9 B Vlaardingen zet Hooglander-project toch door Zieke kinderen genieten van mini-circus Rotterdams Dagblad Landbouw-minister Brinkhorst tegen plaatsing in Broekpolder Extra geld voor minima uit Maassluise sloopflats Nieuwe uitdaging: basketbal op wieltjes De Graauwe Hengst terug aan Lange Haven Lift Liesveld onverwacht opengesteld Automobilist overleden na hartstilstand Kozijnen op been 98-jarige Deltaweg vol met olie Grote ravage na illegale rijles Tegen de lamp met een slok op Vernieling aan motorfiets ACTIVITEITENMARKT SCHIEDAM - NOORD 28 aug. 10 -16 uur De Blauwe Brug jBESESEB W TJR BETA COMPUTERS SPIJKENISSE- -TJR BETA COMPUTERS SPIJKENISSE Rotterdams Dagblad ui Waterweg DonderdagSfi augustus 1999 9 VlaardingenVan uitstel of afstel van het Hooglander-project is geen sprake. Dat laat de Vlaardingse wethouder Kees van der Windt weten op het 'nee-woord' van minister van Land bouw Laurens Jan Brinkhorst. De minister maakte gisteren duidelijk dat hij geen runderen in de Broekpolder wil. Omdat de grond in het natuurge bied verontreinigd is, zouden de runderen er volgens Brinkhorst Schiedam Een 71-jarige Schie dammer kreeg gisteravond rond kwart over acht op de Jachthaven laan in de Gorzen een hartstil stand terwijl hij achter het stuur van zyn auto zat. De auto van de inmiddels buiten kennis geraakte man schampte een boom en reed het water van de Spuihaven in. Enkele getuigen haalden de man uit de auto. Ondanks reanimatie pogingen overleed de Schiedam mer in het Schieland-ziekenhuis. MaassluisEen 98-jarige man uit Leiden heeft gistermiddag een open botbreuk opgelopen. Op de Peter van Anrooylaan in Maas sluis-West waren bouwvakkers raamkozijnen naar de vierde ver dieping aan het takelen. Drie ko zijnen vielen echter naar beneden en kwamen op het onderbeen van de Leidenaar terecht. De man is naar het Holyziekenhuls in Vlaar dingen gebracht §WdJngen^-^T&h vaf met olie heelt gisterochtend lekkend op de Deltaweg in het industriegebied van Vlaardingen-West gelegen. De politie denkt dat de bus met olie van een vrachtwagen is geval len, maar heeft daar nog geen di recte aanwijzingen voor. De brandweer heeft het wegdek schoongemaakt. Schiedam Een 17-jarige jongen uit Schiedam is gisteravond tegen vijf auto's gereden toen hij op het Bachplein in Groenoord 'rijles' nam in de auto van een vriend. Twee van de vijf voertuigen en de auto van de vriend zyn total-loss. Direct na het optrekken liet de te jonge automobilist de koppeling los, waardoor de auto naar voren schoot en een geparkeerde auto raakte. De jongen raakte in pa niek. want in plaats van te rem men gaf hij volgas. Daardoor reed hij frontaal in op een andere ge parkeerde auto, die op ziyn beurt weer drie andere wagens bescha digde. Tegen de Schiedammer is proces-verbaal opgemaakt Vlaardingen Twee Vlaardingers en een Maassluizer zijn afgelopen nacht betrapt op autorijden met een slok op. Een 56-jarige Vlaar- dinger werd rond een uur aange houden op de Hoflaan. Hij had een promillage van 1,2 terwijl wet telijk 0,5 is toegestaan. Een uur la ter hield de politie in dezelfde straat een 36-jarige man uit Vlaar dingen aan, die met 1,05 promille achter het stuur zat. Óm vier uur vanmorgen werd op de Westland- seweg ook een 34-jarige Maasslui zer onderworpen aan een blaas- test. Zijn promillage bedroeg 0,85. Hij kreeg daarvoor een. boete van zevenhonderd gulden. Schiedam Onbekenden hebben flinke schade veroorzaakt aan een motor. Het voertuig stond van dinsdagavond tien uur tot woens dagochtend half acht vast aan een hek in de Lekstraat in de Gorzen. onnodige en ongewenste risico's lopen. Dat antwoordde hij op vra gen van het Vlaardingse Tweede- Kamerlid Remi Poppe. De SP'er stelde de vragen toen er in de ge meenteraad in Vlaardingen