42 'Excelsior'20? grote sociale uitlaatklep VFC, RKWIK en MSV'71: veroordeeld tot het Westland Corrine Dij kshoorn weerstaat verleidingtfan'topclub' uwe te Teunisse: 'Het stratenboekje moet mee, het gaan nog leuke tochtjes worden' 'De Rutsies': geen artiestennaam, maar bloedfanatieke clubmensen aimmimm Rotterdams Dagblad Donderdag 2 september 1999 C Door Bart Boerop De vierde klasse G in het zondagvoetbal was vorig jaar een aparte. Met vier Sehie- damse (Excelsior'20, Hennes DVS, DRGS. Ürsus), drie Vlaardingse (RKWIK, VFC, Fortuna) en een Maassluisse club (MSV71) stonden er elke weekend wel een paar derby's op het programma. Daar in is flink verandering gekomen. Excelsi or'20 en Hermes DVS zyn gepromoveerd en Ursus (nu Spaland) is gedegradeerd, maar ook de overige ploegen zijn niet al le bij elkaar inge deeld. DRGS en Fortuna komen el kaar tegen in 4H, een poule met veel Rotterdamse clubs. MSV7I, RKWIK en VFC zijn wel by ekaar ingedeeld, maar in een West landse poule. Ze spelen voorname lijk tegen mannen uit de kassen, daar waar, zo zeggen de 1 kenners, het forse voetbal wordt gespeeld. MSV71RKWIK, VFC: veroordeeld tot het Westland. Geen straf 4k vind, het geen straf, integendeel, ik verheug me erop," is VFC-trainer Erie Teunisse positief. „Van die poule van vo rig jaar is helemaal niets over. Dan liever de Westlandse klasse. Ook al heb ik geen idee welke ploegen we tegenover ons krij gen." De oefenmeester heeft alle reden met een positief gevoel naar het nieuwe seizoen te kijken. Zijn selectie is helemaal intact gebleven. Niemand vertrok, twee kwamen erbij. VFC eindigde vorig sei zoen sterk. De ploeg pakte de tweede plaats en een periodetiteL „Het zelfver trouwen by mijn jongens is groot en ook ik heb een goed gevoel over het komende seizoen. Als het niveau van de tegenstan ders gelijk is aan dat van vorig jaar moe ten we bij de eerste vier kunnen eindi gen." „We hebbeneen goedevoorbereiding ach ter de rug. Alle spelers kennen de speel wijze die ik vorig jaar heb geïntro eeerd. De taken die bij élke positie inhei dd ho ren zijn bekend. De jongens weten wat ik van ze verwacht. Vorig jaar kostte het enorm veel tijd en energie daarop te ha meren. Nu gaat het vanzelf. Daarom ver wacht ik'meer van VFC. "We moeten aan trekkelijker gaan voetballen." Toch zal Teunisse de derby's missen. „Voor die wedstrijden hoefde ik niemand te motiveren. We hebben ook weinig pun ten verspeeld in derby's. Nu moeten we tegen volstrekt onbekende Westlandse clubs. Ja, het is misschien een goed idee niet te laat van huis te gaan met uitwed strijden. En het stratenboekje gaat mee. Dat kunnen nog leuke tochtjes worden." Mouwen opstropen Theo van Dijk, voor het tweede seizoen de oefenmeester van MSV71, kent de repu tatie van de Westlanders. „We hebben er tegen geoefend en de tegenstanders die wij troffen, waren jongens die de mouwen opstropen. Dat ligt ons niet Wij moeten het hebben van het technisch voetbal, een hoge balcirculatie. Als dat niet mogelijk is, zullen we er ook fors tegenaan moeten gaan, maar aan spelers die dat kunnen, ontbreekt het in mijn selectie. Ais het niet loopt, gaan de koppies hangen. Dat moet er echt uit, anders krijgen we het tegen el ke tegenstander moeilijk." Die les leerde Van Dijk vorig jaar. Toen MSV71 niets meer kon winnen, verdween de mo tivatie bij zijn spelers en kreeg zyn elftal weke lijks veel goals om de oren. „We hebben te weinig routine in het team. De ge middelde leeftyd is erg laag. Ik zou een forse vent van een jaar of dertig goed kunnen ge bruiken, Ik ben trouwens van plan met twee in plaats van drie spitsen te gaan spelen. Ik heb namelijk geen spitsen die bij uitstek geschikt zijn voor de vleu gels. Dat