De Korenbeurs maar de meer historie' Leo Janson vermaakte vele Vlaardingers Veel herinneringen in monumentaal pand door vroegere verbouwingen uitgewist Mag ik 18 miljoen terug? Vijfhonderd deelnemers T verwacht bij fietsvierdaagse mét söl fï'&si'ti*" .-- jgenda In Memoriam Rotterdams Dagblad Woensdag 11 augustus 1999 "i f 7? g® Mi IX-rj vsgtM *#-, '-tês& *u 'Wi. Jarenlang zijn wij Vlaardingers bang gemaakt met de sombere finan ciële situatie van de gemeente Vlaardingen. De onroerend zaakbelas tingen gingen fors omhoog, subsidies sneuvelden, er werd gespro ken over sluiting van de Stadsgehoorzaal enzovoort, en dat alles om- dat er een tekort was van 18 miljoen gulden. - Een enkele politicus wilde nog wel eens twijfelen aan de hardheid van dat bedrag. John Ran shuijsen van W2000 bijvoorbeeld, want als ex-wethouder van financiën weet hij uit eigen ervaring hoe je kunt rommelen metfinantiële gegevens. Maar verder haastte do ene na de andere politicus zich om eigen proefballonnetjes roet bezuinigings voorstellen op te laten. Wat blijkt nu? Dat tekort was een bedenksel, het heeft nooit bestaan. Deze wijsheid ontleen ik aan een interview met gemeentesecretaris mr. ing. J. Brinkman in kwaliteitskrant', een interne uitgave van de gemeente Vlaardingen. De interviewer vertelt hoe in 1994 hetnieuwe college aantrad en constateert 'Al snel kwam aan het licht dat er een financieel tekort was van 18 miljoen gulden.' Daarop laat hij Brinkman aan het woord, en ik citeer letterlek: 'Nou ja, nuanceert de gemeentesecretaris, geen echt tekort maar meer een gebrek aan financiële middelen om de vele plannen die op stapel stonden uit te kunnen voeren. Het accent lag steevast op nieuw beleid.' Vat u hem? U heeft een gezin en weet de eindjes aardig aan elkaar te knopen, maar u wilt een Mercedes kopen, drie keer per jaar naar het buitenland op vakantie gaan, uw kinderen op een dure particuliere kostschool in Zwitserland doen en uw vrouw behangen met goud, zil- ver en juwelen, tja: dan kunt u uw schoonmoeder ook wijsmaken dat u zware financiële sores heeft. Op deze manier heeft het Vlaardings college van burgemeester en wethouders ons bang gemaakt metdattekort van 18miljoen. Zegt de hoogste baas van de ambtenaren, mr. ing. J. Brinkman, en die kan het weten. Of moetik schrijven: B en W hebben ons jarenlang voor de gek gehouden, belogenbedrogen, misleid, beduveld, verlakt, bedot, een oor aangenaaid, gefopt, te grazen genomen? (Doorhalen wat niet van toepassing ss. Alles laten staan, mag ook.) DICK VAN DER LUGT Woensdag 1! augustus VLAARDINGEN Grote Kerk. Concert door Aad Zoutendijk, 20.15u. HOEK VAN HOLLAND Partycentrum Bos en Duin, Kerkhofwcg22, Avond vierdaagse. vertrek vanaf 18 OOu. ROTTERDAM Maritiem Buitenmuseum Jeugd Vakantie Paspoort. Nationaal Schoolmuseum t/m 17.00 Kinderspekta kel. Stormvloedkering Workshop amateur-kunste naars Vertrek Centraal Station tot 17 00 ieder half uur Historische Tramlijn 10 Donderdag 12 augustus SCHIEDAM Grote- of Sint Janskerk, Nicuwstraat 54. Zomer- avóhtf concert 'op' carillon''door Gerard de Waardt/"*** 19 30-20.30u VLAARDINGEN Grote Kerk. Bacheonccrt op pedaal-klavichord door Erik van Bruggen. 