4 §piil© T H h Als politici niet sturen loopt een vol land vast Draskovic en Djindjie haten elkaar minstens zoveel als 'Slobo: Maak alle gevaarlijke honden af Binnenrotte (3) Schuldenlast Feyenoord Amalgaam Niet de straat op Rotterdam en status i Zeven, negen, zeven Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Donderdag 26 augustus 1999 9 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004356 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000CZ Rotter dam (E-mail: <ügitaal@rotterdamsdagbla«Lnl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletters), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Naar aanleiding van een ingezonden brief van een le zer. die een grandioos idee had bekeken voorde aan kleding van d e nu h opeloos sfeerloze marktplaats, het volgende. Ik ben gaan kijken en ben het eens met dit mooie ideetje. De ideeënmaker heeft het absoluut bij het rechte eind om opdeze plek een eersteklas prome nade te creëren. Ikpersoonlijkzoü hetpromenadegebiednogeen stuk uit willen breiden en wel 'naar boven' toe, dus naar het Pompenburg. Het zou kunnen door op de nu bestaan de grasgazons (op de treintunnel) een overlopend wa terbassin te ontwerpen, gebruikmakend van het aan- wezïge niveauverschil. Het water ligt vlak naast de deur, in het Stokviswater, en kan met een pijpleiding naar het hoogste punt worden getransporteerd om dan weerterugte vloeien naar waar het vandaan komt Ik garandeer dat deze plek voor vijftig proeent kunst zinniger wordt en dat is toch het loffelijk streven van deze stad? Deze stad wil toch hoogtepunten creëren, wat de uitgaansplekken betreft. John Maliepaard, Rotterdam Na hetlezen vanhet stukoverde schuldenlast van m'n duppie, voel ik mij genoodzaakt te reageren. Een paar maanden geleden hoorde ik Jonen van dep Herik nog zeggen 'De club is bijna gezond'. Gezond? Met een schuld van42 miljoen? Waarom isditnooiteerdernaar buiten gebracht? We weten allemaal dat Feyenoord niet dezelfde financiële middelen heeft als declubs in Eindhoven en Amsterdam, maar een schuld van 42 miljoen. Ik ben heel erg geschrokken. Is het voortbestaan van onze club in gevaar? Moeten we J. P., Van Wonderen, Konterman en Pauwe verkopen om te overleven? Het zyn vragen waarop wij supporters graag antwoord wil len krijgen. Op deze manier zulllen wij de vierde of misschien zelfs de vijftiende dub van Nederland wor den. Ik vind dat het nueenstijd wordt datdie havenba ron, die oli emagnaat of die multinational opstaat voor Feyenoord Het is nu of misschien nooit meer. Eén ti tel in de tien jaar? Nee, dank je. Het klinkt misschien wat dramatisch, maar ik heb het gevoel datbetechtvijf voor twaalf is,zonder datwe het in de gaten hebben. Sta op voor de club! Sta op! Jeremi eilaas, Rotterdam-zuid Als abonneeheb ik in de krant van. zaterdag hetartikel van RenéDiekstra over amalgaam gelezen, Hoêwêl'dê schryver duidelyk aangeeft dat hy een lezing van de arts Blumer beschrijft, vrees ik dat doordit artikel we derom onnodige commotie bij' de lezers ontstaat Het is de mening van één persoon die, zoals Diekstra te recht aan het eind constateert, louter is gebaseerd op persoonlij ke waarnemingenenmetopwetenschappe- lijk onderzoek. Voorts begrijp niet dat een psycho- loogoverdit onderwerp schryft,zonderzich er meerin te verdiepen of advies aan deskundigen te vragen. Waar het mij vooral om gaat, is dat een artikel als dit onnodige onrust veroorzaakt bij de lezers en dat pro fessionals op dit terrein, de tandartsen, onnodig wor den overstelpt met reacties van verontruste