7 Milities Oost-Timor schuimen straten af VN-helikopter met stembussen beschoten Rebellen ook akkoord: oorlog Congo voorbij Mannenhaatster mogelijk burgemeester van Keulen Tweeling van 452 meter wzm Rat zaait paniek boven oceaan Hamas-leiding nu ondergronds Toeristen in Iran vrijgelaten Bezorgdheid om KI oven dam Politie zoekt bytfetisjist Nijlpaard-walvis Tribunaal geeft berechting legerchef Talie voorrang 'Milosevic manipuleert' Terreuraanslag in Moskous winkelcentrum: 41 gewonden Strijd Dagestan weer ontbrand Rotterdams Dagblad 4 5^3 Woensdag 1 september 1999 Auckland Een rat heeft gisteren tijdens een vlucht van de lucht vaartmaatschappij Air New Zea land voor opschudding gezorgd en belandde uiteindelijk op schoot by een vrouwelijke passa gier in de business class. „De rat was al eerder door de bemanning gezien maar hun pogingen om het beest tc vangen mislukten toen het dier naar de achterzijde van het toestel verdween," zei woord voerder Cameron Hill. „Later voelde een passagier in de busi ness class iets bij haar rechter been, tilde haar kleding op en vond de rat op haar schoot" De 'verstekeling' aan boord van vlucht 767-300 was waarschijnlijk in Los Angeles aan boord geko men om uiteindelijk in Auckland (Nieuw-Zeeland) aan te komen. Amman Twee leiders van de fundamentalistische Palestijnse verzetsbeweging Harnas zijn in Jordanië ondergronds gegaan, na dat de Jordaans? justitie een ar restatiebevel tegen hen heeft uit gevaardigd. Mohammed Nazzal, vertegenwoordiger van Harnas in Jordanië, en Ezzat al Rouehok, lid van het politbureau, verschuilen zich op een onbekende plek. a De vier Europese toe risten die twee weken geleden in Iran door drugshandelaren wer den ontvoerd, zijn gisteren ge zond en wel vrijgelaten. De drie Spanjaarden en een Italiaan wer den samen met hun Iraanse gids op 14 augustus gegijzeld in hun hotel in Kerman, 800 kilometer van Teheran. Volgens het Iraanse ministerie van Binnenlandse Za ken zaten de gijzelnemers, drie mannen en twee vrouwen, in de drugshandel. Zij zouden tot de Shahbakhsh Beluchi-stam beho ren en eisten vrijlating van twee mannen uit de gevangenis. Shanghai China heeft Ameri kaanse en Franse technici gecon tracteerd om de supervisie te voe ren over de bouw van de omstre den Drie Kloven Dam, in de rivier de Yangtze. De autoriteiten zijn bang dat Chinese inspecteurs worden omgekocht om minder waardig werk te verbergen. Re cente instortingen van bruggen, scholen en flats zijn geweten aan ondeugdelijke bouwmethoden en corruptie onder Chinese technici. "trmflen De Londense politie ioé'ftt een man met de onbedwing bare neiging bij vreemde vrou wen één of twee vingernagels af te bijten. De verdachte benadert zijn slachtoffers op straat met compli mentjes over hun mooi verzorgde handen en nagels. „Vervolgens vraagt of grist hij een hand en knauwt daar één of twee nagels vanaf," aldus de politie. De nagelbijtfetisjist, een grote, onge veer 25 jaar oude man met steke lig rastahaar, heeft sinds decem ber 1997 zeker negen keer toege- Washington Nijlpaarden verto nen genetisch gezien volgens een recent Japans onderzoek de nauwste familiebanden met wal vissen, ook al is de overeenkomst met het blote oog niet goed te zien. Onderzoekers van een Ja pans wetenschapsinstituut heb ben het genetisch verband tussen de beide zoogdieren getraceerd. Door Theo Haerkens Dili Op Oost-Timor blijft het geweld aanhouden. De Nederlandse waarnemer Saskia Kau wenberg noemt de sfeer in de voormalige kolome 'grimmig'. Op tal van plaatsen zoals in de hoofdstad Dili, kwam het gisteren, een dag na het referendum over onafhankelijkheid, tot schietpartijen en incidenten. Bij het plaatsje Gleno ten zuidwesten van de hoofdstad werd een konvooi met 50 VN-medewerkers onder wie enkele Nederlandse waarnemers urenlang tegen gehouden door zwaarbewapende bendes. Drie VN-ers werden gedood. Ook in Astabe, bij de grens met