2' ^rr'H^ Een moderne martelares GODIN iPSÉ^ w Barney glijdt lelijk uit Koolraap met Friese nagelkaas Pagpuzze» Strips Cassie Bernall, doodgeschoten op school, is een nieuw Amerikaans ikoon Binnenweg HCDl <E2> i, i' i i k i Voor dps en reacties: 010-4004337 im >ümi Woensdag 25 augustus 1999 0 „Dat wordt veel televisie kijken," zegt Bamey, officieel Ray mond van Bameveld geheten. „Je wordt hier niet vrolijk van." Zijn linkerbeen zit van voet tot knie in het gips en rust op een stoel. De Open Dartskampioenschappen, komend weekend In Denemarken, kan hij wei schudden. En het is nog maar de vraag of hij het WK in Zuid-Afrika gaat halen, op 4 oktober. „Want ik moet voor die gebroken enkel zes weken in het gips blijven." Bamey had zondag op Mallorca demonstraties darts gegeven. Toen hij buiten kwam hadden ze de straten nat ge spoten. „Daar gleed ik door uit. ik had onwijs veel pijn." Na het been een nacht met ijs te hebben behandeld, ging hij maandag toch weer lopen. „We moesten terug naar huis. Op het vlieg veld hadden ze gelukkig wel van die rolbanden." Onderweg naar Dusseidorf had hij zoveel pijn, dat hij er wel van overtuigd raakte dat er iets vreselijk mis moest zijn. Een vriend reed hem naar Den Haag, waar Bamey naar het ziekenhuis ging. ',Het is een mooie breuk,' zeiden ze." Opereren was niet nodig. Maar hoewel de enkel gebroken is, moet de dartskampi oen vooral op zijn handen passen, door het lopen met krukken. „Ik krijg nu ai blaasjes in mijn handen." Zijn vrouw Sylvia heeft ai een rolstoel voor in huls geregeld. „Zodat ik naar mijn com puter kan rollen." Maar 'cooi' als altijd zegt Bamey: „Ik ben er van overtuigd dat ik hier sterker uitkom en dan pakken we de draad weer op." De komende demonstratiewedstrijden zijn voorlopig afgelast. Opnieuw een hoofdgerecht waar aan vlees noch vis of gevogelte te pas komt. Ditmaal draait alles om koolraap die juist in de late zo mer- en vroege herfstmaanden veel beter smaakt dan in de win termaanden. ^Friese -nagelkaas tferleenfaan het "gerecht een heel opvallend accent. Hoofdgerecht voor 2 personen: 1 kleine koolraap, schoongemaakt ca. 350 gram; 450 gram aardappe len, vastkokers; zout; 75 pram Friese nagelkaas, dikke plak, in kleine blokjes gesneden; ca 45 gram beter; 30 gram bloemge zeefd; 3 dl melk; 50 gram geraspte jong belegen Goudse kaas; gerasp te nootmuskaat, wittepeper uit de molen. Snijd de koolraap eerst in vinger dikke plakken en vervolgens in repen. Doe precies zo met de aard appelen. De vergelijking met 'pa tat' van koolraap en aardappelen is juist. Zet koolraap en aardappelen elk apart op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Kook beide niet veel langer dan 16 17 minuten. Laat alles in een vergiet uitlekken en afkoelen. Verhit een pannetje met dikke bo dem en laat er 35 gram boter in smelten. Hoer de bloem erdoor. Blijf roeren tot een vrij smeuïg mengsel is verkregen. Schenk de melk erbij en blijf roeren tot alles aan de kook is gekomen en een gebonden saus is verkregen. Laat de saus-, tenminste .6 minuten zachtjes" pmttêlènT Voef hierna eventueel nog wat melk toe in dien de saus wat al te dik is uitge vallen. Doe het niet eerder, want door de saus zachtjes te laten ko ken verliest de roux aan bïnd- kracht en daardoor kan de saus al wat dunner worden. Laat, onder voortdurend roeren, de helft van de geraspte kaas in de saus oplossen. Proef de saus en voeg naar eigen smaak en inzicht zout, peper en nootmuskaat toe. Beboter een ovenvaste schaal. Schep koolraap, aardappelen en Friese kaas door elkaar. Verdeel alles zo gelijkmatig mogelijk over de bodem van de schaal. Schenk de saus er eveneens zo gelijkma tig mogelijk over uit. Strooi de rest van de geraspte kaas er over en leg er hier en daar een flinter tje boter op. