12 Rotterdam Amokmakers moeten betalen Haaienbak Blijdorp nadert voltooiing Rookverbod maakt gasten bij trouwerij 'stikzenuwachtig' Met lege handen na bruut geweld van Feyenoord-fan Rotterdamse jurist V. betaalde seksvakanties van uitkering Arrestaties na fraude met overschrijvingen Dance Parade: stilte voor de storm Politie Rijnmond wil schade gaan verhalen op vechtersbazen DeCooisigf i k Politieke zons verduistering RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Vnjdag 13 augustus 1999 Devrachtwa- staan al ge reed. FotoCees Ku i per/Rotterda ms Dagblad Door Paul Smits Rotterdam Naar eigen zeggen, kon hy het verblijf in Ethiopië be kostigen van zijn uitkering, Op zijn adres in het Afrikaanse land met lage levensstandaard kreeg hij het geld van de sociale dienst opgestuurd door een kennis. Voor de seks met minderjarige straat meisjes in Ethiopië, dit met foto's vastleggen, het bezit van meer kinderporno en steunfraude eiste officier van justitie mr. M. van Eij- kelen gisteren vier jaar celstraf te gen de 47-jarige Rotterdammer ;.HansV. r V. liep tegen de lamp toen de foto- Ontwikkelcentrale van een beken- de drogisterij de door de man ge maakte opnamen met argwaan "bekeek. Kennelijk mindeijarige meisjes waren pornografisch af gebeeld. Hun partner was een blanke man. De politie werd gewaarschuwd. Na het ophalen van zyn ongewone vakantiekiekjes op de Noorder boulevard werd Rotterdammer V. gearresteerd. Huiszoekingen volgden. Resultaat: een forse hoe- veelheid pornografisch materiaal waarop minderjarigen te zien wa ren, waaronder foto's uit een vori ge strafzaak voor een soortgelijk feit. Dat waren slapende meisjes geweest, met voorwerpen in anus en vagina. Rechter mr, S. van Dissel vroeg wat V. nou precies te zoeken had in Ethiopië. De verdachte ontken de dat hij een ver land had uitge kozen na zijn veroordeling voor ontucht in Nederland in 1995. Van 'seksvakanties' -hy bezocht het land van 1997 tot dit jaar zeven keer- was geen sprake. Nee, hij was er voor het opzetten van een import- en exportlyn, handel in auto's. Hoewel hij erkende dat dit met echt van de grond was geko men. Vakantiehuisje Justitie verdenkt hem van on tucht met vier meisjes jonger dan 16 jaar. Hoe oud ze precies waren, werd gisteren niet duidelijk. Zelf" zei de verdachte dat twee ervan 16 en 18 jaar waren. De meisjes lij ken volgens hem jonger op de fo to's omdat het in Ethiopië gebrui kelijk zou zijn het schaamhaar te scheren. V. erkende dat hy fout zat bij de twee andere meisjes. Ze waren volgens hem 12 jaar geweest „Ik zat in een vakantiehuisje. Die kin deren kwamen langs en kregen broodjes van me. Het contact met hen begon onschuldig. De hande lingen later zijn verschrikkelijk. Ik heb het te laat afgebroken. Daarvoor ben ik verantwoorde lijk." Het was een graadje erger, dacht officier van justitie Van Eijkelen. De oudste meisjes zouden vol gens deskundigen tussen de 12 en 14 jaar zijn geweest. In het geval van de jongste werd een leeftijd mogelijk geacht van 6 of 7 jaar. In de eis hield Van Eijkelen het voor de jongste slachtoffers op jonger Hel - Een 22-jarige inwoner van Utrecht en een W-jange Rotter dammer zijn doo" de Ti else politie aangehouden, omdat zij gepro beerd hebben te frauderen met in Kesteren gestolen bankover- schrijvmgsformulieren. In één geval is dat gelukt. In mei hengelden de mannen overschrijvingsfommlieren uit een brievenbus m Kesteren. Ze veranderden rekeningnummers en verhoogden de over te schrij ven bedragen met enkele tiendui zenden guldens. Daarna leverden 2e het stapeltje in bij de Rabo bank in TïeL De Utrechter kreeg zo een bedrag op zijn rekening en haalde het gtüu ci onmiddellijk af. heeft