iteiei 13 Britse spion redde duizenden joden het leven Amerikaanse journalistiek worstelde in affaire-Clinton Fijnzinnige literatuur Hermine Landvreugd over het ruige leven De Koning van Tuzla vertelt zijn verhaal bk; 'Boeken Top'iö van te week BPE j.~?'3^rê^euls Debuutroman van Arnold Jansen op de Haar Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 augustus 1 Door James MeGonigal Een kleine, anonieme Engelse ambtenaar, met bril en driedelig tweed pak, die zijn baan als consulair medewerker te Berlijn combi neerde met die van spion voor de geheime dienst M36. Door soepel met de regels om te gaan, kon hij tenminste tienduizenden Duit se joden in de jaren dertig redden van de on dergang: hij verschafte ze visa voor alle uit hoeken van het Britse rijk. Buiten kantooruren rekruteerde hij agenten in alle delen van Nazi-Duitsland. Toen de Tweede Wereldoorlog eenmaal was uitgebro ken, maakte hij deel uit van enkele van de be langrijkste geheime operaties van de Britten. Eind jaren vijftig stierf hij even anoniem als hij was begonnen. Alleen een plaquette in een Israëlisch herdenkingsbos herinnert nog aan hem. De Britse journalist en kenner van het geheime wereldje Mi chael Smith heeft nu een biogra fie geschreven van Frank Foley (1884-1958), die op onderkoelde wijze indrukwekkend recht doet aan deze man, die zelfs concentra tiekampen in is gegaan om uit reispapieren te verstrekken aan ten dode opgeschrevenen. Foley had m de Eerste Wereldoor log dienst gedaan aan het front en als stafofficier op het geallieerd hoofdkwartier. Zijn studie Duits en zijn verblijf als leraar in Duits land kwamen hem van pas toen hij na 1918 in het land van de ver slagen vijand werd gestationeerd. Begin jaren dertig werd hij als 'Passport Control Officer' afge vaardigd naar het Britse consu laat in Berlijn. De officiële titel verborg in die tijd de werkelijke functie: hoofd van de Britse ge heime dienst MI6 ter plekke. Vergrijp ïn zijn formele functie genoot Fo ley geen diplomatieke onschend baarheid. Een vergrijp zou onher roepelijk leiden tot arrestatie en vervolging. Maar vanaf het begin trok Foley zich daar weinig van aan. Hij paste de strenge regels voor het verschaffen van uitreis papieren naar Engeland of een van de koloniën z'èer soepel toe. Hij schroomde niet om zijn supe rieuren rechtstreeks te belazeren Het officiële Britse beleid was om zo weinig mogelijk joden toe te la ten tot Palestiniè. Foley wist van uitzijn schaduwbestaan af van ac tiviteiten van de voorloper van de huidige Mossad in Duitsland om konvooien joden per trein en per Een foto van Frank Foley uit 1939. FotoGPD schip naar het br loofdelaïïdïë la ten vertrekken. Een goed Brits ambtenaar zou het mandaatsbestuur in Palestinie hebben gewaarschuwd. Foley keek de andere kant op.^etsaals hij zijn handtekening eh hejTfefcn begeerde stempel zette op formu- heren waarvan hij wist dat zij niet aan de regels voldeden. Het con sulaat in de Berlijnse Tièrgarterf werd in de loop van de jaren, tot september 1939, de laatste hoop voor veel met de dood bedreigde joden. Vlak voor de Duitseinvaiin Pol&ü,xer krachtig, vertrokFoley-mèt-vrauw^èri.me---w dewerkers ViaJJoqk van Holland Uslo naar Londen. Aansluitend werd Een Duitse relatie uit weten- hy in Oslo gestationeerd, van schappelijke hoek, die nog mocht waaruit fiy zijn netwerk van Duit se agenten zou moeten onderhou den. Die periode duurde maar kort als gevolg van de uitbreiding van de oorlog, maar Foley voorde reizen, besloot in zijn Noorse ho tel de laatste Duitse nieuwtjes ovgr deporlogvoenng aan zijn ou de vriend te doen toekomen. 