lezers. Dr. C. de Baat, tandarts, afdeling Mondziekten, Kaakchlrurgie en Bijzondere Tandheelkunde van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. De deelgemeente Charlois maakt in de Millinxbuurt een gebruikersruimte-voor verslaafden in gereed heid. In Feijenoord is reeds zo'n opvang, die echter nu al weer te klein is. Het ziet er dus naar uit dat het pro bleem niet kleinerwordt, maar groter. Ditduidtopeen beleid dat wel humaan is bedoeld, maar toch inhu maan uitpakt. öp 13 augustus werd aan commissievoorzitter Van Lansbergen de eenvoudige vraag gesteld wat de ope ningstijden zijn van dit soort gebruikersruimten waarin niet gedeald mag worden. Dat wist de bestuur der niet Het kan van negen tot rijf zijn, maar ook van negen tot negen. Het hangt af van subsidie, van bud getten. Zeker is wel dat er vele uren zyn waarop ver slaafden aan hun lot blijven overgelaten. Het oppakken van hen die dealen of stelen (etcetera), betekent in juridische termen datje deze mensen op grond van de wet na korte tijd weer moet laten gaan. De politie dweilt, tot haar verdriet, met de kraan open. Meer blauw op straatzou fijnzijn, maar het helptniets als er op juridisch vlak geen duidelijk ruggensteun wordt gegeven. Het is duidelijk dat in de praktijk dea len op straatgewoon doorgaaten datversiaafdendaar- door van heinde en verre worden aangetrokken. Hel der is ook dat de trieste geestelijke en lichamelijke ontreddering van verslaafden eerder zal toenemen. Het is begrijpelijk dat het politieapparaat zogeen ver trouwen en gezag overhoudt Het grotestedenbeleid moet daarom snel een oplossing bieden op juridisch vlak. Wetswijziging is nodig. Laten wij onze Haagse volkvertegenwoordigers wijzen op hun taak. I. Lammers-Versteeg, Rotterdam Uw artikelDe stad wint aan status' van 21 augustus is een klap op de vuurpijl. In Schiedam had ik namelijk een toevallige ontmoeting met een sportieve Franse moeder en haar dochter van plusminus tien jaar, die met hun zwaarbeladen fietsen hier ons land bezoch ten. Zij hadden in 'Briël' (Briehe dus) overnacht en wisten niet waar hier in Rotterdam een camping te vinden was. In redelijk Frans kon ikze verwijzen naar de Rotterdamse camping aan de Gordelweg, maar het was natuurlijk een hele opgave hen de route uitte ieg- gen. Met een briefjeGordelweg' en TQeinpolderplein' hebben ze de camping hoop ik gevonden. Het is duidelij k een goed initiatief om meer aandacht te schenken aan de minder draagkrachtige of meer avontunerlijke toerist. We moeten niet alleen kijken hoeveel geld toeristen in het laatje brengen. M-J. van Gent, Schiedam In Europa -WW» groeit de Ne derlands be volking het snelst Zo lijkt Het niet moei lijkte voor spellen dat het raderwerk eens tot stil stand zal ko men in een al les omvat tend ver keerslnfarct Archieffoto's Rot Door Nico Hylkema Wat doet politiek Nederland met de snel groeiende bevolking? De mografen presenteren deze en volgende week cijfers over de be volkingsontwikkeling in Europa. Ze doen dat zonder daar waarde oordelen aan toe te kennen. Ook onthouden zij zich van betogen over de gevolgen van de door hen gesignaleerde trends. Het zullen de politici zyn die met deze cijfers moeten gaar. stoeien. Maar de vraag is of dat tot een goede uit komst zal leiden. Binnen Europa groeit de Neder lands bevolking het snelst. Bo vendien zal de groei hier langer aanhouden. Zonder goed beleid zal dit leiden tot al maar ernstiger verstopping van het land, wellicht met een uitzondering van het noorden, hoewel ook daar een in haalslag gaande is. Het lijkt niet