12 45u. Hal stadhuis. Concert 17e en 18e eeuwsc muziek uit Zuidelijke Nederlanden door Arnold Rieslhuis. Dietrich Hakelberg, Maaike Boekhoiten Nor bert Bartelsman, 20.15u. HOEK VAN HOLLAND Partycentrum Bos en Duin, Kerkhofweg 22. Avond vierdaagse, vertrek vanaf 18.OOu. ROTTERDAM Cnme Wilgenhof 9,00-16,00 Kmderactiviteiten. De Molenwei 09,00-16 30 Jeugdvakantiepaspoort. Blij- dorp Huid en Haar. 17.00 Zomeravonden. Informa tiecentrum Kop van Zuid Deelname Informatiecen trum Kop van Zuid. Kinderboerderij de Kooi Jeugd vakantiepaspoort. Maritiem Buitenmuseum Jeugd Vakantie Paspoort. Nationaal Schoolmuseum 10.00-17.00 Kinderspektakel. Theater West 14.00 Mi- m-workshop voor kinderen. Grote- of St. Laurens- - kerk 12.45 Middagpauze-concert. De Buurman 21.00 DJ. Nigbttown 23,00 Transmitter. Boompjes kade 10.00,12.30 en 15.30 Bootexcursie Rotterdam - Kinderdijk V.V. Circle Bus 10.00-17.30 Circle bus. Vertrek ANWB/VW Coolsmgel 10.00 tot 16.00 EIC Mainport Rotterdam/Rotterdam Car Center, Vertrek Centraai Station tussen lö.lSen 17.UU ieder halfuur Historische Tramlijn 10. Bioscopen Woensdag 11 augustus ROTTERDAM Imax Theater: Wildfire feel the heat' (al) dag. 14-16. 'Extreme' (al) dag. 13. Africa's Elephant Kingdom (a!) dag. 12-15. "Whales' (al) dag, 11. 'The matnx' (16) dag. 17. 'The mummy' (12) dag. 19.30-22. Lantaren/ Venster 1: Filmzomer '99. dag. om 19,30- 22. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. 'Dance to my song' (16) dag. 19.30-22. Venü: Filmzo mer '99. dag. om 19.30. herhaling van diverse films af gelopen seizoen. 'Festen' (16) do.vr.za.zo. 22. Ven.3: 'Sue' (al) dag. 20. "Max et Bobo' (16) dag. 22. Ven.4: 'Black cat, White cat' (16) dag. 19.30. 'Hideous kinky' (16) dag. 22. Pathé Cinerama 1: "Wild wild west' (12) dag. 15.45- 18.45-21.45. Cia2: "Crue! intentions' (al) dag. 18.30- ,21.15. Cin.3: "Never been kissed' (al) dag. 12.30-15.30- - 18.30-21,30. Cin.4: 'Nolting HiU' (al) dag. 15.10-18-21. Cin.5: 'eXistenz'(16)dag. 19.30-21.45. Pathé Lumière 1: The mummy' (al) dag. 12.15-15.15- 18.15-21.15 Lum. 2: 'The matnx'(16) dag. 14.15-17.30- 20.45. Lum.3: 'Who am i?' (12) dag. 12.30-15.30-21. 'PleasantviUe' (al) dag. 18.15. Lum. 4: 'Entrapment' (12) dag. 15.45-18.15-21.15. Pathé Schouwburgplein 1: Wild wildwest' (12) dag. 1110-13.40-16.15-18.50-21.30. Sch.2: 'Never been kis sed" (al) dag. 16.20-18.50-21.50. Sch.3: 'Sliding doors' (al) dag. 11.30-16.30-19-21.40. Sch.4: The mummy' (12) dag. 11.50-14.40-18.10-21. Sch.5: 'Notting Hill' (al) dag. 11.40-15.20-18.20-21.10. Sch.6: 'The matnx' (16) dag. 15.10-18.10-21.10, dl. niet om 21.10. Sneak Pre view: "We temmen de gladde jongen' (16) di. 21.30. Sch.7: 'Instinct'(12) dag. 15.30-18.30-21.20. Kindermatinees: Pathé Cin.1; 'Kabouter plop' (al) dag !3 15. PathéCisJJ: 'Jungle Jack 2" (al) dag. 13.10- 16. Pathé Cin.4: 'Muian' (al) dag. 13. Pathé Cin.5: 'Ba by genuises' (al) dag. 12.45-14.50-17. Pathé Lum.2: 'Jungle Jack 2' (al) dag. 12.15. Patbé Lum.3: 'Doug's le film' (al) dag. 13.15. Pathé Sch.2; 'Ratjetoe' (al) dag. 11.20-13.20. Pathé Sch.3: 'Astenx Obehx tegen Caesar' (al) dag. 14. Pathé Sch.6: 'De koning en ik' (al) dag. 11-13. Pathé Sch.7: 'Kabouter Piop'(al) dag. 11- 13.15. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 42GG227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Het leegs! o- pen heeft gro te, hoge ka mers opgele verd zoals hier op de eer ste verdie ping. Zo moet het er ook hebben uitge zien toen de eerste bewo ners gebruik gingen maken van deze enorme ka mer. Foto Miriam Dijkstra/Roel Dijk- Het heeft wat voeten in de aarde gehad maar bur gemeester Schceres en Jan des Bouvrie hebben re cent bun handtekeningen gezet onder het koopcon tract voor de Korenbeurs en de voormalige biblio theek aan de Lange haven. Neerlands bekendste ontwerper kan nu volop aan de slag in zijn Schïe- damse monumentale aanwinsten. De komende we ken