com motie ontstond over de komst van de Hooglanders. Die zouden per 1 oktober worden uitgezet. Van der Windt meent dat dat on danks het negatieve antwoord van de minister toch gewoon door kan gaan. Hij benadrukt dat het om 'een persoonlijke opvatting' van de minister gaat. „Die me ning kunnen we naast ons neer leggen," In strikt juridische zin heeft Brinkhorst er niets over te zeggen, verklaart de wethouder. Omdat het gaat om een gemeen- tebesluiten om gemeentegrond is het aan de locale overheid om er een oordeel over te vellen. Van be stuurlijke ongehoorzaamheid van het college zou volgens hem dan ook geen sprake zijn. Van der Windt benadrukt dat een meer derheid van de raad ermee ak koord is gegaan. Wat hem betreft is het besluit dus onomkeerbaar genomen. De onverwachte verklaring van Brinkhorst heeft het stadhuis gis teren in rep en roer gebracht. Van der Windt: „Dat de minister zo zou oordelen, had ik totaal niet verwacht. Niemand hier eigen lijk." Overrompeld voelt de be stuurder zich ook omdat hij het via de pers moest horen. „Dat is buitengewoon ongebruikelijk. Als de minister tot zo'n beslissing komt, zou hij eerst contact op moeten nemen met de gemeente. Daar ligt de verantwoordelijkheid over deze kwestie." De wethouder heeft gistermiddag direct contact opgenomen met het ministerie om zijn beklag te doen over de gang van zaken. Ook heeft hij om de schriftelijke verklaring van Brinkhorst ge vraagd. Als die binnen is, gaat het Vlaardingse bestuur direct aan een officiële reactie werken. Daar in zal het college benadrukken dat de gezondheid van de dieren niet op het spel staat. Vooral het recente besluit om de Hooglan ders niet op het meest vervuilde 'spuitvak nummer 8' te laten gra zen, zou de minister moeten over tuigen. Van der Windt rekent erop dat Brinkhorst zijn 'nee' dan in trekt. „Door die extra maatregel voldoen we aan alle landelijke normen." V/onderlijk' noemt dé bestuurder het dat Brinkhorst bij het vellen van zijn vonnis de adviezen van 'zijn eigen rijksdiensten' heeft ge negeerd. Van der Windt verwijst daarmee naar het rapport van het RIVM, het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Die concludeerde dat plaatsing best kon, mits het vlees van de dieren maar niet door mensen gegeten werd. Daarnaast moesten de Hooglanders regelmatig door een dierenarts gecontroleerd worden en golden er speciale maatregelen als er één zou overlijden. Dan moest onder meer het cadmium- gehalte in de ingewanden worden gecontroleerd. Op basis van het positieve advies ging ook de Vete rinaire Inspectie akkoord met de plaatsing. Die rijksinstelling is verbonden aan het ministerie van Volksgezondheid. Volgens de wethouder had het oordeel mogelijk anders geluid als de vorige landbouwminister Hajo Apotheker nog in functie was. „Dit lijkt me echt een per soonlijke mening van de huidige minister." Gifschandalen als die rond de Belgische dioxinekippen zouden de minister volgens Van der Windt 'mogelijk' hebben beïn vloed bij het bepalen van zijn ne gatieve standpunt. Apotheker trad enkele maanden geleden af, toen de sanering van de varkenshoudersbranche spaak liep. Brinkhorst nam zijn plaats in. Zowel Apotheker als Brink horst is lid van D66. De huidige minister, die zich graag als 'groen' profileert, zal het waarschijnlijk niet leuk vinden om te horen dat het juist zijn partij was die in Vlaardingen met het plan voor de Hooglanders kwam. De Vlaar dingse fractievoorzitter Ton van der Steen is er altijd een uitge sproken voorstander van geweest. Eind april ontstond er in de Vlaar dingse raad commotie over het plan, omdat de landelijke Dieren bescherming zich fel tegen het uitzetten van de runderen verzet te. In een brief, die naar alle politi ci werd verstuurd, benadrukte