9 :'?5 'WAO beschadigt soms mensen' 'WAO en WW moeten helemaal op de helling' l R% M \l 'f H "tór Academisch ziekenhuis (1.) Academisch ziekenhuis (2) Turkije (2) Turkije (3) Molukken (2) Feyenoord GZjmfp/Ps- w.vy Wat gaat er met de WAO gebeuren? ménsen in de WAO Het belang van goed béstuur Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Donderdag september 19S9 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 40043S8 Vi^JT Ik wil hierbij reageren op het artikel van 25 augustus waarin wordt gemeld datdeheer P. Rotgers uit Rotter dam niet meer welkom is in het Academisch Zieken huis Rotterdam (AZE). Het is ronduit belachelijk dat iemand die voor zyn rechten opkomt, wordt wegge jaagd uit zijn eigen stad. Het AZR heeft toch toegege ven daihet fout zit door de operatie van mevrouw Rot gers in Eindhoven te laten verrichten? Het AZR heeft er blijkbaar moeite mee haar personeel m bedwang te houden. Enkele maanden geleden lag hetziekenhuis indeclinch meteen cardioloogdieer in Dij kzigt een eigen apotheek op nahield. En nu vindt mijns inziens een chirurg zijn vakantie belangrijker dan het leven van een patiënt. Hoevee! van soortgelijke gevallen spelen er nog in het AZR? Denken de artsen in dit ziekenhuis dat zij God zyn? Elke Nederlandse burger heeft volgens de Grondwetrechtopdebestmogelijkemedischebehan- deling. Hoe haalt het AZR het dan in zijn hoofd een Rotterdams echtpaar naar Amsterdam of Eindhoven te sturen? De medici vinden het schrikbarend dat patiënten steeds agressiever worden tegenover hen. Nou, als je ditsoort verhalen leest, dan isdat niet gek. Ik word ook vaak onbeschoft te woord gestaan door dokters en als je iets vraagt dan wordt je afgesnauwd en krijg je geen antwoord. Wie denken de medici wel dat zü zijn? Mi nister Borst, doe er eens wat aan! A. Nijsen, Rotterdam Ik heb 25 augustus een artikel in de krant gelezen en weet nietof ik het nou helemaal goed heb begrepen. Ik maak eruit op dat een mevrouw een agressieve vorm van kanker had en dat ze haar bij Den Hoed niet kon den opereren omdat de chirurgop vakantie ging. Haar man is daar toen overtekeergegaan en toen isze hele maal in Eindhoven geopereerd. En nu mag ze nooit meer by het Academisch Ziekenhuis Rotterdam ko men, omdat baar man het niet pikte datze niet bij Den Hoed geopereerd kon worden. Is dit echt waar of ben ik gek aan het worden? Wij heb ben als Rotterdammers toch het recht behandeld te worden in de Rotterdamse ziekenhuizen of niet soms? Ze kunnen je toch niet zomaar verbannen naar Eind hoven of Amsterdam? Waar betalen we dan eigenlijk nog belasting voor? E. Boom, Rotterdam De wereld is gek geworden.Waarom? Nog geen twee weken terug is Turkije getroffen door een enorme aardbeving. Iedereen is in repen roer en iedereen wil zich bewijzen, maar aan wie? Tu rkije wil al j aren behoren tot de EU, maar is er tot op heden niet m geslaagd omde rechten van zijn burgers te beschermen. Nu blijkt dat een groot gedeelte van hetvolk isgetroffen door corruptie, doordeondeugde- lijke controle door de overheid. Onschuldige burgers zijn daardoor het slachtoffer geworden van een enor me ramp DeTurkseoverheid is mijns inziens indirect verantwoordelijk voor de omvang van die ramp, want als d e regering beter had opgelet dan had zich dit soort taferelen zich niet kunnen voordoen. Nu roept de hele Turkse samenleving om hulp en wij doen met z'n allen een duit in het zakje. Maar wie houdt wie voor de gek? Dertig miljoen gulden is een leuk bedrag, maar daarmee kun je hooguit epide mieën voorkomen. Er liggen nog steeds duizenden mensen onder het puin. Ruim 200.000 mensen zyn dakloos. Waar blijft die zo westerse regering van Tur kije nu? Ronald Fiolet, Ridderkerk Absoluut