9 Zwavelzuurlekkage op terrein Hydro Agri Üfe Ooievaars 'thuis' in Groenoord 'Het is hier zo rustig. En dat midden in een drukke stad' Milieudienst: Bedrijf maakte geen fouten en handelde voortvarend College Maassluis wil niet op doek l Vlaardingen vraagt ouders naar wensen kinderopvang Gewapende man aangehouden Illegale visser in Broekpolder Knaap met nepvuurwapen Doorgereden na aanrijding Stadstuinen 'Ons Pakkie-Aan' is weer begonnen Rotterdams Dagblad Maandag 30 augustus 1999 Vlaardingen De politie heeft op de Korte Hoogstraat in Vlaardin gen een gewapende man aange houden. De man, een 23-jange Vlaardinger, had op de Oostha- venkade een automobilist met een vuurwapen bedreigd. Na de melding van de bedreiging ging de politie op zoek naar de ver dachte. Toen de man uit zijn auto stapte werd hij aangehouden. VlaardingenEen 17-jarige Vlaar dinger die in de Broekpolder ille gaal een aalfuik had uitgezet, is tegen de lamp gelopen. De knaap werd zondagochtend in alle vroegte op de Broekkade aange houden toen hij de fuik wilde le gen. De politie was getipt door een een visser die de aalfuik zaterdag had opgemerkt en vanaf die mid dag werd in de bosjes post gevat. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft op het Dr, Wibautplein een 15-jarige jongen aangehou den omdat hij tussen een groepje jongeren met een nepvuurwapen op straat liep. De knaap verklaar de dat het imitatie-wapen niet van hem was. Een 17-jarige jongen uit de groep meldde zich als de eige naar. Zaterdagavond werden rond acht uur vier jeugdige Schiedammers aangehouden omdat ze op de Schiedamseweg met luchtdruk pistolen in de weer waren ge weest. De vier, gemiddeld 13 jaar, werden op het Hazepad aange houden. Ze probeerden zich nog te ontdoen van de wapens, maar de politie zag dat ze die in de bos jes gooiden. Daar werden ook een bivakmuts, een mes en een hoe veelheid kogeltjes aangetroffen. Maassluis Hoewel hij ontkende een aanrijding te hebben veroor zaakt, is zaterdag tegen een 30-ja- rige Maassluizer proces-verbaal opgemaakt. De automobilist zou op de P. J. Troelstraweg een 0-jari- ge fietser hebben aangereden waarna hij was doorgeren. Op het Mackayplein werd de auto aange troffen en werd de bestuurder ge arresteerd. Het kind was niet ge wond geraakt. Vlaardingen Op het terrein van het Vlaardingse kunst- mestbedrijf Hydro Agri is vo rige maand sprake geweest van een grote zwavelzuurlek kage. De uiterst bijtende vloeistof lekte uit één van de leidingen die vanaf de op slagtanks naar de fabriek loopt. Om hoeveel zuur het precies ging, is onduidelijk. In één van de sloten op het industrieterrein aan de Maassluisedijk bleef zo'n 140 kubieke meter aan de opper vlakte liggen. De rest is de bodem in gelopen. Het bedrijf schakelde onmiddel lijk de politie, de brandweer en de DCMR in. Aan een chemisch advi seur van de milieudienst werd di rect gevraagd hoe de vloeistof ver wijderd moest worden. Omdat het bedrijf zo voortvarend handelde, zal de DCMR geen boete uitdelen. Een woordvoerder van de milieu dienst: „Het bedrijf heeft geen fouten gemaakt bij de aanmel ding of bij de afhandeling, d,us zal het ook niet bestraft worden." Mocht het bedrijf ooit afstand doen van het stuk grond, moet het schoon opgeleverd worden. Omdat de werknemers na de ont dekking niet meer in de buurt zijn gekomen, bleef iedereen onge deerd. Al bij de minste of gering ste aanraking met vloeibaar zwa velzuur kunnen diepe wonden ontstaan. Inademen van het goed je hoeft overigens geen gezond heidsproblemen te verooraken. In dit geval ging het om vloeistof met een zwavelzuurpercentage van 96 procent Zo'n hoge concen tratie krijgt pas een bijtende wer king als het verdund wordt Dat gebeurde hier toen het zuur in aanraking