zal het dan ook een drukte van belang zijn aan de Lange Haven want de meester van de naturel- tinten zet alles op alle» om op 1 januariyinhet vol gend jaar de eerstelt&eekef&ta kumien.vênveüuï- man ia ajjn Befcft terzijde zijn namelijk na 1920 nog twee flinke stukken toegevoegd. In 1903 kwam er er voigen Korecbeurs'Hetg bouwkundig vcrlèdeju^Knrenbeurs fidei maar in die oude bibUotheekruimte rit meer bisto- namelyk een einde aan de particuliere bewoning van het huis waar- Door Edwin CorneJjsse Schiedam Om maar eens met een opmerkelijk bouwkundig feit te beginnen: de voormalige bibho- theekruimte aan de Lange Haven bestond vroeger uit twee aparte pandjes. De woningen zijn ver moedelijk aan bet eind van de achttiende eeuw samengevoegd en ingrijpend verbouwd. Hierbij werd ook een nieuwe voorgevel geplaatst. De toenmalige eigenaar zat blijkbaar goed in de slappe was en wilde dit, geheel volgens de trend van die tijd, laten zien aan de buitenwereld. En wat is er dan mooier om twee panden sa men te voegen en van een nieuwe gevel te voorzien zodat voor ieder een duidelijk is dat de bewoner van al dat fraais zeker niet onbe middeld is. Dit deel bouwkundig verleden is ontdekt tijdens de speurtocht van de Leidse bouwhistorisch onder zoeker J.F. Dröge. Deze verrichtte een bouwhistorische verkenning van Lange Haven 131 op verzoek van de architecten Braaksma en Roos, Mede op basis van de bouwkundige bevindingen van Dröge zal dit architec tenbureau de restauratie uitvoe ren van de ruimte waar de biblio theek het tachtig jaar heeft uitge houden. De bouwhistorische ver kenning is leidraad by die restau ratie. Bouwhistorisch waardevolle zaken kunnen zo worden blootge legd én behouden blijven. De voormalige biliotheekruimte aan de Schiedamse haven heeft, vooral aan het begin van de acht tiende eeuw, ingrijpende wijzigin- gen ondergaan. Het recente leeg- slopen van het pand heeft dan, be halve vete containers met sloopaf val, ftfik een rijke beuwhistorie op geleverd. Want naast het samen voegen van de twee panden is ook achter de straatgevel bepaald geen half werk verricht. De vestibule, de gang, het trap penhuis en de beide vertrekken in het rechter gedeelte van het pand zijn de voornaamste herin- neringen aan deze verbouwings periode waarby veel sporen van eerdere tijdperken grondig zijn uitgewist. Maar ook aan de achter zijde was het bouwlust troef aan het begin van de achttiende eeuw. ,.Die dikke balken in het plafond geven de grens aan waar het pand oorspronkelijk ophield," zegt Jo ke Polet die samen met collega Yske Braaksma de restauratie/ verbouwing van de voormalige bi bliotheekruimte in goede banen leidt. „Je kan het ook zien aan de lichtkoepels die hier halverwege het pand zitten. Dat waren vroe ger open binnenplaatsen. Die koe pels zijn erin geplaatst omdat het anders te donker zou zijn in dat enorme huis." Naar veel van de historie van het monumentale pand aan de Lange Haven moet helaas worden ge gist. Dat er een rijk verleden moet zijn, is duidelijk. Het is echter on bekend wélk verleden. Veel van de sporen in het inwendige van het pand zijn met de grote verbou wing aan het begin van de acht tiende eeuw uitgewist Slechte de fundering zou uitsluitsel kunnen geven over de exacte bouwhisto- rie want deze werd vaak onge moeid gelaten als de eigenaar het op zyn heupen kreeg en weer eens een bouwploeg liet aanruk ken. Alleen aan de fundering is de exacte historie te herleiden. Maar dan moet de hele boel hier open worden gegooid en daar zit ten we eerlijk gezegd