Hofpleintheater vol risico's n ui 11 A Wekenlang liep iedereen zonder het te weten door asbestrestanten IJl GGD alert op ziekten bij terugkeerders uit Turkije Verdachte van moord op Whitley is meerderjarig Van der xx Giessen- de Noord denkt aan overname vanYVC Bij Boots Veel cosmetica- en verzorgingsproducten voor zeer lage prijzen! GRATIS! Oranje op WK atletiek rood van schaamte Miljard gulden voor extra lastenverlichting WHIem-Alexander opent Tweede Heinenoordtunnel Cultuur Woody Allen op z'n best Economie Jakarta heeft weeroog voorgouden horloges RTV Tot het eindetoe baas in eigen huis Health Beauty Scheepsbrand onder controle Chabot Prijs voor Co Westerik 'Dank voor uw steun aan Bangladesh' Abonneeservice I Jaargang 9 I Nummer 2583 Woensdag 25 augustus 1999 tterdams Dag Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 01M0044001 nog 1dagen tot Onafhankelijk Den Haag Het kabinet bereidt een extra lastenverlichting voor volgend jaar voor, Het gaat waar schijnlijk om een bedrag van 1 miljard gulden. Premier Kok en vijf ministers hebben gisteren het voorstel uitgewerkt. Het voltallige kabinet praat er vandaag over. De extra lastenverlichting is mo gelijk door een gunstige economi sche ontwikkeling, waardoor het kabinet een inkomsten meevaller tegemoet kan zien. Het gaat om extra inkomsten door belastin gen, premies en gasopbrengsten. Een pakket maatregelen moet er toe leiden dat de koopkracht van de burgers verbetert. In welke mate en hoe de maatregelen uit pakken, wordt nog berekend. Een van de maatregelen is een verla ging van de btw op arbeidsinten sieve diensten, bijvoorbeeld kap pers en schoenmakers. Een ande re is de verhoging van het ar beid skosten forfait. Barendrecht Willem-Alexander verricht op 16 september de offici ële opening van de Tweede Hei nenoordtunnel, de nieuwe oever verbinding voor langzaam ver keer tussen de Hoeksche Waard en lJsselmonde. De prins verricht de openingshandeling aan de zuidzijde van de tunnel, bij de buis voor fietsers. Daarvoor houdt minister Netelenbos, minister van Verkeer en Waterstaat, de openingstoespraak. Met de aanleg van deze eerste ge boorde tunnel in Nederland heeft het langzaam verkeer een eigen oeververbinding gekregen en is in de bestaande tunnel ruimte vrij gekomen voor een extra rijstrook voor het snelverkeer. Daarmee le vert de Tweede Heinenoordtun nel een bijdrage aan de verminde ring van de files op de A 29. Het boren van de tunnelbuizen duur de anderhalf jaar, van februari 199? tot juli 1998. De ervaringen die bij het boren van de Tweede Heinenoordtunnel zijn opgedaan, worden inmiddels toegepast bij de bouw van de Bot lekspoortunnel en de Wester- scheldetunnel en de voorberei ding van de Groene Harttunnel en de Noord-Zuidlijn in Amster dam. Door Peter de Lange Rotterdam Slopers hebben de afgelopen weken in het Hof- pleintheater ernstige gezondheidsrisico's gelopen door de aanwezigheid van asbest. De slopers droegen geen bescher mende kleding omdat de verzekeringsmaatschappij had ver klaard dat het gebouw asbestvrij was. De verzekeraar ging ervan uit dat Het Hofpleintheater' is onderge- het gevaarlijke materiaal twee jaar geleden bij een grondige re novatie van het gebouw door de aannemer was verwijderd. Dat er toch nog aanzienlijke hoeveelhe den asbest in het theater aanwe zig zijn, kwam aan het licht door de brand van een maand terug. Werknemers van sloopbedrijf Struijk uit Krimpen aan den IJs- sel troffen het materiaal aan in plafonds bij het opruimen van de ravage die door de brand was ver oorzaakt, Volgens directeur E. Struijk was het puur toeval dat het materiaal werd herkend. „We hadden toevallig een deskundige ter plaatse. Die sloeg meteen alarm." Het bleek om bruin asbest te gaan. De ruimten waarin het gevaarlij ke spul is gevonden, zijn inmid dels hermetisch afgesloten. Struijk is woedend dat zijn werk nemers aan de gevaren van