7 Van Moor zet alles o voor Sydn Kansen op Grand Prix in Zandvoort stijgen en slinken in dezelfde week Bart Voskamp schudt frustaties van zich af Brinkman laat 'razend rondje' achterwege m l* m Tristan Hoffman kiest voor Deens avontuur Monza nog te vroeg voor 'Schuim' start BK hockey in Padua met. 4-1 zege-op Polen Rotterdams Dagblad Erik Dekker (links) kijkt Ietwat ongelovig naar degouden medail le van h et N K tij drljdenm et één seco n de verse hi I gewo nn en d oo r Bart Voskamp. Foto Eó OudenaarderVANP Door Frank Scholten Markelo - Wéér een seconde. De verschillen hij het NK tijdrijden in Markelo blijven onverminderd klein. Vorig jaar kaapte Raboren- ner Patrick Jonker met minimaal verschil de nationale titel voor de neus weg van TVWer Servais Knaven. Gisteravond was het ver rassend genoeg de getergde Bart Voskamp die andermaal een se conde sneller bleek. Tot Voskamps eigen verrassing, maar vooral van die van Erik Dek ker, de specialist pur sang. „Ik kon hier eigenlijk alleen maar verliezen," stamelde Dekker. „Bart moet vleugels hebben ge had." De specialist legde het af tegen de underdog. En het publiek vond het prachtig. Nu had Voskamp ook een paar rotdagen achter de rug. In het weekeinde immers ging hij er nog vanuit zaterdag 'gewoon' in de Ronde van Spanje te starten. Maar eergisteren kwam de onheilstijding: voor hem de Ronde van Polen in plaats van de Vuelta en - erger - óók geen plek meer in de TVM-équipe van volgend jaar. „Na zeven jaar verwacht je toch iets anders. Dit is een vreemd af scheid. Als ik nou niets had ge presteerd, of mijn best niet had gedaan, kon ik het nog begrijpen. Maar nu niet. Ik heb wel een aan bieding gekregen, maar die was te laag. Heel teleurstellend." Dat waren de woorden, gisteren volgden de daden. Voskamp schudde in Markelo de frustraties van zich af en werd daarvoor be loond met het allerhoogste: de na tionale titel. „Een prima referen tie in mijn speurtocht naar een nieuwe ploeg. Hier kan ik mee aankomen. Maar dat iedereen me deze titel zo gunt, dat doet me vooral heel goed." Met een betere stunt had dt man uit het Belgische Meerle Hoog straten niet voor de dag kunnen komen. Ook voor hemzelf was het een hoogst plezierige verrassing, al was hï) ooit, in 1991 in Maren- Kessel, nog nationaal kampioen bij de amateurs. „Ik kan het dus wel. Maar dat is alweer zo lang geledenEn de mo raal werd door de mindere tijdrit ten elke keer weer een stukje minder. Echt veel verwachtte ik er daarom nu niet van. Ik vond het vooral leuk om mee te doen. Want daar is het de laatste jaren niet van gekomen.' Voskamp was nota bene al ge doucht, had zijn burgerkloffie al weer aan toen hij van ploegleider Steven Rooks hoorde dat de rood- wit-blauwe kampioenstrui voor hem was. „De verrassingen zijn dus de wereld nog niet uit," grijnsde hij, nadat hij zich ervan verzekerd had dat Rooks hem niet in de maling nam. Meezitten „Al moet wel gezegd dat vandaag alles meezat." Toch was het ver schil halverwege nog dertig se conden in het voordeel van Dek ker. En op driekwart van de race nóg veertien seconden. „Ik weet ook echt niet wat ik fout heb gedaan," gaf die te kennen. „Ik heb een heel gelijkmatige tijd rit gereden. Bart moet in de twee de omloop vleugels hebben gekre gen. Anders kan ik dit echt niet verklaren. Het is hard, want ik kon hier eigenlijk alleen maar winnen." Door Frank Seholten Markelo Het rood-wit-blauw ging vorig jaar meteen over in de regenboogtrui. En na de wereldtitel van Valkenburg is ze gisteren 'ge woon opnieuw' Nederlands kampioene tijdrij den geworden. In de race tegen de klok staat er op Leontien van Moorsel nog steeds geen maat. In Markelo was ze wederom veruit de sterkste. Het verschil was weliswaar iets minder groot dan vorig jaar, maar dat was volgens de kampioene volledig te wijten aan het weer. Normaal gaat ze al nooit lekker door de bocht. Maar de gestaag neervallende regen had van het bochtige parkoers door de Twent se dreven voor haar helemaal tot een hindemisbaan gemaakt. „Ik ging in ieder geval als een drol door de bochten heen." 