45 F Rijkaard wil toch weer flexibel blijven O Viterbese, Serie C vïl u6 primeur van Carolina Morace Benefietwedstrijd levert half miljoen op ENERPETROLI f msm Lierse SK verovert SuperCup Nigeria dreigt Thijs Libregts te ontslaan Snoepreisjes in de ban bij UEFA Herpoel tijdelijke reservedoelman bij Rode Duivels Een vrouw in het heilige der heiligen, het mannenvoetbal; en ze neemt ook nog haar vriendin mee Ierland brengt spanning terug na zege op Joego's 'Chaos speelkalenders moet eens afgelopen zijn' VND mag niet op eigen veld spelen £ea - ümetje Ka die Nel, J Rotterdams Dagblad Donderdag2 september 1999 GenkLierse SK heeft de Belgi sche Super Cup veroverd. De ploeg versloeg landskampioen Racing Genk in eigen huis met 3- 1. Beide clubs traden zonder hun internationals aan. (Pereira bracht Genk in de 17e mi nuut aan de leiding. Peelman maakte in de 33e minuut gelijk. Chvde laatste tien minuten van het duel scoorde bekerwinnaar Lierse inog tweemaal, beide keren door 'invaller Huysegems. Racing Genk miste nog een strafschop, doelman Nys pareerde de inzet ,'vah Hasi. 1 Lagos De Nigeriaanse minister !-van sport dreigt de Nederlandse trainer van het nationale voetbal team van Nigeria, Thijs Libregts, Ite ontslaan. Dat hebben Nigeri- •aanse kranten gisteren gemeld. [Libregts deed enkele weken gele den zijn beklag omdat hij al twee maanden op zyn salaris, dat door •de Nigeriaanse voetbalbond zou 1 moeten worden uitbetaald, wacht te. Ook zijn onkosten werden niet meer vergoed. Kort na die uitspra ken vertrok hij naaf Nederland. 'Minister Damishi Sango eist nu dat Libregts zich uiterlijk morgen meldt. Zo niet, dan staat de bondscoach op straat, zegt hij. Een van Libregts' voorgangers als trainer van de 'Super Eagles', Jo Bonfrère, had destijds ook klach- ten over achterstallig loon. Nyon Snoepreisjes en dure ca- deaus gaan bij de UEFA in de ban. Blijkbaar geschrokken van de omkoopaffaires bij het IOC heeft de Europese voetbalbond een ethische code opgesteld voor haar 1 leden. Officials van de UEFA mo- gen nog slechts geschenken aan nemen als deze niet duurder zijn dan vierhonderd gulden. Ook dienen de 'antecedenten' van ieder bestuï rslid bij de bond be- kend te zijn. De UEFA vil weten welke nevenfuncties een aspi rant-bestuurslid allemaal heeft. Amsterdam De benefietwed strijd voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije heeft gis teravond een half miljoen gulden opgeleverd. Uiteindelijk toch nog 12,500 toeschouwers zagen Ajax in de Amsterdam Arena met 2-0 winnen van een selectie van Turkse voetballers, die in Neder landsecompetities actiefzijn. De Feyenoorders Igor Komejev en Ulrieh van Gobbel (die in in de Turkse competitie heeft gespeeld) completeerden het elftal van coach Willem van Hanegem. De Vitesse-spelers Van den Brom en Zeman, die aanvankelijk hun me dewerking hadden toegezegd, kregen geen toestemming van hun club. Fuat Usta, speler van Sparta, was één van de initiatiefnemers van het duel, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de slachtof fers van de aardbeving die Tur kije vorige maand trof. Na afloop van het duel werd een cheque ter waarde van 500.000 gulden uitge reikt aan de Stichting Samenwer kende Hulporganisaties Mensen 'in Nood. „Ik ben iedereen dank baar die hieraan heeft meegehol pen," aldus Usta. Reuser en Wamberto maakten in de eerste helft de doelpunten voor Ajax. De benefietwedstrijd begon met een minuut