9 Oost luidt de noodklok Marktlui zien de bui hangen Rotterdams Dagblad Boete na kraanongeluk in Wilhelminahaven Brinkman: 'Ook raad verantwoordelijk voor debat op hoofdlijnen' Buiten de bomen, binnen het boseifje met bloemenkrans Schiedamse wijk bang slag te missen bij opstellen plannen stedelijke vernieuwing Leven familie Nolet verfilmd I .Fietsersin de knoei De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag' 19 augustus 1999 Door John Bunte Schiedam De Bewonersvereniging Schiedam-Oost is bang dat de stedelijke vernieuwing aan de wijk voorbij gaat. De ge meente lijkt zich te concentreren op andere stadsdelen. En dat terwijl Oost met haar zeer verouderde woningbestand schreeuwt om aanpak. Welhaast gênant', noemt de BVSO dat in een vandaag verstuurde brief aan het college van burge meester en wethouders en de Schiedamse gemeenteraad. De gemeente moet voor 1 novem ber een programma stedelijke vernieuwing hebben ingediend, dat aansluit op het grote steden beleid. „Voor Schiedam-Oost ont breekt op dit moment een visie en een plan van integrale aanpak. De kans is dus heel groot dat het op stellen van een programma voor stedelijke vernieuwing aan de wijk voorby gaat," stelt de BVSO. Tijdens een werkbezoek aan Schiedam nam de met het grote stedenbeleid belaste minister Van Boxtel nog een kijkje in Oost. Want het gemeentebestuur vdlde hem graag laten zien hoe proble matisch de situatie was. Maar ver volgens zijn plannen voor de wijk uitgebleven, constateert de bewo nersvereniging zuur. Juist extra financiële steun zou van belang zijn geweest voor Oost, omdat alleen zo met succes de problemen zijn op te lossen. De wijk is gecompliceerd van op bouw met diverse kleinere buurt jes en heel veel verschillende ei genaren. De corporaties hebben slechts wat versnipperd bezit. In totaal staan erin de wijk zo'n 5200 huizen, waarvan er 1500 in eorpo- ratiebezit zijn. De stadsvernieuwing is in Oost nog lang niet afgerond. Er zijn zelf nog stukken waar helemaal niets is gebeurd, aldus de BVSO. Juist via het grote stedenbeleid, waar ook staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting geld onder brengt, zou de zo noodzakelijke inhaalslag gemaakt kunnen wor den. „De kans is groot dat de gemeente de initiatieven in een eerste fase concentreert in de makkelijke wijken zoals Nieuwland en Groenoord" vreest de BVSO. „Want daar bezit Woonplus bijna alle woningen." Een vreemde si tuatie, aldus de vereniging, die daar nadrukkelijk de noodklok over luidt en van de Schiedamse politiek actie verlangt „De dis- Schiedam Getrappel van paar denhoeven en geronk van oude auto's klinken volgende week op in de Lange Haven in Schiedam, Dan vormt de historische omge ving wederom het decor voor een Nederlandse film. Afgelopen vooij aar s treek de cast van de film Kruimeltje neer in Schiedam. En deze keer staat het wel en wee van de familie Nolet en de historie van de Schiedamse distilleerderij cen traal. De film vertelt het verhaal over het elf generaties durende onder nemerschap van de jeneverstoke rij en distilleerderij van de fami lie. Het epos begint in de 17e eeuw en eindigt in het heden. Er wor den verschillende ambiances van de passerende eeuwen nage bootst. Bij de opnamen in de Lan ge Haven maakt de Amsterdamse filmproducent De Kroon, Wissen- raet Ass. BV opnamen anno 1900,1930 en I'M De film staat onder regie van Pieter-Rim de Kroon en de hoofdrollen worden gespeeld door Leo Hogenboom, Martljn Nieuwerf en Esmée de la Bretonnière. Tijdens het filmen is de Lange Haven vanaf de Taansteeg tot de Appelmarkt op donderdag 26 au- gustus van zeven uur 's ochtends tot negen uur 's avonds voor al het verkeer afgesloten. Ook zullen op die dagen de parkeervakken aan de Lange Haven autovrij worden gehouden. Het gaat om alle vak ken vanaf de Taansteeg tot de Ap pelmarkt, op de Vismarkt, behal ve de minder valide parkeerplaats en vanaf de Vismarkt tot de Bran- derssteeg. cussie over de toekomst