II sfi rS§ H §11 11 ff 5 Paramaribo onrustig maar zonder climax BEZOEK ONZE shop.dunnet.nl Dunnet Russische soldaten heroveren dorpen in rebels Dagestan VS weer opgeschrikt door wilde schietpartij India schietniilitair toestel Pakistan jien Een treurig vredesakkoord met oorlogsmisdadigers Sierra Leone Bezetting parlement Suriname blijft uit Weer beroering om 'grapje' prins Philip Snel meer politie op Oost-Timor Japan gedreigd met vergelding Broodfabrieken eisen geld Taliban gestraft om Bin Laden Man ontwaakt in lijkenhuis Portemonnee hai 56 jaar terug Viagra voor veteranen Gedrag van 'ijzeren Dame' onverdraaglijk Rotterdam» Dagblad Woensdag 11 augustus 1999 New YorkDe secretaris-generaal yai^de Verenigde Naties, Kofi An nan,, heeft in een rapport aan de .Veiligheidsraad om meer interna tionale politie en vredesmilitai- ren, alsmede een verdubbeling _van.de VN-inspanningen, in Oost- Timor verzocht. Annan acht de rnaatregelen nodig met het oog op de.-verantwoordeiijkheid van de VNom na het referendum van 30 Augustus de stabiliteit in Oost-Ti- tpor te garanderen. SeoulNoord-Korea heeft Japan met „genadeloze vergelding" ge dreigd als Tokio geen vriend schappelijke relaties met het nporden aangaat en boete doet voor' de koloniale overheersing van- het Koreaanse schiereiland. Japan kiest voor goede buur- relaties door vernietiging van het Ygrigden, zal Noord-Korea dat inet'plezier verwelkomen," aldus een verklaring. „Zo niet dan zal Xpprd-Kcrea geen kans missen om-Japan een hoge prijs te laten betalen voor het verleden en de vrije hand geven aan 100 jaar ou de wraakgevoelens." 'Moskou De Russische Oostzee- g^ft kan de matrozen geen brood meer voorzetten omdat een broodfabriek in Kaliningrad pas ,v<e^rgaat leveren als een schuld van 3,2 miljoen roebel (271.000 gulden)wordtvoldaan. De fabriek eist dat minimaal de helft van de schuld wordt voldaan voordat de leveranties hervat kunnen wor den. Gisteren besloot de fabriek uit humanitaire redenen toch brood aan het ziekenhuis van de vloot te leveren. Washington De Verenigde Sta ten -hebben de t£g*detf -jhitde Afghaanse nationale luchtvaart maatschappij Ariana geblok keerd. Hiermee wil de VS het Af ghaanse -Taliban-regime, straffen voor het bieden van onderdak aan de islamitische terrorist Osama bin Laden. „Deze sancties zijn een antwoord op het feit dat de Taliban een thuishaven geeft aan Osama bin Laden en zyn terroris tische netwerk," aldus de Ameri kaanse nationale veiligheidsraad. Cairo Een man die dood was verklaard na voor de kust van de Egyptische havenstad Alexandria tenzijn verdronken, is weer ont waakt na drie uur in een vrieskist van een lijkenhuis te hebben gele gen. De 32-jarige onderwijzer Ali Mohammed kwam bij bewustzijn door een harde knal en onbeken- de'Stemmen, „Ik merkte dat ik op- geslóten lag tussen benauwende metalen muren en ik hoorde fluis terstemmen." Hjj greep daarop de hand van een lijkenhuismedewer ker die de koellngslade waarin hij lag, dicht wilde schuiven. De me dewerker en Mohammed's fami lieleden die zijn lichaam kwamen identificeren, renden daarop in '^"'k naar buiten. mö qh Rome—Een Italiaanse soldaat die tijdèns de Tweede Wereldoorlog in Frankrijk zijn portemonnee verjóor, heeft zijn dierbare bezit teruggekregen. Giuseppe Fuggi, een 78-jarige inwoner van Rome, verloor zijn portemonnee in de wuïter van '43 tijdens actieve in de badplaats Saint Tro- fS&en Franse aannemer vond de portefeuille onlangs in de ru ines van een huis. Er zat een brief in van Fuggi's toenmalige harts- 'yi^rieün. Via deze liefdesbrief koh Fuggi 56 jaar later achter haald worden, Sydney Australische oorlogsve teranen krijgen