het kankerverwekkende materiaal zijn blootgesteld geweest. Toch kan hij weinig meer doen dan daarin berusten: „Verhaal halen in asbestkwesties is altijd zeer moeilijk, Een besmetting open baart zich pas tientallen jaren la ter. Na zo lange tyd is het vrijwel onmogelijk te bewijzen dat de be smetting op een bepaalde plaats werd opgelopen," bracht in het Technikoncomplex aan de Benthemstraat. Het com plex is eigendom van het regio naal opleidingscentrum Zadkine. Directielid H.J. van Adel ver klaart dat de aannemer na de sa nering van twee jaar geleden een asbestvrijverklaring heeft afgege ven. „Die hebben we ook aan de huurder (de stichting Hofplein theater, red) overlegd," Ook Van Adel is geschokt dat er toch asbest in het gebouw is gevonden. „Een deskundig onderzoeksbureau heeft destijds zwart op wit ver klaard dat er geen vezeltje asbest meer aanwezig was." Metingen hebben uitgewezen dat er nog asbest zit in de kabelgoten in de plafonds. Die zijn indertijd gesaneerd, maar blijkbaar zijn er resten asbest achtergebleven. Van Adel zegt te verwachten dat de verzekeringsmaatschappij een forse schadeclaim zal indienenbij het bedrijf dat .de sanering heeft uitgevoerd. Het is niet duidelijk of bezoekers afgelopen twee jaar gezondheidsrisico's hebben gelo pen. Anders ligt dat voor de men sen, zoals brandweerlieden, thea termedewerkers en verslagge vers, die het pand hebben bezocht na de brand van een maand gele den. Zie ook pagina 3 Actueel Gewapende onafhankelijk heidsstrijders op Ocst-Ttmor salueren bij het vertrek van hun hoogste commandant Taur Matan Ruak. Voor ge sprekken met de oppositio nele milities werd hij giste ren door een helikopter van de VN opgepikt op een basis in de bergen In Ermera, 50 kilo meter ten zuiden van WJ de hoofdstad Dill. De VN-Veilig- heidsraad heeft de voor- en tegenstanders van een onaf hankelijk Oost-Timor opge roepen de rust te bewaren met het oog op de volksraad pleging van maandag. Foto Maya Vldon/EPA U vindt onze vestigingen in: Amuerriam, Buikslotetmeerplein Brede, Da Barones Den Hog, Spuistraat Groningen, Herestraat Hiertam, Grote Houtstraat Hengelo. Brink Maart richt. Wolfstreat Rijewijk, Winkelcentrum In de Boogaard Rotterdam, Hoogstraat Rotterdam/Dover De brand op het Taiwanese containerschip Ever Decent, dat gisteren in Het Kanaal in botsing is gekomen met het cruiseschip Norwegian Dream, is onder controle. Specia listen van het Rotterdamse ber gingsbedrijf Smit Tak verwach ten dat het vuur in de containers uiterlijk morgen is gedoofd. Waar schijnlijk zal het onder Panamese vlag varende containerschip daar na naar Zeebrugge in België of Rotterdam worden gesleept. Bij de aanvaring raakten op het cruiseschip drie bemanningsle den licht gewond. Het vaartuig heeft averij midscheeps aan bak boord zijde. Smit Tak heeft al snel na het on geluk, gisteren net na midder nacht, de bergingsopdraeht ge kregen. Om acht uur is de eerste ploeg, vier Britse en vier Neder landse brandexperts, door een he likopter aan dek van de Ever De cent gezet. Het bergmgsvaartuig Orca, dat in de loop van de och tend uit Rotterdam vertrok, is gis termiddag bij de Ever Decent aan gekomen, met aan boord nog eens acht deskundigen. Inmiddels is duidelijk geworden dat de brand aan boord van de Ever Decent is ontstaan na de aanvaring met de Norwegian Dream. Eerste berichten luidden dat de aanvaring juist was ont staan doordat de Ever Decent door brand in problemen was ge raakt. Wat wél de oorzaak is van de aanvaring is nog onbekend. Ten tijde van het ongeluk waren de weersomstandigehden in Het sprake van een verminderd zicht. De schade aan de Norwegian Dream, die op eigen kracht de ha ven van Dover heeft bereikt, is aanzienlijk. Een deel van de boeg is weggeslagen. Rederij Norwegi an Cruise Line heeft de eerstvol gende cruise geannuleerd. Zie ook pagina 19 Economie Rotterdam De Rotterdamse beeldend kunstenaar