10 Opinie 'Heilige Bureaucratius' leeft van wantrouwen Presidentschap lijkt voor Bouterse te zijn weggelegd Den Haag maakt zich op voor gevecht om de centen Rechten van de mens botsen met die van het kind Parkeerkwartje (2) Binnenrotte Zedendelicten (2) 'Ge-ouwe-allochtoon' (2) Rotterdam» Dagblad Donderdag 19 augustus 1999 <9 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 In het Rotterddams Dagblad van 10 augustus klaagt een lezer over het verdwijnen van het 'parkeerkwart je'. Zij n oplossing lijkt h et openbaar vervoer ofbetalen met guldens of met nog groter. De echteoplossingis te vinden in ChipKnipof Chipper met hun altyd predes gepast geld, terwijl door de komst van de euro straks ons Nederlandse 'kwarten- stelsel' toch vervalt. Dus geen kwartjes, geeltjes en vuurtorens meer, maar de euro of chippen. Lekker makkelijk voor de klant en het Parkeerbedrijf. Bob Hagenaar, Rotterdam Bij de City Informatie Bank op de Coolsingel ligt een fantastisch idee van een meneer Groman over de in vulling van de directe omgeving. Het is een absoluut goed idee voor de toekomst van denu troosteloze ben de die de Binnenrotte gedurende de helft van de week vormt. De Binnenrotte kan door middel van prachtige kunst zinnige oplossingen de lange boulevard worden, waar naar Rotterdammers annex buitenlandse toeristen hunkeren. Het betreft hier een Frans (Parijs?) idee, dat als het wordt verwezenlijkt zou kunnen wedijve ren met eik willekeurig abject hier in Rotterdam! Het gaat tevens om een toenstische 'trekker' van deeerste orde. Iedere Rotterdammer, die hetmet me eens is dat Rotterdam vooral op marktdagen een rotzooi is, advi seer ik hier en nu: Ganaar de City Informatie Bank en overtuig je middels de City Ideeënkrant, nummer 27 van mijn geluk. De titel is 'Ontwerp Binnenrotte'. Kenners lopen gegarandeerd warm voor dit ontwerp. C.H. de Graaff, Rotterdam Naar aanleiding van het artikel 'Jan S. hield iedereen voor de gek' in uw krant van zaterdag, over de afschu welijk gebeurtenissen in Assen, het volgende. Ik vind het uiterst pijnlijk dat CAD-directeur Stollenga aan dacht vraagt voor heteffect diedegebeurtenissen zui lenhebben op de betrokken reclasseringsambtenaar. Dat Tiaar vertrouwen wordt beschaamd' staat toch in geen verhouding tot de gevoelens van de ouders van het slachtoffer? Ik vind het van een onbegrijpelijke gevoelloosheid getuigen daar zo kort na de ontdek king over te spreken. Stollenga wekt met zijnuitlatin- gen de indruk zich als medeslachtoffer aan de zijde van de ouders te willen scharen om daarmee geen ver antwoordelijkheid voor de gebeurtenissen te hoeven dragen. Terwijlhij in mij n ogen juist mede schuldig is. Karakter en gedrag van de dader zijnbestudeerddoor gedragsdeskundigen'. De beslissing de dader van het misdrijf de vrijheid te geven is op grond van hun be vindingen genomen. Hoe staan diezelfde deskundi gen tegenover de opmerkingen van de CAD-directeur dat sommige cliënten 'geen enkel signaal afgeven' en "hun ware qevoelens goed verborgen kunnen hou den'? Als de gedragsdeskundigen het met hem eens zijn, waarin zyn zij dan nog deskundig? Wat is dan de waarde van hun adviezen? Het had volgens mij voor de hand gelegen onmiddel lijk na de vermissing van het slachtoffer bijzondere aandacht aan een buurman meteen relevant strafver- leden te besteden. De plaatsvervangende oföcier van justitie zegt dat eerdere huiszoeking niet mogelijk was. Waarom niet? P» Melville, Rotterdam Ikerger mij al jaren aan politiekcorrecte bevolkings statistieken. Het lijkt wel of men daarmee opzettelijk grootstedelijke problemen wil