11 Helft hypotheken te duur -x€- ^ppels zorgen voor crisis in fruitteelt 3Dikste9 tanker terug in Rotterdam Jtiaai ae naven terug naar oe staa Energieraad wil langer kernenergie Vereniging Eigen Huis legt schuld bij tussenpersonen Protest bij VS om havengelden Schweppes bij Dr Pepper Flesjes 'Buds' teruggehaald Winststijging bij Grontmij Nedschroef schroeft winst op MKB: Pronk slaat plank mis Blik in race om Business Award Automatiseerders verdienen ze gemakkelijk Grotere supermarkten blijven groeien - Vedior biedt miljarden voor Brits uitzendconcern Dilbert KOMT DE HAVEN TERUG IN DE STAD Rotterdams Dagblad Donderdag 2 september 1999 Den Haag De kerncentrale Borssele moet langer open blij ven. De Algemene Energier aad heeft dat geadviseerd aan minister Jorritsma van Econo mische Zaken. Het onafhanke lijke adviesorgaan vindt ver- dj&dat de keuze voor of tegen kernenergie moet worden overgelaten aan de markt, nu ^elektriciteitssector is geli beraliseerd. Het langer open houden van de Zeeuwse kern centrale is volgens de Algeme ne Energieraad een logische ë£ap, Nederland heeft ach ver plicht de uitstoot van koolstof dioxide (CX)2) te verminderen. Als.de elektriciteitsfabriek in Borssele na de politiek vastge- kicte sluitingsdatum van eind 2ÖÖ3 openblijft, scheelt dat jaarlijks l,4tonC02. Brussel De Europese Commis sie heeft in een brief aan de Ame rikaanse regering protest aange tekend tegen het systeem voor ha vengeiden in de VS. Volgens Brussel discrimineert dat Europe se koopvaardijschepen. Als er eind dit jaar geen overeenstem ming is over een aanpassing, zal de Commissie de zaak waar schijnlijk aanhangig maken bij de wereldorganisatie WTO. Londen Het Britse concern Cad- bury Schweppes (frisdranken en zoetwaren) heeft samen met de Amerikaanse investenngsgroep Carlyle Group de Amerikaanse bottelarij Dr Pepper Bottling overgenomen. Met de overname is inclusief schulden 691 miljoen dollar gemoeid (ƒ1.45 miljard). Rotterdam De Amerikaanse bierbrouwer Anheuser-Busch haait in Europa flesjes van het merk Budweiser terug. De fles senhals zou na opening kunnen breken. Het gaat om de 25 en 33 centiliterflesjes. Ook de in Neder land aangeboden Budweiser wordt van de schappen gehaald. De Bilt -Ingenieurs-en adviesbu reau Grontmij heeft zijn winst in de eerste zes maanden met 43 pro cent zien toenemen naar ƒ17,3 miljoen.De verkoop van Eurocon sult in maart draagt daaraan bijna ƒ4 miljoen bij, aldus Grontmij. Zonder die bijzondere bate was de winst 13 procent hoger. De mee valler van de verkoop wordt me teen doorgesluisd naar Polen, waar Grontmij gaat samenwerken met branchegenoot Ekolog. Polen moet een tweede thuismarkt wor den, motiveert de directie de stap. HelmondDe winst van moeren- en boutenfabrikant Nedschroef is in het eerste semester sterk geste gen. Bedroeg de winst vorig jaar nog ƒ5,7 miljoen, nu was dat ƒ7,4 miljoen. De omzet nam met 17 procent toe tot ruim ƒ280 miljoen. De stijging werd voor een belang rijk deel veroorzaakt door de vo- ng jaar overgenomen bedrijven Handimex (Zweden) en ELnor fSparje). Delft Het midden- en kleinbe drijf is geïrriteerd over een voor stel van minister Pronk (milieu) dat bedrijven verplicht garanties te bieden dat zij eventuele milieu schade zullen vergoeden. Zonder die borg krijgen ze geen vergun ning meer. De garanties, in de vorm van een verzekering of een bankgarantie, staan vermeld in een concept voor een Algemene Maatregel van Bestuur, die Pronk voor advies naar een aantal orga nisaties heeft gestuurd. De maat regel vloeit voort uit de Wet Mi lieubeheer. Een dergelijke regel hoeft niet langs