van Oost staat niet geagendeerd op de poli tieke kalender. Waar de media bol staan van gemeentelijke plannen over een revival van het Centrum, herstructureringsplannen voor Groenoord en extra aandacht voor Nieuwland, daar ontbreekt een toekomstperspectief voor Oost op een welhaast genante wijze." De bewonersvereniging heeft ge meend het gemeentebestuur maar een handje te helpen door zelf al met een voorstel voor een plan van aanpak te komen. Neemt de politiek dat tijdig over, dan kan Oost nog voor 1 november bij het ministerie worden aangemeld. Er is in kaart gebracht hoe de eigen domsverhoudingen in de wijk lig gen en er is een tijdpad opgesteld met daarin aangegeven welke wo ningen het eerst voor verbetering in aanmerking zouden moeten komen. De BVSO stelt concreet voor om minimaal honderd particuliere woningen per jaar aan te pakken met een gemiddelde stimule- rings- of/of verbetersubsidie van 20.000 gulden. Daarnaast zou Bouw- en Woningtoezicht een ac tief aanschrijvingsbeleid moeten voeren om particuliere eigenaren zo tot het uitvoeren van achter stallig onderhoud te verplichten. Daarnaast zou er ook het nodige aan de leefomgeving moeten ge beuren. Gedacht wordt aan de in voering van dertig kilometer-zo nes en de instelling van een leef milieuverordening. Op die ma nier kunnen ongewenste activi teiten in de wijk een halt worden toegeroepen. Rotterdam/Vlaardingen Letter lijk op een haar na miste de grij per van de enorme kraan op de kade van de Wilhelminahaven in Vlaardingen op 27 november twee jaar terug de schedel van het slachtoffer, toen die plotseling met veel geweld naar beneden stortte. De werknemer van het Naaldwijkse overslagbedrijf Bol moest 'slechts' een oor missen. Zijn meervoudig gebroken been kon na langdurige ziekenhuisop name gelukkig worden gered. Gisteren moest directeur Th, A. Bol zich namens de holding, waar zeven man werken, in de recht bank in Rotterdam verantwoor den voor de economische politie rechter. Officier van justitie mr. M.W. Hemelaar verwijt het be drijf, dat de werknemer, die het ongeluk veroorzaakte, onvoldoen de was ingelicht over de te ver richten handelingen en boven dien niet over de juiste papieren beschikte. De Arbeidsinspectie concludeerde na het ongeluk, dat vanuit de kraan de losdeuren van de te legen turfcontainer nauwe lijks waren te zien. Bovendien bleek de kraan jarenlang niet te zijn geïnspecteerd op gebreken. Van een defect aan de kraan was overigens geen sprake. Veroorzaker van het ongeval was de zoon van medevennoot J. Springer, directeur van een over slagbedrijf uit Capelle aan de Us- seL, die vlak naast het slachtoffer stond en bijna werd geraakt De zoon, bouwvakker van z'n vak, hielp vader na werktijd regelma tig met het lossen van schepen of zeecontainers. Bij het binnen stappen in de kraancabine, stoot te de zoon per ongeluk tegen een handel en trapte ook nog eens op een pedaal, waardoor de grijper naar beneden kwam. Onduidelijkheid over de relatie tussen de holding als rechtsper soon en de zoon, leidde ertoe dat het Openbaar Ministerie (OM) aanvankelijk de strafzaak tegen overslagbedrijf Bol seponeerde. Het slachtoffer maakte hiertegen echter bezwaar bij het Gerechts hof, dat besloot dat het bedrijf als nog vervolgd diende te worden voor nalatigheid en het OM terug floot Aanklager Hemelaar stelt nu, dat er wel degelijk een relatie van werkgever/werknemer tussen de zoon en het bedrijf heeft bestaan. En dat het bedrijf nalatig was en dus toch verantwoordelijk is voor het ongevaL Economische politie rechter mr. C.G. Nunnikhoven deelde die mening. Het OM eiste voor overtreding van de Arbeidsomstandigheden wet en het Arbeidsomstandighe denbesluit in totaal 3000 gulden boete. Omdat het bedrijf niet eer der met justitie in aanraking is geweest, veroordeelde de econo mische politierechter het over slagbedrijf uiteindelijk tot een boete van 1500 gulden. De uit spraak maakt zowel voor het slachtoffer als de