26 Fusieclub drie maal 'Als je scoort, ben je de man' uwe uu tlllH urn P.% Regio-topscorers seizoen '98-'99 Rotterdams Dagblad Donderdag 2 september 1999 De oprichtingsdatum 1 juni 1916 verraadt een roemrucht verleden, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat van de historie van de club in kwestie: FC Boszoom, niet veel meer over is. Twee fusies hebben de vereniging veranderd. Boszoom is eigenlijk vooral van 1986, het jaar waarin TDC en Eurosport samen verder gingen. Veertien jaar eerder was TDC ontstaan uit Dindua en TRH (die van 1-6-1916). Vandaag de dag herinnert nog maar weinig aan de oospronkelijke verenigingen. FC Boszoom is al lang geen club meer van Van Nelle-medewerkers of koorknapen. Door Wietse Dijkstra Jo Kokje, ere-voorzitter van de Rotteramse zaterdag-vierdeklas ser, is van hetzelfde bouwjaar als de club waar hij ooit begon: The Rising Hope, aanvankelijk een club voor werknemers van Van Nelle. Omdat zijn ome Piet dat was, en tevens voetbalde bij TRH, mocht hij lid worden van de club uit West. „Een fijne vereniging," denkt Kokje (82), met genoegen aan die tijd terug, „Ik ben pas in 1932 lid geworden omdat de club eerst nog geen jeugdelftallen had. Een paar jaar later zat ik al in het bestuur. We begonnen in de Spaanse polder op een weiland. De fabriek kwam pas later. We hadden daar een van de beste vel den van Nederland." TRH schopte het tot de tweede klasse (zondag), speelde de lang ste tijd in de derde klasse en be haalde in 1971 met de promotie naar de vierde klasse het laatste sportieve succes. Een jaar later kwam de fusie met Dindua, dat na drie degradaties op rij was afge gleden naar de tweede klasse RVB. Een goede keuze, vindt Kokje nu nog steeds. „TDC was een prachti ge fusie. Het klikte meteen met Dindua, er zaten goeie mensen in het bestuur. Eigenlijk verliepen die besprekingen vlekkeloos. Wij moesten weg van het Van Nelle- terrein. Dindua moest weg van de Abraham van Stolkweg en had van de gemeente al velden aan de Boszoom gekregen." Ook zoon Jan Kokje (53), sinds een paar jaar bestuurslid van FC Boszoom, maakte de fusie van na bij mee. „Zij gingen er in sportief opzicht op vooruit en wij kwamen op een mooi complex terecht. We kwamen van een particulier ter rein en hadden daardoor nergens recht op. Ja, we zouden van de ge meente wel een veld ergens op Laag Zestienhoven gekregen hebben, maar dat zagen we niet zitten." Na een goede start kwam TDC halverwege de jaren tachtig toch in de problemen. De fusieclub dreigde zelfs ter ziele te gaan. „Het ledental liep terug, de jeugd kwam niet meer," zegt Kokje se nior. Zoon Jan: „Wij waren niet de enige club die daar last van had. We zaten destijds ook niet zo gun stig. Nu grenzen we aan de wyk Prinsenland, maar toen lagen we afgelegen en in de Alexanderpol- der had je Alexandria '66 al." De nieuwe fusiepartner was snel gevonden. Aan de overkant, van de Prinsenlaan huisde het ir. 1961 opgerichte Eurosport, dat ook te kampen had met te weinig leden. „Eurosport bracht veel jeugd mee," weet Kokje senior nog. De tweede fusie werd echter niet zo'n succes als de eerste. „Het was een ander soort mensen." Bovendien bleek Eurosport een minder rijke huwelijkspartner dan aanvankelijk werd gedacht. ■T *5 te/ üj &y M Een TRH-etftal van voor de oorlog poseert voor de Var» Nelle fa briek op wat destijds een van de beste velden van het land was. Archieffoto Rotterdams Dagblad Begonnen bij The Rising Hope, inmiddels respectievelijk ere-voorzltteren bestuurslid van FC Bos zoom: Vader Jo en zoon Jan Kokje. Foto Joep van der PaVCw Vos percent nog in Delfshaven. En el ders