kwam met de lucht. Het zuur heeft als eigenschap dat het water in de lucht aantrekt. Verdunning vindt dan snel plaats. In overleg met de chemisch advi seur werd besloten de weggelo pen vloeistof te laten stollen. Daartoe werd er fosfaaterts bij het zwavelzuur gegoten. Het uit dit borrelende mengsel ontstane su perfosfaat kon vervolgens worden verwijderd. Superfosfaat is een kunstmeststof die niet vaak meer gebruikt wordt. Na de schoon maakbeurt kunnen zich in de bo dem nog wel restanten van het zuur bevinden. De lekkage is ontstaan door een kapotte afsluiter van de leidin gen. Toen daar een gaalje in kwam, 'vrat' het zuur binnen een paar uur de hele stop eraf. In zeer korte tijd konden toen de meer dan honderd kubieke meters vloeistof naar buiten stromen. Volgens Hydro Agn zijn de afslui ters gewoonlijk wel bestand tegen de bijtende werking van het zuur. Stoppen van een betere kwaliteit bestaan volgens het bednjf zelfs met Waarom deze het dan wel be geven heeft, is voor het bedrijf en voor de DCMR een raadsel Om lekkages te voorkomen wordt ge bruik gemaakt van geëmailleerde leidingen Op het terrem van Hydro Agn staan vier tanks met zwavelzuur. Die worden vanuit schepen ge vuld. In ieder van de tanks kan zo'n tienduizend kubieke meter vloeistof. De leidingen die naar de fabnek toelopen, bevinden zich m de tankput die vroeger tot de Shell behoorde. «WW! Maandag 3 0 augustus SCHIEDAM Verenigingsgebouw Da Tamboerijn, Faas- aenplefei. Presentatie nieuwe muaekmstnj- merten Harpe Dawds.19.15u. Het Gebouw, Broersvald. Leesgoep Eman- apanecerrtrum bespreekt'Anna, Harma en Jo hanna' van Marianne Fredenksoo,20 OOu. SCHIEDAM DC Oost Bingo, 14.00-16.00u. Tot an met w Imax Theater "Wikifi re feel the heaf (al) dag. 14-16. "Extreme' (al) dag. 13. Africa's Efe- ptont Kingdom (al) dag. 12-15. "Whales' (a!) dag. 11. The matrix" (16) dag. 1930. The mummy" (12) dag. 17-22. Lantaren/ Venster lz "Deconstructing Hany" (16) dag 19 30-22. 'Kapmess' (16) dag. 1930-22.15. Ven3:'Dance to my song" (16) do. Vm zo. 1930. Tokyo eyes' (16) dag. 22. Cinema 2000: 'Blade runner; the director's cut" (16) ma.di.wo. 19.30. Ven3: 'Daarin het land' (16) dag 20. Testen' (16) dag 22. Ven.4: 'Plus qu'hier, moms que demain' (16) dag 20. "Hideous tanty (16) dag 22. (al) do. Vm zo. 12.40-15.40-18.40-2130. The matroc" (16) ma. t/m wo. 13,15-17- 2030. On.2: The odd couple' (al) dag 15.30-18-20.45, do.vr.ma Jli,ookl3.CiiL3: 'Sliding doors' (ai) dag 12.45-1830-21. Gn.4; 'Notüng Hill' (al) do. t/m zo. 12.30- 15.30-18.20-21.15. 'Cookie's fortune' (12) ma. t/m wo. 1230-15.20-18.15-21. Ch3: 'Never been kissed' (al) do. t/m zo. 1330- 18.30-2130. 'eXistenz" (16) ma. t/m wo. 1330-16-1830-21.30. Pathé Lunilèro 1: 'Life' (al) dag 12.50- 15.40-1830-2120.Uan3: ThemaWx' (16) dag 14.20-17,40-21. Lum3: The mummy" (12) dag 14-18.10-21.10. lum. 4; 'Entrap ment' (12) dag 18-40-2130, do.vrjna.di. ook 13-15.50. Pathé Schouwburgplein ii Tlotting Hill' (al) dag 11.40-15.20-1820-21.10. Sch2: "IQ.' things i hate about you' (al) dag 16.30-1$., 21.40, do.vr.ma.di. ook 1130-14. SchJl The mummy' (12) dag 11.40-18.10-21. dl. niet om 21, do.vr.ma di. ook 15.20. Schi4i> De nachtvlinder" (al) di. 2130. Wild wildwest (12) dag 11.10-13.40-16.15-18 50-2130; (Let op: di. in zaai 21). Sch.5: The Thomas, Crown Affair" (al) dag 11.50-15-18.30- 2120. Sch.6: 'Instinct" (12) dag 1530- 1830-2120, di. met om 2120, do.vr.ma.di. ookll50. Sneak Preview: "Hetbegon m Satur day nlgfit live' (16) di. 2130. Scb.7: 'Analyse this' 12) dagl620-lfi.50-2150, do.vr.ma - .dl.ookU20-13.45. Rnm: Erotische films (18) dag 12 t/m 01. Klndennsttnees: Pathé CJn.2: "Baby ge niuses' (al) 2a.zD.w0.13. Pathé Ctn3: 'Ka bouter plop' (al) dag 1520. Pathé Lum.4: 'Jungle Jack 2' (al) za.zo.wo. 13.40-15-50 Pathé Sch2". 