bagatelliseren. Op grond van de BiZa-defïnitie was in 1998 het percenta ge allochtonen in Rotterdam 'slechts'42,7. Watmij zor gen baart, is dat er dan wel erg veel autochtonen in al lochtone gezinnen opgroeien! Gezinnen waarin nau welijks of geen Nederlands wordt gesproken en waar binnen nauwelijks belangstelling bestaat voor - eer der weerzin tegen - andere culturen. Deze gezinnen zullen vermoedelijk niet kunnen/willen participeren in een multiculturele/multi-etnische samenleving. Daarvoor benadrukken zij te zeer de versterking van de eigenidentiteit. Ik vrees dat voor deze autochtonen de aansluiting op de moderne samenleving problema- tischwordt. Hoe maak je derde generatie allochtonen weer zicht baar in de statistieken? Door te stellen dat een autoch toon vier grootouders heeft, die ook in Nederland zijn geboren? Het percentage allochtonen in Rotterdam zaldan op75 tot 80 komen. Bestuurders zullen ineens begrijpen met welke werkelijkheid zij te maken heb ben! Maar ik denk dat we er beter aan doen om een strikte registratie naar etniciteit in te voeren en het niet meer over allochtonen/autochtonen te hebben. Is je vaderTurks en jemoederNederlands, danbenjege- woon voor 50 procentTurks en voor 50 procent Neder lands. Ik vrees echter dat 'multiculturalisten' zich te gen deze eenvoud zullen verzetten, want dan wordt zichtbaar in wat voor (treurige) gecompartimenteerde samenleving we leven. Nederland is verre van een 'melting pot', hetgeen niet vreemd is zolang hiergeen inburgingsverplichting bestaat De betrouwbaarheid van bevolkingsstatistieken laat ook altijd te wensen over. Zo telde het CBS, ik meen in 1997,zo'n 1367I> -nicanen in Ned erland.Maarrijks genoten vertelden mij dat er hier toen zeker al zo'n 10.000woonden. Ook woonden hier volgens hen meer Venezolanen en Colombianen dan werdaangenomen. Het was op de Antillen met zo moeilijk om de Neder landse nationaliteit te 'verkrijgen'. We hoeven ons er dus niet over te verbazen dat veel rijksgenoten geen Nederlands of Papiamento spreken, maar Spaans! Omvangrijke etnische gemeenschappen, hoeven niet meer echtte integreren. Het zijn inmiddels 'zelfredza- me\datwilzeggen gesloten, gemeenschappengewor- den, Deze constatering doet veel Nederlanders die zichvoordezegroepenhebbeningespannen,pijn. Wat in de 'oude wijken' is gebeurd - gettovorming'- mocht niet op nieuw gebeuren in de 'wederopbouwwy- keri. Ik ken de zuidelijke tuinsteden het beste en he laas moet ik constateren dat in minder dan vijf jaar al hele buurten'demografisch' gesloopt zijn en dat idea listen, de 'melting pot'-getrouwen, de wijk hebben genomen, W. Molendijk, Rotterdam Door Kor Kegel Tijd voor een babbeltje hebben de zorgverleners niet - die klacht hoor je van veel ouderen en hulp behoevenden. Het was zo gezellig. Als die vriendelijke mevrouw van de thuiszorg klaar was met de huishoudelijke taken, deed ze nog wel eens een bakkie. Even klessebesser,. Dat maakte do hele dag goed. Maar tegenwoordig komt ze snel stofzuigen en daarna moet ze meteen weg. Ze moet zich voor elke vijf minuten verant woorden. En daar hoort geen kof- fiezorgpauzebij. Ligt dat dan aan die rare directeur van de thuiszorg? Heeft hy zijn zorgverleners te veel aan de lei band? Ja, maar het is zyn schuld niet. De directeur moet zorgen dat er voldoende thuiszorg*..., in de stad zijn en daarom moet hij de subsidiegevers laten zien wat er met hun geld gebeurt Verant woording heet dat. Hij moet aan tallen laten zien: zo veel mensen hulp, voor die en die taken. Koffie drinken wordt niet gesubsidieerd. Maar er is onvoldoende geld voor