14 Rotterdam 'Vierdaagse' lesweek niet populair Wim Passtoors ziet vogelbescherming doorslaan Nederlandse moslims worstelen met verbod op hypotheekrente Bijna levensloopbestendig Rotterdamse basisscholen willen kinderen niet benadelen Aantal onderzoeken naar borstkanker blijft stijgen dat God telingen op de mj1 VCrgeClt bouwmarkt. J O Skateverbod In metro aangescherpt B en w: uitspraken over dementen 'ongeloofwaardig' De Ceolsii Rijnmond heeft Groene Agenda Rotterdams Dagblad Woensdag 1 september 1999 Steeds meer moslims in Nederland kopen een huis. Daarvoor moet een hypotheek worden afgesloten, en dus ook rente wor den betaald. Maar in de islam Is rfba (rente) verboden. Het ko pen van een huls blijft voor de meeste moslims in dit land dan ook een zeer moeilijke zaak en levert bij sommige gelovigen gewetensbezwaren op. Door Abdel Ilah Rubio Rotterdam Sheik Yoesoef Qardawi, een van de meest gezag hebbende islamitische geleerden Jec^ereld, is er zeer stellig over: ribden alles wat ermee te maken Heeft/is aboluut verboden in de is lam.-In de koran staat ook duide lijk dat rente haram (verboden) is. Volgens de Egyptische moslimge leerde is niet alleen de persoon die de rente ontvangt, maar ook de betaler in overtreding. In 2ijn boek Halal en Haram stelt Qarda- wi dat het alleen is toegestaan om geldleningen met rente aan te gaan als iemand in echte nood is. In dat geval rust de zonde alleen op de geldschieter. Ondanks dit standpunt, dat door de meeste moslimgeleerden wordt gedeeld, sluiten steeds meer Turkse, Marokkaanse en Surinaamse gelovigen in Neder land een hypotheek af om een wo ning te kunnen kopen. Directeur B.Xopik van Ooms Makelaars be vestigt dat het aantal islamitische djjëriten de afge lopen jaren is }ti 1 toegenomen. 7|b- nOOtt Dat heeft vol- 1IUUr gens hem onder meer te maken met de ontwik- de ander weer wel" Is lam des kundige Ibrahim Spal- burg erkent dat er verschillende meningen bestaan over dit onder werp binnen de islamitische we reld. „Je hebt geleerden die hier vrij strikt in zijn en zowel het ont vangen als betalen van rente als haram beschouwen. Maar er zijn er ook die daar wat genuanceer der tegen aan kijken, en die al leen het ontvangen van rente als zonde zien. Rente is immers in veel landen zodanig in het systeem verweven dat je er haast niet aan kunt ont komen. Ik denk dat je als belij dend moslim erg zou schrikken als je je hierin verdiept. Dan kan bijna niets meer," zegt hij. Het heffen van rente op leningen gebeurt overigens allang niet meer alleen in het "Westen, Ook in de meeste islamitische landen is riba - vaak heet het dan anders - inmiddels een onderdeel van de samenleving geworden. In veel gevallen is het rentepercentage zelfs hoger dan hier in Nederland. De 30-jarige met ae ontwin- bouwmarkt, waardoor ook mensen met lage inkomens in staat zijn om een huis te kopen. Ook het feit dat er in wyken wordt gebouwd waar veel migranten wo nen, speelt een belangrijke rol,al dus Lopik. Zijn makelaars worden volgens hem nooit echt geconfronteerd met de problemen die deze groep heeft met een hypotheek en de daarbijbehorende rente. „Wel licht komt dat omdat deze men sen voor zichzelf al de stap heb- bemgezet dat ze op deze manier hun woning financieren." Ook makelaar Hamid Karakus van Atta Makelaars merkt dat steeds meer moslims een koopwo ning aanschaffen. Naast zakelijke redenen, speelt ook het besef dat men niet meer terugkeert naar het land van herkomst hierbij een rol, weet hij. Vooralsnog zijn het vooral Turken en Surinamers die kopen, aldus de makelaar. „Ma rokkanen lopen nog een beetje achter, maar ik