40 Derby tussen Deltasport en HVO in ere hersteld SBplirOHWe GTFer Paul Weber met blik bier over de finish Richard Schippers werkt hard aan rentree PPSC ziet komst Feyenoord als hoogtepunt van het seizoen Voetballer liep marathon van Rotterdam voor zijn vader Van Dijk komt Van der Wilde weer tegen na overstap van Zwaluwen Rotterdams Dagblad Donderdag 2 september 1999 Door Richard van 't Zelfde „Ik moest hem een keer gelopen hebben," motiveert GTB'erPauI Weber zijn beslissing de mara thon te lopen, om er vervol gens aan toe te voegen „maar ik deed het ook voor tdjjn vader. Hij -wilde vroeger graag een marathon lopen, maar een blessure hield hem aan de kant. Dat heeft hy altijd erg gevonden. Daarom liep ik ook een beetje voor hem." Halverwege het afgelopen voetbalseizoen be sloot de Schiedammer in trai ning te gaan voor de marathon van Rotterdam. Hij werd ge steund en begeleid door GTB- bestuurslid Willem Helberse die al de nodige marathons achter zijn naam heeft. Helberse hoor de van Webers plannen, stelde een trainingsschema voor hem op en beloofde hem over de fi nish te krijgen. „De tijd vonden we niet belangrijk, als ik hem maar uit zou lopen. Uiteindelijk heb ik hem ook uitgelopen, ik ben Helberse nog steeds zeer dankbaar." Zware maanden En zo braken er voor Weber mid den in het voetbalseizoen twee zware maanden aan. „Het was moeilyk," denkt Weber terug.' „Op maandag en woensdag trainde ik bij GTB, op zaterdag speelde ik een wedstrijd en een dag later liep ik twintig kilome ter en dan ging ik zondagavond ook nog zaalvoetballen. Naast deze vaste trainingen moet je ook tussendoor aan kilometers zien te komen." Zijn voetbaltrainer Hans Hoo- gendoom had geen problemen met Webers marathon avontuur, zolang hij voor GTB ook maar de volle honderd procent gaf. „Soms kreeg ik tijdens een duel een flinke schop en kon ik op zondag niet veel kilometers ma ken, maar daar moet je niet kin derachtig in zyn. Ik heb mezelf in geen wedstrijd gespaard om te kunnen lopen. Alleen ging volgens mijn medespelers mijn spel achteruit, ik was trager ge- worden in de korte sprinten had sneller pijn in mijn kuiten." Weber heeft dan ook besloten te wachten met zijn volgende ma rathon tot hij met voetballen ge stopt is. „Het is soms moei lijk de sporten te combine ren. Als je moet trainen voor de mara thon, kun je niet hebben dat je mank loopt van de schoppen van een dag er voor. Ook korajeerniei aan toe voor een serieuze tijd te gaan. Ik had mijn werk, mijn vriendin Ni- colle, voetbal- en marathontrai ning. Dan hou je weinig tijd over voor andere dingen." Schitterende ervaring Maar de ene marathon die hij liep, staat in het geheugen van Weber gegrift. „Het was een schitterende ervaring. Je loopt van tevoren nog wat in en dan is daar het startschot. En die sfeer, al die mensen die je staan aan te moedigen, ik had nog nooit zo iets meegemaakt." Weber noemt die dag dan ook zijn mooiste van het afgelopen jaar, om er aan toe te voegen „als GTB was gepromoveerd, dan was dit het mooiste moment ge weest" Buiten Helberse die geen mo ment van Weber's zijde week, was er nog een drijfveer voor de Schiedammer. „Opeens zag ik mijn vader en broer, Die hebben de helft van de marathon naast me gefietst Dat maakte het lo pen een stuk aangenamer en ge makkelijker." Na vierenhalf uur kwam de finish in zicht „Fan tastisch, wateen mooi moment," glimt Weber, ,4k kwam laat bin nen en nog stond er publiek, ge weldig." Tussen dat publiek stond een kennis op Weber te wachten, zijn vriend en ploeggenoot Ri chard Noordzij. „Vijf meter voor de finish stapte hij uit het pu bliek en gaf me een blikje bier. Ik was helemaal leeg en kwam over de finish met een blik bier in mijn handen, die heb ik toen maar meteen leeggedronken, je moet toch vocht