thuiszorg, er zijn wachtlijsten, de directeur is dus gedwongen tot de rol van poppenspeler met te korte touwtjes. De werkdruk is hoog. Gevolg: veel jongeren ambiëren geen baantje in de thuiszorg. Het wordt onaantrekkelijk gevonden. Anders dan vroeger, toen was het leuk om met mensen bezig te zyn. Maar het bezig zijn met mensen is weggebureaucratiseerd. Onlangs slaakte de algemeen di recteur van Humanitas Rotter dam een noodkreet in zyn jaar verslag. Drs. GJ. Kempen signa leerde een tegenstrijdigheid in de wensen van de cliënten en die van de financiers. De financiers willen cijfers, weten of het geld goed be steed wordt. Maar de terugkoppe ling vergt zo'n administratie, dat het onvermijdelijk ten koste gaat van het doel. De praktijk lijdt on der de papieren rompslomp. Zijn de financiers gek geworden? De klacht van Kempen staat niet op zichzelf. In het sociaal-cultu reel werk zijn beroepskrachten idioot veel tijd kwijt aan vergade ren, beleidsdoelen opschrijven en rapporteren. Dat gaat ten koste van activiteiten. De politie heeft de handen vol aan administratie, waardoor er minder 'blauw op - straat' is. Je kunt je niet in tweeën splitsen. In het bedrijfsmaat schappelijk werk is er'de tendens inhetsociaal- cutturee werk zijn be roepskrach ten Idtootveel tijd kwijt aan vergaderen beleidsdoe len opschrij ven en rap porteren. Dat gaat ten kos te van actlvi tetten. De po litie heeft de handen vo fw: stratie, waar door er min der blauw op Straat IS. Ar en enoto Rotter dam Dagblad/Ceos Kuiper dat personeelschefs meer gege vens over werknemers willen heb ben, waardoor de privacy in het geding komt. „Van een effectieve inzet van het bedrijfsmaatschap pelijk werk kan dan ook geen sprake meer zijn," zegt Humani- tas-directeur Itempen. „Wijsheid en onderling vertrouwen zijn no dig om de financier (het bedrijf) in te laten zien dat met het respecte ren van de privacy enorme effecti viteitswinst te behalen is." Kempen slaat de spijker op de, kop. Wijsheid en.vertrouwen zijn nodig. Maar de 'Heilige Bureau cratius' leeft juist van domheid en wantrouwen. Cijfers wil hij zien, 'aantallen wil hij* ruiken, rappor ten en nota's wil hij verorberen. Sint Bureaucratius wil alles op pa pier, ook als het al op floppy staat. Het Rotterdamse CDA-raadslid Frans-Jozef van der Heijden is het zat. Hij wil een raadsbreed offen sief tegen de bureaucratie, want het mag niet zo zijn dat tussen po litieke beslissingen en resultaten te veel stroop zit, te veel tijdver lies, te veel controle en procedu res, want dat kost allemaal tijd en energie en die kunnen beter wor den besteed. Van der Heijden vindt dat het opnieuw tijd wordt voor politieke aandacht voor de resultaten van het beleid. Om- de zoveel jaar nemen ge meentebestuurders zich voor om te zien of beleidsmaatregelen wel. tot de beoogde effecten leiden. Het is daarbij onvermijdelijk dat de ambtenarij kritiek zal incasse ren, want volgens politici gaat daar veel de vertraging in. Vraagt de burgemeester om dikke rap porten? Vraagt de wethouder de u.riszorgdirecteur om een ver antwoording voor elke vijf minu ten? Nee, dat gebeurt ergens op de afdeling die de subsidie ver strekt Ambtenaar Dorknoper van driehoog achter in het stadskan toor wil ook wat te vertellen heb ben. Essay Het knarst tussen de politieke macht en de uitvoerende macht. Onlangs bleek oattopambtenaren "het niet meer tolereren dat zij da schuld krijgen van missers waar voor ministers of wethouders ver antwoordelijk zijn. Maar tegelij kertijd schreef de minister van Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties, Bram Peper, een