Parkeergarage ziekenhuis op korfbalveld continu open 'Een tuin moet ook zonder planten spannend zijn' Rotterdams Dagblad Licht aan het eind van de tunnel Maassluis wil steeds meer uit de openbaarheid houden Ergernis PvtïAbver hob; <s Voorstel moet vooral onrust over parkeeroverlast wegnemen Haringverkoper gaat door, ondanks brand en bezwaarschrift Stadstuinen De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 1 september 1999 Door Sander Sonnemans Schiedam Als de parkeergarage van het nieuwe streekzie kenhuis er op het korfbalveld van SSC Harga inderdaad komt, wil de Stichting Schiedamse en Vlaardingse Ziekenhui zen (SSVZ) de garage ook in de avonden en weekeinden open stellen. Met dat voorstel wil het stichtingsbestuur van de SSVZ de parkeeroverlast in de nabijgelegen wijken Bijdorp en Spieringshoek tot een minimum beperken. In zijn toelichting, gisteravond voor de parkeergarage. ..Maar die gegeven tijdens de vergadering van de commissie voor ruimtelij ke ordening, verkeer en vervoer, verklaarde bestuurslid M. Rook dat de politie al heeft aangegeven parkeerplaatsen te willen huren. „In de weekeinden kan de garage worden gebruikt bij activiteiten in de Margriethal, zodat de par keerdruk in de omringende wij ken kan worden teruggebracht, We willen immers voorkomen dat het ziekenhuis overlast veroor zaakt in de omringende wyken. In de zogenoemde daluren, *s avonds en 's nachts dus, als er re latief weinig personeel aan het werk is, kan de parkeergarage dus ook worden benut." Voor wat betreft activiteiten als sporttoernooien, rommelmarkten en grote beurzen is een parkeer garage geen overbodige luxe. Vooral de wijk Bijdorp wordt dan geplaagd door parkeeroverlast en verkeersdrukte. Bovendien wor den veel bezoekers van de Mar- griethal die hun auto verkeerd parkeren, door de politie getrak teerd op een bekeuring. Omdat parkeren onder hel zie kenhuis, dat naast het Schiedam se politiebureau moet verrijzen, financieel onhaalbaar is (49.000 gulden per parkeerplaats) en par keerplaatsen op het maaiveld niet tot een bevredigende oplossing leiden, heeft wethouder Hafkamp voorgesteld een parkeergarage te bouwen op het sportcomplex van de korfbalvereniging aan de an dere kant van de Poldervaart. Die variant staat ook bovenaan het verlanglijstje van het ziekenhuis. Het is tevens meteen de goed koopste oplossing (26.000 gulden per parkeerplaats), als heeft de SSVZ nog geen kostendekking dekking." aldus M. Rook stellig, „vinden we. Dat is het probleem niet." Infrastructuur Met de bouw van de parkeergara ge moet de infrastructuur de nodi ge wijzigingen ondergaan om tot een goede ontsluiting van het au toverkeer te komen. De hoofdont- siuiting vindt plaats via de Harga- laan/Sportlaan waar de kruising veranderd wordt in een rotonde. Ook het kruispunt onder aan de afrit van de rijksweg op de Sport- laan wordt dan omgetoverd in een rotonde. De Schiedamseweg gaat dienst doen als secundaire ont sluiting voor verzorgingsverkeer en ambulances. Het dammetje in de Poldervaart is voorbestemd als extra route voor spoedeisende hulp en toe gangsweg ten behoeve van gehan dicapten. Tegen dflt laatste voor stel werd gisteravond door de WD- en D66-fracties, die zich uit spraken voor de parkeergarage, nadrukkelijk geprotesteerd. Het pad over de dam mag wél ge bruikt worden voor spoedeisende hulp, maar niet voor ander gemo toriseerd vervoer. Waar ook de Groen Links-, SP- en