39 Edwin Berveling: glazenwasser gaat stofzuigen John Schuurhuizen wil gewoon lekker voetballen Silvio Diliberto vermij dt bewust de term tussenjaar uwe m Koekenbakkers met SWSMC, maar ja, toen belde Gudde' 'S-J Rotterdams Dagblad Donderdag2 september 1999 Door Bart Boerop Glazenwasser een makkelijk be roep? Ga nu gauw weg. Er komt een heleboel bij kijken, weet Ed win Berveling. „Alleen om het ze men onder de knie te krijgen, heb je al zeker twee weken nodig," zegt de voetballer die de ama teur-wereld kort voor het einde van de oversehrijvmgspenode verraste met zijn overstap van SWSMC naar Excelsior Maas sluis. „En dan heb ik het nog met eens over het leren lopen op en met een ladder, aan een touwtje bunge lend de ramen zemen, in een bak je langs de ruiten gaan, met een hoogwerker aan de slag gaan. Het kost een jaar of vier voordat je al les onder de knie hebt." Berveling heeft samen met een maat een eigen glazenwassersbe drijfje. Daarmee verdient hij zyn brood, niet met het in het week end trappen van een balletje. Toch bracht zijn hobby zijn brood winning enigszins in gevaar. De transfer van de Schiedamse eer steklasser naar de Maassiuisse hoofdklasser kostte de 35-jarige routinier klanten. Een paar aan SWSMC verbonden bedrijven gaven Berveling te verstaan dat zy hun ruiten voortaan door een andere firma heten lappen. „Een beetje kinderachtig vind ik. Ik ben vijfjaar goed geweest voor de club en de club voor my. Dan is dit geen manier van afscheid ne men, Maar ik begrijp het wel. Mijn overstap kwam als een don derslag bij heldere hemel. Nie mand bij SWSMC had erop gere kend. We hadden plannen ge maakt voor het nieuwe seizoen en ik had mijn woord gegeven. Alles leek rond, maar ja, toen belde Gudde." Eric Gudde, trainer van Excelsior Maassluis, trainer ook van die vereniging toen ze in het seizoen W91 kampioen werd van de hoofdklasse A. Berveling speelde als twintiger in die Maassiuisse hoofdmacht en wordt nu als derti ger teruggehaald. „Ik heb een haat-liefdeverhouding met die man," zegt hij over Gudde. Aparte band „We hebben een aparte band. Ik ben nu wat voorzichtiger gewor den, maar vroeger zei ik alles wat ik op mijn lever had. Als mij iets niet zinde, gooide ik het er me teen uit. Dat viel niet altijd even lekker in de spelersgroep en ook met bij Gudde, maar hij kon er toch mee omgaan. Wat we ook te gen elkaar zeiden, er bleef volop respect voor elkaar. Dat uitgere kend hij belde, was een sterke zet van Excelsior Maassluis. Ik kón gewoon geen nee zeggen." „Opnieuw naar Maassluis, het is de beloning voor een uitstekend seizoen bij SWSMC. Ik ben 35 en mag weer in de hoofdklasse A spe len. Qua entourage, met al die clubs uit de bollenstreek de leuk ste afdeling. Gudde wil me laten stofzuigen op het middenveld en indien nodig als laatste man en voorstopper laten spelen. Ik kan niet wachten tot het seizoen be gint, zoveel zin heb ik erin." Hartgrondige hekel De voorbereiding had hij het liefst overgeslagen. Een hartgrondige hekel heeft Berveling aan de oe fenperiode. „Ik haat lopen om het lopen. In het veld leg ik moeite loos kilometers af, maar ik vind het vreselijk om zomaar te lopen om de conditie op peil te brengen. Gudde heeft echter een prikke lend stukje geschreven in een boekje dat alle spelers hebben ge kregen. Hij riep op in de zomerpe riode niet helemaal stil te blijven zitten en waarschuwde ons dat hy op de eerste training zou controle ren wie zijn advies het beste had opgevolgd. Ik mag dan 35 zijn, maar ik wil die andere jongens toch even laten zien wat ik kan. Ik wil niet afgaan en ben vroeg be gonnen met lopen, op een loop band in een sportschool. Kan ik om me heen naar al dat vrouwe lijk schoon kijken. Dat verlicht de pijn natuurlijk een beetje." Nog even terug naar vorig jaar. In de vorige voetbalkrant beloofde Berveling zich te zullen gedragen. 