'Tinus' had weer baanbenen'.Van Moorsel moest zichzelf gisteren tegen pijn doen. Maar ze wist al dat ze 'ook met zere benen hard kan fietsen.' Dus reed ze de con currentie (Mirjam Melehers, Ma- riëlle van Scheppingen) op dik veertig seconden. Als regerend wereld- en Nederlands kampioe ne was ze het wel aan haar stand verplicht, Ook al omdat de blik volledig is gericht op de Olympische Spelen van Sydney. Volgendjaar wil ze er staan op de tijdrit en bij de 3 km achtervolging op de baan. Daar moet alles voor wijken, de weg wedstrijd bij het komende WK op de weg in Verona incluis. „Daar is echt geen discussie over mogelijk," stelde ze gisteren on omwonden. „Ik weet niet of bondscoach Jean-Paul van Poppel dit al weet. Maar anders, bij de ze..." Het klonk getergd. En een beetje was ze dat gisteren ook. Met name de kritiek van Van Poppel, dat ze zich al meervoudig wereldkampi oenewat meer op de weg zou moe ten concentreren, stuitte haar te gen de borst. „Omdat ik weet dat ik zo op de goede weg ben." De enige weg bovendien in haar ogen op weg naar olympisch suc- Leornlenvan Moorsel, an dermaal na pioen tijdlij den. Foto Ed Ou- ces. „Ik weet dat hij vooral teleur gesteld is dat ik vorige maand niet de wereldbekerwedstrijd in Frankrijk wilde rijden. Maar ik ga mijn eigen gang, daar voel ik me lekker bij. Van Poppel heeft nu gezien dat hij niet meer hoeft te twijfelen aan mijn kwaliteiten. Tijdens het gesprek hoop ik dat we weer tot elkaar kunnen ko men. Ik hoop dat we richting Syd ney goede afspraken kunnen ma ken, waar we ons beiden goed bij voelen" Ze denkt ook wel dat ze Van Pop pel kan overtuigen van het nut om de wegwedstrijd volgende maand bij het WK te laten schie ten. Omdat de reden volgens haar heel simpel is. „De wegwedstrijd is absoluut niet te combineren met de tijdrit en de achtervolging Bij de laatste twee onderdelen gaat het om pure snelheid. En met name de vier kilometer lange klim bij de wegwedstrijd haalt die snelheid er weer uit. Geen spoor tje twijfel. „Ik doe liever twee din gen goed, dan drie dingen half. Punt!" Dus vertrekt ze meteen na de WK- tijdrit naar Duitsland, voor een trainingskamp in Frankfurt. Om er tien dagen later bij het WK op de baan in Berlijn weer te staan. Twee keer voldoende Sydney 2000, de Olympische Spe len. Van Moorsel zal er zijn. Haar deelname aan de achtervolging staat al vast. Door haar winst in de WB-wedstrijd van afgelopen weekeind in Italië was die missie geslaagd. In Mexico had ze al eens eerder een plaats bij de beste acht gescoord. „En twee keer is vol doende." Als regerend wereldkampioene tijdrijden heeft ze dit jaar in Vero na eveneens aan een achtste plaats genoeg. Al zet ze uiteraard graag hoger in. Toch hoeft ze wat haar betreft niet per se weer de re genboogtrui. „Liever niet eigenlijk," stelt ze zelfs. Het zou de druk met het oog op Sydney alleen maar verhogen. „Win je daar, dan ben je voor de Spelen de absolute favoriet, Nee, laat ze maar lekker denken dat het met mij wat minder gaat. Vol gend jaar, dan wil ik er staan." Enschede Tristan Hoffman rijdt de komende twee jaar- voor de Deense profvvieler- ploeg Home Jack Jones. De in België woonachtige Neder lander had vorig jaar al contact met de Denen. „Toen ging het1' op het laatste moment niet' door. Maar het eontactis geble- ven," aldus Hoffman. „Ik mag daar volgend jaar de wedstrij- den rijden waar ik goed in bem- Van de Ster van Bessèges tot aan de Amstel Gold Race moet ik volgend jaar super zijn. Dat zijn toch de wedstrijden dat er van mij verwacht wordt dat