CDA-fracties positief reageerden op de 'korfbal-variant', mits die geen kosten voor de gemeente met zich meebrengt, bleven Ge meentebelangen. de AOV en PvdA falikanl tegen. Gemeente belangen vindt nog altijd dat on derzocht moet worden of het Shell sportpark in Vlaardingen als zie kenhuislocatie in aanmerking komt. De locatiekeuze staat echt al vast. Zeker is ook dat het rijtje huizen op de Schiedamseweg naast het politiebureau verdwijnt. De huur ders van twee van de vier wonin gen zouden aanvankelijk per 1 ok tober hun huis uit moeten, maar per brief is hen medegedeeld dat ze er tot zes weken voor de sloop mogen blijven wonen. Daartoe dienen ze wel een overeenkomst af te sluiten. Doen ze dat niet, dan wordt 1 oktober toch overgegaan tot ontruiming. De bewoners heb ben inmiddels een advocaat inge schakeld om hun belangen te be hartigen. De eigenaren van de twee andere (koop)huizen weige ren nog met de gemeente te on derhandelen zolang de komst van het ziekenhuis niet definitief is. Het geplande voetgangerstunnel- tje voor voetgangers onder het spoor tussen het ziekenhuis en de wijk Nieuwland is uit het vooront werpbestemmingsplan geschrapt. Daarentegen wordt gezocht naar een mogelijkheid om de bereik baarheid voor alle reizigers die met het openbaar vervoer komen, zo optimaal mogelijk te maken. Pagina 15:Korfbalclub werkt al aan vertrek uit Harga Het werk gaat nog een paar jaar door, maar het ergste feed 1» geleden. Er fes licht aan het eind van de tunnel voor de bewo ners van de Vlaardlngerdljk. Want de metrobuizen liggen er en de aanleg daarvan zorgde voor de meeste overlast - De tunnelbuizen worden binnenkort eenmalig opengesteld voor het publiek. Tijdens de opën dag van de BeneiuxHjn kun nen geïnteresseerden door het «tuk metrotumel tussen de Slacftthutebuuit en de Troelstrataan wandelen. Op die laatste plek Ie ook een station gepland. De open dag wordt gehouden op zaterdag 25 september, gelijktijdig met deBrandersfees- ten in Schiedam. Volgens het projectbureau Beneluxtijn Is dit het uitgelezen moment om burgers een kijkje te laten nemen. De ruwbouw Is namefljk achter de rug. Wanneer straks met de afwerking wordt begonnen zal de bouwplek weer hermetisch zijn afgesloten. Overigens Is er onlangs toch al Iemand geweest, die op eigen houtje door de tunnel Is gewandeld. Op een van de muren Is namelijk grafftttl aangebracht. Foto Jaap RozenwRotumams otgjiad Maassluis Het was gisteren op nieuw raak in het Maassiuise stadhuis. Na ruim een half uur vergaderen deelde wethouder Frank Koen mee dat het agenda punt over de brandweerkazerne in beslotenheid zou worden be handeld. De leden van de com missie ruimtelijke ordening kre gen vervolgens gezelschap van die van de commissie algemene zaken, inclusief de burgemeester. De pers en de drie aanwezige bur gers moesten gedurende het agendapunt de zaal verlaten. Onder hen J. Wicherts, de trouw ste Maassluizer als het om bijwo nen van commissie- en raadsver gaderingen gaat. Rood aangelo pen wond hij zich op over zijn ge dwongen vertrek uit de Burger zaal. „Ik kan er best begrip voor opbrengen als een vergadering besloten is wanneer het over per- Maassluis "èrnrftn 3ê PV3A"iiT Maassluis is met een gevoel van 'plaatsvervangende schaamte' kennis genomen van het bedrag, dat het gemeentebestuur be schikbaar heeft gesteld voor hulp aan het door een zware aardbeving getroffen Turkije. De gemeente wil vijfduizend