'Het beest Berveling was einde lijk getemd'. Toch moest hy door schorsingen afgelopen seizoen vijf duels noodgedwongen aan zyn neus voorbij laten gaan. „Bij na een kwartseizoen ja, toch nog veel," beaamt hij. ,Maar mijn houding ten opzichte van scheidsrechters is veranderd. Ik doe niet meer vervelend tegen ze. Toch pak ik nog makkely k een kaart, omdat ik zo graag wü win nen. Dat krijg je erbij mij niet uit. En het viel extra op, omdat er bij SWSMC te weinig jongens rond liepen met dezelfde drang. Je hebt in een elftal zeker vijf jon gens nodig die dezelfde instelling hebben als ik: als het niet mooi kan, moet er gebuffeld worden. Dat is het manco bij SWSMC de laatste jaren; er lopen te veel mooie voetballers rond. Zo halen ze de hoofdklasse nooit Ik heb nog een goed gesprek gehad met de nieuwe trainer Gijs Zwaan en zijn visie bevalt me, maar hij moet er wel de juiste spelers voor heb ben en dat moet üt nog zien. Kijk eens naar Excelsior Maassluis. Met Raymond Frehe, Hans-Jur- gen Nicolaï, ikzelf en Michel van Strien in de as. Zie daar maar eens doorheen te komen!" Gebraden kippetjes De glazenwasser staat weer bo venaan de ladder in het amateur voetbal. Glazenwasser is ie, maar eigenlijk had hij kok moeten wor den. Berveling bleek echter niet alleen op het voetbalveld een moeilijk mannetje voor het gezag. Op zijn vijftiende werd hij van de kokschool gestuurd. „Ik liep met een vriendje op school langs de keuken en daar hingen twaalf ge braden kippetjes. Tjonge, wat ro ken die dingen lekker. Wij kon den er gewoon niet van afblijven. We stopten ze in een zak en wil den ze mee naar huis nemen. He laas werden we gesnapt en kon ik mijn blezen pakken." Daarom klautert hij nu dagelijks de ladder op, „Een mooi beroep is het. Ik ben vrij, altijd buiten. Ik zie veel mensen. Huizen van een miljoen tot huizen waar de mui zen rondlopen en de pakken melk een meter hoog liggen." Glazenwasser Ed win Berveling staat met beide benen op de grond. Op ama- teur-voetbalgebled staat hij bij Excelsi or Maassluis echter weer aan de top van de ladder. Foto Peter Molkenboer Door Ton de Leerie WK rammelt niet met een ruim gevulde beurs om rykelijk geta lenteerde spelers aan zich te bin den. Ook voor een goede onkos tenvergoeding hoeft geen enkele Ketellapper aan te kloppen. Toch verdedigt komend seizoen nie mand minder dan John Schuur huizen de kleuren van de Schie damse tweedeklasser in het zater dagvoetbal. ,Ik wil gewoon lekker voetballen," is de simpele verkla ring van de voormalige profspeler van Sparta en Excelsior. „Ik pas er voor bij een of ander duppie te trainen, een wedstrijdje te spelen en nr.'n geld te pakken." „Ik ben begonnen als E'tje bij DOS'32," graaft de 32-jarige Schuurhuizen in zijn sportieve verleden. „Bij een toernooi, waar ook Sparta aan meedeed, bert ik in de picture gekomen. Ik was al een paar keer gevraagd voordat ik als D-speler de stap naar Sparta maakte. Tot my n 26-ste heb ik bij Sparta rondgelopen." „Op mijn l?de jaar kreeg ik mijn eerste profcontract voorgelegd. Theo Vonk was toen trainer. In datzelfde jaar maakte ik al mijn debuut. Uit tegen Go Ahead Eag les was rechtsback Danny Blind geblesseerd en viel zijn vervanger al na zeventien minuten gebles seerd uit. Ik moest er in en het ging hartstikke goed. We wormen ook nog met 2-1. Op mijn 19de kreeg ik onder Rob Baan een vas te basisplaats als rechtsback." Achillespees „Ik kwam in een elftal met spelers als Louis van Gaal, Danny Blind erf Ronald Lengkeek. Tegen zul ke spelers hoefde je het echt niet id je hoofd te halen een grote Bij WKzijnde spelers niette beroerd hun handen uit de mouwen testeken. John Schuurhuizen volgt de knutselpraktijken van Willem van Baarte aandachtig: 'Daarom wil Ik dit seizoen graag uitkomen voor WK, een club waar niets moet en ledereen eikaars gelijke Is.' Foto Peter Molkenboer mond op te zetten want dan kreeg je toch aardige tikkies op de eerst volgende trainingen, In die tijd kreeg ik steeds vaker last van mijn achillespezen. In principe had ik moeten stoppen met spe len, in ieder geval eventjes rust moeten pakken. Ik had op me disch gebied beter begeleid moe ten worden, Nu speelde ik maar door en verbeet ik de pijn." „Tegen MW ging ik diep aan de rechterkant en scheurde ik mijn achillespees helemaal af. 