is ook een les van vorig seizoen. Het belangrijkste is echter dat we meer strijd leveren. Al besef ik ook wel dat je van een Ajax nooit een Feyenooid kan maken." MSV71 richt ach op verbetering van de zevende positie in de competitie. Daar kwam de ploeg van Van Dijk vorig jaar op uit. RKWIK-trainer Wilco Wapenaar is hele maal niet ongelukkig met de verhuizing naar het Westland. „We hebben vorig jaar alle derby's verloren. Je snapt dat ik daar om niet rouwig ben om het uiteenvallen van 4G." Wapenaar, net als Van Dijk en Teunisse bezig aan zyn tweede seizoen, is niet gerust op het begin van de competi tie. „Ik mis de eerste vier wedstrijden een man of vijf. Nee, ze zyn niet geblesseerd, 2e zijn op vakantie. Lekker is dat, begin september op vakantie, Ik verwacht daar om een moeilijke start. RKWIK moet de punten later in de competitie pakken." Gebrek aan motivatie Wapenaar laakt het gebrek aan motivatie bij een deel van zijn spelersgroep. „Een aantal jongens kon zich vorig jaar niet eens opladen voor de derby tegen Fortu na. 'Gewoon een wedstrijdje', hoorde ik ze zeggen. Dat snap ik niet, In dat soort duels moet je het gras opvreten, is mijn instelling. Dt heb er hard aan gewerkt die instelling te verbeteren, Enerzijds in per soonlijke gesprekken en anderzijds col lectief door spelers met de juiste instel ling in te passen. Arnold Visser die van DVO'32 is gekomen, is op dat gebied heel sterk, een echte aanwinst." Gevraagd naar de verwachtingen voor het nieuwe seizoen, toont Wapenaar de nodi ge realiteitszin. „We komen kwaliteit le kort om mee te doen voor de bovenste plaatsen. Een plek bij de eerste zes zit er niet in" Door Sander Sonnemans 'De Rutsies'. Zo worden ze op Thurle- de doorgaans betiteld. De wat? De Rutsies? Klinkt als de artiestennaam van een stel trapeze-acrobaten. Of een kwartet clowns in het circus. Maar bungelen aan een touwladder of lachwekkend struikelen over hun ei gen schoenen? Nee, dat zal je 2e niet snel zien doen. Maar kunsten verto nen. dat doen de jongste twee wel. Met een bal, groot of klem. Het is hen om het even. Humor kan het vrolijke viertal evenmin worden ontzegd. De Rutsies: vader Rob, moeder Ida en hun twee zonen Erik en Arjan. Ze vor men zo'n typische Excelsior'20-fami- lie. Een familie waarin het zwart-witte bloed al de nodige generaties door de aderen stroomt. En dat zal altijd zo blijven. Want wat er ook gebeurt, ze zullen altijd terug blijven komen bij hun club. Al is het maar voor de gezel ligheid. 'Lmkspoot' Erik vormt eigenlijk een uitzondering op de rest van de fami lie. Hij keerde Thurlede enkele jaren geleden de rug toe voor een voetbal- avontuur bij Spijkenisse. Echt een succes op het hogere niveau werd het niet, want de oudste van de twee jon gens werd voortdurend geplaagd door blessureleed. Nu, weer terug op het oude nest. hoopt hij gevrijwaard te blijven van lichamelijkeongemakken - om zodoende een basisplaats af te kunnen dwingen. „Twee wedstrijden," bijt Erik het spits af, „heb ik afgelopen seizoen bij Excelsior'20 in één gespeeld. En twee keer gescoord," voegt hij er lachend aan toe. Daarna scheurde ik mijn en kelbanden en kreeg ik een liesblessu re, maar in maart was ik weer fit. Door een menings verschil met de trainer (Henn van Leeuwen, red.) belandde ik in het tweede. Mijn doelstel ling voor dit seizoen is te rugkomen op mijn oude niveau van 1997 toen ik in de belangstelling stond van Spijkenisse en Excelsior Maassluis. De hele zomer heb ik voor mezelf getraind om fit aan de start te verschijnen. Het moet het seizoen van mijn comeback worden. Een leu ke bijkomstigheid is dat ik dan met mijn broertje in één elftal speel," gaat hij er dus van uit door te dringen tot de