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 graden voorver warmde oven. Laat er in ca. 25 mi nuten een fraai goudbruin korstje op bakken. Dien het gerecht in de ovenschaal op. goederen verdwenen zijn (4); 13. daar kon men in bijbelse tijden z'n dorst lessen, zodra er een Engelse mijl om was (4); 14. prestige moet u nog maar afwachten (7); 16. iemand met zo'n gezicht heeft dikwijls in Volendam naam gekregen (4); n.aardbeien, meloenen enjutteperen (4); 19. de baan wachter kan er goed mee opschieten (7); 21. van welke dame is het zee- gras?(4);23.goed,dusbetaalbaar(4);24.wat'n dagen worden daargevuld! (6); 25. de eerste beker? Dat is om wild van te worden! (4); 26. haast in bewe ging (5); 27. wat een meevaller, als ik iets raak (4). Verticaal: 1. hier staat vader achter zjjnvrouw{6); 2. (doorjbeormaehine (10);3. twee wezen (7); 4. ik hoor, dat de vijfde betaling een sof is (5); 5. dus daar voor het spel (4); 6. lusteloos, maar ik lig er niet wakker van (8); 10. een edelman schrijft niet lang(tO); 12. bleek eengrappenmaker{8); I5.hjjdeelthuis, stadenland{7) ;18.zogaatmendeftigopües 20. met wie ik me in het huwelij ksboot- je te water begeef (4); 22. Eza^ is anders weer in de mode (4). Oplossing cryptocrack vorig week Horizontaal: 2. botermarkt; 7. accu; 8. urgent; 9. raar; 10. isme; 11. een heid,; 12. demi; 13ever; 14. lepelen; 16. nota; 17. trom; 19. nabloei; 21. cold; 23. toga; 24, passie; 25. irak; 26. bijeenkomst. Verticaal: 1, schade; 2. buur- eiland;3.tegenop;4.ronde;5.roos;6. telegram; 10. identiteit; 12. dansclub; 15. loonsom; 18. ongaar; 20. braak; 22. loge. Het Duitse Blatt heeftde complete voorpagina voor inge ruimd voor de geruchten over een ko mende 'dub bei-bruiloft bij de Oran je s. Foto GPD pï De Duitse Fmülein Herzog, met wie kroonprins Wïllem-Alexander deze zomer in Italië vaak gezien werd, is volgens roddelbladen on langs door 'paparazzi' gefotogra feerd terwijl zij haar koffers de naast paleis Noordeinde gelegen woning van de kroonprins bin nendroeg. De 32-jarige kroon prins zou de blondine - naar ver luidt de dochter van een Duitse top-industrieel - vier maanden geleden in New York hebben ont moet, tijdens een feestje op het Nederlandse consulaat. Koningin Beatrir heet van haar te zijn ge charmeerd, Ook de Duitse media staan er uitgebreid bij stil. Het magazine 'Das Goldene Blatt' JL VWÏ». J&. Tr-n Oi heeft er zelfs de complete voorpa gina voor ingeruimd: 'Doppel- hochzeit am Hollandischen Hof?' kopt het blad. Daarmee wordt een huwelijk van Constantijn met diens vriendin Laurentine, doch ter van landbouwminister Lau rens Jan Brinkhorstmeteen maar gekoppeld aan een bruiloft van Alex met zijn nieuwste verove ring. De Duitse pers meldt dat Fraülein Herzog, die niet van adel is, opgroeide in Zuid-Duitsland en werkzaam is in Londen. Ze zou een dochter zijn van de 63-jarige Martin Hans Herzog, die uit zijn in 1963 gesloten huwelijk met Beate Beller drie dochters heeft: Sabine, Barbara en Beate, Hij is oud-burgemeester van Friedrich- shafen. ex-CDU-minister voor Economische Zaken van Baden- Württemberg en maakt momen teel deel uit van vierhoofdige lei ding van de firma VDA, een groot toeleveringsbedrijf voor de auto mobielindustrie. Herzog heeft uit liefhebberij een sportvliegtuigje en is een gepassioneerd jager. Toch kon zijn secretaresse haar verbazing gistermiddag niet on derdrukken toen zij hoorde van de geruchten rond het Nederland se hof. „Weet u zeker dat het onze heer Herzog is?", zei zij. „Ik kan het mij niet voorstellen. Twee dochters zijn getrouwd en