moeilijk te voorspellen dat het ra derwerk eens krakend tot stil stand zal komen in een alles om vattend verkeersinfarct De bevolking van de grote steden groeit niet. Er is slechts een ver vanging van de autochtone bevol king door niet-westerse allochto nen, Die trend zal niet afnemen, ook al kiezen in de centra van de grote steden goed opgeleide en goed verdienende alleenstaanden of samenwonenden zonder kinde ren voor het wonen in luxueuze appartementen. Terwijl de welvarende autochtoon kiest voor ruimer wonen op grote re afstand van zijn of haar werk, kiest nu ook de tweede generatie allochtonen voor vertrek naar de groeisteden. Daar vormen de in de jaren zestig gebouwde, ruime eengezinswoningen een aantrek kelijk alternatief voor de treurig stemmende oude wijken rond de binnensteden. Daardoor zal het woon-werkverkeer alleen maar toenemen. Waar de ons omringende landen regionaal vergelijkbare bevol kingsconcentraties kennen, om ringd door grote leegten in verder afgelegen regio's, is Nederland met uitzondering van hetnoorden één grote concentratie. Boven dien weigeren Nederlanders, an ders dan bijvoorbeeld Fransen en Duitsers, lange afstanden tussen werk en wonen af te leggen. Een verstandige overheid erkent in tijden van welvaart dat investe ringen in de infrastructuur hard nodig zyn. Dat straks in. de Rand stad en het midden van het land nauwelijks meer plaats zal zijn voor particulier autogebruik in het woon-werkverkeer ligt voor de hand, maar is geen populaire gedachte. Beleidsmakers die nu gering schattend spreken over snelle verbindingen tussen volle en minder volle regio's, kunnen op korte termijn nog wel eens hard worden geconfronteerd met de gevolgen van deze politiek. Een uitdijende bevolking die kiest voor kleine gezinnen en tegelij kertijd voor wonen in een ruimere omgeving, zal uiteindelijk bereid zijn dagelijks grotere afstanden af te leggen. Dat vraagt om betere openbaar vervoerssystemen. Dat Nederland in een andere situ atie verkeert dan omringende lan den is iets wat ook door auto min nende belangenorganisaties er kend zal moeten worden. De auto zal een rol blijven houden in de mobiliteit, maar als vervoermid del voor de forens zal die ro) nood gedwongen beperkt zijn. Dat zou moeten leiden tot forse investe ringen ineen moderne infrastruc tuur. Vooralsnog lijkt daarvan geen sprake. De aantrekkingskracht van Ne derland is vooral te danken aan de welvaart Die is, zo menen demo grafen, alleen té handhaven door economische groei. Die groei komt in het gedrang waar de be roepsbevolking krimpt en niet aan de vraag kan voldoen. Dat zal de bevolkingsdruk alleen maar doen toenemen. Vooral uit het voormalig Oostblok zal nog heel wat rederijk opgeleide mankracht on2e kant uit komen. Economische groei heeft ook een andere kant, zoals we de afgelo pen tien jaar hebben gezien. Ne derland zal op geen enkele wijze kunnen voldoen aan de interna tionaal afgesproken milieueisen. Ook daar zullen beleidsmakers rekening mee moeten houden bij het vaststellen van de speerpun ten van de economische ontwik keling. Het is de vraag of de polderpolitici deze uitdagingen aankunnen. Vooralsnog gaat Nederland de keuzes uit de weg. Helaas is het motto dat de samenleving niet 'maakbaar' is, een dogma gewor den. Maakbaar is zij misschien niet, maar politici die weigeren te sturen nemen een wel erggroot ri sico. Door Hans Gertsen Slobodan Milosevic heeft betere tijden gekend. De Joegoslavische president verloor in Kosovo zijn vierde oorlog in nog geen decen nium (na Slovenië, Kroatië en Bosnië). Zijn