hoofdmacht, „We deden vroeger samen op het trapveldje Cruijff en Van Basten na en voetbalden in mijn slaapkamer. Dit seizoen doen we dat op het veld. Leuk toch?" Dat is ook waarnaar Aij an, de jongste van het stel, met groot verlangen uit kijkt. „Ja," glundert de donker getin te jongeling, „dat is echt een droom van me. Erik is voor mij altijd mijn Bij de familie Ruts stroomt het zwart-wit te bloed al ja ren door de aderen. Van links naar rechts: EriK Ida, Rob en Arjan. Foto peter Molk en boer Arjan Ruts (20) Carrière: Jeugd w eerste etfte/ Ex celsior'20. Vorig seizoen kampioen geworden. Cricketer eerste elftal. Functies: Jeugdleider. grote broer geweest en straks mag ik met hem in het eerste spelen. Dat is heel tof. Ik verlang nu al naar de trai ningen, als we aanvallers tegen ver dedigers doen. Dan komen we tegen over elkaar te staan." Dat het voetballende tweetal, waar van Arjan ook nog eens een vaste waarde is van het eerste cricketelftal waarin ook Erik even heeft ge speeld, ambitieus is,blijktweluithet feit dat ze er stie kem vanuit gaan een plek in de basis te verwerven. Ze willen de nieuwe trainer (Paul de Roos, red.) het voor wat betreft zijn keus niet moeilijk maken. „Ais ik de selectie bekyk," zegt Arjan, „is er een vry grote kans dat ik erbij ben. Maar met een nieuwe trainer moet je na tuurlijk wel eerst laten zien wat je kan. We zijn niet verzwakt en geluk kig is Danny Koevermans gebleven en hebben we doelman John Bos erbij. Daar om verwacht ik dat we dit sei zoen bovenin mee moeten kunnen draai- houdt er een andere mening op na en tracht het optimisme enigszins te temperen. Kritisch: „Bij £xcelsior'20 wordt inderdaad gezegd dat we bo venin mee moeten kun nen draaien. Ik vraag me af waar dat op is Rob Ruts (50) Carrière: Twaalf seizoenen eerste Functies: Tien jaar wedstrijdsecreta ris cricket, Van alles en nog waf', thans Hó technische commissie Titels: Ud vort verdienste. heeft h ken gei man of Broer Erik Erik Ruts (24) Carrière: Jeugd en eerste elftal Ex- celsktf'20, twee Jaar Spijkenisse, vo rig seizoen teruggekeerd bij Excelsi or'20. Eerste elftal cricket (gestopt). Functies: Jeugdleider. want veel de jongens heb ben nog nooit hoger ge speeld dan in de vierde klas se. Natuurlijk moeien we van onze ei gen kwaliteiten uitgaan, maar we moeten eerst maar eens zien hoe we ons in de derde klasse ontwikkelen en dan kijken we in de winterstop wei waar we staan. Dan kunnen we altijd nog een prognose maken." Voor Paul de Roos dit seizoen de zwa re taak het succes van afgelopen com petitie door te trekken. De Schiedam mer heeft een heldere, nuchtere kijk op het spelletj een stond, naar eigen zeggen, al snel na dat hij zijn con tract ondertekend had, te trappelen om op Thurlede aan de slag te gaan. Dat is Arjan Ruts niet ont gaan, „Paul lijkt me een hele geschik te vent voor de vereniging. Het afge lopen voetbalseizoen en ook by het cricket heeft hij zich al vele malen la- ten zien. Waarmee HHHHH hij aangeeft zich in de club te willen mengen." „Daar uit blijkt," vult va der Rob hem aan, „dat hij er veel zin in heeft." Dat moet Rob Ruts goed doen, want als lid van de tech nische commissie mede de sollicitatiegesprek- oerd met De Roos. „De juiste de juiste plek op het juiste momerjt," is hij stellig. „Paul heeft aangegeven het een hele uitdaging te vinden bij Excelsior'20 aan de slag te kunnen gaan. Doordat hij jaren bij Hermes DVS heeft gecricket, kent hij hier veel mensen. Dat is ook een enorm voordeel." Zoals gememoreerd, zyn 'de Rutsies' gek van hun club. Excelsior'20 is in huize Ruts dan ook vaak het onder werp van gesprek. „En geen kwaad woord over de club," lacht moeder Ida. dochter van wijlen Chris Boon, in het