het parlement. MKB-Nederland noemt de maat regel overbodig omdat de ver plichte milieuvergunning al veel voorwaarden bevat om milieu schade te voorkomen. Amersfoort De helft van de hypotheken is veel te duur. Over de hele looptijd van de lening kan de huiseigenaar enkele tienduizenden gul dens te veel betalen. Dit komt doordat tussenperso nen te vaak proberen een hy potheek te verkopen waar zij zelf het meeste aan verdie nen. De banken hebben bo vendien niet genoeg concur rerende hypotheken in huis. Dat concludeert de Vereni ging Eigen Huis (VEH) uit een onderzoek naar 400 offer tes die tussen januari en juni zijn aangevraagd. Volgens de vereniging zijn bij meer dan dehelft van de hypothe ken, die zy beoordeelde, een of meerdere goedkopere alternatie ven te vinden tegen dezelfde voorwaarden. „Het verschil tus sen de bruto maandlast (dus voor hypotheekaftrek) tussen de voor gelegde hypotheekofferte en het goedkoopste alternatief liep op tot meer dan 100 gulden per maand." concludeert de vereniging. „Over de gehele looptijd van een hypo theek. meestal dertig jaar, kan dat een nadeel van meer dan 36.000 gulden betekenen.'1 Dat de leners een verkeerde hypo theek aanschaffen komt volgens F. Aldewereld, financieel advi seur van de vereniging, vooral door de tussenpersonen. „Zij krij gen bij de ene hypotheekver schaffer meer provisie dan by de andere," aldus Aldewereld. „Die provisie bedraagt tussen de 0,5- en drie procent. Voor een lening van 5 ton krijgt een tussenper soon by een provisie van 3 pro cent 15 000 gulden. Als hij elders 2 procent knjgt, scheelt hem dat 5000 gulden. Het is duidelijk wiens belang dan zwaarder telt voor de tussenpersoon." Buiten de tussenpersonen om een hypotheek aanschaffen loont niet altijd, meent de vereniging. Ie mand die rechtstreeks by een bank aanklopt krijgt ook niet al tijd de meest geschikte hypo theek. Het annbod van de indivi duele banken is te beperkt en lang niet altijd concurrerend, meent de vereniging. Het is met de eerste keer dan de consumentenorganisatie met waarschuwende woorden komt over de hypotheekmarkt. Het ver schil is deze keer dat de bewerin gen met cijfers zijn onderbouwd. „Sinds januari hebben we een dienst die alle offertes in de com puter invoert," zegt Aldewereld. „Met een druk op de knop kun nen we alle vergelijkingen uit draaien. Dat scheelt noga! want vroeger zeiden de banken en tus senpersonen altijd dat we bevoor oordeeld zijn." Aldewereld adviseert de toekom stige huizenkopers vooral te ver geleken. „Ga shoppen. Vraag bij meerdere geldverstrekkers offer tes aan en vergelijk die. Ga daar na eventueel onderhandelen. Kor tingen worden namelijk defensief ingezet door banken. Als een po tentiële klant zegt: 'bij de concur rent kan ik het dnetiende procent goedkoper krijgen' zegt de bank vaak 'dan geven wij viertiende'. Dat lykt weinig maar over de hele leenpenode is het veel." De assurantietussenpersonen weerleggen de kntiek van de ver eniging „Ik heb absoluut niet de indruk dat onze leden zich in hun hypotheekadvies laten leiden door de provisies," zegt B, van Uden, de vereniging van onafhan kelijke financiële en assurantie adviseurs NBVA, „Dat zou ook vreemd zijn. De adviseurs hebben tien, twintig jaar een relatie met hun klanten. Het zyn niet zomaar passanten. Wij stellen altyd dat een hypotheek moet passen in het totale financiële plaatje van de klant. De hypotheekrente hoeft dan niet altijd lager te zijn. Als een ander soort hypotheek zoals een beleggingshypotheek beter past bij de rest van de vermogens opbouw, geven wij als advies die hypotheek te nemen. Je kunt met in