'The Oslo Letter' bleek tot in 1944 actu eel: het offensief met V2-raketten op Londen werd er in voorspeld. Eenmaal terug in Engeland werd Foley als Duitsland-kenner be trokken bij de omstreden 'vlucht' van Rudolf Hess, in 1940 formeel de plaatsvervangend Führer, naar Engeland. Was de man gek of ge niaal, was het een Duitse meester zet of een onbegrijpelijke blun der? Foley kwam na maandenlan ge gesprekken en observaties tot de conclusie dat Hess geestesziek was. Dat hij na de oorlog tot leven lang werd veroordeeld (hij stierf door zelfmoord in de Spandau-ge- vangenis in Berlijn in 1987) achtte hij onjuist Foley was in de oorlog betrokken bij twee van de belangrijkste ge heime operaties van de Britten. De eerste was The man who ne ver was'. Om de Duitsers in de waan te brengen dat de geallieer de invasie in het Middellandse Zeegebied op Sardinië zou plaats vinden en ruet op Sicilië, lanceer de een onderzeeboot voor de Spaanse kust een lijk. In de tas 'geheime' stukken, in de jaszak ken valse papieren. Foley heeft weken moeten zoeken in verschil lende Engelse mortuaria om het juiste, militair ogende, hjk te vin den. De door de Spaanse politie meteen ingeseinde Duitsers tuin den erin. Invasie De tweede operatie was nog be langrijker. Foley was als kenner van Duitsland betrokken bij de al jaren lopende truc om de Duitse geheime dienst om de tuin te lei den: alle naar Engeland gezonden spionnen waren opgepakt en 'om gedraaid'. Alle informatie die zij terugstuurden werd door de Brit ten voorgeschreven. Kort na de landingen in Norman- dië, waarvan gedurende enkele dagen niet zeker was of die suc cesvol zouden zijn, stuurde Hitier twee tankdivisies van Noord- Frankrijk naar het invasie gebied. Die zouden wellicht de doorslag hebben kunnen geven. Ware het niet dat één van Foleys spionnen meldde dat Normandië slechts een afleiding was, de echte inva sie moest nog komen, bij Calais. De tanks keerden terug. Michael Smitsh boek bevat nog veel meer fascinerende details over Foleys leven, en zijn werkom geving, Het meest aansprekende beeld blijft echter dat vandeiftef- ne bebrilde ambtenaar, die een concentratiekamp ingaat om een hem onbekende medemens het leven te redden door hem een ge stempeld papier te geven. Michael Smith, Foley - The spy who saved 10,000Jews, uitg. Hod- der Stoughton. 358 pagina's, adviesprijs 77. Door Hans Warren 'j!~rKont achteruit. Hoerig' heet de derde verhalenbun- del van Hermine Landvreugd. Een toepasselijke titel 'b voor dit boek, waarin op verrassend onbevlogen toon :-'-'over seks wordt geschreven. Haar proza is altijd rauw j en direct, wat overeenstemt met de mensen die in de- i "ze schetsen de hoofdrollen hebben. Zij houden zich op aan de rand van de samenleving. Veel van de 'vrouwen gedragen zich als hoeren, veel van de man- - 'nen zijn misdadigers. Drugs zijn vaak een vanzelf sprekend onderdeel van hun bestaan. En ze hebben T al een heleboel relaties achter de mg. Ze leven slor dig en gevaarlijk. Over wilskracht beschikken ze niet, ze voelen zich nergens voor verantwoordelijk, laat staan dat ze een doel voor ogen hebben. Zo'n fijnzinnig tijdverdrijf als literatuur en zo'n rui- (1) Fortuna's dochter Isabel AJIende Kees Koeten (4) De gevaren van joggen Maarten 't Hart (7) Mevrouw mijn moeder - (3) Bella Toscane FrancesMayes t) Het