'Brief had nooit geplaatst mogen worden' Met mandje witte postduiven langs trouwerijen en crematies Pamflet over dé Synode Skaters leven zich uit op Frans Halsplein 'Poepen op een bruidsjurk? Welnee, het zijn net mensen Ze willen rustig zitten' Rotterdams Dagblad Vnjdag 6 augustus 1999 Het moet een uniek pamflet zyn, dat 331 jaar oude'document dat door het Schiedamse gemeentearchief is gekocht Het pamflet werd uitgegeven door Adriaen Comelisz van Delf. die kortna 1800 wasbek gonnen met een drukkerij op de hoek van de Lange Haven en de Overmaassesteeg. Een tijd lang had Schiedam geen drukker gehad ,en moesten belangrijke manuscripten in Botterdam worden ver- f werkt - berichtje over de aankoop van het pamflet in het Rotterdams Dagblad van gisteren was summier. Het is niet bekend wie hetpam- flet geschreven heeft, het zou om een zeventiende eeuwse Han van der Horst of Hans van der Sloot kunnen gaan, maar ook over de in- - houd wordt niet veel vermeld, behalve dak dat het een van de vele schrifturen was die rond 1618 verschenen naar aanleiding van een grote kerkvergadering in Dordrecht. Een grote kerkvergadering-riat mag je wel zeggen. Het ging hier om de Synode vanDmriredst/die - - van 13 november 1618 tot 29 mei 1610 resulteerde in 180'zittmgen, h waarbij Engelsen, Paltzers, Zwitsers en Hessen aanwezig warenen waarbij de strenge Calvinisten in de clinch gingen metne,Reman? stranten, geesteskinderen van Erasmus en Coomhert De'precïêzeh contra de rekkelijken.Delaatsten namen eenloopjèmetdie sombere Calvjjn, -ze gingen uit van een vrije wil waarmee je je lot ktintbeïa-J vloeden. Dat-was dé Contra-Remonstranten te gortig/Ze gelóófden 3 door goedé daden je karma kunt opleuken. Helemaal bont vonden- preciezen het dat denieuwlichters het voor mogelijk hielden'datheï- i ligen alsnog afvallig konden worden. De hele Synode van Dordrecht kenmerkte zich door partijdigheid. De synodale mteprakènwarenjn, i hetvoordeel van de Calvinisten en dat-kostte tweehonderd andere-J denkende predikanten hun baan, tachtig moestén zelfs vluchten'. "Hfr De theologische strijd van die dagen kannietlos gezien worden van de politieke en economische situatie. De Beeldenstorm was in 1566 niet aan Schiedam voorbijgegaan. Bij de Reformatie in 1572 was de Grote Kerk, de katholieke Sint Jan, een hervormde kerk geworden en Schiedam koos de zijde van de de Watergeuzen ende prinsyan1 Oranje tegen de Spaanse overheersing. Maar hoe de krachtsverhou-, dingen waren tussen rekkefijken en preciezen,'en nLde-DOrdise Leerregels van 1619 hier goed vielen, daar'is weinig onderzoeknaar.; gedaan en-je komt hierover, niet veel tegen m^G^d^éfus^vaii^ Schiedam' van toenmalig archivaris dre. G. van der Feijrt.yérsché:- i rien in 1975, toen-Sebiedam vierde dat het 700 jaar öaarVrioi:. "stadfe1:t rechten kreeg dankzij welwillende bemiddeling van gravihAleidaby [„ïlarisVi- ^j '<■-1- r In 2000, bestaat de stad-725 jaar,4 ik heb burgemeester R&hiér,. Seheeresal éen poosje terug opgezadeld met de organisatie van eènr-! paar passende evenementen. Het is een verdienste van het gemeen- jj tear chief, dat het met de aankoop van 'zo'n intrigerend pamflet zorgt Voor de voorprei Graag meervan zulke opwarmertjes. Het is nuttig,. Ir als er meer bekend wordt over de stadsgeschiedenis, V ,v. r - 1 i KOE KEGEL Vrij dag 6 augustus SCHIEDAM Dc de Woudhoek. Presentatie over Engeland, Wales, Ierland en Scandinavië, 14.0Q-15.45u. Frans Hals- plein. skatefestyn, 15.00u. VLAARDINGEN Park Holy Ziekenhuis. Herdenking Hiroshima, 19,30u. Trappen oude stadhuis op de Markt. Start stadswandeling door oude centrum, 18.45u. De Sa- <- Ion, Oosthavenkade 9. Pleisters (akoestische versies van bekende hits), 22.00u. ROTTERDAM Nationaal Schoolmuseum t/m 17.00 Kmderspekta- kel. Blauwe Vis 23.00-05.00 Blauwe Vis Clubavond. De Vlerk 22.00 Fridayzz illy noiz on wax! De Vlerk 00.30 New Tricks.'Baroeg 20.00 Blow Ycjt Spea- kers-metalcafe. Nighttown 23.00 Future. 