10 Massive biedt kleurige mix dance-liefhebbers Hiaten in het vele VL msigisi Mensenbeelden in trek hiarif Ercole Amante zweeft tussen lusten en lasien Volwassen r&b-tante Half miljoen mensen bij 250 jaar Goethe Krant houdt vast aan bericht drugsgebruik Volumia!-zanger Nobelprijs Vrede voor Theodorakis? Wandelen met Maarten 't Hart S - ha zS&S Af- W/v'-iï-S mksmmm - rlptf- T mx/lanrli at jJVTTiaiiui *JrmV'<Ug.«' Rotterdams Dagblad K, r. vl Maandag 30 augustus 1999 Door Sigrid Stamkot Rotterdam Twee weken na het openlucht-housefeest op de Lloydpier, de afsluiting van de FastForwardDanceparade, beleefde Rotterdam zaterdag opnieuw een houseparty in de open lucht. ^Massive, the Southpark Dance Festival' werd door organisatie ID&T aangekondigd als het tweede serieuze festival in de regio na het driedaagse MysteryLand, dat in 1994 op de Maas vlakte plaats vond. Een volwaardig dancefestival was Massive wel te noemen met grote namen als Ronald Molendijk, Miss Monica, Erick E en DJ Paul Els tak. Het terrein was opgedeeld in vijf gebieden, die elk een be paalde muziekstijl vertegenwoor digden. Vier tenten en een groot buitenpodium met Trance, Tech no, Jungle, Drum'n Bass, Club, Garage en hardhouse zorgden er voor dat de danceliefhebber niets te kort kwamen. Door het mooie weer was de aan dacht vooral gericht op de ver schillende dj's op het buitenpodi um. Uitbundig werd er op het gras van het naast Ahoy gelegen park gedanst. De verschillende mu ziekstromingen had ook verschil lende types mensen aangetrok ken en het hele festival was een feestelijke en kleurige mix van dance-liefhebbers. Er werd goed en enthousiast gedraaid, en on danks de temperatuur was het •ook in de verduisterde tenten druk. .Dm ongeveer negen uur sloeg de -ontspannen sfeer om en ontstond in een van de tenten een klein op stootje Dit verplaatste zich al snel naar buiten, waar een kleine me nigte zich tegen de ME te paard leek te keren. De rust keerde ech ter snel terug, hoewel de sfeer enigszins aangetast was. „Jam mer," betitelde bezoeker Dennis uit Rotterdam de grimmige sfeer van later op de avond. Een trend die zich in heel Rotterdam lijkt door te zetten, vermoedt hij. „De laatste tijd is het in het Rotter damse uitgaansleven een stuk agressiever geworden." Desondanks heeft hij het op Mas sive goed naar zijn zin. „Een feest overdag is anders, en met lekker weer is het al gauw goed." Twee weken geleden was hij ook op de FastForwardDanceparade te vin den. „Op het gebied van festivals is het in Rotterdam de laatste t jjd wel okay, op discogebied is het minder," vindt hij. „Voor de hous- eliefhebbers is er alleen Night- town." Het Zuiderpark werd tussen twaalf uur 's middags en elf uur 's avonds door zo'n 10.000 mensen eigenlijk flink op z'n kop gezet. Tot groot ongenoegen van vele omwonenden. „De fotolijstjes hebben de hele dag staan trillen op de tafel," aldus een bewoner uit de directe omgeving enigszins verontwaardigd. „Dit soort fees ten moeten ze niet midden in een woonwijk houden," was ook de mening van andere buurtgeno ten. „De Maasvlakte is een mooi, afgelegen gebied hiervoor, er zijn zoveel mensen die last hebben van het lawaai." Meerdere mensen belden de Mi lieudienst Rijnmond om te klagen over geluidsoverlast. De politie sprak van een rustige avond met enkele 'niet noemenswaardige in cidentjes.' Ook de EHBO beleefde een rustige avond. Goede sfeer bij het buitenpodium op Massive in het Zuiderparfc. Foto Rob Vemoret FrankfurtMeer dan een half miljoen mensen hebben zater dag Frankfurt bezocht, de ge boorteplaats van Johann Wolf gang von Goethe, om de 250e geboortedag van de schrijver te vieren. In en rond de Alie Oper, het operagebouw van de stad, werden vele concerten en voorstellingen gegeven die Goethe en zijn werken als in spiratiebron hadden. Een dansvoorstelling in de openlucht over Goethes Tove naarsleerling!, over een leer ling die alle trucs van zijn meester wil leren maar faalt, was een groot succes, De voor stelling eindigde met een kleu rig riervuurwerk tegen de nachtelijke hemel. „De festiviteiten in Frankfurt werden onder - meer bijge woond door koningin Sophia van Spanje. Zij was samen met de Duitse president