verleden een met weg te denken kracht in het eerste voetbalelftal en op vele andere fronten, „want dan krijgt men met mij te maken." Ook Ida is een clubmens, 's Zomers werkt Ida Ruts (51) Carrière: Handbalster UVG, één gele- genlreldswedsbOdvrouwenvoetbal. Functies: Veh Jaren barlld, voorzit ster dub vsn honderd, 'trouwe sup porter, thans redactielid cricket- blad. ze als redactielid van het cricketblad en in de wintermaanden is ze altijd langs de lijn te vinden om haar kroost aan het werk te zien. „Bij ons," glun dert ze, „is elk weekeinde afgestemd op Exceisior'20. De sociale band hè, die trekt ons bijzonder sterk aan."' „Dat klopt," besluit Enk. „Excelsi- or'20? Dat is één grote sociale uitlaat klep. Jongens die hier vroeger heb ben gevoetbald, komen altijd weer te rug, Langs de lijn of op feestjes en partijen„Eens Excelsior'20, altijd Excelsior'20," zegt Aijan. „Waar ik in de toekomst misschien ook kom te voetballen, ik zal er uiteindelijk toch weer terugkomen." En vader Rob, tenslotte, trekt een pa rallel met het cricket. „Met cricket hebben we een zeer succesvolle perio de gekend. Ik hoop dat we dat met voetbal ook kunnen bewerkstelligen. Excelsior'20 is een grote club, er ge beurt dus ook nog al wat. Er staat nu een goede organisatie en daarom durf ik te stellen dat we op de goede weg zijn." Door Fred Louter fe.", j4Ë Door Fred Louter „Misschien krijg ik er later wel spy t van. Dat gevoel bekruipt me nu af en toe al. Maar goed, ik heb er voor gekozen in ieder geval dit seizoen nog by MW2? te spe len," steekt Corrine Dijkshoorn (23) direct van wal. De voetbalster van deMaaslandse derdeklasser heeft goed na moe ten denken over het aanbod dat de vereniging KFC'71 haar deed. De Delftse eersteklasser degra deerde twee jaar geleden uit de hoofdklasse en wü het verloren gegane terrein zo snel mogelijk weer goedmaken. Daarbij had het de hulp nodig van Corrine 'Koos' ('die bijnaam heb ik al sinds de mavo') Dijkshoorn. „Met MW hebben we vorig jaar een keer tegen KFC geoefend. Daarna kwamen we die club weer tegen op ons jaarlijkse 'Bob Ei- lers-toemooi'. Dat is een vrouwen- voetbaltoernooi dat inmiddels al vrij bekend is in de regio. Tijdens die dag kwam er iemand van KFC naar mij toe met de vraag of ik in Delft wilde komen voetballen. Mooi ais je daarvoor gevraagd wordt. Het was een moeilijke be slissing. Toch heb ik na enige tijd besloten om het met te doen. Toen ik moest kiezen stond er een vrij drukke tijd voor de deur. Ik zou gaan verhuizen en dat zorgt toch voor een hoop extra werk en belasting Daarnaast zou ik bij KFC driemaal in de week moeten gaan trainen en natuurlijk heb je m het weekend de wedstnjd. Als je bedenkt dat ik op maandag nog zaalvoetbal, kun je begrijpen dat het op die manier wel heel erg hectisch geworden zou zijn. En, oh ja. dat 20U ik nog bijna verge ten. Ik ben natuurlijk ook nog ge trouwd, Er moet natuurlyk ook nog gekookt worden." Echtgenoot Ron toont 2ich echter een begripvol man, en had naar Corrine Dijkshoorn had nog geen zin in een avontuur bij KFC'71.'Ikzou bij KFC driemaal in de week moeten gaan trainen en natuurlijk heb je in het week end de wedstrijd en op maandagzaal voetbal jk. En, oh ja, dat zou ik nog bijna vergeten, ik ben ook nog ge trouwd. Er moet natuur lijk wel ge kookt wor den.' Foto eigen zeggen een avontuur van zijn eega absoluut niet in de weg gestaan: ..Het is haar eigen keuze. Van my had ze het moger. doen. Je knjgt zo'n kans waarschijnlijk maar een keer in je leven. Als je de ambities hebt en over de juiste kwaliteiten beschikt, krijg je later misschien wei spyt van je beslis sing. Echt overlegd met mij heeft ze echter niet, dus..." Toch sluit Dijkshoorn een over stap nog