bekend, In een ander geval ont dekte de bank de vervalsing. Een aantal zaken is nog in ondersoek bij de politie. De Rotterdammer ontkent elke betrokkenheid. Bei de mannen zyn heengezonden en moeten voor de rechter verschij nen. dan 12 jaar. V. zei zich te baseren op de infor matie die de meisjes over hun leeftijd hadden gegeven. De offi cier geloofde het niet. „In uw dag boek staat dat een meisje ver klaart zestien te zijn, maar u zelf denkt dat ze ook veertien kan zyn." De Rotterdammer hield het erop wat te hebben verzonnen, dat het alleen om gedachten ging. Bijdehand Behalve de ontucht is Hans V. steunfraude ten laste gelegd. Al lereerst zou hy de Ethiopièreizen hebben verzwegen. De Rotter dammer was wel zo bijdehand zyn uitkering te laten opsturen. Inclusief extra uitgekeerde bij stand zou het genoeg zijn geweest om ervan te kunnen leven. „Ze le ven er goedkoop. Via exprespost stuurde een vriend van me het op," zei de verdachte. Justitie denkt dat V. meer neven inkomsten had. Niet alleen zou hij hebben gehandeld in auto's, maar ook in kleding en schoenen. Plus dat hij er een illegaal kamerver huurbedrijf op zou hebben nage houden. In totaal is 51.500 gulden ten onrechte uitgekeerd, meent justitie. Van Eijkelen vond de kinderpor no, de ontucht en de steunfraude bewezen. Uitgerekend gisteren heeft Ethiopië een zaak tegen V. aan Nederland overgedragen. Het betreft hier een nog lopende aan klacht van een 13-jarig meisje we gens ontmaagding door V. Voor deze aangifte wordt hij mogelijk later apart vervolgd. Hij heeft in Ethiopië in verband hiermee al enkele weken vastgezeten. De officier erkende dat door de vier meisjes in de huidige straf zaak geen aangifte is ingediend. Het horen van de slachtoffers is moeilijk. Omdat in Ethiopië men sen nogal eens hardhandig willen worden verhoord, leek het haar niet verstandig om daar per se mensen te laten getuigen. De meisjes zelf kunnen door nader onderzoek voor hun leven een stigma krijgen. Proeftijd Van Eijkelen achtte ondanks het ontbreken van meer gegevens uit Ethiopië in alle gevallen schuld bewezen. In het Nederlandse strafrecht is seks met iemand jon ger dan 12 jaar altijd strafbaar. Tussen de 12 en 16 jaar is een klacht vereist om tot vervolging over te gaan. De aanklaagster noemde V, een intelligente man - afgestudeerd in de rechten- die kwetsbare straatkinderen had ge bruikt voor zijn genot. Van Eijkelen hield rekening met het feit dat de man ten tijde van zijn praktijken nog in de proeftijd zat van zyn vorige veroordeling (drie jaar gevangenisstraf waar van een half jaar voorwaardelyk). De rechtbank zal 26 augustus oor delen of de gevraagde vier cel een juiste straf is. Raadsman G. Toxopcus plaatste vooral vraagtekens by het bewys ten aanzien van de ontucht. De twijfel over de leeftijden en het ontbreken van aangiften waren volgens hem zwakke punten in het betoog van de officier. Rotterdam Terwijl menig mu ziekliefhebber zich vast klaar maakt voor het dancefestyn van morgen, de Fast Forward Dance Parade (FFWD) in Rotterdam, is het nog beklemmend stil op de Lloydpier. Vier 'podia', gewone stellages, wachten stil op de ko mende mensenmassa. Het grote terrein heeft iets kils. Onder de grootste stellage, waar alleen de gasten en genodigden op mogen, staan twee rijen met zwarte, grote pannen. Ze zijn be dekt met een laagje stof, evenals de tl-lampen, die nog op een hoop je liggen op de met gnndstenen bedekte ondergrond. Het gigantische terrein waar de rest van de mensen wel op mag, ligt er verlaten bij. De toiletten, in alle kleuren van de regenboog aanwezig, zijn een uitzondering. Een van de organisatoren is nog niet enthousiast. „We zien wel hoe het