u <P 13, Brinkhorst: Vlaardingen moet overstag Lijn 4 weg uit Schiedam Bewoners verlangen drempels op Stadsmolen Rotterdams Dagblad 'Wet verbiedt plaatsing runderen in Broekpolder' Jonge edelherten grazen in 'bedrijfswei' tÉ m,ÊËêm rnwWÊsÊSWmëm ^^E i i Diefstal vier autoradio's Geen gevecht, wel vuurwapen Winkeldiefstal Aangehouden in gestolen auto Maassluis gaat verder met Westlandse Omroepstichting Ruim tachtig keer te hard Burgemeester ontvangt Russen €tJa, Ik wil kennlsmakenmet het Rotterdams Dagblad er» de Rotterdamse haven - De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Rotterdams Dagblad itfSSw&ÏSl--- Waterweg Vrijdag 27 augustus 1999" Door Eefje Oomen VlaardingenDe minister van Landbouw^ Laurens Jan Brink horst zal het afstel van het Hooglander-project zo nodig af dwingen. Dat valt op te maken uit een toelichting van een woordvoerder van de minister. Die verklaarde gisteren dat het niet slechts om een persoonlijke opvatting van de be windsman gaat, maar dat de minister ook het recht aan zijn kant heeft. i De woordvoerder verwijst daar mee naar artikel 36 van de Ge- j zondheids-en welzijnswet voor dieren. Daarin staat dat het verbo- S den is zonder redelijk doel de ge- zondheid en het welzijn van die- ren te benadelen. In zijn vijf ant- j woorden op de vragen van het Tweede-Kamerlid Remi Poppe I (SP) geeft Brinkhorst expliciet aan dat plaatsing van de Hooglan- ders strijdig is met dit wetsartikel. Zet de gemeente toch door dan I begaat ze een overtreding, is de J redenatie. Dat de Hooglanders de I attractiewaarde van het gebied vergroten vindt de minister geen 'redelijk doel'. Dat oordeel velt hij ook over de motivering dat de runderen goed dienst kunnen j doen als 'natuurlijke grasmaai- ers'. Naast het gegeven dat de runderen voor extra toeloop naar i de Broekpolder zouden zorgen, hebben voorstanders steeds bena- 1 drukt dat er door hun komst ook een meer gevarieerde vegetatie zou ontstaan. Door de runderen in het natuurgebied te laten grazen, l zouden plantensoorten die nu nog overwoekerd worden een kans krijgen. De minister heeft inmiddels zijn excuses aangeboden over de slechte communicatie tussen rijk i en gemeente. Wethouder Kees i van der Windt reageerde eergiste- ren nog uiterst verbolgen toen bleek dat journalisten eerder van het 'nee-woord' van Brinkhorst wisten dan het gemeentebestuur, i 'Een foutje', erkent de woordvoer- der van het landbouwministerie. Volgens hem is het inderdaad ge bruikelijk dat het gemeeotebe- stuur op de hoogte wordt gesteld vóór de antwoorden op Kamervra- i gen naar de parlementariërs i Schiedam Een 31-jarige Schie dammer en een 35-jarige man uit Schoonhoven worden vandaag voor de officier van justitie voor geleid vanwege een inbraak in een autobedrijf aan de Bokelweg in Schiedam. De inbraak vond af gelopen woensdagavond plaats. Agenten rekenden diezelfde avond nog de twee verdachten in bij het station Sehiedam-Cen- trum. Schiedam Een melding over een schietpartij gisternacht op het Sint Janshof in Schiedam leek in eerste Instantie vals. Toen de agenten zich naar de locatie spoedden, bleek er niets aan de hand. Later troffen ze op het dichtbijgelegen Herenpad echter wel vier mannen aan, waarvan eentje zich zeer verdacht gedroeg. Toen die 20-jarige Schiedammer de politie zag naderen, probeerde hij een vuurwapen weg te gooien. Omdat de politie het zaakje niet vertrouwde, rekende ze de hele groep in. Schiedam—Een 19-jarige winkel- dievegge uit Krimpen aan den TJssel werd tijdens de koopavond gisteren betrapt door het perso neel van een warenhuis in winkel centrum De Nieuwe Passage in Schiedam. Toen de detectiepoort jes afgingen, bleek dat de vrouw een paar oorbellen, een beker en twee videobanden