is het al precies zo. Het ka rakter van een buurtclub is bijna overal verdwenen." De identiteit van de meeste clubs is tegenwoordig anders dan ten tijde van de oprichting. De Delfs- havense club Dindua (Door In spanning Nuttig Door Uitspan ning Aangenaam) werd opgericht door jongens van het kinderzang- koor Internos. Maar uit die hoek worden de leden van Boszoom al lang niet meer gerecruteerd. Ook niet in de onlangs gesloten Van Neïie-fabriek trouwens. Dan nog eerder op de tribune van Feye- noord. Waar het voetballen op za terdag vroeger verband hield met het geloof, is het tegenwoordig de liefde voor Feyenoord die ervoor Jo Kokje; „Eurosport kreeg geld van de gemeente voor de opstal len, maar hield daar uiteindelijk niet veel van over. Ik weet nu nog niet precies hoe dat gegaan is. Ik heb alleen een vermoeden, maar ik heb nooit iets kunnen bewij zen." Identiteit Van de identiteit van de oorspron kelijke verenigingen is na twee fusies niet veel meer over. Van de 133 FC Boszoom-leden kunnen er maar weinig zeggen dat ze bij TDC of Eurosport gespeeld heb ben. Om van TRH maar te zwij gen, De tijden zyn veranderd, niet altijd ten goede, vindt Jo Kokje. „Of ik dat jammer vind? Als ik op het ogenblik op straat loop, vind ik alles jammer," klinkt de ere voorzitter ontnuchterend. „Er is zo veel veranderd." De tegenwoordige tijd is niet zijn meest favoriete, maar veel nadruk wil Kokje senior daar niet op leg gen. Het moet geen uiteenzetting worden van de hedendaagse jeugd. „Bij Boszoom zijn ze nu goed bezig, dat is het belangrijk ste om te vermelden Dat het karakter van een dub door een fusie verandert, wist Dindua-voorzitter Van Taanom ten tijde van het samengaan met TRH ook al. In 1972 liet hij in Het Vrije Volk hierover optekenen: „"Wat is eigenlijk het specifieke van een club? De wijk waar-ie is opgericht? Onzin! Van alle leden van Dindua woont geen twintig zorgt dat de zondag bij veel leden van Boszoom heilig is. De keuze voor de zaterdag verliep overigens niet zonder slag of stoot, weet Jan Kokje. De zater- dagtak, die er in 1988 bij kwam, en de zondagtak hadden niet zoveel met elkaar gemeen. „Het gaf spanning," aldus Kokje junior. „Er waren nog wel eens wat onge regeldheden bij de zaterdag en de spelers van de zondag-afdeling vonden dat ze daar op aangeke ken werden. Er waren toen twee kampen binnen de club. De zon dag-selectie stelde het scherp door te dreigen met vertrek als de zaterdag niet zou ophouden te be staan, Dat laatste kon natuurlijk niet, waarna de zondagselectie leegliep." Jan Kokje hield met een aantal spelers de zondagtak nog een jaartje in stand. Veel lol viel er voor de oud-eerste elftalspeler van TRH op de zondag echter niet meer te belevén. „Er was met één elftal geen gezelligheid meer. Bo vendien hadden we geen stan daardelftal en dat moest van de KNVB. Ik ben toen gaan voetbal len bij CKC. Wel ben ik in het be stuur van Boszoom gekomen om de vereniging toch overeind te houden. Ik doe dat graag voor de vereniging waar ik zelf zo lang plezier van heb gehad." Vader Jo heeft niet meer zo veel affiniteit met de club. Met het be zoeken van de bestuursvergade ringen van FC Boszoom - wat hij tot voor kort nog trouw deed - is hij gestopt. Hij is blij dat de dub na een moeilijke periode weer op de rails staat. „Ik heb veel respect voor de manier waarop ze de pro blemen by Boszoom hebben op gelost." Jan Kokje: ,JJede door de conflic ten tussen de zaterdag- en zon dagtak ging de vereniging achter uit. Er zijn mensen geschorst en geroyeerd. Nu zijn er geen proble men meer, al blijf je de naam die je in die periode hebt gekregen