verwacht dat zij over vijfjaar ook actief worden." Volgens Karakus, zelfvan Turkse afkomst, hebben de meeste ko pers geen problemen met het ne men van een hypotheek. „Want ze ontvangen geen rente, maar beta len die." Het overgrote deel van zijn cliën ten ervaart dat niet als een zonde. „En natuurlijk is er ook een groep mensen die zich streng aan het geloof wil houden, maar het gros heeft er geen moeite mee." •Karakus heeft overigens wel ge- majH gn Ait rujnt ygro^hil Ju». staat tussen Marokkanen en Tur ken. „Turken zijn over het alge meen wat liberaler. Die gaan er praktischer mee om. Ik denk dat er bij Marokkanen wat meer uit gelegd zal moeten worden. Het is ook best wel ingewikkeld. Want de ene imam zegt dat niet mag en Rotterdam In metrostations en in metrovoertuigen in de Rijn mond is skaten en rolschaatsen verboden. Ook mag er geen skate board worden gebruikt. De RET gaat deze al geldende huisregel extra onder de aandacht van reizi gers brengen. Rolschaatsen in de metro kan ge vaarlijk zijn, vindt de RET. Daar naast zou het volgens de stadsver voerder overlast opleveren voor andere reizigers. Het onder de aandacht brengen van het skate verbod maakt onderdeel uit van de campagne 'Steeds beter voor elkaar*. Daarin vestigt de RET sinds afgelopen juli aandacht op de geldende huisregels omdat die bij het grote publiek niet bekend genoeg zijn. Dc campagne is een speelse voor bode van een striktere naleving van de regels. De afgelopen maan den werd gehamerd op een rook verbod in de metro, Volgens de RET gebeurde dat met succes: er wordt beduidend min der gerockt en er liggen veel min der peuken op de stations en in de rails, wordt geconcludeerd. Mohammed Paris uit Rot terdam weet het zeker, ook het beta len van rente is haram. „Zonder twij fel. Ik heb het iedereen gevraagd. Het is al leen toegestaan als je op straat komt te staan en geen andere wo ning kan vinden. Een te hoge huur is geen excuus." Desondanks is de jonge Marok kaan al een tijdje opzoek naar een koopwoning. Hoe verhoudt zich dat dan met zijn geloof? „Ik weet het niet," zegt hij. „Ik heb er geen verklaring voor. Ik weet dat het niet mag en besef dat ik daar later voor word gestraft, maar hoop dat God mij vergeeft. Nu betaal ik 600 gulden huur voor een klein huis, en dadelijk 1100 gulden voor een groter huis. Bo vendien krijg je later niks terug als je huur betaalt," verdedigt hij zijn handelen. Ook voor Ahmed Kodad is de ho ge huur van zijn huidige huurwo ning in Rotterdam-West reden om uit te kijken naar een koopappar tement in de stad. Net als Faris beseft hij dat hij hiermee een zon de begaat. „Maar wat moet je an ders in deze samenleving?" Abdessaiam Mbarki woont al ruim 30 jaar in Nederland. Hij heeft in het verleden vaak over wogen een huis te kopen. „Maar de rente was altijd een probleem, dus bleef ik het maar uitstellen. En nu is het te laat. Ik ben vijftig, dus te oud om nog te investeren in een woning. Dat laat ik over aan mijn kinderen." Rotterdam Vijfentwintig tot vijftig procent van alle landelij ke basisscholen denkt na over het inkorten van de lesweek voor de onderbouw. Dat blijkt uit een inventarisatie van Het Onderwijsblad, een uitgave van de Algemene Ondwijsbond (AOB). Wat Rotterdam betreft lijktde vierdaagse' niet erg po pulair. De meeste basisscholen vinden dat arbeidsduurver korting niet ten koste van de kinderen mag gaan. Zoals bijvoorbeeld openbare ba sisschool De Boog in Schiemond. Directeur J. M. A de Kaas: „Wij doen er niet aan. Mijn kinderen in de onderbouw hebben net zoveel uren als in de bovenbouw, vol gens het principe van de verleng de