Johannes Ran en bondskanselier Ger hard Schroeder aanwezig bij de uitreiking van de Goe- theprjjs (50.000 mark) aan de schrijver Siegfried Lenz, voor zijn werken over het Naziverle- den van Duitsland. Hlfversum „Ais iemand anti drugs is, ben ik het wel. Laat staan dat ik zelf zou gebruiken." Woest was Volumial-zanger Xan- der de Buisonjé toen hij zaterdag op de voorpagina van het dagblad De Gooi- en Eemlander las dat hij na afloop van een optreden in Al- mere korte tijd in het ziekenhuis was opgenomen als gevolg van drugsgebruik. „Xander was zwaar ontzet", aldus de manager van de groep H. Nieskens. „Hij ging echt Athene Premier Ros tas Simitis en nog tweehonderd vooraan staande Grieken hebben de com ponist Mikis Theodorakis voorge dragen voor de Nobelprijs voor de Vrede. Theodorakis heeft zich vol gens de initiatiefnemers zeer ver dienstelijk gemaakt voor verbete ring van de betrekkingen tussen de volkeren. Theodorakis heeft in het buiten- 'land bekendheid gekregen door dé muziek voor de film Zorba de 1 Griek uit 1984, Volgens Simitis en 'zijn medestanders heeft Theodo rakis er in belangrijke mate toe bijdragen dat de Grieken de ge volgen van'de burgeroorlog (1947- 1949) te boven kwamen. Onder het kolonelsbewind (1967-1974) 2ai hij in de gevangenis. In 1990 verraste Theodorakis, die bekend stond om zijn linkse op vattingen, de wereld door als mi nister zonder portefeuille zitting te nemen in het conservatieve ka binet van premier Konstantmos Mitsotakis. Hij vervulde deze functie twee jaar. De winaar van de Nobelprijs wordt op 15 oktober bekendge maakt. Anderen die zijn voorge dragen, zijn paus Johannes Pau- lus II, de Nederlandse oud-minis ter Max van der Stoel en de Ame rikaanse president Clinton- Maassluis Een wandelroute langs ongeveer twintig locaties in Maassluis die Maarten 't Hart ïn zijn romans heeft beschreven is naar verwachting begin volgend jaar klaar.De wandeling zal één tot anderhalf uur duren. 'Een vlucht regenwulpen', 'De aansprekers', 'Het roer kan nog zes maal om': het zijn bekende en veelverkochte boeken van Maar ten 't Hart. De schrijver is gebo ren en getogen in Maassluis. Met grote regelmaat grijpt hij in zijn werk terug op gebeurtenissen uit zijn jeugd. Deze voorvallen worden door Le- nle *t Hart, in samenspraak met haar broer Maarten, op een rij ge zet en tot een wandelroute omge vormd. Zo komen wandelaars te recht in de straat waar Maarten 't Hart is geboren, bij de kerk waar hij op het orgel speelde en op het kerkhof waar zijn vader doodgra ver ('aanspreker') was. tegen het plafond," De Buisonjé en Nieskens namen de zaak hoog op en eisten zater dag per fax binnen 24 uur een rec tificatie van De Gooi- en Eemlan der. Hoofdredacteur Hans van Zenderen zei gisteravond desge vraagd dat hij alleen een persbe richt van Volumiai had gezien, maar geen fax. Van Zendenen wil de kwestie in de komende dagen 'tot op de bodem uitzoeken', maar gaat er vooralsnog vanuit dat de journalist van het gewraakte arti kel geen onjuiste dingen heeft ge schreven. „Ik moet vooralsnog de-collega die ter plekke was geloven. Hij zegt dat hij het verhaal uit een zeer betrouwbare bron heeft, zeg maar een officiële bron, en dat hij niets onjuists heeft geschreven", aldus Van Zenderen. „Zoiets ver zint ook niemand, in ieder geval niet een journalist. Maar als de bron onjuist blijkt te zijn, zullen wij dat als boodschapper ook mel den." Volgens manager Nieskens was De Buisonjé naar het ziekenhuis gebracht met liesklachtenNa een kort onderzoek, waarbij niets aan het licht kwam, werd hij met pijn stillers op zak weer weggezonden. De Buisonjé werd, aldus Nies kens, ook in zijn vroegste jeugd al eens geplaagd door problemen met zijn lies en geopereerd aan een liesbreuk. r.