stilte, ter na gedachtenis aan de slachtof fersvan de aardbevingsramp. Foto Marcel Antonlsse/ANP jc' 9onmaal< y H Door Henk Hoijtink Katwijk Het terrein van Quick Boys ademt de sfeer van een authentiek amateur- voetbalcomplex. Zo moet het ongeveer ook geweest zijn bij het Hsagse VUC, waar in de jaren dertig Karei Lotsy vol gens de overlevering het Ne derlands elftal naar zijn hand zette. De Katwijkse duinpan was daar om gisteren een gepast décor voor een onderling partijtje van de Oranje-selectie, dat - als golden er selectiemethoden van vroeger zes afvallers moest opleveren. Vandaag, na een nacht slapen, zou bondscoach Frank Rijkaard de namen van het zestal bekend maken. Gisteren liet hij zich tot geen enkele toespeling verleiden. Rijkaard keek op van de zijns in ziens forse belangstelling voor wat hij plots bagatelliserend een 'trainingswedstrijdje' noemde. Alsof hij de nieuwsgierigheid vo rige week niet 2elf had geprikkeld met de aankondiging van de on gewone schifting. Alsof hij daar mee niet zelf verwonderde ge dachten had doen opborrelen aan lang vervlogen tijden, aan de Wmm Paul Bosvelt bij 'de blauwen', het B-elftal van Frank Rijkaard, inachtervolgingop een passende Ed gar Davids, voor deze gelegenheid uitgerust met een speciale voetbalbrilFotoCorMuider/ANP 'wondertent' van VU C waar Lotsy, eminent lid van de keuzecommis sie, het Nederlands elftal regel matig liet bijeenkomen. Rijkaard had meer gedachten doen opborrelen. Wat was de zin van zo'n testpartij? Een gelouter de en gelauwerde voetballer als Knokke De Belgische bonds coach Robert Waseige stuurde gistermiddag zijn internationals naar huis voor een. adempauze. Vandaag verwacht hij ze terug in het trainingskamp Kraainem bij Brussel en kan de voorbereiding op de interland tegen Nederland zaterdagavond in de Kuip, echt beginnen, In Rotterdam zit Frederic Herpoel van M Gent als reservedoetman 'óp de bank, want Philippe Vande Walle speelt. Geert De Vlieger 1 (dijbeen blessure) is onvoldoende fit maar1 blijft bij de groep. Wasei ge liet wel doorschemeren dat hij in principe met de keepers Vande Walle, De Vlieger en Gaspercic naar EURO 2000 wil. „Het gaat steeds beter met de blessure van De Vlieger, maar het heeft geen zin hem te forceren en hem al te selecteren voor zater dag. Daarom voeg ik nu voor één wedstrijd Frédéric Herpoel aan mijn kem toe. Het is toch niet no dig om voor een vriendschappe lijk duel Gaspercic daarvoor uit Spanje te laten overvliegen. Was het een kwalificatiewedstrijd ge-, weest zou ik hem natuurlijk wel hebben opgeroepen." „In theorie behoort Gaspercic tot de kem voor EURO 2000, maar in de praktijk moet je daarop een uitzondering kunnen maken. De echte voorbereiding begint nu. We gaan ons stilaan op Holland fo cussen. Ik zal de spelers de band van de laatste interland tegen De nemarken laten zien. hij moest toch ook voorvoelen dat zo'n bijeenkomst immer een ge kunsteld karakter zou dragen? Rijkaard bracht in zijn opstellin gen een duidelijke scheiding aan: de A-keus tegen de B-keus. Zoals zo vaak in dergelijke partijtjes (vooral bij Frank de Boer, Edgar Davids en Dennis Bergkamp ont brak de inspiratie) won de meer gedreven B-keus, met 1-0 door een strafschop van Pierre van Hooijdonk. Ook de spelers die op het laatste moment waren opgeroepen, Fer nando Ricksen en Paul Bosvelt, moesten als volwaardige spelers worden gezien, sprak Rijkaard. Dat hadden ze zich ook