Golf inbraken opgehelderd Rotterdams Dagblad Torentje vindt plek in Nieuwlands park Vierhonderd fietsers trotseren de regen it it KHJKrNSlUIMO KONUNENPIJtt BACOMmfT Bliksemafleider voorkomt 'binnenbrand' bij brandweer Bekentenissen twee Rotterdammers na vondst gestolen giropassen Rijbewijs al eerder kwijt Vrouw beroofd Verwarde man aangehouden Koolhaas nog even in spanning Hond houdt politie ruim drie uur bezig Rotterdams Dagblad aterweg Dinsdag 17 augustus 1999 i t VlaardlngenZelfs met een flin ke dosis decibellen zal je ze in de brandweerkazerne niet snel de stuipen op het lijf jagen. By elk kleine, middelgrote of grote fik gaat er immers een gierend alarm af. Maar wat er gisternacht aan bellen en toeters afging; dat was zelfs voor de veelbeproefde oren van de Vlaardingse brand weerlieden een beetje té. De brandweervrouw die een dutje deed in het bovenste slaapver trek stuiterde het bed uit. Een enorme klap hoorde ze. Daarna barstten niet alleen alle alarmen, maar ook de telefoons en de com puters uit in een kakafonie van verschillende toonhoogten. Het duurde even voordat de acht brandweerlui, die de nachtdienst draaiden, doorkregen dat het alarm niet een woning of bedrijf in de regio betrof. Pas toen er op het dolgedraaide gerinkel en ge toeter geen standaardberieht over de locatie volgde, daagde het Het eigen onderkomen was getroffen. Om een uur of twee sloeg de bliksem in op de zogehe ten 'steunzender' op het dak van het logiesgebouw. Dat ligt vlak naast het pand met de bekende rode deuren- De steunzender geeft gewoonlijk alarmberichten vanuit Rotter dam door naar de vrijwilligers- ploegen, verspreid over de drie Waterwegsteden en Hoek van Holland, De vrijwilligers, die an ders dan de betaalde krachten de nacht thuis door kunnen bren gen, worden dan via een pieper opgeroepen. Die essentiële verbinding tussen kazerne en vrijwiliigersploeg lag gisternacht zo'n drie uur plat. Dit terwijl de eerste KPN-monteur toch ongekend snel arriveerde. Al na twintig minuten was die er, 'omdat de brandweer speciale af spraken met de KPN heeft', ver telt Kees Verschuure, dit week einde de officier van dienst. Na dat de monteur zich samen met zijn maten in het holst van de nacht naar de daknok had bege ven, sloeg de klok zes uur voor de zender weer provisorisch was ge repareerd. Voor de verzending van elk Rotterdams seinbericht moest toen nog wel even gebeld worden, omdat de werklui nog steeds met de antenne bezig wa ren. Onderwijl kampten de branu weerlui door de ontregelende bliksemontslag ook nog met een hek dat niet meer openwilde. De eigen monteurs konden dat ech ter oplossen. Daarnaast moest er nog flink aan de apparatuur bin nenshuis worden gesleuteld voor alles weer naar behoren werkte. Ook de intercoms hadden het be geven. Geen nachtrust meer dus voor de brandweerlui, die pas om acht uur hun bed thuis in konden rollen. Hoe groot de materiële schade is, kan Kees Verschuure nog niet zeggen. De brandweer is tegen dit soort ongevallen verzekerd. Verschuure benadrukt wel dat zijn ploeg geluk heeft gehad. Als de kazerne niet over een bliksem afleider had beschikt, hadden de reahty-tv-ploegen vast 's mor gens voor de- rode deuren staan te dringen. 'Brand hij de brand weer' had dan groot in de krant gestaan. De bliksemafleider die vlak naast de zender staat, heeft volgens Verschuure tenminste een deel van zijn taak verricht. Daardoor kon de getroffen zender toch nog worden opgelapt. „Als die aflei der de bliksem niet deels had op gevangen, dan was de zender zonder twijfel van het dak af ge blazen." En hadden zijn mede werkers waarschijnlijk een 'bin nenbrandje' kunnen blussen. Dat zou dan voor het eerst zijn in de twintig jaar lange carrière van de brandweerofficier. Met dank aan de bliksemaf leider. Want zo werd gister nacht voorkomen dat de Vlaardingse brandweer In el- gen huis had moeten gaan blussen. Foto Fred Ubochant/Roel Dijkstra Door John Bunte SchiedamEr is meteen al de no dige aanloop uit de buurt. De plaatsing van het torentje in het Strickledepark in de wijk