41 De titel is het enige dat telt voor DRGS SWSMC kan niet zonder Jan en Hans Klos Prioriteit Zwaluwen ligt niet puur bij eerste elftal uwe sjc \n> j§l -m. 'Jansen Jansen' lopen zich de benen uit het lijf voor de club Rotterdams Dagblad Donderdag 2 september 1999 Door Ton de Leede f Komend seizoen zijn zowel i'DVOv32, de zaterdagtak van if HSC als die van DRGS in de vjjf- de klasse E actief. DVO'32 en rlDRGS doen er alles aan promo- f tie binnen te halen. Voor HSC na het vertrek van veel spe llers niet meer mogelijk dan een ^plaats in de wachtkamer. DVO'32 £„Er wordt verwacht," bekent •^DVO'32-tramer René Oomen, totie. Er zijn wat spelers ver trokken raaar er zijn enkele spe llers bij gekomen waarvan to iets kunnen verwachten. Vooral ..'fijn is het dat Wim Vuijk, die twee jaar niet heeft gevoetbald door knieprobtemen, het weer gaat proberen. Ik merk al in de hele voorbereiding dat het nieu we seizoen leeft bij de spelers. Zeker in vergelijking met het vorige jaar toen vooral de con currentiestrijd ontbrak. Met DVO'32 willen we zo snel moge lijk terug naar de vierde klasse." HSC zijn zeven spelers vertrok ken/' toont Karei Buuron, de trainer van HSC zijn gematigd optimisme, „en dat waren net de voetballers die we nog hadden. Daarvoor zijn geen spelers te ruggekomen. In totaal hebben we vijfentwintig spelers voor twee elftallen, daarmee zullen we het moeten doen. Tk heb dus geen ploeg om hoog mee van dé toren te schreeuwen. Hard wer ken wordt het motto en dan zit er wel een plekkie in de raidden- moot in. Ik hoop in ieder geval de gezelligheid van het afgelo pen seizoen te evenaren." DRGS ..Het kampioenschap," laat DRGS-tramer Mario Krabben dam onverschrokken weten, „daar gaan we voor. Mochten we niet direct promoveren dan moet het via de achterdeur. Dus moeten we eerst een periodetitel pakken. Vorig seizoen kwamen we met een nieuwe groep een puntje te kort voor de nacompe- titie. Nu is de spelersgroep zo goed als intact gebleven en heb ik er acht potentiële basisspelers bij. Kortom: ik verwacht er heel veel van. De spelers mogen best een beetje druk voelen." Zondag Demos, Schiedamse Boys, SVDPW, SC Spaland en de zon dagafdeling van HSC komen al le uit in de vijfde klasse van het zondagvoetbal De overburen Schiedamse Boys en SVDPW hebben het genoegen in dezelf de klasse -E- te spelen. In de vijf de klasse G kruisen Demos, HSC en SC Spaland de degens. HSC „Met oud-speler Kees Dijksman als trainer," is.HSC-voorzitter Paul Nagtegaal overtuigd, „en Cock Hoogland en Marcel Ver meulen als assistenten verwacht ik veel van de spelersgroep. Het afgelopen seizoen, en dan vooral het einde ervan, was geen suc ces met Piet Kattestaart Nieuw in de selectie zijn CION-trainer Arwin Verburgh, John van der Hoek en enkele jeugdspelers. Ook is het verheugend dat bijna alle spelers van Al, die driejaar geleden kampioen vanVlaardin- gen werden, weer terug zijn. Voorzichtig uitgedrukt denk ik minstens aan de nacompetitie." Demos „We hebben een hele hoop ver sterking gekregen," weet De- mos-speler Remco van der Steen, „dus het komend seizoen kan er wat van Deraoa verwacht worden. Zo .zijn er spelers als Louis Ramos, Danny Bos en Sven de Groot bijgekomen en is er niemand weggegaan. Vooral in de breedte zijn we sterker ge worden. Met het nieuwe be stuur, een nieuwe hoofdsponsor en onze enthousiaste trainer Henk van Loenen eindigen to zeker bij de bovenste drie," Schiedamse Boys „Vier spelers van het eerste elf tal zijn overgebleven," is Schie damse Boys-voorzitter geens zins pessimistisch, „de rest is het derde elftal Ls geworden. Ze ven jonge spelers, van rond de twintig jaar, zijn van SWSMC over gekomen. Eind juli is Jan van Elswijk, de nieuwe trainer die van DOS'32 is gekomen, be gonnen en het enthousiasme is groot Je ziet inzet samenspel