aange toond, zei de bondscoach. Het was een 'nuttige wedstrijd' geweest, waarin volgens de bondscoach was te zien dat het niveauverschil niet altijd zo groot is. Dat was een impliciete verwijzing naar de 2-1 van een verzwakt Oranje in het voorjaar tegen Ma rokko. In de lijn van Lotsy, die destijds een vorm van mentale coaching in het Nederlandse voetbal intro duceerde, sprak Rijkaard van een 'extra stimulans' voor spelers die aan het wedstrijdje van gisteren het gevoel konden ontlenen 'in beeld' te zijn. Zoals voor Orlando Trustful!, wiens uitverkiezing na een langdurige blessureperiode had verbaasd. Trustful! speelde gisteren zelfs bij de A-keus één helft op de rechterkant, de plaats waarover Rijkaard al maanden dubt. De Vitesse-speler loste er Ronald de Boer af, die rechtsback werd. Duidelijker werd het er (ook) na de sessie in Katwijk niet op, en het is de vraag of dat na de aftocht van de afvallers wel gebeurt. Rijk aard r-"rvolgt de voorbereiding op de oefeninterland van zaterdag tegen België met achttien spelers. Die groep werkt 'in principe' ook de volgende interlands, tegen Brazilië (9 oktober) en Tsjechië (13 november), af. Daarna wil Rijkaard zestien spelers aanwij zen. Dat is de kern van zijn selec tie voor het Europees kampioen schap, die hij in de eerste maan den van 2000 tot 22 spelers wil uit breiden. Met de uitstippeling van dat tra ject wil de bondscoach, die tot dusverre 35 spelers opriep, klaar heid scheppen. De tijd van experi menten, die in negen veelal te leurstellende interlands slechts één zege opleverde, is wat hem betreft voorbij. Maar zijn nieuwe koers lijkt, paradoxaal genoeg, de onduidelijkheid vobrlopig niet weg te kunnen nemen. Uitgere kend in een fase waarin de eerste vraagtekens rijzen over de aan pak van de onervaren Rijkaard, komt de bondscoach met een curi euze 'keuzewedstrijd' op de prop pen. Bovendien liet hij gisteren al doorschemeren dat zijn voorne men om de komende drie duels met een vaste groep van achttien te werken, niet al te rigide dient te worden opgevat. Dat zou immers betekenen dat geblesseerde of vrijwel herstelde internationals als Mare Overmars, Kees van Wonderen, Jean-Paul van Gastel en Clarence Seedorf tot het einde van dit jaar buiten de boot vallen. Rijkaard: „Zij krijgen van mij de tijd en de ruimte om op hun oude niveau terug te keren. Dan komen ze weer in beeld. Eerder kunnen zich ten aanzien van de groep van achttien blessures of extreem vonr.veriies voordoen. Daarin wil ik flexibel blijven." De eerste A-ploeg werd gevormd door: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, Van Bronekhorst (linksback, omdat Cocu licht ge blesseerd aan de kant bleef); Ro nald de Boer, Davids, Winter (ver ving de geblesseerde Seedorf); Van Vossen, Kluivert en Berg kamp. Door Hans Geleijnse Vrterbo Negentig minuten lang staart de elegant geklede man ge biologeerd naar de twee vrouwen in de dug out. Daags na de wed- strijd worden de motieven van de- ;ze 'stalker' duidelijk, 'De schreeuw van Carolina: jullie 1 dekken je man niet', luidt de vette !kopin kwaliteitskrant La Stampa. Verslaggever Giancarlo Laurenzi ;heeft 2ijn best gedaan: tot in de rails beschrijft zijn 'verslag' van |het bekertreffen Viterbese-Ascoli [Piseno kleding, gebaren en ge- llaatsuitdmkkingen en andere (handelingen van Carolina Mora- ice." jTot dit seizoen voetbalde Viterbe- j se vrij anoniem in de kelder van hét Italiaanse