forse korting op de erectiepil Viagra. Naar schat ting 4000 voormalige soldaten ko men in aanmerking voor de rege ling. Veteranen betalen 3,20 Au stralische dollar (ruim 4 gulden) voor vier Viagra-pilien in plaats van de daar gebruikelijke 80 dol lar. Voorwaarde is wel dat hun erectiestoomis het gevolg is van een psychisch of fysiek probleem dat in een oorlog is opgelopen. Door Hans Hoogendjjk Moskou Troepen van Moskou zijn in een regelrechte oorlog ver wikkeld met hoofdzakelijk uit Tsjetsjenië afkomstige funda mentalistische moslims. Vliegtui gen en gevechtshelikopters zijn door Moskou tegen de guerrilla strijders ingezeVdie op hun beurt vanuit stellingen in de ber gen de Russen met zeer geavan ceerd wapentuig beschieten. Gisteren boekten de Russische eenheden een eerste voorlopig succes. Ze heroverden twee «ter pen die vier dagen geleden door de moslims waren ingenomen, Russische bestuurders en gene raals beloven de rebellen 'met wortel en tak' uit te roeien, maar gaan tot nu toe voorzichtig te werk om een fiasco als dat in de Tsjetsjeense oorlog van 1994-96 te voorkomen. Vladimir Poetin, deze week tot premier en kroon prins van Boris _Jeltsin gebom bardeerd, zei dat de situatie zich .normaliseert, maar complex blijft" Toch beloofde de premier de opstandelingen, die al twee helikopters neerhaalden, binnen veertien dagen te zullen verplet teren. Gisteren moesten de rebellen de twee dorpen in het zuidwestelijke district Tsoeroadinski opgeven en zich terugtrekken in twee eer der veroverde dorpen in de regio Botlich. De stellingen van de op standelingen worden vooral van- - uit de lucht aangevallen. Volgens de Russische luchtmacbtcom- mandant Anatoli Komoekov zijn de opstandelingen omsingeld en mogen ze Botlich niet levend ver laten. De strijd dreigde "zich gisteren zelfs uit te breiden tot het christe lijke buurland Georgië, waar tot grote vroede van president Sje- 'vardnadze een SU-25 bommen werper een dorp bestookte. Mos kou zei van niets te weten, maar het is uiterst twijfelachtig of de Tsjetsjenen en hun medestrij ders uit andere islamitische lan den over zulke moderne ge vechtsvliegtuigen beschikken. De regering van Dagestan, die bestaat uit gematigde moslims, heeft de inval van moslimstrij ders inmiddels veroordeeld en gezegd dat extremisten de islam misbruiken. De regering, die de meerderheid van de bevolking achter zich lykt te hebben, moet niets weten van de naar schatting 300 tot 600 opstandelingen en wil om economische redenen - Russi sche subsidies - vasthouden aan de band met Moskou. De berichten ujt het gebied zyn zeer.schaars en tegenstrijdig. Russische en buitenlandse jour nalisten wagen zich niet in de woeste bergen tussen Tsjetsjenië en Dagestan. Ontvoeringen en moorden zijn aan de orde van de dag. De sterkte van de opstande lingen is ook niet bekend. De schattingen lopen uiteen van en kele honderden tot een paar dui zend. Wel staat vast dat de be ruchte Tsjetsjeense- veidcom- mandant Sjamil Basajev de ac ties van opstandige eenheden co ördineert Held Sinds hij in 1995 in het zuiden van Rusland een hele stad gijzel de, waarbij honderd burgers om het leven kwamen, is Basajev een nationale held. In Dagestan zelf proberen een kleine twee miljoen mensen te overleven in de woeste bergen en op de veelal onvrucht bare steppen. „Toen God de we reld schiep en de aarde bevolkte, had hij nog een aantal talen over. Omdat hij niet wist hoe hij die moest verdelen, strooide hij ze uit over de hoogste bergen van de Kaukasus. Zo ontstond Dage stan." Het is een oude, maar actu ele legende in Dagestan, inge klemd tussen Rusland, Kalrauk- kië, Tsjetsjenië, Azerbeidzjan en