gaat lopen. Hopelijk is het dan een beetje goed weer, maar zoals het er naar uitziet, krygen we al leen maar regen. Tachtig procent regen is voorspeld dus dat is niet al te best." Rotterdam De politie Rotterdam-Rijnmond gaat schade die amokmakers veroorzaken, voortaan op de verdachten verha len. Dat heeft de korpsleiding gisteren besloten. „Vanaf he den stellen wij onszelf civiele partij. Dat betekent dat er een advocaat wordt ingehuurd om te kijken of de schade verhaald kan worden," zegt politiewoordvoerder G. de Jong. De korpsleiding ziet zich onder meer tot deze maatregel genood zaakt vanwege gewelddadige inci denten waar de politie de laatste tijd steeds vaker mee te kampen heeft. Alleen al het afgelopen weekeinde keerden zich tot twee keer toe grote groepen mensen te gen de politie, waarbij ook agen ten gewond raakten. Op het Stadhuisplein probeerden agenten de gemoederen van een grote groep vechtersbazen te kal meren met als gevolg dat de agressie zich tegen de politie keerde. Een agent hep daarbij een gebroken neus op en een collega van hem een hoofdwond. Op de Schiedamsesingel raakten twee agenten licht gewond toen ze een man wilden arresteren die even daarvoor iemand had probe ren te overvallen. De verdachte sloeg en schopte wild om zich heen. Hij kreeg vervolgens steun van grote groep bezoekers van een bar. Assistentie van andere agenten was noodzakelijk om de orde op straat te herstellen. „Het is een slechte zaak dat ge weld zich tegen de politie keert terwijl de politie juist het geweld moet tegengaan," stel De Jong. „Wellicht dat het verhalen van schade op dergelnke heden dit soort incidenten kan tegengaan." Of een advocaat wordt ingescha keld na een incident is afhanke lijk van de zaak, zegt de woord voerder. „Wanneer iemand op een politiewagen inrijdt, dan zal die gene de blikschade moeten ver goeden. Maar ook als een agent gewond raakt, zal degene die hem heeft verwond voor de tijd van het zieketeverzuim moeten opdraai en." Ook wordt bekeken wat de moge lijkheden zijn om immateriële schade te verhalen op verdachten die politiemensen geestelijk leed hebben toegebracht. Amsterdam John Gosselaar voelt zich in de steek gelaten door justitie. De Amsterdammer, die in april 1995 op de Dijk in Volendam ernstig werd mishandeld door de Rotterdamse Feyenoord-suppor- ter Adriaan S., dacht dat hy ge noegdoening zou krygen toen het gerechtshof S. veroordeelde tot zestig uren werkstraf en het beta len van 1500 gulden aan zijn slachtoffer. Als stok achter de deur legde de rechter S. enkele maanden cel straf op, uit te zitten indien de hooligan zou weigeren de 1500 gulden te betalen en zijn werk straf niet zou voltooien. Twee jaar na dit arrest staat Gos selaar nog steeds met lege han den. Zijn 1500 gulden heeft hij nog steeds niet gekregen, en tot zijn ontzetting heeft de relsuppor- ter zijn celstraf nog niet uitgeze ten. Ook weigert S. zijn werkstraf uit te voeren. John Gosselaar werd in april 1995 bewusteloos geslagen door Feye- noord-supporter S„ die uit het plaatselijke Veronica-stadion was verwijderd wegens ordeverstorin gen. Buiten het stadion ging de relschopper door met zijn wange drag. Hij riep schuttingtaai naar Gosselaars dochter en betastte haar borsten. „Ik riep alleen maar: doe effe normaal," vertelt de Amsterdammer. „Daarna kreeg ik twee klappen en een kop stoot. Toen ik bij kennis kwam, dreigde die jongen my dood te slaan." Gosselaar hield aan de aframme ling een gescheurde lip en kapot te neus op. „Het is heel vernede rend om onder het bloed op de grond te liggen. En ik heb maan den geen koffie kunnen drinken." De verbolgen Amsterdammer: „Dit zijn zaken die je moeilijk kunt