Co Westerik krijgt de Chabot Prijs van het Anjerfonds, Burgemeester Opstelten zal de prijs, een legpenning en een bedrag van 12.509 gulden, op 12 november uitreiken. Co Westerik tekent en schildert a! meer dan een halve eeuw mannen, vrouwen en kinderen in alledaagse omgevingen op papier en doek. Zeer bekend is in Rotterdam het touwtje springende meisje aan de buitenmuur van het hoofdbureau van politie, dat met de verbouwing van dat gebouw verloren is gegaan. Rotterdam Huisartsen moeten extra alert zijn op gezondheids klachten van mensen die terugke ren i::'. hel rampgebied in West- Turkije. Die schriftelijke oproep doen de GGD en het Riagg in Rot terdam in de loop van deze week. Na de aardbeving van vorige week dreigen epidemiën in het rampgebied. Het is denkbaar dat bezoekers van het gebied kwalen als dysenterie of tyfus oplopen. Volgens arts infectieziekten Lars Petersen verkeert de GGD inmid dels in 'verhoogde staat van pa raatheid'. „Er is echter beslist geen reden voor paniek. In Tur kije bestaat een terechte angst voor het uitbreken van epide mieën, maar zover is het gelukkig niet." Tot nu toe zijn er in Turkije twee gevallen van tyfus geconsta teerd. Risico In georganiseerd verband keren dezer dagen honderden mensen uit het rampgebied in Nederland terug. Ook individueel verlaten in Nederland woonachtige Turken op dit moment hun vaderland. Ze vormen een potentieel risico voor de volksgezondheid, maar vol gens de GGD heeft het geen zin de betrokkenen bij terugkeer als nog in te enten. „Vaccineren heeft alleen zin vóór een besmetting," zegt de arts in fectieziekten. Alleen in dat geval kunnen de ingespoten anti-stof fen hun werk doen. Daarom ver zoeken wij de huisartsen op deze ziekten te letten. Bij gezondheids klachten kan snel een kweek in het laboratorium worden ge maakt. Als één van de gevreesde ziekten wordt aangetroffen, dan kan snel met de behandeling wor den beginnen." Overbodig Volgens Petersen heeft het geen zin preventief een kweek te ne men bij terugkeerders uit Tur kije. „De uitslag is over het alge meen pas positief als het ziekte beeld reeds is opgetreden. Een massale screening is daarmee overbodig. Bovendien zou een dergelijke operatie behoorlijk kostbaar zijn." Bestaat er kans op infectieziek ten, volgens hulpverleners in de gezondheidszorg is de kans groter dat overlevenden van de ramp worden getroffen door psychische klachten. Voor terugkeerders heeft de Riagg de crisisopvang daarom geïntensiveerd. Bekend is dat overlevenden van grote na tuurrampen een grote kans op de pressies lopen. Rotterdam/Capelle De Rotter damse rechtbank denkt dat de verdachte van de moord op de Ca- pelse Whitley meerderjarig is. L, P, heeft altijd volgehouden dat hij ten tijde van de ontvoering, ver krachting en moord op het 4-jari- ge meisje, een jaar geleden, 17 jaar oud was. De rechtbank achtte het gisteren waarschijnlijker dat de Irakees ouder was dan 18 jaar. Een definitief oordeel over de leeftijd geeft dc rechtbank pas bij de uitspraak. Zou L. P. minderja rig zijn geweest, dan zou de zaak achter gesloten deuren hebben gediend en zou een eventuele straf milder uitvallen. Tot een eis van het Openbaar Mi nisterie kwam het gisteren nog niet. De rechtszaak werd opge schort tot 12 oktober, omdat advo caat F. van Ardenne de recon structie van de moord nog met zijn cliënt wil bespreken. Whitley werd op 5 augustus 1998 's avonds, tijdens afwezigheid van haar moeder, uit de ouderlijk wo ning in Capeüe ontvoerd. Dc vol gende morgen werd zij dood aan getroffen in het nabijgelegen Hit- landbos. Zij was seksueel mis bruikt en door verstikking of ver drinking om het leven gebracht. Broers Een week later werden twee broers aangehouden, die vier ver diepingen onder het slachtoffertje woonden. De jongste werd later bij gebrek aan bewijs vrijgelaten. Van L. P. is op de kleding van het slachtr bloed gevonden