31 Oranje-speelster Shirley Smith gelooft in Zwart Wit'28 wat m Amateurclubs profileren zich op Internet Quwe BOSZOOM ras Essg egga itugustti» I ma Rotterdams Dagblad Donderdag 2 september 1999 0 - P°°r Ed Voortmeijer Zij is jong, maar ervaren. Pas 20 jaar, maar nu al international. "Een bekendheid in het wereldje van het vrouwenvoetbal, maar -taog) onbemind by het grote pu- --bliek. „Dat zal wel nooit verande ren," meent Shirley Smith, de frêle linkerspits van Zwart Wit'28 én het Nederlands vrouwenelftal.„Ik heb er inmid dels zelfs mee leren leven dat ik - in tegenstelling tot mijn man nelijke collega's - nooit iets aan mijn grootste hobby zal verdie nen. Ook op het hoogste niveau kóst het spelletje alleen maar geld." Dromen over een carrière in bij voorbeeld de Verenigde Staten, waar het vrouwenvoetbal wel aanzien heeft, doet de sympa thieke HTS-studente (civiele techniek) niet. Sterker, de kans om voor een college-team uit te komen, heeft ze gehad. Drie maal zelfs. Maar in tegenstelling tot haar ploeggenote -Sandra Roos. die enkele jaren geleden voor het Brewton Parker College uitkwam, vooralsnog niet gegre pen. „Omdat," zo stelt ze, de twijfels bij mij overheersten. Vooral de trainer van het univer siteitsteam van Chicago was sterk in mij geïnteresseerd. Toch heb ik ook hem 'neen' verkocht, Ik wil eerst m'n studie in Rotter dam afmaken. Misschien dat het niveau van het college-voetbal in de States in sneltreinvaart om hoog gaat als er straks een prof liga komt, maar op dit moment stelt het nog niet veel voor." De in Dordrecht geboren en geto gen Smith groeide op met voet bal. „Ik ben als het ware groot ge worden op het veld van EBOH. Daar trapten mijn acht en tien jaar oudere broers Edwin en Jef frey tegen een bal. Ik ging altijd kijken. Toen ik zes jaar werd, heb ik mij meteen aangemeld. Tot mijn achttiende heb ik bij EBOH gespeeld. Met alleen jon gens en steeds in het hoogste jeugd team. Tot aan de D-tjes douchte ik met hen samen. Ik groeide met jongens op. Had ook vriendjes in plaats van vriendin nen. Natuurlijk stonden tegen standers wel eens vreemd te kij ken als ik als enig meisje het veld opkwam. Opmerkingen als 'hé, die gasten hebben een meid erbij; hoe gaat dat nou met dou chen?' waren dan niet van de lucht. Ik heb me er nooit aan ge stoord." Dat de keuzeheren en -dames al snel gecharmeerd raakten van het spel van Shirley („Myn ster ke punten zijn m'n techniek en snelheid."), blijkt wel uit het feit dat zij voor alle mogelijke verte genwoordigende elftallen werd geselecteerd: de districtsteams onder de 18 en onder de 20, het Dordtse vrouwenteam en de Ne derlandse meisjes-selecties van Bep Timmer. In september 1997 haalde bondscoach Ruud Dokter de talentvolle aanvalster bij de A-selectie. ,Jk debuteerde als linkerspits in een vriendschappelijk potje te gen Zwitserland. Die wedstrijd hebben we gewonnen, maar de uitslag kan ik me echt niet meer herinneren. Daarentegen weetik nog heel goed dat m'n eerste offi ciële interland, tegen Noorwe gen voor de WK-kwalificatie, met 6*1 verloren ging." „In de beginperiode heb ik alle wedstrijden meegespeeld. Daar na kwam ik op de bank terecht en kreeg Sabine van Eijk van Ter Leede de voorkeur boven mij. Daar baalde ik van. Ik had pro blemen op het fysieke vlak en voelde mezelf ook niet fit ge noeg. Het is voor mij een slopend seizoen geweest. School