en de spelers gunnen elkaar de baL Ik zie de competitie positief tegemoet 'n Plekkie bij de eer ste drie zit er wel in." SVDPW „Ik hoop op een heleboel moois," is SVDPW-leider Marco van Veen kort van stof. „Alleen Martin Vermeulen is naar WK vertrokken en Chris van Gelde ren is gestopt Er zijn wat jonge gasten gekomen waarvan wel wat te verwachten valt. Vorig seizoen hebben we een hoop pech gehad dus hopen we nu op een beter verloop." SC Spaland „Qua potentieel kunnen we bo venin meedraaien," klinkt Rein van Ravenzwaajj, de voorzitter van SC Spaland, hoopvol. „We zijn net begonnen, de vereni ging staat nog in de kinder schoenen maar heeft wel een grote toekomst met 22 jeugdelf- tallen. Het is moeilijk om van trainer John Marrevee een kam pioenschap te eisen." Door Ton de Leede Wie op zaterdag of zondag het complex van SWSMC betreedt, loopt ongetwijfeld twee druk be zig zijnde baasjes tegen het lijf. Deze twee 'oudere jongeren', Jan en Hans Klos, zijn op hun eigen wijze volop in de weer. Het onaf scheidelijke duo loopt zich van 's ochtends vroeg tot laat in de mid dag de benen uit het lijf om het dagje SWSMC voor een ieder zo goed mogelijk te laten verlopen. Ze houden niet alleen haarfijn al le (tussenstanden bij, ze zorgen desnoods dat alle spelers en de scheidsrechters in de rust hun thee krijgen en dat na afloop ook de resultaten van de concurren ten bekend zijn. Eerst moet er een groot misver stand uit de wereld geholpen wor den: Jan en Hans zijn geen twee ling. Jan is de oudste van de twee met zijn 36 jaar. Hans is twee jaar jonger en voegt hij er voor alle duidelijkheid aan toe, terwijl bei den hun zilveren sterrenbeeldjes laten zien:Jan is kreeft en ik ben ram, dus het is een beetje moeilijk om dan tweeling te zijn." De da gen dat het voetbalmaffe tweetal niet rand de voetbalvelden struint, worden bij een Vlaardings toeleveringsbedrijf doorgebracht alwaar de centjes worden ver diend. Jan is assistent-boekbin der en heeft vorig jaar zijn diplo ma behaald op het Grafisch Ly ceum terwijl Hans als productie medewerker actiefis. Beenbreuk Een beenbreuk van Jan vormde het begin van de kennismaking met het toenmalige SW. „In 1982," staat het jaartal in het ge heugen van de iets makkelijker pratende Jan gegrift, „brak ik mijn kuit- en scheenbeen in een wedstrijd van WC, waar ik tóen in de A-tjes voetbalde, tegen Rol- landiaan. Ik wilde mijn makkers bij VFC niet in de steek laten maar toch besloot ik een seizoens kaart bij SW aan te schaffen. Mijn vader had er gevoetbald en de naam SW sprak me toen al aan, want het speelde behoorlijk goed voetbal. In onze woonplaats Vlaardingen had je geen betaald voetbal en dat wilde ik toch graag zien." „Toen Jan zijn ber ,ik," herin nert Hans ziel. en helder, „speelde ik ook b.j VFC. Ik ben gelijk met hem meegegaan om een seizoenskaart aan te schaf- fen."„SW speelde in de eerste di visie," somt Jan moeiteloos op, „mei Dick Buitelaar als trainer en Hans Schinkel als zijn assistent. In het doel stond Bas van Noort- wijk en in de verdediging stonden Henk Salari en Hans Loovens, die later naar het Belgische Waregem zou gaan. Ook Jantje Mulder en Cor Peitsman, die als bijnaam de zoutzak had, stonden in dat elftal." „Eerst gingen we alleen naar het betaalde voetbal kijken," vult Hans aan, „maar al gauw volgden we ook de amateurs en de jeugd. Een jaar of twee later zijn we lid geworden. Qua gezelligheid had ik het prima naar m'n zin." In 1988 was er bijna een einde ge komen aan de innige relatie tus sen SW en de broertjes Klos, die in de wandelgangen ook wel 'Jan sen &Jan sen' worden genoemd. Jan, met het krantenartikel van destijds in de hand: „De geld kraan werd dichtgedraaid en SW dreigde failliet te gaan. Er waren drie mensen bij SW, trainer Jan van der Velden en de spelers Henk