afsluiten, zolang ze niet af gehandeld zijn. Justitie wacht nu al twee jaar met ingrijpen. Maar als ik mijn bekeuring niet betaal, word ik aangehouden op Schip hol." Namens het gerechtshof beaamt mr. P. M. Brilman dat justitie de tenuitvoerlegging van de straf van S. wel erg lang op zyn beloop heeft gelaten. Brilman, als advo caat-generaal speciaal belast met perszaken, vertelt dat het parket de uitvoering van de celstraf in september zal vorderen bij het ge rechtshof. „Jammer dat er zoveel tijd in deze zaak is gaan zitten," meent mr. Brilman. „Er zijn pogingen ge daan om S. ervan te overtuigen dat hij de werkstraf moest voltooi en en de schadevergoeding beta len. Maar dat hoeft geen twee jaar te duren. Dat ben ik met de ge middelde krantenlezer wel eens." Gosselaar heeft vergeefs getracht om contact op te nemen met S. De voetbalvandaal heeft een geheim telefoonnummer. In het in aanbouwzijnde Oceanium zijn gisteren de glazen tunnelelementen van de haaienbak geplaatst. Vanuit detunnel kunnen vanaf elndditjaarde haaien worden bekeken. Foto Robert vos/anp Rotterdam Haaien zwemmen er pas over een half jaar, maar één van de grootste haaientunnels ter wereld nadert steeds nadrukkelijker zijn voltooiing. Gisteren zijn de tun nelsegmenten in de haaienbak van het nieuwe Oceanium in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp getild. Door die tunnel lopen overigens straks de bezoekers. Daar boven zwemmen de haaien in een zes meter hoge bak van 30 bij 25 meter. De tunnel is ruim 25 meter lang en is daar mee de grootste van Europa en een van de grootste ter we reld. Bovendien bevinden andere grote haaientunnels zich in gespecialiseerde aquaria, en vormen zij geen onderdeel van zeelandschappen in een 'gewone' dierentuin. Blijdorp hoopt aan het begin van de kerstvakantie het Oce anium 'geruisloos' te openen al wordt nu al gevreesd voor een ware stormloop. De officiële opening zal in de loop van maart plaatsvinden. Het Oceanium bestaat overigens uit meer dan alleen de haaienbak. Ook de zeeotters en zeeleeuwen krygen er een nieuw onderkomen. Verder komen er een vogelrots en aquaria mei bijvoorbeeld scholen vis als haringen. Op ter mijn komt er ook een nieuw pinguinverblijf maar daar was nu nog geen geld voor. Het nieuwe gebouw kost zestig mil joen gulden. In de aquaria komt echt zeewater dat met tankers over de vlakbij gelegen Schie wordt aangevoerd. Daamaartoe ligt inmiddels ook een pijpleiding, want de zes miljoen liter wa ter moet regelmatig ververst worden. Door Kor Kegel Rotterdam In de hal van het stadhuis van Rotter dam staan grote asbakken, waar bezoekers hun siga ret kunnen doven. Er is een bordje bij geplaatst, dat genoeg duidelijk maakt over het rookverbod. Het werkt. Volgens de stadhuisbodes en de beveili gingsmensen hoeft er steeds minder te worden opge treden tegen rokende ambtenaren en bezoekers, en als iemand al met een peuk in de mond rondloopt, is een opgestoken vingertje voldoende om de zondaar tot inkeer te brengen. „Het rookverbod wordt goed nageleefd." zegt een woordvoerster van de gemeente Rotterdam. Het stadhuis op de Cooisingel hoort dan ook niet by de tientallen gemeentehuizen, die een standje hebben gekregen van de Inspectie Gezondheidsbescher ming, Waren Veterinaire Zaken (IW&V). Sinds de Tabakswet eind 1998 werd gewijzigd en het rookverbod ui openbare gebouwen werd uitgebreid, dringt gemeentesecretaris mr. N. van Eek aan op een strikte naleving - naar letter en geest. Op verschillen de plekken in het stadhuis hangt sinds 2 juni een cir culaire, die alle medewerkers en gebruikers van het stadhuis erop wijst dat roken niet is toegestaan in wachtruimten, hallen, gangen, trappen, liften, verga