's Avonds werd ik gelijk geopereerd. De dokters waren verbijsterd en zeiden dat ze zoiets nog nooit had den gezien. Al het weefsel was weg, de ontsteking die ik ai een tijdje moet hebben gehad, had al te veel schade aangericht. Ik heb lang in het gips gezeten en ben daarna nooit meer op mijn oude niveau teruggekomen. Die bles sure heeft alles gekost, want wie weet hoe het verder met me was gegaan." „Zeven jaar lang heb ik niet meer gespeeld zoals ik zelf wilde. Door de verkorte aehilies was ik toch een stukje snelheid kwijt. Ik ging meer overtredinkjes maken ter wijl ik toch echt geen schopper was. Maar ik kon het gewoon niet hebben als ik er eventjes werd uit gelopen en haalde myn tegen stander dan onderuit." „Ik was 26 jaar," vervolgt Schuur huizen zijn verhaal over zyn voet balloopbaan, „toen ik door Cor Pot naar Excelsior werd gehaald. Daar heb ik alles gespeeld en groeide ik weer naar mijn oude niveau. Rob Baan, een oude bekende voor my, kwam het jaar daarop naar Wou- destein en ik kreeg weervertrou wen. Ik heb vier goede jaren ge had bij Excelsior maar tot veler verbazing moest ik toch weg. Ik werd in mijn laatste jaar zelfs door de supporters tot 'speler van het jaar' gekozen. Mijn betaalde voet balcarrière had best langer kun nen duren." „Ik ging samen met Ben Spork en Lofty Amhouch, ook oud-profs, bij de amateurs van Sparta spe len. Tramer Jan van der Laan hoopte dat wij de boel op sleep touw konden nemen Doel was om Sparta uit de derde klasse te krij gen. Na een jaar had ik het wel ge zien. Drie spelers kunnen niet voor promotie zorgen, daar zyn medespelers voor nodig die af en toe eens willen luisteren. Maar er liepen gasten rond die het beter wisten en er was totaal geen sfeer. Na elke training was iedereen snel gevlogen." .Afgelopen seizoen ging ik naar Capelle waar Aad Andriessen trai ner was. Op de eerste training ging het al mis. Mede op aanraden van chirurg Heijboer uit het Pijk- zigtziekenhuis, besloot ik voorlo pig rustig aan te doen. Hij waar schuwde me voor mijn toekomst. Zo'n Heijboer had ik op m'n ne gentiende ontmoet moeten heb ben. Dan had ik waarschijnlijk ook niet die ernstige blessure op gelopen. Voor Capelle heb ik geen bal meer verder getrapt." Rijksambtenaar „Mijn zoontje speelt al drie jaar by WK," verklaart de tegenwoor dig als rijksambtenaar werkzame Schuurhuizen de 'link' met WK, „waardoor ik al aardig wat men sen leerde kennen. Verleden jaar werd ik trainer van de B-jeugd en later kreeg ik ook de A-selectie onder mijn hoede. In februari/ maart had ik bijna nergens meer last van. Mijn energie kon ik niet genoeg kwy t ondanks dat ik aar dig bezig was op de sportschool Ik kreeg de gelegenheid af en toe Door Pnn van der Helm Hij ruilde destijds zijn voetbal tuniek in voor een American Foot- baïl-klofiie van de Amsterdam Admirals, alwaar hij slechts de arena betreedt om het leder tus sen de torenhoge palen over de lat te rammen. „Misschien hebben ze me gekozen omdat ik de bal in het voetbalveld zo vaak over het doel schoot," grapt de nieuwe trainer van zondag-derdeklasser Hermes DVS, Silvio Diliberto, als hij uit de doeken doet waarom hy een punt achter zyn actieve profvoetbal loopbaan moest zetten en zijn ge luk beproefde bij een American Football-team. Achti/^envolgens Sparta, Roda JC, Haarlem en Eindhoven heeft de 35-jarige Diliberto op zijn curri culum vitae staan. „Vanwege een kwetsuur hield ik voetballen op het hoogste niveau niet vol," legt de in Kerkrade woonachtige oe- fenmeester uit. „Daarom kwamen de 'Admirals' als geroepen. Zoals een kind blij is met nieuw speel tje, zo had ik veel lol in het spelen en het reizen voor en met de 'Ad mirals'. Ik kom alleen het veld op om de bal een trap te verkopen, want daarna mag ik