Salari en Hans Door Fred Louter „De degradatie uit de eerste klas se zag je eigenlijk al aankomen. Zeker toen we vlak na de winter stop enkele cruciale duels verlo ren, zag je dat de koppies gingen hangen. De afloop is bekend. Zwa'uwen speelt volgend jaar een treetje lager," zegt Zwaluwen-pre ses Jan Hoogerwerf (60) enigszins berustend. Berusting die er al vroeg in het seizoen leek te zijn bij het bestuur van de zaterdagveremging. Nog voordat de ploeg officieel was ge degradeerd, kon men in het pro grammaboekje lezen dat de Vlaar- dingers niets meer te zoeken had den in de eerste klasse, Hoogerwerf: „Op dat moment was dat natuurlijk wel de waarheid. We kinnen met zijn allen gaan roepen dat het nog kan, maar daarmee maak je je als bestuur natuurlijk ook niet echt geloof waardig. Dat wij ons er al bij had den neergelegd, kun je uitleggen als een stukje realiteitszin. We hebben de spelersgroep regelma tig gevraagd wat er mis was. Nie mand kon het uitleggen. Doorde weeks had iedereen vertrouwen in de komende zaterdag, maar Loovens die autohandelaar John van Dijk over de streep wisten te trekken om SW te redden." Hans: „Het was een groot geluk dat Van Dijk kwam want met hem kwamen een hoop zakenrelaties mee, die ook sponsor werden." Jan: „De club kreeg meer financi ële armslag." Hans: „Er verander de een heieboel. Ook kwamen er veel nieuwe spelers bjj zoals Keje Molenaar, Pier Tol, Peter Barend- se, Zier Tebbenhof en Joop Hie- le." Jan: „SW ging toen draaien en speelde bijna wekelijks voor een uitverkocht stadion." Kampioenschap Hans: „Het mooiste van die tijd was het kampioenschap en de promotie naar dc eredivisie. Jam mer was het dat S W in het Feye- noordstadion moest gaan spelen. Het SW-complex had beter opge knapt kunnen worden zodat er een stadionnetje voor zo'n 20.000 toeschouwers was gekomen." Jan, met een diepe zucht: Had den burgemeester en wethouders van Schiedam maar meegewerkt dan hadden we nu nog betaald voetbal gehad in Schiedam. Mede daardoor is Van Dijk naar Dor drecht uitgeweken. Dat vinden de meeste mensen nog heel erg jam mer." Hans: „Later is Van Dijk uitge kocht door Cees den Braven, de kithandelaar uit Oosterhout, en is SW als betaald voetbalclub opge houden te bestaan, Met het be taald voetbal van SW/Dordreeht hadden wij geen enkele binding. De meeste leden met een rood- Jan (rechts) en Hans Klos zijn elk weekeindete vinden ophet veld van SWSMC. Jan heeft op zijn walkman altijd Radio Rijn mond aanstaan en Hans luis tert naar Langs de Ujn. Zo mis sen de broers niets op sport gebied. Foto Peter Motkenboer groen hart voelden zich verra den." „Tegenwoordig is SW als SWSMC actief in de eerste klas se," keert Jan terug in de realiteit. „Het wordt het derde seizoen als fusieclub met SMC. Toen er over een fusie werd gesproken en ik hoorde dat Frans Eikenbroek voorzitter zou worden besloot ik als lid te blijven. Zo niet dan wa ren we geen lid meer geweest. Misschien waren we nog wel ko men kijken maar we waren geen lid meer geweest. Frans Eiken broek is toch een persoonlijk heid." „Frans Eikenbroek is een hele fij ne man om mee te praten," beaamt Hans. „Het hele bestuur komt sympathiek over. Voor de club is het jammer dat het al twee jaar achter elkaar de promotie naar de hoofdklasse is misgelo pen. Drie maal is scheepsrecht, dus dit seizoen moet het gaan ge beuren." Celine Dion Over het komend seizoen bestaat voor henzelf weinig twyfel. Na tuurlijk zullen ze tijd vrij maken om naar Celine Dion, De Kast, Vo- lumia en niet te vergeten de Bel gische zangeres Dana Winner ('een hele goede en mooie zange res') te luisteren. Vanzelfspre kend zullen ze op zoek gaan naar mooie kleding, want goed voor de dag komen doen ze graag. Hun voornaamste vrijetijdsbesteding vindt echter op Harga plaats. Een weekeinde