es say -waarin hij stelt dat ministers niet langer voor elk wissewasje verantwoordeijkheid kunnen dra gen, zolang ambtenaren stevig in het zadel zitten en met ontslagen kunnen worden. Hun rechtsbe scherming is buitensporig gewor den. Er zou iets op te lossen zijn als de overheid voor hoge posten werkt met tijdelijke contracten -dan kim j e gemakkelijk af van iemand die disfunctioneert - maar de na delen daarvan zijn weer dat het inhuren van mterim-managers erg duur is, dat ze ter plekke on bekend zijn en dat ze betrekkelijk weinig investeren in teambuil ding. En wat schiet de thuiszorg verlener ermee op? Of de eenvin- gerig tikkende politieagent? Daarom wil Van der Heijden dat bij raadsbesluiten beter inzichte lijk wordt hoe het proces erna zal zyn. De politieke macht moet er op kunnen vertrouwen dat beslis singen snel bekend raken bij die ambtenaren die met de uitvoering te maken hebben. Daar gaat veel mis. In Rotterdam klaagt vooral de PvdA-fractie al langer over de manier waarop directeuren van gemeentediensten hiermee om gaan. Die kritiek is niet weg- d, maar zal na het zomerre- weer opklinken, want dan wordt het rapport van prof. dr. Arie van der Zwan over het func tioneren van de Bestuursdienst besproken. Het blijkt dat de sa menhang in de aanpak van de di verse directeuren wel wat beter kan. Volgens Van der Heijden is het verstandig om nieuwe afspra ken te maken over sturing en con trole. De gemeenteraad moet de hoofddoelen in het oog houden en keihard optreden als het werken aan die doelen niet soepel ver loopt. Geld voor thuiszorg moet zo concreet mogelijk zorg op te le veren. Geld voor welzijnswerk moet niet aan rapporten en hoge salarissen worden uitgegeven, maar aan welzijn voor de doel groepen. „Er kan wel eens wat minder vergaderd worden," z;i sociaal vernieuwer Gerard de Kleijn in 1990. Ongetwijfeld zal blijken dat er te veel ambtenaren zijn of staffunctionarissen by in stellingen en dat er - vooral daar door- te weinig mensen in de zorg en op straten en pleinen werkzaam kunnen zyn. Minder bureaucraten, dat kan helpen. De 'Heilige Bureaucrati us' heeft te veel zitvlees. Geef 'm gerust een schop onder de kont. Door Hans van Soest en Koos van Wees Nu het kabinet is teruggekeerd van reces, worden de messen weer geslepen aan het Haagse Binnenhof. Met de start van de on derhandelingen over de nieuwe begroting halen regeringspartijen PvdA, D6C en WD hun bokshandschoenen weer uit de kast voor het jaarlijkse gevecht om de meeval lers. Nu de economische groei volgens het Cen traal Planbureau (CPB) hoger uitvalt dan verwacht, is er meer geld te verdelen. En dat maakt de dans om de centen interes sant. Alle drie de partijen denken immers anders over wat er moet gebeuren met nieuwe meevallers De PvdA zal inzetten op extra geld voor de laagste inkomens en meer geld voor onder wijs en gezondheidszorg, D66 op meer in vesteringen voor het milieu, terwijl de WD vooral het financieringstekort verder wil te rugdringen en een algemene lastenverlich ting wil doorvoeren. Het CPB voorspelt een economische groei van 2,5 procent over 1999 en een groei van 2,25 procent over 2000. Als de voorspellin gen kloppen, komt er volgend jaar meer geld vnj om 'leuke dingen' te doen voor de burger. Immers, hogere economische groei betekent meer belastinginkomsten en min der werkloosheid, dus minder uitgaven. Juist over de meevallers die ontstaan aan de uitgavenkant, zal het gevecht de komen de weken gaan. In het regeerakkoord is afgesproken hoe met meevallers moet worden omgegaan. Het geld dat extra binnenkomt door hogere economische