en veel voetbal. Ik wilde te veel dingen meemaken en kon daar niet goed tegen. Ik was heel snei moe en wilde alleen maar slapen. Het komend seizoen hoop ik een be tere balans te vinden." „Slapen is op dit moment mijn grootste hobby. Als ik uit school kom, pak ik een boek en val ver volgens gelijk in slaap. In het weekeinde probeer ik nu wat ex tra uitte nisten." Niet alleen voor haarzelf, ook voor Zwart Wit'28, de vereniging waarnaar Smith vorig jaar ver kaste, was het een seizoen met ups en downs. „Vooral na de win terstop hebben we wisselvallig gespeeld, maar dat had voor een belangrijk deel te maken met de vele trainerswissels .;en," weet de jeugdige international. „We hebben zelfs een tijdje zonder trainer gezeten. Dat is ons fataal geworden. Op zich hebben we best een goed team. Er moet ech ter wel een goede trainer voor de groep staan, Jack van den Berg, de trainer van de mannenselec- tie, heeft ons het afgelopen sei zoen een paar keer getraind en toen merkten we gelijk, dat er een visie achter z'n oefeningen stak. Met Jack als trainer hoeven we zelfs voor kampioen Saestum niet onder te doen!" „Overigens is het me zowel by Zwart Wit'28 als in Oranje opge vallen, dat vrouwen minder van elkaar accepteren dan mannen," besluit ze haar betoog. „Bij de jongens heb ik een mooie tijd ge had. Ik ben blij dat ik dat meege maakt heb. Nu droom ik er nog slechts van om één keer met mijn zusje Nancy in één team te mogen spelen. Nancy, die het ko mend seizoen voor RWH gaat spelen, is een talentje. Drie jaar geleden maakte zij samen met Deborah Mus deel uit van het Nederlandse meisjesteam, dat in het Londense Cïapham de Euro pese titel zes-tegen-zes onder de 16 jaar in de wacht sleepte." Shltley Smith: "Vrouwen accepteren minder van elkaar dan mannen.' ito ingrwvsn Beek Johan Mourik koestert het gras op het veld van Sportclub Feyenoord. 'Het kweken en ontwikkelen van een sterk grasras neemt twaalf tot vijftien jaar in beslag' Foto Niels van der HoeveiVRotterdams Dagblad Hun gras geeft de vier reusachtige pijlers van de Eifeltoren een groene gloed. En ook de veel geprezen Engelse gazonnetjes zijn meestal ingezaaid met gras van Barenbrug, Zo als ook boer en tuinder zaken doen met 's werelds grootste producent van graszaden. Want een boer wil een grassoort waaraan zijn vee met mes en vork aanschuift. Smake lijk, snel groeiend - milk is tenslotte money - en met hechte wortels. De tuineigenaar daarentegen zal het een zorg zijn hoe zijn groene weide smaakt. Als de sprieten niet te snel omhoog schieten - maaien maakt moe - vindt hij het allang best. En ook de wortel dichtheid zal hem worst zijn. Maar hoe nu zit het met de graswens van de voetbalclub? Niet te snel groeiend in elk geval, dagelijks bespeelbaar en snel herstellend van eventue le schade. De firma Barenbrug uit het Gelderse Oosterhout kan moeiteloos aan die wens voldoen. Welkom in de wondere wereld van het gras. Door Rob Weeda Buiten, op de schier eindeloze rijen proef- veldjes van het researchstation van Baren brug in Wolfheze doet Marco van Basten zijn werk. Gehangen achtereen tractor ragt de mechanische spits met zijn tegen elkaar indraaiende noppenrollen een aantal van de op proefstroken ingezaaide grassoorten aan gort. De ravage die het uit zwaar staal opgetrokken apparaat na zyn bezoek ach terlaat, vertoont ontegenzeglijk gelijkenis met de staat