de der de verzorgt haar moeder." Door Mary Dejevsky Als u nog niet zou weten wie Cas- sie Bernall is, zal dat vast niet lang meer duren. Cassie is het nieuw ste ikoon van Amerika en haar stralende gezicht en haar glan zende blonde haren zullen de pas sant binnenkort vanuit de etala ges van alle boekwinkels in de VS tegemoet stralen. Ze ziet eruit als het stereotype van de levendige Amerikaanse jeugd, behalve dan dat Cassie Bernall, zoals elk ikoon, dood is. Wie herinnert zich van april de beelden niet van de Columbi ne High School, waar dodelijk verschrikte kin deren met hun handen boven het hoofd van de schoolgebou wen wegren den? Cassie was een van de kin deren die niet meerenden. Ze was, nog maar 17 jaar jong, door een mede-leerling van dichtbij doodgeschoten in de schoolbiblio theek en de omstandigheden waaronder dat volgens leerlingen die de moordpartij wél overleef den was gebeurd, duiden erop dat ze in hun ogen niet zozeer ver moord, alswel de marteldood ge storven was. De idealiserende biografie van Cassie begint met die dag in april, toen de moordenaar zijn wapen op haar richtte en een vraag van le ven-of-dood stelde: 'Geloof je in God?' Cassie zou hebben terugge keken en hebben gezegd: 'Ja, ik geloof in God.' Dat was het laatste wat ze nog zou zeggen. De schut ter zei: Waaróm?' en voordat ze kon antwoorden, haalde hij de trekker over. Terwijl dat verhaal telkens maar weer opnieuw wordt verteld, wor den er nieuwe details aan toege voegd en erin gevlochten. Cassie zou in de Bijbel hebben zitten le zen toen de schutters de biblio theek binnendrongen. Ze zou 'zo luid' hebben gesproken, 'dat haar klasgenoten die onder hun tafels gedoken waren het goed konden verstaan'. Volgens sommige ver sies van het verhaal had ze lang gewacht voordat ze het fatale ant woord gaf; volgens andere had ze alleen maar met 'Ja' geantwoord. In de ene versie werd het wapen tegen haar hoofd gehouden; in de andere had ze haar handen gevou wen en haar ogen gesloten om te bidden. Enkele versies interprete ren het Waaróm?' van de moor- dende scholier als een de draak steken met Cassie's gelovigheid, inplaats van als het stellen van een vraag; anderen vermelden dat hij eraan toevoegde: 'Er ïs geen God.' Dan komt Cassie's zeer christelij ke familie in beeld. Er wordt ge zegd dat haar grootmoeder Cassie het eerst een martelares heeft ge noemd. Dave McP/ierson, een do minee van Cassie's kerkgenoot schap, zei dat hij bij de familie was, terwijl ze tevergeefs wacht ten tot Cassie thuis zou komen: „Toen we er voor het eerst van hoorden... over Cassie s laatste woor den," zo zei hy, „zei haar grootmoeden dochter een martela Puberteit Cassie's dood is schrijnender - haar status als martelares manifester - gemaakt doof te verwijzen naar haar moei zame tienerjaren. Er waren wel andere uitgesproken christenen onder de doden in Littleton, maar geen van hen stond te boek als zo worstelend met onschuld; zonde en verlossing als Cassie. Haar ou ders, Misty en Brad Bernall, ver leiden kort na Cassie's dood dat toen hun dochter, een sociaal voe lend kind met een glimlach, in de puberteit kwam ,ze een weg was ingeslagen die dezelfde kant op had kunnen gaan als die van de jongens die de moorden pleeg den. „Ik had dat nare gevoel," zei Misty Bernall, „dat er iets goed fout zat... Ik had niet het gevoel dat een van ons nog een band met haar had." Ze hadden in haar kamer brieven gevonden, waarin volgens Brad Bernall „dingen stonden, heel tra gische dingen, die ze met ouders zouden kunnen uithalen," Behal ve dat ze op gewelddadigheden broedde, bleek dat Cassie op school ook experimenteerde met alcohol en drugs, met hekserij