profvoetbal, de Se ine C. De afgelopen weken was het gedaan met de rust. Persmuskie ten uit binnen- en buitenland jmeldden zich bij het verweerde stadionnetje aan de rand van de ;stad om kennis te maken met de •'stunt' van schatrijke- eigenaar Luciano Gaucci: de eerste vrou welijke coach in het betaalde voet bal. En wat voor één: de 35-jarige La Morace was de vedette van het Italiaanse vrouwenvoetbal. Een blonde pijl, begiftigd met een ge weldige trap- en passeertechniek. Meer dan vijfhonderd goals gedu rende een speelcanière van 22 jaar. Debuut in het Italiaanse na tionale team op 14-jarige leeftijd, 105 doelpunten in 150 wedstrijden voordeAzzure. De Italiaanse media waren ge schokt Een vrouw in het heilige der heiligen, het mannenvoetbal. En dan had ze ook nog haar vrien din Betly Bavagnoli, eveneens een oud-international, meegeno- men als assistent-trainer. De insi nuaties waren niet van de lucht. Een publiciteitsstunt van Gaucci voor zijn speeltje Viterbese, com mentarieerden sportverslagge vers. De extravagante zakenman is immers ook eigenaar van serie A-club Perugia, en berucht om zijn korte metten met falende trainers. Balen „Ik baalde behoorlijk," zal Morace na deze eerste wedstrijd, een tref fen in de Coppa Italia voor Serie C-clubs, toegeven. „Er werd ge daan alsof ik geen bal verstand van het spelle tje had. Maar ik heb een car rière gemaakt om trots op te zijn. Ik heb ge speeld, de laat ste twee jaar de vrouwen van Modena en La2io getraind, m'n trainersdiploma op zak. En dan krijg je vragen als 'ga je ook met de spelers onder de douche' of 'omhels je ze na een doelpunt?' Voor alle duidelijkheid: Morace duikt even vaak met de spelers in het bubbelbad als topcoaches in het herenvoetbal. Niet dus. „Waar ik op beoordeeld moet worden zijn de resultaten. Als die slecht zijn heeft de trainer gefaald, of het nu een man of ccn vrouw is," zegt ze. Van postfeministisch geleuter moet 2e niets hebben. De vraag van een Italiaanse collega of ze zich herkende in de stelling van een antropoloog uit Perugia - 'Mo race vertegenwoordigt de ontsek- sualisering van onze maatschap pij' levert een verveeld schouder ophalen op. Nee, de zenuwen komen pas tij dens de wedstrijd. Terwijl Betty een toonbeeld van rust blijft, bijt Carolina nagels, trekt aan haar haren bij een gemiste kans, schreeuwt instructies die haar stembanden geweld aandoen, ziet er na de wedstrijd uitgeput en ja ren ouder uit. En dan won Viter bese ook nogmet 2-1, dankzij een geluksgoal van een van haar der tien aankopen. 'Morace, Morace', klinkt het, enigszins verwonderd van de vol le 'eretribune'. Ascoli, een club waar ooit de meest saaie Duitser van de Serie A, Olivier Bierhoff, zijn Italiaanse avonturen begon, is een gevreesde tegenstinder, maar 'vrouwenclub' Viterbese be kert mooi verder. „Succes, daar draait het om," zegt Franco Calandreili, een trouwe supporter die hoopt dat Viterbese eind dit seizoen naar de Serie B promoveert. „En het zijn de spe lers die het 'm doen. Morace is ca pabel, het enige wat ik me afvraag is of ze als vrouw discipline in de groep weet te houden." Vleesberg Sommigen weten zeker van niet. Carlo, een mannelijke vleesberg verpakt in Viterbeses geelblauwe clubtenue, fluistert in m'n oor: „Die lesbo's maken het hier niet lang." De media wagen zich niet aan zulke openlijke beschrijvin gen. Daar gaat het wat subtieler over de ongehuwde status van Morace in -mbinatie