het algemeen zeggen: 'deze hy potheek is beter dan de andere1." Een woordvoerder van de Rabo bank, een van de grootste hypo theekverstrekkers in Nederland, meent dat het onderzoek zijn bank niet aangaat. „Omdat onze kracht juist is dat onze kantoren alle mogelijkheden en hypotheek- vormen kunnen aanbieden. Bo vendien werken wij niet met tus senpersonen. Wij passen de hypo theek aan op de persoonlijke om standigheden van de aanvrager." De zegsman by de Hypothekers Associatie in Rotterdam - beter bekend als de Hypotheker - zegt met te twijfelen aan de resultaten van het onderzoek, maar wijst vooral naar de kleinere tussenper sonen, „die maar drie of vier geld verstrekkers in haar portefeuille hebben. Wij hebben er zeventig: dus ook meer alternatieven te bie den." Bovendien merkt hij op dat de consument ook bij het aanvra gen van een hypotheekofferte mondiger is geworden. De hui zenkoper gaat volgens hem steeds meer shoppen om 20 de beste hypotheek te kunnen afslui ten. Uit het onderzoek, dat plaats had in het eerste halfjaar van 1999, blijkt bovendien dat 20 procent van de beoordeelde offertes in geen verhouding staat tot het jaarinkomen van de koper(s). Er wordt te veel geld geleend, aldus Aldewereld. Eigen Huis is offertes tegengekomen waarbij mensen een hypotheek konden afsluiten van ruim zes keer het jaarinko men. Het gemiddelde dat altijd wordt genomen om een hypo theek af te sluiten is volgens Alde wereld 3,5 keer het jaarinkomen. De consumentenorganisatie vindt dat in een hypotheekofferte standaard een waarschuwing moet komen als mensen een hy potheek afsluiten boven 3,5 keer hun jaarinkomen. „Dat verplicht de consument om nog eens goed na te denken en de hypotheekver strekker om open kaart te spelen, omdat de waarschuwing in de of ferte staat." Rotterdam Het nog jonge Rotterdamse bedrijf BLIK kunstuitleen is genomineerd voor de prestigieuze Young Business Award voor starten; de ondernemers. Blik kunstuitleen heeft een ga lerie in Kralingen en leent Qf least werk .van kunstenaars. Achter het bedrijfje gaan tweë ondernemers schuil: Isabelle Schot en Karin Muller. Zij moeten het opnemen tegeh drie andere genomineerden. Dat zyn het Zwolse Haed Car rièreplanning, Excello Tuin ontwerp uit Giessendorp en het Eindhovense Öutsight Tra vel Expeditions. Naast de award staat een prij zengeld van 25.000 gulden op het spel, De •winnaar wordt op 7 oktober in Amsterdam bekend gemaakt De Young Business Award is in het levêö geroepen door Lh'eWire, een intematio- naai project dat het onderne merschap onder jongeren wil bevorderen. Het project wordt onder meer gesteun door Shell enABNAMRO. Den Haag Nederlandse bedrij ven betalen kennelijk te veel voor hun automatisering. Nergens ver dienen automatiseringsbedrijven zulke hoge marges als m Neder land, zei Cor Stutterheim, topman van de Computer Management Group gisteren. CMG verbaasde opnieuw met onwaarschijnlijk ho ge groeicijfers over het afgelopen halfjaar. Een winstmarge van 17,4 procent m Nederland trok de ren tabiliteit van het hele concern ver der omhoog, „Een typisch Neder landse winstgevendheid, dat vind je in andere landen niet," aldus Stutterheim. De omzet van het snel groeiende CMG - na Origin en Getromcs de nummer drie van Nederland - steeg met 46 procent tol 953 mil joen gutden en de (operationele) winst zelfs met 50 procent, tot 119 miljoen gulden. De al jaren erg hoge winstmarge klom verder op tot 12,5 procent, opgetrokken door Nederland waar het op papier Britse CMG al jaren het leeuwen deel van zijn inkomsten vandaan haalt, In Nederland hield CMG van elke bij zyn klanten