'Vierdaagse funest voor WAO' ppSP Basiliek mag weer gezien worden Amateur voetba Rotterdam gaat er vanuit dat Betuwelijn gewoon doorgaat /f/Rv/^v Korte werkweek vergroot personeelstekort en zet mensen onder druk Riaggs kunnen hulpvraag Turken nauwelijks aan Bevestiging 'bijzondere vriendschap' met Maxima Uitjournaal Cultuur Mensen Centraal Paul van Vliet Hollands glorie op Wereldhaven Festival wekelijks columnist op de zaterdag Amateurs gaan weer om het echie voetballen Optimisme in het Midden-Oosten Cabaretier Jörgen Rayman brengt culturen bij elkaar BUFFELLEDER Paauwe en Bosveit vallen af voor Oranje PORTABLE MINIDISC RECORDER Lij»J Jaargang 9 Nummer 2590 Donderdag 2 september 1999 I Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 0KWÖ04400 Onafhankelijk nog 12 1 dagen tot Zie ook weerbericht op pagina 10 De voorbereiding zit erop? Vapaf komend weekeinde wordt er ook bij de amateurs weer om het 'echie1 gevoet bald. Het Rotterdams Dagblad zal wekelijks uitgebreid ver slag doen van de verrichtingen van de clubs uit de regio. Wij zijn er klaar voor. In deze krant vindt u vandaag de jaarlijkse amateurvoetbalbijlage, zodat u straks ook goed voorbereid aan de competitie kunt beginnen. In de kleurrijke bijlage staan naast veie interviews de com petitie-indelingen en speelschema's, de belangrijk ste overschrijvingen en een overzicht van de ledentallen. Alle 203 clubs uit de regio zijn bovendien letterlijk in kaart gebracht in een overzichtelijke atlas van de voetbalvelden. Een bijlage kortom, die u als voetballiefhebber niet mag missen. Rotterdams Dagblad V O ET BA L S De laatste kans om mee te doen. Alle spelers en het deelnemersformufllervan- daag op de achterpagina. Tel AvivIsraëlische en Palestijn se onderhandelaars zijn sinds gis termiddag gewikkeld in een zenu wenoorlog, met als inzet het berei ken van overeenkomst over een gewijzigde uitvoering van het Wye-akkoord vóór de komst van minister Albright. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken zou tegen het eind van de middag in Egypte aankomen. Israël en de Palestijnen hopen dat Albright m Alexandra» samen met de Egyptische president Mubarak de ondertekening kan bijwonen van hun akkoord. Vanmorgen was er nog altijd geen overeenstem ming over de vrijlating van 30 'po litieke' Palestijnse gevangenen. Niettemin toonden beide partyen zich optimistisch. Er is wel al overeenstemming over de overdracht van grondge bied, aanleg van een zeehaven en instelling van een vrije doorgang tussen de Gazastrook en de Wes telijke Jordaanoever. Door Sylvia Marmelstein Rotterdam Door invoeiing van een vierdaagse werk week zal het aantal WAO'ers in rap tempo toenemen. Be drijven krijgen te maken met nog grotere personeelstekor ten, waardoor de werkdruk oploopt. Keuringsartsen zul len meer druk uitoefenen op WAO'ers om snel aan de slag te gaan. Daardoor zullen ar beidsongeschikten eerder zieker dan beter worden, waarschuwt de stichting GA OS, één van de grootste be langenverenigingen voor WAO'ers in Nederland. De vakcentrale FNV heeft voorge steld alle werknemers in Neder land een vierdaagse werkweek te geven. Volgens de vakbondsbe stuurders is dat nodig omdat werknemers dan privé-leven en werk beter kunnen combineren. De werkgevers, verenigd in VNO- NCW en MKB Nederland vinden een vierdaagse bespreekbaar. „Dit plan is funest voorde WAO," zegt voorzitter Carlo Reuter van GAOS. „De economie groeit na melijk nog steeds, terwijl werkge vers steeds meer problemen