de dierenbescherming dat de ge zondheid van de runderen hele maal niet gegarandeerd was. Als dat wel zo was zou er immers geen regelmatige controle nodig zijn, stond er in de brief. Uiteindelijk stemde toch een meerderheid van de raad voor. SchiedamEen stukje Schiedamse jeneverhistorie keert terug aan de Lange Haven. Het aldaar gevestigde Podium Café verandert de naam in podiumcafé De Graauwe Hengst en een sculptuur van een steigerend paard komt op de oude sokkel hoven de ingang te han- gen. Het café is al 25 jaar gevestigd in de oude distilleerderij Daniël Vis ser Zoonen, waar van 1714 tot 1968 onder meer De Graauwe Hengst-jenever werd gemaakt. Het bedrijf verdween en wat er met de houten beeltenis van de hengst bij de entréegebeurde is ondui delijk. Zodoende resteerde er niets meer aan de zo aan deSehiedamse jéne- vérhistorie verbonden merknaam. En dat was een doom in het oog van distillateur in ruste Reir Melchers. Hij benaderde kunstenares Carla van den Heuvel van de ook aan de-Lange Haven gevestigde Galerie 20. „Hij bleef maar zeuren, dat ik een paard'moest maken. Want die hengst hoorde terug te keren op z'n oude plek. En niemand wist meer waar het orgineel was gebleven. Op zeker moment zei ik, dat ik het wel wilde proberen, maar dat ik toch eerst met Hilly wilde overleggen. Want het was haar pand." Hilly de Jonge van Podium Café reageerde enthousiast ,Jk liep al heel lang rond met het idee voor mijn zaak de naam 'De Graauwe Hengst' aan te nemen. Het kwam dus eigenlijk, perfect uit En het 25-jarig bestaan van het café is een mooie gelegenheid ervoor." De sculptuur staat inmiddels klaar in de galerie van Carla van den Heuvel, een paar deuren verderop van het café. De hengst is ge maakt van aiuminium, omdat brons -het materiaal waar zij nor maliter mee werkt - wellicht te zwaar zou zijn voor de authentieke sokkeL Tijdens de jubileum-feestweek van het podiumcafé, dat in '74 begon als de Quibus, worden de nieuwe naam en sculptuur op woensdag 8 september onthuld. Door Ben van Haren Vlaardingen Geruisloos is van morgen de 24-uurslift tussen de winkelpromenade op en het via duct boven het Liesveld voor het publiek opengesteld. Het ging niet gepaard met officiële hande lingen of enig vlagvertoon, zelfs de winkeliers en omwonenden zijn er door verrast. De gemeente heeft zich beperkt tot een mel ding in een zesregelig persbe richt. Voorzitter Bert Roodhorst van de winkeliersvereniging Winkelhart zegt: „Ik dacht dat ze zouden wachten tot de werkzaamheden op het viaduct voltooid zouden zijn, maar het is natuurlijk prima dat die lift eindelijk in gebruik komt" Rolstoelers hebben lang moeten wachten op de24-uursverbinding. De lift werd vier jaar geleden al beloofd aan het overlegorgaan voor Vlaardingse gehandicapten. Toen werd met de afbraak begon nen van de donkere tunneltjes die Hoogstraat en Liesveld met el kaar verbonden. In 1996 zijn op die plek de Rloementrappen ge legd. De bouwonderneming IBC Muwi leverde in maart het woongebouw Hogewerf op, waarin de lift is op genomen. Kortsluiting tussen twee gemeentelijke afdelingen heeft de ingebruikname maanden vertraagd. De Facilitaire Dienst, die het beheer van de lift overnam van de Dienst Stadswerk, vond het onverantwoord hem open te stellen voor het publiek als er geen 24-uursalarm was geregeld. Met de bestelling daarvan werd vervolgens lang gewacht. Op een in april ontvangen offerte van leverancier Kone Starlift werd pas in juli gereageerd, Toen werd ook pas KPN Telecom ge vraagd een telefoonlijn te leggen. Gemeenteraadsleden spraken er schande over. „Stóm. Te gek voor woorden. Belachelijk. Gebrek aan sturing," waren de reacties vanuit verschillende fracties. De lift heeft een capaciteit van twintig personen en heeft op het