innemen," lacht de GTB'er er nog om. HVO-verdediger Marco van Dijk waarschuwt Jarno van der Wilde dat hij hem in de derby's niet zal ontzien. De spits van Deltasport is niet onder de indruk. Foto Peter Molenboer Door Fred Louter Voetbalminnend Vlaardingen is met de degradatie van Zwaluwen naar de tweede klasse van het za- terdag-amateurvoetbal weliswaar een derby kwijtgeraakt, het kreeg er met de promotie van HVO ook direct weereen voor terug. Tegen stander voor HVO in die derby in de eerste klasse B wordt komend seizoen natuurlijk stadgenoot Deltasport dat het uitstekend deed in zyn debuutjaar in die eer ste klasse. De ploeg van trainer Ton Pattina- ma eindigde op een keurige vier de plaats in de competitie, pakte en passant een periodetitel, be reikte de finale van het toernooi om de districtsbeker (waarin het verloor van Leonidas-zo, red.) en werd daarna nog even fluitend Vlaardings kampioen. Deltasport-aanvaller Jarno van der Wilde (25) en HVO-verdediger Marco van Dijk (29) zullen elkaar ook het komend seizoen in het veld geregeld tegenkomen. Van der Wilde is ondanks de interesse van andere clubs uit het amateur voetbal komend seizoen gewoon actief bij de club uit de Broekpol der, terwijl Van Dijk na maar liefst twintig jaar Zwaluwen de overstap maakte naar het gepro moveerde HVO. Echte plakker „Ik herinner mij die duels met Marco van afgelopen seizoen nog goed," opent Van der Wilde. „Het waren pittige, maar leuke duels tussen ons. Marco is iemand die een spits heel weinig ruimte geeft. Een echte plakker, zo zou je hem kunnen omschrijven. Dat is alt'yd lastig voor een spits, dus ook voor mij." „Dat klopt," beaamt. Van Dijk. „Van die eigenschappen moet ik het hebben als verdediger. Wat Jarno betreft; hij is een type spits dat loert op zijn kansjes. Een ech te momentenvoetbaUer die puur gefocust is op het maken van doelpunten. Hij werkt niet zo hard, daarom denk ik ook dat het een goede zet van Deltasport ge weest is Jouad Fertoute naar Vlaardingen te halen. Die jongen knapt enorm veel vuil werk op, waarvan Jamo kan profiteren." „Wat Marco's sterke en zwakke punten zijn?" „Pfff," zucht Van der Wilde. „Zois ik al zei, geeft hij heel weinig ruimte weg. Hij is vry snel en is door zijn lengte in de lucht heel sterk. Minpuntje is dat hij door zijn lengte niet zo wendbaar is. Maar dat compen seert hij wel door zijn sterke pun ten. Vorig jaar hebben we met Deltasport weliswaar twee keer van Zwaluwen gewonnen, maar dat was met 1-0 en 2-1. Ik heb te gen Marco één keer gescoord. Dat was een afstandschot van een me ter of twintig. Daar kon hij weinig aan doen. Wedstrijden tussen twee clubs uit Vlaardingen zijn al tijd apart maar dat geldt waar schijnlijk voor elke stad of elk dorp. Ik verwacht komend sei zoen tegen HVO ook dergelijke wedstrijden met een hoop pu bliek." Ondanks het slechte seizoen van Zwaluwen, is Van Dijk wél te spreken over de derby's tegen Deltasport: „Met name thuis vond ik dat we een puntje verdiend hadden. We speelden die dag een van onze betere wedstrijden, dan is het zuur als dat niet beloond wordt. Dat afstandschot waarmee Jamo scoorde was wat fortuinlijk. Het is wel zijn kwaliteit dat hij het probeert. Je bent als verdediger toch geneigd te zeggen: 'laat maar schieten van die afstand'. Daar profiteerde hij optimaal van." De hiërarchie in het Vlaardingse voetbal heeft de laatste jaren een aardverschuiving ondergaan. Wa ren Zwaluwen en HVO jarenlang min of meer'toonaangevend ais eersteklassers, anno 1999 is alles anders, beseffen ook de twee hoofdrolspelers. Van der Wilde: „Deltasport is mo menteel natuurlijk dé club van Vlaardingen. Dat etiket heeft de buitenwacht ons opgeplakt, maar zelf zien we dat nu ook in. Eigen lijk is het hartstikke snel gegaan. Ik ga nu mijn vierde jaar hier