niet helemaal uit. Mocht ze volgend jaar weer benaderd worden, dan zal het weer een moeilijke beslissing worden. ,-Als ik hogerop wil, zal ik daar met te lang mee moeten wachten, in het vrouwenvoetbal ben je snel oud. Ik ben nu 23 en dat is qua leeftyd weliswaar niet zo oud, maar stel dat ik in de toekomst kinderen wil. Daar kun je ook niet te lang mee wachten. Als je als vrouw eenmaal een kind hebt, wordt het heel moeilijk terug te komen op het hoogste niveau. Dan is het noodzakelijk dat je er altijd bent op de trainingen en dat valt dan met mee. Vandaar dal ik met een overstap eigenlijk niet lang meer kan wachten." Volgend seizoen dus echter nog gewoon in ae spits op het sport park De Commandeur. Hebben de meeste centrumspitsen nogal eens de eigenschap om te wach ten op 'dat ene kansje dat er altijd wel komt', voor Dykshoorn geldt het tegenovergestelde. „De trai ner verwijt mij vaak dat ik te veel doe in het veld. Ik zou eigenlijk wat luier moeten worden, vindt men. Maar ja, ik heb zoveel ener gie, ik kan blijven gaan. Ik wijk vaak uit naar de zijkanten en loop zelfs nogal eens in mijn verdedi ging. Nadeel is dat je dan voor de goals nogal eens wat scherpte te kort komt. Daarom begryp ik de ivimeK uOrv wel, maar het blykt heel moeilijk om je spelstijl te ver anderen." Presteren Het wordt trouwens tijd voor de Maaslandse vrouwen om weer eens iets te gaan presteren. Vorig jaar deed het eerste team lang mee m de top van zijn afdeling, maar door interne problemen schoot het team zichzelf in de slot fase van het seizoen in de voet. „Het klikte niet meer tussen de trainer en de groep. Die man zei zulke rare dingen over voetbal. Ik kan me een wedstrijd herinneren waarbij hij voor het duel wegging, Veel succes', zei hijen stapte ver volgens doodleuk op. Dat kan na tuurlijk met. Op een gegeven mo ment heeft hij zelf maar een einde aan zyn dienstverband gemaakt, Daar was ik niet rouwig om." „Dit jaar krijgen we echter een nieuwe trainer. Die heeft het vo rig seizoen al een paar maanden overgenomen, dus we weten wat we kunnen verwachten. Hij ziet het spelletje in ieder geval goed. Met een beetje geluk en met de juiste mentaliteit kunnen we dan eindelijk weer eens mee gaan doen om de titel." v'. i, Naam: Mar Droog Leeftijd: £9 Club: WK Functie: inkoper „Toen het bedrijf waarvoor ik werk te op de fles ging in 1980, liep ik ei genlijk met myn ziel onder mijn arm rond. Ik fietste bij wijze van spreken van de ene markt naar de andere om maar een praatje te ma ken met een ieder die dat wilde, maar die mensen hadden daar na tuurlijk niet altijd tijd voor. Daarom was Ut blij loon mijn zoon Leen Valk, die in c. rfdmacht van WK speelde, ven Jat WK verlegen zat om barpersoneel." „Elke donderdagavond stond ik achter de bar. Na het vertrek van Rob van de Berg, vroeg Willem van Puffelen, de toenmalige penning meester, me of ik misschien de inge kochte dranken en snoepgoed wilde ontvangen. Aangezien ik blij was dat ik iets om handen had, had ik daar wel oren naar. Na verloop van tijd stond ik ook op zaterdag achter de tapkast en verzorgde ik de inko pen. Dat doe ik nu nog, samen met Sjefde Beer." „Tegenwoordig draai ik bardiensten op dinsdag en zaterdag en regel dus de inkopen. Zaterdagochtend zorg ik dat de keuken in orde is, zodat de snack- en de gewone bar kunnen draaien. Tevens draag ik zorg voor de gehaktballen," „Dat doe ik met zeer veel plezier, WK is een mooie vereniging, een echte eenheid. Als ik achter de bar sta, zie ik allemaal groepjes. Die zoe ken elkaar steeds op. Hoewel ze apart staan zijn ze stuk voor stuk be reid voor elkaar door het vuur te gaan." Foto peter Motkenboer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 26