ïesda bedrijf "'IÉT wTlfiorae» (5) Het verdriet van België Hugo Claus f-) Het testament John Grisham {-) Anna, Har,na en Johanna M Frednksson (-) Hov^Jn rêiWi Poesfkin John Gray J (l) Zonsverduistering I (ioi KÉgen wat le wlit en willen (-) ABC van de zonsverduistering Schilling H Jtaghepreken., CA ter linden I (2) Een ongewoon gesprek met God Neale Walsch j (4),:Jem{g da Pemïg - EwoudSanders I (8) Ooggetuigen van de wereld- Geert Mak geschtedani» 1(5) Van vijand tot bondgenoot (3) Een verantwoordelijke minister (5) Prfeheri ehéllkken FrisoWtelerga W. Sorgdrager Willy Voet 0«gW«l/GPD/60899 ge wijze van leven lijken moeilijk met elkaar te rij men. Hermme Landvreugd heeft geen moeite met de combinatie, ze voelt zich in beide werelden thuis. Haar zinnen mogen nog zo'n heftige indruk maken, ze getuigen wel degelijk van een opvallende beheer sing. Aan de stijl, hoe vanzelfsprekend die ook over komt, is grote zorg besteed. Want probeer maar eens mensen zo natuurlijk te laten praten, zo levensecht te laten denken als in deze negen schetsen over de marge van de maatschappij gebeurt. Weerbaar De jonge vrouwen die m de verhalen als vertelster optreden, lijken weerbaar genoeg te zijn. Een van hen doet al jaren aan kickboksen, een ander neemt bokslessen. Desondanks laten ze zich steeds weer ringeloren door mannen. Ze willen wel ontsnappen, maar doorgaans komt dat er nu. an. Alleen het meisje uit het titelverhaal neemt ontslag wanneer ze haar baas heeft moeten bevredigen. Dat was gebeurd op dag dat ze al een nare ingreep had moeten on dergaan: 'Als ik eraan denk voel ik die harde metalen eendenbek weer en hoor ik het geluid dat lijkt op dat van het machientje waarmee de tandarts speeksel wegzuigt.' In 'Recht uit het achterraam kijken' gaat het over een meisje dat van een jongen houdt die meer in mannen geïnteresseerd is. Liefst laat hij zich voor zijn gunsten betalen. De vrouw uit 'Hoewel het zo mer is' heeft enkele jaren als prostituee gewerkt. On langs is Skin bij haar ingetrokken, hij heeft acht jaar in de bak gezeten. De vriend van de hoofdpersoon in 'Stasi' verdient z'n geld vooral door in drugs te han delen. Ook hy is al vaak met de politie in aanraking gekomen, maar gewoonlijk gaat hij vrijuit door ge brek aan bewijs. Meestal laat Hermme Landvreugd het in deze bundel bij beschrijvingen waarbij een pointe uitblijft, maar deze tekst is vol dreiging Gewelddadig Het meest een verhaal en het minst een schets is het afsluitende Wat kijkje zorgelijk, schatje'. De hoofd persoon is een prostituee die samenleeft met de ja loerse en gewelddadige bijstandstrekker Camiel. Erg diep gaan haar gevoelens niet: 'Camiels ballen likken of die van een Want, maakt geen verschiL' Ze droomt ervan met haar vriend te bre en. Zelfs koestert ze il lusies over een gelukkig gezinsleven: 'Een rijtjeshuis met klimop tegen de gevel. Tussen de ïn de zon glim mende blaadjes hangen spinnen, loom en tevreden schommelend in hun web. Een praatje maken met de caissière in de buurtsuper, waar ik wel twee keer per dag om een boodschap ga.' Hier is iemand aan het woord die hoopt te ontsnappen aan die op het eerste gezicht spannende, maar bij nader inzien lege wereld van 'Kont achteruit. Hoeng Hermine Landvreugd: 'Km achteruit. Hoerig'. Verhalen, 140 pag. ƒ29. ie Bezige Bij, Amster dam. Door James MeGonigal De berichtgeving over de moeiza me relatie van Bül en Hillary Clin ton en zijn talrijke affaires en schandaaltjes met andere vrou