nog wel een tijdje meedragen," De grootste problemen die, FC Boszoom moest overwinnen la gen op het financiële vlak. „Min der leden betekent minder contri butie en minder kantine-omzet. Het is tegenwoordig veel moeilij ker om een club in stand te hou den. We draaien nu goed, losseri de schulden in. Tot nog toe weten we het aardig te redden. Ik kom op slechtere plekken." FC Boszoom redt zich wel, de vraag is alleen hoe lang nog? Jan Kokje sluit een derde fusie in de toekomst dan ook niet uit. „Het zou voor onze vereniging een ge zonde zaak zijn. We hebben al wel eens wat gesprekken gevoerd met een aantal clubs. Verenigingen willen best fuseren, maar ze blij ven liever allemaal op hun eigen stekkie. Dat is wel logisch, het geldt voor ons ook. Maar toch zui len we daar eens overheen moe ten stappen. Er zijn le veel clubs." Het ontstaan van FC Boszooift Eurosport The Rising Hope Dindua Combinatie 1972 The Rising Hope 1916 Ro OBrdam aJ Naam: Peter van der Veen. Huidige dub: SWSMC. Leeftijd: 27 jaar. Aantal treffers vorig seizoen: 20 voor Strijen. Specialities Ik ben siim in de zes tienmeter. Voorbeeld: Batist uta. Die man heeft alles in huis. Hoeveel schop Je er dit seizoen in?: !k doe nooit aan voorspellingen. SWSMC moet voor promotie gaan en Favoriet voor de topscorerstitel in de regio dit seizoen: Zal wel een spe ler uit de vierde klasse zijn. Wat was afgelopen seizoen je mooi ste goal: Tegen s' Gravenzande uit in de nacompetitie. Die goal was erg be langrijk voor promotie naar de hoofd- kiasse. Waaraan moet een goede spits dóen? Hij moet tweebenig zijn en een neusje voor de goal hebben. Bij welke ploeg zou je nog weieens in de voorhoede willen lopen: Ik ben te vreden bij SWSMC te mogen spelen. Nadeel van het spelen In de voor hoede: Dat de buitenwacht je alleen op treffers afrekent terwijl je ook zon der goals een goede wedstrijd kart spelen. Voordeel van het spelen inde voor hoede: Als je scoort, ben je de man. Je staat veei in de picture. Aan wie heb je veel treffers te dan kende van der Zouwen, de trainer van Strijen. Hij heeft concessies ge daan aan de speelwijze zodat ik beter kon spelen. Daar ben ik hem dank- baarvoor. Het praten over voetbal mag dan steeds ingewikkelder klinken-sommige trainers benaderen het spelletje als wa re het een exacte wetenschap - het uitgangspunt is nog net «o simpel als vroegen Wie de meeste goals maakt wint de pot. Zo was het en zo zal het al tijd zijn. Geen wedstrijd xo onbevredigend als etn 6-0. Mlkos Gouka, afgelopen Jaar 14 maal trefeeker voor MW ^ondervroeg een aantal schutters uit de regio over hun specialiteit. Conclusie:'Als je scoort, ben je de man.' Foto Rob Hammings Naam: Eef van Splunder. Huidige club: OHW. Leeft//d:39jaar. Aantal treffers vorig seizoen: 26. Specialities Ik heb niet echt een specialiteit, noem het maar een neus je voor de goal. Voorbeeld: Mijn broer, Kees van Splunder. Hij was ooit topscorer bij Hekelingen. Hoeveel schop je er dit seizoen in?: rond de 20 treffers. Favoriet voor de topscorerstitel in de regio dit seizoen: ik sta ai jaren in de lijst maar elk jaar zijn het weer an dere jongens die er bij staan. Ik kan geen naam noemen. Wat was afgelopen seizoen je mooi ste goal: Elke goal is belangrijk. Het maakt me niet uit hoe. Met de punt of met het hoofd. Maakt niet uit. Een doelpunt is een doelpunt. Waaraan moet een goede spits vol doenHij moet effectief zijn. Precies weten watje moet doen als je voorde keeper komt Bij welke ploeg zou je nog we/eens in de voorhoede willen lopen: Ik ben 39. Nog maar een jaar OHW dus. Misschien later nog ergens ais trai ner als ik