gedecla reerde gulden 17,4 cent over Het werknemersbestand groeide vorige maand over de 8000 heen, van wie 5230 in Nederland en Bel- gie, ruim 1600 m Groot-Brittan- me, 700 m Duitsland en 400 m Frankrijk. RotterdamHet gaat goed met de supermarkten, althans met de middelgrote en grote. De grote su permarkten vertoonden het afge lopen jaar de sterkste omzetgroei. De sterkste winstgroei kwam voor bij dc groep van middelgroter». Die verdubbelden soms hun winst. De groep kleine super markten, met een omzet van min der dan ƒ50.000 per week, zag echter de winst met 40 procent da len. Dit blijkt uit onderzoek van de ac countants- en adviesorganisatie Deloitte Touche. Het bureau zegt dat de kleinere winkels hun bakens moeten verzetten. Moge lijkheden liggen in specialisatie, waar mogelijk in combinatie met horeca. Deloitte concludeert dat de toe komst van de grotere supermark ten er rooskleurig uitziet. De ge middelde winkeloppervlakte, het assortiment en dienstenpakket nemen, toe, terwijl omzet en resul taat groeien. De openingstijden zullen nog verder worden ver ruimd. De combinaties met hore ca zullen naar verwachting met al leen m aantal, maar ook in ver scheidenheid toenemen. Gemiddeld groeide de winst van de Nederlandse supermarkten met 27 procent. De omzetten groeiden met 5,7 procent. Hierbij valt vooral de omzetkrimp van de kleine supers op met 2 procent. Deloitte denkt dat het aantal su pers verder zal gaan dalen. De koepelorganisatie Centraal Bureau Levensmiddelenhandel onderschrijft de bevindingen van Deloitte. Zij maakt daarbij de aan tekening dat er wel kleine win kels verdwijnen, maar ook ont staan. De supermarkt zoekt de klanten op op plaatsen, waar veel mensen samenkomen, zoals op stations, bij benzinepompen en ziekenhuizen. Van belang is de aanpassing van assortiment en dienstverlening aan de bezoekers van die nieuwe plaatsen. *7 Nanny en King Alexander zijn baar vori ge namen. En vorig jaar nog lag zij, als Sea World, werkeloos op do rede van Pi raeus In Griekenland en leek sloop een onafwendbaar lot. Zo ver is het niet gekomen. Frontline Ltd., één van de grootste tankeropera tors ter wereld, heeft de 21 jaar oude, In Zweden gebouwde mammoettanker weer in de vaart gebracht. Gisteren is het 491.120 ton metende schip de Nieuwe Waterweg binnengelo pen. Het meest opvallende detail Is de breedte van het schip: 78,9 meter. Maar met een lengte van 364 meter en een maximale diepgang van 24 meter Is de Sea World niet het grootste schip dat de Rotterdamse haven ooit heeft aangedaan. Dat 'record' staat cv naam van de mammoettanker Hellas Pon, 414 meter lang, 63 meter breed en 555.051 ton groot. De bulkcarrier Bege Stahl, die elke maand ruim 370.000 ton Ijzererts vanuit Brazilië naar Rotterdam brengt, kan met een lengte van 340 me ter en een breedte van 61,5 meter ook niet aan dat record tippen. De Sea World is vooralnog wel het 'dikste' schip oott In Rotterdam. De Sea World, die In 1995 ook al eens in Rotterdam was, is gisteravond afge meerd bij de Maasvlakte Olie Terminal (MOT) om er drie soorten ruwe olie te lossen. De tanker heeft haar lading in genomen In Ras Tanura in Saudïë-Ara- blë, een havenstad aan de Perzische Golf. Foto Roel Dijkstra Door Peet Vogels Den Haag Het is crisis in de fruitteelt en met name bjj de ap peltelers. AI zes jaar, met uitzon dering van 1996, liggen de prijzen die de telers beuren onder de kostprijs. Dit jaar is het helemaal dramatisch met opbrengstprijzen van 3 tot 4 dubbeltjes per kilo voor de appels. De oplossing voor de crisis wordt gezocht m meer sa menwerking bij de afzet van het fruit. Als dat