««SMS2 is 'k Na drie dagen feesten op Low lands kwam gistermiddag het tijdstip om de reis naar huis te beginnen. Foto Rob Keeris/GPD Een paar honderdduizend mensen op de Uitmarkt, een haif honderdduizend op Lowlands, maar een eenvoudig kampioen schap levende standbeelden trek volgens de politie ook mlm 100.000 belangstellenden naar Arnhem. Aan het kampioen schap deden tachtig artiesten mee. De eerste prijs ging naar de 29-Jarlge Roy Tukkers uit Amersfoort, die een steltloper uit beeldde. De publieksprijs wasvoor Pedro van der Pas (foto) uit Venray. Hij beeldde een fontein uit. De 20-jarlge Natasja Hol lander uit Arnhem sleepte met haar zonnebloem de orginali- teltsprijs in de wacht FotoToussalnt Wufters/ANP Door Richard Stekelenburg Biddinghulzen Er is ieder jaar meer te doen op Lowlands. Penal- tics trappen met Jean-Marie Pfaff? Dat kan. Een workshop percussie volgen? Ook. Of een twee uur durende theatervoor stelling van Hollandia bezoeken, mits je op tijd binnen bent. Low lands is het feest der veelzijdig heid, waar de diverse onderdelen al even gemakkelijk worden ge consumeerd als het bier. Onder tussen komt de eerste inzet - een progressief popfestival zijn- wel wat in de knel. Vijfenvijftigduizend bezoekers mocht 'A Campingflight To Low lands Paradise' dit weekeinde ontvangen, weer ruim 20 procent meer dan vorig jaar. Het had voor de jongste groei de indeling van het terrein danig op zijn kop ge zet, Een compleet nieuwe jungle, had festivaldirecteur Michiel Kleiss daarover tevoren beloofd. En een jungle was het. Overigens wel één die net zo ge cultiveerd is als de Zuiderzeepol der zelf: slim en efficiënt. En on danks de veelheid toch overzich telijk. De nieuwe opzet heeft al thans het oude flessenhalspro bleem op de paden tussen de di verse podia weggenomen, al wordt het wel prg proppen in de tenten zelf, die immers niet groter geworden zijn. Slechts het optreden van de Vlaamse band dEUS zorgde zater dagavond voor opstoppingen op de toegangsweg van en naar de Alpha-tent, Maar dan hebben we het ook over hét succesnummer van Lowlands. De grenzen van de gekte is het centrale thema op dEUS' meest recente plaat The Ideal Crash en de spanning die dat met zich meebrengt wordt ten volle, en de complete anderhalf uur, tentoon gespreid op het podi um. Aardig extraatje is de aanwe zigheid van een complete dans groep. De Belgenpop overheerste wat be treft succes toch al op het drie- daagste festival, In het stof van de zomerse poldergrond wisten ook Soulwax en Zita Swoon (ook met de dansvoorstelling Plage Tattoo op het festival aanwezig) te triom feren. Ondertussen mochten de nieuwe loten aan de Belgische popboom, Arid en Eden, zich voor het eerst aan een groot Neder lands publiek laten zien. Zoeken De inbreng van de pop van eigen bodem stak daar wat karig bij af. Dat heeft deels te maken met een tekort aan goede, vernieuwende bands in Nederland. Maar het valt ook de programmeurs van het fes tival te verwijten, die met Post men, Skik en U-Gene O Jay wel heel doorzichtig uit het vader landse aanbod hadden geplukt. De sixties-pop van de Amster damse groep Daryll-Ann is dan een verademing. Maar er zitten meer hiaten in de programmering van Lowlands, dat nog altijd overheersend leunt op blanke (gitaar)rockbands. Op een enkele zwarte act na (de old- skool rapgroep Public Enemy - overigens heel goed op dreef) biedt het festival qua stijlen veel, heel veel van het zelfde. Zoeken Waar blijven bijvoorbeeld toch de vertegenwoordigers van de oh zo populaire R&B (Mary J. Blige)? Waar was de afvaardiging van de latin-dance, een genre dat mo menteel als een hete wervelwind over West-Europa aan het slinge ren is, met Parijs als epicentrum? En waarom weet Lowlands dan wel de vernieuwingen te vinden in de dj-cultuur blijkens de prach tige India-tent, die met zijn ronde podium in het hart van de tent en zijn geinige visuele trucs een fraaie aanwinst is? Het is zoeken naar de uitschieters op Lowlands. Of naar fris en jong, zoals de Spaanse groep Dover liet zien; wat mij betreft een van de leukste acts op Lowlands. Een mooie uitwijkmogelijkheid biedt de serene rust die zowel Arab Strap op vrijdag en Tmderstieks op zaterdag tussen al het geweld biedt. Het Schotse Arab Strap met een lome, trage sound die je com pleet uit het festivalritme weet te halen. Tindersticks met mooi sfe- rig melancholisch werk, dat er gens het midden houdt tussen dat van Nick Cave en Marc Almond. Lowlands wil heel veel zijn voor heel erg veel mensen. Zeker met de nieuwe indeling heeft het een voor Europa uniek concept in handen. Met tienduizend mensen minder en een gevarieerder