SWSMC schet sen de twee voetbalfanaten als- volgt: „Zaterdagmorgen rond tien uur komen we op het complex We volgen de jeugd 'n beetje, vanaf de D-pupiilen eigenlijk tot het eind van de dag, tot Al of BI klaar zijn. Jan belt voor de uitslagen van de andere wedstrijden in de A- of B-klasse en Hans schrijft al les op. Alle uitslagen worden doorgegeven aan de trainers. Tus sendoor nemen we een broodje of een patatje en drinken we wat. Om een uur of vijf gaan we naar huis. Dan zeggen we tegen de be stuursleden 'tot morgen'. Thuis gekomen eten we een bord soep, twee borden meestal, en frissen we ons wat op. Dan pakken we on ze walkman en zet Jan Radio Rijnmond op en Hans Langs de Lijn. We gaan aan de tafel in de woonkamer zitten en schrijven de uitslagen van de gespeelde wed strijden in de dikke VI, die altijd aan het begin van het seizoen uit komt. Tegen half elf gaan we naar bed om bij te komen." „Het hangt van het programma af hoe laat we zondag naar het veld rijden. Speelt het tweede elftal thuis dan zij n we om half tien aan wezig. We volgen de wedstrijd en na afloop bellen we de uitslagen van de andere clubs uit de poule bij elkaar. Wanneer het eerste niet thuis speelt gaan we naar huis en volgen we al het voetbal via de ra dio. Vrijwel nooit gaan we naar een uitwedstrijd. Je bent dan zo laat weer thuis. Het heeft ook te maken met een slechte herinne ring aan een paar jaar geleden toen we na de uitwedstrijd by SMWHillegersberg onze auto met twee lek gestoken banden aan troffen. Bij een thuiswedstrijd van het eerste volgen we natuur lijk de partij en loopt Hans met zijn walkman op Langs de Lijn en heeft Jan zijn walkman op Radio Rijnmond afgesteld. Zo gauw er belangwekkende tussenstanden worden gegeven worden deze me teen aan de bestuursleden door gegeven. Natuurlijk melden we ook als er' doelpunten worden ge scoord in het betaalde voetbal. Is het eerste afgelopen dan gaan we ongeveer half vijf naar huis en eten we een lekker prakkie. Ver volgens kyken we naar Studio Sport." Wat verwachten de twee fervente Ajax-aanhangers van het naken de seizoen? „We worden kampi oen," klinkt het uit één mond. „Met een spits als Peter van der Veen en een doelman als Perry Hoogstad, die komend seizoen de minst gepasseerde doelman van de afdeling wordt met een verde diger als Herman Zoetmulder voor zichkan dat niet anders, Ook hopen we dat ons oude schoolmaatje Edwin Berveling bij Excelsior Maassluis wat minder kaarten zal krijgen. Hij zou eigen lijk met een muilkorf voor moeten voetballen." was het een maal zover dan zag je daar niets van terug. Vertrouwen is ook iets waar een trainer voor moet zorgen. Daarin is Ron van den Berg vorig seizoen wellicht wat te kort geschoten. Maar Ron is absoluut niet de oorzaak van de degradatie." Clausule „Het vertrek van Van den Berg was voor ons een verrassing. Dan praat ik met name over het late tijdstip waarop het bekend werd dat Ron naar Sparta zou vertrek ken. Hij had natuurlijk wel een clausule in zijn contract in laten bouwen waarin stond dat hij bij belangstelling uit het betaalde voetbal onder zijn contract uit zou kunnen. We kenden zijn ambities. Neemt, niet weg dat de meeste trainers ai onder dak zijn, en we dus een lange sollicitatieprocedu re op moesten starten." „Achteraf gezien zijn we echter uiterst content met onze nieuwe trainer Roel den Haitog. Hij kwam als beste uit de hele proce dure tevoorschijn en we zijn er van overtuigd dat hij het kan gaan maken bij Zwaluwen. Met 'gaan Jan Hoogerwerf, voorzitter van Zwaluwen:Ik vind dat Zwalu wen het a!s club nog steeds fantastisch doet. Dat de bui tenwacht daar anders over denkt, komt omdat die zich vooral gefocust heeft op de prestaties van het eer ste elftal. Maar niet alleen het standaardeif- ta! van een vereniging bepaalt of een