10 Ciltii Pleidooi voor meer 'Jesus power' Eerbetoon aan doodzieke Rob Hoeke Bolkestein volksheld bij grachtconcert Hartoperatie voor BZN's Jan Keizer 2000 Beats in het Witte de Withkwartier Koningin Beatrix schenkt bronzen boomstronken Drievoudig platina voor debuutalbum Ilse de Lange Ha-Schi-Ba steekt Dunya naar de kroon Lekker en gezellig Rotterdams Dagblad Maandag 23 augustus 1999 Votefldam BZN-zanger Jan Keizer ondergaat uiterlijk mor gen een openhartoperatie in het Amsterdamse Onze Lieve Vrou wen Gasthuis. De 50-jarige Vo- lendammer liet zich donderdag opnemen in een ziekenhuis in Hoorn met pijn in de borst die hij zelf toeschreef aan een al lan ger onwillige ruggenwerveL Vol gens naaste collega Jan Tuyp is Jan Keizer optimistisch ge stemd over de afloop van de zwa re ingreep en zou Mj alweer uit zien haar de hervatting van zijn werkzaamheden. Koningin Beatrix wandelt langs het kunstwerk van Marinus Boe zem. Foto ANP Apeldoorn Koningin Beatrix heeft met enige familieleden en vrienden zaterdagmiddag een kunstwerk van Marinus Boezem overgedragen aan de Raad van Beheer van het Kroondomein Het Loo. De koningin heeft het kunst werk aangeboden ter gelegenheid van haar zestigste verjaardag, op 31 januari vorig jaar. Het kunstwerk bestaat uit veertig bronzen boomstronken die als zuilenrijen het grondplan van de gotische kathedraal van Reims volgen, schaal 1:1. Het kunstwerk ligt varscholen tussen de natuurlijke begroeiing in het bos van het Kroondomein, met een lengte van 125 meter en een breedte van 35 meter. Een groene patina zal de boomstam men op den duur een natuurlijke kleur geven en doen opgaan in de omgeving, zo is Boezems bedoe ling. De platte bovenzijden van de stronken zijn gepolijst en zullen het zonlicht weerspiegelen dat tussen de takken van de bomen schijnt. Marinus Boezem (1934) houdt zich sinds 1980 bezig met de plat tegrond van de gothisehe kathe draal. In de Flevopolder realiseer de hij Green cathedral, een na tuurlijke kathedraal van populie ren, eveneens volgens het grond plan van de kathedraal van Reims. Hilversum n«e DeLange heeft met haar debuutalbum "World Of Hurt' in Nederland drievoudig platina gehaald. Dat betekent dat er inmiddels meer dan 300.000 exemplaren van de plaat zijn ver kocht. Zij steekt daarmee Madonna de loef af. De Amerikaanse megaster kwam met haar veeïbejubelde cd Ray of Light in ons land r.og met verder dan twee keer platina, wat ook geldt voor het hitalbum 'Ab ba, 25 jaar na Waterloo1. De countryzangeres uit Almelo, wier 'snik' tot in Nashville is door gedrongen, kreeg eerder dit jaar al de Edison voor beste nationale zangeres. EindhovenDe 22e editie van het christelijke Flevo Totaal Festival heeft ruim 10.000 bezoekers ge trokken. Het evenement van Youth for Christ vond dit jaar voor de laatste keer plaats op een ter rein van het vliegveld Eindhoven. Het festival wilde niet alleen mooie verhalen vertellen die blij ven zweven maar ook een 'ener- gïestoot' geven die jongeren aan zet tot het verkondigen van het evangelie aan hun postmoderne leeftijdsgenoten, „Er moeten jeugdleiders opstaan die de postmoderne cultuur be grijpen èn de gevaren ervan in- zien", zei Corjan Matsinger, vrij williger van Youth for Christ (YfC) Tot de kwalijke kanten van het postmodernisme rekent men in evangelische kring het individua lisme, het zoeken naar een per soonlijke waarheid en de afkeer van blijvende binding aan een in stituut als de kerk. In de Xtemal-tent op het vlieg veld Eindhoven kregen aanwezi gen advies over het omgaan met buitenkerkelijke jongeren en de manier die het best bij hen past. „We merken dat mensen ernaar hunkeren om de tools aangereikt te krijgen." Het Xternal-program- ma was ook een proeftuin van ei gentijdse verkondiging. Zo pre senteerde de Jesus-is-the-Roek Church uit Ermelo een 'multime- diaviering'. Voel