schooldag. Zodat we per groep meer aandacht aan de kinderen kunnen besteden. Met een vier daagse werkweek moeten we die uren weer inleveren. Ik ben er dus tegen." Het basisidee van de vierdaagse lesweek werd dit voorjaar gelan ceerd door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, de VOO. De vijfde C?g zou door docenten be steed kunnen worden aan verga deren, het volgend aan nascho lingscursussen of -en daar zit'm de kneep - het opnemen van hun adv-dag(en). Zo zou het totale le rarentekort landelijk met een paar duizend arbeidsplaatsen worden verminderd. Om de leerlingen in die vierdaag se lesweek toch het verplichte aantal uren (880 voor de onder bouw, 1010 voor de bovenbouw) te laten draaien, zou er een vakan tieweek moeten worden ingele verd én zouden die vier schoolda gen moeten worden verlengd met een half uur per dag. Dat geeft problemen in de boven bouw: Leerlingen mogen maxi maal vijf-en-een-halve dag les krijgen, en als je de 1010 uren van de bovenbouw in vier dagen wilt persen, krijg je dagen van zes uur. Tussenvorm Om dat plan te verwezenlijken zou de wet aangepast moeten wor den. Maar in de onderbouw is geen wetswijziging nodig: die leerlingen krijgen immers maar 880 uur per jaar. En dan valt er met schuiven en passen wel wat te regelen, al moet er misschien her en der een uurtje sneuvelen. Bij de de openbare basisschool Jan Antonie Bijloo in de deelge meente Prins Alexanderpolder heeft directeur M. H. Vet gekozen voor een tussenvorm. „Bij ons is de onderbouw dit schooljaar vijf hele dagen vrij in plaats van een extra halve dag per week. Dat houdt in dat er iets minder adv kan worden opgenomen, maar daar hebben onze leerkrachten begripvoor. In noodgevallen kan er onderling geruild worden, bijvoorbeeld als iemand op een dag dat hy voor de onderbouw zou staan per se vrij moet hebben. Van de vierdaagse lesweek op zich ben ik geen voor stander: het geeft problemen met het lesprogramma en het is voor de ouders vervelend, vooral als ze alletwee werken." P. van Rikxooft, adjunct-directeur van de protestants-christelijke ba sisschool De Akker in Tarwewyk: „Onze school heeft geen vierdaag se lesweek en we hebben ook geen plannen in die richting. Met een vierdaagse week wordt de druk op de leerlingen te groot. Een slechte zaak. Het draait natuurlijk allemaal om die ADV-regeling. Wat my betreft had die er nooit moeten komen. Het is ontzéttend ingewikkeld om dat allemaal naar behoren te rege len. In ieder geval mogen de kin deren er niet de dupe van wor den." Nog enkele maanden en het Herman Visserhuis in Hoek van Holland kan uit de stei gers. Het ge bouw van Humanitas heeft dan een ingrij pende reno vatie achter de rug die het 'levens loopbesten dig' maakt, net als al veel andere complexen van de in stelling. De bewoners van het huls zijn eind vo- één wiek tijd naar porto- cabins ver huisd, maar als het goed is kunnen ze In december weer terug. Levensloop- bestendig houdt In dat bewoners zo lang moge lijk, zo zelf standig mo gelijk in de zelfde wo ning kunnen blijven wo nen, ook als ze op oudere leeftijd wor den gecon fronteerd met lichamelijke en andere problemen. Veel Humanitas-compiexen, zoals de nabijgelegen Brinktoren, zijn al op deze manier ingericht. In het Herman Visserhuis zijn de afgelopen maanden alle binnenmuren in de 78 woningen verwijderd en weer opgebouwd. Op het dak en aan de kop van het complex zijn bovendien enkele koopwoningen toegevoegd die de huurwoningen betaal baar moeten houden. Foto JaapRozenw/Ratterdams DagWad RotterdamHet aantal onderzoe ken naar borstkanker zal dit jaar waarschijnlijk de 100.000 