met de pre sentie van vriendin Betty: „Daar is ook Betty, bruiner,—kleiner, meer Betty," sehijft de Stampa poëtisch, en de goede verstaander moet kunnen weten hoe het zit. Maar gelukkig gaat het na afloop vooral over voetbal. „Ik ben prof," zegt aanvoerder Carmine Parlato, „het maakt me niet uit of we door een vrouw of man worden ge traind." Hij beschrijft Morace als 'duro' (een harde), ongeduldig ook. Nog positiever is Alessandro Ettori, een jeugdige aanvaller die in de tweede helft mag invallen. „Pri ma trainster," zegt hy. „Nou ja, het is natuurlijk een beetje anders met een vrouw. Schui ne moppen zijn er niet meer bij." Morace staat intussen de verslaggevers te woord. Niets in haar uitspraken verraadt dat ze ook advocate is. De coach als orakel van Delphi en gretig pennen de verslaggevers de voetbalclichés in hun klad blokken. Laurenzi van de Stampa staat er werkeloos bij. Hij heeft z'n modeversie al klaar, inclusief een fictiet telefoongesprek tussen Morace en eigenaar Gaucci: „We hebben het karwei geklaard, p. sidente. maar er is nog een lange weg te gaan." Carolina weet waar Abraham de voetbalmosterd haalt. Zaterdag start de competitie. „Op de resul taten daar word ik afgerekend. Maar vergeet dit niet: als ik er ooit uitvlieg, is het niet als Morace de vrouw, maar als Morace de coach." Voorlopig kan ze blijven lachen. Dinsdag plaatste Viterbese zich met een klinkende 5-0-2ege voor de volgende bekerronde. iWiS^ - A -y Carolina Morace, de vrouwelijke trainer van Viterbese, dlezoveel opzien baart in de Italiaanse Serie C. FotoGPD Dublin Ierland heeft de spanning in kwalificatie- groep 8 voor EURO 2000 teruggebracht door koplo per Joegoslavië verrassend met 2-i te verslaan en de eerste plaats over te nemen. Op Lansdowne Road juichten ruim 31.000 supporters dat luidkeels toe. De 19-jarige Robbie Keane, sinds kort in dienst van Coventry en meteen de ontdekking van de Engelse Premier League, bracht Ierland in de 54e minuut aan de leiding op aangeven van naamgenoot Roy Keane. Dejan Stankovie maakte zes minuten later gelijk. De middenvelder kopte een voorzet van Predrag Mijato- vie achter doelman Alan Kelly. Mark Kennedy besliste het duel twintig minuten voor tijd. Hij knalde van een meter op dertig afstand fantastisch raak, via de onderkant van de lat. Door het onverwachte resultaat zijn de Ieren nu eer ste in de poule met 12 punten, uit 5 duels. Kroatië volgt met 11 uit 6. Joegoslavië, dat nog niet eerder had verloren, bezet de derde plaats met één punt minder dan de Kroaten maar ook een wedstrijd min der gespeeld. Louts van Gaal temid den van Euro pese topcoa ches. Voorste rij vlnr: Zac- cheroni (AC Milan), Van Gaal (Barce lona), Skibbe (Bom ss la Dortmund) en Roxburgh (UEFA). Ach terste rij vlnn Algner (UEFA) Houllier (Li verpool), Ca- pello (Roma), Ferguson (Manchester United), Uppi (Inter), Villar (UEFA),To- shack(Real Madrid), Re- hagel (Kai- serslautern), Hitzfeld (Bay- ern München) Foto Donald StampflUAP Barcelona Trainer Louis van Gaal pleit voor een uniforme speelkalender in Europa. De verschillende planning van voetbalwedstrijden die de Europese Landen nu hanteren, leidt tct chaos, meent de coach van Barcelona. Van Gaal sprak voorafgaand aan een vergadering van elftal topcoaches, op initiatief van de Europese voetbalbond UEFA, die vandaag in Genève is begon nen. Tijdens de bijeenkomst staat het onderwerp prominent op de agenda. „De