had ont vreemd. Tegen de vrouw wordt procesverbaal opgemaakt. Diezelfde avond werd eveneens in De Nieuwe Passage een 42-jarige Amsterdamse winkeldief aange houden. De detectiepoortjes rin kelden, toen hij uit een sportzaak een trainingsbroek probeerde te stelen. Dat de man wellicht nog andere snode plannen had, bleek toen hy gefouilleerd werd. Daar bij kwam er een neppistool te voorschijn. De man is gearres teerd. gaan. Op dat moment immers worden de stukken openbaar en kan ook de pers erbij. Dat de juiste volgorde van verzen ding nu niet is aangehouden, heeft volgens de voorlichter voor al te maken met de onderbezet ting op het departement vanwege de vakantieperiode. Hij bena drukt dat er in eer. eerdere fase wel steeds contact is geweest tus sen de locale en de rijksambtena ren. Toen was echter nog niet be kend dat Brinkhorst tot een nega tief oordeel zou komen. Onduide lijk is nog hoe het college reageert als Brinkhorst op zijn strepen gaat staan. Eergisteren gaf wet houder Kees van der Windt ui terst weerbaar aan dat het niet aan de minister was om over het Hooglander-project, waar de Vlaardingse gemeenteraad vier maanden geleden geld voor be schikbaar stelde, te beslissen. Het zou immers om een gemeentebe- sluit gaan over gemeentegrond. Daarbij benadrukte hij dat het vooral om een persoonlijke opvat ting van de bewindsman gaat. Met het aanhalen van artikel 36 ontkent het ministerie dat nu ech ter. De wethouder nam toen opmerke lijk genoeg nog aan dat Brink horst niet over de meest recente informatie beschikte. Blijkbaar zijn de gemeenteambtenaren toch sneller dan Van der Windt denkt, want Brinkhorst is wel op de hoogte. Zo weet de bewinds man bijvoorbeeld al dat het meest verontreinigde spuitvak niet by het begrazingsgebied wordt be trokken zo blijkt uit de schriftelij ke antwoorden op de Kamervra gen. Volgens Van der Windt had de bewindsman deze 'informatie nog niet. Zou Brinkhorst er wel van op de hoogte zijn, dan zou hij tot een positief oordeel zijn geko men, concludeerde Van der Windt. Nu blijkt echter dat het ge geven de mening van het kabi netslid niet heeft veranderd. Tweede-Kamerlid Remi Poppe noemt de reactie van Van der Windt dan ook 'voorbarig'. In een brief gericht aan de wethouder en de gemeenteraad zegt hij zich zeer te verbazen dat het college het oordeel van Brinkhorst zo snel heeft afgedaan. Beter was het volgens hem geweest als Van der Windt eerst de schriftelijke ant woorden van Brinkhorst zorgvul dig had gelezen. Daaruit blijkt im mers, concludeert ook de SP'er, dat het negatieve oordeel van de minister veel meer is dan 'een persoonlijke opvatting'. Van dat laatste kan volgens het Vlaarding se Tweede Kamerlid sowieso niet worden gesproken omdat Brink horst de schriftelijke Kamervra gen in zijn functie als minister van staat heeft beantwoord. D66'er Brinkhorst lij kt zich te ont poppen als 'groene' minister. Kwam hij eerder deze week op voor de Hooglanders, gisteren steunde hij het plan om de Hoek- sche Waard groen te houden. Sa men met bewindslieden Pronk (VRÖM) en Yb erna (Economische Zaken) schoot hij het plan af om in de buurt van Numansdorp een groot glastuingebied te ontwikke len. Schiedam/Rotterdam Als het aan vervoermaatschappij RET ligt verdwijnt tramlijn 4 uit Schiedam. Daar staat tegenover dat de frequentie van lijn 1 wordt opgevoerd. De maatregel zou by het ingaan van de nieuwe dienst regeling in mei volgend jaar van kracht moeten worden. Tramlijn 4 rijdt nu nog dagelijks (met uitzondering van de zon dag) tot het eind van de avond- spits door tot het Stadserf, waar een' keerlus is aangebracht. Na- half zeven 's avonds stopt de tram op het Mareonip'ein. De RET wil dat nu als vaste eind- en vertrekpunt laten