wen' wordt steeds omvangrijker. Tijdschriftartikelen, boeken en zelfs interviews van Hillary zelf. In wat wellicht een poging is haar campagne voor een Senaatszetel voor New York te redden, vertelt zij nu honderduit over wat zij tot voor kort nog beschreef als „een ultarechtse heksenjacht op mijn man." In alle schandaalboeken springt dat van Michael Jsikoff eruit De politiek verslaggever van het Amerikaanse blad Newsweek was jaren geleden betrokken by het publiceren over de eerste schan dalen, rond Gennifer Flowers en Paula Jones. Ook hij was aanvan kelijk overtuigd van het feit dat conservatief Amerika vuur zocht waar eigenlijk geen rookwas. Wat zijn boek echter interessant 'maakt, is de beschrijving van de vrijwel permanente discussie die op de burelen van Newsweek, net als bij andere serieuze media, werd gevoerd over hoe om te gaan met de hele zaak. Het ging tenslotte om de presi dent, om zaken die op dat mo ment het roddelmveau amper ontstegen en waar de supermarkt- tabloids en obscure Intêrnet-sites zich meester van hadden ge maakt. Moest Newsweek zich tot dat mveau verlagen? Of moest Newsweek proberen de stelling dat het gmg om mogelijk laakbare gedragingen van de president te onderbouwen met harde bewij zen? Het gmg tenslotte mogelijk met alleen om slippertjes, maar om misbruik van macht en van overheidsgeld en liegen door ambtenaren en politici. De forme le regels m de VS zijn hier zeer streng over. Isikoff, afkomstig van moederbe drijf The Washington Post, heeft de reputatie een beetje wilde jon gen te zijn. Een goed verslagge ver, maar volgens zijn superieu ren liet hij zich wel eens verleiden Isikoff heeft zijn boek op geschreven Inde stijl van van de Was hington Post vers van wei een chrono logisch, ge detailleerd en persoon lijk. rato G PD tot het opschrijven van hard nieuws zonder harde bronnen. In de Lewinsky-affaire, ontdekte Isikoff echter het bestaan van banden: Monica's 'vriendin' Lin da Tnpp had heel veel bandopna men gemaakt van telefonische ge sprekken tussen haarzelf en Mo nica over de zaak. Monica zelf had banden van telefonische bood schappen van Clinton en van tele- foonseks met hem. Begon de discussie over bronnen echter opnieuw: hoeveel waarde moet je hechten aan bandopna men die vooral de mededelingen bevatten van een jonge vrouw, die gefrustreerd is over hetemde van een. merkwaardige relatie? Was dat eigenlijk wel de stem van Clinton? Newsweek bleek opnieuw voor zichtig, maar de druk om te publi ceren bleef toenemen. Isikoff trok zelf een grens bij het betrokken raken in de zaak. Lmda Tnpp wil de hem wel banden laten horen - banden die illegaal waren en mo gelijk ook Isikoff strafbaar zou den maken. Recentelijk werd be kend dat Tripp strafrechtelijk ver volgd zal worden: in de staat Ma ryland waar zij woont is het opne men van telefoongesprekken ver boden als de andere partij niet na drukkelijk toestemming heeft ge geven. Bovendien raakte Tripp later ver strikt in de machinaties van speci aal aanklager Kennth Starr, die haar door de FBI liet beplakken met een microfoon en een recor der om Monica verder uit te horen tijdens een ontmoeting. Isikoff haalde opgelucht adem dat hij zich hier verre van wist te houden. Isikoff heeft zyn boek opgeschre ven in de stijl van de Watergate- boeken van de Washington Posl- verslaggevers van weleer: chrono logisch, gedetailleerd en persoon lijk. Behalve een soms ontluiste rend beeld van een aantal spelers (m/v) in dit rare spel, biedt hy een fraai kijkje in de verhitte media keuken van de VS. Michael Isikoff, Uncovering Clin ton - a reporter's story, uitg. Crown. 