weer plaats nemen op de bank." Dat het optreden zo kort is, houdt in dat uiterste concentratie ver eist is. „Jazeker, want je krijgt geen herkansing," voegt Diliberto eraan toe, moet in een keer goed gaan." Zijn blessure weer hield Diliberto er niet van zijn 'kicksen' wekelijks aan te trek ken. „Ik voetbalde afgelopen sei zoen nog bij Coriovaüum in Zuid- Limburg, dat in de vierde klasse uitkomt. Daarvan heb ik geleerd dat ie met een ander niveau te ma ken hebt. Je krijgt niet elke bal precies waar je hem hebben wilt. Menig ex-profvoetballer kan daar niet goed mee omgaan, ik geloof dat ik dat wel kan." Dat is mogelijkerwijs de reden van het enthousiasme? „Ik denk het," aldus de gebruinde coach, „van de 28 spelers uit wie ik kan kiezen, zijn er elf verschenen op de eerste training. Zij maken een balvaardige indruk. Maar dat is niet het belangrijkste in de voet ballerij, het gaat om de teamac ceptatie. Als die er is, dan kunnen het ver gaan schoppen. Toen sponsor mij benaderde en vioeg of ik interesse had in Her mes DVS, had ik het beeld van een ploeg voor ogen die in elk ge val in de hoogste regionen van het amateurvoetbal speelde. Het was wel een verrassing voor me toen ik zag dat ze zo gekelderd waren." Over hoe ver de blauw-witten het dit seizoen precies gaan schoppen is Dilberto duidelijk: „Liever spreek ik niet in termen van het behalen van een periodetitel of kampioenschap. Er moet progres sie in de groep zitten, vooruitgang geboekt worden." Diliberto heeft een hekel aan ter men als tussenjaar of een fase in een lange weg naar de top. „Een tussenjaar "vertelt Diliberto vast beraden, „is een verloren jaar. Ik wil gewoon een goede start ma ken. Het is leuk aan de slag te I gaan bij een ploeg die net gepro moveerd is. Tevens is het moei lijk. Het voordeel is dat ik zelf la ger heb gespeeld. Daardoor weet ik de jongens op het juiste niveau aan te spreken." Om kort te gaan: Diliberto heeft er zin in. „Hermes DVS maakt, voor zover ik na zo'n korte tijd kan oordelen, een goede indruk op mij. Het enige minpuntje is het trainingsveld. Dat is niet zo ge weldig." met WK mee te trainen." „Ik wilde gewoon voetballen en zien hoe mijn achillespees het zou houden. Hoewel ik merkte dat ik een j aar niets had gedaan gmg het toch steeds lekkerder. Daarom wil ik dit seizoen graag voor WK, een club waar niets moet en iedereen eikaars gelijke is, uitkomen. Na tuurlijk hebben er andere clubs aan de lijn gehangen. Maar ik wil niet bijvoorbeeld in de bollen streek drie keer trainen, een wed strijdje spelen en mijn geld pak ken. Daar voel ik niets voor. Laat mij maar lekker bij WK voetbal len en plezier hebben. En op wel ke plek in het elftal? Laatste man of middenvelder, het maakt me niets uit. Gerard Heijdra, de trai ner, is capabel genoeg voor om dat te bepalen." Door Sander Sonnemans De voetbaljaargang 1999-2000. Het zou wel eens het seizoen van de waarheid kunnen worden. Waarom? De Dienst Sport en Recreatie van de gemeen te Schiedam presenteert de Sportnota 2000. Worden de kleinere clubs gedwongen te fuse ren? Krijgen de trainingsfaciliteiten in de sportparken een betere kwaliteit? Mag het ju bilerende PPSCeen voordeurdeler verwach ten? Kan er nou wel of niet een voetbalclub haar pijlen richten op de braakliggende grondindeWoudhoek? Kunnen WK en Spa- land bij elkaar in het veel te krappe Kethel blijven zitten of is Spaland toch niet te voor barig geweest met de keus van de clubnaam? De sportnota geeft ons straks antwoord op al le vragen. Vol verwachting klopt ons hart. In de Vlaardingse Broekpolder moet in 2000 zo onderhand wel eens de eerste paal de grond in gaan voor het multifunctionele sportcomplex. Tenminste als het ambitieuze plan geen doodgeboren kindje is. Krijgen VFC en RKWIK van de gemeente de kans om gewenste samensmelting gestalte te geven? Het jaar 2000 zal het ons leren. En Excelsior Maassluis? Natuurlijk wordt de hoofdklasser in 2000 kampioen en mag de club zich met recht