krij gen met het aantrekken van per soneel, De werknemers zullen daarom in vier dagen hetzelfde werk, of méér, moeten doen. De werkdruk zal toenemen, waar door meer mensen in de WAO be landen." Momenteel worden per jaar 30.000 mensen arbeidsonge schikt, van wie een derde met psy chische klachten, veelal veroor zaakt door werkstress. Volgens de FNV zal hel reuze meevallen. De vakcentrale wil niet dat de werknemers nog kor ter gaan werken. „We gaan uit van een 36-urige werkweek. Die heb ben de meeste werknemers al," aldus FNV-voorzitter Lodewijk de Waal, „We denken aan vier dagen van negen werkuren." De FNV wil in bedrijfstakken waar de 36- urige werkweek nog niet geldt de werkweek wel verkorten. Zie ook pagina 9 Opinie O H T m O M TOT Zmi comfortabel* bank, 330 cm breed Nu ven 3995. DAU-C EHAl £XA HDPlUU 4. S ZQttDA Q OPtH 11 juteanA now.] Kwamalt «**lgn, vöonMlg ROTTERDAM-C: lynbeen 31. hoek W«n«. ROTTERDAM: AJexindnum IU WeiermenWBa 121. AMSTERDAM-C; AMSTERDAM BUITEN V ELO ERT; ARNHEM; BREDA; DEN HAAQ; EINOMOVEN-C: GRONINGEN; edit Ridderkerk centrum 0180423500 M gts I o 1 w\ Vnjrlag jvorvi koopjwond. 2oódog'p«loten. Vijf |aar to er aan gewerkt, maar nu to de restauratie vande Lidtdna Basiliek In do Schiedam&e binnenstad voltooid. De zer dagen worden de laatste stofjes weggewerkt. Ruim zeven tien miljoen gulden kostte de ingrijpende opknapbeurt; geld dat vla subsidies en giften bijeen werd ge bracht. De pa rochianen droegen zelf een miljoen bij. BIJ de res tauratie Is de fundering ver vangen en ook binnenin alles vernieuwd, gerepareerd danwel schoonge maakt- Het In neo-gothlsche stijl door Cuy- pors-leerling Margry ont worpen Godshuis, ook wel bekend als Singelkerk, dateert uit 1881. Sinds 1980 staat het kerkgebouw op de monumentenlijst. In 1990 verhief paus Johannes Paules II de kerk tot basiliek. Het is daarmee de enige in het bisdom Rotterdam, De voltooiing van de restuaratie wordt zondag gevierd met een bijzondere hoogmis en een receptie. Daarbij zal ook bisschop Van Luyn aanwezig zijn. Foto Jaap RozeiruVRotterdams Dagblad Door Peter de Lange RotterdamDe Riaggs in Rotter dam en omgeving overwegen tij delijk extra personeel aan te trek ken om de stroom Turkse cliënten met stressverschijnselen als ge volg van de aardbevingsramp te kunnen opvangen. Het 'gewone' werk dreigt in de knel te komen doordat veel Turkse cliënten na het eerste contact behoefte heb ben aan vervolggesprekken. Tot nu toe hebben zich veertig in woners uit het Rijnmondgebied gemeld bij de adressen voor psy chische hulp. Daarnaast zijn er veel telefonische contacten. Bij de Riaggshet algemeen ms2tsch2n- pelijk werk in Schiedam en Vlaar- dingen, het crisiscentrum Rotter dam en het acuut maatschappe lijk werk staan speciaal voor de opvang van Turkse rampslachtof fers dagelijks zeven tot tien hulp verleners klaar. De hulpvraag zal naar verwachting voorlopig niet afnemen. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse Riagg komen zowel individuele Turken als complete gezinnen om hulp. Zij vertonen vrijwel allemaal dezelfde klach ten. Ze hebben last van acute stress-stoornis, kunnen niet sla pen en zich niet concentreren, zijn waakzaam en angstig. Som migen hebben gezins- of familie leden bij de ramp verloren, ande ren waren tijdens de aardbeving in het rampgebied en zijn aan de dood ontsnapt. Meestal is één gesprek niet vol doende om de klachten te verhel pen. De zegsman van de Riagg: „Al die mensen hebben dezelfde ervaringen. Ze hebben