West-Timor, werd een VN-er omgebracht. voorkomen dat de herkomst van de stembiljetten tot een bepaald stembureau kan worden herleid. Zo wordt de bevolking beschermd tegen mogelijke represailles van verliezers. Milities richtten gisteren in Dili wegversperringen op en contro leerden op luttele kilometers bui ten het centrum mensen die per vliegtuig de hoofdstad wilden ver laten. Een Australische waarne mer en zijn chauffeur werden op straat uit hun auto gesleurd en in elkaar geslagen. Volgens Saskia Kouwenberg worden buiten de stad twee vrouwelijke VN-mede werkers gegijzeld door pro-Indo nesische milities. Ook paradeerden leden van de ge vreesde militie Aitarak weer door de straten van Dili. Tegen alle af spraken in had een enkeling een kapmes bij zich. Ook bij de haven van Dili trokken de milities zit> niets aan van aanwezige politie agenten en gingen voorstanders van onafhankelijkheid te lijf. In de stad Hera schuimden honder den met pistolen en machetes ge wapende militieleden de straten af op zoek naar voorstanders van onafhankelijkheid. Ondanks de aanwezigheid van de in zwarte T-shirts gehulde man nen en het schieten, was de sfeer in Dili minder beklemmend dan eind vorige week. Het verkeer leek betrekkelijk normaal. Kinde ren speelden op straat en er was een aantal winkels open. Blijk baar koestert de bevolking de va ge hoop dat de situatie verbetert. Gisteren zyn de verzegelde stem bussen met helikopters overge bracht naar Dili. Daarbij deed zich opnieuw in Gleno een incident voor. Tijdens het laden werd er geschoten en steeg de helikopter op. Toen die later weer landde, viel een stembus van een stapel en sprong open waarbij alle stem biljetten in het rond vlogen. Me dewerkers van Unamet slaagden erin nog tijdens het schieten de biljetten op twee na weer te verza melen, Die twee vielen in handen van de milities. Voordat het tellen van de stem men begint, mogelijk vandaag al, worden alle bussen geleegd en wordt de inhoud vermengd om te Eerlek De Oost-Timorese verzetsleider José Ramos Horta nam alvast een voorschot op de uitslag. Hij zei op nieuw een overgangsperiode van drie jaar voor onafhankelijkheid wenselijk te vinden. Een indicatie van de uitslag wordt niet gegeven. Volgende week wordt die door VN-chef Kofi Annan onthuld in New York. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Alatas gaf te kennen dat volgens hem het refe rendum eerlijk is verlopen en dat de uitslag moet worden gerespec teerd. Ook de chef van de strijd krachten Wiranto uitte zich in soortgelijke bewoordingen. Wiranto zei tevens dat de strijd krachten zich zullen terugtrek- Familieleden van de ver moorde Oost-Tim ore- se militie- man Placide Meneses treuren bij diens begra fenis In de hoofdstad Dili. Mene ses werd af gelopen weekgedood door voor standers van onafhanke lijkheid. Foto Charles DharapaK/ ken uit Oost-Timor als de bevol king voor onafhankelijkheid kiest. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties UNHCR maakt zich ernstig zorgen dat de vlam in de pan slaat nadat de uit slag is bekendgemaakt. De orga nisatie treft voorbereidingen om in het noorden van Australië een basis in te richten om eventuele vluchtelingen te helpen. Evacuatie Erg geschokt is internationale waarneemster Ypie Boersma (24) niet van haar evacuatie uit Gleno, een dorpje in het district Ermera waar maandag een Oost-Timorese VN-medewerker werd doodgesto ken nadat de stembureaus al wa ren gesloten. „Je vraag je af wat het voor zin heeft om hier te zijn als je daarna weggaat terwijl het link wordt. We zijn hier om te con troleren of het referendum eerlijk wordt gehouden, maar daar heb je natuurlijk niets aan als de uitslag niet wordt gerespecteerd." De in Amsterdam wonende Friezin ;s meer onder de indruk van de Oost-Timorezen die na de evacuatie op het kantoor van Uiü- met naar haar toekwamen om te informeren naar het welzijn van hun familie. „Ik