Georgië. Dertig volkjes en etni sche groepen met eigen talen en nog eens meer dan zeventig dia lecten op een gebied ter grootte van België. Londen De voormalige Brif&j premier John Major heeft scherpe kritiek geuit op zijn voorgangster Margaret Thatcher. „Haar gebrek aan loyaliteit tijdens mijn ambts periode was 'onverdraaglijk, zegt hij in een BBC-interview voor een documentaire over zijri regeerperiode (1991-1997). Dié wordt in oktober uitgezonden. Major laat zich met „vernietigen de openheid" uit over de 'IJzeren Dame' en andere leden van de Conservatieve partij, deelden de makers van het programma giste ren mee in Londen. Thatcher nam herhaaldelijk openlijk afstand van het beleid ten aanzien van Europa door haar opvolger. Door Arm and Snijders Paramaribo Er wordt sedert dagen op gezinspeeld, maar het komt er steeds niet van. Geen massale stakingen en demon straties in Paramaribo. En ook de aangekondigde bezetting van het parlementsgebouw in de Surinaamse hoofdstad ging gisteren niet door. De hoop lijkt nu gevestigd op onderwijs krachten en scholieren, die de acties in mei naar een onge kende climax opstuwden. Vandaag en morgen blijven de scholen uit protest tegen het regeringsbeleid gesloten, zodat ook zij nu op straat op kunnen. De toezegging van de oppositie partijen, maandagavond, om de al twee weken durende acties van de vakbonden te zullen steunen, ver taalde zich gisteren nog niet in een forse aanwas van het aantal demonstranten. En dus stonden slechts 1500 betogers voor de poorten van De Nationale Assem blee, het Surinaamse parlement, waar voor het eerst in weken weer eens werd vergaderd. Een groot deel van de tienduizenden ambte- naren heeft het werk neergelegd, maar voelt zich kennelijk niet ge roepen om de groep betogers te doen aanzwellen. De verdeeldheid tussen de vak bonden, oppositie en bedrijfsle ven heeft de tegenstanders van de regering van president Jules Wij- denbosch ernstig verzwakt. Het staatshoofd lacht ondertussen on getwijfeld in zijn vuistje, want zo als het er nu aan toe gaat, kan hij pet een gerust hart blijven zitten totdat het op 25 mei volgend jaar te kiezen nieuwe parlement een opvolger heeft aangewezen. De roep van het volk om Wijden- bosch' voortijdige aftreden ver stomt door het verschil van me ning over de wijze waarop dit doel moet worden bereikt. De meer- derh eid van de bevolking zietWij- denbosch liever vandaag dan morgen opstappen, maar heeft er weinig vertrouwen in dat de hui dige acties resultaat zullen heb ben. De politieke partijen lijken niet van plan om zich daadwerke lijk bij de bonden aan te sluiten. Zij hebben het te druk met de voorbereidingen voor de verkie zingen. De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) zegt dat van haar leden, de ondernemers, niet nogmaals mag worden verwacht dat zij de deuren sluiten. Zelfs de banken, die officieel gesloten zijn, smokkelen een beetje en laten af en toe via een kier cliënten bin nen komen. Dodelijk on geruste ou-:- deren uit het meenschaps Centrum in North Valley bij Los Ange les proberen via hun GSM te komen, na dat een mom: met een mbu traflleurerhet vuur had ge? .Drie" opend. I kinderen, een teenager en een volwas sene raakten gewond, foto Hector Meta/EPA ^Angeles —De politle-van-vie IslamabatfNew Delhi De span ningen tussen Pakistan en India zijn na het neerschieten, van een verkenningsvliegtuig van de Pa kistaanse marine door India op nieuw opgelopen. De Pakistaanse regering heeft het leger in de hoogste staat van paraatheid ge bracht. Het land eist dat India zijn excuses maakt voor het neerhalen van het toestel, waarbij alle zes tieninzittenden omkwamen. Vorige