de ver schrikkelijkste beelden op hun netvlies, ze ruiken nog steeds de Iijkengeur. Het lukt ze niet die akelige ervaringen zomaar van zich af te zetten Steunpunt De gemeente Rotterdam heeft vandaag op het stadhuis het Steunpunt Aardbeving Turkije geopend; is gratis bereikbaar on der telefoonnummer 0800-1110. Het is in het leven geroepen om vragen te beantwoorden over de nasleep van de aardbeving. Het meldpunt wordt bemand door tweetalige studenten van de Turkse vereniging Mozaïek. Zij kunnen terugvallen op alle ge meentelijke diensten. Coördina tor G. Smulders verwacht vooral vee! vragen over crisishulpverle ning, vragen over het (tijdelijk) naar Nederland laten overkomen van familieleden die gewond of dakloos zijn geworden bij de ramp en financiële vragen voor de soci ale dienst. „Het is een soort ANWB-steunpunt. Mensen krij gen antwoord op iedere vraag, maar die antwoorden moeten wel eerst worden uitgezocht." Voorlopig zijn vier telefoonlijnen beschikbaar voor het steunpunt, maar dat kunnen er meer worden. Nu al ontvangen de gemeentelij ke diensten dagelijks tientallen telefoontjes uit de Turkse ge meenschap over hulpverlening aan slachtoffers en nabestaanden. Het steunpunt is ook per fax be reikbaar (4173318) en per e-mail: steunpunt(wbsd.rotterdain.nl. De stichting Humanitas heeft een telefonisch spreekuur ingesteld (0104250125). Een Turks maat schappelijk werker staat bellers te woord. Den Haag Ondanks de twijfels die in de Tweede Kamer zijn gere zen over de aanleg van de Betu welijn, vindt het gemeentebe stuur van Rotterdam dat het goe deren spoor naar Duitsland er moet komen. „De Betuwelijn gaat gewoon door; punt," liet burge meester Opstelten vanmorgen weten. Ook het projectbureau, waarin het ministerie van Verkeer en Wa terstaat en de Nederlandse Spoor wegen actief zijn, gelooft niet in afstel van het project. „Er is al vier miljard gulden betaald aan reke ningen of opzij gelegd voor ver plichtingen," zei een woordvoer der, die ook namens het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam spreekt. De hoofdtak van de Betu welijn gaat rond de tien miljard gulden kosten. Gisteren is door het schrappen van de noc.delijke aftakking, vanaf Eist richting Oldenzaal, door minister Netelenbos (Ver keer en Waterstaat) ook het hoofd traject van de lijn weer ter discus sie komen staan. De oppositiepar tijen in het parlement vinden dat het werk aan het spoor kan stop pen. Ook de provincie Gelderland meent dat 'de stenen onder het bouwwerk zijn weggetrokken.' Coalitiepartij D66 vindt dat 'on dermijning van de argumentatie voor de Betuwelijn dreigt'. Netelenbos heeft uitdrukkelijk gezegd dat het traject rond Rot terdam, waar al aan wordt ge werkt, niet ter discussie staat Het gedeelte tussen de Maasvlakte en rangeerterrein Kijfhoek bij Heer- jansdam, de zogeheten Haven spoorlijn, wordt op dit moment verdubbeld en geëlektrificeerd. Gisteren schaarde alleen PvdA- Kamerlid J. Feensta zich onom wonden achter de minister. „De Betuwelijn komt er gewoon," zei hij. Feenstra ziet net als zijn par tijgenoot in de Hanzespoorlijn (Amsterdam-Lelystad-Zwolle) een goed alternatief voor de noordtak van de Betuwelijn. Dit baart D66 juist grote zorgen. Als over de Hanzeiijn goederentrei nen rijden gaat dat ten koste van het hoofdtraject van de Betuwe lijn, vreest Kamerlid F. Giskes. De noodzaak om die aan te leggen zou daardoor wel eens kunnen verdwijnen. De WD kan zich de beweegrede nen van Netelenbos goed voor