vergeet nooit het gezicht van de chauffeur die vroeg hoe het met zijn vrouw ging. Hij woonde in onze buurt en kon niet meer terug naar huis om dat het te onveilig was. Er was ook een Oost-Timorees meisje dat vooi Unamet werkte en een nacht niet was thuisgekomen. Haar moeder maakte zich zorgen, maar zei tegen ons: als je haar ziet moet je zeggen dat ze niet thuis moet komen omdat dit nu te gevaarlijk is. Gelukkig kwam ze het meisje later tegen en kon ze de bood schap overbrengen." Ifet, de organisatie die 120 buiten landse waarnemers onder wie-i3 Nederlanders onder z'n hoede heeft, stelt evenals Unamet de veiligheid van de eigen mensen voorop, Boersma maakte samen met An- dré de Hoogh (35) uit het Brabant se Rijen deel uit van een groep van zeven waarnemers die sinds anderhalve week in het relatief veilig geachte Gleno waren gesta tioneerd. Ze zouden eigenlijk tot zaterdag of zondag blijven, maar zagen door de verslechterde situa tie hun verblijf plotseling beëin digd. Door Marjolijn de Coeq Den Haag In recordtempo werd gisteren voor het Joegoslavië-tri- bunaal de voorgeleidir^ afgehan deld van Momir Talie, stafchef van het Bosnisch-Servische leger. De ger.eraal hoefde de aanklacht niet helemaal voorgelezen te krij gen, hij had het document vol gens zijn advocaat 'al een paar keer doorgenomen'. Net als het merendeel van de ver dachten die hem de afgelopen ja ren voorgingen in Den Haag, rea geerde Talie (57) met een afgeme ten 'niet schuldig' op de misdaad tegen de menselijkheid die hem wordt verweten: vervolging van moslims, Kroaten en andere met- Serviërs in Bosnië om een zuiver Servische staat te verwezenlijken, In de beruchte Bosniseh-Servi- sche kampen Omarska, Tmopolje en Prijedor werden niet-Serviërs opgesloten, gemarteld en ver moord. Talie' arrestatie vorige week woensdag in Wenen, waar hij een bijeenkomst van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking (OVSE) bijwoonde, leidde tot woe de en paniek onder hooggeplaats te Bosnische Serviërs. Vrezend dat zij met Talie op de 'geheime' lijst van aanklachten van het tri bunaal staan, klagen zij nu allen vogelvrij te zijn. Maar het is on waarschijnlijk dat Talie vorige week zo nietsvermoedend naar Oostenrijk reisde als iiij voorgaf. Een voormalig Bosnisch-Servisch leider verklaarde deze week dat de geheime aanklachten weken geleden al in Servisch Bosnië zijn uitgelekt. De stafchef wist van de risico's, maar was volgens de zegsman Verblind door macht en status'. „Hij dacht dat zijn hoge positie in het leger hem on schendbaar maakte." De generaal wordt beschouwd als vriend, ver trouweling en niet in de laatste plaats rechterhand van topver dachte generaal Mladic, dië be rechting voor de massaslachtin gen bij Srebrenica nog steeds weet te ontlopen. Het tribunaal wil Talie tegelijk met Radislav Brdanin berechten. De laatste^ ee^ JBos- niscfi-Sérinsche vïce-pfëmie'r, werd in juli van dit jaar door SFOR-troepen opgepakt. Evenals Brdanin was Talie lid van de zogè- heteh' 'KriZTri-StabVCririsstaO jn "HeKrajIna. Volgens de aanklagers had deze crisisstaf een drie-fasenpian om Krajina te zuiveren. Fase één was een tijd van terreurcampagnes om de levensomstandigheden zo zeer te verzieken dat de niet-Ser viërs op de vlucht zouden slaan. Fase 2: de gedwongen deportatie van diegenen die niet vrijwillig vertrokken. En fase drie; de'liqui datie van niet-Serviërs die bleven en niet in het concept van de Ser vische staat pasten'. Ook de overige leden van de cri sisstaf worden door het tribunaal gezocht. Met valse identiteitspa pieren en met het advies (van de eigen regering) om te vluchten, lijken ze voorlopig aan berechting te willen ontkomen. Dusko Tadic, een Bosnische Ser viër die tot twintig jaar celstraf is veroordeeld wegens oorlogsmis daden in Prijedor, verklaarde in april tegenover het tribunaal dat het voorkomt dat verdachten met plastische chirurgie onherken