maand trokken islamiti- sche'gt^illastrjders riéhterug uit het Indiase deel van de om- streden deelstaat Kashmir, nadat de Pakistaanse premier Sharif en de Amerikaanse president Clin ton daarover een akkoord hadden bereikt. De islamitische strijders hadden de steun van de regering in Islamabad. India zegt dat het het verken ningstoestel van de Pakistaanse marine gisteren heef. neerge schoten, omdat het ae deelstaat Gujarat in het zuidwesten van het land vijf tot zes kilometer zou zijn binnengedrongen en de piloot weigerde te landen. Pakistan beschuldigt India ervan dat het hen moedwüiigom het le ven heeft gebracht. Het spreekt tegen dat het toestel boven India vloog. Brokstukken ervan zijn volgens minister Sartaj Aziz van Buitenlandse Zaken in de Pakis taanse provincie Sindh neergeko men. Het leger toonde videobeel den van het wrak nabij de stad Bè- din in Sindh, op twee kilometer van de grens met India. Aziz riep de internationale ge meenschap op India onder druk te zetten om „een werkelijke, zin volle, op resultaat gerichte dia- jv met Pakistan over Kashmir te beginnen. Beide landen heb ben twee keer oorlog om het ge bied gevoerd. India bestuurt tweederde deel van het gebied, Pakistan de rest. 24 uur per dag, 7 dagen per week GROENENOAAL 225 ROTTERDAM tel. 010-4008100 ISO 9002 fax 010-4129650 2130763 COMPUTERS Amerikaanse stad Los Angelos heeft een klopjacht geopend op de man die vannacht onze tijd vijf oen - mitrailleur toestand van een van de slachtof fers, een vijfjarige jongen, is kri tiek. Volgens een politiecommandant is de schutterde 37-jarige Buford Furrow, een 'waarschijnlijk gewa pende en gevaarlijke' man. Hij liep gistreen een joods centrum in Granada Hills, een voorstad van Los Angeles, binnen en schoot zonder iets te zeggen de 68-jarige receptioniste neer. Vervolgens raakte hy een zestienjarig meisje, twee zesjarige jongetjes en een vijfjarige jongetje. Het centrum huisvest een dagopvang en een crèche voor ongeveer driehon derd kinderen. Het vijfjarig jon getje werd in zijn linkervoet en -het TeehterdèeWarrrij n buik ge raakt. Volgens een. dokter is zijn toestand na een spoedoperatie „zeer kritiek". Na "Z^jn daatfrgmg Furrow op de vluchL-Hihdwwigeen vrouw haar - auto-af te staan. Ondanks een grootscheepse klopjacht wist de man te ontsnappen. Wat het mo tief voor de schietpartij kan zyn geweest, is onbekend. De jongste gewelddaad lokte felle reacties uit. President Clinton ge bruikte de term 'zinloos geweid'. Volgens hem bewijst het drama hoe belangrijk striktere wapen wetten zyn. Vice-president Al Go re noemde de schietpartij een laf fe daad. Gisteren werd nog een schietinci dent gemeld in Los Angeles. Een 42-jarige Amerikaan richtte maandagavond uit woede over de verbreking van een relatie een bloedbad aan. Hij stormde de wo ning van rijn vroegéfê Los Angeles binnen en schoot in het wilde weg. Vier mensen wer den gedood en twee raakten ge wond, Ondewifedodervzynrd^hiu- dige vriertdwitfe vrouwen fami lieleden van de amokmaker. HQ ontvoerde vervolgens zijn 40-jari- ge éx-vriendin. Vorige week donderdag schoot een man in het plaatsje Pelham in de staat Alabama drie mensen dood. Onder de slachtoffers be vonden zich onder meer oud-col lega's. Een week daarvoor deed zich de opzienbarendste schietpartij voor van de afgelopen weken. Beurs speculant Mark Barton opende het vuur 'n twee kantoorgebou wen en ^jrmoordde negen perso nen. r jarvoor had hij zijn vroup en twee kinderen al om het leven gebracht De 44-jarige 'day-tradej' pleegde tenslotte zelfmoord. ifl LondenPrins Philip, echtgenoot van de Britse koningin Elizabeth, heeft gisteren opnieuw voor be- roe^ng