groei moet worden besteed aan verdere terugdringing van het finan cieringstekort en lastenverlichting. Door dat de economie nu harder groeit dan ver wacht, kan iedereen wat lastenverlichting tegemoet zien, al zal de PvdA zich de ko mende weken hard maken om met name de laagste inkomens extra te bevoordelen. Geld dat overblijft door meevallers in de uitgaven (bijvoorbeeld door een lagere werkloosheid), mag worden uitgegeven aan andere dingen dan terugdringing van het tekort en lastenverlichting, zoals: klassen verkleining, meer politie, kortere wachtlijs ten in de zorg. In het regeerakkoord staat echter ook dat dit geld alleen maar aan dergelijke zaken mag worden besteed, als vast staat dat de meevallers aan de uitgavenkant structureel zijn. Dat wil zeggen: er mag niet ineens vijf tig miljoen gulden extra naar zorg gaan, als vast staat dat de werkloosheid over een jaar weer oploopt. PvdA, D66 en WD zijn het al zolang ze sa men regeren niet eens over wat het woord 'structureel' betekent. De sociaal-democra ten zullen roepen dat de voorspellingen van het CPB aan de voorzichtige kant zijn (en de laatste ontwikkelingen op de wereld markt geven hen gelyk), zodat er van uit mag worden gegaan dat de meevallers zoals die zich nu voordoen er ook in de jaren daarna zijn. Ruimte dus voor leuke dingen, De WD daarentegen (en in mindere mate D66) zal roepen dat de PvdA te hard van sta pel loopt, het geld al wil uitgeven voordat het verdiend is en dat het beter is voorzich tig te zijn dan over twee jaar weer met een schreeuwend tekort op de begroting te zit ten. De liberalen willen dan ook het liefst niets extra's uitgeven. Terugdringing van het tekort en lastenverlichting is al mooi genoeg. De paarse geschiedenis leert dat de drie partijen elkaar wel weer ergens zullen vin den in het midden. Dus: ietwat extra uitge ven, maar niet te veel want wie weet wat de toekomst brengt. Alle partijen mogen zo een klein beetje winnen. Door Annie de Vreugd Elk kind heeft het recht om te spelen in een vei lige omgeving. Geen enkel kind mag mishan deld worden. En geen enkel kind mag slacht offer worden van seksualiteit. Drie van de vierenvijf tig artikelen uit het Verdrag voor de Rechten van het Kind, uitgaande van de Verenigde Naties. Honderd- zeventig landen hebben er hun handtekening onder gezet, Nederland ueed dit op 8 maart 1995. Hoe is het in het licht van de Universe1? Rechten van het Kind mogelijk dat een zedendelinquent met me deweten van justitie vlak naast een openbare zand bak komt te wonen? Midden in een kinderrijke buurt, waar de kans tot een seksueel vergrijp aan minderjarigen hem voor de voeten ligt, Chanel Nao mi Eleveld werd daarmee vogelvrij verklaard. Haar recht om veilig te kunnen spelen werd met voeten getreden. De woede en frustraties van buurtbewoners en men sen in het hele land zijn o zo goed in te voelen. We houden met ons allen het hart vast, omdat niemand weet waar gevaarlijke ex-gedetineerden uithangen. Niemand weet goed hoe en waarop hij zyn kinderen moet voorbereiden. De roep om meldingsplicht aan de buurt wanneer er een zedendelinquent in de buurt komt wonen, is heel begrijpelijk. Een veroordeel de als Jan S. behoort niet in een woon wijk vol kleine argeloze kinderen. Mensen als hij moeten voor altijd ontmoedigd worden zich in de buurt van kinderen op te houden. Zo'n figuur moet zich verre houden van scholen, mag nooit als onder wijzervoor de klas komen te staan, kan niet als leider van scouts mee op kamp of jeugdtrainer bij een voet balclub worden. Omdat wij ouders dat met willen, omdat het in strijd is met de