baar worden gemaakt. Den Haag De Joegoslavische president Milosevic heeft per soonlijk opdracht gegeven voor een geheim plan om de rechts gang bij het Joegoslavië-Tribu- naal te manipuleren. Verdachten in Den Haag moeten desnoods tot zelfmoord worden gedreven om te voorkomen dat belastend materi aal tegen Servische kopstukken boven water komt. Dat zei de Ser vische journalist Brkic gisteren voor het VN-hof in Den Haag. Lusaka De Congolese rebellen leiders hebben gisteren in Lusaka ihjZarnbla/éen bestandsakkoord ondertekend: Dit moet uiteinde lijk leiden tot een einde aan de burgeroorlog die het afgelopen jaardé Hele regio dreigde te desta- Dé Verenigde Naties begonnen op het moment van ondertekening de uitzending van de eerste mede werkers die toe gaan zien op de naleving van het akkoord. Dit voorziet vanaf vanmiddag in een absoluut staakt-het-vuren. Alle milities moeten worden ontwa pend en binnen negen maanden moeten alle buitenlandse troepen het land hebben verlaten. Angola, Namibië en Zimbabwe steunen de regering van presi dent Laurent Kabila, terwijl Uganda en Rwanda meevechten aan de zijde van de rebellen. De VN willen binnen vier maan den een volledige vredesmacht in de Democratische Republiek Congogestationeerd, .hebben. Daarvoor worden naast de 90 VN- ers die gisteren vertrokken; nog eens 400 vredestroepen naar Con go gestuurd.-'..- Zy moeten de ontwapening van de milities controleren. Niet al leen de belangrijkste leider van - de Rassemblement Congolais pour la Democratie (RDC), Emile Ilunga, en het voormalige gezicht van de beweging, Wamba dia Wamba, zetten in Lusaka hun handtekening. Omdat de rivalen het niet eens werden over de vraag wie van hen onderteke ningsbevoegd was, moesten ook de 51 mede-oprichters van de an ti-regeringsbeweging het akkoord ondertekenen. Door Peter van Nuysenburg Berlijn Sommigen noemen het een soap, anderen reppen van een absurdistische klucht, maar hoe je de recente verwikkelingen in de Keulse politiek ook wü noe men één dinrf staat vast: kanse lier Schroder en de top van zijn SPD in Noordrijn-Westfaien kun nen er niet om lachen. Ruim 43 jaar was de grootste stad van de belangrijkste deelstaat vast in handen van de sociaal-de mocraten en ook voor de burge meesterverkiezing van 12 sep tember leek de zaak in kannen en kruiken. Gemeentesecretaris Klaus Heugel zou burgemeester Norbert Burger opvolgen. De vraag was alleen of hij gelijk al na de eerste of 'pas' na de tweede ronde, als hij in de eerste niet de absolute meerderheid zou halen, de ambstketen zou mogen om hangen. En toen kwam de onthulling dat Heugel verstrikt was in een aan- delenschandaal. Hij had met voor kennis gehandeld in aandelen van een bedrijf waarvan hij in de raad van commissarissen zat. Veel geld had hij daarbij niet op gestreken, 15 mille, maar daar ging het niet om. Het ging om het principe. Met voorkennis hande len in aandelen mag niet. Dat geldt ook in Keulen. Maar in de hoofdstad van het karnaval geldt ook nog een ander principe: je moet je bij zo iets met laten be trappen. Want Keulen is ook de bakermat van de 'Kölsche Klün- gel'. Dat kan niet letterlijk vertaald worden maar betekent zoiets als 'ritselen en regelen'. Wat elders sterk naar corruptie riekt, wordt in het Rijnland vaak vergoelijkt als 'Kölsche Klungel'. De eerste reactie van vele Keulenaren was dat Heugel het stom had aange pakt Hij had een tante of een oom of een neef die aandelen moeten laten kopen. Dan had er geen haan naar gekraaid. Maar Heugel had het wel stom aangepakt en moest opstappen. En ook dat liep fout. Toen Heugel de intrekking van zijn kandida tuur bekend maakte, was de ter mijn dat dat mogelijk was, ver streken. De SPD kon geen nieuwe kandidaat meer benoemen. Heu- b'ijff d° sociaal-democratische kandidaat, ook al heeft hü zich te rug getrokken en zou zijn partij het liefst ontkennen dat Klaus Heugel ooit heeft bestaan. En het kan nog absurder worden. Het is niet denkbeeldig dat Heu gel ondanks alles op 12 september zoveel stemmen krijgt dat geen van de beide andere kandidaten, Harry Blum (CDU) en Anne Lüt- kes (Groenen) in de eerste ronde de absolute meerderheid haalt en een tweede ronde noodzakelijk wordt. In dat geval is het mogelijk dat de eigenlijk kansloze Liitkes (Jl), een radicaal feministische ao.