ik er sta." Na acht jaar TVM gaat de 29-ja- rige Hoffman dus de grens over. Naar Denemarken nog wel, waar een vertrek richting Italië of België misschien eer der was verwacht Zelf vindt hij het evenwel een logische stap. „Omdat de mentaliteit in Denemarken volgens mij wei redelijk overeen komt met die in Nederland. Bovendien rij den ze bij Home Jack Jones een compleet Belgisch pro gramma. De wedstrijden dus waar ik goed in ben. Die kans zou ik bij een Italiaanse of een Spaanse ploeg nooit krijgen." Hoffman kan de overstap haast niet aftoachten. „Ik heb weer de moraal van een neo- prof," glundert de geboren Groenlonaar, die in Deense dienst mogelijk weer wordt herenigd met oud-ploeggenoot Jesper Skibby. ,A1 is het nog de vraag of hij er nog een jaar tje aan vastknoopt Maar hij blijft so wie so bij de ploeg be trokken, dat is wel een voor deel. Ik ken hem, en hij kent mij. Dat is toch lekker als je er gens als nieuweling binnen komt" Acht jaar TVM... „Waar ik toch een vriendenploeg achterlaat" En zo mag het wat hem betreft ook straks bij de ploeg van Ax el Pedersen gaan, Al zal het toch wennen worden. In alle opzichten. „Zo gaan we straks in januari niet naar Spanje, maar naar Australië. Voor de Down Under Tour, en een trai ningskamp. Op zich zal dat een hele omschakeling zijn. Maar aan de andere kant is het voor al erg verfrissend." Door Nando Boers ZandvoortHet circuit van Zand voort wordt voor de zoveelste keer in de laatste jaren genoemd als vervanger van de Grand Prix van België. Maar wat moet er allemaal nog gebeuren voor het zover is? Veel. En bovendien zijn er kapers op de kust. Wat gebeurde er in België? De Brit Bemie Ecclestone, de tsaar van de Formule 1heeft de Belgen van de voorlopige kalender van 2000 geschrapt. Ecclestone is boos omdat afgelopen weekeinde de racewagens daarzonder tabaksre clame van start moesten. Omdat Belgie de richtlijnen voor het ver bod op tabaksreclame van de Eu ropese Unie al dit jaar invoerde en niet pas In 2006, de uiterlijke da tum, Zandvoort is daarom kans hebber het gat te vullen. Vooral omdat die EU-regels in Nederland pas in 2006 van kracht worden. Maar er ligt een wetsvoorstel by de Raad van State dat pleit voor invoering in 2002. Dat zou roet in het eten kunnen gooien. Circuit-directeur Hans Ernst ('ne gentig procent zeker dat Belgie definitief wordt geschrapt') vindt Nederland 'weer eens vromer dan de paus' toen hij vorige maand vanuit de tabaksbranche vernam dat minister Borst van Volksge zondheid een wetsvoorstel heeft ingediend. Ernst gaat in septem ber naar Den Haag om daar de fracties van de politieke partijen te overtuigen van de schadelijke gevolgen van het voorstel. „Hebben ze er wel eens gedacht wat deze regel betekent voor de TT van Assen en een eventuele Grand Prix?" vraagt Ernst zich af. Nog belangrijker dan de tabaksre clame is de stem van Ecclestone. Wil je een GP, dan moetje Eccles tone voor je winnen. Is hij vóór een race in Zandvoort, dan ben je er, Ernst kent hem goed. Boven dien is. Ernst voorzitter van de in ternationale associatie van per manente circuits Hij komt dus vaak over vloer bij de FIA in het Zwitserse Genève. Maar dat is niet genoeg. Ecclestone is de man. Al het andere is leuk, maar niet genoeg. Zandvoort zit de laatste tijd in de lift. Sinds deze zomer heeft het circuit een officiële testlicentie van de FIA gekregen. Dat de in ternationale autosportfederatie als zo snel na de verbouwing van het circuit in Nederland was, is voor Zandvoort een positief te ken. Bovendien was de FIA en thousiast over de verlengde baan. Zandvoort is overigens niet de enige kandidaat. Er zijn meer cir cuits die azen op een Grand Pnx. Bijvoorbeeld het Zuid-Afrikaanse Kyalami, in 1992 voor het laatst op de kalender. Betere kansen heb ben Estoril (Portugal - een favo