derruimten, leslokalen, toiletten, kantines, ruimten met loketten en recreatie- en ontspanningsruimien. Blijft ei dan nog een stiekem plekje over? Nee, aan de waslijst heeft Van Eek ook nog toegevoegd: 1?AiIe ruimten die voor het pubhek toegankelijk zyn." Voorzitter Fons Evers van de niet-rokersvereniging CAN kan dus over Rotterdam dik tevreden zijn. Nadeel „We hoeven steeds minder mensen te vermanen," al dus de stadhuiswoordvoerster. Maar ze wijst op een nadeel. Ook in de wachtzalen by de trouwzalen mag met gerookt worden en omdat veel mensen een trou werij een spannende toestand blijken te vinden, is hier de behoefte aan een sigaretje het grootst. Maar de bodes zien niets door de vingers. Dat mogen ze met. „Dus is het er soms een stikzenuwachtige toe stand," zegt de woordvoerster. Ze meldt dat een journalist van het Algemeen Dag blad onlangs met een dikke sigaar binnenkwam, ver moedelijk om de proef op de som te nemen. Deze werd gekapitteld en gehoorzaam maakte hij de bolk- nak uit. Alle directeuren van de gemeentediensten hebben de opdracht om hun personeel te wijzen op de uit breiding van het rookverbod. De gemeentesecretaris wil namelijk voorkomen dat er laksheid en desinte resse ontstaat, zoals in de jaren 1990-1995. Nadat per 1 januari 1990 de Tabakswet van kracht was geworden, lapten veel medewerkers de nieuwe regels aan hun laars. Het hoofd van de stafafdeling managementondersteuning, R. Vennink, zag zich in februari 1995 genoodzaakt om de ambtelijke onge hoorzaamheid te beteugelen, Roken mocht wel in technische ruimten en werkka mers, maar als de deuren open stonden, waaide de damp de gangen in en moesten de gezondheidsfana ten nog hoesten en proesten van de narigheid, en protesteren natuurlijk. Onvoldoende In kantines en wachtruimten was het in enkele hoek jes nog wei toegestaan om te roken. Het bleek onvol doende om de atmosfeer zuiver te houden. Daarom werd de Tabakswet eind '98 gewijzigd. Er was een strenger beleid nodig. Volgens de IW&V zijn er anno 1999 nog veel stadhui zen, waar men de schouders ophaalt over de Tabaks wet Van de 110 onderzochte gemeentehuizen kreeg de helft een aanmerking van de inspectie. De inspec tie vindt dat overtreders een 'bestuurlijke boete' moeten krijgen. Bovendien komt er een vervolgon derzoek in alle gemeentehuizen. De inspectie gaat in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de stichting Volksge zondheid en Roken over een betere handhaving van de voorschriften. De inspectie kwam de gekste din gen tegen. Een roker die zich erop beriep dat hij de burgemees ter was - alsof het dan wel mag. Of ambtenaren die niets durfden te zeggen tegen hun rokende chef. Ambtenaren die ziek werden als ze niet mochten ro ken. En vier van de vyf gemeenten waren niet eens op de hoogte wat er precies m de Tabakswet staat. Maar het stadhuis van Rotterdam is een 'clear area'. Bij de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijn mond hoeven ze geen alarmfase af te kondigen. Geen smog te bekennen in het gebouw aan de Cooisingel. Vermoedelijk zullen nerveuze trouwgasten komende tijd wel een klein asbakje in hun binnenzak stoppen, want de bodes hebben alle bakken moeten verwijde- -Jfc Zomercarnaval, hittegolf, water schade, zonsverduistering en morgen alle beentjes van de vloer bij de Rotterdam Dance Parade. Alles bij elkaar voelt het alsof2000 al begonnen is. Maar omdat de millenniumproblemen uitbleven, kan het niet meer zijn dan een ge nerale repetitie. Gelukkig doet de natuur het nog. De Rotterdamse politiek staat al weken in de nulstand. Dat is 's zo mers vaker, maar nu valt het meer op dan ooit. Dat komt omdat de 'Haagse' politiek vrolijk door