-^ate die tot voor kort weiger de mannen te verdedigen, met stemmen var. SPD ers dc eerste groene burgemeester van een miljoenenstad wordt. Maar niet alleen in Keulen staat de SPD met de broek op de en kels. Ook in andere SPD-bolwer- ken in Noordrijn-Westfaien moes ten kandidaten wegens schanda len en schandaaltjes afhaken. De SPD staat nu bijna overal op ver lies. Vuurwerk verlicht de hemel beven mw Petrcnas Hngtorens in de Maleisi sche hoofdstad Kuala Lumpur. Dit met zijn 452 meter hoogste gebouw ter wereld werd gisteren offici eel geopend door premier Mahathir Mohamad. Het was het laatste grote feest in Maleisië van het huidige millennium. Foto epa Moskou Door een bomexplosie in een groot ondergronds winkel centrum bij het Kremlin in Mos kou zijn gisteravond 41 mensen gewonden geraakt, onder wie vier kinderen. De Russische veilig heidsdienst FSB houdt rekening met een terroristische aanslag. De politie vond op de plaats van de explosie een pamflet, getekend door een onbekende organisatie die de aanslag opëiste. Het pam flet, ondertekend door de Unie van revolutionaire schrijvers, pro testeert tegen de consumptie maatschappij. De unie kondigt een stadsguerrilla aan die een re volutionaire situatie zal veroorza ken. De explosie deed zich voor in een automaat in een speelhal op de derde en diepste verdieping van het winkelcentrum Oehotni Rjad. het grootste winkelcentrum van europa, net is gelegen onaer Manegeplein, dat grenst aan hét Rode Plein. In totaal zijn 32 gewonden, vooral jongeren en de vier kinderen, naar het ziekenhuis overge bracht. Enkelen zijn er slecht aan toe. Zij werden door rondvliegend glas getroffen. De veiligheids maatregelen rond het Kremlin, de ambtswoning van president Jel- tsin, zijn na de explosie aange scherpt. De deuren van het win kel- en amusementscentrum gin gen in 1997 open tijdens de vie ringvan 850 jaar Moskou. Het was een van de ambitieuze plannen van burgemeester Loezjkov om de hoofdstad te moderniseren. Vooral "s avonds is het erdruk^,,^. Loezjkov was kort na de ontplof fing al ter plaatse. Ook hij zef ér- van uit te gaan dat het om een ter reuraanslag gaat. Machatsjkala Het Russische le ger heeft gisteren voor de derde achtereenvolgende dag islamiti sche opstandelingen bestookt die zich ophouden in het berggebied rond enkele afgelegen dorpen in de zuidelijke Dagestaanse regio Karamachi. Karamachi en omgeving worden beschouwd als het centrum van het islamitische fundamcr.talis me in Dagestan. Leden van de Wahhabi-sekte maken er sinds een jaar de dienst uit en hebben er strenge islamitische wetten in gevoerd. In het gebied wonen 10.000 mensen. Vermoedelijk leveren zo'n 500 moslimrebeUen strijd met het Russische leger dat de dorpen in het gebied sinds maandag onder controle heeft. De rebellen zijn voor het oprukkende leger de ber gen ingetrokken, evenals naai schatting 8000 dorpelingen die voor het naderende geweld op de vlucht sloegen. Het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken zei gisteren dat de opstandelingen over goede bewapening beschikken en in het berggebied moeilijk te bestrijden van gevechtsvliegtuigen, aanvals helikopters en Grad- en Oeragan- raketten om de moslimrebellen te bestoken. Sjamil Basajev, de Tsje tsjeense krijgsheer die bij de eer dere aanvallen was betrokken, zei gisteren nieuwe aanvallen op Rusland voor te bereiden. „Ik ga door met deze heilige oorlog, zelfs als de hele wereld in blauwe vlam men opgaat"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1