dweepte en dat ze bij tijd en wijle suïcidaal was. Toen haar ouders, allebei evange lische christenen, haar tenslotte tot hun eigen discipline hadden gedwongen en haar op een nieu we school - de Columbine High School - hadden gedaan, brach ten ze haar ook in contact met do minee MePherson. Hij herinnert zich een nukkig meisje dat met één-lettergreepwoorden sprak, en Huilend zoch ten leerlingen van Columbi na High School na de schietpartij steun bij el kaar. De auto met de bloe een god odo klasgenoot had gedacht: 'Er is geen hoop voor dat meisje... Niet ons soort hoop.' Maar na een kerkelijk retraite weekend was Cassie helemaal veranderd. 'U zult nooit geloven wat er is gebeurd..' had ze gezegd. In haar vaders woorden: „Toen ze ernaar toe ging, was ze zo terug houdend, zo'n kind met 'hoofd omlaag en zeg niets tegen me'- houding. Toen ze terugkwam, glansden haar ogen.. Net alsof ze in een donkere kamer was ge weest waar iemand het licht aan had gedraaid." Ze ging een 'Wat zou Jezus doen'- kettinkje dragen, om haar te hel pen zich aan haar nieuwe overtui ging te herin^ n, ging in een kerkelijk cl als vrijwillig ster werken eii lunchte er met prostituees en drugsverslaafden. Volgens haar vrienden en kennis- Cassie Bor- nail was In de ogen van veel Amerikaanse jongeren een martelares, omdat ze op het beslis sende mo ment duide lijk voor haar geloof uit kwam - en werd doodge schoten. Ar chieffoto Rotter dams Dagblad sen had ze meer plannen: ze wilde bijvoorbeeld haar prachtige haar laten afknippen, om er pruiken van te laten maken voor kinderen met kanker. En zo gaat deze bio grafie maar door, gewoonlijk afge rond met Cassie's eigen woorden die suggereren dat haar levens missie al bijna voltooid was. 'Mam, het zou okay zijn als ik nu zou sterven,' had ze volgens haar moeder gezegde 'Ik zou dan op een betere plek komen en jij weet wel waar ik dan zou zijn.' Terwijl Cassie's verhaal steeds maar weer opnieuw wordt verteld, halen vooral jonge, blanke Ameri kanen er een stukje geloof uit: dat uit het kwaad toch nog iets goeds geboren is. Velen, die zich ver schrikt realiseerden dat het dra ma zich had afgespeeld in een buurt die net zo goed hun eigen buurt had kunnen zijn, troosten zich met de gedachte dat Cassie voortleeft door haar goede voor beeld. Cassie's eenvoudige, direc te antwoord 'Ja, ik geloof in God' heeft hen meer aangesproken dan veel andere zaken, de afgelopen jaren. Zoals een columnist van Ti me schreef: *We verwachten onze martelaren in glas-in-lood te zien, maar niet met een rugzak, terwijl ze zich zorgen maken over hun gewicht en hun eindexamen.' Volgende maand verschijnt een boek van Cassie's moeder, geti teld: Ze zei 'Ja'. Hetonwaarschijn- lijke martelaarschap van Cassie Bernall. En al de hele zomer lopen in de VS tal van jongeren met T- shirts, met op de voorkant Het woord 'Ja' en op de achterkant een definitie van martelaardom. Op Internet staan tal van herden kingssites voor Cassie. In jonge renkampen en tijdens gebeds diensten werd Cassie keer op keer ten voorbeeld gesteld. Veel jonge ren zeggen dat Cassie's verhaal 'het belangrijkste' is, waarmee ze ooit kennis hebben gemaakt. Slechts enkelen in de VS - waar meer dan 60 procent van de bevol king regelmatig kerkganger is - hebben vragen gesteld bij wat een Cassie Bernall-cultus aan het wor den is. Maar daarvoor moet jo he lemaal bij de organisatie van Amerikaanse Atheïsten zijn. Zij beschuldigen christelijke groepe ringen ervan Cassie's verhaal uit te buiten om agressiever bekeer lingen te kunnen maken. Zij gaan ervan uit dat Cassie hoe dan ook zou zyn vermoord en vragen: 'Stierf Cassie wel echt voor haar geloof?' Maar