402 pag., adviesprijs 67.50. In een paar bladzijden geeft Jansen op de Haar overtuigende portretten van uiteenlo pende men sen. O.a. van een moslim die tegen be ter weten in Joegoslaaf wil blijven of van de jeug dige schoon heid Lucia die in de bar werkt van een hotel waarde bui tenlandse militairen verblijven. FotoGPD De koning vari Tuzla 'Arr.ol'd Jansen" op de. Haar Door Hans Warren Arnold Jansen op de Haar (geb, 1962) werd ruim vijfjaar geleden als commandant van een compag nie uitgezonden naar Bosnië. Zijn roman 'De koning van Tuzla' is op zijn ervaringen daar gebaseerd. Het is geen boek met sensationele onthullingen, wel een eerlijk en indringend relaas van een soldaat die besluit geen soldaat meer te zyn. 'Ik ben tweeëndertig en wil niet dood.' In de tijd van de Koude Oorlog was het bestaan van een Neder lands militair overzichtelijk- Men wist waar de vijand vandaan zou komen. Men had een duidelijk idee wat voor strijd het zou wor den. Maar die confrontatie met de Russen kwam nooit Van de ene dag op de andere werden alle ze kerheden voor het leger onder- "ihijrid. Er werd een nieuwe taak bedacht: ingrijpen over de hele wereld, in onvoorspelbare om standigheden, op onbekend ter rein, Het liep ondanks de goede bedoelingen al snel verschrikke lijk af: 'Srebrenica' en alles wat daarby hoort is een van de zwarte bladzijden uit het boek van de Ne derlandse geschiedenis gewor den. De beschermers boden de be volking van de Bosnische endave toen het erop aan kwam geen en kele bescherming. Arnold Jansen op de Haar was niet in Srebrenica, tenminste niet op het beslissende moment Hy diende wel by 'Dutchbat', maar dan als commandant van de Alfa Compagnie die eerst op het vlieg veld van Tuzla en later in de 'Sap- na Duim' was gelegerd. In februa ri 1995 verliet hij de krijgsmacht om zich aan de literatuur te wij den. Tijmen Klein Gildekamp, de hoofdpersoon van zijn debuut-ro man 'De koning van Tuzla', heeft zeer veel met hem gemeen. Toch noemde de auteur zijn werk een roman. Hij zal daar gegronde re denen voor hebben, maar ik ver moed dat weinig lezers de neiging kunnen onderdrukken dit boek als een document in plaats van als fictie te lezen. De aantrekkelijk heid van het geheel is juist dat hier iemand aan het woord is die het zelf heeft meegemaakt Ie mand met inzicht en gevoel Ie mand die goed schrijven kan bo vendien. Daarom is dit boek een aanwinst voor de Nederlandse li teratuur, al blijft het de vraag of we het nu als ego-document of als roman moeten beschouwen. Eenling Tijmen is niet bepaald een soldaat in hart en nieren. Hij doet het wel goed op de militaire academie, hij maakt snel promotie, zyn werk wordt gewaardeerd en hij is ge liefd bij zijn manschappen. Maar hij voelt zich van begin af aan een eenling. Hy leest Les Fleurs du Mal, de anderen beperken zich tot Penthouse: zo liggen de verhou dingen ongeveer. Hij gaat héle maal op in wat hij doet, maar tege lijkertijd twijfelt hij aan alles wat hy onderneemt. Haast mets in zyn bestaan is vanzelfsprekend De liefde is voor hem onbekend terrein Erotische ervaringen heeft hy alleen bij prostituees op gedaan De schryver maakte yan zyn alter ego al met al een hoogst onzekere man in plaats van een houwdegen. Door de absurde toestanden waar mee hy in Bosnië wordt gecon fronteerd, gaat hij pas goed