niet lukt, vreest de Nederlandse "Fruittelers Organi satie (NFO) voor een koude sane ring onder de 2500 fruittelers. Nederland is een kleine fruitpro- ducent in Europa. Landen als Ita lië, Duitsland en met name Frankrijk produceren vier tot vijf maal zoveel appels en peren dan Nederland In Nederland wordt jaarlijks tussen de 700.000 en 800.000 ton fruit geproduceerd. Buiten de Europese productie is er nog een groot aanbod uit lan den als Nieuw Zeeland, Zuid-Afri- ka en landen uit Zuid-Amerika. Al dat aanbod leidt tot een grote druk op de prijzen, waar de Euro pese telers flink onder lijden. De harde protestacties van Franse fruittelers de laatste weken geeft eens te meer aan hoe groot de cri sis is. In Nederland gaan boeren de straat niet op om te protesteren te gen lage pryzen. In de fruitteelt is dat sowieso onwaarschijnlijk, want de sector is onderling flink verdeeld. Een deel van de telers zit bij de fruitveiling The Fruit- masters. Anderen zetten fruit via de veiling The Greenery af en een deel van de telers verkoopt de vruchten zelf. Die versnippering maakt de sector, die door haar om vang toch al geen vuist kan ma ken, nog zwakker. De fruittelers zijn bovendien net zoveel handelaar als kweker. Dc appels verdwijnen na de oogst in de koelcel en de telers gokken er dan op dat in het winterseizoen de prijzen oplopen, waardoor ze de appels met een leuke winst kun nen verkopen. De kwaliteit wordt weliswaar minder, maar jaren lang waren afnemers bereid er meer voor te betalen, dus bleven de teiers de slechtste appels tegen de hoogste prijs verkopen. De import van appels uit de zuide lijke landen, waar in onze winter periode juist de oogst plaatsvindt, zet die tactiek onder druk. In plaats van melige appels uit de koelcel kan de consument voor minder geld verse appels uit Chili eten. De crisis maakt de geesten echter rijp voor verandering. De fruitvei ling Fruitmasters, opgericht door fruittelers die vreesden bij de groenten veiling The Greenery on der te sneeuwen, wü nu juist met The Greenery samenwerken. De twee veilingen hebben samen 80 procent van het aanbod van fruit in handen en kunnen zo meer te genwicht bieden aan de grote af nemers. Bovendien kunnen de veilingen via vaste contracten de afzet garanderen, „De crisis heeft de geesten van de telers ryp gemaakt voor de veran dering," aldus H. Bus, beleidsme dewerker by de NFO „Er wordt al jaren gepraat over .neer samen werking, maar .„a begint het er van te komen.." P. van Nieuwkoop, onderzoeker bij het Landbouw Economisch In stituut (LEI), ziet nog geen massa- Ie faillissementen. „De fruittelers hebben behoorlijk veel eigen ver mogen. Ze kunnen de verliesge vende jaren wel overleven door in te teren op hun reserves." Amsterdam Opnieuw winkelt een Nederlands bedrijf met mil jarden in het buitenland. Het uit zendbureau Vedior heeft gisteren een bod uitgebracht van byna 3,8 miljard op de Britse coUega Select. Vedior werd enkele jaren geleden afgesplitst van het detail handelsconcern Vendex. Door de overname van de in 25 landen gevestigde Britse coUega verovert Vedior volgens eigen, zeggen de derde plaats op de Eu ropese- en wereldranglijst. Het concern laat alleen nog de buiten landse branchegenoten Adecco en Manpower voor zich. Daarmee streeft het de Nederlandse con current Randstad voorbij. Het is de twaalfde miljardenaan koop dit jaar van het Nederlandse bedrijfsleven m het buitenland. Eerder al betaalden onder meer VNU, ING, Aegon, Numico, Fortis en Getronics miljarden guldens. Vedior-bestuursvoorzitter G. Smit knjgt door de aankoop toegang tot twee belangrijke landen. Het