ziektekosten verzekeraar het voeren van een civiele procedure tegen het be drijf eenvoudiger. DoorEefjeQomen De almaar donker wordende lucht en de aanwakkerende wind deden het ergste vrezen. Inpakken en wegwezen. Markt kooplui op het Vlaardingse Veerpfeïn zagen de bui al hangen en herinnerden zich eerdere benauwende Twister-ervarin gen'. Redden wat er te redden valt, was derhalve gisteren aan het eind van de middag het credo. Foto Roei Dijkstra takel ginggis- starLEnopde dat het droog was, was er ook buiten meer dan vol doende te be leven. Foto Roel Dijkstra De kleine Parade wordt het wel genoemd. Het festival in hu Vlaardingse Oranjepark be staat uit dezelfde mix van theater, dans, cabaret als de Grote Broer, een keer per jaar in Rotterdam. En net als daar is wining dining, zien en gezien worden net zo belangrijk als kunst met de hoofdletter K. Vanaf heden iedere dag een sfeerimpressie van het Hof van Spektakel, nog te bezoeken tot en met zondag. Omdat het doek daarna valt. Voor goed. Door Eefje Oomen Vlaardingen Dikke druppels kletteren op het zeil van de Volks theatertent. En dan klinken er zo rond acht uur 's avonds buiten ook nog de stemmen van jongens die een potje tafeltennis spelen te genover de stand met popcorn en snoepzakken. Maar het hindert niet, absoluut niet. Het past wei bij de oe-oe-aa-aa-oerwoudgelui- den aan het begin van de perfor mance van Kris Niklison. Op de planken ligt een laken uit gespreid met sinaasappels en vij genbladeren. Daarnaast een lege aarden pot en eentje met een oranjeboom. Vanaf de nok bun gelt een wit lint. Niklison staat er nog niet als het publiek een plaats op de banken zoekt. Niklison hangt. Oeps. Tussen de vouwen van het laken meters boven de grond, wuift ze zich koelte toe met het groene blad van een water plant. Buiten de bomen, binnen het boseifje met bloemenkrans en blonde krullen. Het Hof van Spektakel is begonnen. Twee uur eerder ontstaar er nog verwarring bij de toeschouwers op het plein middenin het park, omgedoopt tot Piazza della sen- azione. Een openingsceremonie was beloofd. Maar nog geen spoor van een wethouder of een andere hotemetoot. 'Zijn we nu al ge opend?' vraagt een van de vrou wen van de keukenploeg haar col lega's. Na de hoosbui aan het ein de van dc middag straalt het op eens in het groen. Tientallen be zoekers hebben zich verzameld op de stoelen tussen het zand-en Vlaardingen Om van het debat over de gemeentebegroting echt een vlammende politieke discus sie te maken, moeten volgens ge meentesecretaris Jan Brinkman zowel collegeleden als raadsleden zich anders opstellen. Beiden moeten meer op hoofdlijnen dis cussiëren en minder woorden vuil maken aan onbelangrijke beleids punten. Raadsleden hebben eerder forse kritiek geuit op de organisatie van het debat over de Voorjaars nota, afgelopen juli. Brinkman heeft inmiddels erkend dat een groot deel van die kritiek terecht is, maar schuift de verantwoorde lijkheid voor het verloop van het debat voor een deel terug naar de volksvertegenwoordigers. In de evaluatienotitie, die giste ren naar buiten werd gebracht, concludeert de gemeentesecreta ris dat het debat in de huidige vorm niet veel om het lijf had. 'Een goedé sfeer' hing er, schrijft hij, 'waarbij alle fracties in hun waarde weiden gelaten'. Maar, trekt hij zelf de conclusie, dat het tijdens het debat gezellig was, be tekent nog niet dat het veel poli tieke betekenis had. Het college had na de discussie een duidelijk beeld moeten heb ben van de financiële wensen van de partijen. Daar had dan bij de opstelling van de uiteindelijke be groting in november rekening mee kunnen worden gehouden. Zo'n soort Tiandvat' heeft het de bat echter niet opgeleverd. Brink man: „In dat opzicht ligt er op de begrotingsbehandeling in novem ber nog nagenoeg dezelfde poli-, tiekfi.druk als bij de yooijaarsno- ta het, geyal^whs." Dit terwijl die druk juift minder had moeten zijn door'hét financiële plaatje al uitgebreid