de trots van Maassluis noemen! Zo niet, dan kan je je afvragen wie of wat er gefaald heeft. De trainer? Het in- koopbeleid? We zullen het zien in 2000. Ja, het jaar 2000 belooft een mooi jaar te wor den. Vanzelfsprekend streven alle amateur clubs naar het hoogst haalbare. Als ze al het hoofd boven water kunnen houden. Kader personeel vastleggen wordt een steeds groter probleem en voor extra inkomsten zijn ze aangewezen op geldschieters, nu de gokkas ten al lang en breed uit ons gezichtsveld zyn verdwenen. Maar sponsors alleen, daar redt een club het niet mee. Koekenbakkers moe ten we hebben! Het amateurvoetbal drijft op koekenbakkers. Koekenbakkers van trainers die, in hun meest professionele coaeh-jas of driedelig kostuum, analyserend constateren dat de bal rond is en het gras groen en verslaggevers af bekken als ze net iets te kritische vragen stel len. Koekenbakkers van voorzitters die bewe ren niet te weten welke anonieme sponsors de spelers haalt en betaalt. Koekenbakkers van p.r.-functionarissen die (pas) twee da gen na de wedstrijd een superpositief verslag faxen. Koekenbakkers van grensrechters die delen in de winstpremie en daar dan ook naar vlaggen. Koekenbakkers van voetballers die voor een paar rotcenten als een hoer van ver eniging naar vereniging tippelen, van club liefde nog nooit hebben gehoord en er het bijltje er bij neergooien zodra ze eens een keer worden gepasseerd. Koekenbakkers van sponsors die menen zich met hun geldschuivery het recht te verwer ven mee te mogen praten over de opstelling. Koekenbakkers van bestuursleden die wél de koelkast weten te vinden, maar niet jn staat zyn voorde pers de opstellingen op papier te krijgen. Koekenbaksters van gastvrouwen die na de geserveerde hapjes en drankjes zeggen: 'En wel een positief stukje in de krant hè'. Koekenbakkers van supporters die hun idolen de ene week verrot schelden, de andere week by hen om de nek hangen en scheidsrechters na de wedstrijd het liefst met een vreselijke ziekte van het terrein zien gaan. Koekenbakkers zyn het! Allemaal! Het amateurvoetbal hangt van koekenbak kers aan elkaar. Gelukkig maar. Zonder al die koekenbakkers zou er maar weinig van over blijven. Koekenbakkers? Wy op de sportredactie zouden hen voor geen goud wil len missen. Sportnota 2000? Multifunctioneel sportcomplex? Hoofdklasse-kampioen? So what? Koekenbakkers moeten we hebben! Naam: Joep van der Have Leeftijd'. 63 Club: 756 Functie: pr-medewerker, trainer van de F-pupitlen „Ik ben een echte Shell-man, maar toch heb ik van mijn tiende tot ongeveer mijn drieëntwintigste bij Fortuna gevoetbald Die club speelde betaald voetbal, maar ik hikte net tegen het eerste aan. Toen ben ik naar TSB gegaan, want daarmee kon ik mooie reisjes maken. We speelden jaar lijks met het Nederlands Shell-elftal een vijflanden toernooi. Zo kwam ik in Enge land en Frankrijk." „Ik heb tot myn achtenvijftigste gevoet bald en organiseerde met anderen activi teiten voor de selectie en trainde de jeugd. Ik heb ook nog een jaar of vijf de A- jeugd van Fortuna onder handen gehad. Nu train ik de effies en zoek ik met Jan Vrijenhoek en Cees Boudestein naar sponsors. Dat mocht vroeger niet. toen kwam alles van Shell, maar dat is inmid dels veranderd. The Shell Boys is ook geen besloten vereniging meer." „Mensen van buiten Shell vonden het vroeger vreemd dat er een fabriekselftal was. 'Je ziet die jongensal tijdensjewerk, dan v.i! 'e ze toch niet in *e vrhe ti'd zien zeiden ze. Maar er werkten meer dan zes duizend mensen. Ik zag hooguit twee teamgenoten overdag. TSB was toen al niets anders dan andere clubs. Heel spe ciaal is wel hel schitterende sportpark waar we spelen. Wat is het zonde dat Vijfs- luizen moet verdwijnen. Dat gaat me echt aan het hart. Teams die hier moesten spe len, kwamen altijd met open mond kat terrein op. Zolang het park er nog staat, geniet ik er met veile teugen van." fo»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 23