stellen, maar wil absolute duide lijkheid over de inzet van Duits land. "Volgens Netelenbos acht dat land de noordtak van onderge schikt belang. Dat is voor haar een belangrijk argument om er van af te zien. Verder wil het libe rale Kamerlid N. Verbugt de toe zegging dat omwonenden van het bestaande spoor Eist-Zutphen- Hengelo weinig overlast zullen krijgen van goederentreinen. Met het schrappen van de noordtak zullen er over die lijn maximaal 24 goederentreinen per dag rijden. Zie ook pagina 5 Binnenland Den Haag Ze bestaat echt en ze zijn inderdaad vrienden. Na een dag van stilzwijgen en halve ont kenningen meldden de Rijks voorlichtingsdienst en premier Kok gisteren met uitzonderlijke openhartigheid dat prins Willem- Alexander en 'mevrouw Maxima Zorreguieta' bevriend zijn. Die bevestiging zou het gevolg zijn van overleg met koningin Beatrix en de kroonprins. De mededeling kwam na een ge sprek van de kroonprins met pre mier Kok. „In dat gesprek heeft de prins van Oranje de minister president onder meer verteld over zijn vriendschap met mevrouw Maxima Zorreguieta, die de Ar gentijnse nationaliteit heeft," liet RVD-hoofddirecteur Brouwers weten. „Nadere mededelingen zullen niet worden gegeven." Maar die mededeling was op zich uniek en bewyst dat het ook voor het Hof nu 'serieus' is. Nooit eer der heeft de RVD een officiële me dedeling gedaan over al dan niet vermeende vriendschappen van de kroonprins of andere leden van de koninklijke familie. Laat staan dat werd gemeld dat hij erover met de premier zou hebben ge sproken. Vanmorgen was de RVD ook bereid de juiste spelling van de naam toe te lichten: Maxima, zonder het in Spaanstalige landen veelgebruikte streepje op de a. Zelfs het bestaan van Willem Alexanders vriendschap met Emi ly Bremers, die vier jaar heeft ge duurd en algemeen bekend was, is door de RVD nooit bevestigd of ontkend. Slechts éénmaal is de aanwezigheid van Emily aan het hof (bij het 60ste verjaardagsfeest van de koningin) gemeld. Hetpri- véleven van Willem-Alexander was voor de RVD gewoon 'geen nieuws'. Met Mdxima Zorreguieta is dat al lemaal veranderd. Premier Kok onderstreepte gisteren het bijzon dere van de situatie. Op de vraag waarom nu wel mededelingen worden gedaan, zei hij: „Omdat het nu blonder genoeg is om te melden, maar het is niet bijzonder genoeg om er meer over te zeg gen." Toen gevraagd werd of een verloving aanstaande is, zei Kok: Als dat zo was zou u het wel zou hebben gehoord." De plotselinge openheid van de premier en de RVD over het lief desleven van Willem-Alexander betekent volgens ingewijden dat ook koningin Beatrix instemt met de publiciteit. „Deze verklaring kan niet zonder haar toestem ming zijn uitgegeven." Door nu in de publiciteit het voortouw te ne men lijkt het Hnf een honn specu laties en een publicitaire jacht op het stei te willen voorkomen. Zie ook pagina 3 Actueel Katwijk Zowel Patrick Paauwe als Paul Bosveit is afgevallen voor de selectie van Oranje. Bonds coach Frank Rijkaard stuurde vanochtend zes spelers naar huis: Orlando TrustfuÜ, Michel Kreek (beiden "Vitesse), Dries Boussatta en Fernando Ricksen (beiden AZ) en beide Feyenoorders. De selec tie van het Nederlands voetbalelf tal voor de oefeninterland tegen België (zaterdag) bestaat itu nog uit achttien spelers. Deze groep speelt ook de oefenwedstrijden te gen Brazilië (9 oktober) en Tsje chië 13 november). Postcode: Telefoon: asuwaronr.: KLARE T*,AL.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1