club goed be- I ïig is.' Foto Pe- tec Mol ken- boer ir maken' bedoel ik dat hij in staat is om onze club op betrekkelijk kor te termijn weer terug te brengen naar de eerste klasse van het za- terdag-amateurvoetbal. Den Har- tog weet dat hij zal moeten gaan bouwen aan een nieuwe ploeg en ziet dat zelf uiteraard ook zitten. Het is jammer dat een aantal spe lers is vertrokken bij ons, maar ik praat liever over spelers die naar ons toe zijn gekomen. Zij moeten in staat zijn de opengevallen plaatsen in te vullen. Mooi voor beeld in dit verband vind ik de te rugkeer van Jeffrey Noordzij, die aangaf de sfeer van Zwaluwen ge mist te hebben." Geld „Ik ga er niet vanuit dat we nog een keer degraderen, nee. De angst van mensen die dat wel denken deel ik in ieder geval niet. Dat zou een echte sportieve ramp betekenen, zo eerlijk ben ik wel. Dan kom je op een niveau dat Zwaluwen onwaardig is, vind ik. Dat we afgezakt zijn naar de twee de klasse heeft vooral te maken met geld. Zwaluwen betaalt pun- tengeld en is bereid iemand een kilometervergoeding aan te bie den. Meer zit er echt niet in bij ons. Dat zorgt ervoor dat we mo menteel een gewone tweedeklas ser zijn. Bij ons ligger, de priori teiten op een ander viak. De ac commodatie en de jeugd krijgen de voorkeur. Geld kun je maar één keer uitgeven en wij vinden dat Zwaluwen niet alleen uit de eerste twee seniorenelftallen be staat. Begrijp me goed, ik ben principieel helemaal niet tegen betalen, maar wij kunnen daar momenteel niet in meegaan. Als een club dat niet doet, houdt het vandaag de dag eenvoudigweg op." „Ik vind dat Zwaluwen het als club nog steeds fantastisch doet Dat de buitenwacht daar anders over denkt, komt omdat die zich vooral gefocust heeft op de presta ties van het eerste elftal. Maar niet alleen het standaardelftalvan een vereniging bepaalt of een club goed bezig is. Daarvoor moet je de hele club kennen en dat is bij mensen van buitenaf natuurlijk mei hei geval. Wij vinuen niei hel verenigingselement nog heel be langrijk. Dat betekent dat je bij voorbeeld de jeugd de kans moet geven om twee keer per week te kunnen trainen onder deskundi ge leiding. Ik durf te zeggen dat Zwaluwen onder leiding van Leo de Jong een perfecte jeugdoplei ding bezit die op termijn echt zijn vruchten af gaat werpen." Naam: Gemrd (roepnaam Gé) van Gogh Leeftijd: 67 Club: Exceisfor'20 Functie: dubbladver- en bez&ger „Zo'n twintig jaar geleden ben ik bij Exeelsior'20 terechtgekomen. Mijn zoons Matty en Aad werden lid en al gauw werd ik er jeugdleider en ook ben ik nog leider van seniorenelftal len geweest. Later werd ik ook lid van de RVB-eommissie, die de zaakjes re gelt voor de lagere elftallen. Voor mijn Exeelsior'20-tijd was ik actief voor het Schiedams Pupillenvoetbal, met mannen als Chiel Goedendorp en Jo van der Gaag. Befaamd was toen het 'rad van avontuur' waarmee we geld in het laadje trachtten te krijgen. Door wijlen Koos Oosterhoit ben ik bij het clubblad betrokken. Al meer dan tien jaar geleden begon ik Koos te as sisteren met het maken van het club blad. Het contact met mensen is het leuke van dit werk. Het wordt gewaar deerd in de sportwereld waarin het te genwoordig best stroef gaat. Wat meer tolerantie tegenover elkaar zou best mogen. Ik verzorg overigens niet alleen het clubblad van Exeelsior'20. Sinds drie jaar druk ik ook de clubbla den van Schiedamse Boys, GTB en soft- en honkbaivereniging Schie dam. Demos doe ïk sinds kort niet meer nu ze een eigen machine heb ben." „Aardig is mischien nog te vermelden dat ik. zolang het zaterdagmiddag cricket bestaat en dat is vijftien jaar, al manager ofwel waterdrager ben van het zami-team. Dat heeft me on langs de beker met de inscriptie 'ma nager van de eeuw5 opgeleverd."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 25