22.00 Re- dnim. Boompjeskade 15.30 Bootexcursie Rotterdam - Kmderdijk. Zaterdag 7 augustus SCHIEDAM Grote Kerk. Inloopconcert met Anke Eree en Mireil le van Heisen, lö.OOu. Verzorgingshuis Spaland. Bingo, 14.00u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandelconcert met Jan Vermeire, 15.00- 17,00u. HOEK VAN HOLLAND NS-station Hoek van Holland haven. Start planten- inventansatie Hoek van Holland, lO.OOu. •ROTTERDAM Maritiem Buitenmuseum Jeugd Vakantie Paspoort. ,i Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspek takel. Blauwe Vis 23.00-05.00 Blauwe Vis Cluba vond, De Vlerk 22.00 Re-tum up the bass party. Ba- roeg Dansavond. Mach 23.00 Rosemary's Babies. De Buurman 21.00 DJ. Nighttown 23.00 The Tube. Ro- town 22.00 DJ Ronald Remde. Boompjeskade 10.00, 12.30 en 15,30 Bootexcursie Rotterdam - Kmderdijk Euromast Abseilen en tokkelen. Bioscopen Tot en met woensdag 11 augustus Imax Theater; Wildfire feel the heat' (al) dag. 14-16. 'Extreme' (al) dag. 13. Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 12-15. Whales' (al) dag. 11. The matrix1 (16) dag. 17. 'The mummy' (12) dag. 19.30-22, Lantaren/ Venster 1: Filmzomer '99, dag, om 19.30- 22. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. 'Dance to my song' (16) dag, 19,30-22. Ven.2: Filmzo mer '99. dag, om 19 30. herhaling van diverse films af gelopen seizoen. 'Festen' (16) do.vr.za zo. 22, Ven,3: 'Sue' (al) dag 20. 'Max et Bobo' (16) dag. 22. Ven.4: 'Black cat, White cat' (16) dag. 19.30. 'Hideous kinky' Pathé Cinerama 1: Wild wild west' (12) dag. 15.45- 18,45-21.45. Cin,2r 'Cruel intentions' (al) dag. 18,30- 21.15. Cin.3; 'Never been kissed' (al) dag. 12.30-15.30- 18 30-21.30. Cin.4: 'Notting Hill' (al) dag. 15.10-18-21 CmJ>: 'eXistenz' (16) dag. 19.30-21.45. Pathé Lumière lr 'The mummy' (al) dag 12.15-15.15- 1815-21.15 Lum. 2:'The matrix" (16) dag 14.15-17.30- 20.45. Lum.3: "Who am iT (12) dag. 12.30-15.30-21. 'Pleasantvilie' (ai) dag. 1815. Lum. 4: "Entrapment' (12) dag. 15.45-18 15-21.15. Pathé Schouwburgplein 1: Wild wild west' (12) dag. 11.10-13.40-16.15-18.50-2130.Sck2: 'Never been kis sed' (al) dag. 16.20-18 50-2150. Sch.3: 'Sliding doors' (al) dag. 11,30-1630-39-21.40. Scb.4: 'The mummy" (12) dag. 11.50-14.40-18.10-21. Sch.5: 'Nothng Hill' (al) dag. 11.40-15.20-18.20-21.10. Sch.6: 'The matrix' (16) dag. 15.10-18.10-21.lG, di met om 2110. Sneak Pre view: We temmen de gladde jongen' (16) di. 21.30. Sch.7: 'Instinct' (12) dag. 15.30-18.30-21.20, Nachtvoorstellingen: Pathé Lum.1: 'Mummy5 (22) vr.za. 00.15. Pathé Lum.2: 'The Matrix* (16) vrza. 00,15. Pathé Lum.3; 'Analyse this' (16) vr.za. 00.30. Pathé Lum.4: 'Entrapment' (12) vrza. 00.30. Kindermatinees: Pathé Cin.lt 'Kabouter plop' (al) dag 13 15 Pathé Cin.2:'Jungle Jack 2'(al)dag. 13,10- 16. Pathe Cin.4: Mulan' (al) dag. 13. Pathé Cin.5: 'Ba by geniuses' (al) dag 12.45-14.50-37. Pathé Lum.2: 'Jungle Jack 2' (al) dag. 12.15. Pathé Lum.3: 'Doug's le film' (ai) dag. 13.15. Pathè Sch.2: 'Ratjetoe (ai) dag. 11.20-13.20. Pathé Sch.3: 'Astenx& Obelix tegen Caesar' (al)dag. 14. Pathé Sch.6: 'De koning en ik' (al) dag. 11-13. Pathé Sch.7: 'Kabouter Plop' (al) dag. 11- 13.15. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Mariëtte Olsthoom, Eefje Oom en, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Hoek van Holland De gewraakte brief van oud-deelraadvoorzitter Leen Vreugdenhil had nooit in de Hoekse Krant geplaatst mogen worden. In die brief werd in zeer negatieve bewoordingen gespro ken over de kort daarvoor overle den journalist Leen van Ooijen. De brief zou uitsluitend bedoeld zijn geweest om het abonnement op te zeggen. „Ton van Ooijen had de brief van Vreugdenhil nooit mogen plaat sen," meent Robert de Stoppelaar van het huis-aan-huis-blad de Vuurtoren, waarin Vreugdenhil recent gelegenheid werd gegeven zijn visie te geven op de zaak, die in Hoek van Holland voor zoveel beroering heeft gezorgd. Tiental len Hoekenaren hebben via inge zonden brieven in plaatselijke bladen hun afkeur over de uitla tingen van Vreugdenhil laten blij ken. Leen van Ooijen was 'zijn leven lang' de bepalende journalist in Hoek van Holland. Hij maakte het plaatselijke blad de Vuurtoren en werkte als cor respondent voor aldaar verschij nende dagbladen. Vorig jaar werd de Vuurtoren overgedaan en maakte hij met zyn zoon de Hoekse Krant. „De brief was helemaal niet be doeld om te worden gepubliceerd. Vreugdenhil had er alleen beter 'ter attentie van de uitgever" bo ven kunnen zetten. Dan had dit misschien allemaal niet ge beurd," aldus De Stoppelaar. „Ik ben het op voorhand niet eens met de strekking van de brief van Vreugdenhil, maar om de tekst als ingezonden stuk te plaatsen had met gemogen." De voormalig voorman van de lo kale partij Hoeks Welzijn liet in een brief aan de redactie weten dat hij de Hoekse Krant niet meer m bus wenste. Hij had gehoopt dat niet de dood van 'Leen-de Leugenaar' er een einde was ge komen aan de 'subjectieve, ten dentieuze en suggestieve bericht geving'. In het interview met de Vuurto ren zegt Vreugdenhil 'zich met verantwoordelijk te voelen voor de plaatsing van het stuk'. 'Als ik mijn abonnement op De Volks krant opzeg, wordt dit toch ook met als ingezonden stuk in deze krant geplaatst Deze rel wordt ge regisseerd. Het tekent slechts het niveau. Ik doe daar met aan mee'. Vreugdenhil verklaart in het arti kel 'het te betreuren dat de redac tie van de Hoekse Krant geen schoon schip heeft willen maken na het overlijden van Leendert van Ooijen'. 'Het zou een goed moment zijn geweest om een krant te maken die recht doet aan het feit dat Hoek van Holland een pluriforme lokale gemeenschap is. Dat betekent datje respect op brengt voor mensen van diverse religieuze of politieke overtuigin gen. Je moet de berichtgeving niet willen manipuleren'. Ton van Ooijen, zoon van Leen dert en journalist van de Hoekse Krant, zegt hét stuk van Vreug denhil wel ris een ingezonden brief te hebben beschouwd. „Als je een brief naar de redactie stuurt, kun je toch verwachten dat-xe wordt geplaatst," meent hij. Dat er dan 'ingezonden brief bo ven had moeten staan, wil Van Ooijen met ontkennen. "„Maar Vreugdenhil heeft ook een kopie van de brief naar de bezorgster gestuurd, dus als je dan niet in de openbaarheid wil komen, moetje dat ook niet doen." Door Remko Tanis Vlaardingen Het bevalt ze niets. Duivenmelkers Char les Dessens en Bas van Beve- ren zijn bezorgd over het ne gatieve imago dat rond de duif hangt. De stadsduif, daar moet inderdaad iets te gen gedaan worden, maar dat soort moet zeker niet over een kam worden ge schoren met de witte post duiven. Dat ras heeft name lijk hele andere kwaliteiten. En ze leveren Dessens en Van Beveren nog een zak centje op ook. Beide Vlaar- dingers verhuren die duiven namelijk voor trouwerijen. En sinds kort ook voor begra fenissen en crematies. 