aanwezigen bij een forum discussie over de kerk van de toe komst vonden de daar gepresen teerde visioenen wat al te postmo dern. Bij alk- mooie woerden over de kerk als open gemeenschap waar eenieder op zijn manier kan geloven, verwatert de ene waar heid over Jezus maar al te gauw, vonden zij. Ze kregen de hervormde predi kant Van Kampen, docent aan de Evanglische Hogeschool in Ede, aan hun zijde. De kerk in Neder land is volgens hem een zieke, verzwakte, vermagerde rpoeder die genezing nodig heeft. Waar heid en eenheid moeten by een tweede reformatie centraal staan. „We mogen haar niet prijsgeven aan het postmoderne levensge voel." Hulpbisschop De Jong van Roer mond leek zich tussen het groten deels protestantse publiek thuis te voelen, hoewel hij het conse quent met u aansprak. In vurige slogans brak hij een lans voor meer 'Jesus power' in de kerken. Jezus is nietzomaar een toffe peer uit het verleden maar een levende geneesheer. „Jezus zal altijd jouw dokter zijn." Zijn advies san de jongeren: zet de tv eens wat vaker uit en 'laat u lekker verwarmen in de magnetron van Onze Lieve Heer'. De Rooms-Katholieke Kerk mag dan de meest conservatieve en oubollige kerk lijken, ze komt op voor niets minder dan de mense lijke waardigheid, zei hij. „Om een levende kerk te blijven moet ze echter terug naar Jezus." De hulpbisschop wist waarom de RK- Kerk niet net als de EO en YfC tienduizenden jongeren op de been brengt, „We zijn het verleerd om over Jezus te spreken." Rap for Christ Bijna veertig artiesten hebben tij dens het vierdaagse festival opge treden. Tijdens het concert van de Zuid-Afrikaanse rapgroep MIC (Men in Christ) raakten twee meisjes licht gewond toen de zan gers vanaf het podium het pu bliek in doken. Het festival begon in 1977 met 1709 bezoekers in het Zeeuwse Kamperland. Vjjf jaar later trok ken de jongeren naar de Flevohof in Biddinghuizen. Sinds 1995 ko men ze in Eindhoven bijeen. Een woordvoerster kon nog niet zeg gen waar Flevo volgend jaar is. Door Rens Muller Bussunt „De muziek die je speelt, is onsterfelijk en jij bent ook onsterfelijk." Pianist Jaap Dekker wilde gistermiddag van een afscheid van de befaamde boogie-woogie-pianist Hob Hoeke nog niets weten. Toch moet ook Dekker weten dat zijn 'alter ego' binnen niet al te lange tijd het tijdelijke voor het eeuwige verruilt. Bij Hoeke (60) is immers onlangs kanker in een vergevorderd stadium geconstateerd. En omdat hij niet lang meer te leven zal heb ben, was het Hoeke's hartewens om nog een keer een concert te geven. Een concert te geven met de muzikanten aan wie hij gedurende zijn meer dan veertigjarige carrière goede herinne ringen heeft overgehouden. auto een pink en een ringvinger.) wilde er een muziekfeest van ma ken. Nog één keer wilde hy laten horen waarom hij en niemand anders 'boogie woogie man' ge noemd werd, En daarom waren gistermiddag, behalve genoemde Dekker, men sen als Jan Akkerman, Kaz Lux, Herman Brood, Eelco Gelling, Rob Agerbeek en Jan Rijbroek naar de Bussumse jazzclub Langs de Lyn gekomen om een eerbe toon te brengen aan de man die met z'n virtuoze boogie woogie- stijl menig jazzclub op stelten heeft gezet. Een afscheid in stijl moest het worden, zo had Hoeke zich voor genomen toen hij enkele weken geleden de onheilstijding van de dokters hoorde. Het moest vooral geen emotioneel afscheid worden. Nee, de man met de onafscheide lijke haarband en de linkerhand met drie vingers (Hoeke verloor in 1974 bij een reparatie van zijn Brug Nu, een afscheid in stijl werd het. Zelden eerder in de geschiedenis van de Nederlands popscène zal zo'n eerbetoon aan een muzikant gebracht zijn als gisteren. Of ze nu Brood, Akkerman of Lux he ten, de anders zo op de voorgrond tredende musici cijferden zich in de uitpuilende jazzclub (voor slechts vierhonderd mensen was een plekje