van een voetbalveld na een wedstrijd tussen twee elftallen, die het gro ve weik niet schuwden. Als je gras flink stress geeft, komen de ei genschappen van de soort naar boven," legt Johan Mourik, product salesmanager bij Barenbrug, de mishandeling van Van Bas ten uit. „De planten die de aanslagen van Marco overleven, zijn voor ons interessant. We zijn immers altijd op zoek naar beter. Overbespeling is tenslotte het grootste pro bleem waarmee sportverenigingen gras- techmsch gezien te maken hebben. Een nog sterker ras is altijd welkom. Negentig procent van het gras waarmee de amateurvelden in Rotterdam op dit ogen blik zijn bekleed, komt van Barenbrug. Met die operatie is een gewicht gemoeid van zestien ton Engels raaigraszaad per sei zoen. „Een SV 7, een mengsel van 25 pro cent veldbeemdgras en 75 procent Engels raaigras, zou nog beter zijn," zegt Mourik. „Veldbeemdgras is het betonijzer in de mat, maar het groeiproces duurt drie tot vier maanden en het is twee keer zo duur als Engels raaigras, dat op zyn beurt weer sneller kiemt en zich sneller vestigt en ont wikkelt. Je trapt het er ook eerder weer af, maar in tegenstelling tot veldbeemd groeit bet na beschadiging heel snel weer aan." „Omdat de periode tussen het einde en het begin van het seizoen te kort is om een SV 7 de tijd te geven een ,.iat te vormen, heeft de Dienst Sport Recreatie besloten om al leen op Engels raaigras u. spelen. In zes tot acht weken kan zo'n veld er liggen." Betredingstoleraptie Vijftig, zestig jaar geleden was het kweken van gras nog een ongecompliceerde bezig heid. Als een boer nieuw gras nodig had, be zemde hij simpelweg de vloer van zijn hooi zolder en verzamelde hij het op een hoop geveegde zaad. Zo eenvoudig is het allang niet meer. Voor sportvelden immers, is be- tredingstolerantie de belangrijkste eigen schap geworden. Het is zelfs de voorwaarde waaraan de velden worden getoetst. Wereldwijd zijn er 8000 grassoorten, waar van er in ons land twintig worden gebruikt voor commerciële doeleinden. Binnen die soorten worden weer nieuwe rassen ge kweekt. Voordat een nieuwe grassoort evenwel kan worden gepromoveerd tot ras, is er heel wat water door de Rijn gestroomd. Mourik: „Zo'n proces neemt twaalf tot vijf tien jaar in beslag. Eens in de zes maanden trekt een aantal van onze mensen Europa in. Op stille en verlaten weggetjes, op oude golfbanen of op weilanden zoeken ze naar grasplanten, waarvan zij denken dat we daar ais bedrijf iets mee kunnen. Die plan ten komen hierheen, worden gescheurd en uitgeplant in de kas. Zeven halmen laten we doorschieten. Deze worden in een plas tic zak gedaan, met elkaar gekruist, ge oogst en gedroogd. Die hele procedure le vert twee jaar later uiteindelijk drie gram graszaad op. Genoeg om er een veldje mee in te zaaien van 50 bij 50 centimeter." „De beste nakomelingen worden hier ver volgens uitgehaald - we zijn dan nog eens drie jaar verder - en bij elkaar gezet in veldjes, die verscholen liggen tussen hoge rogge. Die rogge zorgt voor een natuurlijke isolatie, waardoor de plantjes van de ver schillende proefvelden elkaar niet kunnen bestuiven. Na een jaar levert zo'n veldje één ons graszaad. Nadat met dit zaad een groter stuk grond is ingezaaid, wordt het gras dat hieruit is ontkiemd bij ons en bij onze twintig proefstations elders op de we reld onderworpen aan allerlei tests." „Er