gulden "geveïï'eh Öaïbedrag wijkt sterk af van wat de PvdA in gedachte!) had, Daar wilde men, net als in Schie dam gebeurt, een gulden per in woner schenken. Voor Maassluis zou dat neerkomen op 33,000 gul den, PvdA'er Joop Luijendijk: „Wij hebben dat voorgesteld geien de grote Turkse gemeenschap in Maassluis." De partij kon dat voorstel echter niet verdedigen. Het besluit werd maandagavond genomen tijdens het besloten vervolg van de raadscommissie algemene zaken en daarbü was niemand van de PvdA aanwezig. sonen of over bedragen gaat," al dus Wicherts. „Maar waarom wordt niet bij de opening van ver gadering gemeld dat er een deel in beslotenheid wordt behandeld. Dat weet je het tenminste. Nu worden mensen er gewoon uitge schopt, daar heb ik de pest aan. Da's beneden alle peil." De in politiek geïnteresseerde Maassluiz&jgjS zie** ook maan dagavond Ipihft- Knmissie- vergadering algentene zaken al geërgerd aan geheimzinnig ge doe. Allereerst was er politiechef Keizerwaard die zo'n beetje de mond werd gesnoerd door burge meester Sterken burg. Toen hij verhaalde over het eventueel rs nachts sluiten van het politiebu reau, herinnerde Sterkenburg hem er dringend aan dat hij in een openbare vergadering zat. Maandag stond de brandweerka zerne ook al op de agenda. Leny van Duijn-Camfferman (D66) voorkwam toen dat het in de be slotenheid zou worden behan deld, Wel moesten de raadsleden beloven geen bedragen te noe men. Tot slot was er de burge meester die de fractievoorzitters vroeg nog even 'besloten' na te blijven. Na afloop bleek het over de hulp aan Turkije te gaan. Uit protest verliet gisteravond ook raadslid Joop Luijendijk (PvdA) de; gaal zingen zijn ér beloften gedaan aai de politiek het contact met de be woners zou gaan zoeken. Daar komt op zo'n manier natuurlijk niets van terecht." Vanavond is er opnieuw een be sloten raadsvergadering. Onder werpen zijn de saneringsioeaties aan de Evertselaan en aan de Ha venstraat. Door Eefje Oomen Open Monumentendag in Schie dam staat dit jaar in het teken van het monumentale groen. De schijnwerpers worden gericht op het stedelij k groen van het Julia- napark, de rk-begraafplaats aan de Vlaardingerdijk en, boe kan het ook anders, de Plantage, het oudste park van ons land. Maar de stad heeft meer opmerkelijk groen dan alleen deze fraaie par ken. Verscholen achter de stenen wanden van de bebouwing lig gen tuinen die als groene oases kunnen worden betiteld. Een aantal van deze privé-tuinen is 11 september toegankelijk voor het publiek. Vandaag het derde deel van een reeks verhalen. De tuin van Govert en Yvonne Visser laat zich niet in een keer overzien. Er moet echt doorheen worden gewandeld om alles te ont dekken. Foto Fred übocftant/Roel Dijkstra Door Edwin ComeUsse Schiedam Het beeld dat Govert Visser heeft van een mooie tuin zal veel mensen vreemd in de oren klinken. Ook zonder plan ten moet een tuin spannend zijn. vindt hij. En verder moeten de planten die een plaatsje in zijn tuin verdienen aan strenge crite ria voldoen. Zo moeten ze een mooie vorm hebben en lang groen blijven. Verder moet de bloem zelfs in uitgebloeide vorm nog wal boeiends te bieden heb ben. Het lijkt by na onmogelijk: zie met deze strenge richtlijnen maar eens genoeg planten te vin den om een tuin te vullen. Maar Visser bewijst bij zijn woning aan de Oostsingel 8 dat het geen uto pie is. Maar de Schiedammer is dan ook tuinarchitect van beroep