passe ren. Dat verwacht de stichting Be volkingsonderzoek Borstkanker Zuidwest Nederland die het on derzoek uitvoert in de regio's Rijnmond Noord en Zuid, de Zuid-Hollandse Eilanden, Nieu we Waterweg-Noord, de Drechtsteden, het westelijk deel van Brabant en Zeeland. Het bevolkingsonderzoek borst kanker is bedoeld voor vrouwen in de leeftijd van 50 tot en met 75 jaar, Eens in de twee jaar krijgen zij een uitnodiging om foto's van de borsten te laten maken. Vorig jaar zijn bijna 95.000 vrouwen on derzocht, dat is 12.000 meer dan het jaar ervoor. Het toenemend aantal onderzoe ken komt vooral doordat in 1998 voor het eerst ook vrouwen van 70 tot en met 75 jaar uitgenodigd zyn. Van alle vrouwen die opge roepen zijn, heeft byna tachtig procent aan het onderzoek deel genomen. Dat is meer dan in 1997. De reden daarvoor ligt mogelijk in het feit dat het onderzoek in veel plattelandsgemeenten is uit gevoerd. In die gebieden nemen vrouwen eerder deel aan het on derzoek dan in de stad. Vm de bijna 95.000 onderzochte vrouwen is één procent (947) door verwezen naar het ziekenhuis. By ruim 400 vrouwen van deze groep werd vervolgens borstkanker ge constateerd. Als bij een vrouw, die aan het bevolkingsonderzoek deelneemt, kanker wordt gevon den, bevindt deze zich in 65 pro cent van de gevallen in een gun stig stadium. Zonder dit onder zoek zou dit percentage rond de dertig procent liggen. Rotterdam Ambtenaren die be trokken 'rijn bij de zorg aan de mente ouderen in de stad, gelo ven niet dat er met zekere regel maat mensen van deze groep overlijden by gebrek aan de juiste zorg. Dat blijkt uit het antwoord van het college van b en w van Rotterdam naar aanleiding van vragen die PvdA-raadslid J. Ellen kamp heeft gesteld. De uitspraak dat er vaker dan eens per maand mensen overlij den doordat zij niet op de juiste wijze geholpen kunnen worden, werd enige tijd geleden in deze krant gedaan door twee vertegen woordigers van de Bavo RNO Groep. Die is belast met de zorg voor ouderen met psychiatrische (dementie)problemen in Rotter dam Noord-oost. Zij stelden dat het niet kunnen plaatsen van demente ouderen die hulp nodig hebben, een dage lijks terugkerend probleem is. Op de wachtlijst staan 160 mensen die 'gisteren al opgenomen had den moeten worden in een ver pleeghuis'. Bij de ambtenaren wordt de stelling van de geïnter viewden als ongeloofwaardig af gedaan. Dat komt omdat de Bavo RNO Groep geen specifieke cij fers kan overleggen. Het college wil niet ontkennen dat zich schrijnende situaties voordoen bij ouderen die demen teren. Een betere coördinatie kan daarin verbetering brengen. Zo zouden de Riaggs, de instanties waarnaar deze mensen worden doorverwezen, beter moeten sa menwerken met de instanties die thuiszorg of andere vormen van zorg aanbieden. De huismus verdwijnt uit de grote stad, maar dat baart Wim Passtoors niet de meeste zorgen. „De mus maakt tenslotte plaats voor andere vogelsoorten/' zegt het Tweede-Kamerlid optimistisch, al geeft hij toe: „Soms moetje ze met een lampje zoeken." Maar er zijn grotere problemen In Nederland Vederiand, vindt import-Rotterdammer Passtoors. In het parlement heeft de WD'er onder meer de vogels In zijn portefeuille en binnenkort staat hij voor de ondankbare taak om te pletten voor „zo min mogelijk beschermde gebieden". Weer een kamerlid kierewiet geworden? „Nee, nee," zegt Passtoors alsof hij zijn veren afschudt, „nee, maar ik ben vreselijk bang dat een rigide vogelbescherming het bestaande draagvlak bij boeren, recreanten en bedrijfsle ven verspeelt. En dan zijn de vogels veel verder van huls." Waarom Passtoors geen