riet testcircuit in de wintermaan den) en een race in China. Ook het circuit van Jerez (Spanje) doet mee. Publicitair is China erg aan trekkelijk. McLaren-baas Ron Dennis voelt veel voor China en Estoril. Ernst gist dat Zuid-Afnka de naaste belager is. De hamvraag is: hecht Ecclestone veel belang aan een GP in de Be nelux? Zo met, dan houdt alles op. Dan geen Francorchamps en ook geen Zandvoort. Aan het circuit moet nog een hoop worden verspijkerd. Er is al veel gebeurd, maar de tribune langs het rechte stuk staat er nog niet. De geluidswallen zijn nog niet af en de ingang van de pitstraat moet groter worden. Om dat voor elkaar te krygen moet de Hugen- holzboeht voor deels verdwynen. Belangrijkste is de grindbak ach ter de laatste bocht. Daar zit (nu nog) de slipschool van Rob Slote- maker en die wil niet weg. Ernst probeert het nog een keer met praten. Lukt het niet, dan stapt hij naar de rechter. Het liefst met de gemeente aan zijn zijde. Des- Michael Schumacher testte gisteren een paar rondjes op 'Monza'. De Duitser groet zijn fans, stapt voorzichtig in zijn Fe rrarf en ziet datdetifoslnogaltijd geloven In een wereldtitel, of In een van stalmaat Eddy Irvine. Maar 'Schuml' zal er nog niet bij Zijn, Op 12 September. Foto's AP en Reutere SCHÖM1 IRV1WÊ 'Ti FERRARKMOND1A Monza Michael Schumacher heeft zijn rentree in het WK For mule 1 racen opnieuw moeten uitstellen. De Duitser had ge hoopt op 12 september aan de Grote Prijs van Italië te kunnen deelnemen, maar het herstel van zijn beenbreuk kost meer tijd. Schumacher liep de blessu re op tijdens de Grote Prijs van Groot-Brittannië, op 11 juli op het circuit van Silverstone. De tweevoudig wereldkampioen testte zichzelf gistermiddag op het circuit van Monza. Na twee rondjes in de Ferrari wist hij het zeker. „De pijn is nog te hevig," zei Schumacher, die zich niet aan prognoses wilde wagen. Zijn plaats in de Ferrari zal in Italië opnieuw worden ingenomen door de Fin Mxha Salo. noods alleen. Het heeft Ernst lang genoeg geduurd. Positief voor Zandvoort is dat au tosport in Nederland sinds 1985 (de laatste GP) is gegroeid. Voor Huub Rothengatter liep niemand echt warm, maar Jos Verstappen maakte mensen dolenthousiast, In 1985 kwamen er krap 40.000 mensen af op de GP. Tijdens de Masters van vorige maand betra den 120.000 mensen het terrein. Terwijl alleen de Ferrari van Mika Salo vier testrondjes reed. Ernst moet nu lobbyen. Maar hoe doe je dat? „Lobbyen? Heeft daar niets mee te maken. Het gaat Ec clestone om geld," klinkt Ernst stellig. Ernst moet m elk geval zorgvuldig met de kansen om gaan. De vraag is echter of deze kans niet net iets te vroeg komt. Door Frank Kalis Padua Of hij ooit eerder drie doelpunten in een wedstrijd op een belangrijk toernooi had ge maakt kon hij zich niet herinne ren. En eigenlijk wilde recordin- ternational Jacques Brinkman er na zijn drie treffers in de ope ningswedstrijd tegen Polen (4-1 zege) ook niet over nadenken. „Scoren is altijd leuk, maar het zegt niet of je ook goed gespeeld hebt." De Bilthovenaar viert zyn goals tegenwoordig veel minder ingeto gen. Zelfs gistermiddag toen hij met een halve draai één van de mooiste van zijn 76 goals voor Oranje had geproduceerd bleef het 'razende rondje' achterwege. „Doelpuntenmakers vallen altijd op, maar je kan ook goed spelen zonder dat je scoort," meent Brinkman, die tijdens het EK in Padua het wereldwijde recordaan tal interlands zal verbeteren. Het record namelijk is in handen van Pargat Singh van India, die tot 313 caps kwam. Tot gisteren ging Brinkman (310 interlands) er zelf vanuit dat het record van Singh 321 zou zijn. „Datis my ten minste altijd verteld." Volgens hoofdredacteur Peter Luck van World Hockey, het offi ciële tijdschrift van de FIH (inter nationale hockeyfederatie), moet aangenomen