onder de maat, dat is de opbrengst van de tv- avond voor de aardbevingsslachtoffers in Turkije. En waarvan ik pas echt over mijn nek ga, is het gejubel in de media. Heeft iedereen die zaivenöe woorden van die refo gehoord in het 8-uur-joumaal afgelopen vrij dag? Vanuit 'onze religieuze verbondenheid' zouden wij zo gul zijn. Voor de zoveelste keer slaat Nederland zichzelf op zijn zelfingenomen borst (en meteen de plank mis). Zo van: Rij k eens hoe solidai r wij toch wel zij n. Dertig mil joen gulden Om te huilen! Turkije, hier een oprechte verontschuldiging. CeesOldenhof, Rotterdam Mag ik er vriendelijk op wijzen dat er overal in elke groepering waar dan ook mensen/jongelui te vinden zi jn die rotzooi trappen. Ik praat het rotzooi trappen in dit land, ook mijn land (ik ben een tweede generatie Moluks-Nederlandse), absoluut niet goed. Er zijn al tijd wel individuen te vinden, die het verzieken voor de mensen die zich terecht zorgen maken om hun fa milieleden en vrienden op de Molukken. „Waar men hierin Nederland jammergenoeg absoluut dé hoofdprijs m haalt? De kop in het zand steken als het over de Molukken gaat. Actievoeren, daar is men in Nederland toch zo vooruitstrevend in. Maar een land te hulp schieten, dat eeuwen geleden te gronde is gericht door dit 'geweldig tolerante' Nederland, daar heeft men helaas nog altp geen oren naar. Ik raad mensen met kritiek op veronruste Molukkers 'dringend aan om eens verder te kijken dan de neus lang is. Hoezo hebben Molukkers 25 jaar de kans heb ben gekregen om terug te keren naar hun eiland? Ik ben het zat om altijd maar kortzichtige opmerkingen als deze te horen en te lezen! M.D.Y. Bernard, Ridderkerk Het is een beetje laat, maar toch wou ik mijn ongenoe gen uiten over het bericht dat Feyenoord bijna bank roet is z'n met 42 miljoen gulden schuld. ïk had deze berichtgeving niet van een Rotterdamse krant ver wacht. Jullie hadden juist nader in kunnen gaan op het hoe, wat en waarom van de feiten. Ik had deze wildwest-verhalen niet verwacht in het Rotterdams Dagblad, waarop ik toch al een tijd een abonnement heb. Wim Stehouwer, Alblasserdam Tekening Theo Gootjes De WAO staat weer ter discussie. Het is niet zo verwonderlijk als er alleen al vorig jaar een flink stadion vol mensen (30.000) werd afgekeurd en In de WAO belandde. De reïntegratie van die WAO'ers mislukt aan alle kanten, stelt het CTSV, de toe zichthouder op onze sociale verzekeringen. Nu zijn er nog ruim 900.000 arbeidsongeschikten, maar de verwachting is dat het miljoen snel In zicht komt. „Nederland is ziek," zei premier Lubbers in 1992. Nu, bijna tien jaar later, lijkt hot alsof er niets veranderd Is. Ondanks ingrepen in hoogte en duur van de uit kering, neemt het aantal WAO'ers weer toe. Politiek, werkge vers- en werknemersorganisaties schuiven elkaar de zwarte piet toe. Vandaag de eerste aflevering van een serie verhalen over de praktijk achter het getal, de oorzaken en de oplossingen. Door Hans Sonders „Alle verzekeringen hebben soms een beschadigend effect. Als je een huis niet zou kunnen verze keren, zou niemand het in zyn hoofd halen zijn woning in de fik te steken," De eerste verklaring van chef-arts Lemmers van GAK Nederland in Tilburg voor de enorme toename van het aantal WAO gevallen is dus een heel een voudige: Omdat er nu eenmaal een arbeidsongeschiktheidsver zekering is, zal er gebruik van worden gemaakt. Soms mis schien zelfs oneigenlijk gebruik dat dus met helemaal of helemaal niet in overeenstemming is met waarvoor de regeling is bedoeld. Daarnaast is het arbeidspotenti eel de afgelopen tien jaar explo sief gestegen. Er zijn meer verze kerden, dus ook meer schadege vallen. „Neem nu whiplash," zegt hjj, „de