'De koningen tk' (al) zsjd.wo. U.30-14. Pathé Sdi3: 'Asterix&Obefix te gen Caesar" (al) za.zo.wo. 1520, Pathé Sch.6: 'Ratjetoe' (al) za jo.wo. 1120-1320. Pathé Sch.7'Kabouter Plop' (al) dag 1130- 13.45. - - Opeens wa« la' er, en even later dookzètfs eentwee^ - 'de op. Öotovaare hebben .dewljkGroModn) ontdekt ton itoelert ïfclt er op Hot*;:.' ©on van de grasvelcJon f p tussen do flats to vinden. Maar zezfjn zelden bij el- kaar. Ze bewaren hun ont moetingen voordo mo menten, dat er niemand Wjkt. Foto Roel Dijkstra Maassluis Het leek de fractie van D66 in de Maassluise ge meenteraad een aardig idee. Om op bijzondere wijze aandacht te besteden aan de millenniumwis seling zou het leuk zijn om drie of vier schilderijen te laten maken van het huidige stadsbestuur. Op dat honderden jaren later mensen via deze kunstuitingen nog zou den kunnen zien wie aan het be gin van dat millennium de stad bestuurden. Het voorstel wordt vanavond be sproken m een vergadering van de raadscommissie algemene en bestuurszaken. Burgemeester en wethouders hebben al laten weten er niets in te zien Volgens hen ontbreken de financiële middelen ervoor. D66 denkt echter een beroep te kunnen doen op het 'mdlennium- pot)e' van de gemeente, dat is be doeld voor speciale activiteiten ter gelegenheid van de aanstaan de eeuwwisseling. 'Open Monumentendag in Schie dam staat dit jaar in het teken van het monumentale groen. De Schijnwerpers worden gericht op het stedelijke groen van het Julianapark, de rk-begraaf- plaats aan de Vlaardingerdijk en - hoe kan het ook anders - de Plantage, het oudste park van ons land. Maar de stad heeft meer opmerkelijk groen dan al leen deze fraaie parken. Ver scholen achter de bakstenen wanden van de bebouwing lig gen tuinen die met recht als groene paradijsjes kunnen wor den betiteld. Een aantal van de ze verborgen plekjes is 11 sep tember toegankelijk voor het publiek. Vanaf vandaag een reeks verhalen over wat groene vingers kunnen bewerkstelligen in een sterk verstedelijkte om geving. Anneke Witberg (m.) en buren Wim Hage (l.)en Frits Luteijn (r.) beseffen maar a! te goed dat ze eigenaarzijn van een uniek plekje In de historische binnenstad. Foto Fred UbochanVRoei Dijkstra Door Edwin Comelisse Schiedam Wie de tuinen van Lange Haven 107 en 109 binnen stapt, zal waarschijnlijk niet gelo ven dat deze groene oase zich in hartje Schiedam bevindt Wat je verwacht als je de licht gekromde gevelwand aan de straatkant aan schouwt, is een bescheiden bin nenplaats met een stukje gras ter grootte van een boterham. Hoog uit Zo'n plaatsje waar net een ta fel en vier stoelen passen. Een weelderig groene lap grond van zo'n vijfhonderd vierkante meter is eigenlijk het laatste wat je zou verwachten. Pim en Anneke Wit- berg en buren Wim Hage en Frits Luteijn hoor je dan ook met kla gen. Ze weten maar al te goed dat ze met hun tuinen eigenaar zijn van een unieke groene plek m de historische binnenstad, „Het is gewoon heel apart. Het is hier zo rustig, een paradijs. Je zit hier midden in de stad en mid den in het groen. Zie maar eens zo'n plek te vinden," zegt Anne ke Witberg. Het echtpaar kwam een aantal jaar geleden door toe val in de situatie dat het de histo rische panden aan de Lange Ha ven kon kopen. De vorige eige naar van de grond durfde het niet aan om de eerder door Pim Wit berg en Wim Hage opgestelde ontwikkelingsplannen voor kan toren en appartementen uit te la ten voeren. Te risicovol, zo werd geoordeeld. „Dat vonden we zon de. Het was een leuk plan. Zo leuk dat we een dag later zeiden: we gaan het zelf doen," zegt Wim Hage. Na een grondige verbouwing van de woonruimten werd de aan dacht op de tuin gericht. Want daar lag