bedieningspaneel ook informatie in braille. Schiedam De vier kinderen die op de jeugdafdeling van het Sehieland Ziekenhuis verblijven, beleefden gistermiddag een leuk uitje. Vanaf hun ziekenhuisbed woonden ze een mini-voorstelling bij van het Groot Russisch Staats circus. Het circus heeft haar tent opgeslagen op de Maasboulevard in Schiedam en geeft tot en met zondag voorstellingen. Bij de Russische circusartiesten is het traditie om eerst de zieken te trac toren op een beetje vermaak. An ders zouden deze pechvogels het beroemde circus mislopen. Het Schiedamse ziekenhuis ging graag in op het aanbod. Maar om dat het op de kinderafdeling zo 'rustig' was, normaal is er plek voor 22 kinderen, mocht ook het kroost van het ziekenhuisperso neel komen kijken. Liggend op bed of zittend op een stoeltje in de centrale hal van het hospitaal lik ten de kleintjes tijdens de voor stelling aan een ijsje. De bedden van de zieke Aisha(3),Diego(2)en Nayot (9) namen natuurlijk een prominente plek in rond de piste. De 7-jarige Dirk zat gewoon op een stoel. Hij mocht gistermorgen eigenlijk al naar huis, maar bleef speciaal voor het circus een dagje langer plakken op de afdeling. Dirk wilde het spektakel niet mis sen en vond de clown die een act deed met een levende rat én een reusachtige neprat het mooist. De kleine Diego, die in zijn rood getraliede bedje ligt, zijn beentjes opgehesen aan een katrol, ging compleet uit z'n dak tijdens een bijzonder jongleurnummer. Het ventje ligt al vier weken in hetzie- kenhuis met een gebroken been. Blijkbaar niet gehinderd door de omstandigheden waarin hij ver keert, zwiepte hij enthousiast zijn hoofd ritmisch op en neer op de luide rock rollmuziek. Het ge luid kwam uit een keyboard en begeleidde een tappende artiest die vier zilveren kegels in de lucht liet rouleren. De meisjes Aisha en Nayot daar entegen waren zichtbaar onder de indruk van de grollen en kunsten van de circusartiesten en keken mfnl-optre den van het ziekenhuis- ren. Maar de twee clowns die na afloop bl] haar bed opdoken, vond ze toch een beet]e eng. Foto Rooi Dijkstra stilletjes toe. Toen de clowns na afloop bij hun bed opdoken om sa men met hen te poseren voor de f, werd het de jongste van de twee een beetje te veel. Lang zaam maar zeker betrok haar ge zicht en tenslotte barstte ze in tra nen uit. Ziek of niet. Twee levensechte clowns aan im weerszijden van het hoofdeind was toch een beetje te veel van het Maassluis Bepaalde minima uit de gesloopte of nog te slopen Ele- mentumflats in Maassluis ont vangen van de gemeente duizend, en in sommige gevallen vijftien honderd gulden. De commissie sociale zaken stemde gisteravond in met het collegevoorstel daar over. De verhuiskostenvergoe ding komt bovenop de vergoeding van vierduizend gulden die huis houdens van de Woningstichting Maassluis (WSM) ontvangen. Daarnaast hoeven gedwongen verhuizers van de WSM nu twee maanden geen huur te betalen. 1legebesluit is een uitvloei- "t vorig jaar vastgestelde d. Met name dè PvdA v -itbezorger van een ru eding voor in het bij/omJu ut minima. Fractielid Joop Lmjendijk gisteren: „Wat is nou 4000 gulden? Vooreen tuintje in de Steendijkpolder wordt 8000 gegeven." Eigenlijk vond de soci aaldemocraat, en met hem WD- 'er Bart Sio, dat de WSM zou moe ten opdraaien voor de extra ver goeding. Wat Luijendijk betreft zou daar bij de Burgemeesters- wijk, waar het besluit over de te slopen flats nog moet vallen, wel sprake van moeten zijn. Onder steuning daarvoor kreeg hij van Elly van Iperen, voorzitter van de Vereniging Bewonersbelangen Maassluis (VBBM). „Een aanvul lende gemeentelijke regeling is dan niet meer nodig, want de WSM zit nu gewoon beter in de fi nanciën dan een paar jaar gele- Nog net lukt het om de bal