niet op te wachten," zegt Joke Polet. Slopershamer Met de plannen van het tweetal en hun opdrachtgever wordt de tijd op dit bouwtechnische vlak een beetje teruggedraaid. Aan de ach- na het werd aangekocht door het Volkshuis te Schiedam'. In 1919 werd het aan de ge meente Schie dam geschon ken ter vesti ging van een openbare bi bliotheek. Di rect daarna zyn er stukken aangebouwd om de boekencollectie ruim onder dak te bieden. Deze meeste recen te bouwsels zyn inmiddels al ge vallen onder de slopershamer om dat ze volgens Des Bouvrie bouw kundig historisch weinig waarde hadden. Wie nu een kijkje neemt naar de achterzijde van het pand kijkt zal opmerken dat het ge bouw er nu inderdaad mooier en completer uitziet dan met al die verschillenden kleine gebouwtjes er tegenaan geplakt. Het bouwhistorisch onderzoek en het strippen van Lange Haven 131 heeft veel opmerkelijke zaken aan het licht gebracht. Zo is er op de tweede verdieping een bijna puntgave schildering achter het systeemplafond vandaan geko men en zijn er in diverse kamers bewerkte lambrizermgen achter de triplexplaten ontdekt. En dan zijn er nog de vele fraaie deurpos ten die ook nog in de bibliotheek periode zichtbaar aanwezig zijn geweest maar die verdwenen in de kakofonie van toevoegingen zoals bordjes, leidingen, posters enkasten. De architecten vinden het op knappen van de voormalige ï?i- bhotheekruimte leuker dan '4e Korenbeurs. „Bij de Korenbeurs is het leuk om aües weer möi$e staat te brengen, om alles er'int te halen wat er niet in hoort, om het te herstellen in de oude glorie," zegt Joke Polet, „Maar in de Ko renbeurs is bouwkundig dan ook met zoveel gebeurd als in Lange Haven 131. De uitdaging van de voormalige bibliotheek is om mensen 'Jewust te maken van de rijke historie. Het pand is op zo veel verschillende manieren ge bruikt, Wij willen het zo restaure ren en opknappen dat men$èn straks zien dat hst pand meer-is dan alleen een schil. Dat er van binnen ook veel heeft plaatsge had." Bij die aanpak staan Polet en Braaksma een methode voor $e veel mensen vreemd in de oren zal klinken. Op sommige plffifcn mag de onafgewerkte biflogp- muur best blijven zoals hij nfPWh- ter de dikke laag betimm®ig vandaan is gekomen. Hetzelfde geldt voor afgebladderde verf aan het plafond. „Dat is een mooi con trast met de ontwerpen van Jan des Bouvrie/' zegt Yske Braaks ma. „Van die mooie ontwerpen die dan in zo'n rauwe ruimte schitteren. Dan kan een heel mooi beeld opleveren. Het hoeft nietal- tijd strak en glad te zyn. Rauw heid, onvolmaaktheid kan van zichzelf al een mooie schoonheid hebben." Door Ben van Haren Volgende maand zou Leo Janson 84 jaar worden, maar afgelopen vrijdag is hij overleden. Een vro lijke man, die tot op het laatst heeft geprobeerd anderen te ple zieren. Veel Vlaardingers heeft hij in de loop van zijn leven vermaakt. In het verleden als veelgevraagd conferencier op bruiloften en par tijen, de afgelopen jaren als type tjesmaker in stukken van het Vlaardings Musical Gezelschap. 