ntkklachten die vaak het gevolg zijn van kop-staart botsingen van auto's. Tot aan de jaren dertig had nog nooit iemand daarvan ge hoord. Naast toename van het au toverkeer, maar vooral de ver plichte autoverzekering, veroor zaakte een dramatische stijging van het aantal claims met whip- lashkluchten. Een recente publi catie in het gezaghebbende Britse artsenblad The Lancet toont dat aan." Mensen zijn tevens eerder ge neigd een beroep te doen op een ziektewet- dan wel een WAO-uit- kering als ze al niet lekker in hun vel steken, weet de keuringsarts. „Maar ook als je moet vechten voor je claim, als je voelt dat je niet helemaal serieus wordt geno men, maakt dat de klachten ern stiger." Lemmers noemt dat 'schadeinflatie'. En in het jargon van de wereld van keuringsartsen bestaat er zelfs zoiets als 'klachteninflatie'. Dat is het geval als iemand die bij voorbeeld zijn voet heeft ver stuikt, zich vervolgens in een rol stoel laat voortduwen. „Daarmee zijn dat nog geen aanstellers," zegt Lemmers. „Zo'n persoon be leeft die klacht werkelijk zo ern stig dat hij geen voet meer kan verzetten. Alleen is de medische werkelijkheid anders. Als je als arts goed gaat kijken, vind je li chamelijk niets dat die klacht kan veroorzaken." Nog een voorbeeld van een klacht 'Schade-Inflatie, ziektewinst aspecten, het WAO excuus.' Het Jargon van uitvoerders van de WAO-wet en van de beleidsmakers, de onbegrij pelijke taal van keuringsart sen en politici. „Wie snapt er nog iets van die wet?" Zelfs dr. Charles Lemmers, zestien jaar keuringsarts bij GAK Ne derland, bekent: „Ik begrijp er alleen de contouren van. In hun studie horen toekomsti ge artsen er ook niet of nau welijks over." met een modieus karakter is 'bek keninstabiliteit'. Een klacht waar aan veel vrouwen lijden die kin deren hebben gebaard. Het bek ken van de vrouw wordt tijdens de zwangerschap en rondom de ge boorte iets opgerekt en dat kan la ter als heel pijnlijk worden erva ren en soms rifs problemen bij het lopen veroorzaken. Soms zijn de klachten zo ernstig dat (tijdelij ke) afkeuring op grond van ar beidsongeschiktheid er het ge volgvan is. „Maar 'bekkeninstabi liteit' kwam in de jaren vijftig, zestig, zeventig in de leerboeken niet voor," zegt Lemmers. „Het was volstrekt onbekend." Excuus Het wil overigens met zeggen dat de chef keuringsarts, onder wiens leiding 22 artsen werken, niet vol begrip naar de werkelijke achter gronden van dergelijke klachten volledig in de WAO I gedeeltelijk in de WAO |Qj|jQM mdeWAZ 57.700 (zelfstandige ondernemers) mensen in de Warong 'jongeren leboren t met een aangeboren handicap) I Totaal aantal arbeidsongeschikten: 900.000 mensen waarvan werkt: 110.000-132.000 mensen Aantal WAO'ers dat in aanmerking komt voor terugkeer op de arbeidsmarkt: 31.000-40.000 mensen zoekt. „De WAO wordt door velen vaak ook als excuus gebruikt: 'ïk kan er zelf niets aan doen dat ik niet meer werk, het is mijn ziek te'. Want de moderne samenle ving is voor veel mensen bedrei gend en de werkkring vaak een loopgraaf. Zijn veel klachten niet te begrijpen als een soort van 'battle fatigue' of 'shell shock?". Dat zijn uit de Eerste Wereldoor log stammende diagnoses voor onverklaarbare ziekteverschijn selen bij frontsoldaten die plotse ling niet meer konden lopen of schokkende bewegingen maak ten. Later werd de enorme stress waaronderzij stonden als oorzaak aangemerkt „Welke moeder kan tegenwoordig nog zeggen: ik stop met werken en ga alleen voor de kinderen zor gen?! De gematigde loonstijgin gen van de afgelopen tien, vijftien jaar hebben dat voor de meeste ouders bijna onmogelijk ge maakt," aldus Lemmers. „Je zou dat wellicht de schaduwzijde van het veelgeprezen poldermodel kunnen