Nieuw- land is dan ook een in het oog springende operatie. Kunstenares Yvon Koopman, die het vroeger bij het Academisch Ziekenhuis Leiden behorende zeven meter hoge torenije naar Schiedam haalde, houdt alles nauwgezet in het oog. En legt ondertussen aan iedereen uit hoe mooi het gaat worden. De buurt is er blij mee, zo wordt al snel duidelijk. Vooral de twee me ter lange goudkleurige spits oogst bewondering. „Daar wordt de hele flat hier toch meteen mooier door," zegt een bewoonster van de Burgemeester Stulemeljerlaan. Een ander heeft een wel heel bij zondere reden blij te zijn met het bouwsel. „Mijn overleden man lag m het ziekenhuis in Leiden en keek daar altijd naar dat torentje. Hei zei wel .ns: 'die zou ik best in de tuin willen hebben'. En nu staat ie hier bij mij in de straat Al had ik liever mijn man hier ge had." Yvon Koopman zag het torentje een kleine twee jaar geleden m Leiden, waar het oude ziekenhuis plaats maakte voor nieuwbouw, en was meteen verkocht. Die moest en zou ze hebben. De Schiedamse kunstenares had er ook meteen beelden bij wat ze er mee wilde. Het moest een grote Vlaardingen Een onbekende man heeft gistermiddag in win kelcentrum De Loper in Vlaardin gen een 49-jarige vrouw beroofd, die op weg was naar het postkan toor. De man griste een enveloppe uit haar hand, waar een paar hon derd gulden in zat. De man vluchtte in de richting van de bi bliotheek. De politie is op zoek naar getuigen. Vlaardlngen De Vlaardingse po litie heeft zich gisteravond ont fermd over een 30-jarige inwoner van deze stad, die een verwarde indruk maakte. Hij had een ruit van zijn eigen woning in de Baan- straat gegooid, schreeuwde luid en was niet te kalmeren. De poli tie heeft uiteindelijk de medische dienst ingeschakeld, die de man heeft meegenomen. Vlaardlngen—Bij het ontwerpbu reau Teun Koolhaas zal men nog even in spanning moeten blijven. Het zal namelijk nog even duren voordat bekend is of het steden bouwkundig ontwerp voor de Vlaardingse Westwijk inderdaad als winnaar uit de bus komt bij de door het ministerie van VROM en de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting uitgeschreven prijsvraag. Het gaat daarbij om de meest in het oog springende reno vaties van naoorlogse woonwij ken. In Vlaardingen was er vanuit gegaan dat de winnaars gisteren al bekend zouden worden ge maakt Dat blijkt echter pas op 24 september te gebeuren. straatlantaarn worden. Ze ging met de gemeente Schie dam in de slag, die meldde nog wel ergens wat geld beschikbaar te hebben voor het opknappen van de buitenruimten. „Er waren verschillende plaatsen, die in aan merking kwamen. Uiteindelijk was dit de geschiktste plek. Daar bij kwam nog dat voor Nieuwland het geld er al was. Dat maakte de keuze nog een stuk simpeler." De toren ging vanuit Leiden op transport naar Schiedam, waar het werd opgeslagen bij de ge meentelijke dienst groenvoorzie ning in de Fokkerstraat. Yvon Koopman kalefaterde daar haar kunstwerk verder op. Begin april dit jaar werd in het parkje naast de rooms-katholieke begraaf plaats onderaan de Vlaardinger- dijk de eerste paal geslagen voor de twee meter hoge blauwe sokkel waar de toren op zou moeten ko men. Precisiewerk Gisteren was het dan zover. De to ren kon vanuit de Fokkerstraat naar het Strickledepark worden gereden. Eenmaal daar gearri veerd kon het precisiewerk begin nen. Na zo'n anderhalf uur was de toren op de sokkel geplaatst. Yvon Koopman glimt op dat moment. Het belangrijkste werk is ge klaard. Hij staat er. De komende dagen moet er nog heel veel ge beuren. En dan wordt ie pas echt heel mooi. Dat geloven ook de rond de kun stenares verzamelde buurtbewo ners grif. Want zoals ie er nu uit ziet stelt het eigenlijk niet veel voor, zeggen ze wat schuchter. Nee natuurlijk blijft ie niet in dat oude hout, haast Koopman zich te verklaren. Want straks wordt dat helemaal afgedekt met leisteen. En hij gaat natuurlijk licht geven. Aan de onderkant en bovenin. Bo vendien zullen het ook verschil lende kleuren zyn. Elk jaargetijde weer een ander