land ligt na ?8 dagen van NAVO-bombardementen goeddeels in. puin, is internatio naal totaal geïsoleerd en gaat een winter vol ontberingen tegemoet Montenegro, de enige deelrepu bliek uit het vroegere Joegoslavië die nog steeds met Servië verbon den is, streeft openlijk naar af scheiding. En het volkt mort als zelden tevoren. Maar liefst 150.000 demonstranten eisten vo rige week luidkeels het aftreden van 'Slobo' en zijn regering. Desondanks zit Milosevic nog al tijd stevig in het zadel en het is zeer de vraag of het door het Joe- goslavië-tribunaal wegens oor logsmisdaden aangeklaagde staatshoofd wakker ligt van de toenemende onvrede. Milosevic weet dat hy voorlopig nog weinig te duchten heeft van de hopeloos verdeelde oppositie. Begin vorige week leek het er op dat die, na we kenlange onderhandelingen ach ter de schermen, een verenigd front tegen Milosevic zou gaan smeden. Maar afgelopen donder dag bleek, ten overstaan van de demonstranten in Belgrado, op nieuw pijnlijk dat de oppositielei ders totaal verschillende strate gieën voorstaan om het regime- Milosevic ten val te brengen. Zoran Djindjie en zijn 'Alliantie voor verandering' ^sten het on middellijke aftreden van Milose vic en zijn regering en de aanstel ling van een zakenkabinet dat het land in een jaar tijd weer op poten moet zetten. Maar vlak daarna pleitte Vuk Draskovic slechts voor vervroegde verkiezingen dit na jaar. Het kwam de veruit popu lairste oppositieleider op een in tens fluitconcert en luid boege roep te staan. Volgens veel de monstranten speelt Draskovic Milosevic schaamteloos in de kaart. Met vervroegde verkiezin gen heeft Milosevic namelijk he lemaal geen moeite. Diverse lei ders van Milosevic' Socialistische Partij (SPS) suggereerden daags voor de demonstratie al dat ze daarvoor in zijn. Warhoofd Milosevic weet dat het risico dat hij wordt weggestemd ondanks alles klein is. Nog altijd beheerst hij vrijwel alle media in Joegosla vië en daarnaast is hij een mees ter in het vervalsen van verkiezin gen, is de afgelopen jaren telkens weer gebleken. Vandaar dat Dj indjie en de zijnen geen genoegen wilien nemen met vervroegde verkiezingen terwijl Milosevic nog in het zadel zit En al hele maal niet als de internationale ge meenschap niet nauwlettend toe ziet op het verloop van die verkie zingen. Voor dat laatste voelen Milosevic en de zijnen natuurlijk niets. Waarom Draskovic zich wederom nadrukkelijk van de rest van de oppositie heeft afgekeerd, is on duidelijk. Is het omdat Draskovic een hopeloos warhoofd is en bo- waaromVuk Draskovic zich van de rest van de oppositie heeft afge keerd, is on duidelijk. Is het omdat Draskovic een hopeloos warhoofd Is en bovendien lijdt aan een veel te groot ego? Of is het nog ergeren vie in het ge niep een ten met Slo bo? Archieffoto ANP/Srdjan Sukl vendien rijdt aan een veel te groot ego, zoals sommigen suggereren? Of is het nog erger en heeft Dras kovic in het geniep een 'deal' ge sloten met Slobo? Dat laatste is niet uit te sluiten. Draskovic liet zijn principes afgelopen voorjaar varen toen Milosevic zijn partij in de regering opnam. De ijdele Draskovic mocht zich een paar maanden lang 'vice-premier van Servië' noemen. Toen hij het ech ter waagde te pleiten voor een compromis met het Westen om trent Kosovo, werd hy fluks ont slagen. Draskovic gooide het ook in 1997 al eens op een akkoordje met Milosevic. Vlak nadat de overwin ning van de oppositie bij de lokale verkiezingen van eind 1996 na maandenlange massademonstra ties alsnog erkend werd, blies Draskovic het