noemen. Vooral jonge moeders met kleine kinderen hunnen zo nogal eens in de man gel terechtkomen," Een WAO-uitkering kan ook wor den gebruikt dan wel misbruikt om je gezicht te redden. Bijvoor beeld door managers die net zo veel carrièresprongen maakten totdat die laatste te hoog gegre pen bleek. „Dan Ujkt het alsof het voordeliger is ziek thuis te zitten dan te blijven werken. Ik spreek dan van 'ziektewinst aspecten'. Dergelijke mensen zijn in hun werk muurvast gelopen en zoe ken hun toevlucht in de WAO. Een stapje terug op de carrière- ladder zou gezichtsverlies beteke nen. Maar vaak kan dat ook niet eens. Bijvoorbeeld bij hoogge- plaatsten in een onderneming die dikwijls impopulaire beslissingen hebben moeten nemen en dood gewoon niet meer terug kunnen, zelfs al zouden ze dat willen. Hun voormalige medewerkers moeten 'e gewoon niet meer Maar waar hiervan de oorzaak ook precies ligt, de maatschappij als geheel moet voor de kosten opdraaien." Een belangrijke aanzuigende werking van de WAO noemt Lem mers ook het feit dat de duur van het arbeidsverleden niet meetelt bij de hoogte van de uitkering. „Iemand van dertig die vijf jaar heeft gewerkt, ontvangt in verge lijkbare gevallen precies dezelfde uitkering als iemand van vijftig die 25 jaar werkte. Er word t alleen maar gekeken naar wat zo iemand nog had kunnen verdienen, niet naar de duur van het arbeidsver leden. En dat terwijl we wel accep teren dat iemand die als jeugdige gehandicapt raakt slechts voor een minimale uitkering in aan merking komt." Door Hans Sonders De arbeidsongeschiktheidswet (WAO) en de werkloosheidswet (WW) moeten helemaal op de schop. Vooral de uitvoering van de WAO is oneerlijk, omdat die met subjectieve beoordelings criteria werkt Minder duidelij ke klachten van psychische aard of van het bewegingsappa raat, die veel voorkomen, zullen doktoren nooit gelijk beoorde len omdat zij er altijd net iets anders tegenaan kijken. Zij zijn immers geen machines. Dat zegt Jannes Koetsier, voor malig huis- en bedrijfsarts, op richter van een eigen Arbo- dienst en tegenwoordig com missaris bij de Aibo-dienst van GAK-Nederland, waarin zijn ei gen bedrijf is opgegaan. Koet sier pleit ervoor dat alleen vol strekt objectief vast te stellen onvermogen tot werken recht kan geven op meer dan een ba sisuitkering. Net zoals nu al in veel verzekeringsclausules het verlies van een hand, het ge zichtsvermogen of het gehoor een uitkering met een vastge steld percentage oplevert „Dan kan et één basisuitkering ko men voor het grootste deel van de WAO'ers en ontvangers van eenWW-uitkering." Koetsier „Er is veel misgegaan met de WAO, omdat iedereen recht gedaan moest worden. Daardoor leiden bijvoorbeeld ook moeilijk te beoordelen psy chische klachten bij de ene keu ringsarts tot een arbeidsonge schiktheidsuitkering en bij de andere niet Wat we moeten doen is toegeven dat we niet el ke mogelijke onrechtvaardig heid uit een systeem kunnen bannen. Als we dit toch tot het uiterste blijven proberen, leidt het in elk geval tot een peper duur bureaucratisch stelsel, waar vrijwel niemand voordeel van heeft. Bovendien begrijpt bijna niemand meer iets van de regelingen. Uitgangspunt moet ziin dat die voor iedereen begrij pelijk zijn, zodat je weet waar je aan toe bent." Koetsier gaat in zijn visie uit van drie groepen mensen. Sj die niet willen werken, zij die willen werken maar ondanks hun pogingen nog geen werk hebben en zij die wollen werken maar dit niet kunnen of menen niette kunnen. Het is overigens die laatste groep die" zorgt voor de problemen in de regelgeving. Mensen die niet willen werken wil Koetsier slechts het absolute sociale minimum geven. Men sen die wel willen werken maar nog