en getuigd - u-en hem met Whit- dachte ontkent alles. De broers, die voor gezinshereni ging naar Nederland kwamen, hielden na hun arrestatie vol 14 en 17 jaar te zijn. Het OM twijfel de aan deze leeftijden en liet bot onderzoek uitvoeren. Hieruit bleek dat de jongste broer 17 jaar en L. P. tenminste 19 jaar oud was. Een foto van het sleutelbeen had definitief uitsluitsel kunnen geven, maar in het ziekenhuis weigerde L. P. aan dit onderzoek - waarbij hij twintig minuten in een CT-scan moest liggen - mee tc werken. „Hij heeft dit onder zoek gesaboteerd zei officier van justitie mr. J. Ch. Koekman. Zie ook pagina 3 Actueel Den Haag—De gulle gevers die als eersten geld hebben over gemaakt op gironummer 797 voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije, werden afgelopen dagen op hun bank afschriften bedankt voor hun 'steun aan Bangladesh'. Een pijnlijk misverstand, dat is ontstaan omdat giro 797 jaren geleden voor het laatst is ge bruikt tijdens de watersnood in Bangladesh. Het bedankje zat echter nog in de computer. „Dat foutje hebben wij inmid dels hersteld," verzekert de voorlichter van de Samenwer kende Hulporganisaties, die de inzameling coördineert. Hoeveel geld afgelopen dagen is binnengekomen, maken de organisatoren bekend bij de start van de twee weken duren de nationale hulpactie 'Help slachtoffers aardbeving Tur kije'. Die begint donderdag avond met een inzamelingsac tie op vier publieke en com merciële televisiezenders. De vorige hulpactie, voor Alba nese vluchtelingen uit Kosovo, heeft een recordopbrengst van ruim 111 mijjoen gulden opge leverd. De organisatoren dur ven geen voorspelling te doen over het eindbedrag van de ac tie voor Turkije. Gironummer 555 staat nog open voor dona teurs aan Kosovo. Zie ook pagina 4 Turkije Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Zie ook weerbericht op pagina 20 Krimpen aan den UsselDe Krim- pense scheepswerf Van der Gies- sen-de Noord heeft interesse in een overname van de noodlijden de nieuwbouwwerf van b uurman' Ussel Vliet Combinatie (YVC) in Capelle aan den Ussel, De Krim- pense werf heeft vooral belang stelling voor de tweehonderd werknemers, die volgens direc teur D. J. Brink van Van der Gies- sen-de Nootd beschikken over ex tra kwaliteiten. „Wij betreden op dit moment nieuwe markten, waarin de verwerking van. hoog waardige staal een vereiste is. De werknemers van YVC hebben met de bouw van chemische tankers al veel ervaring opgedaan met die materialen." Van der Giessen-de Noord denkt aan een honderd procent overna me van de I Jsselwerf, waarvoor in juni uitstel van betaling werd aan gevraagd, Een doorstart van het Capelse bedrijf betekent behoud van een aparte nieuwbouwtak in de scheepsbouw. Bij de werf ligt op dit moment nog een schip, dat is bestemd voor een Noorse op drachtgever. Dat moet half „okto ber worden opgeleverd. Als Van der Giessen-de Noord de zieltogende werf overneemt, zal het terrein op termyn worden ver laten. „We onderzoeken de moge lijkheid de overkapping van het bouwdok te verhuizen naar ons terrein," zegt Brink, die nadruk kelijk meldt 'geen zin te hebben in vervuilde grond'. De curatoren van de Usselwerf- hebben Van der Giessen-de Noord enkele weken terug benaderd met de vraag of er interesse in een koop bestaat. „Maar aan alles hangt een prijskaartje en ook aan deze overname," aldus Brink. Met YVC komen volgens hem ook klanten mee die vooral kleinere schepen bestellen zoals offshore- vaartuigen, tankers en visser schepen. YVC Holding, moeder van de Us- selwerf, nam eerdei dit jaar Wil- ton-Fijenoord in Schiedam over. In de Wiltonhaven van het ooit zo vermaarde scheepsbouweoncem zou een grote.nieuwe werf geves tigd worden met een nieuwbouw- en een renaratietak. Nu blijft slechts reparatie van schepen over. PostcoUej Watffci BanK/jproflL: .HandtakMtag:..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1