óók een flinke klus. „Op de plek van deze tuin stonden een paar jaar terug nog schoollo kalen," zegt Wim Hage. „Kinder dagverblijf Katja gebruikte die nog als laatste. Die lokalen heb ben we laten afbreken en dat is een prima beslissing geweest." Zowel het echtpaar Witberg als Hage en Luteyn namen een tuin architect m de arm. Gezien de op pervlakte van de tuinen en de wensen die erop tafel lagen, geen onverstandige keuze. „Daar heb ben we nu nog steeds plezier van Het is 2onde als je dat nalaat bij een tuin van zo'n afmeting en op een dergelijke plek," zegt Fnts Lutcyn. „Js kunt zelf wel wat proberen, maar dan ben je de ja ren daarna steeds bezig met het herstellen van je fouten. Als zo'n tuinarchitect aan de slag gaat, merkje toch dat de planten op de j uiste plek staan en dat de hr ,igte klopt en dat de kleuren bij Akaar passen. Vaak wordt er v ei geld aan het huis besteed maar een tuinarchitect kan er net af. Zon de." Hoewel de uitgestrekte groene binnenruimte bij de aanleg m 1995 nog één geheel vormde, is daar vier jaar later niet veel meer van te merken. De twee turnen hebben ieder een eigen karakter en sfeer, overigens zonder dat daar een schutting aan te pas is gekomen. Hoog opschietende planten en enkele struiken zor gen voor de erfafscheiding. „Dat kan je je nu moeilijk voorstellen, maar in de winter is het hier één grote open ruimte," zegt Anneke Witberg. De bewoners hebben gekozen voor verschillende tumstijlen. De tuin van de familie Witberg is wat formeler dan die van de buren, „Ik wilde een mooie romantische tuin met niet te bonte en al te veel verschillende kleuren. Een ingetogen tuin met verschillende zitjes," zegt Anneke Witberg. Dat is aardig gelukt want de groene ruimte aan de achterzijde van nummer 107 bevat een veelheid aan planten zonder te vervallen in een bonte kennis van vormen en kleuren. Er valt ook genoeg te ontdekken. Bijvoorbeeld de vij ver met fontein die is opgemet seld op de fundamenten van een decennia oude waterput De buren zijn gegaan voor een meer wilde tuin. Een pad, een vij ver en met veel onderhoud, luid de het wensenlijstje van Wim Ha ge en Fnts Luteijn. En vooral geen gras of hoge bomen. De tuinarchitect die door het tweetal in de arm is genomen, ontwierp een tuin waarbij rekening is ge houden met al deze wensen. Het onderhoudsarme aspect is be reikt door het gebruik van plan ten die hard groeien en die ook nog eens dicht op elkaar staan. Onkruid knjgt gewoon geen kans tussen het aangesloten groene tapijt Enige zorgen maken de buren zich over de toekomstplannen voor het gebouw grenzend aan hun tuinen. Daar moet over een tijd het bouwplan Molenkwartier verrijzen. De bowlingclub achter het pand Musis Sacrum zal daar voor moeten wijken. Maar de zijmuur van dat langerekte pand vormt wel de afscheiding van de tuin van Hage en Luteijn. „Alle klimplanten groeien of tegen die muur op of ze groeien op een con structie die aan die muur is be vestigd," zegt Luteijn. „Als dat gebouw wordt gesloopt zal de tuin een stuk minder besloten zijn." VlaardingenDat Vlaardingse ou ders er graag meer kinderopvang bij zouden willen hebben, is al ja ren bekend. Aan welke voorwaar den de gewenste opvangplaatsen zouden moeten voldoen, blijkt minder helder. Gaat het vooral om crèches voor overdag of is er ook veel behoefte aan opvang na schooltijd? Staan er vooral peu ters op de wachtlijst of zijn het misschien ook kinderen in de leeftijd van acht tot en met twaalf jaar? Om die vragen te kunnen beantwoorden, zal de gemeente Vlaardingen in samenwerking met de Stichting Kinderopvang dit najaar onderzoek doen naar de wensen van ouders. Het onderzoek wordt ingesteld nu blijkt dat er extra rijksgeld voor kinderopvang ter beschikking wordt gesteld