en heeft ontwerpen gemaakt se stadsoases. Toen Govert en Yvonne Visser in 1993 begonnen met het aanleg gen van hun tuin lag er een grote klus op hen te wachten. Het bou wen van hun huis en de jarenlan ge verwaarlozing hadden een grote puinhoop gemaakt van de groene ruimte tussen het Land van Ris en de Oostsin gel. Maar dat was eigenlijk we! zo gemak kelijk: het scheelde een hoop wikken en wegen of planten en bomen behouden moesten blij ven of niet. „Er zijn slechts twee bomen die zijn overgebleven uit die wilder nis," zegt Govert Visser terwijl hij naar een perenboom en een moerbeiboom op leeftijd wijst. Deze laatste is overigens met recht monumentaal te noemen want de boom is rond 1880 ge plant. De rest van de beplanting moest hel veld ruimen voor de plannen die de bewoner van de Oostsingel had met de bijna zes honderd vierkante meter grond. „Ik wilde een tuin waarin oude elementen werden gebruikt om een intieme sfeer te maken." zegt Govert Visser. „Mijn tuin heeft een intiem karakter maar kent toch de sfeer van een eigentijdse tuin. De svmmetrie die kenmer kend is voor klassieke tuinen zie je hier niet terug. Hoekjes en ge bogen lijnen zorgen ervoor datje de tuin niet in één keer kunt overzien. Je moet er echt door heen lopen om alies te ontdek ken. te zien wat er om de hoek ligt." De keuze van beplanting ver raadt de voorkeur van Visser voor de kleur rood. bordeauxrood om precies te zijn, zo'n beetje de moeilijkste kleur om op een afge wogen manier toe te passen in een tuin. Roodbladige bomen en struiken en roodbioeiende plan ten geven de Oostsingeltuin een warme, intieme sfeer zonder dat het doorschiet in een carnaval van tinten. „Die kleur is dus let terlijk de rode draad in mijn tuin," zegt Visser. „We hebben roodbladige bomen op de hoeken van de verschillende luingeöeei- ten en in blad en bloemkleur keert het steeds terug op diverse plaatsen en in de verschillende seizoenen. Yvonne en Govert Visser hebben ook een voorliefde voor bijzonde re, zeldzame bomen. Zo vullen de kruinen van een judasboom, Ja panse iep, Lampionboom en een zwarte vlier de tuin aan de Oost singel. Daarnaast hebben ook an dere zeldzame soorten de tuin be volkt, maar die waren geen lang leven beschoren. „Die sloegen niet aan omdat de omstandighe den niet goed waren," zegt Govert Visser. De kracht van een mooie tuin be gint volgens de Schiedamse tuin architect al op het moment dat er nog geen plantje in de grond is gezet. .Als een tuin nog kaal is. moet deze al spannend zijn," zegi hij. „De lijnen en de grondvlak ken moeten het al boeiend ma ken. Verder moet je het beplan ten en dan flink nuanceren. Het is beter veel van een paar soorten in je tuin te hebben dan van veel soorten een paar. Dat geeft rust en mooie kleurvlakken. Aan de planten en struiken in zijn tuin stelt Visser strenge ei sen. Hij zal niet snel een plant uitkiezen enkel omdat deze een mooie bloem heeft, of een aparte bladvorm. „Een plant moet een stevig karakter hebben, ook na de bloei nog iets aparts hebben. Uitgebloeide bloemen kunnen bijvoorbeeld heel mooi zijn. In feite zorg je er op deze manier voor dat er ieder seizoen wat te zien valt in je tuin." Vlaardingen Een ander zou het opgegeven hebben. Maar Marijn Koopman niet. Die gaat door. Hij laat zich niet wegtreiteren. Lief hebbers van een zure, een zoute of eenfje met uitjes kunnen tot 1 ok tober nog steeds terecht bij zijn haringkraampje op de Vlaarding se Van Hogen dorplaan. En als het aan hem ligt, staat hij er volgend seizoen weer. Ondanks alles. En dat-ris1 heel ^Brandstichting eerst en nu een officieel bezwaar schrift van de winkeliersvereni ging. Waarin staat dat de haring verkoper onhygiënisch te werk gaal. I Zo'n beschuldiging: dat is natuur lijk de dood in de pot voor iemand die in verse vis handelt. 