worden dat de 313 van Singh het juiste aantal is. „Dat heeft in een interview met Smgh in ons blad gestaan Er is nooit op gereageerd dat het on juist zou zijn. Wij gaan er dan ook vanuit dat Brinkman het record in Padua zal verbeteren." De 33-jarigemiddenvelder, duid»2- lyk verrast door die mededeling, weet niet precies wat hij met die informatie aan moet. „Het is na tuurlijk leuk, maar liever concen treer ik me op dit EK. Dat is be langrijke!. Ik ben ouk blij dal hel toernooi begonnen is. Dan kun nen we het eindelijk weer over hockey hebben en niet over bij voorbeeld de dingen die de afgelo pen dagen tegenvielen." Kuuroord Zo moesten de spelers vooral wennen aan de entourage van het hotel, gelegen in het rustieke Aba- no Terme, buiten het drukke Pa- jdua. Het kuuroord is vooral in Jacques Brinkman, goed voor drie Nederlandse doelpunten, bezigde Pool TomasCichyte passe ren. Foto Koen SuyWANP trek bij Duitse senioren, die de 2estig ruim gepasseerd zijn. Het thee-dansant werkt op de lach spieren. Het dragen van sportkle- ding (met name de korte broek) wordt niet op prijs gesteld. „We moeten ook met zo zeuren," vindt Brinkman. „Het hotel is prima, we hebben een zwembad en ten nisbanen. Alleen lopen er veel ou dere gasten rond." Ook bondscoach Maurits Hen driks, gehandicapt vanwege een ontstoken voetzool, vindt het alle maal best meevallen. „We zijn er pas twee dagen. De verveling slaat echt niet toe. Daar zorgen we wel voor." In die twee dagen werd één ketu getiainu op hel wed- strydveld. Dinsdag vojgde na een bliksembezoek aan Venetie de openingsceremonie m het Palaz zo del Bo, het oude universiteits gebouw in de stad. Lang wachten, lange toespraken, geen drankjes en bailenkinderen die van hun stokje gingen. De eerste wedstrijd gisteren te gen Polen, vier jaar geleden vijfde op het EK in Dublin, kwam als ge roepen. Over het resultaat was Hendriks best te spreken, al gaf hij toe dat het vertoonde spel niet groots was. „Je moet langzaam in zo'n toernooi groeien. We moes ten ook wennen aan de warmte en het veld." De temperatuur lag gisteren rond twaalf uur boven de dertig gra den. Het vorig jaar meuw aange legde kunstgrasveld toonde on danks hevig sproeien al na twin tig minuten de eerste droge plek ken. „In het begin zakte je iets weg," zei Brinkman, „Daarna droogde het snel op. Het veld was bovendien traag. Zwaarder dan ik eigenlijk verwacht had." En vol gens Hendriks zijn de minder technische ploegen up ueze mal in het voordeel. Polen deelde na negen minuten ook meteen een waarschuwing uit. Rafal Grotowski zette Oranje op achterstand. Nederland trok voor de rust de verhoudingen recht via een doelpunt van Stephan Veen en Brinkman (2x). in de tweede helft bepaalde Brinkman de eindstand op 4-1. De negen strafcomers leverden niets op, maar Hendriks maakt zich geen enkele zorgen. „We moeten straks scherp zijn op de belangrijke momenten. Ook voor een strafcomer heb je dit toernooi even de tijd nodig." Geen kleintjes Veel hoge scores zoals vorige week op het EK voor vrouwen in Keulen verwacht Hendriks in Ita lië niet. „Kleintjes bestaan bijna niet meer. Ja, Italië, maar dat doet mee omdat ze het EK organise ren. Ook tegen de landen die niet bij de top zes zitten moetje altijd vol gas geven. Je mag ze niet on derschatten. Voor elk resultaat moet je hard werken. Je loopt niet even makkelijk duoi een poule heen. Polen bijvoorbeeld heeft zich goed voorbereid op dit EK. Het was voor ons best een zware wedstrijd. De jongens realiseren zich dat gelukkig." Vandaag treedt Nederland aan te gen Ierland, dat met 3-2 verloor van Frankrijk. Engeland (7-1 winst op Rusland) lijkt vooralsnog de enige concurrent in groep A. Dit sleutelduel staat pas voor vol gende week dinsdag gepland

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 30