ging. Het provinciehuis mag zich verheugen in een levendige be langstelling, vanwege het ban kiersschandaal, de verkoop van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land (EZH) en de problemen van de Proav met de stinkende afval bergen in de Derde Merwehaven bij Dordrecht. Het provinciebe stuur heeft nog nooit zo vaak in de kijker gestaan - of: te kijk? Op vijfhonderd meter lopen van het Zuid-Hoüandplein is van een zomerreces ook weinig te merken, Het doorgeschoten wetsvoorstel om kinderen van 12 jaar het recht op euthanasie te geven bij onge neeslijke ziekte, stuit op grote weerstand - het kabinet moet een 'zonsverduistering' hebben ge had - en dus kijken parlementai re redacties door een speciale bril naar deze Borst/Korthals-eclips. In de tussentijd gaat één figuur weer volstrekt zyn eigen gang: Bram Peper weet nog steeds ei genzinnig in de schijnwerpers te komen. Als burgemeester heeft hij in Rotterdam met het bijltje le ren hakken en nu als minister merkt hij ook datje met krasse uitspraken lekker de kussens kunt opschudden. Peper heeft de ministerraad verblijd met een in telligent essay, waarin hij aan geeft water op landsniveau zoal mis is met de politiek. Een voor beeld is dat de rechtsbescherming van ambtenaren zo stevig is, dat fouten amper afgestraft kunnen worden. De schuldige blijft zitten, de minister moet weg. Die ge woonte werkt ambtelyke sabota ge in de hand, vooral wanneer top ambtenaren een bewindsman of- vrouw niet mogen (arme Winnie). Pepers essay verdient een nadere analyse. De politiek mag de demo cratie niet weggeven door langdu rige contracten met het bedrijfsle ven te sluiten. Het contact tussen politiek en samenleving verwa tert. Die kritiek kennen we van Peper. Met zijn talent voor onder koelde dramatiek schreef hij dat al eerder. Daardoor is in het Rot terdamse gemeentebestuur in de jaren negentig veel gediscussi-' eerd over de relatie tussen stad én stadhuis. In 1992 voorzag ge meentesecretaris Nico van Eek dat de rol van de gemeen- ads- leden zou veranderen: meu* con trolerend, meer volksvertegen woordigend, meer van buitenaf dan van binnenkamertjes uit. Maar dan moeten raadsleden wel meer buiten spelen, vond Van Eek. Het was met name PvdA- raadslid Gerard Peet, die verdien stelijk werk heeft verricht om zijn collega's te inspireren tot meer contact tussen kiezer en gekoze ne. Zulke bijdragen waren vol gens Peper dringend nodig. Maar er is veel stroop. Raadsleden zit ten kennelijk vast in gewoontepa tronen. Echte bestuurlijke ver nieuwing was er niet. Na de raads verkiezingen van maart 1998 vie len allochtone nieuwkomers in de raad op door onafhankelijke me ningsvorming. Ruim een jaar la ter lij kt het wel alsof ze zich koest moeten houden van hun fractie voorzitters. Geen goed teken. Hoewel er natuurlijk verschillen zij n tussen lokale en nationale po litiek, is er één contrast waaruit zonneklaar blijkt hoe de politieke partijen het spoor bijster zijn. Dat contrast bestaat eruit dat normen en waarden, moraliteit, voorbe houden lijkt aan 'Den Haag'. Dat gemeenteraden geen standpunt innemen overkindereuthanasie, akkoord, daar gaan ze niet over, maar dat de Tweede-Kamerfrac ties op eigen houtje tot afwegin gen komen zonder dat er in de partij-afdelingen over gedebat teerd wordt, dat is ernstig. Op een enkele partij na, zoals de SP, is er met eens de neiging om de demo cratie vorm te geven. Zelfs in ei gen kring niet. De achterban wordt niet geraadpleegd. In die situatie moet Peper zijn es says schrijven. Een solerende filo soof. Wanneer zal Ivo Opstelten laten merken dat Rotterdam een waardige opvolger heeft?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4