'Klavertje Vier brengt geluk en plezier' is de slogan van het be drijf onder welke naam Dessens en Van Beveren de duiven verhu ren. Tenminste, wanneer de vo gels voor bruiloften worden inge zet. Bij rouwplechtigheden ont breekt de slogan op het visite kaartje. Een krakende trap leidt naar de zolder boven de bloemenwinkel laan^fe feegm s^dftMesataaan in Vlaardingen, De zolder igivojge- bouwd met duivenrennen. Achter de ene deux gaan doffers, manne tjesduiven, schuil, terwijl een an der hok kweekduiven herbergt. Weer een deur verder izitteiijji ydegüöj nprijsduivfenr wu. Deze verte- Een huwelijk InHHIegers- berg. Charles Dessens laat de duiven los rond het kers verse bruids paar. Foto's Roei Dijkstra genwoordi waarde 'enkele hon derden sommigen zelfs enkele duizenden guldens. fluistert Van Beveren be zwerend als- eigenliik niemand het horen. In totaal wo nen er zo n honderd vijf de zolder. Achter rechterdeur zitten de vyf- maagdelijk telduiven. 'Bruidsduiven1, noemt Klavertje Vier ze. „De witte zijn van Bas," lacht Dessens terwijl Van Beveren midden tussen zijn duiven zit om ze mooi op de foto te krijgen. „Bas doet ze altijd m de manden, voordat ik ermee naar de bruiloft reis. Dat moet gewoon. Een keer ging ik naar een huwe lijksvoltrekking m Wassenaar. Het was mistig en ik had haast, dus heb ik ze zelf in de manden gestopt. Die duiven waren hele maal gestresst toen ze na de cere monie werden losgelaten. Acht zijn er toen niet teruggekeerd bij ons." Charles Dessens (41) was vroeger eigenaar van de bloemenwinkel aan de Mozartlaan. Twee jaar ge leden had hij geen zin meer in het 'van-zeven-tot-zeven' .-werk, dus verkocht hij de zaak. Het pand waar ook nu nog de bloemenwin kel in zit, is nog wel van Dessens. Op de eerste verdieping heeft hy een werkplaats waar hij bloem- schikwérk doet voor collega-bloe misten, Een halve dag per week kost het duivenwerk hem, de rest ven de tijd is voor het maken van rouwkransen en bruidsboeketten. De weg terug Het verhuren van tortelduiven voor bruiloften begon acht jaar geleden, by het huwelijk van een. personeelslid van Dessens' bloe menwinkel. Inmiddels reist hy een tot twee keer per week naar een bruidsparty, met in zyn auto gemiddeld vijftien duiven. „Hei hangt natuurlijk van de beschik baarheid af. Sommige duiven kun je niet gebruiken, bijvoorbeeld omdat ze in de rui zijn," legt hy uit. „Ook speelt de plaats van de bruiloft een rol bij het bepalen welke duiven geschikt zyn. Als het ver weg is, kun je de jongere vogels niet gebruiken, omdat die de weg terug naar Vlaardingen nog niet kunnen vinden." Klavertje Vier houdt zich aan een maximumafstand 175 kilome ter. Een bruidsp-' moet 175 gul den neertellen om de vogels na het ja-woord weg te zien fladde ren. „Daar krijgen ze my natuur- lyk by," gaat Dessens verder.