gezorgd door de 'gekleur de medemens' te beledigen. De prins die niet bepaald bekend staat om zijn fijngevoeligheid, bood enkele uren later openlijk zijn verontschuldingen maar het kwaad was geschied. Politieke partijen reageerden furieus en Kumar Murshied, de voorzitter van de Vereniging tegen Racis me, bestempelde het prinselijk gedrag als „volkomen verwerpe lijk". De Hertog van Edinburgh bracht in de Schotse hoofdstad een be zoek aan een elektronicabedrijf, toen zijn oog plots viel op een ver deelkast met losse bedrading. De prins, die nooit om een grap verle gen zit, merkte op: het lijkt wel of dat ding door een Indiër is ge maakt. In het verleden was de achtbare 'Duke' er ook al in geslaagd de Chinezen, Hongaren, Schotten en de doven te beledigen. Tijdens een bezoek aan Peking had hij te gen een Brits student gezegd: als je nog langer hier bSjft zul je spleetogen krijgen. En een Brit in Hongarije kreeg te horen dat hij nog niet lang in het land kon zijn omdat hij 'geen bierbuik had'. En aan een Schotse rij-instrueteur vroeg de prins coit: hoe hou je de inboorlingen lang genoeg van de fles ze in hun rij-examer. te doen slagen? Na zijn jongste uitglijer tegenover Indiërs liet Buckingham Palace weten dat de Hertog van Edin burgh bij nader inzien tot de slot som was gekomen dat rijn opmeT king 'ongepast' was. The Duke-fe de tweede vooraanstaande Brit die deze week wordt betrapt een racistisch-getinte opmerking! Bestseller auteur Jeffrey ArchéP, die meedingt naar het burge* meesterschap van Londen, beët maandag het spits af, door tijden^ een radio-interview te zeggen dat zwarte vrouwen dertig jaar gelei den dik en slechtgekleed waren. Freetown Een treuriger scena rio is nauwelijks bedenkbaar. De gijzeling van zestien buitenlan ders in Sierra Leone eindigde gis teren zonder bloedvergieten. Maar ruim een maand na de on dertekening van de vredesak koorden is het West-Afrikaanse land is nog lang niet af van de ter reur en de verantwoordelijken daarvoor. Sterker, de oorlogsmisdadigers, voormalige soldaten van het vrij wel opgeheven nationale leger, komen straks naar de hoofdstad om er dankzij internationale be moeienissen de macht te delen met de geruïneerde en in de steek gelaten regering van het land. Foday Sankoh, leider van de uit zonderlijk wrede bendes die zich Verenigd Revolutionair Front (R.UF) hebben genoemd, zal straks met zyn medeplichtigen naar de hoofdstad Freetown ko men om er zyn wapens in te leve ren bij een internationale VN-vxe- desmacht. Vervolgens krijgen ze belangrijke overheidsfuncties toebedeeld. Sankoh zelf komt nog niet, want hij wil eerst dat president Ahmad Tejan Kabbah voor geschikte be huizing zorgt. Kabbah heeft het daar niet makkelijk mee, want Sankoh's mannen hebben bij voorbeeld bij een aanval op Free town in januari 10.000 huizen, ve le inclusief bewoners, platge brand. Volgend probleem van Sankoh en het vredesakkoord is dat de inter nationale vredesmacht nog niét gereed is. Sankoh wil zijn wapehs beslist niet aan de {uit NigerianéW bestaande) West-Afrikaansè' macht afgeven. De VN heeft zeköp 15.000 blauwhelmen nodig om iets dat op een rechtstaat lyktvan Sierra Leone te maken. Maar geld voor deze taken is er nauwelijks^ De scepsis in Sierra Leone over een vredige toekomst is daarom groot. Het is een stap vooruit dat de RUF-strijders van plan zijn geen kinderen mser te verïiiiiT ken en te vermoorden. Maar aan hun bestuurlijke kwaliteiten wordt getwijfeld, net als aan hun oprechtheid ten aanzien van de akkoorden. Waarschijnlijk hou den ze hun wapens en hun dia mantmijnen stevig in eigen hand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1