ze geven toe dat het wellicht te laat is om de publieke opinie daarover te veranderen, Sommigen schrijven het woord martelaarschap in relatie met Cassie Bernall nog tussen aanha lingstekens, Maar voor hoe lang nog? (c)The Independent/ Rotterdam Dagblad Een statige, doch nog jonge, blon de vrouw loopt zelfbewust over straat. Ze heeft een lange grijze jurk aan die van boven bloot is en van onderen toch nog goed en zelfs nauwsluitend afkleedt. Je ziet haar dijen beweger onder de soepele stof. Ze glimlacht zonnig. Die is even de stad in om haar nieuwe jurk te-tonen. Ineens draait ze zich om, en geeft een hééél klein jongetje dat achter haar slentert een keiharde draai om de oren. 't Jochie, gekleed in een Feyenoord-uitshïrt, kijkt be nauwd in 't rond of iemand de klap gezien heeft. Z'n trots is ge krenkt, Z'n hoofd wordt rood, z'n wipneusje krult van verlegen heid, De rijzige jongedame heeft voor de terrasjes geen oog meer en stapt met boze oogopslag door. Haar wipneusje in de wind. Twee heel erg volslanke meisjes lopen arm in arm voorbij, Ze heb ben zich erbij neergelegd. Meer nog, ze zijn er trots op. Ze laten het zo. De zon schynt, en niemand doet ze wat. Daar komt de orgelman langs. Nou ja, orgel, 't Is een hee1 klein muziekdoosje op wieltjes, met er bovenop twee mini-trommeltjes. De man, blozend gezicht, grijze walrussnor en met een geruite pet op van het type ik-ben-de-Ieukste- van-de-camping, gaat terzijde van de terrassen staan. Hij draait een onherkenbaar muziekje, en slaat even heftig op de trommeltjes. Het duurt nog geen 20 seconden. Dan rjjdt-ie weer verder. Z'n as sistent is intussen met z'n mans bakje de tafeltjes af geweest, de terraszitters in verwarring achter latend. „Wanneer begint de mu ziek nou, oplichter?" Een jongeman met een van zwart naar helblond uitlopende enorme hanekam duwt een klein nukkig punkmeisje voor zich uit Ze wit iets niet. Zouden ze op weg zijn naar het stadhuis? En hoe zou de hanekam later zijn kind de eigen jeugdfoto's laten zien? „Kijk, dat was papa toen hij 18 was." „En ik mag niet eens een ring in m'n oor," roept het kind. Een kunstredacteur komt uit de slijter, een fles whiskey onder de arm. Hij doet net of-ie er niet bij- hoort, „Iedereen zal toch wel be grijpen dat ik bezoek krijg, van avond? lijkt hij te hopen dat an deren denken. De dikke man in de galerie slaat zijn benen nog eens over elkaar. Hij zit voor een enorm doek met een lijk op het strand en een ande re man die erbij staat. Alleen de voorbijgangers die toch een siga ret moeten aansteken, kijken even naar binnen. De galeriehou der kijkt terug en niemand koopt wat. Een broodmager kunstenaar tje komt met een in verkreukeld papier verpakt schilderij dc win kel weer uit. Hij heeft geen geld voor het terras. Eer. ex-zeeman struikelt drenken langs. Bij elk paaltje dat hij raakt, en er staan nogal wat paaltjes, draait hij zich om en biedt even z'n excuses aan. In het volgende café wordt hij niet meer geschon ken. Over twee weken ga ik naar Dene marken. Daar hebben ze vast geen Oude Binnenweg. De rechter mr. Jesse van Muylwijck Heinz Rene Windig en Eddie de Jong ZOU DAT BBTEKCNEM &0R/S, ZET poesje, qmhp PEi.trJK A/EER: JE MOET TOESEVEN DATHtJ SOEP MAAR ME ZU/STEPT. Fred Basset FJ?£Pf WATHE& JE WEEK UIT- GESPOOKT? ONPEUGENDE NONP Charles M.Schulz JE NEST JEZELF HELEMAAL V/£S GEMAAKT'. JE MOESTESTER. JE &L/JPT&UITEN, TOTPAT tKJE iN 3 AP KAM STOPPEN'. WE KOMEN NAAR DE WEDSTRIJD KIJKEN, CHARLES.. HEBBEN WE KAARTJES NODIG? Ik werd wt- f Maar,. schuld: zwerfhonden^ NEE, JE KUNT DAAR BtJ HET rlc-*. oAAf* ZITTEN. \lÏ I DIT ZIJN ROTPLAATSEN!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2