vogelverschrikker is. Door Kor Kegel Rotterdam „Ik heb het idee dat Remi Poppe en Maryke Vos met een omweggetje de Tweede Maas vlakte willen tegenhouden," zegt hy op een gegeven moment. An ders zou hij het ook niet weten. Wim Passtoors betwijfelt of zijn collega's m de Tweede Kamer de nadelige gevolgen van de Vogel- richtlijn wel onder ogen zien. Een Vogelrichtlijn in de dichtbe volkte, geïndustrialiseerde Rijn mond? Jazeker, WD-kamerlid Passtoors heeft het lijstje meege nomen. Uit zijn koffer haalt hij een vel met de locaties waarvan staatsse cretaris Geke Faber (D66) vindt dat de ornithologische waarde er absolute prioriteit moet hebben. Het Voomse Duin, de Grevelin- gen, het Haringvliet, het Hol- landsch Diep en het Oude Land van Strijen. En iets verder weg zouden ook de oevers van de Lin- ge, de boezems van Kinderdijk, de Reeuwijkse Plassen en het Veerse Meer onder de Vogelncht- lijn moeten vallen. „Dat houdt in," zegt Passtoors, „dat er in die gebieden geen ont wikkelingen mogen plaatsvin den, als door de initiatiefnemer niet ondubbelzinnig is aange toond dat zijn plan geen schade oplevert aan de vogelstand." Mooi toch? Passtoors schudt van nee. „Een windmolenpark zou niet meer kunnen. Windmolens leveren natuurlijke energie, ze zijn goed voor het milieu, maar ze zouden niet meer mogen omdat er wel eens zes vogels meer kunnen doodgaan dan wanneer er geen wieken ronddraaiden." Voordelta Wat Passtoors tegenstaat, is het idee dat ook de Westerschelde en de Voordelta aangewezen worden als gebied vallend onder de Vogel- riehtlyn. De twee plekken ston den in het aanvankelijke lijstje van het ministerie van Land bouw, Natuur en Visserij, maar er waren zwaarwegende economi sche belangen om ze te sehrap- Sinds enkele maanden heeft Rotterdam er een Tweede-Ka merlid bij: Wim Passtoors van deWD. Hij doet ondermeerde vogels. Volgens hem moet 'Nederland Vederiand' niet worden afgedwongen met exorbitante regels, maar tot stand komen dankzij samen werking en enthousiasme. Foto Cees Ku ipef/Rott erdams Dagblad pen. Eerder dit jaar dienden de kamerleden Stellingwerf (RPF), Vos (GroenLmks) en Poppe (SP) een gezamenlijke motie m om de Westerschelde en de Voordelta alsnog op te nemen. WD'er Pas stoors hoopt er dit najaar een stokje voor te steken. Waarom dan? „Op de Bodensee m Zwitserland is het gevolg van de Vogelricht- lijn, dat er alleen nog elektrische bootjes mogen varen. Hoe stel je je dat voor met de scheepvaart naar Antwerpen? De Westerschel de is voor Antwerpen essentieel. Joh, zei Poppe, dan verplaatsen we Antwerpen toch naarZeebrug* ge? Het zal wel een grapje ge weest zijn, hoewel je dat met Re- mi nooit weet, maar het zou toch te dol zijn dat wat de Rotterdamse havenbaronnen nooit gelukt is, Antwerpen klein krijgen, dat dat nu met de Vogelrichtlijn alsnog lukt...?" Passtoors vindt een aanwijzing van de Voordelta als gebied waar de vogelwaarde maatgevend is voor andere ontwikkelingen, een regelrechte bedreiging van de zeescheepvaart op Rotterdam, Bovendien zou de Maasvlakte dan alleen kunnen worden uitge breid als vaststaat dat het van de vogels mag. Passtoors vermoedt dat een aantal kamerleden hier mee een instrument in handen wil krijgen om aanleg van de Tweede Maasvlakte te voorko men. Zien Poppe en Vos ze vliegen? „Dat kun je wel zeggen. Maar of het ze zou lukken om de kustuit- breiding op die manier legen te houden, is sterk de vraag, want de eerste Maasvlakte en de natuur lijk ontstane zandplaten blijken ideaal te zyn voor trekvogels en watervogels. En met die 750 hec tare natuur by een Tweede Maas vlakte is er ook een uitstekende