gelden. Volgens het vervoerbedrijf is het verlies van lijn 4 voor Schiedam goed op te vangen doordat met ingang van de nieuwe ^dienstre geling de frequentie van lijn 1, die Schiedam-Noord met Rotter dam verbindt, wordt opgevoerd. Lijn 1 zou in het. vervolg overi gens door moeten rijden naar De Esch in Kralingen in plaats van n-xar het Oostplein. Dat gebeurde in het verleden ook al. Over Schiedams grondgebied re den de lijnen 1 en 4 dezelfde rou te: Broersvest, Koemarkt en Rot- terdamsedijk richting Marconip- lein en vice versa Op dat laatste openbaar vervoersknooppunt stappen de meeste reizigers over op of van de metro. De aanwezigheid van twee,lijnen van en naar Schiedam had er toe kunnen leiden, dat de wachttij den tot maximaal vijf minuten beperkt zouden zijn gebleven. De dagelijkse praktijk was ech ter veelal dat (zeker vanaf Schie dam) de beide trams achter el kaar reden. Op drukke tijden .kon zo het reizigerspubliek enigszins worden verdeeld. Een hogere frequentie van lijn 1 kan lange wachttijden en overvolle trams voorkomen. Hiermee loopt de RET al vooruit op de in voering van TramPlus, die over enkele jaren voor meer railvoer tuigen door de stad moet zorgen. De voorstellen voor de nieuwe dienstregeling van mei 2000 tot juni 2001worden op 10 septem ber door de Stadsregio Rotter dam ter inzage gelegd. Inspre kers kunnen ze toten met 7 okto ber inzien in het Schiedamse Stadskaritoor. Bij de gemeente Schiedam was gisteren overigens nog niemand op de hoogte van de RET-plan- nen. Maar een woordvoerder zei te veronderstellen dat de ge meente zeker niet zo maar ak koord zal gaan met. het verlies van de tramlyn en dat dit in de betrokken commissie van de Stadsregio aan de orde zal wor den gesteld. Maassluis Een 43-jarige Zut- phenaar wordt vandaag voor de officier van justitie geleid, vanwe ge een autodiefstal in Maassluis. Hoewel hij in de gestolen bestel auto is aangehouden, ontkent de verdachte dat hij de dief is. In Delft zou hij de wagen met de sleutels in het contact gevonden hebben, zo.luidde zijn verklaring. De wagen verdween drie weken geleden 's nachts uit de Burge meester Zaneveldstraat. De eige naar deed aangifte. Deze week zagen de Delftse agen ten de bestelwagen rijden. De ver dachte werd gearresteerd en de auto geretourneerd aan de eige naar, die dolgelukkig reageerde. 'Hij had niet meer verwacht dat hij zijn geliefde bezit nog terug zou Wie toevallig door het Vlaardingse industrieterrein 't Scheur rijdt, zal zijn ogen wel even uitwrijven. Tussen de bedryfsgebouwen rond de Stoom loggerweg dartelen sinds kort vier jonge edelherten rond. De eerste kalven zijn het van de vier vrouwtjesherten die bedrijfseigenaar Jean Madem zo'n twee jaar geleden In Drente kocht. Samen met één mannetjesexemplaar reisde het viertal vanuit het Oosten naar de Waterweg. In Vlaardingen delen ze de 'bedrijfswei' met nog een enkele damherten die Madem eerder al aanschafte. Want de eigenaar is een echte liefhebber. „Zeg nou zelf, dit is toch een stuk aparter dan een kudde schapen." Toen hij met zijn graveer- en gereedschappenfabriek naar het nieuwe terrein op 't Scheur verhuisde, kocht Madem er nog een stuk land bij. „Ooit willen we eens gaan uitbreiden." Over een voorlopige bestemming moest hij even nadenken. Immers zo'n perceel van 3.500 vierkante meter vergt ook best wat onderhoud. Het idee van een 'paar natuurlijke grasmaaiers' volgde al snel. Herten dus. Niet alleen handig, maar ook heel gezellig voor de werknemers. „Die gaan ze vaak in de middagpauze even wat boterhammen of een appeltje voeren." Veel bekijks trekken ze ook van Vlaardingers die toevallig even In de buurt zijn. Voor hun verzorging en voeding zorgt Piet Sonneveid. Zelfs ooit eens boer, maar