in en heb de club enorm zien groeien de laatste jaren. Het eerste jaar vond ik wat tegenvallen. De plan nen hogerop te gaan, lagen des tijds al klaar, maar konden toen nog niet waargemaakt worden. Als je ziet hoe sne! het de laatste twee jaar gaat, nou, nou. Als het in datzelfde tempo doorgaat, spelen we volgend jaar al in de hoofd klasse. Met spelers als Cor Lems, Jaco de Ligt, Björn Meeuwse (al len Dordrecht'90) en Marco Sas (ex-SWSMC), is een periodetitel het minste wat je van ons mag verwachten." „Dat zit er voor ons uiteraard nog met in." beseft Van Dijk. „Del tasport is veel verder, HVO is een bescheiden club in de eerste klas se. Ik denk dat het voor ons het eerste seizoen in deze klasse heel belangrijk is dat we ons handha ven. Daar heb ik vertrouwen in. ja. Aan de andere kant; ik kan mij herinneren dat een paar jaar gele den bij Zwaluwen het eerste jaar in de eerste klasse gelijk het beste jaar was. Dat was onder trainer Danny Molendijk. Die is dit sei zoen trainer bij HVÖ, inderdaad," „Dat er zoveel goede spelers naar ons toe komen, heeft niet alleen met de financiële mogelijkheden bij onze club te maken." verklaart Van der Wilde de grote aantrek kingskracht van 'Delta'. „De sfeer is momenteel hartstikke goed hier. Daarnaast is Ton Pattinama heel bekend in het voetbalwereld je en dat scheelt ook. Ik heb vorig jaar problemen gekend met de trainer, maar die zijn inmiddels al lang en breed uitgepraat. Onze se lectie herbergt een hoop verschil lende karakters en ik denk dat Pattinama de juiste man is om al die karakters op één Lijn te krij gen. Ik zou zo snel niet weten wie er eventueel nog meer geschikt is deze club te trainen." Door Bart Boerop Een verrassing m de selectie van VDL. Ruud den Engelsman is weg, dat was bekend. René Verha gen is de nieuwe trainer, oud nieuws, maar dan duikt daar in eens de naam van Richard Schip pers op. Richard Schippers? Maar die mocht toch nooit meer voet ballen? „Daar sta je van te kijken hé? Nou, het was voor mij ook een verrassing. Als ik het bestuur en de supporters van VDL moet gelo ven, speel ik vanaf het begin van de competitie weer mee, maar ik denk zelf pas de vierde of vijfde wedstrijd mee te kunnen doen," vertelt Schippers. „Ik ging weg voor een pak melk en kwam terug met een bood schappentas," omschrijft de 27-ja- rige voetbalier van VDL de absur de gewaarwording toen hij ont waakte uit de narcose na zijn ope ratie. Hij onderging begin dit jaar een knieoperatie om zijn buiten meniscus te herstellen. Toen hij bijkwam van de medische in greep vertelde de arts hem dat hij geen kruisband meer had in zijn linkerknie. De operatie was noodzakelijk, om dat Schippers in januari in een duel tegen Moordrecht gebles seerd was geraakt. Het was dezelf de wedstrijd waarin René Verha gen tegen een kwetsuur opliep. Aanvankelijk leek Verhagen er ernstiger aan toe. maar de toen malig aanvoerder en nu trainer van de Maassluisse club voetbal de weer voor het seizoen om was. Schippers kreeg na de operatie te horen dat hij nooit meer mocht voetballen. „De dokters hebben me wel drie keer verteld dat voetballen taboe was. Een nieuwe trap op die knie zou tot invaliditeit kunnen leiden. Daarom richtte ik in mijn revali datie puur op het herstellen om weer te gaan werken. Voetbal had ik uit mijn hoofd gezet. Zo'n reva lidatie wens ik niemand toe. Ze ven uur per dag alleen maar bezig met een deel van je lichaam en je gaat zo langzaam vooruit." Toch ging het steeds beter met de voetballer, zo goed zelfs dat hij zijn voetbalschoenen maar weer uit de wilgen haalde. „Ik heb het eerst met mijn vriendin over ge had. Zij was er helemaal niet blij mee. Maar je weet hoe het gaat. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. We hebben afgespro ken dat ik het weer ging proberen, maar dat ik meteen zou stoppen als ik ook maar iets zou voelen. Tot op heden gaat het gelukkig voortreffelijk." Op het moment van interview, en kele weken voor het begin van de competitie, heeft Schippers nog geen training met zijn ploeggeno ten achter de rug. „Dat zal best een stap zijn, voor het eerst weer een duel aangaan. Ik moet wal angst overwinnen voor ik er weer vol in kan. Daarom komt het be gin van de competitie ook te vroeg." VDL deed vorig jaar heel lang goed mee in de derde klasse. Na de winterstop kwam de klad erin. De ploeg verloor wedstrijd na wedstrijd en moest uiteindelijk nog vrezen voor degradatie. Dat bleef VDL bespaard, maar coach Rob Schalke werd aan de kant ge zet. De hoofdmacht van de zondag- derdeklasser staat voor het eerst onder leiding van René Verhagen. „Dat is goed te merken. Hij traint zoals hij voetbalde. Hij had altijd een grote hekel aan lopen. Dat doen we dus gelukkig ook niet tij dens de training. Er is altijd een balletje bij. Verder blijven we vol gend jaar aanvallend spelen. We zullen heel veel goals moeten ma ken. want de verdediging blijft een zwak punt. We zitten ruim in de middenvelders en de aanval lers, maar als een verdediger uit valt, hebben we een probleem. Verhagen probeert Leen Muis nu uit als voorstopper. Hopelijk pakt dat goed uit, maar liever zou ik zelf de defensie snel versterken." Door Sander Sonnemans Natuurlijk, cr. Jaar vrinden ze op sportpark Thurlede geen doekjes om, moet na de misstap van afge lopen seizoen, deze competitie wél het promotiefeest van derde klasser PPSC worden gevierd. Maar hét hoogtepunt van deze voetbaljaargang wordt de komst van Feyenoord. De regerend landskampioen is vastgelegd voor de jubileumwedstrijd tegen de Schiedamse club die in het jaar 2000 tachtig jaar wordt. In de nieuwsbrief van van 'PP' wordt gesteld dat Feyenoord alleen nog maar 'ja' hoeft te zeggen. Dankzij de medewerking van een aantal sponsors is de financiering volle dig rond. Daar zal het niet aan lig gen. „De sponsoring," zegt Guido van der Wal, teambegeleider van het eerste elftal en woordvoerder van de jubileumcommissie 'PPSC 2000', „is helemaal rond. De komst van Feyenoord hangt al leen nog af van het oefenprogram ma in december. Het belangrijk ste criterium bij het vastleggen van de jubileumwedstrijd is dat de voetballers niet te lang in de spelersbus willen zitten. Feye noord moet het voor ons zo be langrijke duel dus in zien te pas sen in het oefenprogramma, maar daar heb ik alie vertrouwen in." Van der Wal is degene die met het plan kwam de Rotterdammers naar Schiedam te halen. „Op een feestavond ergens in mei heb ik mei mijn giote Lek geroepen Fey enoord te zullen strikken. Toen ik de volgende dag weer nuchter was, besefte ik wat mij te doen stond. Gelukkig hebben we een jubileumcommissie die van wan ten weet, want er zijn voldoende sponsors gevonden om de wed strijd te kunnen bekostigen." Maar het is niet alleen Feyenoord dat het jubileumjaar van PPSC glan&moet geven. Nu al ligt er een PPSC bestaat tachtig jaar en viert dat groots. De jubileumcommissie probeert Feyenoord naar Schiedam te halen. Foto Peter Molkenboer piank, dat tijdens de nieuwjaars receptie wordt gepresenteerd. Vanzelfsprekend staan er enkele feestavonden op de rol en verder worden jn de wintermaanden dart- en klaveijastoemooien ge speeld. Een reünie en een voetbal wedstrijd van de oude glorie, een sponsoravond met een gastspre ker, het familietoemooi en diver se feestelijke activiteiten rondom de wedstrijden van bpf EK completeren het programma. Goed werk dus van de jubileum commissie. Maar hoe staat het met het eerste elftal? De hoofd macht stond afgelopen seizoen op de drempel van de tweede klasse, maar miste in de nacompetitie de tree die nodig was om daadwerke