gestopt ben met voetbal. Nadeel van het spelen in de voor- In UpKm* lu.Jgk ■*-«■ —'lUKC»". Dat blijft vervelend. Voordeel van het spelen in de voorhoede:je kan veel scoren. Dat geeft zelfs na al die jaren nog een kick. Aan wie heb je veel treffers te danken: Ons systeem stelt me in staat om veel te scoren. Daarnaast speel ik al twaalf jM. jaar met Karei de Blok. Wij weten wat we aan elkaar hebben. Naam: Marcel Waming. Huidige dub:TOGR. Leeftijd: 24 jaar. Aantal treffers vorig seizoen: 22vocr CW. Specialities. Afstandsschoten en dribbels. Voorbeeld: Michael Owen en Ronat- do. Hoeveel schopje er dit seizoen In?: 12 treffers. Favoriet voor de topscorerstitel in de regio dit seizoen: Ik denk dat Da niël Los hoge ogen gooit. Wat was afgelopen seizoen Je mooi ste goal: in de kampioenswedstrijd tegen Meeuwenplaat. De eerste hef fer. Ik versnelde en schoot de bal in de rechterbenedenhoek. Waaraan moet een goede spits vol doen? H\\ moet op de juiste plek staan en over een goed schot be schikken. Bij welke ploeg zou je nog weieens in de voorhoede willen lopenIn de hoofdklasse bij Scheveningen of Ko zakken Boys. Nadeel var» het spelen in de voor hoede: Datje erg afhankelijk bent van de aanvoer. Je staat vaak op eeen ei land. Voordeel van het spelen in de voor hoede: Mijn kwaliteiten passen ge woon perfect bij een plek in de voor hoede. Daar kom ik tot mijn recht. Aan wie heb je veel treffers te dan ken: De traineren de hele ploeg. Zij hebben er keihard voor gewerkt en ik kon het vaak afmaken. Foto Peter M o Iken boer Naam: JohanHammerstein, Huidige club: Excelsior'20. Leeftijd: 25 jaar. Aantal treffers vorig seizoen: 21. Spec/afftfeit'Het uitspelen van mijn directe tegenstander en dan richting Voorbeeld: iohar, Cruijf. Dat was de echte top. Hoeveel schopje er dit seizoen In? Moet je altijd heel voorachtigmee zijn. Ér van uitgaande dat ik fit blijf en weinig wedstrijden mis, zet ik in op 15 treffers. Favoriet voorde topscorerstitel in de regio dit seizoen: Mijnteamge- noot Danny Koevermans en Robin Smallegange schieten me als eerste te binnen. Wat was afgelopen seizoen je mooi ste goal: De uitwedstrijd bij Hennes DVS: Ik kwam alleen voor de keeper, omspeelde hem met een schaarbe weging en schoot hem in het lege doel. Dat was voor ons een hele be langrijke overwinning op weg naar het kampioenschap. Waaraan moet een goede spits vol doen? ten goede spits moet een combinatie van doelgerichtheid, tech niek en snel handelen bezitten. Bij welke ploeg zou je nog weieens in de voorhoede willen lopen? Ik zou nog weieens in de hoofdklasse willen spelen. Nadeel van het spelen in de voor hoede: Een voorhoedespeler kri'^t veel schoppen en wordt veel te wei nig in bescherming genomen door de scheidsrechters. Een voordeel van het spelen in de voorhoede: Dat ik niet constant achter een man aan moet lopen. Aan wie heb je veel treffers te danken; Het team zeif. We heb ben een echte vriendenploeg die vee! voor elkaar over heeft en vol op de aanval speelt Naam: Jeroen Blom. Huidige club:$SS. Leeftijd: 22 jaar. Aantal treffers vorig$eizoen:26. Specialitieit:. Het spelen tn de combinatie. Ik speel achter de spitsen. Voorbeeld: Jari lotmanen, Hoeveel schop Je er dit seizoen In?: 15 treffers. Favoriet voor de topscorerstitel In de regio dit seizoen: Ferdinand Nleng (NSW) en Robin Smallegange (WK) zijn spelers die ik ken. Zij zullen er on getwijfeld weer bij zijn, Wot W5S oigciupCü SClZOC" jC mooiste goal: Tegen Jodan Boys uit Een boogbal uit de draai vanaf de rand zestienmeter. Die zat er lekker in. Waaraan moet een goede spits vol doen? Hij moet zijn kop kunnen ge bruiken