is dan een proefras ontstaan, dat bij ge bleken geschiktheid volgens onze kwekers, officieel wordt aangemeld bij het CPRO- DLÖ (Centrum voor Plantenveredelings en Reproductie Onderzoek - De stichting Landbouwkundig Onderzoek, red.) in Wa- geningen. Daar wordt het proefras geregi streerd. Gedurende vier jaar worden afie tests nog eens overgedaan om er zeker van te zijn dat het proefras ook inderdaad de veronderstelde kwaliteiten bezit. Op het moment dat door de keuringsinsteftingen aan het proefras het kwekersrecht wordt verleend, is het gras een Tas gewoiden en kan in datzelfde jaar de zaadproductie er van worden opgestart." Arena Hoewel Barenbrug op deze beproefde ma nier jaren geleden de beschikking kreeg over een Engels raaigras, dat al tijden acn- tereen de nummer één positie bekleedt in de Grasgids, gaat er ook wel eens iets mis. Zoals in de Amsterdam Arena bijvoorbeeld. Mourik: „De omstandigheden in de Arena zijn met niets te vergelijken. Gras heeft wind en dauw nodig, het moet opdrogen, het moet drijfnat regenen. Maar in de Are na ligt het gras ligt altijd binnen. De wind waait eronderdoor en - het belangrijkste - de lichtvoorziening deugt met. Daardoor krijgt hel gras onvoldoende energie en doet het niet wat Ajax zo graag wil: gelijkmatig en goed groeien. Er worden nu pogingen gedaan om een schaduwgras te kweken. De voorlopige resultaten zijn veelbelovend, maar het kan nog enige jaren duren voor dat het zaad hiervan beschikbaar komt." De beste grasmat Feyenoord heeft zijn zaakjes beter voor el kaar? Mourik lacht. „Ik ben het eens met de uitkomst van het onlangs gehouden onder zoek, dat Feyenoord de beste grasmat van Nederland heeft," zegt hij. „De beslissing om in de Kuip weinig tot geen popconcer ten meer te laten plaatsvinden, heeft veel aan die status bijgedragen. Popfestivals zijn de pest voor je gras. De grond wordt door de massa verdicht, de lucht wordt er uit geperst, waardoor de wortel van de gras plant zich niet meer kan herstellen." „Dat, gevoegd bij de vele liters alcohol die tijdens zo'n evenement in de grond ver dwijnen, is funest, Als het afdekmateriaal er na drie of vier dagen afgaat, heeft het gras die periode ook nog eens zonder licht gezeten. Herstel is wel mogelijk, maar er is blijvende schade ontstaan." Waar rnuziekschade dus al ogenblikkelijk optreedt, komen de eerste verschijnselen van voetbalschaöe volgens Mourik pas kort voor de winterstop aan het licht. „De kwali teit van veel hoofdvelden valt in vergelij king met die van de trainingsvelden nog wel mee. Daarom adviseer ik dubs die hun hoofdveld min of meer ontzien om dat hoofdveld eens wat meer bespeling te ge ven. Je bestrijdt daarmee meteen het overal woekerende straatgras, waardoor het ster kere gras zich beter kan ontwikkelen. En hou in de zomermaanden ook de kraan eens wat langer dicht., Ook dat stelt straat gras niet op prijs." Brandwonden Is Mourik niet bang dat zyn natuurprodukt gras siraks op de voetbalvelden naar de achtergrond wordt verdrongen door het kunstgras? „Nee," zegt hy resoluut. „De aanwezigheid van ervan is bedreigend, maar niet meer dan dat. Als een speler op een kunstgrasveld een sliding maakt, be staat de kans dat hij van boven tot onder open ligt. Er is geen kunstgrasvezel die dat kan voorkomen. En eer er wel een vezel op de markt is die geen brandwonden veroor zaakt, zyn we jaren verder." „Maar