lijk op de ladder te klimmen. „Vo rig seizoen pakten we een perio detitel en zijn we als tweede ge- pinriigd Met minder nemen we nu dus zeker geen genoegen," stelt Van der Wal. „We hebben maar één doel en dat is promotie. Het zal niet meevallen, maar we blaken van het zelfvertrouwen en willen de rol van favoriet zeker met uit de weg gaan." De als hoofdtrainer debuterende Ruud Spierings, oud-doelman van PPSC in de gloriejaren waar in op eersteklasse-niveau werd geacteerd, weet dus wat hem te doen staat. Naar verwachting kan hij op de onvoorwaardelijke me dewerking van de spelers reke nen, want op hun voorspraak werd hij gecontracteerd. De selec tie kent in elk geval weinig ver loop. Volgens Van der Wal, op en top 'PP'-man, is de groep zelfs ver sterkt. „Nee," lacht hij, „we beta len niet. We proberen spelers te halen door hen het een en ander te bieden: twee keer per jaar op trainingskamp, avondjes uit en een uitstekende sfeer. PPSC is een enorme vriendenploeg. En beschikt over kwaliteit." Vorig seizoen al verwelkomde de Thurledeclub een aantal zeer bruikbare krachten. De gebroe ders Martijn en Arjan van der Lee keerden terug op het oude nest en ook Edwin Ibrisimovic en Marcel Bosselaar stapten over van het ge degradeerde Ursus naar 'PP'. 'Good old' Eric van Harmeien plakt er nog maar een jaar aan vast en ook de vorig seizoen van HSC gekomen Jan Dave Vermeu len is een niet meer weg te den ken pion. „Daarbij komen dit seizoen de nieuwelingen José Rodriques (Xerxes-zondag, red.) en Edson Nelson (HOV, red.) als respectie velijk rechts- en linksbuiten. Ze zijn ook de versterkingen die we nodig hadden. Op de andere linies zit het wel goed. De keepers Alex de Jonge en Jeroen Ligthart zul len voor dit seizoen de concurren tie aan moeten gaan. De ploeg is de vorige competitie al enorm ge groeid en die ontwikkeling moet nu een vervolg krijgen. We heb ben daar alle vertrouwen in en durven daarom ook te stellen voor promotie te kunnen gaan. Een mooier jubileumjaar kunnen we ons dan ook niet voorstellen: én voetballen tegen Feyenoord én I ,/omoveren." Naam; Bob Elters Leeftijd: 66 Club: MW27 Functie: 'Gangotoog1 „Ik ben in 1961 als speler bij de club gekomen. Omdat hier een aantal goe de vrienden van mij speelden, ben ik van Excelsior Maassluis naar MW2? vertrokken. Ik zit hier nu ai weer bij na veertig jaar. Na tien jaar voetballen ben ik gestopt, en ben ik wedstrijdse cretaris bij de junioren geworden. In de jaren zeventig hadden we elftallei ders tekort en dat betekende dat ik soms op één dag leider van twee elf tallen v/as. Ik weet nog dat ik in één seizoen met drie verschillende elftal len drie keer met 1-0 van Holiandiaan heb verloren, ha ha." „In 1975 ben ik gangoloog geworden. Dat woord is pas een paar jaar gele den verzonnen door iemand hier bin nen de club. Het betekent dat ik de leiding heb over het hele gebeuren in de gang waar alle kleedkamers zijn. Ik verzorg de scheidsrechters, hou de kleedkamerindeling in de gaten en zorg voor de thee in de rust van de wedstrijden. Volgend jaar vier ik mijn jubileum, dan ben ik 25 jaar 'gango loog'. In al die jaren heb ik maar één keer af moeten bellen. Toen was ik ziek en kon ik echt niet meer lopen." „Vervelende incidenten maak ik maar zelden mee. Ik herinner mij wel een keer dat iemand van SVDFW de theepot op mijn gezicht wide zetten m üe rust. Hy wiide bier in plaats, van thee. "Wil je opsodemieteren met je bier', beet ik hem toe." „Het leuke aan dit werk is dat ik ei gen baas ben. Ik zie elke zaterdag weer een hoop vrienden, ook van be zoekende clubs natuurlijk. Ik hoef niet zo nodig langs de lijn bij het eer ste elftal te staan. Laat mij maar lek ker een beetje werken." Foto P^ter Molkenboer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 24