„Ik Charles Des- maar toen ging de fotograaf nog sens en Bas eens lopen schuiven met ieder- van Beveren een," vertelt Dessens. „Dat duur- ln de vaste de zo lang en die duiven zaten lek- verblijfpfaats ker. dus die heten de poep gaan. van de duiven Normaal gesproken laat een duif aan de Mo- echter nooit zomaar iets los." Van zartlaan In Beveren: „Duiven zyn net men- Vfaard ingensen. Die willen gewoon lekker zit- waamaarde ten als ze moeten. Kyk naar bui- vogels altijd ten: op de dakpannen van de hu weer de weg ren is geen vogelpoep te zien!" terugweten te vinden. JPotenerat De duivenfanaten vinden het dan ook jammer dat er aan de duif een, volgens hen onterecht, nega tief imago kleeft. De stadsduiven zyn hier de oorzaak van, menen ze. Die poepen de hele stad onder, omdat ze geen eigen hokken heb ben, zoals verzorgde duiven. Ge meenten mogen best wat stads duiven weghalen, vindt Dessens. „Ais je ziet wat er op de Coolsingel rondloopt," zegt hij verontwaar digd. „Troep is het! Bij sommige zy de poten eraf en anderen ver spreiden allerlei ziektes." Het is een schande dat gemeentebestu ren die beesten laten zitten, vmdt Van Beveren. De duiven van Klavertje Vier zyn echter perfect in orde, omdat ze Schiedam Ze stonden vanmiddag al klaar met hun skates. Want zolang goede permanente voor zieningen in Schiedam nog ontbreken zijn skaters aangewezen op activiteiten. En vanmiddag en van- avond isjer weer iets te beleven. Het Frans Hals- plein in ScMedam-Wert is even htm domein. Er staan verschillende skate-attributen als half pipes, Al vijf weken lang worden er voor de oudere jeugd van Schiedam (van 14 tot 18 jaar) door twee jonge- renepbouwwerkers 'van de Stichting Welzijn Schie- f dam allerlei zomeractiviteilen georganiseerd. Van daag was het-derde keer dat er een plein of straat werd afgezet voor de skatere onder de jeugd. De jongersnwsifceregasanögtwïcwckcn doormat hun activiteiten, Zo zal er volgende week vrijdag, 13 augustus, op het parkeerterrein by het Prinses' 1 Beatrixpark ook weer een skateplek worden inge richt En de vrijdag daarna) 20 augustus, staan de skate-attributen langs deMaasboulevank - Skaten is momenteel erg populair onder de Schie damse jeugd. Door jongeren uit de Woudhoek en Spaland werd 31 mei nog een demonstratie gege ven aan wethouder Peter Groeneweg van onder meer sociale zaken en welzijn. Zy willen namelijk een vaste skateplek in Schiedam. De wethouder toonde zich tydens de demonstratie erg enthousi- ast Er wordt jnomenteel onderzocht of zo'n'sportieve jongerenplek te realiseren is. Via het nieuwe beleid voor jongerenontmoetingsplaatsen (JOP's) wordt er de komende drie jaar in ieder geval geld gereser veerd Vöüf rwgcii nieuwe Jö?s. Maar er moet eersr een geschikte plek worden gevonden, want zo'n skateplek zou weieens voor wat overlast kunnen zorgen. moet die vogels iedere keer naar het Kasteel van Rhoon, de Cool singel of waar dan ook brengen." De maximum-afstand is er meer voor Dessens, omdat hy geen zin heeft om naar trouwerijen in Groningen te moeten reizen en twee dagen later naar een paartje in Maas tricht. „De duiven zouden dat wel kunnen," zegt Bas van Beveren (63) waarschuwend, want de vo gels moeten niet worden onder schat. „Deze is duizend kilometer ver geweest, naar St Vincent in Zuid-Frankrijk," zegt hy terwyl hy de bewuste vogel in zyn han den houdt. Saillante vraag is natuurlijk hoe beide duivenmelkers er zeker van kunnen zyn dat de tortels by het naar huis fladderen niets laten vallen op de peperdure bruidsjurk of het gloednieuwe donkere pak van de bruidegom. „Je kunt mets garanderen," begint Dessens. Voor de duiven de mand in gaan, controleert Van Beveren ze op lui zen. De kleine zwarte beestjes ste ken goed af tegen de sneeuwwitte veren. Dessens: „De kans is heel klein dat zo'n luis op de witte bruidsjurk valt en