huidige chaos kan niet voortduren," vindt Van Gaal. Ook trainer Ferguson van Manchester United is voorstander van een uniforme speelkalender. Van Gaal waav^rhuwde de UEFA dat commerciële belangen niet de beslissingen in het topvoetbal moe ten domineren. „VoetbfJ is het belangrijkste. Als de sport verdwijnt, dan deen de sponsors dat ook." Rotterdam De voor zondag geplande competitie wedstrijd tussen VND en PKC '35 (vijfde klasse F) gaat niet door. Thuisclub VND is de toegang tot het eigen terrein aan de Lucy Vuylstekeweg in Rotter dam namelijk ontzegd. De club kampt met een huur schuld bij FC Boszoom, de 'hoofdbewoner' van het complex. Om dezelfde reden werd het bekerduel van VND tegen Jai Hind eerder deze week omgezet in een uitwedstrijd. FC Boszoom heeft al een aantal maanden geen geld meer ontvangen van zijn onderverhuurder. „We heb ben daarom een ultimatum gesteld," zegt Boszoom secretaris Ton Strooband, die wil benadrukken dat zijn dub geduldig met de problemen van VND is om gesprongen. „We zouden het erg vinden om een im populaire maatregel richting VND te nemen, maar het mag natuurlijk niet zo zijn dat hun belang boven dat van Boszoom gesteld wordt." VND-voorzitter Dick van Dijk onderkent dat er spra- ke is van de 'de grootste crisis in de historie' van rijn club. „We moeten alle zeilen bijzetten, maar we gaan ervan uit dat we de problemen op kunnen lossen. Volgende week hebben we een ledenvergadering en zien we wel verder. Er moet in elk geval structureel iets veranderen." Van Dijk verwacht dat zijn club binnenkort weer op het 'eigen' complex kan voetballen. De uitwedstrij den van VND gaan voorlopig wel gewoon door. Ik wist wel dat jij over Alex zou beginnen. Onr kroonprins die van verboden, Zuid-Amerikaanse vruchten snoept. Echt iets voor een vrouw om van zo'n nieuwe relatie opge- wonden te raken. Ik durf er duizend piek op te zetten dat I roddel-fotograaf Joop van Tellingen samen metprimeurja- ger Edwin Smulders nu 24 uur per dag op de loer ligt bij ji Soestdijk. Om heel Nederland straks bij de kapper te voor- I zien van 'exclusieve' kiekjes. f Maar weet je wat mij veel meer heeft aangegrepen? Claus! Heb jij die Claus deze week op tv gezien? Ik wist niet wat ik zag. In het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud staan poppen die meer bewegen dan onze Claus op een receptie. Ikdachtop zeker moment dat hij voorover2ou vallen, of in slaap bij die speech van Bea. Ik had bijna 'me-I deSijden met Claus. Wachtte eigenlijk op Bea die zou roe- I pen: 'Claus, let je nog op?' Hij stond erbij, zó stijf. Zelfs bij Sparta staan nietzulke harken opgesteld. Ach, ik hoor je al roepen. Nietzo cynisch over de Sparta- nen. Maar als ergens het cynisme hoogtij viert, dan is dat op het Kasteel. Het moet daar gauw gaan draaien anders komt Everse óf de voorzitter in zwsar weer terecht Als ik gisteravond Igor Komejev zag dartelen en Ulrieh van Gobbel zagbikkelen namens de Turken tegen Brian Laud- b rup c.s.; begrijp ik niet dat men ïn West deze zomer niet is wezen shoppen op Zuid. Erzijn in de Kuip spelers over, 3 maarin de bestuurskamervan Sparta schijnt op een praat- J je met de buurman een vloek op te nisten. Aanplakbiljet in Newcastle: 'Comingto this town: Nether- I lands International Circus.' Daaronder met dikke letters neergekalkt: 'Stayaway. Wehavejustsentbackyourbig- J Zieje, Theo Poort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 29