in de lente te bespre ken. Wil het college wel alles uit de len tediscussie Slepen dan zal er vol gens Brinkman nogal wat moeten veranderen. Allereerst moet bur gemeester Bert Stam, die als raadsvoorzitter dit soort discus sies altijd leidt, ervoor zorgen dat de fracties meer met elkaar in dis cussie gaan. Alleen dan wordt voor de inwoners, die vaak op de publieke tribune aanwezig zijn, duidelijk waar welke partij voor staat. Alleen dan zullen ook de po litiek hete hangijzers boven tafel komen. Nu vond de discussie vooral plaats tussen collegeleden aan de ene kant en raadsleden aan de an dere kant. Dit leverden korte 'pingpong'-dialogen op die vaak meer over kleine beleidsdetails gingen, dan over de essentiële vraag 'willen we ons geld anders besteden'. Niet alleen b en w, maar ook de raadsleden moeten ach daarom terdege op het debat voorberei den. Brinkman raadt de fracties aan minder belangrijke beleids- puntjes in de raadscommissies te bespreken en niet nog eens aan de orde te stellen tijdens het 'gro te debat'. Vragen over de plaat singvan verkeersdrempels in een bepaalde straat horen niet in deze discussie thuis. De gemeentesecretaris bena drukt ook dat waar het om dat soort punten gaat, het vaak ook handiger en sneller is om even te bellen met de verantwoordelijk ambtenaar. Daarmee uit hij impli ciet kritiek op het gebruik van volksvertegenwoordigers om in de Taad langdurig het woord te voeren over minder belangrijke beleidspunten. Maakt één van hun collega's zich daaraan schul dig, dan ontstaat er vaak ook gro te irritatie onder de andere raads leden. 'Bespreek dat maar in de commissie', klinkt het dan. Het is echter ook aan het college, schrijft Brinkman, om zelf een on derscheid te maken tussen de be langrijke en minder belangrijke punten. Hij stelt voor: „Het colle ge gaat in beginsel niet in op aller lei vragen en opmerkingen 'op commissieniveau', maar concen treert zich op de beantwoording van politieke vraagstukken." Brinkman raadt ook aan om de stemming over de moties te ver anderen. Dit keer werden moties onderzocht, als acht raadsleden voor stemden. Tijdverspilling, concludeert Brinkman. Waarom een motie onderzoeken, als er maar zo'n kleine minderheid voor is. Hij wil weer terug naar een 'ge wone' meerderheid van stemmen. Dit jaar werd de politieke partijen voor het eerst gevraagd algemene beschouwingen op te stellen bij de bespreking van de Voorjaars nota. Daarmee zouden de partijen meer invloed moeten krijgen op het totstandkomen van de begro ting. Gewoonlijk kunnen de frac ties pas hun mening op het huis houdboekje van de gemeente los laten bij de begrotingsbespreking in november. Nu zouden ze er al voor de stomer wat over kunnen zeggen. In de praktijk bleek het debat, waarover de fracties vooraf heel enthousiast waren, met goed uit de verf te komen. 'Met deze aanbevelingen hoopt Brinkman dat dat inhovembeivals de begro ting weer aan de orde komt, wel gebeurt.^ VlaardingenEen 17-jarig meisje uit Vlaardingen kwam gisteren op de motorkap van een auto terecht De Vlaardingse stak aan het eind van de middag de kruising ran de Westlandseweg en de Delftse- veerweg over toen het licht op groen sprong. De bestuurder van auto, een 24-jarige Schiedam mer, had dit niet in de gaten en reed haar aan. Kort daarvoor was het eveneens raak op de Arij Koplaan in Vlaar dingen. Daar raakte een 72-jarige inwoonster van Vlaardingen ge wond bij een aanrijding. Een 2&- jarige bestuurder uit Rotterdam verleende de vrouw geen voor rang en schepte haar. Ze viel, liep een snijwond op en had een pijn lijke knie en hand. Een 16-jarige Vlaardinger raakte gisteravond eveneens gewond bij een aanrij ding op de Watersportweg. Het slachtoffer gaf geen voorrang aan een auto waarna een ongeluk niet te vermijden was. stranddecor. Allen vragen zich het af: „Zijn we nu al geopend?" Blijft onduidelijk bij zo'n arty-far- ty evenement of de kop er nu offi cieel af is of niet. Want