inmiddels gepensioneerd, weet hij alles van die ren. En ook van regelmaat. Dag in, dag uit is hij er voor 'zijn' herten. Ook in de zomervakantie. Dat de dieren het er best hebben, blijkt uit de grote gezinsuitbreiding deze zomer. Met tussenpozen van ongeveer drie weken be vielen de vier vrouwtjesherten alle van één kalf. De eerste werd in juni geboren. Wel wordt het nu nogal druk in de wei. Madem: „Worden er volgend jaar weer vier geboren, dan zal ik er waarschijnlijk een paar moeten verkopen." Foto Roet Dijkstra Schiedam Ruim tachtig auto mobilisten hebben gistermorgen een prent gekregen voor te hard rijden tijdens extra politiecontro- les op de Zwaluwlaan en de Bur gemeester Knappertlaanin Schiedam. Op de Zwaluwlaan ble ken zo'n dertig van de 740 be stuurders de 50 kilometer-limiet aan hun laars te lappen. Op. de Burgemeester Knappertlaan wa ren dat er ruim vijftigvan de 560 passerende automobilisten. Hoogst gemeten snelheid bij de beide controles was 79 kilometer per uur. Schiedam Burgemeester Scheeres heeft vanmorgen een delegatie van het Groot Russisch Staatscircus ontvangen. De Rus sen wensten hem te bedanken voor het gastvrije onthaal in Schiedam. Op de Maasboulevard worden nog tot en met zondag voorstelllingen gegeven. Maassluis De Westlandse Om roepstichting (WOS) wordt de lo cale omroep voor Maassluis. Dit is zo goed als zeker, nu de raads commissie die onder meer han delt over communicatie, gisteren instemde met het collegevoorstel daarover. Waterweg FM heeft in middels aangekondigd zich voort aan tot Vlaardingen te beperken en niet meer in Maassluis uit te zenden. Dat laatste zou met de komst van de WOS overigens ook niet kunnen omdat de Mediawet maar één lokale omroep per ge meente toestaat De WOS, officieel de locale om roep voor de zeven Westlandse ge meenten en Hoek van Holland, schenkt op radio en tv nu al regel matig aandacht aan De Eerste Stad aan de Waterweg?dri^de toe komst zal dat alleerrmaar toene men en gaat Maassluis op-radio en tv volledig meedraaien met de am dere acht gemeenten. Daarnaast zullen specifieke Maasslüise pro gramma's ook apart worden aan geboden. Voorbeeld is een door de Maassluise Raad van Kerken ver zorgd kerkprogramma. Dit wordt, nu nóg door Waterweg FM üitgé- zonden. In de toekomst; zullen Maassluizers het waarschijnlijk op de maandagavond op de WOS kunnen horen. Buiten Maassluis kun je op datzelfde moment luis- teren naar een gelijksoortig pro gramma, maar dan gemaakt door Westlanders. Overigens zijn niet alleen programma's, maar ook vrijwilligers van Waterweg FM welkom by de WOS, verklaarde directeur Jeroen Geerts gister avond. Hij zegt geen valse verwachtin gen te willen scheppen over de programmering en over de toe komstige luisterdichtheid in Maassluis. „We zitten nog in een pril stadium. Maar, het hangt er wel van af of de gemeente wil meewerken aan een plaatselijke' vestiging." De WOS-directeur doelt op een ruimte in Maassluis dat als studio dienst moet gaan doen. Het collegevoorstel houdt daarvoor in ieder geval al reke ning met' een startsubsidie van tien- tot twintigduizend gulden, „Maar," geeft Geerts toe, „er is geen plicht voor een subsidie, we komen anders ook wel. Het gaat dan alleen langer duren." De WOS is een lokale omroepor ganisatie die zich in principe 2elf bedruipt Adverteerders zorgen voor de inkomsten, terwijl een klein professioneel team wordt aangevuld met zo'n tachtig vrij willigers. Met de luistercijfers zit het wel goed, zegt Geerts. Ook in Maassluis, nu al. „Het leuke van een onderzoek van twee jaar gele den is dat de WOS in Maassluis toen bekender was en béter werd beluisterd dan Waterweg FM." Het vonnis over die laatste zender sprak de gemeente Maassluis ei- genlijk