kleurtje. De om wonenden knikken enthousiast. Nog deze week moet het Nutsbe drijf aan de slag met kabels om voor verlichting te zorgen. En de gemeente heeft beloofd de nabij gelegen vijver zo snel mogelijk door te trekken, zodat het kunst werk in het water komt te staan. „Ze zouden daar donderdag al mee beginnen," heeft Yvon Koop man gehoord. En als dan straks het parkje is op geknapt dan is het pas echt af. Maar dat kan nog even duren. Want honderd meter verderop wordt nog druk gewerkt aan dè aanleg van het metrotracé voor de Beneluxlyn. Schiedam De Schiedamse t politie dieeft afgelopen- eemdosgebroKen^hona,Het, di'ër liep aanvankelijk pp óst a£ Grgvelandsewegen gingenke: JJeTmaleri' -richtmg^ryksweg ,?A 20. Het dier reageerde agres sief op de politieagenten, die hem probeerden te pakken. Daarop werd besloten de hon denbrigade in te schakelen die verdovingspijlen in de bil van de viervoeter schooi Ook dat bracht het dier niet tof be daren. Pas na drie uur liet de hond zich vangen. Vervolgens lukte het de agenten niet om de pijlen uit het dier te krijgen. Met de dierenambulance werd de hond naar een dierenarts overgebracht en daarna naar het dierenasiel. De politie heeft inmiddels de eigenaar getraceerd.De eigenaar krijgt de rekening van de dierenarts. Vlaardingen/Maassluls De politie heeft een kleine twintig woninginbraken in Vlaardingen en Maassluis opgelost De in braken werden gepleegd door twee Rotterdammers, die al eni ge tijd geleden werden aangehouden. Van de buit is vrijwel niets teruggevonden. In vrijwel alle gevallen maakten de in brekers gebruik van de zogenaamde hengelmethode, waarbij het slot met een hard voorwerp wordt opengeduwd. Als de vijver er eenmaal ligt is de kunstenares ook een beetje gerus ter. Want dan is de toren in elk ge val een beetje beschermd tegen vandalisme. „Je moet door het water heen om er te komen. Bo vendien is ie goed verlicht. En de ruiten kunnen niet worden inge gooid, want die zyn van onbreek baar glas. Wat kun je verder nog doen?" De buurt is er niet gerust op. „Overdag houden wij de boel v/el in de gaten. Maar wat gebeurt er 's nachts als lui, die zijn uitge weest, door het park naar huis lo pen? Dan houd ik mijn hart vast," zegt een oudere man. Maar ook overdag kan er van alles gebeu ren, werd gisteren pijnlijk duide lijk. Net voordat het transport met het torentje by de Burgemeester Stulemeijerlaan arriveerde wer den bij een in de straat gepar keerd staande personenauto de ruiten vernield. Yvon Koop man kijkt ge spannen toe hoe 'haar' to rentje op de sokkel in het Smit lak B.V Stricklede park wordt geplaatst. kon gebeuren ging het ge bouwtje eerst op transport door Schie dam. Foto's Roel Dijkstra Schiedam Een 35-jarige Schie dammer is afgelopen nacht op de Nieuwe Maasstraat in zijn woon plaats door de politie aangehou den omdat hij onder invloed van alcohol achter het stuur zat. Hij weigerde mee te werken aan een ademanalyse. Toen de politie daarop zijn rijbewijs wilde inne men, bleek dat sinds een eerdere invordering al bij het Rotterdam se parket te liggen. De politie be sloot daarop de auto onder toe zicht bij het bureau plaatsen. De Schiedammer moet binnen kort voor de rechter verschijnen. Vlaardingen Hoewel de weer- voorspelers de komende dagen opnieuw de nodige bewolking en regenbuien verwachten, hebben zich vandaag toch nog een kleine vierhonderd fietsers gemeld by het begin van de Vlaardingse Fietsvierdaagse. Dat zyn er zo'n honderd minder dan het aanvan- '■hjk veronderstelde aantal. De regenbui van vanochtend is uuur zonder twijfel debet aan geweest. De organisatie gaat er vanuit dat mensen ook de komen de dagen de weersverwachtingen aankijken en dan eventueel be sluiten er maar een fietsdagtocht van te maken. Er kan namelijk ook per dag worden ingeschre ven. Het officiële startschot werd om negen uur vanochtend gegeven op het HSC-terrein door wethou der Henk Roijers. Een half uur daarvoor mochten degenen die het traject van tachtig kilometer rijden al in de pedalen klimmen. De meesten die zich aan hebben