voorziening voor vogels," vindt Passtoors. Symbolisch Hij benadrukt het met doordrin gende ogen: „Ik vind vogelbe scherming nodig. Geen misver stand daarover." Hij wy st erop dat veel prominente WD'ers actief zijn in het Wereld Natuur Fonds, m Natuurmonumenten, in Het Zuid-Hollands Landschap. Zijn partij is niet 'tegen het milieu', be doelt hijMaar Passtoors vindt dat de Vogelrichtlijn vooral een sym bolische waarde heeft, geen prak tische. „Zelfs op Nova Zembla of in de Noord-Pyreneeën heeft ze geen nut Wat voegt die richtlijn toe aan de al bestaande vogelbescher ming? De Waddenzee, dat is bijna echte natuur, daar zou die richt lijn kunnen gelden. Maar ook dan: wat worden de vogels er be ter van dan nu?" Passtoors vindt dat organisaties zoals Kritisch Faunabeheer - „dat zijn de extremen, Koffeman en zo" - doen alsof we het hebben over natuurparken zoals in Kenia, die drie keer zo groot zijn als Ne derland, „Dat staat in geen enkele verhouding tot ons volle landje, waar trouwens al tien procent een natuurwaarde heeft, ongelofelijk veel voor een geïndustrialiseerd land. Daarmee staan we aan de top. En hoe hebben we dat be reikt? Dankzij ons unieke regime in de ruimtelyke ordening, met inspraak en overleg en samen werking. Als straks de ornitholo gische waarde van een gebied al lesbepalend wordt, valt dat hele uitgekiende systeem weg. Al het draagvlak staat op het spel. Boe ren zijn nu in voor natuurbeheer. Het hele recreatiegebeuren werkt mee aan het bereiken van een ecologische hoofdstructuur. Op basis van vrijwilligheid. Als straks een vogeldoctrine wordt opgelegd, haakt iedereen af, dan krijg je ellenlange bezwaarproce dures, conflicten, dan zyn de vo gels echt niet beter af." Passtoors waarschuwt de Tweede Kamer voor paniekvoetbal. Welis waar werd in 1981 al door de Euro pese landen afgesproken dat vo gels beschermd moesten worden, maar dat Nederland onlangs door de Europese Commissie 'veroor deeld' werd omdat er te weinig be schermde gebieden waren aange wezen, moet de Kamer nu niet roomser maken dan de paus, vindt Passtoors. „Ik wil zo min mogelijk gebieden aangewezen zien. Want als eenmaal de vogel waarde is bepaald, mag er geen scheepvaart meer, geen visserij meer, geen windmolens meer, dan mag er zelfs niet gebaggerd worden, dan mogen militaire oe fenterreinen niet meer en dat zijn toch bij uitstek natuurgebieden! Een camping vergroten, een stei gertje bouwen, straks wordt de haalbaarheid daarvan bepaald door het aantal lepelaars dat er woont De aanleg van de Marker waard in het IJsselmeer? Hoe moetje dat ooit compenseren? El ders in Nederland een gebied van die omvang ontpolderen...?" Bezwaarschriften In het najaar beslist de Tweede Kamer. Passtoors ziet zich ge steund door 5000 bezwaarschrif ten tegen het voornemen om 59 plaatsen aan te wijzen als be schermd gebied. Bezwaren af komstig uit de agrarische sector, de recreanten, de ANWB, ge meenten, provincies. Maar, zegt hij, „politiek is geen kwestie van gelijk hebben. Maar van gelijk krijgen." Hij hoopt dat de milieubeweging zich alsnog realiseert dat de Vo gelrichtlijn meer kwaad dan goed kan doen. Tussen alle glanzende brochures over Rotterdam ligt een sjofel wit groen velletje op half A3-formaat, dat juist door zijn niet-glimmende uiterlijk opvalt Het is de Groene Agenda van de Rijnmond. Er is niks glossy aan. Het swingt niet Het schittert niet Het schreeuwt niet Wat het wel doet; het nodigt uit De Groene Agenda is een kalen der van uitstapjes. Een wandeling door de Krimpenenvaard op za terdagochtend 4 september, ver trek vanaf de Ringdijk in Ridder kerk en georganiseerd