geen of nog geen aangepast werk hebben en jeugdige ge handicapten zouden een uitke ring dienen te ontvangen die past bij hun leeftijd en rekening houdt met de verzorgingsplicht voor eventuele gezinsleden. R-Tvenop de basisuitkering *3 een soort WAO mogelijk die recht geeft op een toeslag als de betrokkene objectief medisch voor een bepaald percentage is afgekeurd. Bijvoorbeeld ernstig zieken of slachtoffers van een ongeval. „Voor een dergelijke keuringsmethodiek bestaan schalen die aan puur medische afwijkingen percentages koppe len." En daarop moet volgens Koetsier dan de uitkering wor den afgestemd Hij pleit ervoor dat mensen uit alle politieke partijen en ver schillende maatschappelijke achtergronden om tafel gaan zitten om de uitgangspunten voorzo'n nieuwe regeling te for muleren. „We moeten niet ver geten dat de WAO-wetgeving zoals we die nu kennen uit het midden van de jaren zestig stamt. Dat was een geheel ande re tijd" Door prof, dr. A Klamer In de taal van de wereld van keuringsartsen bestaat er zelfs zoiets als 'klachteninflatie'. Dat is het gevai a Is iemand die bijvoorbeeldzijn voet heeft verstuikt, zich vervolgens in een rolstoel laat voort el uwen; hetgeen nog niet wil zeggen dat Iemand zich aanstelt. Foto Roland de BruirvGPD Ministers die de Kamer verkeerd inlichten. Po litiek falen na de Bijl merramp. Topambtenaren in dis krediet. Het doordrukken v-ui het dubieuze, miljarden verslindende project van de Betuwelijn. Beslui- j teloosheid rond Schiphol, O-ver antwoord lange wachtlijsten voor de thuiszorg. Amb tenaren die speculeren met overheidsgelden. Gaat er eigenlijk nog wel wat goed in de overheidsbureaucra- tie? Welke Nederlanders durven nog te vertrouwen in hun overheid: Volgens het Engelse blad The Economist neemt het vertrouwen in de overheid over de gehele wereld snel af. Basis voor dit verhaal is een wereldwijd onderzoek van een drietal Amerikanen, Robert Putnam, Susan Pharr en Russel Dalton. Deze politicologen hebben voor tal van landen statistieken verzameld die aange ven wat burgers vinden van het overheidsapparaat. De uitkomsten zijn alarmerend. In Zweden heeft nog maar negentien proctnt vertrouwen in het Zweedse parlement terwijl dat in 1986 nog 51 procent was. Zo'n 84 procent van de Italianen gelooft nietdat politici be langstelling hebben voor wat zij denken. In de VS is- dat 67 percent. Overal gaat het slechter. Er is slechts een uitzondering, een plek op aarde waar het vertrou wen toegenomen is, en dat is Nederland... jawel, Ne derland. Ra ra hoe kan dat? Dat de Nederlandse burgers zo goedgelovig lijken, heeft wellicht iets te maken met het feit dat wij voor het laatst gehoord zijn in 1996, althans in dit onder zoek, Sindsdien is een en ander gebeurd. Kijk maar naar de opsomming in het begin. Het vertrouwen van de Nederlanders in de overheidssector zou inmiddels best wel wat gedaald zijn. Blijft die tegendraadse positieve ontwikkeling voor die tij d staan. Deze zou e en uiting kunnen zijn van een algehele tevredenheid in Nederland. Je zou dat niet zeggen als je het gekanker en geklaag om je heen hoort, maar als een enquêteur Nederlanders onder vraagt, dan schijnt blijkbaar het zonnetje. (Bij de Itali anen het omgekeerd. Maken zij op bezoekers de in druk vrolijke mensen te zijn, aan de enquêteurs ver tellen ze ever hun onvrede met hun leven en hun over heid.) Misschien heeft deze tevredenheid iets met het poldermodel te maken. Al te heftige schommelingen van de markt schermen we goed af met ons allen door steeds weer om die taiel te kruipen en in goed overleg oplossingen te vinden. Neemhetnieuwsvan de bankarende Zuid-Hollandse ambtenaren. Goed, een gedeputeerde is opgestapt, maar er wordt nu druk