en niette snel schieten. Daar naast moet hij over een goed schot beschikken. Bij welke ploeg zou je nog weieens in de voorhoede willen lopen: tn ieder geval niet bij een hoofdklasser uit de Hoeksche Waard. SHO en Strijen trek ken me niet. En ik heb in het betaald voetbal mijn kansen al gehad. Nadeel van het spelen in de voor hoede: Mijn positie heeft geen nade len. Voordeel van bet spelen in de voor hoede: Ik ben verdedigend niet zo sterk en dat hoef ik op mijn positie ge lukkig niet zoveel. Aan wie heb je veel treffers te dan ken: De voorhoede bij SSS. Via com binaties met hen kwam ik vaak tot scoren als schaduw spits. Archieffoto Rotter dams Dagblad 1Danny Koevermans (Excelsior'20)35 24) Moustafa Taouanza (Xerxes za)17 2) Dave de Munnik (WCR)... 3) Gerard Vermeulen (NOC) ElvinPost(VOC> Leon Burggraaf (Dilettant) 6) Rob van Gils (Meeuwenplaat) Robin Smallegange (WK) 8) Jeroen Blom (SSS) Eef van Splunder(OHW).... 10) Frans van de Ham DEH) 11) Marcel Warnïng(CW) Leon van Elzakker (CW) 13) Robert vanderWielen(HOV) Johan Hammerstein (Exeelsior'20)„. 15) Peter van der Veen (Strijen) Hans van Lenten (Stellendam) 17) Othello Rodriques (Oude Maas) Dennis Barendregt(Poortugaal) 19) Dave Vermaas (Excelsior M). Ferdinand Nleng (NSW) Wilbert van Vliet (NTW) Richard Koopman (Abbenbroek) Daniël den Hoed (Poortugaal) ,.31 John Bestebreur CNBSW)... ...30 PaulBestebreur(NBSW) ...30 Rob Karsbergen (NTW) ...30 Arno van Nierop(MW27) 27 Jaco van Vliet (Soccer Boys) ...27 Jasper Hoogwerf Cs-Gravendeel) 26 Amilcar dos Santos (SWSMC) ...26 Goca Gaycir (Hermes DVS) ...25 33) Manuel Monteiro (Excelsior M) ...22 Richard Pitlo (Xerxes ?.a) ...22 Orlando Uyterwerf (Putiershoek) ...21 René Verhagen (VDL) ...21 Ronald Muider (Transvalia) .20 Maurice Oomens (Alexandria'66) ...20 Ecwin van Ry n (Antibarbari) ...19 40)ComoLangerak(NSW) ...19 Arnold Huisson fs-Gravendeel) ...18 Bart Toom (De Alblas). ...18 Peter Heiszwolf(DCV) ...18 Daniël Los (OW) ...18 Tim Kolmus(MSV71) ...18 RonaldoMars(SMV/Hillegersberg)... „17 17 17 17 17 17 17 17 16 16 16 16 16 16 16 15 15 15 15 15 15 15 Naam: Riet van Santen. Leetpfd: 67 jaar. CtofcVFC. Functie binnen dub: Gastvrouw h de bestuurskamer. „Ik ben altijd al een voetbaldier ge weest. Ben opgegroeid met voetbal Als kind ging ik aan de hand van mijn vader mee naar Sparta. Ik heb nog ge softbald by Schiedam, maar mijn hart ligt toch bij de voetballerij en dan spe ciaal bij VFC. Eens een VFC'er, altijd een VFC'er. Ik kwam bij VFC toen ik Thijs, mijn man, had leren kennen. Hij was destijds grensrechter bij het eerste. Ik heb wel eens wat bardien sten gedraaid, maar belandde uitein delijk als gastvrouw m de bestuurska mer. Komend seizoen wordt het mijn vijfentwintigste ;aar, ais dat er trou wens van komt want ik ben van me ning dat er maar eens een jonger ie mand op moet staan. Thijs (76, red.) en ik worden en jaartje ouder en je maakt best lange zondagen. Op zondag zijn opa en oma nooit thuis. Ik zie de bestuurskamer als mijn huiskamer. Het moet er gezellig zijn en we willen geen gezeur tegen de scheidsrechter. De gasten krijgen ten gocuc kop koffie en na de wed strijd een lekker borreltje. Ja, ik lust er zelf ook wel een, maar niet meer dan twee hè, want ik moet nog rijden. Het leuke aan het werk is dat je veel mensen ontmoet, vaak oude beken den omdat ik al heel wat jaartjes op de voetbalvelden kom. Als het eerste uit speelt, heb ik een vrije dag maar dan zit ik wel op de tribune. Zo lang ik het nog redden kan, ben ik elke wedstrijd :|gf? van departy," Foto Petef Molkenfcoer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 10