door de Vrienden van de Voetveren. Een wandeling door het Loetbos op maandag 6 september, op touw gezet door de afdeling IJssel en Lek van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereni ging (KNNV). Een rondleiding door de cultuurhistorische plan tentuin van Charlois op vrijdag middag 12 september. Een kabou termiddag in kinderboerdery De Molenwei (Wielewaal) op maan dag 15 september. Een excursie langs de late vleermuizen en nachtvlinders rond de Tenella- plas bij Rockanje op zaterdagoch tend 18 september. Een Nivon- - wandeling „langs randen en uit hoeken van de stad" op zondag ochtend 19 september, te begin nen bij de eindhalte van tramlijn 1 in Schiedam, waar het polder landschap van Midden-Delfland zyn groene armen uitstrekt tot diep in de bebouwde kom. Je kunt elke dag wel wandelen en gegidst worden langs bodemdicren, uilen, tureluurs, eendenkooienen 'klein gespuis' (Staelduinse Bos). Het is opvallend hoeveel organisaties bezig zyn met ontdekkingstoch ten, avontuur en zwaan-kleef-aan (denk aan Arboretum Trompen burg in Kralingen op zaterdag 11 september). De mens hoeft niet al leen op stap. Er is behoefte aan groepswandeiingen met uitleg. Het aardige van die Groene Agen da is dat de Rotterdamse regio m één oogopslag ontluikt als in de lente en zich bloot geeft als in de herfst Al wat groen is en wat flora en fauna bevat, staat opeen lijstje en er zullen maar weinig Rijn- monders zijn die alle plekken kennen, van Hitlandbos tot Quak- jeswater, van Boonervüettot Koe- dood. Wie dicht bij de Hoekse Bosjes woont, zal niet zo gauw het romantische parkje naast het kas teel van Rhoon bezoeken. En wie dagelijks langs 't Waaltje van Hendnk Ido Ambacht naar Heer- jansdam fietst, doet waarschijn lijk niet vaak de Vlaardingse Vaart aan. En toch is de Rijnmond zo groot niet Soms is het louter een kwestie van eventjes Rotter dam oversteken - als je daar ai niet blijft hangen, omdat er behal ve de Bergse Plassen ook nog een geinig strandje bij het oude Qua rantainestation van Heijplaat is. De Rottemeren, de Bemisse, de Bommeer en park Kethel: ze heb ben geen glossy magazines nodig. Die fletse Groene Agenda vol staat En wie niet wandelen wil, en zeker niet in groepsverband, die vindt op de achterzijde van de Groene Agenda nog een overzicht van lezingen, dia-klankbeelden, cursussen (koken metnatuurvoe- ding in de Groene Passage) en tentoonstellingen, zoals over krie belbeestjes in d'Oude Koestal en het dierenkabinel van het Na tuurmuseum beneden aan de Westzeedijk. In de natuurstudio van het Nivon in Crooswyk kun je plezier beleven met paddestoelen, elders kun je verbanden leren zien tussen kleding, cosmetica en dieren, en uit een gezelschap van 140 voorlichters en vrijetijdsdo- centen kun je iemand vragen voor een vertoog over bewust eten en gezond boodschappen doen: de Vedische keuken. Soms zyn er kosten aan verbonden: Blijdorp by night, een rondleiding door het schemerduister van de diergaar de, na afloop van een diner. Dankzij de Groene Agenda hoeft niemand zich te vervelen. Het is een maandelijkse uitgave van de Zuid-Hollandse Milieufederatie, Gemeentewerken Rotterdam, de dienst Recreatie Rotterdam en de Rotterdamse natuur- en milieu groepen, waarbij we meteen note ren dat 'Rotterdams' bier öedoeiü is in de zin van stadsregionaal, Groot-Rotterdam dus, want de mi lieubeweging uit de buurgemeen ten doet mee. Voor 22,50 per jaar is de Groene Agenda verkrijgbaar aan het G.W. Burgerplein 5, waar stafmedewerker Arno Steekelen- burg van de milieufederatie van harte uw adres wil noteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6