overlegd om met alle partijen een redelijke uitweg te vinden. Er zullen geen ontsla gen vallen, belastingbetalers gaan de straat nietop. De crisis zal met een sisser aflopen. Of neem het nieuws vanrte exorbitanthoge beloning van de bazen.Terwijl hunwerknemersnietmeerdandrieprocentloonsver- hoging kregen, namen managers van grate onderne mingen gemiddeld vijf tot acht procent extra mee. En dat is vijf tot acht procent over een fUnk bedrag, zodat hun salarisverhoging al gauw meer is dan het totale bedrag dat ze hun werknemers betalen. En dat bij te genvallende winsten. Je zou zeggen dat de vakbonden hun looneisen opschroeven en die acht procent ook voor hun leden eisen. Je zou wilde stakingen verwach ten. Niks daarvan. De vakbonden willen wel met de werkgevers praten. En dan zal blijken dat die hoge sa larissen wel moeten omdat de hoge heren in het bui tenland nogveel meerverdienen. Crisis gesust. Tevre denheid alom. Vergeleken met het bestuur jn tal van andere landen gaathethierzoslechtnogniet,ooknietmetaldieaffai- res van delaatstetijd. Kijkmaarnaar Rusland, waarde overheid de belastingen niet weet te innen, en daarom haar ambtenaren sorns niet kan betalen. Kijk maar naar de VS waar het wantrouwen jegens de overheid overheerst en Nederlandse overlegsituaties bijna on denkbaar zijn. Dat neemt niet weg d at de reeks affaires tekens aan de wand zijn. Ze vertellen ons dat het overheidsapparaat aan zichzelf twijfelt. Ambtenaren en politici zijn mo menteel druk bezigdelen van hun eigen apparaat af te stoten en over te leveren aan de markt. Blijkbaar ver trouwen ze zichzelf niet erg en zoeken ze daarom hun heil in de discipline van de markt Marktwerkingis na tuurlijk ook het middel bij uitstek om de overlegcir- cuits te doorbreken. In de markt is het ieder voor zich. In demarktgaathetomwinst,en niet om het gemeen schappelijk belang. En in de markt kan het goed fout gaan, zoals de bankierende ambtenaars mochten ont dekken. Iedereen is gebaat bij een goed bestuur. Sterker nog, waarhetbestuur goed is,ishetgoedwerken,winst ma ken en vertoeven. In de internationale concurrentie strijd gaat het er niet alleen om de meeste onderne mingslust, maar ook om het beste bestuur. De affaires geven, aan dat Nederland op dat gebied haar voor sprong aan het verspelen is. (Prof. dr.AKlamerishoogleraarindeeconomievande kunst en cultuur aan de Erasmus l/niwrstteitRotter- dam) Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belangengroepering. De krant stelt zich ten doel door middel van berichtgeving In woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke Informatie te verschaffen. Hoofdredactie:J. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Rubriekschefs: Ei nd redactie Vormgeving: R.LJ. vanZeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.H. Bunte. Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. Nieuwsdienst/Blnnen/buitenland: B.V. Verkade. Cultuur Leven: M J.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. OuwerkerK. Persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Graphic News. Correspondenten In het buitenland vla Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: drs. J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W. V. Nuljsenburg; Brussel: drs. M.H. Peeperkom, P JAM. Koopman; Genève: B. Kroon; Istanbul: dra. j.EJ.M. Lutt; Jakarta: T. Haerkens; Kaapstad: P. ter Horst; Londen: H. Harkema; Madrid: H.v.d. Boom; Moskou; H.B. Hoogendijk; Nairobi: FJ.M. v, d. Houdt; Paramaribo: A. Snijders; Parijs: C. van Zweeden; Peking: dr. J. van der Made; Rome: J.A. Geleijnse; Sarajevo: H. Doornbos; Tel Aviv. A.P. Bloemend aal; Washington: drs. J.B A. Wanders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3