binnen Nederland nog kleine Ve dior was tot dusver vooral gericht op de Benelux, Frankrijk en Spanje. Vooral Frankrijk domi neerde de winst- en omzetcijfers van Vedior. Smit kondigde eerder al aan dat zijn bedrijf vooral wilde groeien in het Verenigd Konink rijk en de Verenigde Staten. Die stap is nu genomen, want 41 pro cent van de omzet van Select komt uit de VS, terwijl het Ver enigd Koninkrijk goed is voor 29 procent. Smit beschouwt de overname als een grote strategische stap: „We verbreden onze activiteiten in de markten met hogere marges. We krijgen met 600 vestigingen in 25 landen een brede geografische spreiding. Select maakt Vedior minder af- hankelyk van de conjunctuurbe- wegingen: „We komen in de toe komst op een vlakkere manier doordecvcli," Vedior is bereid 10,5 pond sterling per aandeel te betalen, gemiddeld 18,5 procent boven de gemiddelde koers van het aandeel Select van dinsdag. Smit vindt met dat het een zuinig bod heeft uitgebracht. De bestuursvoorzitter denkt dan ook niet dat een andere coUega zijn bod zal overtreffen. Vedior wil de overname onder meer financieren door uitgifte van nieuwe aandelen ter waarde van circa 1 miljard. Het uitzend concern zegt al zeker te zijn van 38,9 procent van de aandelen van het Britse bedrijf. Het gaat om de grootste overname ooit binnen de Nederlandse uit- zendbranche. Tot dusver was Randstad koploper. Dat legde vo rig jaar 1,6 miljard neer voor het Amerikaanse Strategix. Select is een internationaal opere rend uitzendbureau. Vorig jaar bedroeg de omzet bijna 2,8 mil jard en boekte Select een bednj fs- resultaat van 173 miljoen. door Scott Adams JU WAS AL IKBÊN PHIL, PRINS l/PN D£ SCH6/ti6RfNG IEMAND HEEFT EEN SLAATJE M£££BJOM£N 6££f ME JE LEPEL. 1 j— HU SLUIPT ALS EEN PANTEP OM DE LAATSTE POFTÏE TE PAKKEN ZOmP BIJ TE ZETTEN WD AL MAS OOG- mcL cm' VcKuGc/ncNtS! FM? De eente haven komt steeds verder af te liggen van het Rotterdamse stads hart. Was de Waalhaven in de jaren vijf tig nog aan te fietsen, lastiger werd het toen eerst de Botlek en later de Euro poort, en nog vee! later de Maasvlakte werden aangelegd. En als die Tweede Maasvlakte er komt, heb je het komend millennium al sne! een uur met de auto nodig om de grote schepen in de haven te vinden. Toch probeert Rotterdam er als stad alles aan te doen om haar ha venkarakter te behouden. Denk maar aan de ouae schepen in de Leuvehaven en de Oude Haven, de cruiseterminal op de Kop van Zuid en talnjke mantie- me evenementen zoals het Wereldha ven Festival komend weekeinde. Natuurlijk kan het nog beter. Maar daar zijn ideeen voor nodig. En zeker ook de ideeën die leven onder de lezers van het Rotterdams Dagblad. Hoe haal je de haven terug naar de stad? Schnjfoo on derstaande bon uw idee op en geef hem zondag af bij de Klare taalmuur van het Rotterdams Dagblad. De stand van het Rotterdams Dagblad en deze bijzondere muur zijn te vinden op het Leuvehoofd. Het beste idee wordt beloond met een tweedaagse reis, inclusief overnach ting, naar Londen. Deze reis wordt aan geboden doorBuro Britain. Een deskun dige jury, bestaande uit de organisator van het Wereldhaven Festival, Beerend Lenstra, liavenvoorlichter Tie Schelle- kens van het Gemeentelijk Havenbednjf Rotterdam en hoofdredacteur Leo Pronk van het Rotterdams Dagblad, be- palen hetpnjswrnnende idee. Een bloemlezing van de beste ideeéri wordt vnjdag 10 september gegeven in Op Koers, heteconomie-katem van het a Mijn idee om de stad het beeld van een havenstad Buro Britain ten,ste 9even !s: m Naam: Adres: Postcode: Te!.: Plaats: Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5