ingeruimd; honderd anderen moesten hun toevlucht zoeken in het aangrenzende café, waar het concert via speakers was Rob Hoeke Tot een vol gende keer zal ik maar niet zeggen'. te volgen) helemaal weg voor de man die als geen ander in de jaren zestig met zijn muziek een brug wist te slaan tussen de toch tame lijk elitaire jazz en de meer popu laire popmuziek. Uit handen van burgemeester Vreeman van Zaanstad kreeg Hoeke de Cultuurprijs EXTRA. Hoeke stond al op de nominatie voor de cultuurprijs uitzijn woon plaats Zaanstad, maar zijn ziekte heeft de uitreiking bespoedigd. Ondanks zyn-zwakkeffysieke stel speelde Hoeke een groot aan tal van de jamsessions mee. Zoals ook zijn beide zonen Eric (op drums) en Ruben (gitaar) zich in al het muzikale geweld niet onbe tuigd lieten, Jr „Een mooier afscheid dan dit kan ik niet krijgen," zei een duidelijk geëmotioneerde Hoeke na afloop van het concert. „Woorden schie ten mij nu te kort Tot ziens is het enige wat ik nu kan uitbrengen. Tot, een volgg/ide keer zal ik maar nietzeggen." w Door Frangoise Ledeboer Amsterdam Het enthousiasme van de vele duizenden aanwezi gen bij het achttiende Prinsen grachtconcert kende zaterdag avond geen grenzen. Voorafgaand aan het optreden van het Franse pianoduo Katia en MarieUe Labe- que pikte zelfs Eurocommissaris Frits Bolkestein daar een graantje van mee. Toen de oud-VVD-frac- tievoorzitter het drijvende podi um voor genodigden nabij de Westertoren betrad, verwelkomde het publiek hem tot zijn verras sing met applaus en gefluit als een heuse volksheld. Het jaarlijkse concert in de bui tenlucht heeft inmiddels zo'n le gendarische reputatie dat bootbe- zitters altijd al vroeg op de dag vertrekken om een plek met goed zicht op het podium voor Hotel Pulitzer te veroveren. De lange uren wachten voor de aanvang van het concert worden op de bomvolle gracht doorgebracht met het legen van grote hoeveel heden flessen wijn, blikjes bieren het nuttigen van zakken chips en andere etenswaren. Op de kade muren en bruggen groeperen zich in de loop van de dag zoveel toe schouwers dat velen uiteindelijk niet meer dan een glimp van het podium zien. Wie wel een goed plaatsje weet te veroveren of het geluk heeft aan het stuk gracht nabij het hotel te wonen, kan zich om te beginnen vermaken met de aankomst van 'bekende Nederlanders' op het podium. Als gast van de AVRO, die traditiegetrouw de recht streekse televisie-uitzending van het deel na de pauze verzorgde, sponsor ING en Hotel Pulitzer wa ren dit keer naast Bolkstein onder meer Ed van Thljn, Hans van Mierlo en 'omroepcoryfeeèn5 als Frits Barend, Loretta Schrijver, Gerrit Jan Woiffensperger, Karei van de Graaf, Harmke Pijpers en Gert Jan Dróge present. Een 'ano nieme' mevrouw met een podium- Bol keste In □raagt een dierengedicht van vo de Wijs voor. Foto Serge Ugten- Uerg/GPD Den Haag -- Het multiculturele festival Ha-Schi-Ba in de Haagse Schilderswijk begint wat betreft bezoekersaantal het Dunya Festi val in Rotterdam naar de kroon te steken. Ruim 150,000 mensen kwamen zondag op de vijfde edi tie van het festival af, waarmee de Ha-Schi-Ba het eerste lustrum op een grootse manier vierde. Het was al vroeg druk op het twee kilometer lange festivalterrein, waardoor er op sommige plaatsen geen doorkomen aan was. Overal was muziek te horen, afkomstig van de negen verschillende lan- denpodia of uit cd-spelers. öm drie uur werd het even stil op alle podia. Op het hele tenein was de stem van burgemeester Deet- man te horen, die op het Turkse podium een korte toespraak hield ter nagedachtenis van de slachtof fers van de aardbeving in Turkije. Er volgde een indrukwekkend minuut stilte. Haagse gemeenteraadsleden col lecteerden voor Turkije. Er werd ruim 30.000 gulden opgehaald. kaartje was zo onder de indruk van alle 'beroemdheden' dat ze nog even mobiel met een kennis