besef fen hoe misplaatst hij is in het le ger en hoe weinig nut zyn inspan ningen hebben. Hij zit middenin de oorlog, maar begrijpt eigenlijk niets van de verwikkelingen. Van de mensen die hem zouden moe ten steunen, ondervindt hy vooral tegenwerking. Een van zijn para doxale taken is dat hy moet' Voor komen dat de hulpgoederen voor de plaatselijke bevolking in'ftah- den van diezelfde plaatselijke be volking vallen. Het meest'onbe vredigende van alles is misschiëxl nog dat hij geen contact mag heb ben met de mensen daar, de lo cals Hij compenseert dit door; naast het dagboek dat by bij houdt, verhalen over Bosniêrs te schrijven. - Die schetsen rijn een heel ge slaagd onderdeel van deze roman; In een paar bladzijden geeft Jari- sen op de Haar overtuigende por tretten van uiteenlopende men sem van een moslim die tegenbe^ ter weten in Joegoslaaf wil ble ven, van de jeugdige schoonheid Lucia die in de bar weik$ van eer) hotel waadde buitenlandse mili tairen vèiblyvemvan eeri'joöd$i bakker in Sarajevo, van een Se'V^ sche politieagent die zijn p^gm? gen om moslims te bescherr'ien al snel op moet geven, van e^n arts die voor een hopeloze taak Rondom Tymen wordt gèy'ocljr ten, gemoord en verkracht, mitar hy kan eigenlijk niets doen tegeé de eindeloze reeks 7/andaden waaraan vooral de Serviërs zich schuldig maken, Hy ziet door zyn verrekijker hoe burgers met mor tieren worden beschoten, een off werkelijke aanblik Yan grote a£ stand had hy ze weg zien vlucff- ten, dwars door de hemjjnde veil den, alsof ze met blote voet® dansten op een koude tegelvloer? Uitgepraat f Hij en zijn collega's worden geSp- timideerd, mogen niet voorlig wegblokkades en raken .-anders wel verstrikt in de bureaucratie van de internationale operatie;!» december 1993 reisde hy voorbij eerst naar Bosnië, als lid van een verkenningsgroep. Zonder dat hij veel wijzer is geworden, keert-hy terug naar Nederland waar hy eenzaam de kerstvakantie door brengt Een paar maanden later wordt rijn compagnie uitgezon den, zy het met naar de afgespro ken plaats. Korte tijd verblijft hij in Srebrenica: 'De macht van de Serviërs hing voelbaar boven het dal'. Maar daarna moet hij naar het vliegveld van Turin waar hij de bijnaam 'Koning van Tuzla' verwerft, en later naar de zoge noemde 'Sapna Duim' waar hij tot Duke of Sapna' wordt uitgeroé- pen- t Hij voelt zich in de steek gelate? door de andere Nederlandse-ofl> eieren en heeft het idee miskend te zijn. Daarom neemt hij ontslag: 'We rijn uitgepraat, het leger eh ik'. De roman lijkt voor een deèi bedoeld te zyn ter rechtvaardi ging, om de wereld duidelijk te maken dat de omstandigheden voor zyn compagnie minstenS even riskant waren als voor dj? troepen in Srebrenica. Het pro bleem was alleen dat de pers 'rijn1 streek links liet liggen. Voortdu rend rijn er .beschietingen en dreigen er andere gevaren: 'Nooit eerder was hij zo dicht by de doo<J geweest. Het voelde goed/ b 'De koning van Tuzla' is door dat krijgsgeweld een onvervalst soldatenroman geworden. Zij h|t over een nieuw soort soldaat Een soldaat die niet meer heldhaftig: het vaderland verdedigt Die vaak geacht wordt te vluchten in plaat van te vechten. Voor wie me§ meer zeker is. Een soldaat korton? die met heimwee terugdenkt aan de tijd dat er gewacht en gewacht werd op de Russen. JT Arnold Jansen op de Haar. De kening van Tuzla'. Roman, 212 pag. ƒ34,90. De Arbeiden Amsterdam-Antwerpen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7