wij zitten ook niet stil. Wij ontwikke len en kweken verder. Over een paar jaar zyn we in staat gras ie leveren dat in sterkte kan concureren met kunstgras. En vergeet de spelers zelf niet," zegt Mourik met na druk. „Zij spelen het liefst op natuurgras. Al was het alleen al vanwege de geur en de emotionele aspecten. Ik ben ervan over tuigd dal natuurgras zai overleven." Dc digitale snelweg wordt ook in het amateurvoetbal met stijgend F enthousiasme bereden, al is het l wat aarzelend. Menig dub heeft j zijn eigen Internetsite waarop liefhebbers informatie over de club kunnen vinden. Een rondje I langs de virtuele velden, waar het gras bijzonder groen kan zijn, maar soms ook al dorbruin is omdat het onderhoud achter- wege blijft. DoorAriènStuyt i De eerste les voor digibeten die t wel eens via Internet iets willen weten over het amateurvoetbal is natuurlijk uit te vinden hoe we te weten komen welke clubs een ei- gen Internetsite hebben. Een l handig hulpmiddel is de internet* site van Marcel Kamsteeg. De ra- 'i zende reporter van Radio Ridder- kerk houdt al negen j aar de uitsla gen bij in de regio Rijnmond voor het lokale station en heeft nu al weer vier jaar een eigen site op in ternet waarop heel veel informa tie staat over het regionale ama- teurvoetbai. „Vorig jaar hebben zo'n 14.000 mensen mijn site bezocht," aldus Kamsteeg, in het dagelijks leven systeembeheerder. „Ik hou alle uitslagen en standen bij van de competities in West IV. Daarnaast kun je opzoeken welke clubs een eigen homepage hebben." Virtuele bezoekers kunnen al het progTamma voor alle eerste elftal len tot en met 23 januari 2000 vin den. Bovendien wordt er afgeteld tot de start van de competitie. Wr4i«m tp 4» «ftti I*» kwinp##» I j®®® (juitMc nicinvs: IntiwUu'tle Bimahim'» Hlimil zutmluj; 28 J I Anjii'lü v«n Santvllcl en .Ineen Feemtrn willen overschrijving Intrekken I Bekertoernooi kimil te vroeg "voor FC Bos/.oom Non veel werk te verrichten voor competitiestart Liefhebbers kunnen opzoeken dat in de zondag rijfde klasse D op zaterdag 31 oktober afgetrapt wordt op het veld van De Groen Witten dat Hillsesiuis ontvangt. Ook promotie/degradatieregelin gen en de KNVB-reglementen staan uitgebreid beschreven. Oiidei leiding van oua-Feye- noordspeler Ben Wijnstekers is vorig jaar een groep zakenmen sen begonnen het amateurvoetbal in kaart te brengen. Doel van dit iniatief was elke club in Neder land een eigen site te geven, waar voor de sponsors zouden gaan be talen. Die eigen sites zijn echter nauwelijks van de grond geko men. Wel is van elke club opgeno men waar en in welke klasse ze spelen, en we de bestuurders zijn. Handig voor de telefoonum- mers, maar het nieuws op de site is al een halfjaar niet meer bijge werkt. Nu is dat ook bij de pagina's van diverse clubs het geval. Bij NSW dateert het laatste nieuws van 24 februari 1998, terwijl op de site van Zwervers te lezen is dat club net gedegradeerd is. Laatste bewerking: 17 september 1998, dat de club zich vorig seizoen m de derde klasse wel handhaafde is blijkbaar niet noemenswaardig. Boszoom's Blond Interessanter is de site van FC Dé Internet top vijf De volgende sites kwamen na onderzoek van het Rotterdams Dag blad als beste uit de bus. 1. FC Boszoom (home.wxs.nl/ "fcb.rdam) 2. Antibarbari (www.antibarbari.nl) 3. Excelsior Maasluis (home.kabelfoon.nl/ "rheinen/excelsior.html) 