Rechten van het Kind. Hoe bizar het sommige mensen ook in de oren mag klinken, ook een ontuchtpleger en moordenaar heeft rechten die zijn vastgelegd in de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens. Deze rechten bot sen hier met die van het kind. S. heeft na het uitzit ten van rijn straf bijvoorbeeld het recht zich vrij te verplaatsen. Hij mag gaan en staan waar hij wil. Als de buurt wordt ingelicht dat een zedendeliquent in de wijk komt wonen, wordt de ex-veroordeelde be perkt in zijn vrijheid en loopt levensgroot gevaar op een volksgericht. De grote vraag is wiens rechten zwaarder moeten wegen? Jan S. is geestesziek. Uit statistieken blijkt dat ze dendelinquenten maar al te vaak terugvallen in hun foute gedrag. S. had daarom levenslang begeleid moeten worden door een psychiater. Nu kan de re classering een seksueel delinquent na zijn veroorde ling alleen adviseren therapie te volgen op vrijwillige basis. S. heeft dat geweigerd. In het belang van onze kinderen en dat van de dader zou overwogen kunnen worden de mogelijkheid van dwangverpleging in de wet op te nemen, Het is toch ook de normaalste zaak van de wereld dat iemand die lijdt aan epilepsie, dia betes of een zware hartkwaal voor de rest van zijn le ven onder doktersbehandeling blijft? Niemand doet daar moeilijk over. Er lopen heel wat mensen met psychische klachten voor de rest van hun leven regelmatig naar een psy chiater. Waarom gebeurt dat niet met een psychisch gestoorde mens als S.? Natuurlijk, geen enkele con trole is waterdicht. Een hartpatiënt kan ondanks kri tische controle van een arts overlijden aan een hart aanval, ook een zedendelinquent kan ondanks thera nie in de fout gaan. Maar de kans dat iemand als S. ach in de buurt van onze kinderen zal ophouden, wordt wel kleiner als hij nauwgezetter wordt ge volgd. Niet voor enkele jaren, maar zijn leven lang. Ook hier zou de wet verruimd mogen worden, omdat de mogelijkheden tot volgen nu nog te beperkt zijn. We hebben de mond vol over privacy. Het risico dat er ooit weer een kind de dupe wordt van te voorzichti ge aanpak van zedendelinquenten is echter veel te' groot. Bij de discussie binnen de rechterlijke macht over wat erbinnen het kader van de wetgeving moge lijk is, moet het kind voorop staan. Het levensgeluk van een kind moet zwaarder wegen dan de onwil van een gestoorde persoon in therapie te gaan. (Annie de Vreugd is ortfwpeüagoog) Bouterse heeft niets meer te verliezen. Archieffoto Edwa«tTrooiVANP Door Arm and Snijders Hij pleegde twee staatsgrepen, wordt verdacht van moord en andere mensenrechtenschen dingen en is in Nederland tot zestien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens drugshan del. Toch belet dat de ex-dictator Desi Bouter se niet om zich volgend jaar kandidaat te stel len voor het presidentschap van Suriname. Reden voorpolitiek Den Haag om het hart vast te houden, want de kans dat de voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) zijn doel zal bereiken, is niet germg. De verwach ting was destijds dat Bouterse zich na de ver kiezingen van mei 1996 al zou opwerpen als kandidaat-staatshoofd. Hij liet toen de eer aan partijgenoot Jules Wijdenbosch, ook omdat er internationaal weerstand zou ontstaan tegen zijn eigen persoon. Nu heeft Bouterse niets meer te verliezen. Hij heeft een veroordeling van de rechtbank in Den Haag aan zyn broek en kan daardoor zijn land niet meer uit zonder het risico te lopen in de kraag te worden gevat. Dus moet hy zich noodgedwongen nchten op glone binnen de eigen grenzen. Bovendien verwacht zijn ach terban niets anders