Afgelopen juni be paalde staatssecretaris Vliegen- thart van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) samen met haar collega's op de ministeries van Sociale Zaken en Financiën datde kinderopvang in de periode 1999 tot 2002 met ongeveer 71.000 plaatsen moet worden uitgebreid. Het merendeel van het njksgeld moet besteed worden aan buiten schoolse opvang voor 4- tot 12-jari- gen, zo bleek uit de beleidsnotitie. Daarvoor moeten verspreid over het hele land zo'n 43,000 plekken bijkomen. Zo'n extra 28.000 plaat sen komen er voor de opvang van 0- tot 4-jarigen. De' operatie die er voor moet zorgen dat de wachtlijs ten aanzienlijk worden verkort, kost het rijk 250 mftjoen gulden. Gemeenten spelen een centrale rol by de uitbreiding. Zij moeten aangeven hoeveel plekken ze te kort komen en hoeveel extra geld ze denken nodig te hebben. De lo kale overheden krijgen een vast bedrag per nieuwe e mgplek. Achteraf wordt door hel .-yk nage gaan of die plekken ook gereali seerd zijn. Blijkt dat niet het ge val, dan moet de subsidie (gedeel telijk) worden teruggestort Met het aangekondigde onderzoek hoopt Vlaardingen de ministeries nauwkeurige cijfers tóe te kun nen sturen. Ann die realisering van die cijfers zal hetzich immer£ ook moeten houden. Omdat het rijk de gerealiseerde"" kinderopvangplekken precies na telt, kan het geld niet worden aan gewend om de financiële proble men van de Stichting Kinderop vang in Vlaardingen op te lossen. Eerder werd duidelijk dat de stichting een begrotingstekort heeft van zeven ton. Om een fail lissement te voorkomen, kwamen b en w een paar maanden geleden over de brug met een gemeente garantie op een lening van 650.000 gulden. De financiële problemen ontstonden eind vorig jaar door tegenslag, slecht management en een slordige administratie. Schiedam Na een korte zomer stop is vandaag het schoonmaak project'Ons pakkie-aan' in de wij ken Nïeuwland en Oost weer be gonnen. In Nieuwland beginnen de veiligheidsassistenten en de onderhoudsploegen in de Schaep- mansingelbuurt. Woonplus en Stichting Medelanders onder steunen de actie met opruim- en feestactiviteiten. In Oost gaat het wijkserviceteam rond de Oostsingel en het Archi- medesplein aan de slag. De bewo ners hebben vooraf een brief ge kregen waarin hen onder meer werd gevraagd de auto op de schoonmaakdag weg te halen. De voorgaande keren gaf zeventig procent en in Nieuwland circa tachtig procent van de buurtbe woners gehoor aan deze oproep. Gezien de reacties van de mede werkers, bewoners en participan ten kan het project nu al sis een succes worden beschouwd. De be woners van beide wijken weten de servicepunten aan de Franklin- straat en de Wildestraat veel beter te vinden. Als proef werd het wijkserviee- punt Oost in samenwerking met de gemeente Schiedam als Cen traal Meldpunt aangewezen. Alle problemen en klachten over de buitenruimte kunnen daar wor den gemeld. Naast de 'normale' 26QÖ meldingen van troep, ontbre kende tegels, onkruid en graffiti kwamen in het kader van het pro ject enkele honderden meldingen binnen bij de wijkservicepunten. Deze hadden te maken met par keerplaatsen, fietsmarkering, verbodsborden, wateroverlast, sloopauto's, onkruid, zwerfvuil, afvalbakken en het slootwater- peil. De gesignaleerde misstanden in de wyk worden zo mogelijk her steld in de actieweek. Het onjuist aanbieden van huisvuil, de over last van graffiti en fietswrakken komen aan bod in aparte deelpro jecten. De werkzaamheden van 'Ons pakkie-aan' zijn begin cktc ber ten einde. ONS Milieu maakt dan de eindbalans op van het pro ject en zal Woonplus, bewonersor ganisaties en andere participan ten betrekken bij het vervolg in 2000.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1