pop- aanbod is de 'campingfiight' een waar paradijs. Door Joke Dame Utrecht „De liefde is zeldzaam bij mannen, bij vrouwen bestaat ze niet," zegt de bediende Licco tegen de page die prompt een rij tje verwarrende liefdesgeschiede nissen opratelt die hij om zich heen waarneemt. De bediende heeft gelijk. Want de liefde van vrouwen in 'Ercole amante' is voor een zoon (Deianeira) of moet erin getoverd worden (Iole). De enige écht verliefde zielen zijn Hercules en zijn zoon Hyllus, maar ze zijn het wel op dezelfde vrouw. Met als gevolg dat de furi euze Hercules over lijken gaat om zijn liefdeszin door te drijven. Dat moeten we zo zien: verscheurd tussen lusten en lasten kan hij niet anders. Zo luidt de inhoud van Cavalli's opera 'Ercole amante'. Met deze scènische productie brengt het Festival Oude Muziek, in samen werking met het Boston Early Music Festival, een ambitieus project op de planken. Goddank geen reconstructie van het 6 uur durende megaspektakel dat de bruiloftsgasten van Lodewijk XIV verplicht moesten ondergaan. Wel een 3 uurs- samenvatting die met de kleurige kostuums en de balletten op muziek van Lully een bont schouwspel bood dat in het Utrechtse festival nog weinig is vertoond. Maar waarvoor een en thousiast festivalpubüek bestaat, zoals al eerder bleek bij Bononci- ni's 'Camilla', twee jaar geleden. En dat ook nu weer present was bij de eerste van de drie uitvoerin gen van 'Ercole amante'. Rijst de vraag: waarom komt het festival juist met deze opera? On getwijfeld omdat Boston het in de aanbieding had. Nou goed, wat bezielt dan artistiek leiders Paul O'Dette en Stephen Stubbs dit gi gantische gelegenheidswerk, be doeld voor het hof van de Franse Zonnekoning die ook in deze fes tivalproductie van harte mee danste in het openingsbaliet, nieuw leven in te blazen? Wat is er vandaag-de-dag te beleven aan zo'n monsterwerk waarin eerst een 18de-eeuwse ijdeltuitvorst uitvoerig wordt bewierookt en vervolgens via een geforceerd li bretto van een goddelijk aureool wordt voorzien? Schipbreukje De voorstelling zelf gaf er niet me teen antwoord op. Want een echt zinderende productie is het niet. Tegenover enkele prachtige scè nes zoals die op het water met het droeve schipbreukje van de page - die met bediende Licco streed om de positie van publiekslieveling - en de onderwereldscène met de indrukwekkende wraakkoren, stonden eindeloze dialogen rond een niet bijster boeiende plot, waarin het echte spektakel ont brak. Een simpele rookmachine was al wat aan toneelmachinaties werd ingezet Eenvoud kenmerkte ook het or kest dat met zijn renaissancestrij- kers helaas geen wulps en krach tig barokgeluid produceerde - met uitzondering van de grote luiten - maar daarmee wel alle ruimte liet aan de zangers. Over de hele linie werd er heel acceptabel maarook weer niet echt spectaculair gezon gen. Met als positieve uitschieter Meredith Hall (Juno) dieeen'moot en soepel stemgeluid liet horen. Iets te zwak maar met fraaie mo menten, zo zou je deze productie kunnen karakteriseren. Een beet je verscheurd wellicht, als Hercu les zelf. artiest Macy Gray album 'On How Life Is' label Epic/Sony d u u 53:28 min. Nederland heeft opeens de mond vol van Macy Gray en het is de Ameri kaanse zangeres - gegund en Nederland trouwens ook. Macy mag dan een af en toe wat naïef stemmetje opzetten, ze is al 29 jaar en haar sound op 'On How Life Is' klinkt een stuk volwassener dan de gemiddelde r &b-debutante. Bovendien kun je dat naïeve hier heel gemakkelijk uit leggen als sensueel Macy maakt pure soul (haar voorliefde voor Marvin Gaye, Nina Simone en Stevie Wonder is onweerlegbaar in haar stem te horen), maar toegesneden naar deze tijd: een beetje hiphop, een beetje r &b, een beetje funk, het zit er allemaal in. Ze bezit niet de spiritualiteit van Erykah Badu, en zeker niet haar jazzy feel, maar miss Macy pakt de luisteraar onmiddellijk in met haar eigentijdse aanpak van ouderwetse soul De single 'Do Something' is beslist niet het hoogtepunt: luister naar stukken als 'I Can't Wait To Meetchu' en 'I've Committed Murder' en je bent voor de rest van de nazomer verkocht. Gert Meijer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2