dan dat hij zichzelf kandi daat stelt. Verbruid Wijdenbosch heeft het sinds zijn aantreden m oktober 1996 verbruid by het volk. Wat de NDP bepaald geen goed heeft gedaan. Slechts een prominente rol van Bouterse zal voldoende vertrouwen bij zyn kiezers wekken om de par tij zonderal te veel kleerscheuren door de ver kiezingen var 25 mei 2000 te loodsen. Zonder de voormalig bevelhebber is de NDP haar ge zicht kwijt. Bouterse is nog altijd populair bij een deel van de bevolking. Vooral in de volks wijken en het Surinaamse binnenland kan hij rekenen op veel steun. De sympathie van de binnenlandbewoners is te begrijpen. De NDP is, met Bouterse voorop, de enige politieke par ty die zich daadwerkelijk om hen bekommert. Hij reist geregeld naar het regenwoud om zyn gezicht te laten zien en de bewoners gunstig te stemmen door het schenken van kettingzagen en ander gereedschap. Minder voor de hand ligt het dat de bewoners van de verpauperde volkswijken nog altyd de zijde van de NDP kiezen. Want juist de arm- sten van de armen hebben het onder de rege- ring-WijdeDbosch zwaar te verduren gekre gen. De prijzen zijn als gevolg van de inflatie omhoog geschoten terwijl de toch al karige lo nen nauwelijks zijn verhoogd. Maar binnen de sociaal lagere klasse heeft men een bijna gren zeloos vertrouwen in demagoog Bouterse. Ook al omdat men geen geloof meer heeft in de an dere traditionele partijen. Onder de politici van de meer dan dertig partyen die zullen meedingen, heeft Bouterse als persoon de bes te papieren. Hoe meer partyen er komen, hoe groter de verbrokkeling bij zijn tegenstanders. KjcSStËaaë! Dat Bouterse veel aandacht aan het binnen land besteedt, is politiek gezien een slimme zet. Door het kiesstelsel vallen m de dunbe volkte gebieden tien van de 51 parlementsze tels weg te slepen. Bij de stembusgang in 1996 haalde de NDP er hier negen binnen. Een aan tal dat volgend jaar naar alle waarschijnlijk heid zal worden geëvenaard. In Paramaribo zal de partij, als het een beetje meezit, minimaal drie zetels halen. In de overige kustdistricten zeker eenzelfde aantal. Waardoor de NDP zich opnieuw de grootste mag noemen met bijna eenderde van de parlementszetels. Grootste probleem voor Bouterse wordt om na de verkiezingen coalitiepartners te vinden die hem als president accepteren. Maar de bal rolt in Suriname altijd raar. En Bouterse is gesle pen genoeg om door het doen van beloftes en het uitdelen van ministersposten en andere fraaie baantjes kleine groeperingen met wei nig principes voor zich te winnen. De enige hoop voor de oppositie is om als een hecht blok eensgezind de verkiezingen in te gaan. Dat lijkt echter een utopie. 'Pmaren' Bouterse steekt wel 2ijn nek uit als hy aan het hoofd van een regering gaat staan die de mede door Wijdenbosch veroorzaakte economische en financiële malaise te lijf moet gaan. Maar als een van de weinigen in Suriname moet hy in staat worden geacht de bevolking uit te leg gen waarom ze nog jaren zullen moeten 'pina- ren' zoals de Surinamers het aanhalen van de broekriem omschrijven. Dat Bouterse en daar mee Suriname internationaal nog meer dan nu het geval is als een paria wordt beschouwd als hij eenmaal president is, zal de ex-dictator een zorg zijn. Voor het vice-presidentschap zal hij ongetwij feld een niet al te sterke man of vrouw zoeken die in het buitenland wel goed ligt. In eigen land stort hij zich op het werk om tegenover het Surinaamse volk te bewijzen dat hij meer in huis heeft dan moorden, het plegen van i en het smokkelen van drugs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4