wie zegt dat de ceremonie uit zo'n blauw pak achter de microfoon bestaat? Het kunnen iiet zo goed die twee dames van het Theater van de Verloren Tijd zijn die tussen neus en lippen door een lint door heb ben geknipt. Aan één van de hou ten tafels is het koppel tussen het andere publiek neergestreken. Vier ouderwetse "aliezen hebben de twee vrouwen meegenomen. En een kinderwagen, waaruit con tinu een babygeblèr opstijgt. De festivalkokkin ergert zich: „Hè. Wanneer zetten ze dat cassette bandje nou eens af. Dat'geluid is een kwelling voor elke moeder." Alleen een paar kinderen wagen zich dichterbij. In het midden van het plein sleu telt een blondine met matrozen- pet en snor aan de engeltjesfon tein die speciaal voor het festival werd gebouwd. Een man in pak strijkt neer op één van de bontge kleurde stoelen die in een kring zijn neergezet. Decorstukken of echt om op te zitten? Een theater festival is het en het wordt inder daad steeds onduidelijker wie nu speelt en wie niet De enige man in net pak, een echte advocaat of acteur? Die vrouwen met hun fruitmanden, gevuld met echte druiven en abrikozen, zouden ook best terloops een openingsritueel- 1je hebben kunnen verricht. Maar op het plein kent iedereen zo'n beetje iedereen. Dus als orga nisator Kees Lesuis zich naar het midden spoedt en wat woorden murmelt, weten allen: het festival is geopend. Applaus van debezoe- kers, velen al jaren vaste gast op 'Het Hof. Vlaardingers met zwar te jassen en trendy piekharen zijn het vooral, want een beetje een elitefeestje is het daar in het Oranjepark al die afleveringen wel gebleven. Een evenement waar die ene man in campingsmo king en die andere in 'echt' dne- deel direct in het oog lopen. De performance van Niklison past in het Hof-sfeertje: niet alleen le nige stunts, maar ook teksten om over na te denken. Een beetje traag begint de voorstelling Red Roses Red, als de actrice neuriënd in de nok van de tent hangt. Even is er de vrees dat ze maar door zal blijven neuriën. Want met het woord performance weet je het niet. Een uur lang hummen. Het is niet ondenkbaar, De vaart komt erin als Nikiisc plots langs het witte doek naar be neden roetsjt. Dan blijkt dat Red Roses Red -inderdaad over de liefde - ook een toneelstuk is vol met mooie oneliners. Waarom zeggen ze dat de liefde wel iets wpg heeft van een stofzuiger? In het Engels: 'because it sucks'. En waarom zingen popsterren altijd dat liefde het antwoord is. Hoog tijd, vind t, om de vraag dan maar eens anuers te stellen. Opeens draait de toneelspeelster, die het stuk vanavond overigens vanaf tien uur herhaalt, zich naar het publiek toe en herkent ui alle ogen al haar ex-vriendjes. „Jij hier? Ik dacht dat ik je nooit meer zou zien. Niet kwaad zijn nu. Ik wilde, toen daar op dat feestje, niet echt iets met je vriend. Maar het was laat, weet je, en ik wilde niet alleen naar huis." Eerder dit jaar voerde de 33-jarige Argentijnse actrice, die sinds een kleine tien jaar in Amsterdam wc, de voorstelling over liefde, en verlies al uit tijdens het .olfestival op Terschelling, üaar ging een eerdere solovoor stelling aan vooraf: *KtZ k overman en vrouw. Daarmee trad ze ver buiten Nederland op. Ze reisde onder meer naar Frankrijk, Amerika, Jordanië, Libanon en Egypte. Haar carrière begon ze bij Cirque du Soleilen datis nog duidelijk te zien. Prachtige capriolen haalt ze uit met die ene witte sliert die vanaf het d2k naar beneden hangt Wie na de voorstelling de act 'vlinder' na wil doen, moet Niklisons boekje er maar eens bij pakken. Daar staat ie met teke ning en al uitgelegd. Tekst en uit leg overigens wel in het Spaans. Soltarpiemas.olè! let RqMraampBag^pE! f38e köm&nde maatreten In een zonnige stamming. Neem daarom nu een supervoordelig zomerabonnemerit (3 maanden voor ƒ95,-) en ontvang een schitterend Erasmusbrug badlaken cadeau! Vul snel de boftlnl Postcode; Plaste I Telefoon:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3