belde om te vertellen dat ze zich 'tussen de groten der aarde' be vond. Scheepstoeters Toen de zusjes Labeque even na half negen over de rode loper het podium opliepen, zat de stem ming er al zo goed in dat de zwar tharige schoonheden werden ver welkomd met ovationeel applaus, gefluit en 'lawaai' dat werd gepro duceerd door bellen en scheeps toeters. Zodra de eerste noten van de 'Rapsodie Espagnole' van Ra vel f*oor de avondschemer klon ken was het publiek echter muis stil Dat de toeschouwers in tegen stelling tot de mores in de con certzaal ook juichen na afloop van elk afgerond deeltje, hoort bij het Prinsengrachtconcert en droeg ook zaterdagavond bij aan de sfeer van zinderend enthousias me. Bij de uitvoering van het humo ristische 'Carnaval der Dieren' van Saint-Saèns na de pauze be reikte de sfeer het kookpunt, niet in de laatste plaats omdat de pia nistes meesteressen bleken in het meeslepen van grote massa's mensen. Een vondst waren de korte dierengedichten van Ivo de Wijs die voorafgaand aan de in to taal veertien deeltjes werden voorgedragen door onder meer Bolkestein, AVRO-voorzitter Mar- tijn Sanders, Ronald Giphart, Joop Braakhekke, Frans Mole naar, Henk van Os, Jasperina de Jong en Huub Stapel. Het publiek scandeerde na afloop van deze uitvoering wild enthousiast om meer en kreeg als extraatje de toe giften die het duo wijselijk tevo ren had gepland. Het Prinsen- grachteoncert was dit jaar onder deel van het tweede vierdaagse Grachtenfestival, dat gistermid dag werd afgesloten met een slot- concert door het Nederlands Fan fare Orkest op een dekschuit voor gebouw Felix Mentis aan de Kei zersgracht. Het festival is bezocht door 45.000 bezoekers. Vier dagen lang werden zeventig klassieke concerten op en rond de grachten gegeven. Vrijwel alle voorstellin gen waren uitverkocht. Volgend jaar wil het festival uitbreiden met meer dagen, meer locaties en meer concerten. Rotterdam Het vormgcvcrscol- lectief Barcode organiseert van 17 tirn 19 september in het Witte de Withkwartier te Rotterdam het multidisciplinaire kunst- en cul tuurfestival 2000 Beats. Het festi val confronteert de bezoeker met hedendaagse kunst in de ruimste zin van het woord. 2000 Beats pretendeert dat het de bezoeker van passieve toeschou wer tot deelnemer van het festival maakt. „Hij of zij wordt (in)direct betrok ken by de programma's. Theater, dans, feest, muziek, literatuur, beeldende kunst, televisie- en vi deo installaties, verborgen loca ties en meer maken het festival tot een doorlopende voorstelling." Op het festival is onder andere de Nederlandse première van 'Qui- zoolai' van Forced Entertainment Tim Etchells te zien; een vier tot zes uur durende performance waarin maar liefst 1500 vragen worden gesteld door drie heren die tevens alle antwoorden geven. De Rotterdamse Dansacademie en Scapïno Ballet Rotterdam ge ven presentaties van jong talent. Tevens is op 2000 Beats de pre mière van de film 'Glaze' te zien; een korte film als videoclip over tegenstellingen in het nachtleven van het duo Erwin Girigorie Na- tasja Morales. Op het podium is er onder meer een optreden van George Baker va- mm artiest Pietasters alt» Awesom Mix Tape #6 I a b a I Heflcat/ Epitaph 54.52 Hoewel afkomstig uit Amerika is er op dit moment geen skaband die zo doet terugdenken aan de hoogtijdagen van de Britse ska-revival als The Pietasters. Op hun derde album Awesome Mix Tape #6 roepen ze de tij den van The Specials en vooral Bad Manners in herinnering en zit er net genoeg soul en rock in de muziek om ook sixties-coryfeeën als Otis Red ding en de Spencer Davis Group terug te horen. Echt origineel is het niet, ik zit me nu al dagen af te vragen waar het openingsnummer Chain Reaction op lijkt, maar lekker en gezellig is het allemaal wel Gert Meijer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2