4. Nieuwerkerk (home.wirehub.nl/ "edhaas) 5. VOL (www.maassluis.nl/vrijetijd/sport/voetbal/vdl) Belangrijke adressen Marcel Kamsteeg: web.inter.nl.net/hcc/Marcel.Kamsteeg Diverse informatie: www.voetbal.site.nl en www.amateurvoetbal.net Boszoom, die fraai is vorm gege ven in de kleuren van de club: geel/blauw. De liefhebbers kun nen vernemen dat de club net een eigen biersoort op de markt heeft gebracht. Boszoom's Blond is 'ge brouwen naar oud Rotterdams re cept' en wordt dit seizoen in de kantine geschonken. Het nieuws is dat de eerste training van de se lectie goed bezocht werd. maar dat de staat van de velden zeer slecht is. Het oefenprogramma viel daardoor in het water. Excelsior Maassluis laat groot we ten dat de club de eerste was aan de Waterweg. Er zijn foto's te zien van het vriendschappelijke duel met Dordrecht'90 en ook is er veel informatie over het eerste elftal Wist u trouwens dat de suppor tersvereniging van de 'tricolores' 250 leden telt? Fraaie luchtfoto's van het com plex zijn er te zien op de internet site van VDL, terwijl bij SDV ge meld wordt dat liefhebbers elke dinsdagavond terecht kunnen aan het Toepad voor diverse klus jes. Uw hulp wordt op prijs ge steld, het biertje na afloop is na tuurlijk van de club. Proost! Op 27 mei 2000 houdt SDV overigens een millennium-gala. Dat Nieuwerkerk vorig jaar kam pioen werd in. de vijfde klasse mag duidelijk zijn. Veel foto's van de kampioenswedstrijd, een aar dige fotogalerij van de selectie en veel historische informatie. Zo ging de club tot 1929 als DOS (Door Oefening Sterk) door het voetballeven Een 2eer aparte site is die van stu- dentenvoetbaivereniging Anti barbari. Naast nuttige voetbalin- formatie en veel triviale medede lingen is er een studievoortgangs meter te zien die de voortgang meldt op studiegebied. Even kij ken dus dit jaar of uw tegenstan der wel voldoende tijd aan de stu die besteedt. Naam: Willem den Besten Leeftijd: 6$ laar, CfiifcVOB. Functie binnen club: Speler var het vijf de elftal. Oudste speler van Voetbal Op Bouw. (Vooreen bestuursfunctie heb ik geen conditie.') Positie: Doelman. „Sinds 1959 ben ik lid van VOB, mijn eerste en enigste club. Een overstap naar een andere vereniging heb ik nooit overwogen. Ik moet er ook niet aan den ken. In de beginjaren was ik linksback, maar nadat ik een keer was ingevallen als keeper ben ik in het doel blijven staan. Van het begin af aan liep het ge smeerd. Dat had natuurlijk mede te ma ken met het feit dat ik bq m'n werkge ver Shell altijd in de smeerolie heb geze ten. Ik was namelijk tally-man." „Ik keep inmiddels dertig jaar. Heb in alle elftallen gespeeld, behalve in het eerste. Twee seizoenen lang zat ik reser ve bij de hoofdmacht, maar de jongen die in de goal stond, liet zich niet ver schalken. Ik hoop tot mijn zeventigste onder de lat te staan. Conditie heb ik ge noeg. Ik train nog een keer per week. op de dinsdagavond. Dat gaat lekker, ook al heb ik inmiddels een buikje van een vrouw die drie maanden zwanger is. Mijn mooiste redding? Kaha,dat was de bevalling van mijn echtgenote! Maar zonder gekheid, ik ben de reddende en gel van VOB. Zelfs als mijn elftal met 10-0 verliest, want dan heb ik door een aantal miraculeuze reddingen gegaran deerd voorkomen dat we met 18-0 de boot ingingen..." Foto Jaap Rozeroa/Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 15