dat de bruid dat dan ook nog ziet. Dat maakt ech ter met uit. Het moet gewoon goed zyn, dus controleren we de vogcL iedere keer weer voor we ermee op stap gaan." Tot nu toe is het slechts een keer fout gegaan. „De pasgetrouwden kregen de duiven in de hand, goed worden verzorgd, aldus bei de heren. „Het zyn echte atleten," zegt Dessens ztellig. „Je moet daarom goed opletten dat er geen vreemde duif tussenkomt, die een ziekte mee kan brengen." De vogels weten ook vrijwel aityd de weg terug te vinden naar de Mozartlaan. „Komen ze n^e}. ^j. reet terug, dan is er altijd nog de kans dat andere melkers ze vin den," vertelt Van Beveren. „Via een landelyke gids kunnen zij dan aan het nngnummer zien waar de duif vandaan komt." In de gids staat een lange rij duiven- melkersveremgingen met namen als KeerWeer, Tot Weerziens, Steeds Snelleren Luchtpost. Jonge duiven worden langzaam getraind in het terugvinden van. de weg. Als ze drie maanden oud zyn, vliegen ze steeds vaker met de oudere duiven mee, die hen dan ook weer de weg naar huis wyzen. Zyn ze jonger, dan wor den ze nog met ingezet buiten Schiedam en 'vlaardingen. By een bruiloft gaat het altijd goed, weet Dessens: „De duiven hoeven na melijk niets te doen, geen kunst jes of zo. Het is alleen uit de mand vliegen als die open gaat Dat willen ze al tijd wel." Klavertje Vier ziet niet op tegen een mogeiyke verspreiding van het beleid dat een aantal gemeen ten nu al voert aangaande bruids duiven. Het loslaten van duiven by trouwerijen zou niet goed zyn voor de vogels, omdat ze ineens in een wildvreemde omgeving zitten en de weg naar huis dus niet kun nen vinden. Volgens Dessens is dit met gewone duiven inderdaad zo, maar niet bij de postduiven. „In Gouda had ik een keer een ak kefietje hierover met een vröuw. Ik legde haar uit dat onze duiven getrainde postduiven zijn. Toen snapte ze het wel Het willen, ver bieden van duiven bij bruiloften berust vaak op onwetendhad. Ook veel bruidsparen denken dat het niet mag. Maar met mond tot mond-reclame krijgen we toch steeds vaker verzoeken om te komen met de duiven. H-v is iets unieks en romantisch," zegt Dessens enigszins mijmerend. ,3ruid en bruidegom allebei met een duif in de handen, beetje erby knuffelen voor de foto. En dan hoeven ze alleen maar hun han den open te doen en de twee dui ven vliegen samen weg, naar huis. Net als het bruidspaar. Dat is eens wat anders dan met z'n tweeën te gen een boom staan," vindt Des sens. Klavertje Vier denkt in Rotter dam al een concurrent te krijgen voor de bruiloftsduiven. In begra fenissen en crematies ziet het be drijf vooralsnog een gat in de markt Ook over het gebruik van de witte duiven bij deze gelegen heden zijn Dessens en Van Beve ren zeer symbolisch. Vorige maand had een teraardebestel ling in Schiedam de primeur. Des sens: „Het was prachtig. Wat is er nou mooier om bij een zakkende kist vanachter de zerk een koppel duiven weg te laten vliegen. Door de hoge bomen op de Schiedamse begraafplaats, moesten de vogels ook nog cirkelend omhoog." „Een witte duif is ook een bijbels symbool," vult Van Beveren licht geroerd aan. „Het was schitterend om de duiven zo omhoog te zien gaan," zegt hij. De vergelijking tussen de opstijgende vogels en de ten hemel gaande geest van de overledene maakt hij tussen neus en lippen door. „Bemensen op de begrafenis vonden het bijzonder elegant," weet Van Beveren. Des sens: „Wij ook. Het was prachtig."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5