gemeld, fietsen echter de route van veertig kilometer. Die leidt vandaag door het Westland. On der meer Maasland, Maasdyk en De lier worden aangedaan. Mor gen rydt de fietskaravaan de Voomeroute naar Brielle. De Griendenroute de dag daarna leidt naar Spijkenisse, Rhoon en Poortugaal. De Vierdaagse sluit af met een Delflandtoeht naar Pyn- acker en Delfgauw. Hoewel er vo rig jaar ook sprake was van Delf land- en Gnendentochten, is dit jaar, zoals gebruikelijk, weer voor een andere route gekozen. De tra jecten zyn uitgezet door de Toer club Rijnmond. Regen Vorig jaar deden er zo'n 450 men sen mee. Daaronder bevonden zich ook vele fietsers van buiten Vlaardingen. De afgelopen jaren schommelde het aantal belang stellenden steeds, vooral vanwege het wisselvallige weer. Wat dat laatste betreft, kampt de "Vier daagse met nogal wat pech. De af gelopenjaren was er nogal wat re gen tijdens de tocht. Ook dit jaar werken de weergoden, na de tro pische dagen eind juli en begm augustus, opnieuw niet mee. Net als vorig jaar is er weer twee maal een oversteek. Morgen kun nen de deelnemers met hetMaas- sluise pontje naar de overkant. De dag daarna begint de route met een vaart met het Vlaardingse pontje. Dekostenloze boottochten worden gefinancierd door de bank die het evenement sponsort. Nadat de politie gestolen giropas sen bij de twee Rotterdammers aantrof bekenden zij uiteindelijk vientallen-inbraken in woningen. Ook werden uit tuinen fietsen ontvreemd. Ze waren voorname lijk in Vlaardingen actief, maar pleegden ook elders inbraken. De twee verdachten hebben overi gens niets met eLraar te maken. Het gaat volgens de politie om twee totaal verschillende zaken. Op 7 juli werd 's nachts in de Le liestraat in Vlaardingen een man gesignaleerd, die aan een voor deur stond te rommelen. Hy kon even later op de Goudsesingel worden aangehouden. De man, een 32-jarige Rotterdammer, had op dat moment twee fietsen bij zich waarvan de sloten waren doorgeknipt. Tijdens fouillering in het Vlaar dingse politiebureau vonden agenten een giropas en girobe taalkaarten, die waren gestolen uit een woning aan de Rozenlaan. Uiteindelijk bekende ds Rotter dammer nog veel meer inbraken en diefstallen op zyn kerfstok te hp'iben. Uit het vanochtend door de politie van het district "Waterweg ver strekte overzicht gaat het in Vlaardingen om woninginbraken in de Rozenlaan, de Van der Heimstraat, tweemaal in de Em- mastraat, ook twee keer in de Van Limburg Stirumstraat, de Willem Barendszoonstraat en de Maas- straat/ln Maassluis wérden inbra ken gepleegdimwoningen aan de Noordvliet,-de'Prinsekade en de Keuehemtëstraat. Daarnaast be kende hy'«onder meer ook een aantal inbraken in Sliedrecht' De tweede verdachte liep op 3 au gustus tegen de lamp toen hy sa- -men met een vrouwiri een super markt aan het Lijnbaanplein in Rotterdam een gestolen girobe taalkaart uitschreef en de bijbe horende pas toonde. Het winkel- i lersoneel vertrouwde de handte kening van de vrouw niet en alar meerde de politie. De vrouw wist te vluchten, maar de man kon worden vastgehouden. Bij deze 32-jarige Rotterdammer werden tijdens fouillering nog meer bankpasjes gevonden,-"die waren buitgemaakt tijdens wo ninginbraken in VlaardingenJEe- genover de Vlaardingse politie be kende hjj vervolgens diverss-in braken en fietsdiefstallenr'Hij bleek deels in dezelfde stratefr'_|c- tief te zijn geweest als de andere gearresteerde Rotterdammer.'Zo brak ook hij tweemaal in in?we- ningen in de Willem Beu- kelszoonstraat, werd-in diezelfde straat een personenauto ont vreemd, werd eveneens tweemaal ingebroken in woonhuizen aan de Van Limburg Stirumstraat en sloeg hij tenslotte ook zijn slag in de Wilhelminastraat let Rc^raamipiagltpra mob kohwpde maanden j In eenzonnige stemming. Neem daarom nu een~"- supervoordelig zomerabonnement (3 maanden 1 voor ƒ95,-) en ontvang een schitterend Erasmusbrug badlaken cadeauï Vul snel de bon Sn!: .r*r i *fï! j- Naam:;. I Adres:. Postcode: Plaats;...?: I Telefoon:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1