oppositie-verband 'Zajedno' (Samen) op. Hij bracht, met steun van Milosevic' socialis ten, zijn zojuist tot burgemeester van Belgrado benoemde bondge noot Zoran Djindjie ten val. Als beloning bestieren Draskovic en zijn partij sindsdien de hoofdstad van Servië - naar verluidt een zeer lucratieve business. Alternatief Sinds die tijd koesteren Djindjie en Draskovic een hartgrondige haat tegen elkaar. Ze haten elkaar waarschijnlijk zelfs meer dan ze Slobodan Milosevic haten en gun nen elkaar het leiderschap van de oppositie niet. Het enige alterna tief voor de twee kemphanen lijkt Dragoslav Avramovic. Deze eco noom, een inmiddels bijna 80-jari- ge nierpatient, maakte in 1994 een einde aan de hyperinflatie die Joegoslavië teisterde en is daar door nog steeds zeer populair. Avramovic heeft laten weten dat hij bereid is een overgangsrege ring te leiden. Of een dergelijke regering er ooit komt, is de vraag. Djindjie en de zijnen willen de komende maan den alles op alles zetten om Milo sevic tot aftreden te dwingen. Draskovic heeft die strategie de afgelopen dagen in alle toonaar den vervloekt. Volgens Draskovic stuurt Djindjie aan op een burger oorlog in Joegoslavië. „We hebben de keus tussen geweren of stem men tellen," aldus Draskovic. Zijn eeuwige rivaal deed die op merkingen gisteren af als'intimi datie in puur communistische stijl'. Met zulke vijanden heeft Slobo vooralsnog niets te vrezen. Door Annemiek van Oosten Het is onvoorstelbaar, maar nu stoppen ze ver dorie met voorzichtig graven. Alsof nietelke kleine, zelfs elke minieme kans op leven met beide handen moet worden aange grepen. Heeft u maandagavond ook dat ernstig vermagerde jonge- fjeoptvgezien? Hij hadzesdagen onder het puingele- gen. Alle angst van de afgelopen zes dagen knalde via zijn grotere donkere ogen m'n huiskamer in. En dan die oom. Hebt u zijn oom gezien? Die man wist even niet meer hoe ie het had. Van geluk, bedoel ik. Hij had de gewonde moeder van het jongetje, die in. het zie kenhuis ligt, al veel slecht nieuws moeten brengen. Haar man en drie dochtertjes waren al bij de ramp om gekomen. En nu begint dus het ruigere puinruimen. Natuurlijk, er is wel wat voor te zeggen om extra vaart te maken nu er allerlei besmettelijke ziektes dreigen uit te breken, maar gebeurt het allemaal wel goed? Ik zeg heteerlijk, ik hebhetnietzo op die Turkse hoteme toten. Hebben ze wel verstand van zaken? Toezicht houden op de bouw kunnen ze in elk geval niet, dat is wel geblekenSommige reddingswerkers uit het bui tenland zijn het blijkbaar roerend met me eens. Zij hebben besloten zo lang mogelijk door te zwoegen. De monoloog van de oudere mevroi iw in tramlijn 4 in Rotterdam mag er zijnHaar stemgt luid draagt ver en watze te zeggen heeft, is meuit het hart gegrepen. Het ontbreekt er alleen aan datze het gironummer van de Samenwerkende Hulporganisaties te Den Haag even noemt 'Zeven, negen, zeven,' zoemt het door mijn hoofd, 'zeg nou even: zeven, negen, zeven.' Ik weet net als die mevrouw dat het reddingswerk in Turkije zich ruim een week na de catastrofale aardbe ving steeds meer concentreert op de opvang van dak lozere De zoektocht naai overlevenden is nog niet he lemaal gestaakt, maar dat moment dient zich wel aan. En dat is niet alleen uit menselijke overwegingen moeilijk te accepteren. Het is extra moeilijk nu de ul tra-nationalistische minister van Volksgezondheid m Turkije doodleuk beweert dat de praktische buiten landse hulp nietlanger nodigzou zijn en president De- mirel van Turkije het falen van de overheid vergoe lijkt doorte