onder controle te houden. Zweten en zwoegen was het voor de Vlaardingse Jongens die een nieuwe uitdaging aan gingen: rolstoelbasketbal. Wat vanaf de zijlijn nog een eitje leek, bleek eenmaal in het voertuig meer dan pittig. Over het veld manoeuvreren bleek toch een stuk moeilij ker als je je op twee wielen moet voortbewegen. Op de gloednieuwe JOP aan de Olmendreef in Holy namen de jongeren 't gisteravond te gen elkaar op. Ups en aanwij zingen kregen ze van twee er varen rolstoelsporters. Die waren voor dit evenement even 'uitgeleend' door de Ne derlandse Bond voor Aange past Sporten (NEBAS). Die zorgde ook voor het materi eel. Twintig rolstoelen werden er aangesleept. Niet de bond was het echter die met het rolstoelexperi ment op de proppen kwam. Het Idee ontstond bij de jon geren zelf. Toen ze op een dag op de JOP twee rolstoel sporters langs zagen komen, zeiden ze nog tegen elkaar 'dat lijkt me nou helemaal niet moeilijk*. De passerende sporters vingen de opmerking op en raadden de tieners aan het vooral eens te proberen. Dan zouden ze hun mening wel bijstellen. Bij de wekelijk se sportinstuïf van het ge meente project Jeugd in Be weging vertelden deJongeren van het gesprekje. En of het mogelijk was, vroegen ze, om eens een poging te wagen. De gemeente hield rugge spraak met de NEBAS en die vond het direct een prachti dee. Vooral omdat de jonge ren er zelf op waren geko men. Graag zorgde de bond voor stoelen en begeleiders. De deelnemende jongeren bekijken de gehandicapten sport voortaan met heel an dere ogen. Een kunst is het, zo moesten ze achteraf toe geven. Een moeilijk kunstje bovendien. Foto Roel Dijkstra den." In aanmerking voor de re geling komen huishoudens met een inkomen van maximaal 125 procent van de bijstandsnorm en één of meerdere kinderen jonger dan 18 jaar. Bestaat het huishou den uit meer dan vier personen dan kunnen ze nogeens vijfhon derd gulden extra tegemoet zien. Het collegebesluit richt zich daar naast op ouderen met datzelfde minimuminkomen: werd of wordt het slooppand bewoond door mi nimaal één persoon van 60 jaar of ouder, dan ontvangt men ook dui zend gulden. De extra vergoeding heeft betrekking op bewoners van de al gesloopte Sehubertlaanflats en van de flats waarvan nu al ze ker is dat ze tegen de vlakte gaan. Het gaat dan om vier flats in de Componistenbuurt-Noord en twee in de Bloemenbuurt Het gis teravond besproken collegebe sluit is niet van toepassing op de Burgemeesterswijk, waar zo'n zes Elementumflats worden gesloopt Een extra vergoeding voor deze bewoners komt pas aan de orde als het daadwerkelijke sloopbe- sluit is gevallen. Voor de regeling gaat de gemeen te de rente gebruiken van een re serve van één miljoen, die voor heen door huurders is opge bracht. Omdat de gemeente ver wacht dat maximaal 65 huishou dens gebruik gaan maken van de regeling (waarvan er zo'n vijftien in aanmerking komen voor de ex tra vijfhonderd gulden), denkt ze met dat rentebedrag uit te komen. HetRotterdams Dagblad bericht de komende maanden uitgebreid over de Rotterdamse haven. Bovendien kimt u ook zeigratis kennismaken met de haven. WIJ trakteren bij eefcwartaolabonnemefit met automatische betaling optwee kaartjes voor een haven rondvaart met deSpido. I aja, k wil kennismaken met het Rotterdams Dagblad] en de Rotterdamse haven I 31,98 per maand) - Voorl: m/v Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Bank/gironr,: Handtekening: Stuur deze bon ïn een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 3LS79, 3OÓ0 VB Rotterdam Geldt alteen als u de afgelopen 3 mnd gf>en abonnee gewees t benL (i.vjti, controle bezorging) :»-KE WEEK EEN ANDERE KRAKER Schionkelwon 2 Étoflonovor "Do IVIolora")

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3