al ruim een jaar geleden uit- Bestuursleden van de radio- zender voor Vlaardingen en Maas- sluis probeerden toen tevergeefs geld los te krijgen! Waar VJamdih- gen wél ingingojfcdat-yerzöe^ verzaakte Maassluisjpiegemeen-: te wilde niet stractur^bydragen^ aan een zender waar maar weirng mensen naar luisterden: "Watert weg FM ging uit de lucht maar; kwam weer terug als zender dié' zich nu vooral richt opjVlaardhr- gen, de gemeente die haar finam ciert. Volgende week-.woensdag wordt daar een nieuwe start ge maakt onder de-raam Omroep Vlaardingen. Maassluis is, zoals het er nu uitziet een stuk goedko per uit. De WOS neemt genoegen met een startsubsidie; jaarlijks een beroep doen op gemeentegeld is er niet by. Buiten het financiële plaatje, motiveerde wethouder Pieter Hoogenraad de keuze voor de WOS door te stellen dat de om roep professioneler is. Iets dat Le- nie van Duyn-Camfferman (D66), de enige die echt een kantteke ning maakte bij het collegevoor stel, nou net niet belangrijk vond aan een locale omroep. „Juist net niet-professionele is het eigene van Waterweg FM," zei Van Duijn. „De WOS, dat lijkt meer een regionale omroep, een tegen hanger van Radio Rijnmond." Vervoersmaatschappij Connexxionzou er geen enkel probleem mee hebben wanneer het doorver- keersdrempefs wordt gedwongen niet harder dan dertig kilometer te rijden op de Stadsmolen. Foto Rooi Dijksira MaassluisDe auto's rijden er te hard en dus moet de Stadsmolen in Maassluis een dertig-kilometer zone worden, inclusief drempels. Dit is de conclusie die opgemaakt kan worden uit een enquete die één van de bewoners kort geleden hield. Van de negentig gezinnen die wonen aan de weg die dwars door de molenbuurt loopt, zijn slechts twee het niet eens met de ze gedachte. Op de Stadsmolen wordt regelmatig harder dan vijf tig gereden, de huidige maxi mumsnelheid die op zich ook al als te snel wordt gezien. Initiatief nemer Gerard de Waal: „Er zitten twee scherpe bochten in, er moe ten kinderen oversteken die van school komen en er ligt ook nog een kinderspeeltuin." Ook scho len en individuele burgers heb ben al bij de gemeente aange klopt, iets dat tot nog toe alleen heeft geresulteerd in twee voet gangersoversteekplaatsen. Eind juni hing De Waal voor het laatst aan de bel. Maar voor zijn pleidooi in de commissie ruimtelijke orde ning kreeg hij weinig bijvaL Wet houder Koen én de meeste politie ke fracties hielden vast aan het besluit dat de Stadsmolen slechts 'potentieel verblijfsgebied' is. Dit wil, volgens het ook door de ge meente Maassluis ondertekende convenant DuurzaamVeilig zeg gen dat de weg pas in de toekomst een dertig-kilometer gebied wordt met waarschijnlijk drem pels. Maar wanneer dan, vragen de bewoners zich af. Volgens Koen zouden drempels niét mo gelijk zijn vanwege de busdien sten die van de Stadsmolen ge bruik maken. De Waal heeft dat nagevraagd bij busmaatschappij Connexxion. Er wordt al door der tig kilometergebieden gereden, aldus de Maassluizen „Connex xion heeft er' geen problemen mee. En als het argument open baar vervoer dus niet geldt, dan moet het nu gewoon als verblijfs gebied kunnen worden ingericht. De gemeente moet met eigenlijke argumenten komen. En geld msg geen beletsel vormen." He^?ottordams DagbJad bericht d® komende maanden uitgebreid over de Rotterdamse haven. Bovendien kuntu ook zegmtis kennismaken met de haven. Wij trakteren 0* bij eehwartaalabonnement met automatische betaling optwee I 'Naam: j. Adres: Postcode: ;.Jp. I Telefoon: - Stuur deze bonJijiëeri!envelop7zönder^^ftpgel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abojvtiee Service J ',t Antvvoordnummeri57^,^300p\/B Rotterdam 1 MiaWéWIWP

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3