verklaren dat de staat 'geen makelaar is in wonderen' en dat de aardbeving de 'uiteindelijke wil van God'zou zijn. Mijn kritiek op de houding van de Turkse hotemeto ten begon eind vorige week te groeien, toen ik tijdens een korte speurtocht naar mijn twee Turkse buur meisjes (ik vond toen dat ik ze te lang niet had gezien) even verderop in de buurt aanbelde. Binnen dekortste keren zat ik op de koffie in een huis kamer waarin een breedbeeldtelevisie via de schotel een nagesynchroniseerde western én het laatste nieuws uit Turkije bracht De film werd steeds onder broken voorbeelden uithet rampgebied en via specia le ondertiteling werd het aantal getelde dodelijke slachtoffers bijgehouden Mijn buurmeisjes, stelde de Turkse buurvrouw mij snel gerust, waren inderdaad op vakantie, maaronge- deerd. Ze kwamen niet uit het getroffen deel van het land. En ook haar eigen familie maakte het gelukkig goed, al had ze wel net een telefoontje gehad over een Turkse familie van acht uit Rotterdam, die om het le ven zou zijn gekomen. En zo erg, een Turkse man uit Rotterdam-noord, die vorige week woensdag onmid dellijk naar huis was gevlogen, had een van zijn zes dochters en zijn enige zoon moeten begraven. De man des huizes, inmiddels thuisgekomen van zijn werk, mengde zich al snel in het gesprek: 'Sorry hoor, ik zeg niets slechts overTurkye, maar we zien het zelf op tv en we horen het via de telefoon. De gewone mensen helpen de gewone mensen, maar de overheid doet bijna helemaal niks. Sorry hoor, maar de Turkse overheid kan niet organiseren. Wij kunnen niet goed organiseren. En de Turkse bouwwereld en deTurkse ambtenarij doen veel voor geld,waarmee ik trouwens niet zegdat alles in Nederland nouzo mooi is geregeld. Maar jullie hebben gelukkig wel die samen werkende hulporganisaties, al komt geld via de mos kee heus ook goed terecht. Bij gewone mensen. Heus. Maar die tv-actie is ook mooi, Nu maar hopen dat het veel geld oplevert, want geld dat hebben die gewone mensen daar in Turkije nodig. Hard nodig. Ze hebben bijnaniksmeer.Hetis verschrikkelijk. Endatgebeurt dan allemaal in 45 seconden; zo veel doden, zo veel ge wonden, zo veel verdriet. Wij kijken nu trouwens ook veel naar de Nederlandse nieuwszenders. En donder dag kijken we zeker, alsdieactie erkomt viagito num mer zeven, negen, zeven. Want ook via dat nummer komt het volgens mij wel goed' Zeven, negen, zeven dus. Opgericht 2 aprii 1991 Hoofdredactie:J. Prinsen LP. Prank. Chef Central Desk: F J. Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.H. Bunte. Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaljen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. Nleuwsdlenst/BInnen/buttentand: B.V. Vorkade. Cultuur leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. Ouwerkerk. Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer Th.C. Klffers. Door prof. mr. drs. J.Th. Degenkamp Wordt er dan nooit ingegrepen? De verdraag zaamheid van de overheid lijkt soms geen grenzen te kennen. Maar het is de vraag of wel echt sprake is van verdraagzaamheid. In werkelijkheid is het soms onverschilligheid, laksheid. Dat geldt bij voorbeeld voor de ma- niet waarop nu al jaren kleine mensen met grote honden hun omgeving mogen terrorise ren. Wie kent ze niet, de figuren die met rottwei lers en andere grote beesten 'leuke omme tjes' maken en daarmee een onaangename dreigende sfeer oproepen. Het zijn denkelijk betrekkelijk laffe figuren die met behulp van hun intimidatie-hond hun straatvrees over winnen. Soms krijgen eigenaren van deze huisdieren