'Smaad en laster' noemt Koopman het dan ook. Hy overweegt juridische stappen tegen de winkeliersver eniging. Of beter gezegd, zyn woordvoerder Jan Metaal over weegt die stappen. Koopman is er inmiddels zelf zo kapot van, dat hij liever een ander het zegje laat doen. Vermoedens De misère begon al twee dagen nadat hij zijn plekje op de hoek Van Hogendorplaan en Sneeuw balstraat officieel had ingenomen. Supergelukkig was hij met zyn gloednieuwe kraam. Maar ie mand, ergens, bleek er minder blij mee. Brand. Alles weg. Alleen nog de verkoolde resten trof de verkoper aan toen hij maandag 28 juni naar zijn werk toog. Moedwil lige brandstichting, en dat dacht ook de politie. Wie dan? Koopman en zyn vriendin hadden hun ver moedens, maar ja, op vermoedens bouw je geen rechtszaak. Dat iemand 'm echt dwars wilde zitten, bleek toen hij ondanks al les opnieuw begon. Veel steunbe tuigingen kreeg hij. Iedereen vond het sneu. Ook de omringen de winkeliers staken hem een hart onder de riem. Verbijsterd, verdrietig was hij dan ook toen diezelfde ondernemers bij monde van de voorzitter van hun vereni ging plots een bezwaarschrift in dienden bij de gemeente. Koop man zou zijn zaakjes niet goed voor elkaar hebben, Zyn afvalwa ter loosde hij in het nabijgelegen plantsoentje, zo schreef de vereni ging. In datzelfde parkje zou hij ook zyn 'eigen' water laten lopen. Om vervolgens gewoon weer zyn broek dicht te ritsen en visjes te gaan villen, 'Zeer onhygiënisch' verklaarde de brievenschrijver. Koopman begrijpt er helemaal niets van. Hij loost nooit afvalwa ter in het park. De verpakte afval- resten gaan iedere morgen mee met de verkoper die ook de verse vis brengt. En wildplassen? Am- menooit niet. Hy maakt gebruik van de we's van collega-onderne mers. En bovendien, het was juist de politie die 'm dit plekje aan raadde. Anoniem Ontgoocheld blijft hy achter. De voorzitter van de winkeliersver eniging heeft hem inmiddels la ten weten dat hij de brief eigenlijk helemaal niet had willen onderte kenen. Dat de brief afkomstig is van een ander. Iemand die een viskraam in de straat helemaal niet ziet zitten. Toen het bezwaar schrift gisteravond door de ge meentecommissie werd bespro ken, was deze 'anonieme' klager niet aanwezig. En de juriste van de gemeente; die adviseerde alle klachten ongegrond te verklaren. Mot Rotterdams Dagblad Mricbt da komtn* d* maanden u'tgtbrstd ovar d» Rotterdam** haven, Bovendien kunt u nö ooK gratie ksrmlemakan matrte navan.wytrak- teran u nomafijk hij ton bwartaatatefift* mart mat «nrtomrtlMh* betaling or twae 0 J3r Ik wil kennismaken met het Rotterdam* Dagblad} Naam: I I i Adres: Postcode: Telefoon: 3 en de Rotterdamse haven Pfaats: voort: Bank/glronr.: (l,y.ro.contr&ie bazorgjng) j Handtekening: j Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naan Rotterdams Dagblad, Afö. Abonnee Service Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam gj* Geldt alleen als u de afgelopen 3 tnoti geen abonnee geweest bent - ta i11

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5