'Ouwe Hoogstraat, trouwe Hoog straat, wat is er nou toch met jou gebeurd?' Op ontroerende wijze gaf Leo Janson in het vooijaar van 1998 het in Vlaardingen levende verdriet weer over de leegstand en somberte in de Hoogstraat Het Was» zijn sulu xn ue grote siadsre- vue Boemerang waarin hij nu eens geen typetje maar gewoon zichzelf speelde. De kale etalages en de stilte in de oudste winkelstraat van zijn ge boorteplaats deden hem echt wat. Hij was gek op Vlaardingen, waar hij opgroeide in het Jachthuis in de Zuidbuurt, dat in 1960 gesloopt is voor woningbouw in de West wij k. Hij begreep bijvoorbeeld niet dat de gemeente haar 725-ja- ng bestaan niet wilde vieren. Leo Janson hield wel van een feestje en was dus blij, dat zijn VMG op eigen houtje er nog iets van maak te. Leuke bijkomstigheid was, dat hyzelf de show stal met zijn lied tekst: 'Als je later ging verkeren en op zoek ging naar een leuke meid Op de Hoogstraat dan flane ren. Ja, dat was die goeie ouwe tijd. En je wilde indruk maken, bij de meisjes in de straat. Dus een dartdyhoedje kopen, in de winkel bij Loewie Komaat.' Ondeugend kijkend en een hoedje, goed geti med op de laatste woorden, voor een van zijn ogen schuivend, had hij de gehele Stadsgehoorzaal plat. Hij speelde in Boemerang ook nog een sheik, was botenverhuur der Phul Borst zowel ais nazi- Duitser Goering in de Bevrij dingsrevue. Aai Pap, een van de vroegere zwervers van de stad, Leo Janson in zijn rol als sheikinde Boemerang. Are WeTfoto Roel Dijkstra zette hij karaktervol neer in 'Brood uit. het water'. Zyn platte en vaak gevatte Vlaardings ge bruikte hij graag, maar alleen op het toneel. Normaal en bijvoor beeld in de levende kerststal op de Markt sprak hij niet over 'me- kander' als hij 'met elkaar' be doelde. Op het toneel verraste hij tekstvaste tegenspelers vaak met grandioze improvisaties, Vlaardingen zal zijn talent missen en zijn vrienden de moppen, die hij zo knap kon vertellen. Leo Janson is vanochtend in Holy begraven. VlaardingenRuim tweehonderd belangstellenden hebben zich nu al aangemeld voor de jaarlijkse Vlaardingse Fietsvierdaagse. De organisatie hoopt dat dat aantal bij de start van de tocht komende dinsdag tot vijfhonderd oploopt. Het grootste deel daarvan zal de veertig kilometer-routes rijden. Racefietsers en mountainbikers kunnen zich uitleven tijdens de tachtig kilometer-trajecten. Hoewel augustus over het alge meen de droogste en heetste maand in Nederland is, werd de vierdaagse de afgelopen jaren steeds geteisterd door slecht weer. In 1998 was het zeer wissel vallig en het jaar daarvoor werden de fietsers gedurende één dag compleet weggeregend. Als het dit jaar nu mooi blijft, dan zou het deelnemersaantal van vijfhon derd wel eens overschreden wor den. Vorig jaar fietsen er iets min der dan 450 mensen mee. Net als vorig jaar staan er weer twee 'oversteken' gepland. Woensdag kunnen de deelnemers methetMaassluise pontje naarde overkant De dag daarna begint de route met een vaart met het Vlaardingse pontje. Voor de boot tochten hoeft niet extra te worden betaald. De bank die het evene ment sponsort bekostigt die. De vier tochten die elk jaar ver schillen, zijn uitgezet door Toer club Rijnmond. De eerste dag rijdt de fietskaravaan de West- landroute. Die voert via Maas land, Maasdijk en De Lier. De Voorneroute de tweede dag leidt naar Brielle. De Griendenroutede dag daarna gaat naar Spijkenisse, Rhoon en PoortugaaL De vier daagse eindigt vrijdag met de Del- flandtocht naar Pijnacker en Delfgauw. Iedere dag kunnen de deelnemers kiezen tussen de veertig kilometer- of tachtig kilo meter-variant. De officiële aftrap vindt dinsdag ochtend om negen uur plaats door de Vlaardingse wethouder Henk Deelname aan de vier daagse kost twintig gulden voor volwassenen en een tientje voor kinderen tot twaalf jaar. Belang stellenden van buiten de stad kunnen overnachten op het geïm proviseerde kampeerterrein op de velden van HSC. Ook hij de Hoog kamer kan de tent worden opge zet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5