een koekje van eigen deeg: de hond valt dan zijn baasj e aan. Kort geleden is dat met gruwelijk gevolg gebeurd in de Betu we waar twee rottweilers hun baas doodbe ten. Maar vaker zyn derden het slachtoffer. Laatst nog is ook een tweejarig meisje in Den Haag door een rottweiler aangevallen. Na dit soort incidenten komen hondentrai ners altijd uitleggen dat het niet aan de hond maar aan de baas of bazin ligt. Dat is voor de meer dan tienduizend mensen die jaarlijks in het ziekenhuis moeten worden behandeld voor hondenbeten prettig om te weten, maar elimineert het probleem niet. Intimidatie De verzekering dekt - als het goed is - de schade, maar de 'geestelijke' gevolgen ver dwijnen niet door schadevergoeding De dis cussie over wat te doen tegen intimidatie- honden en hun bazen loopt al jaren en heeft met uitzondering van een fokverbod voor pittbulls tot nu toe tot nog niets gevoerd. Er is eerst wel gedacht aan een fokverbod voor be paalde soorten, maar nu wordt gewerkt aan een agressietest voor rassen met risico's. Het gaat dan over onder andere de mastino napo- letanoen andere gevaar-beesten. Het isde bedoeling dat die agressietest en an dere maatregelen, zoals de verplichting tot aanlijnen, muilkorven en sterilisatie, eind van dit jaar kunnen worden ingevoerd. Maar dit soort maatregelen zal zeker geen 2oden aan de dijk zetten. De handhaving van deze regels zal in de praktijk uitlopen op een grote flop. Het enige middel dat echt zal werken is een algemeen verbod op het houden van dit soort beesten met als overgangsregeling een uitsterf-beleid dus met een onmiddellijk in gaand fokverbod. Voor agressie-testen geef ik eerlijk gezegd geen cent. Want een oeest dat als soort door de agressie-test is gekomen, kan daarna als individu door zijn baasje gruwelijk veipest worden en alsnog dood en verderf veroorza ken. Van een aanlijn-gebod hoeft ook niets te worden verwacht. Ik zie al grote groepen poli- tie-agenten in de duinen of in parken rondlo pen om te controleren of de honden wel aan de lijn worden gehouden; de politie heeft te recht wel iets anders te doen. Graadje erger Wil de overheid werkelijk iets doen aan dit probleem, dat een graadje erger is dan het hondenpoep-ongemak, dan zullen harde en duidelijke maatregelen moeten worden geno men en gehandhaafd. Dit pleidooi voor een hard beleid is mens- cr. hendvriendelyk. Ik ben ervan overtuigd dat als het mensen onmogelijk wordt gemaakt honden als wapen te gebruiken, de normale hondenbezitter door zijn medeburgers vriendelijker zal wor den bejegend en honden verdienen het ook niet onaardig te worden behandeld. Want als een hond zich misdragen heeft, wordt het beest in beginsel afgemaakt en dat is voor het dier toch ook niet prettig. Toch vrees ik dat dit soort voorstellen door politici niet met ge juich ral worden ontvangen. De belangheb benden in de hondenwereld en de huidige 'baasjes' zullen veel kabaal maken en zich als 'slachtoffers' opstellen. En jammer genoeg hebben te weinig politici een zo rechte rug dat zij zich tegen demagogi sche drammers durven te weer te stellen. On der het mom van verdraagzaamheid zal - vrees ik - een kleine groep met grote mond en grote hond aan het langste eind trekken. Verdraagzaamheid is een groot goed, maar maatschappelijk intimiderend gedrag moet effectief bèsüedeii weiden. Honds gedrag van mensen past niet in een beschaafde maatschappij. (Mr. drs. J- Tk. Degenkamp is emeritus-hoog- leraar rechtswetenschap aan de Rijksuniver siteit te Groningen)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2