods ingericht als met robioscoop. Naast oude films van de bestaande metrolijnen in ons land wordt ook de eerste film van de Beneluxlijn gedraaid. Op de parkeerplaats bij het startpunt van de wandeling wordt een infor matiemarkt gehouden in een gro te tent die speciaal voor de open dag woidt opgebouwd. Alle in stanties die maar enigszins te ma ken hebben met het project Bene luxlijn zullen daar acte de présen- ce geven. Op het terrein naast de tent wordt door de verschillende aannemers een show gegeven van de machines en het materieel dat wordt gebruikt bij de aanleg van •d? mctrchsan. Het projectbureau Beneluxlijn en de HET willen er een groot evene mentvan maken. Naast de Schie dammers wil men ook publiek uit de omliggende gemeenten trek ken. Daarvoor wordt in augustus een grote publiciteitscampagne gestart met posters op de stations en reclamespotjes op de radio. Om de mensenmassa te kunnen vervoeren zal buslijn 54 op zater dag 25 september ccn extra lus in de route opnemen en een halte in-' lassen bij het parkeerterrein Vlaardingerdijk/Burgemeester van Haarenlaan. zou stijgen', schreef VreugdenhiL „Schandalig," vindt Van Os. „Ik wist dat hij met een actie zonko- men tegen Van Ooijen. Maaiwat, was voor mij onbekend. Ik heb het hem afgeraden en gezegd dat als hij toch iets van plan was aftt op persoonlijke titel moest Vreugdenhil schreef de brisfrook op persoonlijke titel, maariioch woTdt de partij Hoeks Welzijn in verband gebracht met zijn uit spraken. Van Os: „Vreugdenhil is nog wel lid van de partij, maai hij is niet meer politiek actief Toch zien de mensen een verband." Wat nu predes de vete tussen Van Ooijen en Vreugdenhil was, is Van Os niet helemaal bekend. „Ik weet dat Vreugdenhil vond dat Van Ooijen de politiek in zijn arti kelen niet objectief waarnam. Daar zit, denk ik, ook wel een kern van waarheid in. Het is daar entegen wel zo dat waar twee bek vechten de schuld altijd in ;het midden ligt" f De oud-fractievoorzitter staat er dan ook op dat Vreugdenhöaeijn excuses aanbiedt aan de Hoekse bevolking. „Wij distantiëren ons van zijn uitspraken." Als Vreug denhil niets onderneemt, dan zou uit de partij stappen volgens Van Os hun laatste maatregel kunnen zijn. „Maar we moeten er eerst in tern over discussiëren. Dat kan zodra de vakanties voorbij zijn." Ton van Ooijen, de zoon van Leendert en verantwoordelijk voor de Hoekse Krant, meldt des gevraagd dat zijn familie er zelf een punt achter heeft gezet Jk heb lang getwijfeld of ik de brief wel zou plaatsen. Het was moei lijk, maar het leek mij toch het beste. Op die manier heeft de Hoekse bevolking tenminste kun nen zien wat voor man Vreugden hil nu eigenlijk is." Op de plaatsing van. de brief kreeg l de Boekse" Krant'weer Tfowl de veertig reacUes-van-iKwoners van Hoekröh^BGÖSRd^Beer Vreug denhil mh g'ftflrTftlffi'rri pi ir voor zijn naam hebbenstaan, maar van fatsoen en 'innerlijke' beschaving heeft hij kennelijk nog nooit ge hoord', luidde het korte schrijven van de familie De Vries. Wat een onbeschofte wijze van handden', vond een ander. H. M. Notenboom schreef: 'Een vos verliest wel zön haren, maar niet zijn streken. Ik schatte hem nooit hoog in, maar by zoveel laagheid past de term varken'. De reacties van de Hoekse bevol king hebben Ton van Ooijen goed gedaan. „Ook deze brieven heb ik allemaal geplaatst Waarschijnlijk is het oud zeer geweest. Vreug denhil vond dat mijn vader te kri tisch over hem schreef, maar dan blijft zo'n manier schandalig." Vreugdenhil laat desgevraagd we ten niet te willen reageren. Hij zegt geen behoefte te hebben aan een openbare discussie. Informatie over bezorging van de krant maandag Vm vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Vlaardingen Een fraaf StaaHje;'; samenwerking tussen bewoners $ÊQ gemeente, dezer dagen op het. Mende! ssohnplein in de Vlaar- dingse Vettenoórdsepolder, Buurtbewoners zorgen ervoor dat de vijver wordt ontdaan van alle troep, die daar door de jaren- heeninis gemieterd.De gemeen te heeft het waterpeil wat laten" zakken en zorgt ervoor dat "alle rommel wordt afgevoerd. Vroeger waren er op het plein twee vijvers. Daarvan werd er op zeker moment eentje door de ge meente gedempt Er kwam een pleintje op die plek met een' voet bal- en volleybalveld en wat speeltuig. De jeugd was er blij mee. En voor hen, die meer lol be leefden aan vissen was er altijd die andere vijver nog. Maar daarmee ging "het bergaf waarts. Het irater vervuilde en vervuilde en er was eigenlijk nie mand die er iets aan deed. Op ze ker moment besloot een groep omwonenden, jongeren van rond Met hun voe ten vast In de modder halen de bewoners van het Men delssohn- mogelijke troep uit de Vijver. Foto Roei Dijkstra de twintig jaar, zelf maar in actie te komen. Er--werd overleg ge zocht met de gemeente Vlaardin gen, die zelf niet wüde baggeren, maar wel voor de nodige facilitei ten kon zorgen. Zo werd het wa terpeil verlaagd en kwamen er bakken waar het 'opgeviste' afval in kon worden gedeponeerd. De gemeente zorgt er ook voor dat die troep wordt afgevoerd. Begin deze week gingen de buurtbewoners aan de slag. De temperatuur leende zich uitste kend voor het 'pootje baden', maar in de praktijk viel er toch weinig lol aan te beleven. De jon gemannen stonden stuk voor stuk vast in de modder. „En wat we er allemaal uithalen is edit ongelooflijk," vertelt Weslie Hol- lenberg. „Er liggen heel veel ste nen op de bodem, maar we ko men ook fietsen tegen en diverse auto-onderdelen." De groep staat er zeker niet al- leen voor. Kinderen staan langs de kant en helpen mee om de troep in de bakken te deponeren en andere buurtbewoners tonen hun waardering. „Voortdurend komen er mensen met koffie en andere drank voor ons. Ze komen zelfs patat brengen." Maar het belangrijkste is, dat er straks weer goed en met veel meer plezier te vissen zal zijn in de vjjver. „Want er zit hier meer dan genoeg." Het RiMh darrtPfJaS^KdlWe koffmute maanden Ineereonnlge stemming. Neem daarom nu een supervoordelig zomerabonnement (3 maanden voor ƒ95,-) en ontvang een schitterend Erasmusbrug badlaken cadeaul Vul snel de bon In! 1 Telefoon: L, !-* KLAHE TAAL 1CSSCZ3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1